Česko – Taliansko 2:1 (kon.)
koniec
Česko
2:1 (2:1)
Taliansko
cz Nedeľa 17.05.2020, 14:00 • Anfield Road, Liverpool • Mistrovství Evropy 1996
     
    90+2
    Zola už už spěchal na českou bránu, jenže špatným zpracováním se vyhnal z ideální pozice. Pak ještě neskutečným centrem našel ve vápně Casiraghiho, který měl na noze srovnání stavu. V klíčové chvíli selhal a překopl zařízení.
     
    90+1
    Kouba ještě podržel míč a vykopl opravdu daleko. Nedvěd pak na útočné polovině předvedl kličku proti Fuserovi, který musel faulovat za žlutou.
     
    90
    Češi trochu zaspali na útočné polovině a Miroslav Kadlec musel zastavit Zolu. To pro českého kapitána znamenalo automatickou stopku v dalším utkání.
     
    89
    Další obrovská česká možnost. Bejbl předeslal míč na Vladimíra Šmicera, který si míč příliš předkopl a pak ho už nedokázal lobovat přes Peruzziho. Na hřebíček do rakve musí Češi stále čekat.
     
    88
    V prvním poločase byl Radoslav Látal hodně vidět, teď už ale na hřiště vpustil Václava Němečka, který chce pomoci svému týmu při bránění.
     
    78
    A Italové vysílají do hry ještě jednoho útočníka. Je to výměna kus za kus. Po šichtě má Enrico Chiesa, kterého vyměnil Gianfranco Zola
     
    77
    Opět se ukázala parketa Karla Poborského – úžasná rozehrávka přímých kopů. Jeho centr na zadní tyči našel osamoceného Jana Suchopárka, který měl na kopačce definitivní rozhodnutí. V pádu ovšem nedokázal míč namířit do sítě a byl rád, že jej vůbec trefil.
     
    69
    Bejblova hlava je mašinou na úžasné přihrávky dopředu. Odpočatý Vladimír Šmicer ji využil ke skvělému sprintu a zpoza vápna vyslal na vzdálenější tyč jedovatou střelu. Angelo Peruzzi předvedl svůj nejlepší zákrok v celém utkání.
     
    67
    O chvíli později ale čeští hráči při defenzivě zaváhali. Amadeo Carboni vhodil míč ideálně před Chiesu, který tak bez velkého rozmýšlení mohl na Koubu vyslat perfektně načasovanou ránu. Český gólman sice přiskočil k přední tyči, od inkasování gólu ho ale uchránilo pár centimetrů, o které Chiesa minul horní roh branky.
     
    66
    Jednoznačně nejlepší roh Fusera v utkání jen o kousek hlavou nezachytil Casiraghi. Míč se přes Suchopárka nicméně dostal až k Maldinimu, který čekal na vzdálenější tyči. V obrovské šanci na srovnání selhal, když pálil z první pouze do hlediště.
     
    64
    Střídání na české straně, jehož aktéry byli dva dnes již bývalí spoluhráči z Liverpoolu Patrik Berger a nově příchozí Vladimír Šmicer. Na EURU 1996 ale jejich cesty ještě neměly společný směr. Prvně jmenovaný byl kmenovým hráčem Dortmundu, Šmicer ještě stále působil na Slavii.
     
    60
    A Pavel Kuka se po odpískání ofsajdové pozice až příliš horlivě a zbytečně rozčiloval, španělský sudí proto musel tasit žlutou kartu. Třetí napomínaný Čech v tomto zápase skupiny C.
     
    58
    Fabrizio Ravanelli, v tehdejších dobách snajpr Juventusu Turín, nedokázal proměnit žádnou ze svých velkých příležitostí a pakuje se ze hřiště. Místo něj dostává příležitost jiný útočník, bývalý zástupce SS Lazia Pierluigi Casiraghi.
     
    57
    Maldini posunul přihrávku na Carboniho, který periferně zaznamenal pohyb Ravanelliho. Italský útočník se otáčel před vápnem ke střele, jenže v souboji s Jiřím Němcem upadnul. Svou houževnatostí však dokázal míč postrčit před Enrica Chiesu, který úplně osamocený v šestnáctce Italy zklamal. Jeho přízemní ránu výtečně zachytil Petr Kouba a uchránil český tým od pohromy.
     
    50
    Radoslav Látal si neodpustil poznámku k poslednímu hvizdu španělského sudího a zákonitě si odnáší trest v podobě žluté karty. Druhé napomenutí pro české barvy v tomto zápase.
     
    39
    Italská obrana hoří, a tak trenér Arrigo Sacchi, který v roce 1994 dovedl Italy ke stříbrným medailím na mistrovství světa, podnikl netradiční střídání už po necelých 40 minutách. Stáhl do ofenzivy velmi aktivního Dina Baggia a nahradil jej ryzím obráncem Amedeem Carbonim, který se své největší slávy dočkal až o rok později, kdy se stal základním stavebním kamenem defenzivy Valencie. V tomto španělském klubu pak působil devět let.
    35. Radek BEJBL - 2:1
     
    35
    Česko právě vstřelilo branku!
    A Češi skutečně sklízí ovoce za svou aktivitu proti oslabenému soupeři. I tato gólová akce se opět rozvíjela po pravé straně. Rozehrávka mířila na Radoslava Látala, který tentokrát našel v blízkosti postranní čáry Pavla Kuku. Ten měl dostatek času se rozhlédnout a lahůdkovým vzdušným pasem vyhledal v zaskočené defenzivě Italů blonďatou hlavu RADKA BEJBLA. Tomu míč dopadl přesně na kopačku, od níž už bezpečně putoval podél pravé ruky brankáře Peruzziho. Česká republika si bere svůj jednobrankový náskok zpět a vede 2:1. Asistence: Pavel Kuka
     
    29
    Zprvu nenápadný souboj na středu hřiště končí červenou kartou pro italský tým. Až opakovaný záběr ukázal, jak šel Luigi Apolloni důrazně proti nohám Pavla Kuky, který o něm v té chvíli nemohl vůbec tušit. A protože to bylo pro italského obránce už druhé žluté napomenutí, po půl hodině hry se může jít sprchovat.
     
    23
    A málem se po autu zrodil další český gól. Poborský opět vytáhl balon skvěle na střed a Italové podobně jako při první inkasované brance nezastavili nabíhajícího Pavla Nedvěda. O přesnou trefu ho tentokrát připravila gravitace, na poslední chvíli totiž klopýtl a balon sebral Peruzzi.
     
    20
    A Fabrizio Ravanelli už poněkolikáté v úvodních dvaceti minutách nedobrovolně pociťuje tvrdost trávníku na Anfield Road. K zemi ho tentokrát poslal Jan Suchopárek, sudí Lopez Nieto ztrácí trpělivost a uděluje českému týmu první žlutou kartu.
    18. Enrico CHIESA - 1:1
     
    18
    Itálie právě vstřelila branku!
    Tragická přihrávka Jana Suchopárka za polovinou hřiště nese vinu na gólu Italů. ENRICO CHIESA, který předvedl úchvatný sprint až k malému vápnu, si ještě před svou přesnou střelou vyměnil míč s Diegem Fuserem, aby pak prostrčil balon mezi nohama Michala Horňáka. Ten se zběsilým skokem snažil hasit požár v české obraně. Kouba už nemohl s ranou Chiesy nic dělat a poprvé v utkání kapituluje. Stav je rázem vyrovnaný.
     
    7
    Mezitím co se záběry věnovaly české brance se na zemi v bolestech svíjí Pavel Kuka, kterého zezadu nataženou nohou zasáhl Apolloni. Český střelec možná jeho kopačku zacítil i v obličeji. Zákrok se neobešel bez žlutého napomínání.
    4. Pavel NEDVĚD - 1:0
     
    4
    Česko právě vstřelilo branku!
    A Karel Poborský vykouzlil vskutku parádní kroucený centr na tehdy ještě benjamínka národního týmu PAVLA NEDVĚDA. Skvělý náběh italská obrana absolutně nezachytila, Nedvěd měl na středu pokutového území fůru času ke zpracování hrudí a vybíhajícího Angela Peruzziho překonal přízemní střelou k pravé tyči. Začátek z říše snů, hned první česká akce slaví úspěch. Italové tak musí dohánět jednobrankové manko.

    Patrik Czepiec

    Góly: 4. Nedvěd, 35. Bejbl – 18. Chiesa

    Karty:   20. Suchopárek (CZE), 50. Látal (CZE), 60. Kuka (CZE), 90. Kadlec (CZE) – 7. Apolloni (ITA), 90+1. Fuser (ITA)   29. Apolloni (ITA)


    Česko: Kouba – Horňák, M. Kadlec, Suchopárek, Látal – Bejbl, J. Němec, P. Nedvěd, Poborský, Berger (64. Šmicer) – Kuka
    Náhradníci: Němeček, Šmicer

    Taliansko: Peruzzi – Mussi, Costacurta, Apolloni, Maldini – Fuser, Baggio (39. Carboni), Albertini, Donadon – Ravanelli (58. Casiraghi), Chiesa
    Náhradníci: Carboni, Casiraghi, Zola

    Rozhodca: Lopez Nieto – Carrasco, Lopez Fernandez