Ghana – Kapverdy 2:0 (kon.) | Južná Afrika – Mali 1:2 (po pen.)
Ghana
2:0 (0:0)
Kapverdy
cz Sobota 02.02.2013, 16:00 • Nelson Mandela Bay Stadium, Port Elizabeth (JAR) • Africký pohár národov

Statistiky zápasu:

Držení míče: 50% - 50%
    Střely celkem: 3 - 11
    Fauly: 25 - 16
    Ofsajdy: 4 - 0
    Rohové kopy: 4 - 6 (18:01:05)

Je tu finální hvizd sudího a konec utkání, který končí pozitivně pro Ghanu.
    Domácí hráči dlouho nevěděli, jak ohrozit branku soupeře, nakonec však rozhodl zápas Wakaso, který se do hry zapojil v úvodu druhé půle. Ghanský ostrostřelec se prosadil v 54. minutě z penalty a v páté minutě nastaveného času druhé půle po samostatném úniku na prázdnou branku.

90+5
    Ghana právě vstřelila branku!
    A je rozhodnuto! Ghana postupuje do dalších vyřazovacích bojů, kam jí svou druhou brankou posílá WAKASO. Ten pouze doběhl nakopnutý míč a s klidem jej uklidil do prázdné brány poté, co všichni hráči čekali ohrožení v ghanském pokutovém území a ghanského střelce nedostihli - 2:0!

90+4
    Výborný zákrok předvedl Dauda, který lapil střelu Héldona z volného přímého kopu.

90+3
    Rohový kop domácích nekončí nikterak úspěšně a s volný přímým kopem přichází na scénu Kapverdy.

90+2
    Rohový kop pro Ghanu.

90+1
    Ghaně k navýšení náskoku nepřispěl ani další rohový kop a tak uvidíme, co z následného přečíslení vytěží Kapverdy.

90
    Nastaveno bylo pět minut.

88
    Nikterak se nezdá, že by se měl aktuální stav skóre měnit. Kapverdy i Ghana si vytvářejí protiútoky a přečíslení, z nich se však nic více nerodí.

86
    Kapverdský Rambe dostal žlutou kartu.

85
    Konečně pod dlouhé době zahrozila Ghana, ale střela Wakasa ukončila veškeré snahy o navýšení náskoku v oné akci, branku totiž minul.

84
    Ghana střídá. Přišel Derek Owusu Boateng, který nahradil Rabia.

84
    Ghana je pod velkým tlakem a s míčem neustále operují Kapverdy, nicméně nic závažného z toho netěží. Hosté by rádi srovnali a zajistili si minimálně prodloužení, nebo se s turnajem rozloučí.

82
    Nic. Ani další střela, kterou zastavil parádním zákrokem Dauda, ani další rohový kop, nepřispěly Kapverdám k vyrovnání. Poté se na druhé straně do přečíslení drali domácí, ale bez úspěchu proti defenzivě hostů.

81
    Hosté střídají. Odešel Júlio Tavares, místo kterého si zahraje Rambe.

80
    Do konce základní hrací doby zbývá nějakých deset minut a nezdá se, že by Ghana chtěla svůj náskok navýšit. S vyrovnáním by rády přišly Kapverdy, ale bohužel se jim stále nedaří efektivně zapůsobit na Daudu.

79
    Další změny v sestavě na straně Ghany. Hrací plochu opustil Atsu, kterého nahradí Asante.

78
    Ke střele z velké dálky napřáhl Babanco, ale na gólmana soupeře nevyzrál.

77
    Kapverdy toho s míčem moc nepředvedly a stále častěji s ním začíná operovat Ghana. Uvidíme, zda si náskok udrží nebo jej bude chtít navýšit.

75
    Kapverdy se snaží o vyrovnání, ale na ghanskou defenzivu jako by neznaly recept.

73
    Rohový kop pro Kapverdy.

72
    Elvis Babanco se opřel do míče za šestnáctkou soupeře, nedokázal jej však usměrnit mezi tři tyče.

72
    Po přerušení hra pokračuje a s ní i Dauda.

70
    Hra byla přerušena, zranil se totiž Fatau Dauda.

70
    Na jakýkoliv obrat ve skóre či ovlivnění dosavadního průběhu zápasu mají oba týmy nějakých dvacet minut. Uvidíme, zda si Ghana náskok udrží, nebo zda jej navýší. Kapverdy se musí dotahovat.

68
    Další žlutá karta pro Ghanu, konkrétně jí vyfasoval Harrison Afful.

67
    Kapverdy provádí další změny v sestavě. Odešel Toni Varela, přišel Dianiny.

66
    Pro Kapverdy se zrodila šance v podobě volného přímého kopu, ale nijak úspěšně tato výhoda nekončí. Stále má mírně navrch hostující celek.

64
    Na scénu přišel rohový kop pro Ghanu, ale bůh ví jak úspěšně neskončil.

64
    Ghanský Pantsil dostal za své nemilé počínání žlutý kartónek.

63
    Opět to začíná jiskřit a hra se začíná přiostřovat. Zdá se, že bude hlavní sudí znovu žlutit.

61
    V ofsajdu se ocitl Emmanuel Agyemang-Badu.

Držení míče: 55% - 45%
    Střely celkem: 1 - 7
    Fauly: 16 - 11

60
    Máme za sebou hodinu hry a dočkali jsme se jednoho gólu, konkrétně Wakasa, který proměnil pokutový kop. Hraje se převážně na polovině domácích a Kapverdy si připsaly nejednu velikou příležitost. zatím z toho však gól není.

57
    Další šance hostů. Nakonec se však domácí defenziva ubránila a přežila další nápor soupeře.

56
    V obrovské šanci byl znovu Héldon, ale znovu nedal. Ve vápně se k němu dostal odražený míč a pro kapverdského útočníka asi bylo příliš, aby trefil odkrytou branku.

54
    K pokutovému kopu se postavil WAKASO, který pohybem zmátl gólmana a poslal ho k pravé tyči, přičemž ghanský útočník poslal míč doprostřed branky . 1:0!

53
    Carlitos dostal žlutou kartu.

52
    Na jedné straně parádně zasahoval Dauda a na té druhé se bude pro Ghanu zahrávat pokutový kop!

51
    Kapverdy střídají. Odešel Ryan Mendes, přišel Platini.

50
    Stále sledujeme hru, ve které se toho moc zajímavého neděje a hraje se převážně na středu hřiště. Míč přitom cestuje z jedné poloviny hřiště na druhou, ale nic moc efektivního to nepřináší.

49
    Po nátlaku na soupeře se kapverdský Soares odhodlal ke střele z dálky, ale střela mu zjevně nesedla a letěla do autu.

47
    V druhé půli jsme se už dočkali náporu Kapverd a drobného zranění Ryana Mendese. Z onoho náporu však hostující tým nic nevytěžil, ba ani branku neohrozil.

46
    Ghana střídá. Odešel Adomah, přišel Wakaso.

46

První poločas končí za stavu 0:0 a doufejme, že opačným efektem, než působila první půle, zapůsobí poločas druhý.
    K vidění nebyla takřka žádná vážná šance. V jedné byl Héldon, ale zcela pohořel při zakončení. Většinu času se hrálo na polovině hřiště a sledovali jsme bezduché obírání a předávání míče, které k ničemu efektivnímu nevedlo.

44
    Ryan Mendes i Isaac Vorsah se vrátili na hrací plochu poté, co museli býti ošetřováni mimo ni. Oba dva inkasovali tvrdou ránu při souboji o míč v pokutovém území domácích.

42
    Stále jsme nebyli svědky žádné vážnější šance či jiného ohrožení jedné z branek. Sledujeme utkání, které toho dnes moc nepřineslo. Více bylo zranění, než střel.

40
    První poločas se chýlí ke konci a nezdá se, že by se aktuální stav skóre měl měnit. Hraje se převážně na polovině hřiště a protiútoky obou celků bývají často zcela bezduché a bezmyšlenkovité.

38
    Favorizovaná Ghana se jen těžko probíjí trnitou defenzivní linií soupeře a zatím takřka neohrozila Vózinhu. Kapverdy pečlivě brání a v ofenzivní činnosti bývají efektivnější.

36
    Přibližně deset minut zbývá do konce první půle a stav je stále nerozhodný. Nápor si dokáží vytvořit domácí i hosté, ale střel už je méně.

34
    Tempo hry začala udávat Ghana, ale zatím jí Kapverdy úspěšně oponují. Nijak závažné ohrožení pro Kapverdy zatím nepřišlo a uvidíme, zda tomu tak bude i v následujících minutách.

32
    Nando se opět zapojil do hry a zdá se, že bude v pořádku.

32
    Utkání zatím nepobralo patřičnou efektivitu a na první zajímavou příležitost stále čekáme.

30
    Hra byla přerušena, dalším raněným je kapverdský kapitán Nando.

30
    Máme za sebou půlhodinku hry a menší zranění musí vstřebat Carlitos, kterého doslova za letu sestřelil Mohammed Rabiu. Na jakékoliv vážnější ohrožení branky čekáme na obou stranách, střel jsme se ale už dočkali.

28
    Ghanský Mohammed Rabiu se provinil, za což ho potrestal arbitr. Rabiu dostal žlutou kartu.

26
    Vystavením se v ofsajdové pasti se blýskl už dvakrát během necelých dvou minut Kwadwo Asamoah. Následně přišel pro Ghanu rohový kop, první roh v zápase, ale neskončil žádným ohrožením pro Kapverdy.

24
    Roli diktátora tempa hry převzaly Kapverdy a k dispozici měly další přečíslení, to však nekončí bůh ví jak úspěšně, zastavil ji totiž ofsajd.

22
    S průnikem a dostáním se k zakončení neměl Héldon sebemenší problém. Proběhl kolem dua obránců a zpoza vápna poslal míč proti Daudově brance, nicméně míč se mezi tři tyče nevešel.

21
    Z branky riskantně vyběhl Vózinha, nejspíše už se nudil. Nasměrováno měl k rohovému praporku, ale při jeho cestě si všiml, že hráč Ghany získal míč, a tak se kapverdský gólman musel hodně rychle vracet. Ghana si následně pohrála s míčem kolem vápna, načež ji obrala pozorná defenziva hostů.

19
    Zatím sledujeme převážně jen bezduché obírání o míč a 'hon na zajíce'. Vše má dění kolem středu hřiště a ani jeden z gólmanů neměl takřka žádnou práci.

17
    Po Babancově faulu přišel na scénu volný přímý kop pro Ghanu ,ta s tímto zvýhodněním však nedokázala patřičně naložit. uvidíme, co vymyslí Kapverdy.

16
    Důkazem toho, že to mezi hráči začíná jiskřit, že fakt, že Babanco dostal žlutou kartu za docela nemilé provinění.

14
    Čert ví, co tím Héldon myslel. Na mysli mám to, jak před několika málo chvílemi zcela pohořel při zakončení a fatální chybou při práci s míčem připravil svůj tým o šanci či případný gól. Ze středu pokutového území pálil zcela osamocený a zdálo se, že chce míč lehkým lobem poslat nad brankáře, ale míč napálil úplně mimo.

12
    Utkání se pomalu začalo přiostřovat, zatím se však nemuselo žlutit. Vózinha zatím čeká na první zákrok, kdežto Dauda už jednou zasahovat musel. Mírně navrch má stále Ghana.

10
    V první desetiminutovce jsme se dočkali jen jedné střely a také faulu, branky či jen vážnější šance jsme se ale nedočkali. Uvidíme, co přinesou nadcházející minutky.

8
    Po volném přímém kopu Kapverd poprvé zasahoval Dauda, ale bůhví jak pohledný zákrok to nebyl. Pouze si počkal na letící balón, který mu přistál mezi rukama.

8
    K vidění byl také první faul. První a hodně tvrdý. Zdá se však, že hráč bude v pořádku.

7
    Kapverdy předvedly pohlednou akci, na jejímž konci byl k vidění střela, ta však zcela minula bránu. Střelcem byl Elvis Babanco.

5
    Ghana se pomalu, ale jistě dostala k pokutovému území soupeře, avšak je to také místo ztráty míče. Zde sice získaly míč Kapverdy, ale jejich následný protiútok nebyl nijak efektivní.

4
    Většinu času operuje s míčem Ghana, nicméně z této výhody toho moc zatím nevytěžila. Ani jeden z gólmanů dnes neměl žádnou práci.

3
    Hra je zatím opatrná a na první zakončení či jiné ohrožení branky stále čekáme.

2
    Pokus o průnik již byl k vidění na obou stranách, na první střelu však zatím čekáme. Mírně navrch má Ghana.

1
    Kapverdy se s míčem draly vpřed, ale ghanská defenziva si s jejich ofenzivním tažením věděla rady.

1
    O výkop se postaraly Kapverdy a utkání je v plném proudu.

1

Ghana: Dauda — Pantsil, Vorsah, Afful, Boye — Asamoah, Adomah, Rabiu, Agyemang-Badu — Gyan, Atsu

Kapverdy: Vózinha — Fernando Varela, Nando, Nivaldo, Toni Varela — Marco Soares, Babanco, Ryan Mendes, Héldon — Júlio Tavares, Carlitos

Rozhodčí: Seechurn — Yeo, Birumushahu.

JAK TO VIDÍ BOOKMAKEŘI?

Výhra domácích: 1,73 (Betfred.com)

Remíza: 3,7 (Interwetten.com)

Výhra hostů: 6,36 (Pinnacle Sports)

Jediný gól, jediný vstřelený gól či jen o jeden méně inkasovaný a Kapverdy by zcela zamotaly skupinu. Měly by totiž stejný poměr ve skóre jako Jihoafrická republika, která právě díky o gólu lepší skóre postupuje z prvního místa. Kdyby Kapverdy postoupily z první příčky, těšily by se na Mali, ale kdepak, Jihoafrická republika má o gól více a skupinu opouštěla z první pozice.
    Kapverdy odehrály úvodní zápas s Jihoafrickou republikou a byl to vůbec první zápas letošního ročníku Afrického poháru národů. Nicméně samotný průběh zápasu nám toho moc nepřinesl, skončil totiž bez branek. Druhý zápas Kapverd končil znovu remízou, tentokráte však s Marokem, 1:1. Nakonec se po výhře Kapverd nad Angolou seskupily týmy v tabulce tak, že na neslavné poslední příčce skončila Angola. Před ní se třemi body Maroko. Postupová dvojice: Kapverdy, Jihoafrická republika.

Ghana měla nelehké soupeře ve své skupině, skupině B. Los jí přiřadil k Mali, Nigeru a Demokratické republice Kongo. S posledním jmenovaným strhla nelítostnou bitvu o body, nakonec se však oba celky rozešly smírně (2:2). Druhý zápas odehrála Ghana s Mali a moc branek jsme se nedočkali, utkání skončilo výhrou Ghany v poměru 1:0. Definitivní postup z prvního místa si Ghana potvrdila hladkou výhrou nad Nigerem 0:3. Z této skupiny postoupila z prvního místa Ghana se sedmi body, druhé následovalo Mali se čtyřmi body. Naopak s turnajem se loučí DR Kongo, které získalo jen tři body a také Niger, který vytěžil pouze bod za bezbrankovou remízu s Kongem.

Přeji krásný dobrý den všem fotbalovým fanynkám a fanouškům. Dnešním dnem startují čtvrtfinálové boje na Africkém poháru národů a my budeme u toho. V tomto online přenosu se zaměříme na zápas Ghany a Kapverd.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 16:00.