Nemecko – Slovensko 3:4 (0:1 po s.n.) | Švajčiarsko – Lotyšsko 3:2 (po pr.)
3:2 (0:0, 1:1, 1:1 - 1:0)
Lotyšsko
cz Pondelok 20.04.2015, 19:45 • Zug • Majstrovstvá sveta U18

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 19:45.

Pěkný večer ze švýcarského Zugu, kde pokračuje mistrovství světa do 18 let. Dnes se krátce před osmou hodinou večerní představí domácí Švýcaři, kteří se střetnou s Lotyšskem.

Švýcarsko zatím na domácím šampionátu odehrálo dva zápasy, z nichž si neodneslo ani bod. Nejprve podlehlo Finsku a poté Kanadě. Švýcarští mladíci přesto předváděli dobrý hokej a mají na čem stavěm, zejména proti Finům sahali minimálně po bodu.

Také Lotyši jsou stále bez bodu, odehrána už mají ale tři utkání. Po porážkách s Kanadou a Českem nestačili ani na Finy. V zápase se severským týmem ale ostudu neudělali, naopak byli po většinu zápasu lepším týmem, ovšem nedokázali trestat finské chyby.

Zápas mezi Švýcarskem a Lotyšskem je nesmírně důležitý pro další vývoj skupiny B a celého turnaje. Pokud se nestane něco nečekaného, rozhodne právě tento souboj o čtvrtém postupujícím do play-off, respektive o tom, kdo bude odsouzen na boj o záchranu.

Švýcarsko: van Pottelberghe (Muff) – Stadler, Siegenthaler, Suleski, Pinana, Bircher, Weber – Volejnicek, Malgin (C), Diem – Riat, Holdener, Marchon – Impose, Thurkauf, Forrer – Miranda, Fuchs, Prassl.

Lotyšsko: Romanovskis (Mitens) – Ponomarenko, Zeilis, Cukste, Zile (C), E. Jansons, Rubins, G. Jansons, Klava – Bernhards, Blugers, Ezitis – Dzierkals, Balcers, Buncis – Žohovs, Baranovskis, Misjus – Priede, Tralmaks, Puide.

Rozhodčí: Iverson (CAN), Smetana (GER) – Gebauer (CZE), Lundgren (SWE).

Hráči Švýcarska a Lotyšska již vystoupili z útrob stadionů a krouží po ledové ploše. Domácí zvolili červené dresy, Lotyši nastoupí v bílé.

00:01

00:10
    Úvodní buly vyhráli Švýcaři a ihned se pouštějí do útoku.

00:46
    V pásmu se budou držet i nadále. Siegenthalerovo nahození končí po teči hráče hostí v ochranné síti.

01:15
    Lotyši se poprvé dostávají na delší dobu ke kotouči, nedaří se jim ale přejít střední pásmo.

01:27
    Lotyšská rozehrávka navíc končí na icingu.

02:15
    Švýcaři jsou znovu s kotoučem na hokejkce a připravují se na útočnou akci.

02:53
    Švýcarská převaha ale zatím není nijak výrazná, zejména ve střeleckém ohledu.

03:18
    Bircher zkusil štěstí od modré čáry, ale kotouč zamířil přesně do lapačky lotyšského gólmana.

03:34
    Domácí si zahrají první přesilovou hru. Gvido Jansons dostává dvě minuty za hákování.

03:57
    Švýcaři se dlouho v pásmu neudrželi a musí se vracet k vlastní brance.

04:30
    Zatím jedinou střelu v početní výhodě vyslal Volejnicek z pravého kruhu. Trefil ale jen hruď gólmana.

04:58
    O poznání nebezpečnější střela. Stadlerovu střelu tečoval jeden z hráčů před brankou a kotouč zamířil těsně vedle.

05:35
    Lotyši jsou v plném počtu, ve druhé minutě oslabení ale bylo před jejich brankou opravdu horko.

06:40
    První švýcarská formace se natlačila před branku a Malgin se snažil dostat puk za pevně postaveného Romanovskise. Ten ale odolal a brána byla navíc vysazena z předepsaného postavení.

06:51
    Další Romanovskisův zákrok. Tentokrát kryl Suleskiho pokus od modré.

07:30
    Švýcaři zatím mají navrch a ukazují, že dobré výkony proti Finsku a Kanadě nebyly náhodou.

08:25
    Další lotyšské zakázané uvolnění. Hostující obránci prakticky nemají komu nahrát, Švýcaři vládnou střednímu pásmu.

09:29
    Trochu hluchá pasáž hry, kdy se ani jednomu ze soupeřů nedaří přechod do ofenzivy.

10:01
    Švýcaři do vyřešili nahozením, které po teči zamířilo do ochranné sítě. Po vhazování ale zase letí kotouč na druhou stranu.

10:30
    Bruno Priede vyslal střelu zápěstím z uctivé vzdálenosti a van Pottelberghe pouze nastavil lapačku. Vhazuje se ve švýcarské třetině.

10:59
    Lotyši poprvé výrazněji zahrozili. Rudolfs Balcers vyslal jedovatou střelu přes obránce a mířil bezi betony van Pottelbergha, ten ale mezeru zacelil.

11:07
    Druhá švýcarská přesilovka. Eduards Jansons podrazil při protiútoku protihráče a míří na trestnou lavici.

12:25
    Švýcaři jsou v přesilové hře nebezpeční. Dominik Diem dostal kotouč na levé křídlo, kde vypálil bez přípravy a orazítkoval spojnici na bližší straně branky.

13:07
    Lotyši toto oslabení nakonec přestáli a jsou kompletní.

13:55
    Domácí hráči si nadále drží převahu a pohybují se v útočném pásmu.

14:26
    Marco Miranda vyslal tvrdou ránu z levé strany a vyprášil Romanovskisův beton. Nebezpeční ale začínají být i spoluhráči lotyšského gólmana.

14:46
    Přesilovou hru si vyzkouší i lotyští mladíci. Alain Bircher dostává dvě minuty za nedovolené bránění.

15:20
    Švýcaři několikrát za sebou vyhodili. Zatím se brání bez problémů.

15:46
    A znovu letí kotouč k lotyšské brance. Hostům se početní výhoda zatím vůbec nedaří.

16:13
    Nyní se už lotyšskému výběru podařilo zamknout soupeře a kombinuje v útočném pásmu.

16:46
    Švýcaři se ale ubránili a jsou v pěti.

17:22
    Lotyši jsou potřetí v prvním dějství do oslabení. Eduards Jansons je potrestán za krosček.

18:20
    Malgin a Volejnicek číhali před brankou, kam poslal puk Diem. Romanovskis měl velké problémy, nakonec si ale poradil i s řadou dorážek švýcarské dvojice a přikryl puk lapačkou.

19:13
    Švýcaři už se radovali z využité přesilovky, nakonec je vše jinak. Sudí po dlouhé poradě přehodnotili své rozhodnutí a odvolávají gól. Nestálo se jim postavení v brankovišti.

19:22
    Lotyši jsou kompletní.

20:00

První třetina je u konce. Švýcaři už se radovali z jednobrankového vedení, sudí ale nakonec rozhodli, že gól nemůže platit. Domácí jsou lepším týmem a po většinu třetiny drželi Lotyše pod tlakem.

20:01

20:30
    Švýcaři jsou aktivnější i v samém úvodu druhého dějství. Zatím je ale dvakrát zastavil ofsajd.

21:13
    Balcers stál na vrcholku brankoviště a počíhal si na vyražený kotouč od modré čáry. Dorážkou ale mezi tyče nezamířil a van Pottelberghe mohl zůstat v klidu.

21:44
    Lotyši zabrali a drží soupeře pod zámkem.

22:22
    Švýcaři jsou znovu zastaveni ve střední třetině a hra se stěhuje před jejich branku. Lotyši vstoupili do třetiny výborně.

22:57
    Švýcarsko právě vstřelilo branku!
    Mírné zaváhání se Lotyšům nevyplácí. Příliš prostoru dostal na pravé straně CALVIN THURKAUF a vytáhl si kotouč od mantinelu až před branku, odkud pokořil Romanovskise. Bez asistence.

23:12
    Domácí jdou vzpěti do čtyř. Jonas Siegenthaler je potrestán za hákování.

23:53
    Švýcarská čtveřice se dvakrát za sebou osvobozuje a Lotyšům příliš nedovolila.

24:19
    Nyní se navíc hosté dostali do postavení mimo hru a jsou vykázáni z pásma.

25:09
    Lotyšsko právě vstřelilo branku!
    Tři vteřiny zbývali z přesilovky, když hosté udeřili. Střelou z prostoru mezi kruhy se prosadil RUDOLFS BARCELS a vyrovnává na 1:1. Asistence: Martins Dzierkals

26:09
    Domácí se snaží reagovat a usazují se v útočné třetině. Jejich snaha se ale odehrává zejména kolem hrazení.

27:09
    Lotyši se ujíají otěží posledních minut. Po vstřelené brance jsou aktivnější a často se drží v pásmu.

27:49
    Dvě velké šance domácích. Nejprve zkusil z otočky štěstí Thurkauf a puk se kutálel těsně vedle tyče, poté stejně dopadl i pokus Imposeho.

28:23
    Lotyši nyní znovu ustupují do pozadí a o slovo se hlásí domácí. Po zmíněních šancí se drží v tlaku.

28:49
    Ten je ale přerušen trestem. Raphael Prassl sestřelil gólmana Romanovskise mimo brankoviště a sudí okamžitě signalizuje vyloučení. Následně se strhla mela u mantinelu, ta se ale obejde bez trestu.

29:26
    Lotyšům se přesilová hra zatím příliš nedaří.

30:04
    Za faul na gólmana se vylučuje i na druhé straně. Martins Dzierkals nesmyslně zajel do gólmana, který držel kotouč v náručí a dostává dvě minuty za nedovolené bránění. Hraje se ve čtyřech na obou stranách.

30:50
    Švýcaři jsou v pěti a začíná jejich přibližně minutová přesilovka.

32:04
    Lotyši jsou kompletní. Domácí se drželi v pásmu, ale příliš kombinovali a střelba nepřícházela.

32:48
    Oba celky se vystřídaly v útočných akcí. Ani jeden z gólmanů ale nemusel zasahovat.

33:27
    Švýcar van Pottelberghe tentokrát podržel nahození a vhazovat se bude po jeho pravé ruce.

33:43
    Lotyše čeká další početní výhoda. Calviv Thurkauf dostává dvě minuty za podražení, když fauloval v útočném pásmu.

34:11
    Marchon měl šanci ve vlastním oslabení, kdy se dostal až mezi kruhy. Střelu pod horní tyč ale Romanovskis vytěsnil ramenem.

34:49
    Ani tato přesilová hra lotyšským hráčům nedaří. Švýcaři často posílají kotouč mimo vlastní pásmo.

34:56
    Karlis Cukste navíc tvrdě sestřelil protihráče u mantinelu a dostává dvě minuty za hrubost.

35:43
    Švýcaři jsou v plném počtu. Začíná jejich zkrácená přesilová hra.

35:58
    Julians Misjus uháněl sám na švýcarskou branku, van Pottelberghe ale vychytal jeho přízemní střelu pravým betonem.

36:45
    Znovu se vylučuje, tentorát na straně domácích. Dominik Diem si jde sednou za držení.

36:56
    Lotyši kompletní.

37:33
    Lotyši se drží v útočné třetině, příliš se jim ale nedaří.

37:45
    Znovu se vracíme ke hře čtyř na čtyři. Eduards Jansons za švýcarskou brankou sestřelil protihráče a dostává dvě minuty za vražení na hrazení.

38:11
    Hra ve čtyřech zatím lépe vychází domácím. Nyní ale tečovaný pas končí na střídačce.

38:45
    Švýcaři jsou kompletní a čeká je přesně minutová početní výhoda.

39:05
    Malgin střílel z mezikruží, dráhu kotouče ale zkřížila lotyšská hůl a puk skončil v ochranné síti.

39:17
    Lotyše čeká devětadvacet vteřin oslabení tří na pět. Dvě minuty za hákování dostává Zeilis.

39:46
    Lotyši jsou ve čtyřech, pokračuje klasická přesilovka domácích.

40:00

Po čtyřiceti minutách panuje nerozhodný stav 1:1. Vedení se ujali domácí Švýcaři, Lotyšům se podařilo vyrovnat v přesilové hře. Ty se jim ale jinak příliš nedaří. Po úvodní převaze Švýcarů se obraz hry vyrovnal.

40:01

40:13
    Švýcaři vyhráli vhazování a přesilovku začínají s kotoučem.

40:50
    Domácí se stále drží na kotouči a v útočné třetině. Dobrá střelecká pozice ale nepříchází.

41:34
    Lotyši se už vrátili do plného počtu, ale sudí signalizoval další trest. ROBIN FUCHS se v tomto momentu zmocnil kotouče na spodku kruhu a poslal domácí zpět do vedení. Bez asistence.

42:13
    Další švýcarskou akci zastavuje hvizd sudího a postavení mimo hru. Navíc jsou nějaké potíže se švýcarskou brankou a povoláni jsou ledaři.

43:14
    Jeden ze Švýcarů zůstal po souboji u mantinelu ležet na ledě a svíjí se v bolestech. Hala bouří, sudí však mlčí. Nakonec tedy přerušuje hru, ale vylučovat se nechystá.

43:31
    Příliš dlouhý pas na Damiena Riata končí švýcarským icingem.

43:57
    Misjus natahoval mezi kruhy ke střele, kotouč mu ale sjel z čepele a sotva doklouzal k van Pottelberghovi. Ten ho následně přikrývá.

44:25
    Lotyši znovu dotahují švýcarské vedení. Dzierkals poslal kotouč na RUDOLFSE BALCERSE, který si ho stáhl mezi kruhy a střelou na levou tyč pokořil van Pottelbergha. Asistence: Martin Dzierkals.

45:11
    Po vstřelené brance jsou lotyští mladíci znovu aktivní a drží se u švýcarské branky.

45:58
    Před van Pottelberghem se bude pokračovat i nadále. Tentokrát se vhazuje po jeho levé ruce, když přidržel nahození od mantinelu.

46:29
    Van Pottelberghe musel znovu zasahovat. Švýcaři ve třetí třetině vystřelili pouze jednou a jsou pod tlakem soupeře.

47:12
    Domácí se po delší době dostali s kotoučem do útočného pásma, soupeř je ale rychle o puk připravil.

47:25
    Teď by mohlo být Švýcarům veseleji. Kristaps Zile dostává dvě minuty za nedovolené bránění a domácí čeká početní výhoda.

47:54
    Malgin se snažil zpoza branky najít spoluhráče, což se mu také povedlo. Volejnicek ale napálil kotouč do bránícího hráče.

48:25
    První polovina přesilové hry je pryč. Švýcarům se zatím příliš nedaří kombinace.

49:00
    Lotyši se znovu osvobozují a vypadá to, že oslabení přežijí bez újmy.

49:27
    Lotyšsko je v plném počtu, tato početní výhoda domácím nesedla.

49:54
    Proti pěti protihráčům se domácím daří lépe a drží se v útočné třetině.

50:20
    Miranda se snažil dostat přes obránce, ale už mu chyběly síly a lotyšský zadák mu vypíchl kotouč.

51:06
    Švýcaři se snaží o ofenzivní manévry, ale často naráží na lotyšskou defenzivu. Střední pásmo je momentálně zakleté.

51:53
    Teď už se domácí usazují a kombinují. Po nahození od modré ale končí kotouč nad mantinelem a bude se vhazovat v lotyšském obranném pásmu.

51:53
    Lotyšská lavička si bere oddechový čas.

52:35
    Dzierkals se dvakrát natlačil do střelecké pozice a ohrozil švýcarskou klec. Nejprve zasáhl tyč, podruhé ho vychytal van Pottelberghe.

53:57
    Poměrně zmatené rozhodnutí sudích. Nejprve signalizovali trest pro Švýcary, ale po dlouhé poradě domácí hrají přesilovku. Bruno Priede dostává dvě minuty za nedovolené bránění.

54:57
    Švýcaři jsou v přesilovce střelecky aktivní a Romanovskis má spoustu práce, zatím ale odolává.

55:27
    Lotyšům se daří vyhodit a osvobozují se.

55:57
    Lotyši jsou v pěti. První polovina přesilové hry byla ze strany domácích nebezpečná, ve druhé minutě se ale hráči v bílém výborně bránili.

56:30
    Dnešnímu utkání přihlíží 2 561 diváků.

57:02
    Švýcaři jsou s blížícím se závěrem třetiny aktivnější a drží soupeře pod tlakem.

57:11
    Lotyšský icing a hra se krátce po buly znovu stěhuje k Romanovskisovi.

57:54
    Z ničeho se na levém kruhu zjevil Žohovs a vypálil nepříjemně na levé rameno gólmana. Van Pottelberghe kotouč zvládl vytěsnit.

58:46
    Blíží se konec základní hrací doby a vhazovat se bude po zakázaném uvolnění před švýcarskou brankou.

59:09
    Lotyši drží kotouč v útočné třetině.

59:37
    Hosté stále drží domácí pod tlakem, ale nedaří se jim vystřelit.

60:00

Šedesát minut nerozhodlo a panuje stav 2:2. O vítězi tak rozhodne prodloužení, případně samostané nájezdy.

60:01

60:20
    Kotouč získali Švýcaři, ale záhy jej ve středním pásmu ztrácejí.

60:58
    Riat se ocitl v dobré šanci, když se po kličce dostal mezi kruhy. Střele ale chyběla přesnost a trefil přímo gólmana.

61:32
    Lotyšský ofsajd zastavuje útočnou akci. Prodloužení se zatím odehrává zejména ve střední třetině.

62:05
    Švýcaři se dostali do pásma, ale hosté ho ihned čistí. Navíc vyhazují tak šikovně, že se nepíská icing.

62:11
    Velká šance Švýcarů. Karlis Cukste dostává dvě minuty za hákování a domácí čeká přesilovka.

62:11
    Domácí lavička si bere před začátkem početní výhody oddechový čas.

62:40
    Švýcaři zkouší kombinaci se střelcem na straně pásma. To ale Lotyši pokrávají. Nyní se po Romanovskisově zákroku vhazuje.

63:15
    Lotyši vyhazují a Švýcarům nezbývá ani minuta z přesilovky.

63:42
    Hotovo! DENIS MALGIN napřáhl mezi kruhy a modrou čárou a zacílil přesně do pravého horního rohu. Rozhoduje tak o švýcarské výhře. Asistence: Damien Riat.

Zápas končí po takřka čtyřiašedesáti minutách hry. Existenční bitvu nakonec zvládli domácí Švýcaři, jimž v přesilovce vystřelil výhru Denis Malgin.

Střely na branku: 45:25
    Trestné minuty: 10:20
    Nejlepší hráči: August Impose – Rudolfs Barcels (22:25:39)

Martin Zíta

Góly a asistencie: 23. Thurkauf, 42. Fuchs, 64. Malgin (Riat) – 26. Balcers (Dzierkals), 45. Balcers (Dzierkals)

Švajčiarsko: van Pottelberghe (Muff) – Stadler, Siegenthaler, Suleski, Pinana, Bircher, Weber – Volejnicek, Malgin (C), Diem – Riat, Holdener, Marchon – Impose, Thurkauf, Forrer – Miranda, Fuchs, Prassl.

Rozhodca: Iverson (CAN), Smetana (GER) – Gebauer (CZE), Lundgren (SWE)