Washington – Philadelphia 5:4 (2:1 po s.n.) | Detroit – Tampa Bay 0:3 (kon.) | Montreal – Florida 1:2 (kon.)
NY Rangers – Calgary 4:3 (4:3 po s.n.) | Chicago – LA Kings 3:1 (kon.) | Anaheim – Edmonton 3:2 (kon.)
Anaheim Ducks
3:2 (1:1, 1:0, 1:1)
Edmonton Oilers
cz Pondelok 16.12.2013, 02:00 • Honda Center, Anaheim • NHL

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 02:00.

Vítáme všechny fanoušky NHL, kteří si noc na pondělí zpestří sledováním duelu ze Západní konference mezi Anaheim Ducks a Edmonton Oilers, prvním a posledním týmem Pacifické divize. Utkání začne pár minut po druhé hodině noční a provede vás jím Libor Štěpán.

Hosté z kanadské provincie Alberta dnes odehrají druhý díl ze čtyřzápasového tripu po týmech své konference. První zápas odehráli na půdě podle aktuální formy nejlepšího týmu NHL Vancouveru a prohráli 4:0. Byla to druhé porážka v řadě po předchozích třech utkáních, ve kterých bodovali. Bilance z posledních 10 střetnutí není zrovna nejhorší, ale nic nemění na faktu, že Edmonton je absolutně nejhorším týmem Západní konference. Na dně se potácí již několik let a dlouhodobá snaha o vybudování nového týmu založeného na mladých hráčích zatím nepřináší výsledky. Výborné postavení na draftech posledních let a zisk hráčů s potenciálem stát se hvězdami NHL sice dokázal pozvednout ofenzívu, v počtu nastřílených gólů se řadí k průměru ligy, ale ta obrana... Pouze absolutně nejhorší celek NHL z Buffala obdržel více branek, a to jen o jednu. Ofenzívu týmu táhnou hlavní útočné hvězdy, Jordan Eberle, David Perron, Taylor Hall a Ryan Nugent-Hopkins, všechno hráči do 25 let věku a vybraní v 1. kolech draftů 2007 – 2011, ale to je všechno. Podpora ostatních chybí. O obranné činnosti týmu nemá cenu mluvit. Do branky sice v průběhu listopadu přišel Ilja Bryzgalov, který začal ve velkém stylu a vypadalo to, že by mohl týmu dodat jistotu. Avšak po 4 zápasech se zranil. Dosavadní jednička Devan Dubnyk by nejspíš ve většině jiných týmů jedničkou nebyl.

Aktuální bilance Oilers činí 34 odehraných zápasů, ve kterých 11x zvítězili, 20x prohráli a 3x si odnesli bod za porážku v prodloužení či na nájezdy. To dává součet 25 bodů při výrazně záporném skóre 91:117, což Edmonton řadí na 14. místo Západní konference.

Posledních 5 zápasů
    Vancouver – Edmonton 4:0
    Edmonton – Boston 2:4
    Edmonton – Carolina 5:4p
    Edmonton – Calgary 1:2p
    Edmonton – Colorado 8:2

Domácí z Kalifornie, z města patřícího do aglomerace Los Angeles, dnes končí třízápasovou sérii domácích utkání a poté vyráží na čtyřdílný předvánoční trip. V rámci končící domácí šňůry si Ducks již smlsli na Minnesotě (2:1) a Islanders (5:2). Jejich celková domácí bilance v této sezóně je unikátní, neboť jako jediní v celé NHL na svém ledě ještě neprohráli v základní hrací době a vždy tak bodovali! I tato skutečnost Anaheim řadí do absolutní špičky NHL. Vedou Pacifickou divizi, v rámci Západní konference jsou druzí za Chicagem a z Východní konference nemá lepší bilanci nikdo. Své postavení potvrzují také aktuální formou, z posledních 10 utkání nebodovali pouze jednou a nyní mají šňůru 4 výher v řadě. Rozhodně si to všechno nebudou chtít pokazit se soupeřem, který má o polovinů bodů méně. Ofenzíva týmu, to je dlouhodobé synonymum pro dvojici Ryan Getzlaf a Corey Perry. Čtvrtý a šestý muž kanadského bodování celé NHL mají v klubu neotřesitelnou pozici. Dustin Penner pak jako útočník vévodí lize v bilanci +/-. V obraně tým spoléhá na Cama Fowlera (14. v kanadském bodování obránců) a Francois Beaucheminovi (10. v bodování +/-). V brance pak jasně šéfuje současný nejlepší švýcarský brankář Jonas Hiller, který je ukázkou toho, že i nedraftovaný hráč se dokáže prosadit.

Aktuální bilance Ducks činí 34 odehraných zápasů, ve kterých 22x zvítězili, 7x prohráli a 5x si odnesli bod za porážku v prodloužení či na nájezdy. To dává součet 49 bodů při výrazně aktivním skóre 108:87, což Anaheim řadí na 2. místo Západní konference.

Anaheim – Minnesota 2:1
    Anaheim – Islanders 5:2
    St. Louis – Anaheim 2:5
    Chicago – Anaheim 2:3sn
    Anaheim – Los Angeles 2:3sn

Vzájemné zápasy
    Anaheim vyhrál 9 z posledních 10 vzájemných utkání. V této sezóně si spolu Ducks a Oilers zahrají celkem 5x, dnes to je poprvé. V minulé, zkrácené, sezóně to bylo 3x, s těmito výsledky:
    9. 4. 2013 Anaheim – Edmonton 2:1
    22. 4. 2013 Edmonton – Anaheim 1:3
    23. 4. 2013 Edmonton – Anaheim 0:3

Československá stopa v utkání
    Na soupisce Anaheimu se žádný Čech ani Slovák nevyskytuje.
    Za Edmonton pravidelně nastupuje již pouze jediný Čech, útočník Aleš Hemský. Na soupisce jsou sice ještě Čech Roman Horák a Slovák Martin Marinčin, avšak ti zatím hrajou pouze na farmě v Oklahomě. Marinčin si, na rozdíl od Horáka, již nějaké starty připsal, avšak dnes další nepřidá.
    Aleš Hemský 34 z., 18 b. (6+12), -10, 12 TM

Absence
    Anaheim Ducks momentálně zápolí s velmi rozsáhlou marodkou, ale vypadá to, že pro tento zápas se poněkud vyprázdní. Zůstávají na ní:
    Daniel Winnik (chřipka)
    Sheldon Souray (zápěstí)
    Luca Sbisa (zápěstí)
    Viktor Fasth (zranění v dolní polovině těla)
    Jakob Silfverberg (ruka)
    Pro dnešní utkání jsou pravděpodobně uschopněni Teemu Selänne, Mathieu Perreault a Francois Beauchemin.

Edmonton Oilers mají také celkem zaplněnou marodku, ale vesměs jde o hráče hrající převážně na farmě. Ze stálých členů bude chybět pouze Ryan Smyth (koleno). Povzbudivou zprávou pro tým určitě bude uzdravení Ilji Bryzgalova a jeho dnešní návrat do branky.

ANA 28,9 (9.) – EDM 30,8 (22.)

Aleš Hemský nakonec do tohoto zápasu nezasáhne, nějaké potíže v oblasti žeber. Bude se tak hrát bez českých a slovenských hráčů.

Anaheim Ducks: Hiller (Andersen) – Lovejoy, Fowler, Lindholm, Beauchemin, Allen, Vatanen – Perry, Getzlaf, Penner – Selänne, Perreault, Palmieri – Cogliano, Koivu, Winnik – Maroon, Bonino, Beleskey.

Edmonton Oilers: Bryzgalov (Dubnyk) – Petry, Ference, J. Schultz, Larsen, N. Schultz, Potter – Eberle, Nugent-Hopkins, Hall – Perron, Gagner, Jakupov – Joensuu, Arcobello, Gazdic – Jones, Gordon, Smyth.

Rozhodčí: Hasenfratz, McCauley – Henderson, Grandt.

Oproti předzápasovým předpokladům nakonec Edmontonu z různých důvodů chybí krom Hemského ještě obránce Bělov a útočník Lander. Naopak je překvapivě v sestavě Ryan Smith, ač ve čtvrté lajně. Otázka, jak jeho koleno vypadá.

Hráči již krouží na ledě a chystá se úvodní vhazování. Domácí Anaheim v černém, hosté v bílém.

00:01

00:35
    Eberle zkusil vykroužit zpoza branky, do zakončení se ale nedostal.

01:08
    Edmonton byl v první minutě aktivnější a rozehrávka Ducks končí zakázaným uvolněním.

01:29
    První zásah Hillera po střele Jakupova zpoza pravého kruhu.

01:59
    Skákavé nahození Hiller radši schoval pod rukavici a vhazuje se před ním.

02:08
    Cogliano poprvé vyzkoušel Bryzgalova, jehož první zákrok nepatřil mezi nejjistější.

03:20
    Hosté dlouho bojovali ve své útočné třetině, avšak ke střele se nedostali.

03:24
    Začátek protiútoku hasil Joensuu hokejkou a jde si sednout za hákování. První přesilovka zápasu pro Ducks.

03:35
    Hosté vyhazují.

04:03
    Penner minul branku ze slušné pozice.

04:40
    Domácí komando si tak dlouho přihrávalo, až Edmonton vyhodil.

05:15
    Druhá část přesilovky skutečně není pro hosty nebezpečná.

05:35
    Avšak hned po skončení přesilovky si Anaheim vytvořil dvě zajímavé příležitosti, nevyužil je.

06:18
    Edmonton právě vstřelil branku!
    Hall nahazoval od modré na branku polovysoký kotouč a RYAN NUGENT-HOPKINS, nikým neobsazený mezi kruhy, skvěle sklepl puk mezi Hillerovy betony. Hosté jdou do vedení! Asistence: Taylor Hall, Jordan Eberle.

07:20
    Vzápětí na druhé straně Bryzgalovovi vypadl puk z výstroje a zastavil se až o pravou tyč!

08:15
    Potterovo nahození až před branku nedošlo. Edmonton je po gólu stále velmi aktivní.

08:49
    Jakupov se dostal až do levého kruhu, tak trochu v nouzi vystřelil na domácího brankáře a ten si nebyl jistý, zda puk zůstal pod jeho levým betonem.

09:26
    Getzlaf táhl útok po pravém křídel, jeho přihrávku na rozjetého Perryho v poslední chvíli tečoval obránce směrem k vlastnímu brankáři, jenž přerušil hru.

09:52
    Larsen od modré branku domácích netrefil.

10:22
    Ducks zatím skutečně nic nepředvádí. Lepší jsou snad pouze na zakázaná uvolnění.

11:22
    Anaheim právě vstřelil branku!
    Zničehonic je vyrovnáno! Palmieri za brankou hostů vybojoval puk, posunul Maroonovi, který přihrál na brankoviště najíždějícímu NICKU BOLINOVI, jenž nezaváhal. Asistence: Patrick Maroon, Kyle Palmieri.

11:55
    Potterovu střelu Hiller kryl.

12:24
    Hiller si nadělal problémy při rozehrávce, ale obránci hosty k puku nepustili.

13:05
    Brankář Ducks opět přerušuje hru před dojíždějícími útočníky.

13:43
    Střela Nicka Schultze od modré byla zblokována.

14:09
    Domácí sice jeli dva do tří, ale díky své rychlosti se do zakončení dostali. Coglianovu střelu Bryzgalov vyrazil.

14:18
    Rychlý protiútok na druhé straně zakončoval zblízka bekhendem Eberle, Hiller se zaskočit nenechal.

14:41
    První dnešní suvenýr pro diváky, šťastlivec sedí kdesi u modré čáry mezi trestnou lavicí a brankou Bryzgalova.

15:40
    Elitní útok Ducks se snaží něco vymyslet, ke střele ho obrana hostů nepouští.

15:57
    Na druhé straně z protiútoku 3 na 2 Gazdic míjí levou tyč.

16:09
    Penner oslabuje svůj tým vyhozením puku. První přesilovka pro Edmonton.

16:24
    Anaheim vyhazuje.

16:57
    Nyní se hosté vyhazují sami.

17:05
    Justin Schultz se do toho opřel, Hiller vyráží.

17:24
    Další zásah domácího brankáře, opět proti Justinu Schultzovi. Tomu tentokrát střela po přihrávce zpoza branky nesedla a tak Hiller neměl složitou práci.

18:12
    S koncem své přesilovky šli hosté do rychlého protiútoku, zakončoval Jakupov.

19:03
    Allen od modré pálil do Bryzgalovovy náruče.

19:11
    Bonino od levého mantinelu opět donutil hostujícího brankáře kleknout, aby zastavil puk na hrudi.

19:55
    Petryho schovaná střela nebyla vůbec špatná. Hiller ji ale za sebe nepustil.

20:00

Do první třetiny vstoupili lépe hosté. Byli aktivnější a celkem po zásluze šli do vedení šikovnou tečí. Domácí se dlouho nemohli dostat do tempa, pomohl jim až vyrovnávací gól. Od té doby se hra vyrovnala a žádné velké šance jsme neviděli. Oba týmy měly k dispozici jednu přesilovku, ale neodehrály je nijak dobře. Do kabin tak odcházíme za nerozhodného stavu.

Střely na branku v 1. třetině:
    ANA 8 – EDM 14.

Druhá třetina začne přibližně ve 3:05.

20:01

20:19
    Potter zakončil rychlou akci hostů slabou střelou, kterou Hiller pokryl betonem.

20:29
    Vzápětí na druhé straně pozdravil Bryzgalova Winnik.

21:26
    Beauchemin v souboji za brankou až moc objímal Jonese a jde si sednout za držení. Druhá přesilovka Oilers.

21:30
    A hned po buly rána Jakupova.

21:37
    Hiller leží na ledě a je ošetřován. Jakupovova bomba ho zasáhla těsně pod plastron a z výrazu gólmanovy tváře to skutečně bolí. Není to však nic, kvůli čemu by musel střídat.

22:15
    Oilers se zatím ani druhá přesilovka nedaří.

22:38
    Až se opět zkoušel prosadit Jakupov napálením sražené přihrávky a proti němu výborný Hiller.

23:12
    Špatná rozehrávka hostů končí zakázaným uvolněním.

23:26

23:29
    Čehož hned využil Lindholm ke střele na Bryzgalova.

24:26
    Selänne a Perreault v pár sekundách po sobě velmi dobře stříleli, Bryzgalov svůj tým podržel.

25:40
    Bonino byl velmi tvrdě hozen na mantinel a zvedl se až po chvíli. Potter dostává 5 minut plus trest do konce utkání za vražení zezadu. Výborná šance pro Ducks!

26:13
    Domácí vyhráli buly a půl minuty se snažili vytvořit střeleckou pozici. Nepodařilo se a hosté vyhodili.

27:13
    Edmonton se vydal do útoku 2 na 2, avšak akce skončila v rohu.

27:30
    Po dobré první půlminutě se domácí nedokážou dostat pořádně do pásma.

27:51
    Další zastavení akce Ducks a vyhození až za Hillera.

28:22
    Lindholm nahodil od modré, Maroon se snažil před Bryzgalovem tečovat, puk ale nezasáhl a brankář ho našel ve své náruči.

28:54
    Getzlaf nádherně našel u druhé tyče Perreaulta, ten však trefil pouze onu tyč!

30:28
    20 sekund se snaží hosté vyhodit puk, až se jim to podařilo.

30:37
    Selänne na závěr přesilovky zkoušel dát gól, nevyšlo to.

30:40

32:03
    Hosté po delší době mohou do náporu. Eberle kličkoval pásmem, ke střele se nedostal.

32:09
    Opět Eberle, tentokrát už Hillera provětral.

32:49
    Nugent-Hopkins zakončil obléhání domácí branky slušnou střelou, pokračovat se bude vhazováním před brankářem v černém.

33:11
    Petryho ránu od modré poslala vyrážečka Hillera na zadní sklo.

33:43
    Po zakázeném uvolnění hostů vhazování před Bryzgalovem.

33:59
    Penner z levého kruhu donutil vyrážečku Bryzgalova k zásahu.

34:27
    Bonino najel do pásma, nerozpakoval se a napálil puk na branku. Nic z toho.

34:37
    Teda, něco z toho bylo. Akce pokračovala a zakončil ji z těžkého úhlu Palmieri.

35:24
    Chyba Edmontonu v rozehrávce. Puk se vrátil za jejich branku, kde ho vybojoval Perreault, přihrál před branku, kde byl připravený TEEMU SELÄNNE a to i v jeho věku není pro brankáře dobře. Lehce zápěstím k tyči a Ducks vedou 2:1! Asistence: Mathieu Perreault, Matt Beleskey.

36:15
    A domácí jsou při chutí, Allen prověřil brankáře.

37:23
    Oilers gól zaskočil a najednou se nedokážou dostat do pásma. Teď dokonce zakázané uvolnění.

38:13
    Nugent-Hopkins žabičkou nabíjel do gólové šance Eberlemu, na poslední chvíli špička hole obránce posunula puk mimo dosah.

38:41
    Koivu bekhendem Bryzgalova nepřekonal.

39:30
    Beleskey minul.

40:00

Ve druhé třetině konečně přibylo zajímavých momentů, a to na obou stranách. Veselo bylo hlavně v přesilovkách, viděli jsme dokonce pětiminutovou v podání Ducks, ale dnes v nich branky nepadají. Prosadit se dokázala až nestárnoucí finská hvězda Selänne, což znamená, že do třetí třetiny půjdou veselejší domácí.

40:39
    Lovejoy ji už trefil a Bryzgalovova vyrážečka pořádně zaduněla.

40:44
    Winnikovu střelu brankář Oilers také vyráří.

41:08
    Na druhé straně odpověděl Smyth, vhazuje se před Hillerem.

41:32
    Justin Schultz tečoval nahozený puk, Bryzgalov musel hodně rychle reagovat, aby nedostal vlastní gól.

41:53
    Hall pálil zleva, vyražený puk rychle vracel Eberle zprava, ale Hiller se rychle přesunul a zabránil nejhoršímu!

42:59
    Edmonton ujížděl 2 na 1, Gagner to vzal na sebe a jen napálil Hillera do ramene!

43:34
    Cogliano si jen trochu vyjel zpoza branky a téměř z brankové čáry vyzkoušel Bryzgalova.

44:35
    Beleskey se Selännem prchali 2 na 1. Beleskey byl hodně z úhlu, takže přihrával přes brankoviště na slavnějšího spoluhráče, avšak jeho hůl nenalezl!

45:36
    Hra má nyní neskutečný spád a tempo. Akce střídá akci.

46:40
    Eberle a spol. se snažili vymotat domácí obranu, ale o puk přišli.

46:50
    A přišli o něj tak, že Ducks opět uháněli 2 na 1! Ani tentokrát to k nějakému zakončení nevedlo.

47:33
    Koivu již napodruhé branku trefil. Do sítě to neprošlo.

47:46
    Ze závaru před pololežícím Bryzgalovem dorážel Cogliano, bekhendem ale nedokázal zvednout puk a trefil tak pouze betony hostujícího gólmana!

48:07
    Pennerův pokus byl obráncem tečován do ochranné sítě.

48:24
    Selänne měl dost prostoru na pravém křídle, snažil se najít najíždějícího spoluhráče, ale obránce mu to zatrhl.

48:39
    Beleskey tvrdou ranou vyprášil betony Bryzgalova.

49:00
    Dalším z řady střelců je Perreault. Třetí třetina je zatím skutečně hokejově akční.

50:11
    Hiller radši přikryl nahození, které se od zadního mantinelu odrazilo k jeho levé tyči. Jak zapůsobí komerční přestávka na dosud vynikající třetí třetinu?

50:26
    SAM GAGNER dostal parádní přihrávku na modrou čáru, projel mezi beky a bekhendem mezi betony Hillera vyrovnává na 2:2! Zpomalený záběr nám odhaluje možný těsný ofsajd Davida Perrona. Asistence: Nail Jakupov, Andrew Ference.

51:56
    Getzlaf na Bryzgalova nevyzrál.

52:46
    I po vyrovnání si třetí třetina udržuje neskutečné tempo, oba týmy hrajou na vítězství. Ale střely a šance nevidíme.

53:35
    Winnik za brankou vybojoval puk, vrátil se před ni a bekhendem zkusil střelu na bližší tyč. Neuspěl.

54:24
    Jakupov i bez hole jel s pukem do útočného pásma, ale neměl šanci dostat se daleko.

54:51
    Arcobello minul branku.

55:01
    Beleskey je ve třetí třetině hodně aktivní. Hraje na levém křídle Perreaultovy formace a nyní měl opět dobrou střeleckou příležitost.

55:27
    Nugent-Hopkins se protahoval kolem posledního beka domácích, ten mu skočil k nohám, holí na ledě mu sebral puk, ale i zablokoval pohyb a společně vyhodili domácí branku z usazení.

56:43
    Delší dobu hráli domácí v útočném pásmu, až přišly tři rychlé přihrávky. Od Getzlafa na modrou Lindholmovi, ten mu hned puk vrátil, elitní centr hned z první posunul puk na zcela volného DUSTINA PENNERA, jehož švih skončil nad ramenem Bryzgalova! 3:2 pro Ducks! Asistence: Ryan Getzlaf, Hampus Lindholm.

57:30
    Edmonton se hned zkouší tlačit za vyrovnáním.

59:02
    Bryzgalov opouští branku a Oilers hrajou v šesti!

59:45
    Domácí hráči ale podávají skvělý výkon v poslední minutě a v podstatě nepouští hosty do své třetiny.

60:00

Třetí třetina, to byla nádherná reklama na hokej. Jasně nejlepší část tohoto utkání. Neskutečné tempo, rychlé akce, brejky na obou stranách. Hosté dokázali vyrovnat, ale s remízou se nikdo spokojit nechtěl a vražedné tempo pokračovalo. Zápletku rozsekl až 3 minuty před koncem domácí Penner střelou, která přesnější být nemohla. Hostům již pak nezbýval čas, k ničemu se nedostali a Anaheim tak boduje i v 15. domácím utkání sezóny, z toho potřinácté vítězí. Neuvěřitelná bilance.

Střely na branku ve 3. třetině:
    ANA 12 – EDM 5.

Střely na branku v celém zápase:
    ANA 34 – EDM 25.

Dnešní utkání sledovalo 16 301 diváků, kteří hlavně ve třetí třetině dávali najevo, že se jim tento hokej skutečně líbil.

Do tohoto střetnutí žádný Čech ani Slovák nezasáhl.

Tři hvězdy utkání

1. Dustin Penner (ANA) 1+0
    2. Ben Lovejoy (ANA) 0+0, 6 hitů
    3. Mathieu Perreault (ANA) 0+1

Pro dnešek je to ode mne všechno. Přeji vám co nejlepší začátek posledního předvánočního týdne. Hezký den. (04:48:48)

Libor Štěpán

Góly a asistencie: 12. Bonino (Maroon, Palmieri), 36. Selänne (Perreault, Beleskey), 57. Penner (Getzlaf, Lindholm) – 7. Nugent-Hopkins (Hall, Eberle), 51. Gagner (Jakupov, Ference)

Rozhodca: Hasenfratz, McCauley – Henderson, Grandt

Diváci: 16 301