Izrael – Čína 3:4 (1:2 po s.n.) | Mexiko – Nový Zéland 3:5 (kon.) | Juhoafrická rep. – Bulharsko 1:2 (kon.)
po s.n. (1:2)
Izrael
3:4 (0:1, 1:0, 2:2 - 0:0)
Čína
cz Utorok 14.04.2015, 13:00 • Grandwest Ice Arena, Kapské Město • Majstrovstvá sveta - 2. Divízia, sk. B

Já se s Vámi pro dnešek loučím a přeji hezký zbytek pěkného úterního odpoledne. (15:39:09)

Viděli jsme na poměry B skupiny II. divize velmi slušnou podívanou, kterou rozhodli až samostatné nájezdy a v nich větší produktivita čínských šikulů. Ti už mají celkem na kontě pět bodů a dobrou vizi směrem k postupovým hádankám. Naopak Izrael může své plány postoupit zpět do A skupiny pomalu balit, protože má na kontě jeden bod. Cílem se tak stává udržení se právě v této skupině, protože případný sestup by byla pro tento národní tým z Blízkého východu velká ostuda.

Cheng ZHANG - 3:4sn

65:00
    V samostatných nájezdech zvítězil tým Čína.
    Autorem vítězného nájezdu je CHENG ZHANG.

3. séria
    1:2
    A je to tak, protože Ilja Spektor trefuje pouze tyč. Čína bere druhý bod!

3. séria
    1:2
    Cheng Zhang si počínal jako mazák a střelou kolem betonu dává možná rozhodující branku utkání!

2. séria
    1:1
    Ovšem taktéž střela Daniela Mazoura neměla dostatečnou přesnost.

2. séria
    1:1
    Yidong Qu si se střelou na Loginovova nepřišel.

1. séria
    1:1
    Artur Pyškin se blýskl krásným bekhendovým blafákem a srovnává.

1. séria
    0:1
    Střelou mezi betony Ling Chen překonává Loginovova.

Samostatné nájezdy začínají.

Konec hry, na řadu přichází dovednostní soutěž, která rozhodne o tom, kdo si nakonec vezme druhý bonusový bod.

65:00
    Prodloužení skončilo.

64:23
    Daniel Mazour se projel středním pásmem a kousek za modrou čárou vypálil projektil, který musel čínský brankář vyrazit mimo tři tyče.

63:53
    Americký kouč na izraelské střídačce Derek Eisler si bere oddechový čas.

63:53
    Do konce prodloužení zbývá přesně minuta a sedm sekund. Vhazuje se před Liuem.

62:40
    Izrael nepříjemnost přežil s velkou pohodou a nyní už Ilja Spektor míchá s kotoučem za brankou Číny.

61:35
    Izrael se prozatím brání velmi dobře, Číně dosud nedovolil ani jednu střelu na branku.

61:05
    V oslabení se na odvážný průnik vydal Roey Aharonovič, který svou kličkovanou zakončil střelou do výstroje Lia.

60:55
    Pokus jednoho z čínských zadáků končí v ochranné síti, tudíž se vhazuje ve středním pásmu.

60:40
    Tak to je velká komplikace pro Izrael. Ve velké šanci se ocitl Mingxi Yang, kterého už musel za cenu faulu poslat k zemi Daniel Mazour, jenž nyní pyká dvě minuty za krosček.

60:01

Nastavený čas vypukne za několik málo okamžiků poté, co se týmy stačí občerstvit či malinko vydýchat.

Oba týmy si tedy rozdělily po bodu, teď v prodloužení či pak v nájezdech budou bojovat o ten druhý bonusový.

60:00

59:45
    Patnáct sekund před koncem měl na holi vítězný gól Hao Zhang, ale šanci na střelu propásl a jeho následný pokus o ní už byl bezmocný, co se týče vstřelení branky!

59:10
    Přesně padesát sekund před koncem třetí třetiny se vhazuje po levé ruce brankáře Loginova.
    Tianxiang XIA - 3:3

57:56
    Čína právě vstřelila branku!
    Komunistické zemi se to přece jen povedlo! Přesně dvě minuty a čtyři sekundy zbývalo do konce řádné hrací doby, když za Loginovova propadla střela TIANXIANGA XII. Ten tak srovnává duel a nejspíše jej poslal do prodloužení. Asistence: Yidong Qu, Hao Zhang.

57:12
    Čína musí rychle dobývat izraelskou klec, jelikož času už moc nezbývá. Ovšem bílo-modrý tým je velmi obětavý.
    Ilja SPEKTOR - 3:2

56:09
    Izrael právě vstřelil branku!
    No to jsou věci! Šikovnost ILJI SPEKTORA došla konečně vytouženého cíle! Izraelská míchačka zamotala hlavu čínské obraně, obkroužila branku a pak zasunul kotouč přesně za přesunujícího se Liua. Asistence: Artur Pyškin.

55:20
    Rána Tengyiho Fua končí v ochranné síti.

54:20
    Do konce třetí třetiny zbývá odehrát něco přes pět a půl minuty. Oba týmy mají k vítězství na chlup stejně blízko.

52:25
    Izrael se ubránil ve třech a Pyškin je na ledě.

51:49
    Už potřetí zatopil svým vyloučením spoluhráčům Harel Harosh, který tentokrát způsobil první dvojnásobnou výhodu Číny.

51:36
    Čínská pětice sevřela izraelskou bránící čtverku v obranném pásmu, která prozatím obětavě brání nájezdy čínských bojovníků.

50:25
    Výhodu dostane také Čína, za krosček si jde sednout na dvě minuty střelec vyrovnávací branky Artur Pyškin.

48:56
    Čína je v plném počtu.

48:12
    Ke střele se po zmatcích na modré čáře dostal i čínský útočník Hao Zhang, na Loginovova si ale v oslabení nepřišel.

47:50
    Ilja Spektor opět ukázal svou šikovnost tím, že se proháčkoval až před brankáře Liua, jehož ovšem při pokusu zakončit smetl na zem a hra je tak logicky přerušena.

46:56
    Izrael má další možnost jít do vedení. Vyloučen je střelec druhé branky Číny Xijun Cui, který už sedí na trestné lavici.
    Artur PYŠKIN - 2:2

44:08
    Máme opět srovnáno a Izrael je opět ve hře o všechny body ze svého druhého vystoupení na MS. ARTUR PYŠKIN dává svou druhou branku na šampionátu a je to 2:2. Asistence: Shai Maaravi.

44:00
    Nahozený kotouč na Liua. Brankář ve žlutém jej raději před dotírajícím Spektorem skryl pod lapačkou.

43:00
    Izrael je zcela opařený a pro Čínu nyní hraje čas, který v poklidu země z východu Asie střádá.

41:54
    Xijun CUI - 1:2

41:37
    Červeno-žlutí udeřili při vlastním oslabení! Daniel Mazour byl pofidérně atakován Hangem Li, podle sudího čistě. Čínská jedenáctka pak předložila kotouč XIJUNU CUIOVI, pro nějž nebyl problém uklidit jej za bezmocného Loginovova. Asistence: Hang Li.

40:01

Druhá třetina přinesla mnoho šancí, nyní více na straně Izraele, který zásluhou velké chyby čínské obrany dokázal vyrovnat. Jmenovitě to byl Roey Aharonovič, což bílo-modré velice nabudilo. Do třetí třetiny navíc vstupují jako tým, který má k dispozici bez šesti sekund přesilovou hru.

Třetí třetina začne přibližně ve 14:38.

40:00

39:54
    Izrael bude s největší pravděpodobností vstupovat do poslední části s výhodou jednoho muže v poli, pokud tedy nevyužije přesilovku již za šest vteřin. Vyloučen je Yunyang Na.

38:30
    Tianyi Guan si zahrál kličkovanou mezi izraelskou obranou, leč v poslední chvíli mu kotouč utekl a skončil pod lapačkou Loginovova.

37:45
    Greenberg s Mazourem teď nepříjemně doráželi na Liua, což se nelíbilo pochopitelně čínské obraně, která přijela nastalou situaci řešit hodně tvrdě. Vylučovat se ale nebude.

37:31
    Daniel Mazour střelou do lapačky sedmatřicet vteřin před návratem Ziyanga do hry ukončil izraelský tlak.

36:08
    Velkou šanci ke stržení vedení na svou stranu má nyní po vyloučení Zhu Ziyanga Izrael. Čínský forvard pyká dvě minuty za hákování.

35:00
    Do úniku se opět dostal Ilja Spektor, který byl podle mého názoru při zakončení hákován. Stejného názoru ovšem nebyl španělský sudí Alexej Rošchyn, jehož píšťalka zůstala němá.

34:15
    Izrael je v plném počtu.

32:15
    Vyloučen je nyní opět zkušený obránce Izraele Ran Oz, tentokrát za vražení.
    Roey AHARONOVIČ - 1:1

31:48
    Jako blesk z čistého nebe udeřilo na druhé straně. Čínská přesilovka dosáhla vrcholu zmaru poté, co nešťastný zadák Longtan Liu našel svou přihrávkou pouze hůl ROEYHO AHARONOVIČE, který přesnou ranou pod břevno srovnává stav utkání. Bez asistence.

30:30
    Po vyloženém trápení Číny v této přesilovce se konečně dostal ke kotouči zadák Longtan Liu, jehož švihovka skončila až v lapačce Loginovova.

30:00
    Izrael se prostřednictvím Shloma Levyho osvobozuje.

29:08
    Vyloučení také na straně bílo-modrého celku. Za faul loktem pyká dvě minuty Nissim Botbol.

29:00
    Tal Avnezi vypálil od modré velice štiplavou ránu, jíž Liu musel vyrážet na poslední chvíli, jelikož vůbec nic neviděl.
    Únik dvou na jednoho brankou nekončí.

28:34
    Velká šance Izraele na srovnání! Do úniku dvou na jednoho obránce se dostala dvojice Mazour – Levy, z nichž první jmenovaný vzal celou situaci na sebe a vypálil. Ránu do podpaždí Liu s problémy zastavil.

27:12
    Nesnáze červeno-žluté obrany ukončila střela Haroshe do lapačky Liua, který raději přerušil hru.

26:31
    Vhazování po levici čínského brankáře.

24:59
    Jevgenij Kniter se dostal k odraženému kotouči na modré čáře, odkud bez přípravy vypálil do výstroje nic nečekajícího Zhiweie Liua. Čínský brankář s problémy střelu likviduje odražením do rohu hřiště.

23:50
    Ilja Spektor to vzal hokejovým slangem řečeno na hada a udělal si z čínské čtveřice kužely, které bez problému objel, na zakončení mu už však nezbyl čas a Liu jej dokázal zastavit. Tohle se mohlo zařadit do hitparády branek, velká škoda pro Izrael!

22:47
    Hao Zhang je na ledě, pokračuje klasická přesilovka.

22:32
    Izrael bude mít k dispozici již druhou dvojnásobnou početní výhodu v utkání, ač bude trvat pouze šestnáct sekund. Za sekání je vyloučen Xinlei Li.

21:45
    Ran Oz mohl vyslat do přečíslení své spoluhráče, jenže svou neuvěřitelně nepřesnou nahrávkou dal možnost Číně opět vyhodit.

21:30
    Čína vyhozením přes všechny čáry dává vydechnout svému strážci třech tyčí.

20:47
    Izrael si zahraje přesilovku. Na trestnou lavici právě usedá Hao Zhang na dvě minuty za hákování.

20:14
    Hned v úvodu třetiny se vhazuje po levici Liua.

20:01

Hráči už jsou zchystáni ve středovém kruhu, může začít druhá perioda.

Skončila nám první třetina, po které vede zcela zaslouženě Čína nejtěsnějším rozdílem. Náskok východoasijské země mohl být ještě větší, to by ale svěřenci Benyua Wanga museli proměnit šance v předbrankovém prostoru. Ilja Spektor pak v úniku zahodil největší příležitost svého celku. Jinak se Izraeli mezihra vůbec nedaří. Uvidíme, s čím přijde americký kouč Derek Eisler do druhé třetiny.

Druhá třetina začne přibližně v 13:48.

20:00

19:43
    Vhazuje se před Loginovem.

18:45
    Peng Ji se ocitl v mezikruží a měl k dispozici hned dvě střely, leč obě namířil do před ním stojícího zadáka Knitera, který obětavě střely zastavil.

17:50
    Xijun Cui zachytil nepovedenou rozehrávku Izraelců, svoji ránu pak namířil těsně nad branku Loginovova.

17:05
    Po zakázaném uvolnění Číny se bude vhazovat po pravé ruce brankáře Zhiweie Liua.

16:46
    Ran Oz je na ledě, hraje se v plném počtu.

15:49
    Izrael se dokázal osvobodit a zcela unavená čtyřka bílého celku střídá.

15:00
    Přesilovky červeno-žlutých jsou prozatím velice nebezpečné. Po další štiplavé ráně Qinga Liua měl na holi druhou branku Xijun Cui, který ale beton Loginovova nedokázal přehodit.

14:46
    Izrael se bude znova bránit početní výhodě soupeře ze stejného kontinentu. Vyloučen je Ran Oz na dvě minuty za hrubost.

14:09
    Obrovská chyba brankáře Loginovova, který špatně odhadl situaci a chtěl odehrát holí kotouč před dojíždějícím Tianxangem Xiou. Čínský centr elitní formace však nedokázal jeho nepozornost potrestat a kotouč poslal mimo tři tyče.

13:59
    Izrael se opravdu zmítá v krizi a je zavčasu něco dělat, jelikož se také může jednoduše stát, že příští rok budou šesticípé hvězdy bojovat v nejnižší divizi.

12:17
    Před dotírajícím Ziyangem Zhuem raději Loginov ukryl kotouč pod síťkou své lapačky. Bude se vhazovat po jeho levici.

10:30
    Utkání zatím nemá kdovíjaký spád. Oba týmy se především soustředí na to, aby nedostali branku a mezihra se odvíjí ve středním pásmu.

09:10
    Komunistická zem v červeném je v plném počtu, přežila tuto nepříjemnou bez úhony.

08:28
    Čína je ve čtyřech, tým z Blízkého východu zahrál dvojnásobnou přesilovku opravdu otřesně. Nevytvořil si totiž ani jednu střeleckou příležitost.

07:10
    Velká šance na srovnání! Izrael dostává výhodu dvojnásobné přesilové hry. Tianyi Guan stejně jako jeho spoluhráč vyloučen za držení.

06:28
    Přichází také šance pro Izrael, vyloučen je totiž za držení Tianxiang Xia.

06:13
    Čína při první početní výhodě okamžitě sevřela Izrael v pásmu a po několika zablokovaných střelách se ke kotouči dostal Xijun Cui, jehož dělovku dorazil do zcela odkryté branky HANG LI. Asistence: Xijun Cui, Qing Liu.

04:40
    Harel Harosh nyní atakoval brankáře, za což odchází pykat na dvě minuty za nedovolené bránění. Čína má k dispozici první početní výhodu.

03:50
    Ilja Spektor se dostal do samostatného úniku, ale svůj bekhendový blafák nedotáhl do úspěšného konce. Zhiwei Liu ekvilibristicky vykopl betonem.

02:30
    Při pohledu do tribun zjistíme, že tento zápas a hokej obecně v Jihoafrické republice příliš netáhne. Na dnešním úvodním utkání nevidíme skoro žádného fanouška.

00:56
    Joshua Greenberg se tlačil do šance, jenže Levy mu přejel modrou čáru dříve, než to bylo zapotřebí a je pískán ofsajd.

00:36
    Hao Zhang si sjel na vrcholek kruhu, odkud vypálil první střelu do výstroje Loginova, který v poklidu vyrazil.

00:01

Vzhledem ke včerejší neplánované prohře s Novým Zélandem americký kouč Derek Eisler zcela přeházel sestavu. Nejhlavnější změnou je ta na brankářském postu. Boris Amromin po šesti inkasovaných gólech přenechal místo Alexanderovi Loginovovi.

Izrael: Loginov (Amromin) – Maaravi, Rosenthal, Oz, Kniter, Avneri, Botbol "A" – Spektor, Aharonovič, Vainshtein – Levy, Mazour, Greenberg – Harosh, Horowitz, Pyškin – Ben Tov, Golodnizkyj.

Čína: Zhiwei Liu (S. Xia) – Y. Na, M. Yang, L. Liu, Q. Liu, T. Fu, T. Guan, Ch. Wen – Y. Qu, T. Xia, H. Zhang – H. Li, L. Chen, X. Cui – X. Li, P. Ji, Z. Zhu – J. Bao, Z. Li, Ch. Zhang.

Rozhodčí: Alexej Rošchyn (ESP) – Jonathan Mark Burger (JAR), Benas Jaksys (LTU).

Aréna, na které se MS hraje, má dva názvy. Buď jí můžeme znát pod oficiálnějším názvem Grandwest Ice Arena či také The Ice Station Cape Town. Hala pojme bezmála 2800 diváků a byla otevřena v roce 1971. Poslední velká rekonstrukce proběhla v roce 1994, tudíž více než před dvaceti lety.

Izrael jako největší favorit na postup řeší velké problémy po úvodní prohře s Novým Zélandem musí bezpodmínečně vyhrát, jestli si chce zachovat šanci na návrat do skupiny A.

IZRAEL
    Člen IIHF: od 1. 5. 1991
    Pořadí v žebříčku IIHF: 32.
    Celkový počet hráčů: 613 (z toho 213 mužů a 352 dětí a juniorů)
    Počet stadionů: 3 (všechny kryté, ale pouze 2 mají mezinárodní rozměry)

Domácí federace byla založena roku 1988 a do IIHF byla země přijata v roce 1991. O rozvoj hokeje se zasloužili hlavně židovští emigranti ze SSSR, včetně několika hráčů, kteří tam hráli profesionálně. Ti tvořili základ reprezentace v 90. letech. Později je doplnili židovští hráči narozeni v Severní Americe.

Dalším významným krokem ke zvýšení popularity a úrovně hokeje v zemi byl počin trenéra Neilsona (trénoval i v NHL), který v roce 2005 otevřel v Metule pobočku svého hokejového kempu. Reprezentace Izraele vstoupila na mezinárodní scénu ihned po přijetí do IIHF a je stálým účastníkem MS.

Propojení se severní Amerikou má Izrael i v podobě hráčů. Dosud nejslavnější izraelský hokejista všech dob Maxim Birbraer byl v roce 2000 draftován jako jediný ze své země až dosud. New Jersey Devils ho ale nikdy do svých řad nepovolalo, a tak celou svou zámořskou kariéru strávil na farmě v AHL. Na paty mu pak šlape hokejista hrající třetí nejvyšší švédskou soutěž. Právě kanadský rodák Daniel Ehrlich hrál izraelskou nejvyšší soutěž již ve svých čtrnácti. O jediné však ale Birbraera ale nepřipraví – nebyl draftován. A na to už je pro něj příliš pozdě, je mu už 24 let.

ČÍNA
    Pozice v IIHF žebříčku: 38.
    Člen IIHF: od 25.7.1963
    Celkový počet hráčů: 610 (z toho 118 mužů a 308 dětí a juniorů)
    Počet stadionů: 101 (z toho 58 krytých)

Čína vyrazila na mezinárodní scénu. První zápas odehrála v Rumunsku v rámci přípravy na MS 1972 nejnižší skupiny C. V ní vyhrála hned první zápas a ukázala, že nebude jen do počtu. I poté udržovala výkonnost na polovině tabulky skupiny C. Nezabránila tomu ani tříletá pauza v letech 1975 – 1977.

Nejlepší část své hokejové historie datuje Čína do počátku devadesátých let. Do roku 1994 se dvakrát synové draka udržet ve druhé nejvyšší skupině MS. Pak ale následoval strmý pád, kdy se komunistická zem ocitla až na samém dně, ve třetí divizi. Se záchranou nynější druhé divize skupiny B měla starosti i v minulém ročníku, které by letos určitě nechtěla opakovat.

Spíše to vypadá, že by chtěla o skupinu výš, což dokazuje devastace nováčka této béčka druhé divize Bulharska. To ovšem zatím nic neznamená, určitě více bude čínská obrana prověřena právě v utkání s Izraelem. Uvidíme, jak všechno nakonec dopadne.

Vítejte u onlajn přenosu II. divize skupiny B mezi reprezentacemi Číny a Izraele. Asijský souboj nabídne hned úvodní utkání druhého hracího dne. Oba týmy mají po prvních odehraných utkáních zcela rozličné starosti. Zatímco Čína v rytmu pohodové orientální hudby roznesla Bulharsko, Izrael podlehl překvapivě nadšeně bojujícímu Novému Zélandu 3:6. Loni sestoupivší celek z A skupiny tak musí, chce-li pomýšlet na návrat, bezpochyby porazit svého úterního soupeře. Nejlidnatější země světa ovšem plánuje právě postup o skupinu výš, v čemž by mu Izrael neměl bránit. Jak tomu bude po minimálně šedesáti minutách hry?

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 13:00.

Dominik Tobola

Góly a asistencie: 32. Aharonovič, 45. Pyškin (Maaravi), 57. Spektor (Pyškin) – 7. H. Li (X. Cui, Q. Liu), 42. X. Cui (H. Li), 58. T. Xia (Y. Qu, Zhang), rozh. náj. Ch. Zhang