Belenenses – Arouca 1:0 (kon.) | Ferreira – Coimbra 2:4 (kon.) | Setúbal – Olhanense 3:1 (kon.)
Guimarães – Braga 1:0 (kon.) | Porto – Benfica 2:1 (kon.)
FC Porto
2:1 (2:1)
Benfica Lisabon
cz Sobota 10.05.2014, 19:00 • Estádio do Dragão, Porto • Primeira Liga

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 19:00.

Dobrý večer s portugalskou ligou, dnes budeme svědky šlágru kola mezi Benficou a Portem.

Domácí Porto už v posledním kole nic neudělá. Náleží mu třetí příčka s 58 body, bodové rozestupy z obou stran jsou velké a v příští sezóně se tak podívá minimálně do předkola Ligy mistrů. I hostující Benfica se nemá kam posunout, protože už si zajistila titul a dnešní střetnutí tak odehraje spíše symbolicky. První příčka a 74 bodů zajistí mistrovi i postup do skupiny Ligy mistrů.

V první polovině sezóny dopadlo střetnutí těchto týmů výhrou Benficy 2:0. Porto na ní navíc ztroskotává i v poháru, a tak uvidíme, zda alespoň dnes dokáže svého rivala porazit.

FC Porto: Fabiano – Danilo, Maicon, Diego Reyes, Sandro – Herrera, Defour, Mikel Agu – Ricardo, Jackson Martínez, Quaresma
    Náhradníci: Kadu – Abdoulaye, Quintero, Kelvin, Licá, Varela, Josue

Benfica Lisabon: Paulo Lopes – Cancelo, Vitória, Jardel, André Almeida – André Gomes – Salvio, Peréz, Cavaleiro – Djuricic, Mori
    Náhradníci: Varela – Markovic, Hélder Costa, Pinto, Lindelöf, Bernardo Silva, Fonte

Rozhodčí: Costa – Manso, Aguilar.

Ještě jednou dobrý večer, za několik okamžiků vypukne utkání mezi Portem a Benficou.

Týmy už jsou na hrací ploše a následují tradiční ceremonie před zápasem.

1

1
    Po rozehrávce se k míči dostali domácí, ale zahráli mimo trávník a Benfica má autové vhazování.

1
    Portu se opět nedaří a podobná situace se opakuje i nyní.

2
    Rychlá kombinace domácích po pravé straně vyústila pokusem o centr od Danila, ten byl však sražen obranou Benficy v souladu s pravidly.

3
    Aktivnější jsou zatím domácí, kombinují na středu hřiště, ale nedaří se jim dostat k ohrožení branky.

4
    Porto právě vstřelilo branku!
    Konečně se Portu podařilo prosadit! Aktivita tohoto týmu byla jasná již od začátku, po přechodu do útoku se na hranici šestnáctky dostal k míči RICARDO PEREIRA a dokázal dobrou střelou obstřelit bránící hráče i gólmana Lopese. Po čtyřech minutách tak domácí už vedou.

6
    Po vstřelené brance je domácí tým pochopitelně na koni a drží míč dále na svých kopačkách. Většina přihrávek je však mezi obránci.

7
    Herrera se chtěl dostat do útoku, ovšem v nadějném náběhu byl čistě zastaven hostující obranou.

8
    Benfice zřejmě nikdo neřekl o začátku zápasu, hosté se vůbec nedostávají k míči a jejich napadání pro hráče Porta vůbec není nebezpečné. Pokud chce už jasný mistr ligy dostát svému jménu, měl by začít hrát aktivněji.

9
    Martínez zkoušel nabídnutý centr dotečovat patou, minul však branku.

10
    Prvních deset minut jednoznačně patřilo Portu, které si nadále udržuje převahu a přehled nad zápasem.

11
    Gomes byl při útočné fázi faulován, Benfica tak na svou šanci zatím čeká.

12
    Benfica se začíná projevovat, Djuricic však o míč přišel ve vápně.

13
    Do hry byl zapojen i Fabiano, když Defour zahrál poměrně nebezpečnou malou domů, ale domácí gólman situaci odhadl.

14
    Rohový kop se Portu moc nepovedl, míč skončil po rozehrání až u půlící čáry.

15
    Sandro dlouho držel míč na levé straně a snažil se najít ideální pozici pro centr, nakonec byla však vytlačen Gomesem.

16
    Na hlavičku si naběhl Cavaleiro, ale míč mu moc nesedl a míří hodně mimo branku.

17
    Další pokus Cavaleira také není úspěšný, hostující hráč je nedovoleně zastaven.

18
    Dlouhá kombinace Porta končí u Herrery, který o míč přichází na ose hřiště.

19
    Ačkoliv Benfica občas vystrčí růžky, stále jí chybí jiskra. Domácí totiž dále mají převahu kombinační i střeleckou.

20
    Quaresma spěchal za míčem, který nakonec končí za brankou Lopese.

21
    Hosté dokázali připravit Porto o míč pouze za cenu autu.

22
    Sandro zkoušel něco vymyslet po pravé straně, nakonec však míč končí v zámezí.

23
    Mikel Agu zkoušel střílet, po něm se k míči dostal i Pereira, ale ani jeden nebyl úspěšný.

24
    Stále pokračuje domácí převaha, ale s hodně nepřesnostmi, Sandrova nabídka končí za autovou čarou.

25
    Diego Reyes fauloval ve vápně a dostává žluté varování, navíc bude Benfica kopat penaltu.

26
    Penalta pro Benficu!

26
    Benfica právě vstřelila branku!
    Po faulu Reyese byla nařízena penalta, které se ujal ENZO PERÉZ. Ten se rozeběhl trochu nejistě, ale nakonec dokázal zmást Fabiana a srovnává tak stav.

28
    Je tedy srovnáno a hraje se opět od znovu. Uvidíme, zda Porto opět nasadí svou aktivitu a dostane se opět do vedení.

29
    Domácí kombinují, ale zatím se neodhodlávají k větší útočné akci.

31
    V hlavičkovém souboji si pomohl rukami Gomes, čehož si všiml i rozhodčí.

32
    Benfice se nedaří výrazněji ohrozit branku Fabiana.

33
    Standartku Porta zahrával Danilo, a ačkoliv se do míče opřel dobře, tak přeletěl branku.

34
    Po souboji na středu jdou do útoku hosté.

35
    Salvio uháněl směrem k brance, ale byl čistě zastaven.

36
    Po tomto útočném výpadu se vše vrací do starých kolejí a Porto dále kontroluje hru.

37
    Jackson se dopustil dvou menších faulů a rozhodčí přerušuje hru.

38
    Penalta pro Porto!

38
    Almeida fauloval Martíneze ve vápně, dostává žlutou kartu a Porto bude kopat penaltu.

39
    I domácí se dočkali penalty a jdou do vedení! Po Almeidově prohřešku si míč na penaltovou značku postavil JACKSON MARTÍNEZ a přesně vymetl levý růžek branky Lopese.

40
    Další žluté potrestání, Jacksona fauloval nyní Jardel.

41
    Porto tak opět vede, což se chvíli před odchodem do šaten může podepsat na psychice obou týmů.

42
    Domácí jsou povzbuzeni opět nabytým vedením a pokračují se své aktivitě, kterou si drží po celý první poločas.

44
    Hosté se ještě pokoušejí dát vyrovnávací gól do šatny, jejich snaha však končí před vápnem.

45
    Herrera nechal míč Jacksonovi, který z hranice vápna prudce vypálil a chvíli před koncem poločasu se tak musel Lopes položit na zem a zachránit svůj tým od dvoubrankového manka.

45

Rozhodčí nenastavil ani minutu a končí tak první poločas utkání. Porto šlo do vedení rychle, když se trefil Pereira. Benfica se dostala do hry proměněnou penaltou Peréze, ale pokutový kop si vyzkoušeli i domácí a Jackson poslal domácí zpět do vedení.

46

46
    Jackson se dral hned po výkopu do útoku, ale byl zastaven hostující obranou.

47
    Rohový kop pro domácí.

47
    Reyes se dostal do vápna a čelil poue gólmanovi, vrátil se však k němu Jardel a na hranici pravidel ho zastavil. Rozhodčí chvíli váhal, ale další penaltu už nenařídil.

48
    Benfica začíná být nebezpečná, Djuricic na sebe stáhl gólmana a stihl vystřelit, míč však minul prázdnou klec Porta!

50
    Domácí drží míč na své polovině a už jsou obezřetnější.

51
    Nejaktivnějším hráčem utkání je jednoznačně Jackson, připsal si na konto další střelu, celkově je u všech vělkých šancí Porta.

52
    Cancelo zastavil dlouhý míč až za autovou čarou, což se nelíbí domácímu publiku, ale hra plyne dál.

53
    Standartka Benficy z čtyřiceti metrů nekončí dobře, míč se odráží až na půlku hřiště.

53
    Pereira zastavil Salvia nebezpečným skluzem a je to další standartka pro hosty, nyní už z 25 metrů.

54
    Míč se však po rozehrání opět odráží až za polovinu hřiště.

56
    Gomes po pravé straně dobře naběhl a nacentroval na své spoluhráče na ose hřiště, míč však do branky nemíří.

57
    V druhém poločase se Benfica trochu probrala a hned vidíme zajímavější fotbal.

58
    Danilo trochu nesportovně odstrčil Peréze, když už byla přerušená hra, rozhodčí oba hráče napomíná.

59
    Hosté začínají tahat za delší konec, Porto má spustu práce s bráněním častých výpadů.

60
    Střídání na straně hostů, místo Cavaleira naskočí Markovic.

61
    Porto střídá, Herreru nahradí Quintero.

63
    Markovic se ve hře hned projevuje a aktivně napadá rozehrávku Porta.

64
    Benfica drží míč u sebe a zakládá na své polovině útočnou akci.

65
    Quintero se po střídání dostal ke střele, pro kterou se musel Lopes položit.

65
    Druhé střídání Benficy, místo Cancela půjde hrát Lindelöf.

67
    Salvio s Markovicem vymysleli dobrou kombinaci, kterou zakončoval střelou první jmenovaný, ale netrefil branku.

68
    Porto jde postupně do útlumu a domácí trenér připravuje další střídání, které by mělo oživit hru.

69
    Dnes již čtvrtý roh pro domácí, ale ani tentokrát se jim nepoštěstilo a míč se odráží z klubka hráčů až na polovinu.

70
    Porto podruhé střídá, místo Defoura odehraje posledních dvacet minut Josue.

71
    Gomes byl nedovoleně zastaven hned dvěma hráči, což neuniklo zraku sudího.

72
    Benfica v druhém poločase hraje velmi dobře a snaží se dostat alespoň k vyrovnání.

74
    Sandro fauloval Salvia a dostává tak žluté varování.

75
    Salvio kope standartku z 40 metrů.

75
    Hostům se však standartní situace dnes moc nedaří, nyní míč letěl po hlavičce vysoko nad branku Porta.

76
    Lindelöf málem střelil vlastní branku po nešťastném odrazu, Lopes je však pozorný a zabránil pohromě.

77
    Pro míč po standartce Porta si vyskočil Lopes, který ve druhém poločase drží svůj tým.

78
    Djuricic zůstal ležet na trávníku, ale zřejmě je v pořádku, rozhodčí ani nepřerušil hru.

79
    Poslední střídání domácího celku, nevýrazného Quaresmu vystřídá Kelvin.

81
    I hosté využívají poslední střídání, Djuricice nahradí Silva.

82
    Přibližně deset minut zbývá do závěrečného hvizdu a Benfica zřejmě bude mobilizovat všechny síly do útoku.

84
    Porto chce závěr sezóny ukončit výhrou před domácím publikem a nyní mohlo zpečetit skóre. Lopes vyrazil míč přímo ke Quinterovi, který velmi dobrou střelou těsně minul branku!

85
    Nejlepší obrana je útok, tímto heslem se domácí řídí v závěru utkání a drží míč na útočné polovině.

86
    Benfice jako by docházely síly, útočný fotbal, který hrála v druhém poločase už není k vidění ze strany hostů.

88
    Jardel nechtěně zahrál rukou, rozhodčí však přerušuje hru.

89
    Obránci Porta spolehlivě brání ve vápně a v posledních minutách nechtějí o vedení přijít.

90
    Markovic byl při útočném průniku podražen.

90
    Rozodčí nastavuje tři minuty.

90+1
    Hosté rozehrávají z obrany, ale času už moc není a měli by spíše zkoušet přímočaré akce.

90+2
    Danilo za faul nohou vyfasoval žlutou kartu.

90+2
    Žluté varování vidí i hostující Mori.

90+3
    Standartka se Benfice nepovedla a hostující hráči se musejí vracet až na svou půli.

90+3

Je dohráno, Porto vítězí 2:1. Ve druhém poločase jsme branku neviděli a ačkoliv Benfica měla na vyrovnání, nepodařilo se jí srovnat krok. Letošní mistr se tak loučí s ročníkem prohrou. Porto konečně zlomilo nepříznivou sérii nad Benficou a odnáší si letos třetí místo.

To je z dnešního utkání a z letošního ročníku portugalské ligy vše, já se s vámi budu těšit v další sezóně. (20:53:36)