Švédsko – Slovinsko 5:0 (kon.) | Fínsko – Rusko 3:1 (kon.) | Kanada – Lotyšsko 2:1 (kon.)
USA – Česko 5:2 (kon.)
Švédsko
5:0 (1:0, 0:0, 4:0)
Slovinsko
Streda 19.02.2014, 09:00Olympijské Hry - muži

Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 09:00.

Najdôležitejšia a zrejme aj najočakávanejšia časť celej Olympiády sa prehupla do druhej polovice. Hokejový turnaj na ZOH v Soči sa posunul do vyraďovacích bojov. Jedna prehra a jednoduché zakývanie domov. Tu sa hrá o medaily, tu sa to začína. Štvťfinále, ktoré bude s určitosťou viac než zaujímavé je na spadnutie. Štyri kvalitné zápasy aj s jedným neočakávaným tímom – Slovinskom. Prvý zápas od 09:00 (12:00 Soči) odohrajú neporazení a neočakávaní. Sily si zmeria Švédsko a Slovinsko!

Švédsko – tím doposiaľ neprekonaný – si kráča za zlatou medailou. Stroj Troch koruniek nezastavili ani Česi, ani Švajčiari a ani Lotyši. Výhry 4:2, 1:0 či 5:3 hovoria za všetko. 9 bodov, suverénne prvé miesto. Ani jeden tím nevyhral okrem Tre Kronor všetky zápasy. Štvťfinále by malo byť pre Švédsko prechádzkou ružovou záhradou. Ako však bude vplývať na hráčov zo Severu fakt, že nehrali od soboty?
    Ich strelecká efektivita sa zastavila na čísle 11,63%. Suverénne prvá priečka vo využívaní presiloviek – 38,46%. Henrik Lundqvist má zatiaľ 93,59% úspešnosť. O zápas menej majú Švédi na svojom konte ako Slovinci a rovnaký počet trestných minúť= 26.
    Najproduktívnejším hráčom Švédov je Erik Karlsson s 5 bodmi (3+2). Do kanadského bodovania sa zapísali také hviezdy ako Ekman-Larsson, Berglund, Alfredsson či Sedin. S +/- bodmi je na tom najlepšie Karlsson +4. Podarí sa Švédom pozametať malú slovinskú nádej na postup?

Slovinsko – malý tichý zabijak – si pri svojej prvej účasti na ZOH zabezpečilo dobrú východiskovú pozíciu do vyraďovačky. Výhra nad Slovenskom 3:1 im zabezpečila 3. miesto v A skupine bez ohľadu na prehry s Ruskom 2:5 a USA 1:5. Len niečo cez 150 registrovaných hokejistov, len 7 štadiónov v celej krajine a takýto úspech. Duo na čele – otec a syn Kopitarovci – robia s týmto outsiderom zázraky. Konečná 8. priečka je pre 17. tím svetového poradia viac než dobrá. Postup do štvrťfinále cez Rakúsko vyvolal ošiaľ. Gólmi Kopitara, Urbasa, Kovačeviča a Muršaka sa zrodili noví slovinskí národní hrdinovia. Zápas skončil 4:0, Rakúska sila s Grabnerom a Vanekom bola bezzubá. Ak sa ráno dobre zobudí Anže Kopitar, hráč LA Kings, a Slovinci zahrajú tak ako proti Rakúsku je všetko možné.
    Slovinsko má 10,2% úspešnosť streľby. Vo využívaní presiloviek sú však na 9. mieste.Brankári majú 90,91% úspešnosť.. Až 26 trestných sekúnd, na to si budú musieť dať Slovinci pozor.
    Najproduktívnejším hráčom Slovincov je Žiga Jeglič so 4 bodmi (2+2). Sekunduje mu Anže Kopitar, David Rodman, Jan Muršak a Jan Urbas s 3 bodmi. S +/- bodmi je na tom najlepšie Kopitar +4.
    Dokáže Slovinsko prekvapiť celý hokejový svet?

Švédsko: Lundqvist (Enroth) – Jonathan Ericsson, Kronwall, Hjalmarsson, Oduya, Edler, Karlsson, Ekman-Larsson – Alfredsson, Berglund, Steen – Backström, Eriksson, D. Sedin – Silfverberg, Johansson, Landeskog – Krüger, Nyquist, Jimmie Ericsson – Hagelin

Slovinsko: Kristan (Hocevar) – Pretnar, Kranjc, Kovačevič, Robar, Gregorc, Pavlin, Tavželj, Podlipnik – Kopitar, Rodman, Muršak – Jeglič, Tyčar, Sabolič – Urbas, M. Rodman, Razingar (C) – Goličič, Musič, Pance..

Vítam Vás pri prvom zápase štvrťfinále. Hráči sú už na ľade, začíname! Švédi žltí, Slovinci modrí.

00:01

00:15
    Slovinci po vyhratom buly hneď začínajú ofenzívne. Dnes to však nebude Rakúsko s tromi hviezdami.

00:38
    Bäckströmova zblokovaná strela skončila len na ochrannej sieti.

01:13
    Druhá formácia Slovincov na chvíľu zavrela Švédov v pásme. Hralo sa však len pri rohoch.

01:19
    Pre zmenu icing Slovinska – nemôžu striedať.

01:46
    Tvrdý zákrok na Silfverberga ostal nepotrestaný. Švédi už začínajú vystrkovať rožky.

02:16
    Do dobrej pozície sa dostal Landeskog, ten vystrelil na Kristana z medzikružia, ktorý puk vyrazil. O dorážku sa pokúšal Jimmie Ericsson, no trafil len ľavý betón.

03:00
    Zatiaľ to nevypadá tak, že by Slovinci ťahali za krajší koniec.

03:17
    Krownall volil prihrávku namiesto strely, krížnym pasom našiel Daniela Sedina, ktorý triafa do nitrianskeho brakára Kristana. Ten sa pomaly, ale iste rozchytáva.

03:58
    Švédi zovreli svojho súpera do tlaku, teraz si však nerozumeli a tak je z toho len icing.

04:15
    Alexander Steen si vylámal zuby na Kristanovi. Puk poskakoval a preskákal takmer všetky hokejky až na tú švédsku. Betón včas vystrelil a puk teda mimo brány!

05:00
    Strely na bránu 4:0 pre Švédsko.

05:45
    Prvá strela v podaní Slovincov od Davida Rodmana z ľavého kruhu. Bola to len taká vítacia strela.

06:02

06:12
    Druhá formácia to takisto ťahala vo švédskom pásme. Rok Tičar vystrelil z pravého kruhu, len do Lundqvista.

06:54
    Sabolič sa snažil preniknúť cez Jonathana Ericssona, bol faulovaný. Podrazenie a 2 minúty!

07:07
    Kopitar stratil puk a tak sa všetko začína odznova – puk pri Kristanovi.

07:34
    David Rodman bol v útočnom pásme skôr ako puk – ofsajd. A 40 sekúnd presilovky je fuč.

07:47
    Veľmi vysoké napádanie od Hagelina.

08:13
    Slovinci sa ani teraz nedokázali udržať v pásme. Zlá presilovka Slovincov.

08:35
    Ani jedna strela neputovala na švédskeho brankára.

08:54
    Ericsson mieri na striedačku, Švédi v plnom počte.

09:24
    Perfektný prechod Švédov do pásma, na konci tejto akcie nemohol byť nik iný ako Karlsson. Bomba od modrej len do Kristana.

09:35
    Rýchly protiútok Slovincov v 100% príležitosti! Blafák do bekhendu od Razingara, Lundqvist predviedol prečo ho nazývajú Kráľom. Mierny slovinský tlak však následne Švédi prežili.

10:14

10:37
    Eriksson posielal puk spoza brány na Hjalmarssona, ten bol v dobrej pozícii, no netrafil bránu!

11:21
    Dobrá pozičná hra Slovincov. Pozorní beci robia Švédom poriadne problémy.

12:00
    Švédi sa už hodnú chvíľu nevedia vymaniť zo stredného pásma. Prechod do útoku je veľmi zložitý.

12:35
    Konečne sa to Hagelinovi podarilo, avšak ani on si nepripíše kanadský bod za gól. Zato Kristan si pripisuje úspešný zákrok.

13:00
    Marcel Rodman posielal na ľavom krídle na voľného Goličiča, ten z prvej triafa len nad bránu.

13:42
    Švédi zovreli svojho súpera, hrá sa ako keby presilovka.

14:28
    Milimetrový ofsajd Švédska. Vhadzuje sa v strednom pásme.

14:35
    Strely na bránu 5:5!

15:06
    Slovinci sa ocitli v pásme, no nepobudli tam dlho. Dobrá hra od Edlera.

15:36
    V ofsajdovej pozícii sa ocitol Daniel Sedin.

15:48
    Nepresná prihrávka Slovincov a je z toho icing. Vhadzuje sa po pravici Roberta Kristana.

15:55
    Strela z veľkého uhla od Steena narobila Kristanovi problémy, napriek tomu si aj s touto strelou poradil.

16:45
    Dobrá a hlavne bojovná hra v pásme Švédska od Slovincov. Nedarujú žltým nič.

17:26
    Kopitar si nakorčuľoval do pásma na ľavom krídle. Chcel vystreliť z lepšej pozície a tak sa snažil o prechod do stredu pásma. Puk však stratil.

17:44
    Vysoká hokejka v útočnom pásme od Muršaka – 2 minúty.

18:05
    Hrá sa v rohoch klziska, Švédi v tlaku a v pásme.

18:18
    Alfredsson pálil z ľavého kruhu, netrafil bránu.

18:31
    Najskôr Karlsson a potom pred bránou Alfredsson. Všetko však rieši muž stopercentný – Robert Kristan.

18:50
    Švédsko dalo gól!
    Tak a prvý gól je na svete. Najskrôr pálil Karlsson, spoza brány posielal puk na Alfredssona Karlsson , ktorý pálil, no len do zadného mantinelu. Puk sa odrazil až na hokejku ALEXANDRA STEENA, ktorý do prázdnej brány nemohol nedať. Asistencie: Asistencie: Daniel Alfredsson, Erik Karlsson.

19:11
    Tlak Švédov pokračuje, na trestnú lavicu si sadá Sabolič – hákovanie!

19:30
    Švédi stratili pásmo, Muršak vysoko napáda.

19:43
    Švédi v pásme a za bránou.

19:56
    Puk pri Lundqvistovi, v tejto tretine sa nič nestane.

20:00

Tvrdá rana od Alfredssona len do mantinelu a gól do prázdnej brány po odraze puku pre Steena bol minútu pred koncom pre Švédsko vykúpením. Slovinci vzdorujú viac než dobre. Nebyť zbytočného vylúčenia mohlo to byť bez gólov. Šance mali oba tímy, rozhodla však disciplinovanosť. Druhá tretina začne o 09:50. Minútu a 10 sekúnd budú hrať Slovinci oslabení.

20:01

20:10
    Sabolič na trestnej, vyhraté buly pre Slovinsko a puk pri Lundqvistovi.

20:30
    Očakávalo by sa, že Švédi budú tlačiť. Predstavte si, že sa Slovinci na čele s Kopitarom vydali do útoku!

20:55
    Švédi musia tvrdo bojovať o puk v rohu klziska.

21:11
    Slovinci sú už v piatich. Karlsson stratil puk po tom, čo zlomil hokejku, Slovinci si tak vydýchli.

21:43
    Landeskog odchádza za držanie hokejky na trestnú lavicu. Jan Urbas to urobil perfektne. Šanca pre Slovinsko.

21:50
    Puk však už za Kristanom, Švédi vyhadzujú puk cez všetky čiary.

22:23
    Sabolič sa ocitol na ľade po tvrdom zákroku, pískať sa však nepíska.

22:43
    Slovincov podporujú Rusi v hľadisku, chcú "šajbu".

23:05
    Slovinci už usadení v pásme.

23:22
    Tvrdá Kranjcova strela, všetci čo stáli pred brankárom sa skláňali, to bola delovka! Na pravom krídle sa snažil presadiť Razingar. Jeho strela len na ochrannú sieť vďaka Lundqvistovi.

23:43
    Švédi už v plnom počte a snažia sa o rýchly prechod do pásma.

24:31
    Edler nahadzoval pred bránku, výbornou prácou pred bránou sa prezentoval Loui Eriksson. Betóny Kristana na mieste!

25:00
    Urbas vyškolil krásnymi kľučkami Karlssona, ten sa môže červenať!

25:34
    Pretnarove nahodenie od modrej tečoval Žiga Pance. Slovinci bojujú statočne a srdnato, Švédi majú čo robiť!

26:10
    Strela útočníka LA nebola presná, Anže Kopitar netrafil bránu, keď strieľal spoza Edlera.

26:47
    Pre zmenu teraz tlak Švédska, pokusy Hagelina z ľavej strany a z pravej od Steena – Kristan chytá.

27:27
    Ani Hjalmarsson a ani Oduya neprekonali svojimi tvrdými strelami pozorného Kristana. Pokračuje sa po reklamnej prestávke.

27:33
    Švédi obliehajú slovinskú bránu, strelou sa prezentoval Bäckström, všetko rieši opäť Kristan.

28:06
    Puk končí medzi divákmi, vzácny suvenír. Snáď sa to neskončilo zranením.

28:34
    Skvelá práca útočníka St.Louis, keď sa prepasíroval až cez trojicu Slovincov, aby zakočil. Pravý betón na mieste a Kristan si pripisuje ďalší zákrok.

29:08
    Berglund teraz nabíjal Karlssonovi, puk v lapačke.

29:49
    Puk majú vo svojej moci Švédi, ale sú tvrdo napádaní a atakovaní.

30:11
    Slovinci v prečíslení, Kopitarova strela na Lundqvista neprešla, Davidova Rodmanova už ale áno! Len do stredu brány, len to tak zahučalo!

30:50
    Slovinci opäť pred Lundqvistom, dobre sa pred bránu natlačil Urbas. Avšak nič z toho.

30:58
    Kovačevič a jeho nedovolené bránenie. 2 minúty presilovky pre Švédsko. Otrasený Hagelin a faul lakťom...

31:14
    Steenova tvrdá bomba od modrej len do Kristana!

31:27
    Pred bránou clonil Landeskog, tvrdá strela od modrej čiary v podaní Erika Karlssona. Opäť pohotový Kristan.

31:57
    Máme po presilovej hre Švédska. Zbytočný faul Daniela Sedina. Hokejka medzi nohami Kranjca.

32:24
    Strela z ľavého kruhu od Louia Erikssona. V poradí už 22. strela na Kristana!

32:46
    Dobrá akcia Slovinska na konci ktorej bol Urbas a jeho strela švihom z pravého kruhu, len do Lundqvista.

33:10
    Slovinci v plnom počte, presilovka Slovinska.

33:24
    Strieľal Tičar, no trafil len Saboliča, ktorý clonil pred bránou.

33:57
    Sedin na ľade, koniec presilovky.

34:13
    Strieľaná prihrávka od Edlera na Bäckströma. Kristan opäť tam kde má byť – na mieste v bráne.

35:14
    Hrá sa zo strany na stranu, ani jeden z tímov sa nedokáže usadiť v pásme.

35:47
    Jimmie Ericsson sa natlačil až pred Kristana, no bekhendové zakončenie úspešné nebolo.

36:01
    Steen obišiel bránu a nahodil puk až pred Kristana, Slovinci si puk takmer zrazili sami do brány!

37:02
    Bäckström hľadal pred bránou v prečíslení Erikssona. Dobrá práca s hokejkou od Kristana, ten zachránil situáciu!

37:45
    Hrá sa hore dole, najskôr Kopitarova šanca a na druhej strane opäť v prečíslení Bäckström! Kristan a aj Lundqvist zatiaľ pozorní!

38:07
    Po prvý raz v zápase aj Nyquist, Kristan chytá aj jeho šancu. Závar pred bránou rieši až píšťalka.

38:13
    Nahodenie od Hjalmarssona, všetko rieši Kristan.

39:34
    Diváci ženú Slovincov vpred. Vyzerá to tak, že v tejto tretine gól neuvidíme.

40:00

Štyridsať minút za nami a prekvapenie turnaja inkasovalo len jeden jediný gól! V druhej tretine sa hral svižný hokej zo strany na stranu. S určitosťou je treba podotknúť fakt, že Slovinci budú chcieť dorovnať skóre a zdramatizovať tento duel. Podarí sa im to? Dozvieme sa od 10:35.

40:01

40:20
    Slovinci vyhrali buly a hneď sa formácia vedená Kopitarom dostala do pásma, hrá sa v rohoch klziska.

40:33
    Chyba v obrane Slovinska nepotrestaná. Sedin mal na druhej strane úplne voľného Erikssona, ktorý si puk neprevzal.

41:01
    Icing Slovinska, bude sa hrať pred Kristanom.

41:20
    Kovačevič sa snažil hneď po tom, ako sa dostal do pásma vystreliť. Jeho strela bola zblokovnaá hradbou tiel v žltom.

41:42
    Odpor Slovinska už zrejme nebude taký silný ako doteraz. DANIEL SEDIN si obkorčuľoval bránu, posielal zadovkou puk na Louiho Erikssona, ktorý ho videl na druhej strane, poslal mu puk a pre hráča s číslom 22 nebolo problém zakončiť do brány. Asistencie: Loui Eriksson

42:40
    Slovinsko začalo ešte viac hrýzť! Veľká príležitosť Kopitara! Všetko však rieši po strele z medzikružia Lundqvist.

43:11
    Johansson už poslušne odkorčuľoval na trestnú lavicu. 2 minúty presilovky pre Slovinsko!

43:22
    Jimmie Ericsson zbiera sekundy v útočnom pásme.

43:40
    Berglund vzal puk Jegličovi z hokejky, zatiaľ sa Slovinci nedokázali dostať do pásma.

44:14
    Ani táto kombinácia Slovincom nevyšla. Puk za bránou Kristana.

44:40
    Už len 30 sekúnd z trestu Johanssona. Rodmanov ofsajd zapríčinil ďalšie prerušenie hry.

44:50
    Výborné buly Krugera, po strele Jimmieho Ericssona musel sklápať betóny. Spravil to včas a tak sa skóre nemení.

45:11
    Švédi už v plnom počte. Slovinci si na bránu ani len nevystrelili!

45:39
    Erik Karlsson sa pošmykol, využil to Marcel Rodman, ktorý strieľal príklepom. Pred bránou ešte tečoval puk Urbas, Lundqvistovi nie a nie dať gól.

46:16
    Puk za bránou Kristana, obe mužstvá striedajú.

46:51
    Vysoká hokejka, vhadzovať sa bude v obrannej tretine Slovinska. Reklamný brejk.

47:13
    Henrik Lundqvist krúti hlavou ako jednoducho slovinský útočník David Rodman prešiel do obranného pásma. Pravý betón musel byť v permanencii!

48:04
    Tak a je rozhodnuté. Spoluhráč Zdena Cháru LOUI ERIKSSON zvýšil skóre zápasu na 3:0 strelou švihom, ktorou vymietol ľavý horný roh Kristanovej brány po perfektnej krížnej prihrávke od Bäckströma! Asistencie Nicklas Bäckström, Johny Oduya.

48:58
    Švédi kombinujú v pásme Slovinska v šiestich. Budú hrať totiž presilovku.

49:07
    Robar sa previnil držaním.

49:29
    Muršak vystihol prihrávka na Karlssona, ktorý nebol nikde inde než na modrej čiare.

49:54
    Urbas sa dostal cez Karlssona až k zakončeniu. Puk končí len vo výstroji Lundqvista.

50:20
    Presilovka sa Švédom nedarí, to však nie je podstatné. Hlavné je, že je stav taký aký je.

51:27
    Oslabenie ešte dokázali Slovinci zvládnuť, ale pár sekúnd po tom strieľajú Švédi ďalší gól. CARL HAGELIN zúžitkoval Ericssonovu prihrávku a presnou strelou medzi brankárove betóny zvyšuje náskok svoj tímu. Asistencie: Jimmie Ericsson a Nicklas Kronwall.

52:15
    Očividne už Slovinci stratili chuť bojovať, štyri góly a sedem minút do konca je už veľké sústo. Zápas sa bude iba dohrávať.

53:40
    Blaž Gregor to vyskúšal od modrej, ale bol to skôr iba taký nahodený puk pred brankára.

54:31
    Kombinácia na čele s Tičarom v útočnom pásme, ktorý posúva puk na Jegliča, ale ten pri zakončení nie je úspešný. Súper v protiútoku.

56:10
    Záver zápasu patrí jasne tímu, ktorý vedie viacmenej celú tretiu tretinu. Perfektá akcia Švédka v trojuholníkovej kombinácia. Prihrávka spoza brány našla pred spätnou prihrávkou pred Kristanom voľného CARLA HEGELINA,ktorý sa v krátkom časovom slede presadzuje aj po druhýkrát. Asistencia: Erik Karlsson.

59:11
    Blížime sa do záveru zápasu. Švédsko sa ešte snaží čo to zakončiť na bránu, ale vyzerá to tak, že Lundqvist udrží čisté konto v dnešnom zápase.

59:47
    Posledné sekundy a je už jasné, že Švédsko ľahko prechádza cez Slovinsko, ktoré poráža výsledkom 5:0.

60:00

Skončilo sa nám tak štvrťfinále hokejového turnaja na OH v Soči. V úvodných dvoch tretinách to vyzeralo celkom na trámu, ale nakoniec favoriti zo Švédska neponechali nič na náhodu a v tretej tretine priam zvalcovali Slovincov, ktorým nedali žiadnu šancu.

Góly a asistencie: 19. Steen (Alfredsson, Karlsson), 42. Sedin (Eriksson), 49. Eriksson (Bäckström, Oduya), 52. Hagelin (Erisson, Kronwall), 57. Hegelin (Karlsson).

Ku každému repre dresu SVK 2014 vám pribalíme šál! Dres vám zašleme do 3 dní od uhradenia objednávky. www.fanstore.sk.