Jednotlivci - dopoludňajšia kvalifikácia (muži) (kon.) | Jednotlivci - dopoludňajšia kvalifikácia (ženy) (kon.)
Jednotlivci - popoludňajšia kvalifikácia (muži) (kon.) | Jednotlivci - popoludňajšia kvalifikácia (ženy) (kon.)
Jednotlivci - popoludňajšia kvalifikácia (muži)

Streda 10.08.2016, 20:00Olympijské hry - Lukostreľba

Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 20:00.

Vážení fanúšikovia!

Vítam Vás pri sledovaní popoludňajšej časti dnešného programu kvalifikačných bojov lukostrelcov, v ktorých má svoje zastúpenie aj Slovensko v osobe Borisa Baláža. Náš prenos sa začína už o 20:00, avšak slovenský reprezentant by sa k terču na súboj s Juhokórejčanom Bon Čan Kunom mal dostať až o 22:49.

Boris Baláž je historicky prvým slovenským lukostrelcom zo Slovenska, ktorý sa dokázal kvalifikovať na olympijské hry. Tento ešte len 18-ročný lukostrelec sa tomuto športu venuje od roku 2008. Jeho najlepším umiestnením v kariére je 8. miesto z ME juniorov v halovej lukostreľbe. Rodák z Liptovského Mikuláša si olympijskú miestenku vybojoval na júnovom Svetovom pohári vo Viedni. V piatkovom nasadzovacom kole obsadil Baláž 59. priečku, čo znamená, že v prvom kole eliminácie sa stretne so šiestym mužom z piatka Juhokórejčanom Bon Čan Kuom.
    My sa však budeme v našom prenose venovať aj ďalším mužským dvojiciam, ktoré sa dnes objavia na olympijskej lukostreleckej strelnici.

Dvojice pre dnešný program mužskej kvalifikácie:

Ryan Tyack (Austrália) – Robin Ramaerkes (Belgicko)
    Zach Garrett (USA) – Haziq Kamaruddin (Malajzia)
    Muhammad Akmal Nor Hasrin (Malajzia) – Juan Ignacio Rodriguez Liebana (Španielsko)
    Marco Galiazzo (Taliansko) – Crispin Duenas (Kanada)
    Rick van der Ven (Holandsko) – Patrick Huston (Veľká Británia)
    BORIS BALÁŽ (SLOVENSKO) – Bon Čan Ku (Južná Kórea)

Začíname. Ako prvá sa na strelnici objavila dvojica Ryan Tyack z Austrálie a Belgičan Robin Ramaekers.

Prvý set vyhral Tyack 27:26 a ujíma sa tak vedenia 2:0.

Druhý set zase tesne ovládol Robin Ramaekers a stav je tak vyrovnaný 2:2.

Veľmi kvalitný tretí set teraz odstrieľal Belgičan Ramaekers keď sériou 9-10-9 získal 28 bodov a dostáva sa tak už do vedenia 4:2.

Skvelý výkon Robina Ramaekersa pokračuje, keď vo štvrtom sete dokonca trafil trikrát desiatku! V tomto stretnutí tak víťazí Belgičan už po štyroch setoch pomerom 6:2.

Belgicko-austrálsku dvojicu teraz na strelnici vystrieda malajzijsko-španielske duo. O postup medzi 32 najlepších lukostrelcov zabojujú športovci s mimoriadne dlhými menami: Muhammad Akmal Nor Hasrin a Juan Ignacio Rodriguez Liebana.

Malajzijčanovi Hasrinovi totálne uletel prvý šíp, keď trafil len za tri body! Následne však všetko napravil desiatkou. Ani to mu však nestačilo na víťazstvo v prvom sete, ktoré ovládol Španiel Rodriguez v pomere 28:22 a vedie tak 2:0.

Malajzijčanovi to lieta jedna radosť. Teraz po ďalšej desiatke prišla len šestka. Druhý set ovládol opäť Juan Rodriguez, tentoraz pomerom 26:22 a vedie tak už 4:0.

Nevyrovnaný výkon Muhammada Hasrina pokračuje. Tretí set dokonca odstrieľal so sériou 6-7-10, naopak, jeho španielsky súper trafil tri desiatky a v tomto zápase tak víťazí absolútne bez problémov 6:0.

Teraz sa na strelnici objavia dve ženské dvojice, pri ďalšom mužskom dueli sa do nášho priameho prenosu opäť vrátime.

Len pripomínam, že v každom sete má lukostrelec k dispozícii tri šípy, z ktorých sa snaží nazbierať čo najvyšší počet bodov. Za víťazstvo v sete sa do celkového skóre udeľujú dva body, zrodiť sa však môže aj remíza, po ktorej si obaja lukostrelci pripíšu po bode. Najvyšší počet odohratých setov je päť. Ak ani po ňom nepadlo rozhodnutie, nasleduje rozstrel na jeden šíp.

Už o postup medzi šestnásť najlepších si to o malú chvíľu rozdajú dvaja lukostrelci, ktorých sme dnes už v akcii videli – Belgičan Rboin Ramaekers a Španiel Juan Ingacio Rodriguez Liebana.

Tento zápas sa zatiaľ vyvíja v jasnej réžii Juana Rodrigueza, ktorý predvádza fantastický výkon a v prvých dvoch setoch zo šiestich šípov päťkrát trafil desiatku!

A Španiel pridal v treťom sete ďalšie dve desiatky a absolútne suverénne postupuje turnajom ďalej po výsledku 6:0.

Teraz nasleduje ďalší súboj v ženskej súťaži, prihlásime sa vám opäť asi o 10 minút.

Zápas ženskej súťaže sa trošku predlžuje, a tak na ďalší súboj medzi Američanom Zachom Garrettom a Malajzijčanom Haziqom Kamaruddinom stále čakáme.

Garrett s Kamaruddinom už sú na strelnici, môžeme začať.

Prvý set zvládol lepšie vďaka sérii 9-9-10 Zach Garrett, ktorý sa tak ujíma vedenia 2:0.

Haziqovi Kamaruddinovi sa zatiaľ príliš nedarí, keď zo šiestich šípov až trikrát trafil len osmičku, kým Zach Garrett trikrát zase namieril úplne presne a trafil desiatku. V druhom sete Američan po sérii 9-10-10 s prehľadom uspel a vedie tak už 4:0.

Tretí set rozhodol bol po dvoch šípoch vyrovnaný, avšak kým Haziq Kamaruddin trafil tým posledným len deviatku, tak Garrettovi sa aj do tretice podarilo psoledným šípom v sete trafiť desiatku! Američan tak bez problémov postupuje ďalej po výsledku 6:0.

Na rade je súboj Taliana Marca Galiazza s Kanaďanom Crispinom Duenasom.

Prvý set tohto súboja ide na konto Kanaďana Duenasa, ktorý ho získal vo svoj prospech tesne 27:26 a ujíma sa tak vedenia 2:0.

Aj druhý set získava na svoju stranu Kanďan vďaka sérii 10-9-8, teda takmer identickej s tou z prvého setu. Stav zápasu je tak zatiaľ 4:0 v prospech Crispina Duenasa.

Až v treťom sete dokázal uspieť Talian Marco Galiazzo. Ten v ňom trafil svoje prvé dve desiatky zápasu, pridal deviatku a znižuje tak na priebežných 2:4 zo svojho pohľadu.

A Galiazzovi sa podarilo vyrovnať! O víťazovi tak rozhodne až piaty set!

Tak si to predstavte! Posledný set sa končí remízou a o postupujúcom z tejto dvojice tak napokon rozhodne až rozstrel!

Crispin Duenas v náročnej situácii dokázal trafiť desiatku, kým Marco Galiazzom namieril len na deviatku, a tak ďalej postupuje Kanaďan Duenas!

Po tomto napínavom súboji si opäť trošku oddýchneme, čakajú nás dva ženské duely.

Ja len pripomínam, že slovenský reprezentant Boris Baláž sa na svoj súboj proti favoritovi z Južnej Kórey Bon Čan Kuovi postaví približne o hodinu, presne o 22:49.

V ďalšom zápase mužskej časti eliminačného kola uvidíme zámorský súboj medzi Američanom Zachom Garrettom a Kanaďanom Crispinom Duenasom.

V prvom sete bol úspešnejší Američan Garrett. Ten si pomohol najmä prvými dvoma šípmi, ktorými dokázal trafil desiatku. Garrett tak vedie 2:0.

Garrett pokračuje vo skvelom výkone, keď druhý raz v rade zaznamenal sériu 10-10-9. Duenas na to nedokázal reagovať, a tak Zach Garrett vedie už 4:0.

Tretí set zase fantasticky vyšiel Crispinovi Duenasovi. Kanaďan totiž triafa tri desiatky a znižuje tak stav zápasu na 2:4 zo svojho pohľadu.

Štvrtý set sa končí remízou. Stav je tak 5:3 a Zachovi Garrettovi tak stačí v poslednom sete remíza na postup ďalej.

Garrett však nenecháva nič na náhodu, v piatom sete víťazí a postupuje ďalej po výsledku 7:3.

Teraz je na rade opäť ženský duel. Na ďalší zápas z mužského turnaja si tak opäť pár minút počkáme.

Holanďan Rick van der Ven a Patrick Huston začali svoj duel a prvý set pre seba "ukradol" Huston po výsledku 27:26. Brit tak vedie 2:0.

V druhom sete dokázal Rick van der Ven odpovedať, ovládol ho pomerom 28:26 a stav zápasu je tak vyrovnaný 2:2.

Napínavý tretí set ovládol Patrick Huston tesne 28:27 a opäť tak strháva vedenie na svoju stranu. Vedie pomerom 4:2.

Mimoriadne vyrovnaný súboj pokračuje ďalej. Vo štvrtom sete uspel Holanďan van der Ven a vyrovnal tak na 4:4.

V rozhodujúcom piatom sete triumfoval s rozdielom jedného jediného bodu Patrick Huston, ktorý tak postupuje ďalej po výsledku 6:4.

Tak a konečne sme sa dočkali! Na svoj súboj proti Juhokórejčanovi Kuovi nastupuje slovenský lukostrelec Boris Baláž!

Baláž začal fantasticky-10!

Ku reaguje len deviatkou.

Balážovi druhý šíp ušiel na sedmičku.

Kórejčan triafa desiatku.

Boris Baláž triafa druhú desiatku v sete, ani to mu však nestačí, keď Juhokórejčan víťazí 29:27 a ujíma sa vedenia 2:0.

Slovenský reprezentant začína druhý set deviatkou.

Rovnako deviatku triafa aj jeho súper.

Druhý šíp Borisovi Balážovi opäť nevyšiel a triafa len osmičku, kým Bon Čan Ku za desať.

Tretím šípom sa Balážovi opäť podarilo trafiť 10, ani teraz mu to však na víťazstvo v sete nestačilo. V druhomsete prehral 27:28 a celkovo tak prehráva už 0:4.

Borisovi Balážovi nevyšiel prvý šíp – 8.

Bon Čan Ku triafa 10 a obávam sa, že je rozhodnuté.

Baláž 8 – Ku 10. Tak toto už Slovák neotočí.

Navyše svojim posledným olympijským šípom trafil len za päť bodov!Bon Čan Ku triafa 9 a postupuje ďalej.

Boris Baláž bojoval statočne, avšak v každom zo setov mu aspoň jeden šíp nevyšiel a práve tento faktor rozhodol o tom, že do ďalšej fázy turnaja postupuje favorizovaný Bon Čan Ku. V každom prípade však Borisovi Balážovi, podobne ako Alexandre Longovej patrí poďakovanie za ich sympatické výkony, ktoré sa určite zapíšu do histórie slovenskej lukostreľby.

Začal sa už aj posledný zápas dnešného mužského programu medzi Patrickom Hustonom a premožiteľom nášho Borisa Baláža Bon Čan Kuom. Prvý set ovládol Johokórejčan pomerom 29:27 a ujal sa tak vedenia 2:0.

Aj v druhom sete bol úspešnejší Ku výsledkom 28:26 a navýšil svoj náskok už na 4:0.

Tretí set rozhodol pre seba posledným šípom Bon Čan Ku, keď vďaka šiestej desiatke z deviatich šípov vyhráva tento zápas jasne 6:0 a postupuje tak medzi šestnásť najlepších lukostrelcov olympijského turnaja.

To je odo mňa na dnes všetko, s konštatovaním, že Boris Baláž neuspel v prvom eliminačnom kole v súboji s Juhokórejčanom Bon Čan Kuom sa s Vami lúčim a prajem Vám príjemné sledovanie ďalších prenosov z olympijských hier v Riu 2016! Dovidenia! (23:36:53)