Lipsko – Stuttgart 5:1 (kon.)
RB Lipsko
5:1 (0:1)
VfB Stuttgart
cz Piatok 25.08.2023, 20:30 • Red Bull Arena, Lipsko • Nemecká Bundesliga • 2. kolo

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:30.

Zdravím všechny fotbalové fanoušky u německé nejvyšší soutěže. Druhé kolo odstartují v pátek večer Lipsko se Stuttgartem.

RB Lipsko

Lipsko začalo nový ročník skvěle. Po hattricku Daniho Olma porazilo Bayern v Allianz Aréně 3:0. O to větší očekávání snesla první letošní trofej na první kolo ročníku 2023/2024. Lipsko vyjelo do Leverkusenu, kde se očekával vyrovnaný duel. Leverkusen dokázal zužitkovat výhodu domácího prostředí, a i přes dvojité snížení Lipska uhájil vítězství 3:2. Hořkou porážku budou chtít svěřenci trenéra Roseho odčinit před vlastní kulisou právě se Stuttgartem.

Stuttgart se na konci minulé sezóny pěkně zapotil, jelikož musel svést baráž o udržení proti Hamburku. Oba duely Stuttgart ovládl a zaslouženě ho Bundesliga letos nemine. Po vydařené letní přípravě se na první kolo naladili Švábi vítězstvím v Dfb Pokalu na půdě Balingenu (4:0). Úvodní ligové klání zvládl Stuttgart také na výbornou. Doma smetl Bochum rovnou 5:0. Hned čtyři góly zajistila dvojice Guirassy – Silas. Přesvědčivý výkon z minulého týdne budou chtít svěřenci trenéra Hoenesse zopakovat i v Red Bull Aréně.

RB Lipsko: Blaswich – Henrichs, Simakan, Orbán (C), Raum – Kampl, X. Schlager – Simons, Olmo – Openda, Poulsen.
    Náhradníci: Zingerle – Baumgartner, Carvalho, Werner, Šeško, Klostermann, Seiwald, Forsberg, Lukeba.
    Trenér: M. Rose

VfB Stuttgart: Nübel – Stenzel, Anton, Zagadou, Itó – Egloff, Karazor – Silas, Džong Woo-jong, Führich – Guirassy.
    Náhradníci: Bredlow – Sosa, Haraguči, Millot, Mittelstädt, Milošević, Massimo, Leweling.
    Trenér: S. Hoeneß

Rozhodčí: Willenborg – Aarnink, Kleve.

1

1
    Stuttgart obstaral úvodní výkop zápasu.

2
    Yussuf Poulsen nenačasoval svůj náběh za obranu dle představ. Pomezní rozhodčí signalizuje zdviženým praporkem ofsajd.

3
    Aktivní Xavi Simons (RB Lipsko) vybojoval pro svůj manšaft rohový kop.

4
    Centrovaný míč od rohového praporku se domácím nevyvedl. Stuttgart bez problémů odvrátil míč do bezpečí.

5
    Džong Woo-jong si ve snaze získat míč počínal nedovoleně. Lipsko má k dispozici přímý kop.

6
    Oba týmy ihned po ztrátě míče rychle napadají a nahání soupeře. Již od úvodních minut se zápas nese v solidním tempu.

7
    Chris Führich napřáhl zpoza vápna a Janis Blaswich musel rychle na zem. Následnou dorážku poslal z těžké pozice Serhou Guirassy nad bránu.

8
    Kevin Kampl se na druhé straně snažil střelou z hranice šestnáctky ohrozit soupeřovu svatyni. Defenzíva Stuttgartu stihla tento pokus zablokovat.

9
    Důrazná obrana Stuttgartu odolává útokům domácích.

10
    Centr z levé strany srazil Pascal Stenzel (Stuttgart) do zámezí. Následuje rohový kop domácích.

12
    Moc nechybělo, aby Yussuf Poulsen stihl zpracovat průnikovou přihrávku v pokutovém území. Dobrým čtením hry slibně vypadající akci zlikvidoval Alexander Nübel.

13
    Hosté se dlouhým autem dostali do šestnáctky. Mohamed Simakan odvrátil míč na rohový kop.

14
    Xavi Simons fauloval ve vzduchu Ita. Stuttgart rozehraje standardní situaci u středového kruhu.

16
    Lipsko si vypracovalo tlak na útočné polovině. Centr z levé strany vyboxoval Alexander Nübel.

17
    Podruhé se dnes ocitl Yussuf Poulsen v postavení mimo hru.

18
    Dlouhý centr za obranu od Ita byl nad síly Führicha. Odkop provede Janis Blaswich.

19
    Malé zaváhání v obraně Lipska ihned napravil skluzem Mohamed Simakan. Po následném útočném faulu na straně domácích bude pokračovat ve hře Stuttgart.

21
    Narážečka po pravé straně neoklamala Rauma. Hosté budou nedaleko pokutového území vhazovat.

22
    Serhou Guirassy se dožadoval odpískání přímého kopu, ovšem sudí Willenborg je jiného názoru. Lipsko tak dokázalo ubránit nebezpečný útok hostů.

23
    Hiroki Itó poslal z kraje hřiště prudkou přízemní přihrávku směrem na penaltový puntík. Nikdo z hostů se však nenacházel na správném místě, aby mohl zakončít.

24
    Dvojice Olmo – Kampl nevyzrála ve finální fázi na zformovanou obranu Stuttgartu. Lipsko momentálně kombinuje dále na útočné polovině.

25
    Hlavní rozhodčí píská Simakanovi faul. Pro hosty je tento zákrok vysvobozením.

27
    Mohamed Simakan šel obětavě na zem, aby zneškodnil centr Woo-jonga. Svůj cíl splnil na výbornou, ovšem si při svém manévru přivodil zdravotní nepříjemnosti.

28
    Hráči během ošetření na chvíli vydechli. Hra může pokračovat.

29
    Loïs Openda napřáhl z dobré pozice. Jeho projektil minul o několik decimetrů pravou tyč.

30
    Máme za sebou první třetinu zápasu. Hra se pohybuje od šestnáctky po šestnáctku. Nebezpečnější je zatím Lipsko.

31
    Na nadýchaný centr do vápna se nedokázal dostat nikdo z útočících domácích.

32
    Nejprve centroval před bránu Simons, ale jeho nabídku zužitkovali domácí pouze ke zpětné přihrávce na vápno, odkud z voleje pálil Xaver Schlager. Těžký kop skončil těsně nad bránou hostí.

34
    Xavi Simons to tentokrát vzal na sebe a odhodlal se k zakončení ze střední vzdálenosti. Jeho ránu lapil Alexander Nübel do rukavic.

35
    Serhou Guirassy měl na hlavičce první gól zápasu. Jeho hlavička však skončila vysoko nad bránou!

36
    Stuttgart právě vstřelil branku!
    Velkou chybu v rozehrávce dokázali hosté potrestat! Raumovu mizernou přihrávku sklepnul Karazor na SERHOUA GUIRASSYHO. Ten si přebral před vápnem míč, udělal kličku obránci a uklidil míč k levé tyči! Brankář Blaswich si na míč sáhl, ale nedokázal jej vytěsnit mimo tři tyče. 0:1

38
    Lipsko pokračuje v ofenzivním snažení. Naopak Stuttgart vyčkává na konec první půle.

39
    Pozorná obrana Stuttgartu si zatím vede skvěle. Lipsko přehrává míč ze strany na stranu, dostat se před bránu hostů se Red Bullu nedaří.

40
    Profesorky si počínal Pascal Stenzel (Stuttgart), když srazil centr Lipska hrudí svému brankáři.

42
    Dobývání brány Stuttgartu pokračuje. Dani Olmo se dostal přes obránce a už napřahoval ke střele. Pohotovým zákrokem zamezil střele Karazor.

43
    Raum pospíchal s míčem po levé straně. Jeho centr však nebyl přesný.

44
    Nervozita je na domácích stále více a více vidět. Útočným faulem se provinil proti pravidlům Poulsen.

45
    Hlavní rozhodčí nastavuje 2 minuty navrch.

45+1
    Hra je přerušena po střetu Zagadoua s Poulsenem. Druhý jmenovaný si odnesl krvavý šrám v oblasti hlavy.

45+2
    Stuttgart nezachytil náběh Opendy, který ihned obdržel přesnou kolmici. Střelu z úhlu skvěle vykryl Alexander Nübel, jenž zůstává nepřekonatelný.

45+3
    Lipsko má v závěru nastavení k dispozici přímý kop.

45+4
    Benjamin Henrichs napálil z přímého kopu pouze zeď.

45+5
    Domácí stadion je na nohou. Willi Orbán upadl po kontaktu s Guirassym v pokutovém území. Hlavní arbitr Willenborg penaltu nepíská!

45+6
    Hlavní rozhodčí prošetřuje incident s VAR.

45+6
    Tak ani po přezkoumání se penalta nenařizuje. Willenborg ukončuje první poločas.

45+6
    Žlutou kartu za protesty vůči rozhodčímu vidí hlavní trenér domácích Rose.

45+7

První poločas byli více na míči domácí. Organizovaná obrana Stuttgartu však všechny nástrahy zachytila. Naopak obrovskou chybu v rozehrávce dokázal potrestat v 36. minutě Serhou Guirassy, čímž poslal hosty do vedení. Chaos na závěr nabídl kontroverzní situaci v pokutovém území. Lipsko se dožadovalo pokutového kopu, ovšem Willenborgem s VARem penaltu nenařidili. Stav utkání je tak 0:1.

46

46
    Lipsko uvedlo po přestávce míč opět do pohybu.

47
    Loïs Openda byl dohrán nedovoleně. Standardní situaci z levé strany zahrají domácí.

47
    Na dobře kopnutý centr si naskočil Willi Orbán, jehož hlavičku z bezprostřední blízkosti vytáhl mimo tři tyče Alexander Nübel!

48
    Willi Orbán byl při zakončení zasažen kopačkou do oblasti úst. Willenborg komunikuje s VAR!

49
    Waldemar Anton si teď opravdu oddychl. Jeho velmi hraniční zákrok nakonec penaltu nezpůsobil!

50
    Hra tedy po několika minutové přestávce pokračuje rohovým kopem Lipska.

51
    Lipsko právě vstřelilo branku!
    Domácí nachází po přestávce vyrovnávací branku! Zagadou přihrál míč brankáři velmi pomalu, a tak při odkopu Alexandera Nübela stihl míč srazit do brány BENJAMIN HENRICHS!

53
    Během další minuty kompletuje Lipsko otočku! Z rychlého brejku servíroval Poulsen před bránu, kde Nübel míč lehce vyrazil před sebe, odkud pohotově dorážel LOIS OPENDA!

54
    Na potvrzení gólu si musíme ještě počkat. Willenborg společně s video asistentem řeší, zda gólu nepředcházel ofsajd!

55
    Branka po přezkoumání neplatí! Gólu předcházel ofsajd.

56
    David Raum se nestihl dostat včas za obrannou linii Stuttgartu. Mává se postavení mimo hru.

57
    Na trávníku zůstává ležet Atakan Karazor. Ošetření nebude třeba.

58
    Střídání v týmu VfB Stuttgart:
    ze hřiště odchází Silas, přichází Borna Sosa.

59
    Po hektickém vstupu do druhého poločasu se hra mírně uklidnila. Lipsko drží míč na útočné polovině.

60
    Opět čítá zdravotní trable Atakan Karazor. Hra je po nedovoleném zákroku přerušena.

61
    Za nesportovní chování vidí žlutý kartonek Xaver Schlager.

63
    Domácí jdou do vedení! Simons přistrčil míč DANIMU OLMOVI, který se s míčem hbitě otočil a svou levačkou vymetl pravý dolní roh Nübelovy svatyně.

64
    Žlutá karta pro tým VfB Stuttgart (Lilian Egloff).

66
    Red Bull prožívá snový druhý poločas. David Raum nasměroval míč z levé strany na zadní tyč, kde si naskočil přes dva hráče LOIS OPENDA a hlavičkou z bezprostřední blízkosti rozvlnil síť!

67
    Dnes už nikoho nepřekvapí, že gól ještě přezkoumá video asistent. Dle opakovaných záběrů se o ofsajd nejednalo.

68
    Je to tak, Lipsko se ujímá dvoubrankového vedení. Video asistent potvrdil regulérnost branky.

69
    Stuttgart zahrozil uvnitř pokutového území, na konci akce byl Serhou Guirassy, jenž míč netrefil vůbec podle představ.

70
    ze hřiště odchází Lilian Egloff, přichází Genki Haraguči,
    ze hřiště odchází Pascal Stenzel, přichází Roberto Massimo.

71
    Odražený balón si hrudníkem zpracoval Loïs Openda a následně ze vzduchu pálil! Jeho dalekonosná rána minula zhruba o metr horní tyč.

72
    Xavi Simons vybojoval pro domácí rohový kop.

73
    Roh rozehraný na krátko připravili hlavní aktéři KEVINU KAMPLOVI na hranici vápna, odkud KEVIN KAMPL vypálil směrem na bránu! Jeho pokus tečoval Haraguči, a tak byl Alexander Nübel bezmocný.

76
    Hororový poločas z pohledu Stuttgartu korunuje XAVI SIMONS pátým gólem! Openda vyslal SIMONSE do samostatného úniku, mladý talent napoprvé neuspěl, ovšem rychle se ihned zorientoval a z malého vápna posílá balón za Nübelova záda!

77
    Lipsko naplno režíruje druhou pětačtyřiceti minutovku. Stuttgart si směrem dopředu téměř ani neťukl.

79
    Střídání v týmu RB Lipsko:
    ze hřiště odchází Loïs Openda, přichází Emil Forsberg,
    ze hřiště odchází Xavi Simons, přichází Timo Werner,
    ze hřiště odchází Yussuf Poulsen, přichází Benjamin Šeško.

80
    Čerstvý Benjamin Šeško v běžeckém souboji zaměstnal Zagadoua. Obránce Stuttgartu uklidil míč do zámezí.

81
    Z pohledu Stuttgartu je druhá půle mizerná. Defenzíva oproti výbornému výkonu z prvního poločasu vůbec nestíhá.

82
    Xaver Schlager byl nedovoleným zákrokem faulován. Lipsko se shromažďuje ve vápně Stuttgartu.

83
    Z velké dálky napřáhl Emil Forsberg, jehož pumelici na dvakrát dostal pod kontrolu Alexander Nübel.

85
    ze hřiště odchází Dani Olmo, přichází Lukas Klostermann,
    ze hřiště odchází Mohamed Simakan, přichází Christoph Baumgartner.

86
    Spousta soubojů ve středu pole brzdí útočné snažení obou týmů.

87
    Benjamin Henrichs zkoušel přidat šestou branku domácích. Rána doprostřed brány postrádala správnou výšku.

88
    Stuttgart se po faulu natáhl na útočnou polovinu. Centr Führicha skončil na první hráči.

89
    Lipsko dohrává zápas dle představ. Míč má ve své moci a s přehledem kontroluje hru.

90
    Hlavní rozhodčí nastavuje 5 minut nad rámec základní hrací doby.

90+1
    ze hřiště odchází Džong Woo-jong, přichází Jamie Leweling,
    ze hřiště odchází Chris Führich, přichází Maximilian Mittelstädt.

90+2
    Benjaminu Šeškovi se otevřel prostor uvnitř pokutového území. Jeho zakončení skvěle vychytal Alexander Nübel.

90+3
    Střela Guirassyho za dopomocí teče ohrozila bránu Lipska. Janis Blaswich vyškrábl přízemní pokus na roh.

90+4
    Stuttgart si kop od rohového praporku ještě jednou zopakuje.

90+5
    Janis Blaswich byl při svém zákroku velmi nejistý, a míč mu tak vypadl z rukavic. Hustý hlouček v malém vápně nikdo z hostů nepropálil.

90+5

Držení míče: 54 % : 46 %.
    Střely na branku: 11:3. Střely mimo: 9:5. Rohy: 4:4. Ofsajdy: 4:1. Fauly: 12:10.

Dva rozdílné poločasy rozhodly o dnešním výsledku. V tom prvním se Stuttgart prezentoval výbornou defenzívou a po gólu Guirassyho dokonce jednobrankovým vedením. Jenomže domácí předvedli v druhé půli diametrálně lepší výkon, a to hlavně v ofenzívě, kdy soupeři nastříleli rovnou pět branek! Lipsko tak poráží Stuttgart 5:1 (22:33:06)

Ondřej Kučera

Góly: 51. Henrichs, 63. Olmo (Simons), 66. Openda (Raum), 73. Kampl, 76. Simons (Openda) – 36. Guirassy (Karazor)

Karty:   61. X. Schlager (RBL) – 45+6. M. Rose (STU), 64. Egloff (STU)

RB Lipsko: Blaswich – Henrichs, Simakan (85. Baumgartner), Orbán (C), Raum – Kampl, X. Schlager – Simons (79. Werner), Olmo (85. Klostermann) – Openda (79. Forsberg), Poulsen (79. Šeško).
    Náhradníci: Zingerle – Carvalho, Seiwald, Lukeba.

Tréner: M. Rose

VfB Stuttgart: Nübel – Stenzel (70. Massimo), Anton (C), Zagadou, Itó – Egloff (70. Haraguči), Karazor – Silas (58. Sosa), Jeong Woo-yeong (90+1. Leweling), Führich (90+1. Mittelstädt) – Guirassy.
    Náhradníci: Bredlow – Millot, Milošević.

Tréner: S. Hoeneß

Rozhodca: Willenborg – Aarnink, Kleve