Kazachstan – Sev. Írsko 1:0 (kon.) | Faerské ostrovy – Moldavsko 0:1 (kon.) | Čierna Hora – Bulharsko 2:1 (kon.)
Fínsko – Dánsko 0:1 (kon.) | Grécko – Gibraltar 5:0 (kon.) | Írsko – Holandsko 1:2 (kon.)
Albánsko – Poľsko 2:0 (kon.) | Litva – Srbsko 1:3 (kon.) | San Maríno – Slovinsko 0:4 (kon.)
Faerské ostrovy
0:1 (0:0)
Moldavsko
cz Nedeľa 10.09.2023, 18:00 • Tórsvøllur, Tórshavn • Kvalifikácia ME • Skupina E

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:00.

Kvalifikace na mistrovství Evropy napíše své podzimní pokračování zápasem Faerské ostrovy – Moldavsko, který se v Tórshavnu odehraje v neděli od 20:45.

Tato autonomní součást Dánska se nachází na 129. místě světového FIFA rankingu v obložení zemí jako Libye (127.), Niger (128.), Komory (130.) nebo třeba Lotyšska (134.).

Kvalifikační zápasy na EURO:
    1) Moldavsko – Faerské ostrovy 1:1 (87. Nicolaescu (pen.) – 27. Mikkelsen)
    2) Faerské ostrovy – Česko 0:3 (15. Krejčí, 44. a 75. Černý)
    3) Faerské ostrovy – Albánie 1:3 (45+1. Faero – 20. Bajrami, 51. Asllani, 90+1. Muci)
    4) Polsko – Faerské ostrovy 2:0 (73. a 83. Lewandowski)

Moldavsko
    Tento východoevropský stát, který vznikl v roce 1991 rozpadem Sovětského svazu, se nachází v žebříčku FIFA na 164. místě obklopen státy jako Myanmar (160.), Tahiti (162.), Barbados (166.) nebo třeba Malta (171.).

2) Moldavsko – Česko 0:0
    3) Albánie – Moldavsko 2:0 (52. Asani, 76. Bajrami)
    4) Moldavsko – Polsko 3:2 (48. a 79. Nicolaescu, 85. Baboglo – 12. Milik, 34. Lewandowski)

Tabulka skupiny E:

1. Česko – 8 bodů (7:2)
    2. Albánie – 7 bodů (6:3)
    3. Polsko – 6 bodů (6:6)
    4. Moldavsko – 5 bodů (4:5)
    5. Faerské ostrovy – 1 bod (2:9)

Faerské ostrovy: Lamhauge – Rólantsson, Faerö, G. Vatnhamar, Davidsen (C) – Bjartalíd, Hendriksson, Andreasen, A. Johansen – K. Olsen, J. Edmundsson.
    Náhradníci: Gestsson, Reynatröd – Danielsen, Petersen, Nattestad, A. Edmundsson, S. Vatnhamar, Askham, Agnarsson, Radosavljević, Jónsson, Joensen.
    Trenér: Häkan Ericson

Moldavsko: Răilean – Revenco, Crăciun, Baboglo, Posmac, Marandici – Damașcan, Moțpan, Rață (C), Stînă – Nicolaescu.
    Náhradníci: Străistari, Avram – Ștefan, Bolohan, Plătică, Cojocaru, Jardan, Postolachi, Cojocari, Bogaciuc.
    Trenér: Serghei Clescenco

Rozhodčí: Fotias – Meintanas, Psarris.

1

2
    Na druhé minutě poprvé vypálili hráči Faerských ostrovů, Olsen však trefil pouze břevno!

4
    Domácí fotbalisté jsou od začátku utkání více na míči a zatím ho nepůjčují soupeři.

5
    Avšak teď na chvíli vybojoval míč útočník hostí a zároveň jejich nejlepší střelec Ion Nicolaescu, jeden z domácích obránců však míč moldavskému snajprovi zase odebral.

6
    Z rohového kopu domácí nezahrozili.

7
    Nákop od stoperů domácích odvrací hostující obránce Marandici

7
    Po jednom ze soubojů v pokutovém území byla ve hře penalta pro domácí, avšak i po intervenci VARu se pokutový kop kopat nebude.

9
    Další útočnou snahu odvrací zatím pečlivá obrana Moldavska.

10
    Žlutá karta pro tým Moldavsko (Nichita Moțpan).

11
    Záložník Moldavska Damascan dokázal zastavit útočnou akci domácích a alespoň na chvíli ulevit obraně svého týmu, která je od začátku docela pod tlakem soupeře.

14
    Záložník Moldavska Vitalie Damascan byl faulován ve středu hřiště, standardka pro hosty.

16
    V první střele hostů se dostal zatím docela aktivní Damascan, branku však přestřelil.

18
    Dobrý obranný zákrok si připsal Motpan, který zblokoval přihrávku směřující na útočníka Faerských ostrovů Olsena.

20
    Krajní záložník Moldavska Victor Stina rozehrával standardku, obrana domácích ale byla připravena a centrovaný míč odvrátila.

21
    Faerské ostrovy měly k dispozici hned po sobě dva rohové kopy, avšak ani jeden z centrů od Jóannese Bjartalída nebyl příliš nebezpečný.

23
    Tentokrát byl centr od rohového praporku z druhé strany od Hendrikssona odvrácen na další roh.

23
    Ani z něj ale Faeřané nezahrozili.

24
    Hlavní rozhodčí dnešního zápasu, kterým je dnes Řek Fotias, nemohl přehlédnout nedovolený zákrok od Stiny.

25
    Po samostatné akci jednoho z hráčů domácích pálil Edmundsson, ránu mu ale zblokoval Victor Stina (Moldavsko).

27
    Tentokrát zase na druhé straně pálil právě záložník řeckého Pansseraikosu, Victor Stina, jeho zajímavý pokus však skončil pouze v rukavicích brankář Lamhaugeho.

29
    Moldované vhazují na levé straně.

30
    Dlouho ale hosté míč neudrželi, protiakce soupeře ale skončila jen nepřesnou střelou Andreasena.

34
    Útok Faeřanů po pravém křídle dobrým obranným zákrokem zastavil stoper Artur Craciun, který se poté dostal lehce pod tlak, avšak situaci dokázal odkopem vyřešit.

36
    Domácí fotbalisté zahrávali už šestý rohový kop, ale ani z něj nedokázal Hendriksson necentrovat přesně.

37
    Pak ale následoval i sedmý rohový kop Faerských ostrovů, ale ani centr z druhé strany z kopačky Bjartalída k ohrožení branky gólmana Raileana nevedl.

38
    Jóan Edmundsson fauloval stopera Moldavska Posmaca, hosté mohou v klidu rozehrát.

40
    Po nepřesně rozehrané standardce domácích vedli hosté rychlý protiútok, který vypramenil až ve střelu Motpana, brankář Lamhauge je však i pro tentokrát připraven.

41
    Po nedovoleném zákroku na Johansena rozehrával Gunnar Vatnhamar, ale míč domácí Faeřané dlouho neudrželi a poté ještě mohli být rádi, že Moldavané budou rozehrávat jen roh.

43
    Rata však nevyslal k brance Lamhaugeho přesný centr.

45
    Stoper Moldavanů Veaceslav Posmac se snažil rychle rozehrát, avšak Damascan byl ještě rychlejší a v době přihrávky už stál v ofsajdu.

45
    Hlavní rozhodčí nastavuje 1 minutu.

45+1
    Ke střele v pokutovém území domácích prodral nejlepší střelec Moldavanů v kvalifikaci Nicolaescu, branku ale přestřelil. Poté se ještě dožadoval odpískání pokutového kopu, rozhodčí Fotias ale zůstal klidný a jeho rozhodnutí navíc potvrdilo i video.

45+2

Po prvním poločase je zápas mezi domácími Faerskými ostrovy a Moldavskem v „české “ skupině E vyrovnaný 0:0.
    Lépe do zápasu vstoupili domácí fotbalisté, ale kromě optického tlaku a střely Olsena do břevna si více útočných akcí vytvořit nedokázali. Poté se už lehce začali osmělovat i hosté z Moldavska, do statistik se ale zapsal pouze žlutým napomenutím záložník Nichita Motpan. A tak jedinou střelu na branku zapsal až ve 27. minutě hostující Stina, kterého však vychytal brankář domácích Lamhauge. V závěru pak na branku Faerských ostrovů ještě střílel Nicolaescu, avšak minul ji a ani si nevymodlil u hlavního rozhodčího penaltu. Faeřané si tak ani ze sedmi zahrávaných rohů nepřipsali střelu na bránu a po prvním poločase tak hrají s Moldavskem 0:0.

46

46
    Střídání v týmu Faerské ostrovy:
    ze hřiště odchází Gilli Rólantsson, přichází René Joensen.

46
    Střídání v týmu Moldavsko:
    ze hřiště odchází Vitalie Damașcan, přichází Maxim Cojocaru,
    ze hřiště odchází Victor Stînă, přichází Virgiliu Postolachi.

47
    Druhý poločas sice začali s míčem na kopačkách domácí hráči, teď už jej však mají hosté a kombinují.

49
    Hned v úvodu zápasu se faulem provinil jeden z hráčů Moldavska, následně tak mohl do pokutového území poslat centr Davidsen, což se také stalo, jenže jeho projektil nebyl příliš nebezpečný.

51
    I na začátku druhého poločasu drží hrací předmět na svých kopačkách domácí fotbalisté, avšak se stále nemohou dostat k přímému ohrožení branky soupeře.

53
    Moldavsko právě vstřelilo branku!
    Hosté jdou do vedení! Snajpr moldavského výběru Ion Nicolaescu na sebe navázal obránce, který si myslel, že už bude zakončovat. On však přihrál na svého spoluhráče a kapitána VADIMA RATU, který dokázal prostřelit brankáře Lamhaugeho! Docela tvrdý direkt pro domácí Faerské ostrovy.
    53. Vadim RAȚĂ - 0:1

56
    A Moldované jsou při chuti, tentokrát zblokoval střelu Marandicimu střídající Joensen.

58
    René Joensen, zatím jediný nový hráč domácích na trávníku, byl faulován střelcem branky Ratou. Standardka pro domácí.

58
    Žlutá karta pro tým Moldavsko (Vadim Rață).

60
    Moldavané se radovali podruhé, avšak nakonec zbytečně. Po rohovém kopu sice velmi dobře hlavičkoval Postolachi, jeho hlavička ale skončila pouze na brankové čáře a ne až v síti, jak si moldavský útočník myslel. To, že balon lajnu nepřešel, potvrdilo i video.

64
    ze hřiště odchází Jóan Símun Edmundsson, přichází Hannes Agnarsson,
    ze hřiště odchází Andreas Johansen, přichází Sölvi Vatnhamar.

65
    Teď se o vyrovnání stavu snažil svou ranou Hendriksson, už ale v dnešním zápase po několikáté celé zařízení minul.

67
    Nedovoleně si na útočné polovině pomohl nový muž na hrací ploše Agnarsson, brankář Railean tak bude rozehrávat.

69
    Teď se zase provinil přestupkem proti pravidlům záložník Moldavska Cojocaru, hlavní rozhodčí, původem z Řecka, píská faul.

71
    Jákup Andreasen nedovoleně zastavil Iona Incolaescua a za svůj zákrok vidí žlutou kartu.

72
    Craciun z týmu Moldavska byl nachytán v ofsajdovém postavení, brankář Faeřanů Lamhauge bude nakopávat míč co nejdál od své branky.

74
    Domácí fotbalisté sice drží po většinu druhé půle míč, fotbal se ale hraje na góly, a tam zatím Faeřané prohrávají 0:1.

77
    ze hřiště odchází Ion Nicolaescu, přichází Mihai Plătică.

77
    Moldavané se již nebudou nikam hnát, důkazem toho tak poslední střídání, když útočníka Nicolaescua vystřídal záložník Plătică.

77
    ze hřiště odchází Vadim Rață, přichází Serafim Cojocari.

79
    A i nový muž na trávníku Serafim Cojocari se hned uvedl, fauloval totiž jiného střídajícího, a to Joensena.

80
    ze hřiště odchází Klaemint Olsen, přichází Stefan Radosavljević,
    ze hřiště odchází Jákup Andreasen, přichází Hördur Askham.

81
    Po prostřídání domácích rozehrával Bjartalíd, nebyla to ale rozehrávka z kategorie nejpřesnějších. Vzápětí faul kapitána Davidsena.

82
    Hosté měli šanci na navýšení náskoku, ale hlavička Babogla po centru Motpana zamířila jen vedle tyče!

83
    Joensen byl u míče dříve než Cojocari a nechal se faulovat, rozehrávka pro domácí.

85
    Faerské ostrovy kopaly již osmý roh v zápase, ale ani ten nebyl úspěšný.

85
    Po ubráněném rohu do útoku pelášil Maxim Cojocaru, jeho následné zakončení ale skončilo jen vedle Lamhaugeovy branky.

86
    Další akci hostí zastavuje ofsajd a v něm Postolachi.

88
    Moldavsko ke konci zápasu hrozí hlavně z brejků, jeden takový se teď snažil zakončit Marandici, jeho pokus mu ale zblokoval navrátivší Bjartalíd.

89
    Avšak teď se po delší odmlce dostali k zakončení i domácí fotbalisté, střela obránce Gunnara Vatnhamara ale gólové parametry opravdu neměla.

90
    Hlavní rozhodčí nastavuje 4 minuty.

90+2
    Definitivní tečku výsledku mohl klidně dát střídající Cojocari, jeho pokus však byl nepřesný.

90+3
    Moldavan Revenco fauloval, jedna z posledních šancí pro domácí na vyrovnání.

90+3
    ze hřiště odchází Nichita Moțpan, přichází Victor Bogaciuc.

90+4
    I tentokrát byl faulovaný Vatnhamar, dost možná poslední rozehrávky se ujme Hendriksson.

90+5

Je konec! Moldavsko potvrdilo na Faerských ostrovech roli nepatrného favorita a odváží si z Tórshavnu tři body do tabulky skupiny E.
    Lépe ale do zápasu vstoupili domácí fotbalisté, a jejich útočná snaha vypramenila na začátku až v nastřelené břevno útočníka Olsena. Kromě tohoto zakončení se však Faeřané k většímu ohrožení branky Raileana nedostali. První poločas byl hrán z obou stran docela takticky,a tak zápas nebyl zrovna festivalem ofenzivních akcí. Asi největší šanci první půle pak měl Nicolaescu, avšak chybu brankáře Lamhaugeho potrestat nedokázal.
    Po osmi minutách druhého poločasu se ale už skóre měnilo. Nicolaescu na sebe navázal obránce a poté přihrál před prázdnou branku na úplně volného Vadima Rațu, který s nabídnutou možností nepohrdl. V 60. minutě se pak hosté radovali podruhé, nakonec ale zbytečně, neboť míč po hlavičce Postolachiho brankovou čáru nepřešel, což potvrdil i VAR. Zbytek zápasu se nesl v duchu snažících se Faeřanů, kteří ale nakonec gól nevstřelili a zůstávají tak s jedním bodem v tabulce.