Maďarsko – Litva 4:0 (kon.) | Holandsko – USA 3:4 (kon.) | Škótsko – Katar 1:0 (kon.)
Holandsko
3:4 (1:1)
USA
cz Piatok 05.06.2015, 20:30 • Amsterdam ArenA , Amsterdam • Medzinárodné zápasy

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:30.

Pomalu se blíží další kolo kvalifikace na EURO 2016 a s tím jsou spjaty i přátelské zápasy. Mezi prvními si před touto částí kvalifikace "přátelák" domluvilo Nizozemsko, které v Amsterdamu přivítá USA.

Nizozemsko

Domácím Oranjes se zatím ve kvalifikaci na EURO 2016 příliš nedaří. Stříbrná reprezentace z mistrovství světa 2010 je ve skupině A až na třetím místě a na druhý Island ztrácí 5 bodů. Jen pro připomenutí, první je v této skupině Česko, které má ještě o bod více než Island. Dnes se tedy hráči trenéra Hiddinka budou snažit zvítězit a dostat se před kvalifikačním zápasem s Lotyšskem do dobrého rozpoložení.

Posledních pět zápasů

31.3.2015 Nizozemsko-Španělsko 2:0 (přát.zápas)
    28.3.2015 Nizozemsko-Turecko 1:1 (kval. EURO)
    16.11.2014 Nizozemsko-Lotyšsko 6:0 (kval. EURO)
    12.11.2014 Nizozemsko-Mexiko 2:3 (přát.zápas)
    13.10.2014 Island-Nizozemsko 2:0 (kval. EURO)
    Foto z posledního tréninku Oranjes

USA

Fotbalová reprezentace Spojených států amerických momentálně není v žádném kvalifikačním cyklu, ale pomalu se již tým připravuje na Zlatý pohár CONCACAF, tudíž Mistrovství ve fotbale Severní a Střední Ameriky, které se hraje v červenci letošního roku. Na tomto mistrovství bude USA patřit mezi aspiranty na titul, k čemuž je odsuzuje výkonost, i pořádání tohoto šampionátu.

16.4.2015 USA-Mexiko 2:0 (přát. zápas)
    31.3.2015 Švýcarsko-USA 1:1 (přát. zápas)
    25.3.2015 Dánsko-USA 3:2 (přát. zápas)
    8.2.2015 USA-Panama 2:0 (přát. zápas)
    29.1.2015 Chile-USA 3:2 (přát. zápas)
    Brankáři USA si v Amsterdamu zahráli bago

Co se týče vzájemných zápasů, tak naposledy se obě reprezentace střetly v roce 2010 a Nizozemsko si v přátelském utkání připsalo vítězství 2:1.
    Zahajovací jedenáctky obou celků

Příjemný páteční večer! Zhruba za 10 minut by měl být zahájen přátelský zápas mezi Nizozemskem a USA. Utkání se odehraje na stadionu Ajaxu Amsterdam a očekává se opravdu pěkný fotbal.

Hráči již přicházejí na trávník. Úvodní výkop utkání se nezadržitelně blíží.

Ještě před začátkem utkání samozřejmě zazní státní hymny. Jako první americká, po ní nizozemská.
    Amsterdam ArenA je opravdu velmi slušně zaplněna

1

1
    Nizozemci se hned při první akci dopustili chyby a ztrácí míč. Hráči Spojených států amerických budou vhazovat.

2
    Domácí velmi dobře napadají a nutí Američany k dlouhým nákopům. Ty zatím nachází jen připravené stopery Nizozemska.

3
    Brad Guzan měl poprvé práci. Depayova ani Van Persieho střely sice neprošly, ale přízemní ránu Janmaata již brankář USA likvidovat musel.

4
    Martins Indi přenáší hru na Janmaata. Ten se však zatím na druhou polovinu hřiště neodhodlal.

5
    Beckerman nedovoleně atakoval Huntelaara a Van Persie bude rozehrávat první volný kop utkání.

5
    Příliš vysoký míč z kopačky nizozemského kanonýra končí v rukavicích Brada Guzana.

6
    Vůbec poprvé se ke kombinaci na útočné polovině dostali hráči USA, avšak Zardes neměl volného spoluhráče a vrací tak hru do obrany.

7
    Zaznamenáváme první střelecké pokusy USA. Zardesova střela byla zablokována a ta Moralesova letěla hodně vedle brány.

8
    Opět se Martins Indi pokusil přenést hru na pravou stranu, avšak tentokrát našel Promese až v zámezí. Hosté budou vhazovat.

8
    Opět byl v akci Bruno Martins Indi. Obránce Porta si však tentokrát pomohl faulem, když k zemi poslal amerického útočníka Johánnssona.

9
    V deváté minutě si první zákrok připisuje Jasper Cillessen. S Bradleyho ranou domácí gólman potíže neměl.

10
    Nizozemci už jsou opět nastěhováni na útočné polovině. Zatím se ale ne a ne dostat do střelecké pozice.

11
    Teď už jsme se střely konečně dočkali. Depay posunul míč na Wijnalduma, avšak ani jeho rána zpoza vápna neměla gólové parametry.

12
    Mladíček Depay je i dnes velmi aktivní. Záložník, který se již údajně domluvil na přestupu do Manchesteru United se snažil pěknou patičkou vybídnout spoluhráče, ale obrana USA byla pozorná a odvrátila míč do bezpečí.

13
    Rychlý brejk Američanů vedl po pravé straně Johnson, ale tomu se v tísni centr vůbec nepovedl a míč skončil za bránou.

14
    Hosté se usadili v blízkosti pokutového území a vybojovali si první roh.

15
    Výborný centr na zadní tyč mířil na hlavu Zardese, ale obrana Nizozemska si nakonec poradila a odvrátila míč na další roh.

15
    Obrovská šance USA! Po druhém rohovém kopu se míč dostal až k Zardesovi, který se ocitl sám před Cillessenem. Brankář Ajaxu předvedl fantastický zákrok a udržel čisté konto!
    Zardesova šance

17
    Nizozemci se nechtějí nechat zahanbit a snaží se v útoku vymyslet cosi kloudného. Zatím bez účinku.

18
    Depay soupeři nasadil jesle a hned z toho byla nebezpečná situace. Míč se dostal na pravou stranu odkud přiletěl jedovatý centr a Guzan může být rád, že Blindovi při zpracování odskočil míč až k čáře.

19
    Američané byli opět blízko gólu! Bradleyho tečovaná střela zpoza vápna skončila na tyči, ale poté se míč odrazil k volnému Johnsonovi. Ten se nezachoval dobře, nepřihrál volnému Johánnssonovi a z úhlu trefil rovněž tyčku.
    Američané trefili dvě tyčky

21
    A záhy přichází další obří šance. Na pravé straně se ocitl zcela sám Shea, který postupoval na Cillessena, avšak zakončení mu nesedlo a brankář Nizozemska si připsal další skvělý zákrok.
    Cillessen se opět vyznemanal

23
    Nizozemci jsou zatím překvapivě méně nebezpeční a už několikrát museli řešit vážnou situaci. Uvidíme, jakou si připraví odpověď.

24
    Po nakrátko rozehraném rohu se ke střele zpoza vápna dostal Blind, ale jeho dobrý pokus byl sražen na další rohový kop.

26
    Zničehonic přišla za obranu USA skvělá přihrávka a Huntelaar šel sám na brankáře. Zakončení mu však trvalo příliš dlouho a jeden z obránců USA odvrátil tuto šanci na roh.
    Huntelaar velkou šanci pokazil

27
    Nizozemsko právě vstřelilo branku!
    Ale teď už jdou Nizozemci do vedení! Po odvráceném rohu zůstali domácí u míče, Depay fantasticky nacentroval a KLAAS-JAN HUNTELAAR hlavou rozvlnil síť za zády Brada Guzana.
    Klaas-Jan HUNTELAAR - 1:0

29
    Domácí se tlačili do další šance. Janmaat pronikl až do pokutového území, nabil Van Persiemu, ale jeho rána byla sražena.

30
    Kombinace USA nyní končí již v zárodcích. Nizozemci se zlapšili a nepouští hosty do šancí.

31
    Johánnsson si dlouho na pravé straně ukazoval, že má volno, ale Zardes si s přihrávkou vůbec neporadil a míč končí až za čárou.

32
    V pokutovém území před bránou USA se do šance tlačil opět Huntelaar. Střelec první branky utkání vybojoval aspoň rohový kop.

32
    Tentokrát si Depay s centrem neporadil tak jako před gólem a Guzan bude odkopávat.

33
    Američané právě vstřelili branku!
    Zničehonic je vyrovnáno. Johnson se parádně uvolnil, odcentroval na vzdálenější tyč, kde si zaběhl GYASI ZARDES a ten z první překonal Cillessena.
    Gyasi ZARDES - 1:1

36
    Do další šance se dostali opět domácí. Robin van Persie měl dost prostoru na střelu, avšak jeho rána byla zastavena jedním z obránců USA. Nizozemci pokračují v útočení.

37
    Po vyrovnání se hraje především na polovině USA. Nizozemsko by se velmi rád dostalo zpět do vedení a snaží se vypracovat další šance.

38
    S blížícím se koncem první půle se začínají rozcvičovat náhradníci. Vzhledem k tomu, že jde o přátelské utkání, dá se očekávat střídání už po poločase.

39
    Memphis Depay mohl vstřelit druhou branku Nizozemska. Parádní míč za obranu si skvěle zpracoval, položil si obránce, brankáře, ale poté nesmyslně přihrával a z gólovky nebylo nic.
    Depay tutovkou pohrdl

41
    Až nyní se opět míče dotkl Cillessen. Brankář Nizozemska musel včasným vyběhnutím vyřešit únik Johánnssona, který pádil po levé straně.

42
    Hra se trochu uklidňuje, Nizozemci kombinují na půli hřiště.

43
    Van Persie se pokusil proniknou až do blízkosti šestnáctky, avšak poté se prezentoval nepřesnou přihrávkou na Janmaata, který se tak mohl otočit a běžet zpět do obrany.

44
    Domácí se podle hlavního rozhodčího dopustili útočného faulu a přichází o míč.

44
    Nizozemci vsítili druhou branku, ale ta Wijnaldumovi uznána není. Domácí záložník se dopustil dalšího faulu.
    Neuznaná branka Wijnalduma

45
    V samotném závěru poločasu měl na noze gól Memphis Depay. Ofenzivní hráč Nizozemska se uvolnil na levé straně pokutového území, ale tvrdou ranou minul bránu.

45

První poločas přátelského utkání mezi Nizozemskem a USA je minulostí a stav utkání je zatím 1:1. Celých 45 minut jsme byli svědky skvělého fotbalu, který nám nabídl plno šancí, avšak jen dvě branky. O třetí gól se v závěru první půle postaral Wijnaldum, ale tento gól nebyl uznán kvůli útočnému faulu střelce.
    Nejdůležitější statistiky prvního poločasu

46

46
    Máme tady první střídání zápasu. Z domácího týmu střídal Janmaat s Promesem, na jejich místa přišel van der Wiel a Narsingh. V týmu USA došlo ke střídání Alvarada, kterého nahradil Orozco.

47
    Hned v druhé minutě druhého poločasu měl obrovskou šanci Robin van Persie. Domácí útočník, který nosí dres s číslem 10 si naskočil na centr, ale ani hlavou ani následnou patičkou míč do brány nedostal.
    Šance Robina van Persieho

49
    Van Persieho to však mrzet nemusí. Z opačné strany než při jeho šanci poslal míč do vápna van der Wiel a míč přistál přesně na hlavě KLAASE-JANA HUNTELAARA, který si připsal druhou branku v zápase.
    Klaas-Jan HUNTELAAR - 2:1

50
    Mohlo být vyrovnáno. Jedovatou střelu zpoza vápna vytáhl Cillessen na roh a po něm se k hlavičce, která skončila gólem dostal Brooks. Zardes se však podobně jako Wijnaldum provinil faulem.
    Neuznaný gól Spojených států amerických

53
    Gól nepadl na jedné, tak padl na druhé straně. Depay nejprve hlavou trefil Guzana, ale poté dostal míč ke Huntelaarovi a jeho střelu zády tečoval právě MEMPHIS DEPAY.
    Memphis DEPAY - 3:1

53
    Máme za sebou opravdu strhující začátek druhé půle. Nizozemci již dali dvě branky a nepřestávají útočit.

55
    Pohlendou akci se po delší době prezentovali i Američané, avšak míč nedošel až k nabíhajícímu si Johánnssonovi.

56
    Spojené státy americké opět střídají. Mix Diskerud nahrazuje Moralese a DeAndre Yedlin jde na místo Breka Shea. Z týmu nizozemská dohrál van Persie, jehož nahradí Pröpper.

58
    Američané se také začínají dostávat do šancí. Tentokrát akci zakončoval Bradley, který tvrdou ranou zamířil nad.

60
    Hra se nyní trochu uklidnila a Nizozemci se snaží rozvážně kombinovat.

61
    Iniciativu se teď snaží přebrat Američané. Těm se však zatím nedaří dostat do blízkosti brány a tím pádem do střelecké pozice.

62
    Nizozemsko bylo blízko čtvrté branky. Z levé strany přiletěl do vápna parádní centr, ale Wijnaldum si vylámal zuby na skvělém Guzanovi.

63
    Střídání v týmu USA: ze hřiště odchází Beckerman, přichází Williams.

64
    A nyní pro změnu mohl udeřit Zardes. K němu se skrz velké vápno dostala výborná přihrávka, avšak Cillessen byl včas na zemi a udržel dvoubrankové vedení Nizozemska.

65
    Střídání v týmu USA: ze hřiště odchází Johánnsson, přichází Wood.

66
    DeAndre Yedlin si šikovně předkopl míč a byl faulován. USA bude mít k dispozici dobrou standardní situaci. Žlutou kartu navíc dostává Daley Blind.

67
    Jenže volný kop Spojených států byl bez problémů ubráněn a Američané museli rychle zpátky. Protiútok totiž táhl Wijnaldum a hosté se jen tak tak stihli srovnat a odvrátit nebezpečí do autu.

70
    Hosté se ještě nevzdávají a bojují o dobrý výsledek. Bradley skvěle vyslal Yedlina, který ještě akci vyšperkoval přihrávkou na JOHNA BROOKSE a ten neměl problém vstřelit gól.
    John BROOKS - 3:2

71
    Do konce tohoto přátelského utkání zbývá dvacet minut a my jsme byli svědky již pěti branek. Tohle je opravdu reklama na fotbal!

72
    Američané cítí šanci a stále útočí. Cillessen však zatím další nebezpečí řešit nemusel.

73
    Ale nyní už domácí brankář musel na zem. Jasper Cillessen si připsal dobrý zákrok proti jedovaté střele z hranice velkého vápna.

75
    Domácímu celku se daří kombinovat a nerušit tím narůstající tlak a šance USA.

76
    Do další střelecké pozice se navíc dostal Huntelaar, který vybojoval aspoň rohový kop. U laviček se mezitím připravuje Wesley Sneijder.

77
    Američané si s rohovým kopem tentokrát poradili a nečelili další šanci domácí reprezentace.

78
    Depay si pomohl faulem a poté dochází ke střídání. Huntelaara nahrazuje de Jong a Clasieho zmiňovaný Sneijder.

79
    Příliš vysoký centr z pravé strany skončil v rukavicích Brada Guzana. Ten mičudu rychle předává obráncům USA.

80
    Yedlin byl faulován, ale poté pokračoval v akci, našel spoluhráče v pokutovém území a ten ke střele vybídl Diskeruda. Jeho pokus těsně minul pravou tyč Cillessenovy brány.
    Diskerud bránu těsně minul

81
    Dochází k dalšímu střídání hostující reprezentace. Místo střelce první branky USA, Zardese, přichází na hřiště hráč s číslem 8, Jordan Morris.

83
    Neuvěřitelné! Blind si zaběhl za svého strážce, přihrávkou ke skórování vybídl Luuka de Jonga, ale tomu se míč jaksi zamotal mezi nohami, odrazil od tyče a svědky čtvrté branky Nizozemska jsme tak nebyli.
    Závar před Guzanem

85
    Po faulu jednoho z domácích měli Američané výhodu volného kopu z téměř dokonalé pozice, ale Johnson trefil jen zeď.

86
    Druhou žlutou kartu zápasu dostává opět hráč Nizozemska. Tentokrát jim je Gregory van der Wiel.

87
    Utkání se pomalu chýlí ke svému konci a Nizozemci zatím drží jednobrankové vedení.

88
    Luuk de Jong by si gól přeci jenom chtěl dát, avšak jeho pokus z dobré vzdálenosti zneškodnil Guzan.

89
    Cillessen nejdříve zlikvidoval obrovskou šanci USA, ale poté hosté zahrávali roh, míč se dostal až k DANNY WILLIAMSOVI a ten za pomoci teče dostal střelou míč do brány.
    Danny WILLIAMS - 3:3

89
    Rychle na druhou stranu! De Jongovu první ránu zlikvidoval Guzan, ale poté se domácí útočník dostal k dorážce a tou trefil tyč!
    Luuk de Jong trefil tyč

90
    Toto je naprosto neuvěřitelný zápas! Hned z protiútoku po de Jongově šanci střílí USA další branku. Přihrávka od Morrise se dostala až k BOBBY WOODOVI a ten propálil Cillessena.
    Bobby WOOD - 3:4

90+2
    Běží již druhá minuta nastavení a Guzan drží míč. Spojené státy americké jsou blízko překvapivé výhry!

90+3
    Nizozemci pochopitelně kombinují na útočné polovině, ale teď to trochu uspěchal Pröpper, který vystřelil hodně vedle brány.

90+4
    Na začátku čtvrté minuty nastavení se faulu dopustil van der Wiel a rozhodčí ukončuje tento přípravný zápas.

90+4

Přípravný zápas Nizozemska s USA je tedy za námi a hosté si za oceán povezou senzační výhru 3:4. Domácí vedli již 3:1, ale Američané v 70. minutě snížili a v samém závěru dvěma brankami otočili utkání.
    Fanoušci USA si po historické výhře mohou zapálit vítězný doutník

Ode mě je to pro dnešek vše a u dalších online přenosů nashledanou. (22:43:13)

Lukáš Podleśny

Góly: 27. Huntelaar (Depay), 49. Huntelaar (van der Wiel), 53. Depay (Huntelaar) – 33. Zardes (Johnson), 70. Brooks (Yedlin), 89. Williams, 90. Wood (Morris)

Karty:   66. Blind (NED), 86. van der Wiel (NED)

Holandsko: Cillessen – Janmaat (46.van der Wiel), Bruma, Martins Indi, Blind – Clasie (78.Sneijder), Wijnaldum – Promes (46.Narsingh), Van Persie (56.Pröpper), Depay – Huntelaar (78.de Jong)
    Náhradníci: Krul, Vermeer – van der Wiel, Veltman, Rekik, Willems, de Vrij, Narsingh, Pröpper, de Jong, Chery, Berghuis, Sneijder

USA: Guzan – Chandler, Alvarado (46.Orozco), Brooks, Shea (56.Yedlin) – Beckerman (63.Williams), Morales (56.Diskerud), Bradley – Johnson, Johánnsson (65.Wood), Zardes (81.Morris)
    Náhradníci: Rimando – Yedlin, Evans, Morris, Diskerud, Agudelo, Williams, Orozco, Ibarra, Wood

Rozhodca: M. Strömbergsson – M. Klasenius, D. Wärnmark (vš. SWE)