Grécko-rímsky do 59 kg - kvalifikácia (kon.) | Grécko-rímsky do 75 kg - kvalifikácia (kon.)
Grécko-rímsky do 75 kg - finále Vítěz: R. Vlasov (RUS) (kon.) | Grécko-rímsky do 59 kg - finále Vítěz: I. Borrero Molina (CUB) (kon.)
koniec udalosti
Grécko-rímsky do 59 kg - finále

Vítěz: I. Borrero Molina (CUB)

cz Nedeľa 14.08.2016, 22:00Olympijské hry - zápas

Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 22:00.

Příjemný nedělní večer. Stejně jako v případě juda, tak i vřecko-římském zápasu jsou vždy večer přichystané finálové boje o medaile, ale také možnosti opravy. Zápasnický program zahajuje kategorie do 59 kilogramů.

Základní pravidla

Pro nekompletně zasvěcené fanoušky si uvedeme pár základních pravidel řecko-římského stylu. Utkání probíhá na žíněnce, která je rozdělená na pásmo aktivity (kruh o průměru 7 metrů) a pasivity ( metrová soustředná kružnice). Je zakázáno útočit na rozdíl od volného stylu na nohy. Vítězství v zápase může být lopatkové (touch), bodové nebo technickou převahou. Dále může soupeř zvítězit v případě zranění, skreče nebo diskvalifikace (za tři napomenutí/hrubé chování). V případě rovnosti bodů rozhoduje: vyšší hodnota bodů za provedenou akci/méně napomenutí/zisk posledního bodu.

Jako první přijdou na řadu opravy. V prvním kole se utkají Íránec Sorjan a Kazach Kebispajev.

Kebispajev je v úvodu aktivnější a snaží se přebrat aktivitu, ale Íránec je zatím hodně pasivní. Rozhodčí už ho napomenul a Sorjan musel do pokleku.

Sorjanovi se však povedlo dostat z nepříznívé pozice a dokonce dostal soupeře na lopatky. Rázem se ujal vedení 6:0.

První tříminutový poločas je u konce.

Sorjan opět hodil s Kazachem, tentokrát ho porazil sice přes bok, ale tomu stačí k navýšení vedení na 7:0.

Kazach ale ihned poté převzal iniciativu a třemi chvaty v řadě prohrál zápas. Kebispajev ho dostal do sevření, ze kterého se Íránec již nedostal.

Kazach si může jít odpočinout, poněvadž za pár minut bude bojovat znovu ve druhém kole oprav. Nyní se jdou ale utkat Číňan Wang a Erajlev z Kyrgystánu.

Kyrgystánec musí na čtyři a Číňan se tak dostává do výhody.

Tentokrát si oba zápasníci pozice vymění.

Erajlevovi se podařilo přehodit Číňana a získává čtyři body.

První poločas je u konce a Kyrgystánec po něm vede 4:0.

Číňan přebral aktivitu a snaží se se zápasem něco udělat. Zatím se mu ale podařilo pouze snížit na 1:4.

Další bod pro Wanga, navíc ještě dostává výhodu, poněvadž Erajlev musí jít do pokleku.

Kyrgystánec se ale nakonec ubránil a vyhrál zápas poměrem 4:2.

Kazach Kebispajev se vrací. Ve druhém kole oprav bude nyní jeho soupeřem Nor Berge.

Nor si počínal nedovoleně a Kazach díky tomu dostal výhodu sevření.

Berge se mu ale hodně rychle vymanil a oba už jsou hned na na nohou.

Stav zápasu je nerozhodný i po prvním poločase.

Vstup do druhé půle vyšel lépe Bergovi a ujímá se rychle vedení 1:0.

Minutu před koncem dostává Nor další bod za pasivitu Kazacha a je blízko výhře. Navíc teď má výhodu sevření.

Nor dotáhl dvoubodové vítězství do konce druhého poločasu a bude bojovat o bronzovou medaili.

Kyrgystánec Eraljev a Uzbek Tasmuradov se jdou nyní utkat o bronzovou medaili.

Tasmoradov byl od počátku aktivnější a po zápase se dostává do vedení 2:0, když se otočil se svým soupeřem na lopatky.

Uzbek přidal další bod a bude mít výhodu sevření.

Další přetočení Tasmuradova. Uzbek už vede 5:0.

Kyrgystánec vstoupil výborně do druhého poločasu a dvěma parádními chvaty se rázem dostal do vedení 6:5.

Poté byl ale příliš pasivní a je srovnáno 6:6. zatím je k vidění nejzajímavější zápas dnešního duelu.

Tasmuranov se dokázal dvakrát otočit s Kyrgystáncem a odskakuje znovu do vedení, tentokrát 10:6.

Eraljev se ale nevzdává a snižuje na 8:10.

Tasmuradov si ale zápas kontroluje a navyšuje vedení na 13:8.

Uzbek si pětibodový náskok pohlídal do zaznění gongu a vítězí poměrem 13:8.

Druhý souboj o bronz svedou Nor Berge a Ázerbájdžánec Bajramov.

Zatím ani jeden se seoupeřů se nemá moc k větší aktivitě.

Bajramov ale nyní musí do pokleku.

Dokázal se z něj ale hodně rychle vymanit.

Tentokrát musí klečet Berge.

První poločas ale skončil bez bodovou remízou 0:0.

Nor dostal napomenutí za pasivitu a Ázerbájdžánec dostává bod za pasivitu Bergeho.

Pasivní byl tentokrát Bajramov a Berge získává rovněž bod za pasivitu. Je vyrovnáno 1:1.

Třicet sekund dělí Bergeho od bronzu.

Nor Berge nakonec remízu ubránil. Jelikož získal bod jako poslední, tak se raduje z bronzové medaile. Berge ji věnuje určitě své zemřelé matce, která na jaře podlehla rakovině.

O olympijské zlato se ale nyní utkají Japonec Ota a Kubánec Borrero Molina.

Japonec je aktivnější a Kubánec neví, co dělat. Také už byl napomínán od rozhodčích.

Ota ale musí do parteru a bude se muset bránit.

Borrero Molina přetočil svého soupeře a následně ho hodil i na lopatky. Kubánec se ujal vysokého vedení 6:0.

Borrero Molina si zkušeně hlídá zápas a nepouští Japonce k tomu, aby ho zachytil.

Borrero Molina pokládá soupeře a poráží Japonce před koncem druhé periody a vítězí jasně 8:0.

Kubánoec Ismael Borrero Molina se tedy po loňském zisku mistrovského titulu dočkal i olympijského zlata. Japonce Otu porazil s přehledem 8:0 a zápas ukončil předčasně díky své převaze. Bronzové medaile poputují do Uzbekistánu díky Tasmuradovi a také Norska zásluhou Berga. (22:39:01)