Česko – Grécko 6:1 (kon.) | Slovensko – USA 4:3 (po pr.)
4:3 (1:3, 1:0, 1:0 - 1:0)
USA
Nedeľa 28.06.2015, 18:15 • Bossard Arena • Majstrovstvá sveta mužov • Finále

Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 18:00.

Vážení športoví fanúšikovia, Slovensko môže na MS v hokejbale obhájiť zlaté medaily, vo finále o ne budeme bojovať s USA a vy môžete byť vďaka nášmu priamemu prenosu pri tom! Hokejbal patrí medzi najúspešnejšie slovenské kolektívne športy, z hľadiska bilancie cenných kovov je dokonca najúspešnejší. Dnes môžeme naše silné postavenie v tomto športe potvrdiť ďalšou zlatou medailou.

Slováci nezačali turnaj dobre, po 3 zápasoch v skupine mali na konte len 2 body za remízy (s Fínskom 1:1 a Pakistanom 3:3) a 1 prehru (s USA 3:4). V rozhodujúcom zápase o postup do štvrťfinále s Portugalskom však zabrali, vyhrali 4:2 a odštartovali veľkú vlnu eufórie. Vo štvrťfinále proti Kanade už vyhrávali 4:1, o náskok však prišli a muselo sa ísť do predĺženia, v ktorom rozhodol o postupe Milan Rampáček. V semifinále to bol bravúrny výkon celého tímu na čele s takmer neprekonateľným brankárom Petríkom, naši chlapci najmä bojovnosťou predčili Čechov a zvíťazili 3:1 po góloch Kollára, Martinusíka a Beniača. Dnes zaznamenajú 11.medailu z 11-tich MS v hokejbale v histórii – otázka bude, akej bude farby. Zlatá je jasným cieľom našich reprezentantov.

Zostava Slovenska z posledného zápasu proti Česku:
    Petrík (Komenda) – Danko, Minárik, Blahút, Doskočil, Káčer, Titka, Bujdák, Mikeska – Hrivnák, Slovák, Ladiver, Beniač, Rampáček, Frkan, Škultéty, Martinusík, Ecker, Kollár, Rímsky, Oravec, Maděra, Teplický

Američania zažívajú turnaj ako z ríše snov. Ani raz ešte neprehrali a ani nestratili body, vo vyraďovacej časti vyhrali suverénne dva zápasy s celkovým skóre 13:2. Poďme však pekne po poriadku – v základnej skupine v úvodnom zápase zdolali práve našich chlapcov tesne 4:3, potom rovnako tesne Portugalcov 2:1 a Fínov 2:0. Medzitým ešte jasne porazili Pakistan výsledkom 11:3. V play-off si najprv poradili s domácimi Švajčiarmi suverénne 7:1 v semifinále s Grékmi 6:1. Je jasné, že nás čaká veľmi silný a konsolidovaný súper.

Slovensko: Petrík (Komenda) – Blahut, Danko, Minárik (C), Doskočil, Káčer, Titka, Bujdák, Mikéska – Slovák, Ladiver, Beniač, Rampáček, Frkáň, Škultéty, Martinusík, Ecker, Kollár, Rímsky, Oravec, Hrivnák, Maděra, Teplický.

USA: Rethage (Rocha) – Pruitt, Zimmick, Molitierno, Colcord, Hildreth (C), Liebers, Caron – Daugherty, Trapani, Esposito, Sullivan, Caba, Ruiz, Petito, Herschk, Wilson, Gregory, Schlegel, Haynes, Hackett, Housser, Merchant.

Na ploche Bossard Areny sa stále tešia z titulu majsteriek sveta Kanaďanky, ktoré vo finále zdolali Češky. Začiatok finálového zápasu mužov sa tak možno posunie o pár minút.

Až v týchto chvíľach sa začala predzápasová rozcvička. Slováci sú na ploche, Američania ešte nie. Zápas by mal odštartovať približne o 18:15.

Rozcvička je stále v plnom prúde. Na začiatok zápasu si ešte budeme musieť pár minút počkať.

Američania sa predstavujú vo finále MS v hokejbale prvýkrát v histórii. Výber spojených štátov amerických nezískal na svetových šampionátoch ani jednu medailu. Slovensko má na svojom konte desať cenných kovov. Dvakrát sme dosiahli na zlato, dvakrát sme boli strieborní a šesťkrát bronzoví.

00:01

00:30
    Američania začínajú opatrne vo vlastnom obrannom pásme. S rozohrávkou si dával na čas kapitán Hildreth.

00:48
    Petrík musel prvýkrát zasahovať. Snažil sa vypichnúť puk hokejkou, čo sa mu nepodarilo ideálne, no pomohla mu obrana.

01:38
    Slovensko dalo gól!
    Výborný úvod našich hokejbalistov. Americká defenzíva zabudla na MILANA BENIAČA, ktorý sa zoči-voči Rethageovi nepomýlil a poslal Slovensko do vedenia. Asistencie: Marek Slovák, Pavol Blahut.

01:40
    USA dali gól! Netešili sme sa dlho. Hneď po vhadzovaní prešiel do útočného pásma JESS HACKETT, vystrelil spoza obrancu, Petrík na loptičku dobre nevidel a inkasoval. Asistencia: Chris Haynes.

03:00
    Hektický úvod stretnutia. Američania hrajú vo vysokom tempe a z každej pozície strieľajú na nášho gólmana, ktorý musel likvidovať nebezpečné pokusy.

03:30
    Hneď po buly v útočnom pásme mal čas na strelu Marek Slovák, ktorého príklep skončil vedľa americkej brány.

04:35
    Zámorskí hokejbalisti vysoko napádajú. Dokonca s troma hráčmi znepríjemňovali našu rozohrávku a dostali sa k loptičke.

05:02
    Vylúčenie USA. 2 minúty za nedovolené bránenie strávi na trestnej lavici Andrew Hildreth.

05:47
    Američanov sme zovreli v ich obrannom pásme, ale v koncovke sa zbytočne ponúkame.

06:25
    K prvej strele sa odhodlal až po vyše minúte Kollár, ktorého pokus Rethage vykopol betónom.

07:02
    Hildreth je späť na ploche. Američania v závere oslabenia dokonca zaútočili a preverili Petríkovu pozornosť.

07:50
    Oravec sa dostal do blízkosti brány, no bol tiesnený a nevedel sa dostať k strele. Napokon to skúsil z otočky, ale Rethage schoval loptičku v lapačke.

07:56
    Vylúčenie Slovensko. 2 minúty za nedovolené bránenie v hre dostal Boris Oravec.

08:20
    Američania sú veľmi dôrazní v predbránkovom priestore. Loptičku sa snažia pretlačiť do siete za každú cenu. Petrík musel na viackrát zasahovať.

08:34
    Vyskytol sa nejaký technický problém, pre ktorý sa chvíľu nehralo. Už je všetko v poriadku.

08:47
    USA dali gól! Úspešná presilovka v podaní zámorského tímu. Najskôr sa zdalo, že v sieti skončila delovka Houssera, no jeho strelu pravdepobodne tečoval JIM DAUGHERTY. Asistentecie: Andrew Hildreth, Bobby Housser.

09:59
    Vylúčenie Slovensko. 2 minúty sa teraz budeme musieť brániť kvalitnej americkej presilovke, pretože na trestnú lavicu putuje za nedovolené bránenie Roman Bujdák.

10:45
    Američania pokračujú vo výborných početných výhodách. Všetko tlačia do brány a hlavne často strieľajú.

11:57
    USA dali gól! Zdalo sa, že sa ubránime, no potom prišiel prienik obrancu MICHAELA COLCORDA, ktorý si položil brankára Petríka a bekhendom poslal loptičku do našej siete. Asistencie: Chris Haynes, Denny Schlegel.

12:40
    V prvom zápase na turnaji nám Američania nastrieľali štyri góly v presilovkách, dnes majú v prvej tretine na svojom konte dva presné zásahy.

13:10
    Náš súper hrá vo veľkej pohode. Zámorskí hokejbalisti sú rýchlejší, agresívnejší a hlavne efektívnejší.

14:00
    Slovenskí hráči sa v týchto momentoch hľadajú. Predsa len už v druhej minúte sa dostali do vedenia, no potom prišli tri góly Američanov.

14:37
    Housser bol tiesnený jedným slovenským obrancom, ale napokon z otočky vystrelil a Petrík musel loptičku schovať v lapačke.

15:00

15:01

15:19
    Druhé dejstvo odštartoval americký výber zakázaným uvoľnením, a tak sme zadarmo získali útočné pásmo.

16:01
    Boris Oravec obkrúžil bránu, vyšiel s loptičkou až do medzikružia a nebezpečne vystrelil na Retaghea.

16:42
    Na opačnej strane ostal pred bránou nekrytý Jonathan Ruiz, no jeho strela zblízka bola zblokovaná na zadný mantinel.

18:00
    Hackettova strela narobila Petríkovi problémy. Slovenský gólman neudržal loptičku vo svojej moci a museli mu pomôcť spoluhráči.

18:56
    Takmer minútu sme hrali s posunutou bránou, ale rozhodcovia nechávali hru plynúť. Prerušil ju až zákrok Petríka proti Schlegelovi.

19:30
    Boris Oravec sa rútil sám na amerického brankára, no v poslednej chvíli chcel ešte prihrávať Rímskemu, čo nebolo najlepším riešením.

20:15
    Obrovská šanca našich. Slovák zachytil loptičku na modrej čiare, prihral Škultétymu, ten našiel ešte lepšie postaveného Beniača, no slovenský útočník nepridal druhý gól.

20:54
    Ďalšia tutovka na slovenskej strane. Marek Slovák neskóroval vo výbornej pozícii.

21:04
    Vylúčenie USA. Hneď po buly bol faulovaný Ladiver. 2 minúty za sekanie pre Sullivana.

21:43
    Vylúčenie USA. 2 minúty za sekanie dostáva aj Chris Liebers. Presilová hra piatich proti trom pre Slovensko.

22:30
    Američanov sme zatlačili, ale nedokážeme si vytvoriť ideálnu streleckú pozíciu.

23:04
    Prvý vylúčený hráč Spojených štátov sa vrátil do hry.

23:43
    Nevyužili sme štandardnú presilovku ani početnú výhodu o dvoch hráčov. Napriek veľkej snahe našich sa skóre nemenilo.

24:30
    Lukáš Maděra dostal loptičku do dobrej pozície. Bol osamotený na vrchole kruhov, vypálil z prvej, ale trafil iba obrancu stojaceho pred sebou.

25:17
    Nedarí sa nám zatlačiť súpera. Američania hrajú trpezlivo a zbytočne sa nepúšťajú do útočenia.

26:00
    Martin Kollár sa oprel do loptičky, ale Rethage jeho strelu dokázal zlikvidovať, rovnako aj následné dorážky.

27:27
    V týchto momentoch sa nám podarilo zovrieť Američanov v obrannom pásme a dočkali sme sa zníženia. BORIS ORAVEC sa natlačil pred bránu a zasunul loptičku za Rethageov chrbát. Asistencie: Dušan Danko, Ján Rímsky.
    ORAVEC - 2:3

28:00
    Pokračujeme v ofenzíve. Beniač nabil na modrú čiaru Marekovi Slovákovi, ktorého strela bez prípravy nebola presná.

28:40
    Vylúčenie Slovensko. Opäť sme Američanov pustili k slovu a urobili sme faul. 2 minúty strávi na trestnej lavici Milan Ladiver, ktorý sa previnil nedovoleným bránením.

29:30
    Američania v presilovke tradične pália z diaľky. Tentoraz to zahrali na Ruiza, ktorého príklep Petrík zlikvidoval.

30:00

30:01

30:40
    Prežili sme americkú presilovku. Ladiver sa vrátil do hry. Slovensku ostáva približne 14 minút, aby niečo urobilo s výsledkom.

31:31
    Vylúčenie USA. 2 minúty za nedovolenú hru so zdvihnutou hokejkou dostal Chris Liebers.

32:00
    Američania vyhrali buly a vyhodili loptičku až za Petríkovu bránu. Slováci sú však už nasťahovaní v útočnom pásme.

32:28
    Marek Slovák bol na vrchole presilovkového trojuholníka a dvakrát po sebe tvrdo vypálil Rethage ale pokryl jeho delovky aj následné dorážky.

33:06
    Ruiz unikol v oslabení, ale jeho strela z ostrého uhla neohrozila Stanislava Petríka v slovenskej bráne.

33:31
    Liebers sa vrátil do hry. Naša presilová hra ostala nevyužitá.

34:14
    Rímsky obrkúžil bránu a poslal loptičku pred Rethagea. Oravec sa snažil dorážať, ale neskóroval.

35:00
    Slováci vrhajú všetky sily do útoku. Do konca tretej tretiny ostáva desať minút.

35:45
    Milan Beniač bol sám proti dvojici súperov. S jedným si poradil kľučkou a spoza toho druhého ohrozil americkú bránu.

36:10
    Rethage je v týchto chvíľach pod paľbou slovenských útočníkov, no statočne odoláva. Naposledy strieľal Ivan Škultéty.

36:45
    Veľká šanca našich. Housser sa nechal obrať o loptičku. Oravec ju získal a mohol prihrávať voľnému Rímskemu. Napokon zobral zodpovednosť na seba a vystrelil na Rethagea.

37:10
    Ďalšia tutovka na našej strane. Rampáček na seba natiahol dvoch hráčov, našiel medzi kruhmi voľného Kollára, ktorý bez váhania vystrelil, no Rethage vytiahol kvalitný zákrok.

37:59
    Naši hokejbalisti zaslúžene vyrovnali. Sedem minút pred koncom tretej tretiny vypálil JOZEF MINÁRIK, ktorý prekonal amerického brankára. Asistencia: Lukáš Maděra.
    MINÁRIK - 3:3

38:50
    Američanov inkasovaný gól nakopol a ihneď sa vydali dopredu. Haynes skúšal individuálnu akciu a dvakrát v krátkom slede ohrozil Petríka.

39:46
    Prihrávka jedného zo zámorských hokejistov bola našou obranou zblokovaná na ochrannú sieť. Oba tímy idú v závere na maximum.

40:30
    Po dvoch našich góloch sa karta obrátila. Momentálne sú vo všetkom rýchlejší slovenskí hokejbalisti, ktorí by radi rozhodli ešte v riadnom hracom čase.

41:00
    Oravec sa ocitol v dobrých gólových príležitostiach. Najprv sa samostatne dostal cez viacero amerických hráčov a zakončoval z pravého kruhu. Následne dostal prihrávku do predbránkového priestoru, ale jeho pokus pokryl Rethage.

42:20
    Aj Američania o sebe dávajú vedieť. Rýchly Gregory chcel prekvapiť našu obranu, no jeho strela z uhla nebola pre Petríka veľkou hrozbou.

43:15
    Zámorskí hokejbalisti sa oslobodili iba za cenu zakázeného uvoľnenia. Slováci majú v tretej tretine prevahu.

43:48
    Sporné zakázané uvoľnenie aj na slovenskej strane. Američania sa z ničoho nič presťahovali pred Petríka.

43:50
    Obrovská šanca USA. Hneď po vhadzovaní sa dostal k loptičke Housser, ktorý bez prípravy vypálil a len o pár centimetrov minul slovenskú bránu.

44:45
    Záverečné sekundy patria Američanom. Výborný Housser sa dostal medzi kruhy a jeho bekhendovej strele opäť chýbal iba kúsok ku gólu.

45:00
    Tretia tretina sa skončila.

45:01
    Začalo sa predĺženie.

45:11
    Prišla ďalšia americká šanca na rozhodnutie. Schlegel ostal úplne sám na ľavom kruhu, no vo výbornej pozícii minul bránu.

46:20
    Hrá sa naďalej vo vysokom tempe. Slovensko v predĺžení zatiaľ nevystrelilo.

47:00
    Rímsky s Oravcom dlho vymýšľali ako prekvapia obranu USA, no nepodarilo sa im to. Oravec síce poslal loptičku pred bránu, ale tam nebol nikto z jeho spoluhráčov.

47:55
    Rozhodcovia niečo konzultujú s boxom časomeračov, chvíľu sa nehrá.

48:30
    Rozhodcovia zjavne nechcú zasahovať do priebehu zápasu zbytočnými vylúčeniami, pretože Bujdák predviedol ukážkové podrazenie na jedného z Američanov.

49:00
    Hráči USA sú v predĺžení lepší. Schlegel najskôr z pravého kruhu neprekvapil Petríka a následný Ruizov pokus smeroval mimo brány.

49:15
    Hackett sa tlačil do brány a prevalcoval aj gólmana Petríka. Zaobišlo sa to nakoniec bez zbytočnej roztržky.

50:00
    Káčerovu strelu z diaľky vyrazil Rethage pred seba, a tak musel onedlho čeliť aj príklepu Škultétyho.

51:20
    V tretej tretine sa zdalo, že americkí hokejbalisti kondične odpadli, no v týchto chvíľach prebrali iniciatívu a snažia sa rozhodnúť.

52:30
    Bobby Housser bol taký rýchly, že ho nedokázali naši obrancovia odzbrojiť, no v tutovke trafil iba nášho brankára.

52:50
    Ďalšia príležitosť Američanov na rozhodnutie. Ruizova strela spomedzi kruhov neprešla cez Petríkovu lapačku.

54:10
    Naši hráči to skúšajú skôr individuálne. Hrivnák však svojím pohybom nezamotal hlavy americkým obrancom a vlastne nič nevymyslel.

54:36
    Po odraze od zadného mantinelu sa loptička prekvapivo dostala pred Petríka, ktorý ju schoval v lapačke.

55:20
    Slováci sa v predĺžení nedokážu presadiť. Po dlhej dobe sa usadili v útočnom pásme, ale Rethage nemal veľa práce.

56:29
    Je rozhodnuté. Po buly sa loptička dostala k BORISOVI ORAVCOVI, ktorého presná strela ukončuje svetový šampionát v Zugu. Naši hokejbalisti obhájili titul majstrov sveta. Bez asistencie.
    ORAVEC - 4:3

Najlepší hráči zápasu:
    Boris Oravec (Slovensko) – Chris Haynes (USA)

Z dna na vrchol. Takto by sa dal opísať príbeh našich hokejbalistov na MS vo Švajčiarskom Zugu. Po úvodných troch zápasoch Slovákom nikto neveril. Prehrali sme s Američanmi, remizovali s Fínskom i Pakistanom a veľa šancí sa nám nedávalo. Potom však nastal zlom a zverenci Jozefa Ďurisa vyhrali všetky zostávajúce zápasy. V záverečnom dueli skupiny porazili Portugalsko a následne prešli bez prehry vyraďovacou fázou. Vo štvrťfinále zdolali Kanadu, v semifinále prekazili finálový sen Čechom a v boji o zlato otočili takmer stratený zápas so Spojenými štátmi.

Pre slovenskú mužskú hokejbalovú reprezentáciu je to tretie zlato zo svetových šampionátov. Naši hráči dokázali obhájiť titul spred dvoch rokov, ktorí získali v Kanade. Stále tak platí fakt, že Slováci získali medailu na všetkých jedenástich MS. (20:37:41)

Tomáš Lengyel

Góly a asistencie: 2. Beniač (Slovák, Blahut), 28. Oravec (Danko, Rímsky), 38. Minárik (Maděra), 57. Oravec – 2. Hackett (Haynes), 9. Daugherty (Hildreth, Housser), 12. Colcord (Haynes, Schlegel)

Rozhodca: Tomáš Boháček, Michael Wahbi