Ukrajina – Čína 9:0 (kon.) | Španielsko – Estónsko 3:4 (po pr.) | Litva – Holandsko 3:2 (kon.)
Španielsko
3:4 (1:1, 1:2, 1:0 - 0:1)
Estónsko
cz Utorok 30.04.2024, 15:00 • Avia Solutions Group Arena, Vilnius • Majstrovstvá sveta - 1. Divízia, sk. B • 3. kolo

Hokejisté Estonska zdolali v důležitém souboji Španělsko 4:3 v prodloužení a do závěrečných dvou utkání přeci jen mohou jít s větším klidem, byť vyhráno ještě nemají. Španělé už asi mohou reálně porazit jen Nizozemce, což tedy může být přímý souboj o záchranu.

Zápas byl vzhledem k důležitosti z obou stran poměrně nervózní. Estonci se v první části rychle ujali vedení přesilovkovým zásahem Mortena Jürgense. Pak však neproměnili další příležitosti a Španělé srovnali rovněž v početní výhodě nahozením Bruna Balderise. V prostřední části skóroval hned po 18 sekundách Pablo Zaballa a Estonsko muselo otáčet skóre. To se povedlo ještě do druhé přestávky. O vyrovnání se postaral kapitán Robert Rooba a ve 37. minutě strhl vedení na stranu týmu z Pobaltí Mark Viitanen. V závěru periody byl však za zbytečný zákrok vyloučen do konce utkání Kiik a Španělsko si do třetí třetiny přeneslo dlouhou přesilovku, v níž vyrovnal na 3:3 Jaime Capillas. Tento stav už vydržel až do konce řádné hrací doby a tak se muselo jít do prodloužení. To po 46 minutách ukončil svým druhým zásahem v utkání Robert Rooba. (17:34:44)

Střely na branku – 16:25 (8:10, 5:10, 3:4 – 0:1)

Nejlepším hráčem Španělska byl vyhlášen Dorian Donath (0+1). Na straně Estonska byl oceněn Mark Viitanen (1+0).

60:47 Robert ROOBA - 3:4

60:47
    Estonsko právě vstřelilo branku!
    Estonsko vítězí! Rozhodujícímu zásahu předcházela kontroverzní situace, kdy Robert Ossipov zastavil hraničním zákrokem unikajícího Jaimeho Capillase. Následoval protiútok Estonců. Kristjan Kombe našel rozjetého ROBERTA ROOBU, jehož nakopnuté motory už protihráči nedokázali zastavit. Rooba se tak dostal do samostatného úniku a zakončil mezi betony brankáře Barba. Asistence: Kristjan Kombe a Robert Ossipov.

60:01

Souboj Španělska s Estonskem končí po řádné hrací době remízou 3:3. Rozhodovat tak bude prodloužení či nájezdy.

Střely na branku – 16:24 (8:10, 5:10, 3:4)

60:00

59:59
    Španělé si to pohlídali a kotouč je v rohu.

59:53
    Zakázané uvolnění Španělska. Ještě buly v útočném pásmu Estonců, což bude poslední šance rozhodnout v normální hrací době.

59:39
    Daniil Kulincev už nestihl puk na útočné modré. Zahrál ho těsně za ní a to znamená estonský ofsajd.

59:18
    Další zakázané uvolnění Španělska.

59:07
    Po španělském icingu se bude vhazovat před Barbem.

58:58
    Joaquim Muratet si z pravé strany najel za záda estonských obránců. Netrefil ale branku.

58:01
    Poslední dvě minuty třetí třetiny. Pomalu se schyluje k prodloužení.

56:58
    Teď už je na obou týmech vidět snaha nechybovat. Ztráta tohoto duelu by mohla být fatální.

55:34
    Kotouč vypadl z hrací plochy při španělské snaze dostat ho do útočného pásma.

54:55
    Po střele Roberta Ossipova byl puk sražen do ochranné sítě. Následuje reklamní přestávka.

54:13
    Španělsko hraje v plném počtu.

53:29
    A Španělé zase vyhodili.

52:55
    Na pravý kruh to dostal připravené Vadim Vasjonkin. Pálil nad branku.

52:34
    Španělé vyhazují.

52:12
    Bruno Baldris před brankou postrčil Puzakova, který spadl a vychýlil brankovou konstrukci za Barbem. Španělský obránce je vyloučen za napadení.

51:43
    Dorian Donath dobruslil puk v blízkosti estonské branky. Z ostrého úhlu ho však poslal jen do boční síťky.

50:35
    Daniil Kulincev dostal přihrávku na levou stranu útočného pásma a zkoušel to na bližší tyčku. Barbo zasáhl vyrážečkou.

49:58
    Oriol Rubio vyrazil dopředu na pravé straně. Po jeho střele nemusel Koitmaa zasahovat.

48:53
    Španělé v postavení mimo hru. Pablo Pantoja střílel už po odpískání, což hráči Estonska přešli jen vyčítavými pohledy.

48:21
    Estonci se snaží hrát aktivně. Nyní se ale sami vytlačili z útočného pásma.

46:56
    Estonci už zvedali ruce nad hlavy! Kevin Parras sebral u mantinelu puk protihráči. Už byl v záporném úhlu a chtěl nahrávat před branku. Kotouč však tečoval bránící hráč, který si dal málem vlastní gól. Hrací předmět spadl pod betony brankáře Barba, který ho stačil zasednout ještě před tím, než překročil brankovou čáru! Rozhodčí u branky to dobře viděl a rozpažil.

46:03
    Španělsko je už v plném počtu.

45:40
    Závar před španělskou brankou! Prosadit se tam snažili Vadim Vasjonkin a
    Robert Arrak. Hra však byla přerušena pro Vasjonkinovo postavení v brankovišti.

44:20
    Estonci jsou kompletní a početní výhodu mají k dispozici oni.

44:02
    Španělé si závěr přesilovky pokazili! Špatně vystřídali a dostali trest za příliš mnoho hráčů.

43:10
    Hráči Španělska jsou nastěhováni v útočném pásmu a snaží se o obrat.
    41:47 Jaime CAPILLAS - 3:3

41:47
    Španělsko právě vstřelilo branku!
    Španělé přesilovku využívají a to jim ještě přes dvě minuty zbývají! Alejandro Burgos vymyslel od levého mantinelu krásnou křížnou přihrávku na pravý kruh, odkud se JAIME CAPILLAS trefil mezi betony přesouvajícího se Koitmy – 3:3. Asistence: Alejandro Burgos a Jaime De Bonilla.

41:27
    Estonci se snažili držet puk v rohu za svou brankou. Rozhodčí hráče povzbuzují, aby kotouč dostali do hry.

40:33
    Nyní se hráči Španělska vyhnali z pásma nepřesnou přihrávkou. Pro puk pospíchá Donath.

40:02
    Španělé tedy před sebou mají ještě velkou část pětiminutové přesilovky a budou se snažit alespoň vyrovnat.

40:01

Další třetina začne přibližně v 16:44.

Střely na branku – 13:20 (8:10, 5:10)

Po druhé třetině to má mírně lépe rozehrané Estonsko, které nad Španělskem vede 3:2. Hned po 18 sekundách periody šli přitom do vedení Španělé, když po přečíslení 2 na 1 mířil mezi betony Pablo Zaballa. Estonci však poměrně rychle odpověděli trefou kapitána Roberta Rooby a ve 37. minutě dokončil jejich obrat střelou nad lapačku Mark Viitanen. V poslední minutě se postaral o vzrušení Rasmus Kiik, který nepochopitelně zasáhl holí do krku Zaballu a rozhodčí mu po kontrole u videa udělili trest na 5 minut + do konce utkání. V úvodu třetí části tak bude mít Španělsko k dispozici ještě více než čtyři minuty přesilové hry.

40:00
    39:18 Zákrok, za který byl Rasmus Kiik vyloučen do konce zápasu.

39:18
    A Rasmus Kiik pro dnešek dohrál! Rozhodčí se podívali na video a udělili mu trest na 5 minut a do konce utkání za vysokou hůl!

Pablo Zaballa se skácel na led poté, co ho estonský hráč Rasmus Kiik zasáhl hokejkou do krku. Rozhodčí si jdou k videu, aby si zákrok prohlédli. Ve hře je větší trest pro Estonce!

39:03
    Rubio nahrál na modrou Ismaelovi Escartinovi. Jeho nahození ztlumil ve výstroji Koitmaa, byť se právě Rubio snažil ležící kotouč tečovat.

39:00
    Začíná poslední minuta druhé třetiny.

37:55
    V tomto zápase se hraje o hodně. Poražený tým už bude mít vážné starosti se sestupem. Španělé tedy potřebují vymyslet, jak odpovědět na vedení soupeře.
    36:56 Mark VIITANEN - 2:3

36:56
    Estonci strhávají vedení na svou stranu! Na sebe to vzal MARK VIITANEN. Ten sebral puk na červené čáře, dobruslil s ním do útočného pásma a švihem zamířil nad lapačku Barba – 3:2. Asistence: Kristjan Kombe.

35:38
    Španělé teď dobře bránili prostor u své obranné modré a estonské pětce se několikrát nepodařilo dostat puk do útočné třetiny.

34:12
    Jaime Capillas se z pravé strany natlačil před Koitmu, ale vše končí posunutou estonskou klecí. Následuje další reklamní přestávka.

33:12
    Patrick Kookmaa vystřelil od modré čáry. Barbo viděl a zasáhl levým betonem.

32:14
    Španělé se osvobodili za cenu zakázaného uvolnění.

31:56
    Nyní sledujeme estonský tlak. Kotouče létají kolem branky, ovšem trojici střel v krátkém sledu scházela přesnost.

31:30
    Dál se to nijak řešit nebude. Vhazuje se v útočném pásmu Estonska.

31:30
    Torralba se už zvedl a zamířil na střídačku po svých. Opakované záběry odhalily, že byl zezadu nepříjemně namáčknut na hrazení Ossipovem. Rozhodčí se ještě radí.

31:30
    Na hrací ploše zůstal ležet Adrian Torralba, kterému se vůbec nechce zpátky na nohy. Rozhodčí přerušují hru a zařazena byla reklamní přestávka. Na led už míří zdravotníci.

30:29
    Zakázané uvolnění Španělů. Hra se stěhuje před Barbovu branku.

29:04
    Estonský kapitán Robert Rooba vstřelil už svůj 25. gól v Divizi II. B a je historicky nejlepším střelcem na této úrovni.

28:24
    Přečíslení 3 na 2 zakončoval ranou z mezikruží Robert Arrak. Barbo střelu po ledě pokryl a puk přikryl. Reklamní přestávka.

28:02
    Obránce Daniil Kulincev se na pravé straně nadechl k velkému sólu a natlačil se až před branku. Střelu na vzdálenější tyčku vytěsnil pravou rukou Barbo!

27:22
    Po skončení estonské přesilovky sledujeme hluchou pasáž bez šancí.

25:43
    Španělsko je již v plném počtu.

25:21
    Dokonce šance v oslabení! Vyhozený puk dobruslil Dorian Donath, který ho bekhendem poslal těsně mimo!

24:35
    Španělům se zatím daří bránit estonskou přesilovku a už několikrát vyhodili.

23:42
    Vyloučení v týmu Španělsko:
    Jaime De Bonilla – 2 min., podrážení.
    23:23 Robert ROOBA - 2:2

23:23
    Je vyrovnáno! Obránce Alfonso García nedokázal v rohu hřiště odehrát puk do bezpečí. Daniil Fursa mu ho sebral a nahrál mezi kruhy ROBERTOVI ROOBOVI. Kapitán Estonců si kotouč potáhl doleva a švihem vypálil k bližší tyčce – 2:2. Asistence: Daniil Fursa.

23:03
    Prostor ke střele si našel Robert Rooba. Raul Barbo zasáhl lapačkou.

21:57
    Joaquim Muratet to vyzkoušel z pravé strany na vyrážečku. Koitmaa puk vytáhl do ochranné sítě.
    20:18 Pablo ZABALLA - 2:1

20:18
    Skvělý vstup Španělska do druhé třetiny, jehož hráči překlápí vedení na svou stranu po 18 sekundách hry! Quim Muratet našel křížným pasem z vlastního obranného pásma na pravém křídle najetého Doriana Donatha. Ten v situaci 2 na 1 ideálně načasoval přihrávku pro PABLA ZABALLU, který z bezprostřední blízkosti nalezl mezírku mezi betony brankáře Koitmy – 2:1. Asistence: Dorian Donath a Quim Muratet.

20:01

Další třetina začne přibližně v 15:52.

Střely na branku – 8:10

Po první třetině hraje Španělsko s Estonskem nerozhodně 1:1. Estonci byli v úvodu lepší. Na začátku 4. minuty využil přesilovku Morten Jürgens a při dalších šancích celku z Pobaltí držel Španěly ve hře především brankář Barbo. V 9. minutě však překvapivě udeřilo na druhé straně, když početní výhodu bleskově zužitkoval nahozením od modré čáry Bruno Baldris. Španělé se pak stále více osmělovali a obraz hry se postupně vyrovnal.

20:00

19:24
    Kristjan Kombe dostal dost prostoru před španělským brankovištěm! Jeho první zakončení ale vyrazil pravým betonem Barbo a dorážku poslal Estonec vedle tyčky.

19:01
    Začala poslední minuta první třetiny.

18:16
    Hodně jedovatá střela Alfonsa Garcii od modré čáry! Kotouč byl tečován. Koitmaa ho vyrazil někam pod sebe a nakonec ho dokázal zalehnout! Hokejisté Španělska se stále více osmělují.

17:35
    Španělé velmi dobře brání střední pásmo a Estonci se přes něj těžko dostávají. Teď zahráli na icing.

16:59
    Šikovně to udělal Adrian Torralba. Ten stál na úrovni brankové čáry a odsud si puk vytáhl před brankoviště. Pak ho poslal těsně vedle levé tyčky z pohledu brankáře!

16:20
    Dorian Donath převzal puk na pravém křídle a také vyzkoušel pozornost brankáře Koitmy, který pravým betonem zasáhl.

15:06
    Skončilo to jen postavením mimo hru, po němž následuje další reklamní přestávka.

14:56
    S kotoučem zajíždí za branku Novikov, který čeká, až se mu spoluhráči rozestaví. Estonci drží puk častěji na holích.

13:34
    Koitmaa si vyjel pro puk za branku, ovšem u zadního mantinelu zakopl a hodil takzvaná záda. Estonci měli štěstí, že Španělé nedokázali včas zareagovat a svému gólmanovi pomohl obránce.

12:36
    Další estonská střela byla sražena bránícím hráčem do ochranné sítě za brankou.

12:28
    Po vyhraném buly vystřelil z pravé strany Patrick Kookmaa. Barbo tlumí kotouč ve výstroji.

12:26
    Nyní puk vypadl z hrací plochy. Čas na reklamní přestávku.

12:17
    Nabídka na teč z hole Saveliho Novikova. Dvojice spoluhráčů v předbrankovém prostoru tenhle pas nevyslyšela.

11:46
    Robert Rooba zamířil za branku. Tu v rychlosti obkroužil a posílal puk před brankoviště, kde spoluhráč nedokázal zakončit.

10:20
    Španělé zatím dokázali využít z minima maximum. Na vyrovnání jim stačilo jedno přesilovkové nahození.
    08:40 Bruno BALDRIS - 1:1

08:40
    Bleskově využitá přesilovka Španělska! Oriol Rubio vyhrál buly na modrou čáru pro BRUNA BALDRISE. Zadák francouzského Štrasburku kotouč nahodil na branku a ten zapadl pod víko estonské svatyně. Koitmaa toho zřejmě mnoho neviděl – 1:1. Asistence: Oriol Rubio.

08:35
    Jeden z hlavních rozhodčích nakonec viděl vysokou hůl brankáře Villema-Henrika Koitmy! Přesilovka pro Španělsko.

08:35
    Puk vypadl na estonskou hráčskou lavici. Rozhodčí ukazují na buly ve středovém kruhu.

08:00
    Nyní pískán estonský icing, byť se Morten Jürgens vyčítavě otáčí na čárového rozhodčího. Byl totiž na úrovni posledního španělského hráče.

07:40
    Hokejisté Estonska zatím jasně diktují tempo hry. Španělsko drží brankář Barbo.

06:33
    Další velká příležitost Estonska! Robert Arrak našel výbornou přihrávkou z rohu před brankou volného Vadima Vasjonkina. Barbo se však v brankovišti roztáhl a dokázal zasáhnout lapačkou!

06:06
    Za zády estonských obránců číhal Dorian Donath. Přihrávka byla přeci jen tečována a španělský útočník puk dojížděl v rohu kluziště.

05:14
    Hráč Estonska najížděl sám na brankáře Barba, který jeho střelu vyrazil!

04:59
    Z pravé strany hřiště to zkoušel Alfonso Garcia. Koitmaa ztlumil kotouč na hrudi a přerušil hru.
    03:02 Morten JÜRGENS - 0:1

03:02
    Estonci skórovali v momentě, kdy skákal na led čtvrtý španělský hráč! Daniil Kulincev si několikrát vyměnil puk s Robertem Roobou. Pak z osy hřiště vypálil a po zákroku Barba dorazil kotouč za brankovou čáru MORTEN JÜRGENS. Asistence: Daniil Kulincev a Robert Rooba.

02:51
    Alfred Encinar – 2 min., vysoká hůl.

02:47
    Od modré čáry vypálil Eduard Slessarevski. Barbo vykopl betonem. Vzápětí ale přišel další španělský faul a estonská přesilovka tak bude pokračovat!

02:18
    Španělé vyhodili a Estonsko musí rozjíždět další útok.

02:01
    Z vrcholu levého kruhu to zkoušel estonský kapitán Robert Rooba. Raul Barbo měl volný výhled a zastavil puk lapačkou.

01:00
    Dvě minuty za podrážení obdržel Jaime De Bonilla. Přesilovka pro Estonsko.

00:36
    První střelu na branku si připsali Španělé. Z pravé strany to zkoušel Joaquim Muratet a první zákrok si připsal zkušený brankář Villem-Henrik Koitmaa, který dnes dostal přednost před Conradem Mölderem.

00:03
    Úvodní buly vyhráli Estonci, kteří se tak ujímají kotouče.

00:01

Aktéři zápasu už nastupují na ledovou plochu Avia Solutions Group Areny ve Vilniusu.

Španělsko: Barbo (M. Hernandez) – Baldris (A), Garcia (A), De Bonilla, Guerra, Fernandez, Encinar, Escartin – Zaballa, Muratet, Donath – Gonzalez, Carbonell (C), Rubio – Burgos, Capillas, Torralba – L. J. Hernandez, Granell, Mendizabal – Pantoja.
    Trenér: Luciano Basile

Estonsko: Koitmaa (Mölder) – Kulincev, Ossipov, Novikov, Slessarevski, Lahesalu (A), Kookmaa, Kudeviita – Rooba (C), Embrich, Fursa – Viitanen, Kombe, Kiik – Puzakov, Arrak, Vasjonkin (A) – Alexandrov, Parras, Jürgens.
    Trenér: Petri Skriko

Rozhodčí: Steingross (GER), Magnusson – Jonsson (SWE), Sascenkov (LTU).

Španělsko:
    Španělsko je v posledních letech na vzestupu. V roce 2017 přitom sestoupilo až do Divize II. B, kterou ale hned v následujícím roce vyhrálo a minulý rok opanovalo na domácí půdě v Madridu i šampionát úrovně II. A. V Divizi I. B jsou tedy Španělé nováčkem a jejich hlavním cílem je záchrana. A to rozhodně nebude lehké, jak naznačily úvodní dva duely. Po úvodní porážce 0:3 s domácí Litvou hráči Španělska následně vůbec nestačili na Čínu, které podlehli 1:7.

Španělský kádr se rekrutuje především z domácí nejvyšší soutěže. Druhou francouzskou ligu za Štrasburk hrají obránce Bruno Baldris s útočníkem Alejandrem Burgosem Ramirezem. Útočník Dorian Donath Sanchez nastupuje ve švédské 2. divizi, což je čtvrtá nejvyšší úroveň v zemi. O soutěž níže pak působí zadák Jaime De Bonilla. Zatím jediný gól Španělů na turnaji vstřelil Jaime Capillas, hráč domácího týmu C.H Jaca.

Estonsko:
    Estonci by měli být přeci jen favority zápasu. Hrají pro ně zkušenosti z kvalitnějších zápasů a také papírová kvalita hráčského kádru. Největší hvězdou je kapitán Robert Rooba, který celou profesionální kariéru působí v nejvyšší finské soutěži. Letos měl v dresu JYP Jyväskylä bodově slabší sezónu (4+7), ovšem za sebou má třeba také třicetigólový ročník 2020/21. Rovněž ve Finsku, ale o soutěž níže, hrají další útočníci Morten Jürgens s Kristijanem Kombem. Ve třetí nejvyšší Suomi-sarje pak najdeme obránce Eduarda Slessarevskiho. Forvardi Robert Arrak s Markem Viitanenem mají angažmá v polské nejvyšší soutěži. Šampionát zahájil v roli brankářské jedničky Conrad Mölder, který chytá nejvyšší francouzskou ligu za Nice. Tomu však úvodní dva duely příliš nevyšly, v tom druhém proti domácí Litvě dokonce střídal a štafetu tak dost možná zase přebere dlouholetá volba číslo jedna v podobě Villema-Henrika Koitmy. Zajímavou osobou je rozhodně zadák Lauri Lahesalu. Už 45letý veterán se živil hokejem ve finské Meestis (druhá nejvyšší soutěž) a v nejvyšší francouzské lize. Profesionálně hrál naposledy v ročníku 2015/16. Od té doby už pouze reprezentuje, ale na velké akce se vždy dokáže kvalitně připravit a stále je pro Estonsko platným hráčem.

Estonci hrají Divizi I. B pravidelně od roku 2015, kdy se vrátili po roční anabázi o level níže. Nejlépe skončili třetí v roce 2018 v litevském Kaunasu. V posledních třech případech byli čtvrtí. Do letošního šampionátu nevstoupili svěřenci finského trenéra Petriho Skrika vůbec dobře. Po debaklu 0:8 s Ukrajinou následně podlehli 1:6 také Litvě, když jejich jediný zásah zaznamenal Morten Jürgens.

Vítám tu všechny milovníky dobrého hokeje! V rámci 3. hracího kola světového šampionátu Divize I. B, který hostí litevský Vilnius, se utkají Španělsko a Estonsko. Ani jednomu z týmů vstup do turnaje nevyšel a na kontě nemají po dvou utkáních ani bod. Vzájemný souboj tak může mnohé napovědět v boji o záchranu.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:00.

Martin Augustin

Góly a asistencie: 9. Baldris (Rubio), 21. Zaballa (Donath, Muratet), 42. Capillas (Burgos, De Bonilla) – 4. Jürgens (Kulincev, Rooba), 24. Rooba (Fursa), 37. Viitanen (Kombe), 61. Rooba (Kombe, Ossipov)

Španielsko: Barbo (M. Hernandez) – Baldris (A), Garcia (A), De Bonilla, Guerra, Fernandez, Encinar, Escartin – Zaballa, Muratet, Donath – Gonzalez, Carbonell (C), Rubio – Burgos, Capillas, Torralba – L. J. Hernandez, Granell, Mendizabal – Pantoja.
    Tréner: Luciano Basile

Estónsko: Koitmaa (Mölder) – Kulincev, Ossipov, Novikov, Slessarevski, Lahesalu (A), Kookmaa, Kudeviita – Rooba (C), Embrich, Fursa – Viitanen, Kombe, Kiik – Puzakov, Arrak, Vasjonkin (A) – Alexandrov, Parras, Jürgens.
    Tréner: Petri Skriko

Rozhodca: Steingross (GER), Magnusson – Jonsson (SWE), Sascenkov (LTU)