Feyenoord – Cambuur 2:1 (kon.) | Willem II – Heracles 3:0 (kon.) | GA Eagles – Amsterdam 1:2 (kon.)
Groningen – Alkmaar 2:4 (kon.)
FC Groningen
2:4 (2:1)
AZ Alkmaar
cz Nedeľa 08.02.2015, 16:45 • Euroborg, Groningen • Holandská Eredivisie

Všem fotbalovým fanouškům přeji příjemné nedělní odpoledne při sledování textového přenosu ze zápasu nizozemské Eredivisie. Od šestnácti hodin a pětačtyřiceti minut se můžeme těšit na duel mezi týmy FC Groningen a AZ Alkmaar.

Mírným favoritem zápasu 22. kola nejvyšší nizozemské soutěže je podle bookmakerů domácí Groningen. Ten je ale v tabulce až na devátém místě, čtyři příčky za Alkmaarem, který v jednadvaceti zápasech nasbíral celkem 38 bodů. Kdyby hostující celek dnes vyhrál a Feyenoord zaváhal, tak by se mohl posunout až na třetí místo, které okupuje Zwolle, jenže to včera schytalo debakl od Heerenveenu.

Co se poslední formy týče, tak je na tom opět lépe Alkmaar, který po prohře s Utrechtem zabral, a ze čtyř dalších zápasů získal deset z dvanácti možných bodů. Groningen taktéž v pěti předešlých duelech našel jen jednoho přemožitele, ale kromě výhry nad G.A. Eagles zaznamenal pouze tři remízy, naposledy se tak stalo ve čtvrtek v zápase na půdě Heraclesu.

Vzájemné zápasy

25.10.2014 Alkmaar – Groningen 2:2
    18.05.2014 Groningen – Alkmaar 3:0
    15.05.2014 Alkmaar – Groningen 0:0
    01.02.2014 Alkmaar – Groningen 2:0
    06.10.2013 Groningen – Alkmaar 2:1.
    Na stadionu je vše připravené pro dnešní zápas.

FC Groningen: Padt – Hateboer, Botteghin, van der Laan, Kappelhof – Chery, Tibbling, Kieftenbeld (C), Rusnák – Mahi, de Leeuw.
    Náhradníci: van der Vlag – Bacuna, Hoesen, Lindgren, Payne, van der Velden, van Nieff.

AZ Alkmaar: Alvarado – Johansson, Gouweleeuw, Hoedt, Poulsen – Henriksen, dos Santos Souza, Gudelj (C) – Berghuis, Mühren, Hupperts.
    Náhradníci: Rochet – Anderson, Haps, T. Haye, Luckassen, Spierings, Tanković..

Který z týmů obdrží první žlutou kartu v prvním poločase?

Tipovat můžete do začátku 1. poločasu.

Obě základní jedenáctky přichází na hrací plochu, utkání začne za pár okamžiků.

1

1
    Úvodní výkop zápasu obstarali hosté, kteří budou hrát v kompletně černých dresech. Groningen nastupuje v tradičních bílozelených barvách.

2
    První náznak šance měl Alkmaar, avšak Hupperstova přihrávka do ohně byla domácí obranou zneškodněna.

3
    Zadáci Groningenu si mezi sebou vyměnili několik přihrávek a poté zapojili do kombinace i brankáře Padta.

4
    Rusnákův střílený centr skončil na prvním bránícím hráč Alkmaaru, domácí se musí vrátit na vlastní polovinu.

5
    Mahimu se míč zamotal mezi nohama a mezi třemi protihráči jej neměl šanci udržet.

5
    Mühren nacentroval z pravé strany, ovšem míč jediného spoluhráče v pokutovém území přeletěl.

6
    Mahi obešel Hoedta, Rusnák vzápětí neprošel do pokutového území, ale ke střele se ještě dostal Kieftenbeld, jenž však nezamířil mezi tři tyče.

7
    Úvod utkání se nese v opatrném duchu, míč mají častěji na kopačkách domácí, ale od Alvarada jsou stále daleko.

8
    Ohrožení může přijít ze standardní situace, balón je od hostující branky vzdálen asi třiadvacet metrů.

9
    Groningen právě vstřelil branku!
    Domácí se s velkým přispěním štěstí dostávají do vedení! Exekutorem standardní situace byl TJARONN CHERY, který sice trefil jednoho z hráčů ve zdi, ale od něj míč zaplul do branky za bezmocného Alvarada.
    Tjaronn CHERY - 1:0

10
    Alkmaar se pokusil rychle odpovědět, ale díky výtečnému skluzu Hateboera budou hosté jenom vhazovat.

10
    Sergio Padt může zůstat v naprostém klidu, dos Santos Souza totiž málo zakroutil svou střelu a gólman Groningenu vykopává.

11
    Henriksenovi uskočil míč od kopaček, Gouwelleuw ještě získal balón pro Almaar, jenomže jeho nákop doputoval k Padtovi.

12
    Další standardní situace ve prospěch Groningenu přichází po zatažení, kterým se proti Mahimu provinil Gouweleeuw.

13
    Tak na tento pokus bude chtít Rusnák co nejrychleji zapomenout, slovenský šikula vystřelil míč asi deset medrů nad Alvaradovu branku.

14
    Autor první branky Tjaronn Chery na brankové čáře přešel přes Hoedta a z ostrého úhlu vystřelil k přední tyči, kde Alvarado vyrazil míč na roh.

15
    Roh rozehrál Rusnák, po jehož centru byla hlavička domácího hráče zablokována. Míč se ovšem odrazil zpět k Rusnákovi, jenž si navedl míč do středu a levačkou jen o kousek netrefil prostor mezi tyčemi.

16
    Fanoušci Groningenu jsou s dosavadním průběhem nadmíru spokojení, další ohrožení Alvarada může přijít po sraženém centru a dalším rohovém kopu.

17
    Chery si rohový kop zopakoval, ale ani z druhého centru na přední tyč nic kloudného nevymyslel.

17
    Guus Hupperts si naběhl do volného prostoru, krátce po zpracování se k němu ale stihli vrátit stopeři Groningenu.

18
    S centrovaným míčem Hanse Hateboera si defenzíva Alkmaaru bez problémů poradila a dostala míč ven z šestnáctky.

19
    Tibbling s Hateboerem nic nevymýšleli a míč se vrátil až ke gólmanovi Groningenu, který je zatím víceméně bez práce.

20
    Novou akci domácích přerušil hvizd rozhodčího, který navázal na svého kolegu a signalizoval ofsajd.

21
    Hlavní sudí citlivě ponechal výhodu a po ztrátě míče odpískal nedovolený zákrok Jeffreyho Gouweleeuwa. Groningem může zahrozit z přímého kopu zahrávaného 27 metrů od branky Alvarada.

22
    Tjaronn Chery si znovu věřil a vyslal přímou střelu, která se ale stočila opačným směrem a Alvarado míč pohlídal jen pohledem.

23
    Dva hostující hráči se srazili hlavami a lékařský štáb Alkmaaru má plné ruce práce. Hra je pochopitelně přerušena.

24
    Stále se nehraje, Gudelj s Hoedtem jsou v péči lékařů, kteří se snaží zastavit krvácení prvně jmenovaného.

25
    Zdá se, že by oba hráči měli být v relativním pořádku, po sportovním vrácení míče můžeme pokračovat.

26
    Hupperts pozdě zareagoval na kolmou přihrávku svého spoluhráče a míč se dokutálel do zámezí.

27
    A další nepřesnost hráčů v černých dresech, Hateboer vhazuje z obranné poloviny, kde o pár vteřin později fauloval Gudelj.

27
    Hateboer měl spoustu místa k centru, který před de Leeuwem odehrál jeden z obránců k Albertu Rusnákovi, který už žádnou nebezpečnou situaci nevymyslel, neboť Alvarado se chystá k odkopu od branky.

28
    Hosté jsou v útoku naprosto bezzubí, naopak útočící Groningen neúnavně buší do obrany Alkmaaru.

29
    Situace se na malou chvíli obrátila, po přihrávce Poulsena se míč vrátil před vápno, odkud nepřesně vypálil Steven Berghuis.

30
    Wesley Hoedt nepovedenou malou domů nadělal Alvaradovi velké problémy, ovšem gólman Alkmaaru si pod tlakem poradil a dokázal vrátit míč Hoedtovi.

31
    Henriksen ztratil míč ve středovém kruhu, avšak od napadajících soupeřů se míč odrazil k volným obráncům Alkmaaru.

32
    Ani jedna ze dvou přízemních přihrávek do pokutového území domácí obranu nezaskočila, Padt na první zákrok stále čeká.

33
    Kouč Alkmaaru nebyl spokojený s výrokem rozhodčích, kteří v nepřehledné situaci přiřkli autové vhazování Groningenu.

34
    Menší zmatky v defenzívě Groningenu hráči vedoucího celku nevyužili, stav zápasu zůstává nezměněn.

35
    Skákavý míč se odrazil k volnému Huppertsovi, kterému ovšem vracečka k malému vápnu nevyšla a hosté byli vytlačeni do středu hřiště.

36
    Gudelj z ničeho nic vykouzlil parádní kolmici na Guuse Huppertse, který střelou z první trefil jen dobře postaveného Padta.

36
    Sergio Padt o chvíli později snadno lapil do svých rukavic centr z rohového kopu dos Santose Souzy.

37
    Alkmaar podruhé inkasuje nešťastnou branku a prohrává už o dva góly! Mahi přihrál do druhé vlny na naběhnutého Kieftenbelda. Jeho střelu Alvarado vyrazil pouze ke své pravé tyči, kde byl jako první MICHAEL DE LEEUW, jenž z metru doklepl míč do sítě.
    Michael de Leeuw - 2:0

38
    Když už to pomalu vypadalo, že Alkmaar půjde za vyrovnáním, tak sám podruhé inkasoval. Hosty ve zbývajícím průběhu zápasu nečeká nic snadného, pokud z něj chtějí získat nějaké body.

39
    Alkmaar je evidentně zaskočený a v těchto vteřinách jakoby nevěděl, co chce vlastně hrát.

40
    Sergio Padt bude muset být v pozoru, jelikož v souboji dvou osmiček fauloval de Leeuw Gudelje a Alkmaar má k dispozici přímý kop ze strany.

41
    Padt s naprostou lehkostí sebral míč po centru Berghuise a rychle založil útok svého celku.

42
    Hosté dvakrát v řadě z kombinace vytěžili pouze nepřesnou přihrávku, po které míč putoval do rukou Padta.

43
    Mimoun Mahi byl v blízkosti levé postranní čáry odzbrojen a hosté k nelibosti fanoušků budou vhazovat poblíž vlastní branky.

44
    Eric Botteghin si pohlídal dos Santose Souzu, který se tak nedostal ani k centru do pokutového území.

45
    Pěknou rychlou akci Alkmaaru po přihrávce z pravé strany zakončoval Henriksen, kterému však míč sjel z kopačky a místo na Padta poslal míč k levé postranní čáře.

45+1
    První poločas je kvůli jednomu ošetřování prodloužen o dvě minuty nastaveného času.

45+1
    Alkmaar má po druhé inkasované brance více ze hry, k žádným gólovým příležitostem to však zatím nevedlo.

45+2
    Alkmaar právě vstřelil branku!
    Hosté dávají gól do šatny a vrací se zpět do hry o body! Nemanja Gudelj vyslal na zadní tyč nadýchaný centr, jenž si našel STEVEN BERGHUIS a ten to měl ve skluzu poměrně jednoduché.
    Steven BERGHUIS - 2:1

45+2

Který z týmů obdrží první žlutou kartu ve druhém poločase?

Tipovat můžete do začátku 2. poločasu.

Úvodních pětačtyřicet minut nabídlo poměrně zajímavý fotbal. Groningen do zápasu vstoupil lépe a po brance z přímého kopu se dostal do vedení. To bylo zdvojnásobené v sedmatřicáté minutě, kdy zvýšil de Leeuw, ovšem hosté stihli zareagovat zásluhou Berghuise. Domácí budou muset ve druhé půli hrát poctivě zezadu, jelikož Alkmaar už několikrát našel recept na neúplně jistou defenzívu soupeře.

46
    Střídání v týmu AZ Alkmaar: ze hřiště odchází Guus Hupperts, přichází Thom Haye.

47
    Berghuis nacentroval levou nohou k bližší tyči, u které se ale obklíčený Robert Mühren neprosadil.

48
    Tibbling na pravé straně nastartoval kolmou přihrávkou hned dva spoluhráče, avšak ani jeden z nich se k míči nedostal.

49
    Domácí měli vhazovat, Mahi v těsném souboji ve vápně mezitím udeřil Hoedta, jenž se okamžitě skácel na trávník. Sudí oběma hráčům jen domluvil a kartu udělovat nehodlal.

50
    Začátek druhé půle se odehrává v komorní atmosféře a také v nijak oslnivém tempu, neboť se míč pohybuje převážně u půlící čáry.

51
    Boj ve středu hřiště přinesl nedovolený zákrok Kappelhofa, u míče zůstanou hráči Alkmaaru.

52
    Hosté se stále nemůžou přiblížit k brance Padta a rozhodčí navíc rozhodl, že u střídaček bude vhazovat Kappelhof.

53
    První střelu ve druhé půli po sklepnutí spoluhráče vyslal Rusnák, jehož pokusu však chyběla přesnost, míč branku o nějaký ten metr přeletěl.

54
    Berghuis se vřítil do obrany Groningenu, ta ho dál než k hranici pokutového území nepustila a odrazila útok hostů.

55
    Nepřesný nákop z poloviny Groningenu přeletěl všechny hráče v poli a balón doskákal až do rukavic Alvarada.

56
    Botteghin fauloval a hlavní rozhodčí hvizdem přiřkl hostům standardní situaci, při které balón propadl přes několik hráčů až k zadní tyči, u které se po míči marně sápal Gouweleeuw.

57
    Kappelhof nabral na levé straně solidní rychlost, ještě větší ji ale měl jeho osobní strážce.

58
    Na druhé straně se po chybě Gouwelleuwa řítil na branku Robert Mühren, který ale napálil míč do Padta, jenž vyrazil na roh.

59
    No vida, hosté dotáhli dvougólovou ztrátu a začínáme opět od nuly! Souza rozehrál rohový kop, míč jeden z hráčů vrátil do nebezpečného prostoru, kde se nejrychleji zorientoval JEFFREY GOUWELEEUW a srovnal stav zápasu na 2:2.
    Jeffrey GOUWELEEUW - 2:2

60
    Domácí si o vyrovnání koledovali, nyní bude Alkmaar na koni a Padt může očekávat pořádnou dávku práce.

61
    Henriksen prokázal výborný přehled o hře a vysunul Mührena. Ten třetí branku Alkmaaru nepřidal, ale bude to alespoň roh.

62
    Alkmaar rozehrál hned tři rohové kopy, avšak ani po jednom Sergio Padt práci neměl.

62
    Žlutou kartu dostává Maikel Kieftenbeld (FC Groningen).

63
    Tlak hostujícího mužstva se stupňuje, další šanci měl Berghuis, který ale nezamířil mezi tři tyče.

64
    Střídání v týmu FC Groningen: ze hřiště odchází Albert Rusnák, přichází Danny Hoesen.

65
    Groningen je v šoku, v pětašedesáté minutě je obrat Alkmaaru dokonán! Mühren z první prodloužil hlavičku Gudelje na levou stranu k MARKUSI HENRIKSENOVI, kterého si obránci nepohlídali, a záložník hostů vystřelil k tyči, kam Padt doletěl pozdě.
    Markus HENRIKSEN - 2:3

66
    Domácí doslova promrhali vedení 2:0 a nyní to jsou oni, kdo musí dohánět gólovou ztrátu. Na srovnání má Groningen zhruba pětadvacet minut.

67
    Estebanu Alvaradovi nevyšel odkop podle přestav a poslal míč do zámezí, ze kterého domácí budou vhazovat.

68
    Střelu Mahiho schytal Thom Haye, který inkasoval ránu do obličeje a musí být rychle ošetřen, protože to s ním nevypadá vůbec dobře.

69
    Utkání pokračuje, střídající hráč Alkmaaru bude pravděpodobně v pořádku, i když to s ním zprvu vypadalo všelijak.

70
    Esteban Alvarado s odkopem od branky nijak nepospíchá, což se nespokojeným fanouškům pochopitelně nelíbí.

71
    Tísněný Gudelj ještě dokázal odcentrovat, ale obránci Groningenu si tentokrát dali pozor.

72
    Na trávníku se pořádně přiostřilo, po skluzu Berghuise se jeden z domácích nezvedal, ale ošetření potřeba nebylo.

73
    Mimoun Mahi dostal až příliš prudkou přihrávku, kterou domácí útočník na hřišti už nedostihl.

74
    Groningen se znovu brání, Esteban Alvarado ve druhém poločase nemusel řešit jedinou ožehavou situaci.

75
    Střídání v týmu FC Groningen: ze hřiště odchází Hans Hateboer, přichází Juninho Bacuna.

76
    Snažení Alkmaaru už v samotném zárodku zastavil odpískaný útočný faul Markuse Henriksena.

77
    Tjaronn Chery je ve druhé půli naprosto neviditelný. Nyní se alespoň prezentoval střelou z velké dálky, ovšem branka by musela být vysoká aspoň osm metrů, aby se domácí mohli radovat z gólu.

77
    Steven Berghuis se nerozpakoval a namířil si to mezi několik obránců, ti ho nezastavili, a tak celou situaci musel zákrokem řešit až Padt.

78
    Následný rohový kop už nic zajímavého nenabídl, hráči Groningenu své defenzivní povinnosti zvládli.

79
    Thom Haye opět leží na trávníku, tentokrát kvůli ostrému skluzu Tjaronna Cheryho, po kterém se jen těžko zvedá z pažitu.

80
    Z tribun se začíná ozývat pískot. Gudelj nejprve vystřelil do nohy pozorného Padta a následná Henriksenova střela zpoza pokutového území letěla nad branku.

80
    Žlutou kartu dostává Wesley Hoedt (AZ Alkmaar).

81
    Domácí u Alvarada pobyli jen několik málo vteřin, gólman Alkmaaru se už chystá na odkop od branky.

82
    Sergio Padt počtvrté inkasuje a o vítězi zápasu je zřejmě rozhodnuto. Berghuis převzal přihrávku na hranici velkého vápna, před třemi protihráči posunul míč do volného prostoru, kam si naběhl MARKUS HENRIKSEN a nikým neobtěžován vystřelil míč k Padtově pravé tyči.
    Markus HENRIKSEN - 2:4

83
    Na branku Groningenu se řítila další pohroma, jenže střela Roberta Mührena byla Botteghinem sražená na rohový kop.

84
    Nemanja Gudelj posadil míč na hlavu Mührenovi, jehož hlavička ale gólové parametry neměla.

85
    Van der Laan potvrdil domácí nemohoucnost a při snaze vysunout spoluhráče se ukopl a míč skončil v zámezí.

86
    Jeden z hráčů Alkmaaru zůstal ležet v pokutovém území, načež ale domácí nereagovali a rychle se vydali na útočnou zteč, ze které vytěžili roh.

87
    Mahi nacentroval na malé vápno, kde se před Alvarada tlačil Hoesen, ale ten míč minul.

88
    Tjaronn Chery to vzal na sebe a levou nohou vystřelil ze sedmnácti metrů. Pokus to nebyl špatný, ale balón se do branky nevešel.

89
    Sledujeme poslední minuty zápasu, Groningen se s ním ještě snaží něco udělat, ale šance na jeho bodový zisk už jsou téměř nulové.

90
    Střídání v týmu AZ Alkmaar: ze hřiště odchází Dabney dos Santos Souza, přichází Ridgeciano Haps.

90+1
    Nastavují se 2 minuty.

90+1
    Po přihrávce Henriksena ve vápně zakončoval Berghuis, který ale trefil jen předním stojícího Erica Botteghina.

90+2
    Simon Poulsen se vydal na útočný výlet, na brankové čáře ale neobehrál Kappelhofa, který zařídil odkop od branky Padta.

90+2

Hlavní sudí Van den Kerkhof naposledy foukl do píšťalky a utkání dvaadvacátého kola nizozemské Eredivise je u konce. Groningen v průběhu první půle vedl už o dvě branky, ale v další fázi zápasu totálně odpadl a iniciativu převzal Alkmaar. Tomu se podařilo snížit ještě před přestávkou, což byla jen předzvěst toho, co se dělo ve druhém poločase. Na vyrovnávající branku Gouweleeuwa o šest minut později navázal Henriksen, který ve dvaaosmdesáté minutě přidal i čtvrtou branku, která rozhodla o tom, že si Alkmaar odveze z Euroborgu všechny tři body.

Statistiky zápasu:

Střely celkem: 16 – 18
    Střely na branku: 3 – 9
    Rohové kopy: 5 – 6
    Fauly: 9 – 10
    Žluté karty: 1 – 1.

Z tohoto duelu je to vše, přeji Vám příjemný zbytek víkendu. (18:39:53)

Petr Kašpárek

Góly: 9. Chery, 37. de Leeuw – 45+2. Berghuis, 59. Gouweleeuw, 65. Henriksen, 82. Henriksen

Karty:   62. Kieftenbeld (GRO) – 80. Hoedt (ALK)

FC Groningen: Padt – Hateboer (75. Bacuna), Botteghin, van der Laan, Kappelhof – Chery, Tibbling, Kieftenbeld (C), Rusnák (64. Hoesen) – Mahi, de Leeuw.

AZ Alkmaar: Alvarado – Johansson, Gouweleeuw, Hoedt, Poulsen – Henriksen, dos Santos Souza (90. Haps), Gudelj (C) – Berghuis, Mühren, Hupperts (46. T. Haye).
    Náhradníci: Rochet – Anderson, Haps, T. Haye, Luckassen, Spierings, Tanković.

Rozhodca: Van den Kerkhof – Siebert, Dobre