Muži - Šprint (10 km) | Vítěz: J. T. Bø (NOR) (kon.) |
Ženy - Stíhačka družstiev (štvrťfinále) | Vítěz: Japonsko (kon.) | | | Muži - 500 m | Vítěz: T. Kao (CHN) (kon.) |
Tanečné páry - Rytmické tance | Vítěz: G. Papadakisová, G. Cizeron (FRA) (kon.) |
Muži - večerný program | (kon.) | | | Ženy - doobedný program | (kon.) |
Muži - poobedný program | (kon.) | | | Ženy - večerný program | (kon.) |
Zmiešané tímy - Snowboardcross (finále) | Vítěz: USA I (kon.) |
Prehľad udalostí na ZOH Peking 2022 - 10. deň | (kon.) |
Ženy - 3. a 4. jazdy | Vítěz: H. Neiseová (GER) (kon.) |
Ženy - Štafeta (4x5 km) | Vítěz: ROV (kon.) |
Muži - Veľký mostík | Vítěz: M. Lindvik (NOR) (kon.) |
koniec udalosti
Prehľad udalostí na ZOH Peking 2022 - 10. deň
Ku každému repre dresu SVK 2014 vám pribalíme šál! Dres vám zašleme do 3 dní od uhradenia objednávky. www.fanstore.sk.
Libor Štěpán
Program soutěží 8. dne
2:05
Curling – 4. kolo žen
Švédsko-Kanada
Korea-ROV
Japonsko-Dánsko
3:00
Snowboarding – snowboardcross smíšených družstev
5:10
Lední hokej – skupina A mužů
Kanada-USA
Lední hokej – čtvrtfinále žen
ROV-Švýcarsko
7:05
Curling – 5. kolo mužů
Itálie-Čína
Kanada-Švédsko
Dánsko-Švýcarsko
USA-Norsko
8:30
Běh na lyžích – štafeta žen
9:00
Rychlobruslení – stíhací závod družstev žen, čtvrtfinále
9:40
Lední hokej – skupina A mužů
Německo-Čína
Lední hokej – čtvrtfinále žen
Finsko-Japonsko
9:53
Rychlobruslení – 500 m mužů
10:00
Biatlon – sprint mužů
12:00
Krasobruslení – rytmický tanec tanečních párů
Skok na lyžích – velký můstek mužů
13:05
Curling – 5. kolo žen
ROV-Japonsko
Dánsko-Švýcarsko
Velká Británie-USA
Švédsko-Čína
13:20
Skeleton – 3. a 4. jízda žen
14:10
Lední hokej – skupina B mužů
Rusko-Česko
Švýcarsko-Dánsko
2:05
Curling – 4. kolo žen
Švédsko-Kanada
Korea-ROV
Japonsko-Dánsko
3:00
Snowboarding – snowboardcross smíšených družstev
5:10
Lední hokej – skupina A mužů
Kanada-USA
Lední hokej – čtvrtfinále žen
ROV-Švýcarsko
7:05
Curling – 5. kolo mužů
Itálie-Čína
Kanada-Švédsko
Dánsko-Švýcarsko
USA-Norsko
8:30
Běh na lyžích – štafeta žen
9:00
Rychlobruslení – stíhací závod družstev žen, čtvrtfinále
9:40
Lední hokej – skupina A mužů
Německo-Čína
Lední hokej – čtvrtfinále žen
Finsko-Japonsko
9:53
Rychlobruslení – 500 m mužů
10:00
Biatlon – sprint mužů
12:00
Krasobruslení – rytmický tanec tanečních párů
Skok na lyžích – velký můstek mužů
13:05
Curling – 5. kolo žen
ROV-Japonsko
Dánsko-Švýcarsko
Velká Británie-USA
Švédsko-Čína
13:20
Skeleton – 3. a 4. jízda žen
14:10
Lední hokej – skupina B mužů
Rusko-Česko
Švýcarsko-Dánsko
Právě ve skeletonu čeští fanoušci doufali v útok ze 7. pozice po prvních 2 jízdách v podání Anny Fernstädtové, avšak ten nepřišel a česká závodnice na 7. místě soutěž také dokončila. Přesto se vzhledem k průběhu sezóny jedná o úspěch. Co se však rozhodně za úspěch považovat nedá, to je vystoupení české ženské běžecké štafety Tereza Beranová, Petra Nováková, Kateřina Janatová, Petra Hynčicová, kdy bylo o propadáku rozhodnuto již po prvním úseku a zbytek týmu horko těžko doběhl aspoň na 13. místě. V biatlonovém sprintu si aspoň částečně spravil chuť po nepovedeném vytrvalostním závodě 16. místem Michal Krčmář, Mikuláš Karlík si další pokaženou stojkou odstřelil možný skvělý výsledek a doběhl na 28. pozici. Do stíhačky postoupili i Jakub Štvrtecký s Adamem Václavíkem. Po poledni ale české fanoušky vůbec nepotěšili skokané na lyžích Roman Koudelka, Čestmír Kožíšek, Radek Rýdl a Filip Sakala, 4 nepříliš podařené skoky znamenaly 4 umístění v páté desítce závodu na velkém můstku. Nevídaně otevřenou partii odehráli na závěr dne čeští hokejisté s Rusy, sice ztratili dvoubrankové vedení, ale v prodloužení rozhodli aspoň o dvoubodové výhře 6:5 a přeci jen trochu lepší vstupní pozici do osmifinále.
Naopak slovenští fanoušci mohou na tento den úspěšně zapomenout. V akci měli pouze biatlonisty ve sprintu, ale všichni skončili mezi 65. a 87. místem a nedělní stíhací závod se jich týkat nebude.
Česko poráží Rusy 6:5 v prodloužení! V čase 64:30 využil pomalu končící přesilovku střelou na lapačku Libor Šulák! 4 góly v přesilovce, to český tým hodně dlouho neukázal. Stejně tak dlouho neukázal tak dobrý výkon a dává naději, že by ještě mohl na turnaji něco dokázat. Ve skupině B skončí na 3. místě se 4 body a skóre 9:8, což velmi pravděpodobně bude znamenat pozici 7. nasazeného týmu pro play-off.
Česko získává s Rusy minimálně bod. Hodně bojovný konec zápasu už žádné velké šance nepřinesl a za stavu 5:5 se bude hrát prodloužení.
Neuvěřitelná divočina ve třetí třetině utkání ROV-Česko pokračuje! Ve 49. minutě nejprve zvrátil stav zpátky ve prospěch Rusů schovanou střelou Andreje Čibisova, o 35 sekund později však Tomáš Hyka odrazem od lýtka ruského brankáře znovu vyrovnal a je to 5:5!
Rusové se ale nevzdávají a velmi rychle snižují na 3:4! Kirill Semjonov z pozice 13. útočníka dává na turnaji už druhý gól. 36 sekund po trefě Kloka dostal přihrávku před branku, zpracoval si ji bruslí a poté bezpečně překonal Šimona Hrubce.
Česko navyšuje vedení na dvoubrankové! Ve 44. minutě si sjel s pukem do levého kruhu obránce Lukáš Klok a perfektní střelou švihem překonal Fedotova! 4:2!
Konečné pořadí závodu žen:
1. Hannah Neiseová (GER) 4:07,62
2. Jaclyn Narracottová (AUS) +0,62
3. Kimberley Bosová (NED) +0,84
4. Tina Hermannová (GER) +1,11
5. Mirela Rahnevaová (CAN) +1,53
6. Kaite Uhlaenderová (USA) +1,61
7. Anna Fernstädtová (CZE) +1,70
8. Jacqueline Loellingová (GER) +1,73
9. Čao Tan (CHN) +1,90
10. Janine Flocková (AUT) +2,42
Rytmické tance ovládl francouzský taneční pár Gabriella Papadakisová, Guillaume Cizeron, který uchvátil všechny a bodovým ziskem 90,83 bodu vytvořil nový světový rekord. Pětinásobní mistři světa touží po poslední zlaté medaili, která jim ve sbírce chybí. Ale pouhé 2 body za nimi jsou Rusové Viktoria Sinicinová, Nikita Kacalapov, úřadující mistři světa. V bodovém dosahu jsou i třetí Američané Madison Hubbellová, Zachary Donohue, trojnásobní medailisté z mistrovství světa. Pondělní volné tance slibují strhující podívanou.
Český pár Natálie a Filip Taschlerovi splnil svůj hlavní cíl a ze 17. místa postoupil do volného tance.
Neuvěřitelné věci se děly v závěru druhé třetiny utkání Rusů s Čechy! Rozhodčí totiž ve 38. minutě hodně překvapivě posoudili zákrok Dmitrije Voronkova na Lukáše Sedláka trestem na 5 minut a do konce utkání a český tým využil první část pětiminutové přesilovky hned 2 góly! Nejprve perfektní přihrávku využil střelou z první David Krejčí, o 35 sekund později otočil skóre další ranou bez přípravy Michael Špaček a Češi vedou po 2 třetinách nad Rusy 3:2!
Olympijskou vítězkou se stává teprve 21letá loňská juniorská mistryně světa, Němka Hannah Neiseová! Nastupující hvězda ženského skeletonu byla nejrychlejší ve druhé, třetí i čtvrté jízdě, vytvořila traťový rekord a zvítězila s obrovským náskokem 62 setin sekundy! Senzační stříbro udržela Australanka Jaclyn Narracottová, pro kterou jde o první velkou medaili v životě, bronz pak po útoku ze 6. místa po polovině závodu vybojovala dvěma skvělými dnešními jízdami vedoucí žena světového poháru Nizozemka Kimberley Bosová! Anna Fernstädtová si v poslední jízdě o jednu pozici polepšila a končí olympijský závod na 7. místě.
Ve 33. minutě Rusové vůbec poprvé na celém turnaji využívají přesilovku. Češi sice přežili dlouhé oslabení ve třech, ale v pokračujícím oslabení se už neubránili, prudkou střelou z levého kruhu vrátil Rusům vedení Nikita Nestěrov.
Anna Fernstädtová měla v závěru své poslední soutěžní jízdy problémy a několikrát se otřela o stěnu koryta, přesto zajela svůj nejrychlejší čas v závodě, 1:02,26 min. Má jistotu, že neskončí horší než osmá.
Rytmické tamce ještě zdaleka neskončily, ale český pár Natálie a Filip Taschlerovi mají jistotu, že do volných tanců postoupí nejhůře ze 17. místa.
V utkání české reprezentace s Rusy se už ve zbytku 1. třetiny kromě drobných šarvátek nic nestalo, takže do kabin se jde za stavu 1:1.
Je vyrovnáno, 1:1! Ve 13. minutě poprvé využívá český tým na olympijském turnaji přesilovku, parádní bombou od modré se trefil Tomáš Kundrátek!
Velmi jednoduchý přechod přes střední pásmo a rozjetý Vladimir Tkačov střelou z levého křídla mezi tělo a levou ruku až příliš snadno překonává Šimona Hrubce. Česko od konce 5. minuty prohrává s Rusy 0:1.
Sestava českého týmu do zápasu s Ruskem, ve kterém bojuje o co nejlepší nasazení do osmifinále.
Š. Hrubec (Bartošák) – Mozík, Šulák, Kundrátek, J. Jeřábek (A), Knot, Klok, D. Sklenička – Hyka, David Krejčí (A), L. Sedlák – Sobotka, Jan Kovář, R. Červenka (C) – M. Řepík, Michael Špaček, M. Stránský – H. Zohorna, T. Zohorna, Smejkal – Lenc.
Rusové už mají jistý přímý postup do čtvrtfinále bez ohledu na výsledek tohoto utkání.
Konečné pořadí závodu na velkém můstku:
1. Marius Lindvik (NOR) 296,1 b.
2. Rjoju Kobajaši (JPN) 292,8
3. Karl Geiger (GER) 281,3
4. Kamil Stoch (POL) 277,2
5. Markus Eisenbichler (GER) 275,7
6. Timi Zajc (SLO) 273,2
7. Manuel Fettner (AUT) 272,7
8. Halvor Egner Granerud (NOR) 271,4
9. Jan Hörl (AUT) 270,9
10. Peter Prevc (SLO) 268,7
...
41. Roman Koudelka (CZE) 108,7 b.
42. Čestmír Kožíšek (CZE) 108,1 b.
47. Radek Rýdl (CZE) 96,7 b.
48. Filip Sakala (CZE) 93,1 b.
Anna Fernstädtová sice zajela svůj zatím nejlepší čas, ale ve výsledku klesá po 3. jízdě na 8. místě průběžného pořadí a její ztráta na bronzovou medaili narostla na 0,59 sekundy. To je příliš. Velké české překvapení se sice nejspíš konat nebude, ale třeba ztráta na 5. místo je stále minimální.
A už to začíná, startuje třetí jízda skeletonistek! Všichni držme palce Anně Fernstädtové, aby dokázala zaútočit.
Natálie a Filip Taschlerovi pojedou volný tanec! Litevský pár sice zvládl svůj nejlepší tanec v sezóně, ale na české sourozence zdaleka nestačí! A velmi pravděpodobně se až za Čechy zařadí i japonský taneční pár, který chybuje při svém rytmickém tanci právě v těchto chvílích.
První kolo závodu na velkém můstku vyhrál nádherným skokem dlouhým 142 metry Japonec Rjoju Kobajaši! Od jednoho rozhodčího dokonce dostal známku 19,5, celkem získal 147,0 bodu a vede o 2,2 bodu před Norem Mariusem Lindvikem, který se také dokázal dostat přes 140 metrů. Už s větší ztrátou je překvapivě třetí Slovinec Timi Zajc, kterému ale šlape na paty Polák Kamil Stoch. Celé to bude hodně otevřené, Na bronz může reálně zaútočit ještě i osmý Němec Eisenbichler.
Češi bohužel propadli. Jejich délky a bodové zisky už byly uvedeny, doplníme tak ještě konečná umístění. 41. Roman Koudelka, 42. Čestmír Kožíšek, 47. Radek Rýdl a 48. Filip Sakala.
Natálie a Filip Taschlerovi mají za sebou rytmický tanec, ve kterém udělali několik drobných chyb a nepříblížili se svému osobnímu rekordu. Dostali 67,22 bodu, po své jízdě jsou první pod čarou, co se týče postupu do volných tanců. Musí doufat, že některý z následujících párů svůj rytmický tanec pokazí.
Čeští skokané na lyžích v 1. kole závodu na velkém můstku bohužel nijak nezářili. Hned jako první skákal Radek Rýdl, skočil 118,5 metru, dostal 96,7 bodu a neskončí poslední. Hned za něj se totiž zařadil se skokem pouhých 116 metrů a ziskem 93,1 bodu Filip Sakala, ačkoliv měl z té úvodní části startovní listiny nejrychlejší nájezd. Ale ani on nakonec nebude poslední. Čestmír Kožíšek se aspoň dostal přes 120 metrů, ale 108,1 bodu za skok 122,5 metru dlouhý na postup do druhého kola stačit nebude. A to samé platí i pro Romana Koudelku, jenž ze zpožděného odrazu zvládl 124 metry a dostal 108,7 bodu. A i on prohraje například s tureckým skokanem Ipcioglem.
Zkušební kolo před závodem na velkém můstku zvládl nejlépe Japonec Rjoju Kobajaši, skočil 136,5 metru. Z českých skokanů předvedl nejdelší skok Filip Sakala (126,5 metru), ale všichni doufejme, že se Češi v závodě zlepší, protože ani jeden neskončil v pořadí zkušebního kola mezi nejlepšími 30.
Konečné pořadí sprintu na 10 km mužů:
Konečné pořadí v cíli:
1. Johannes Thingnes Bø (NOR) 24:00,4 (1)
2. Quentin Fillon Maillet (FRA) +25,5 (1)
3. Tarjei Bø (NOR) +38,9 (1)
4. Maxim Cvetkov (RUS) +40,6 (0)
5. Sebastian Samuelsson (SWE) +52,0 (1)
6. Martin Ponsiluoma (SWE) +53,7 (2)
7. Sturla Holm Laegreid (NOR) +1:02,3 (2)
8. Benedikt Doll (GER) +1:05,0 (1)
9. Emilien Jacquelin (FRA) +1:05,9 (2)
10. Anton Smolski (BLR) +1:12,5 (1)
...
16. Michal Krčmář (CZE) +1:22,0 (1)
28. Mikuláš Karlík (CZE) +1:48,3 (3)
58. Jakub Štvrtecký (CZE) +2:47,9 (3)
59. Adam Václavík (CZE) +2:49,8 (3)
65. Šimon Bartko (SVK) +2:58,4 (3)
68. Michal Šíma (SVK) +3:01,9 (1)
85. Matej Baloga (SVK) +3:40,9 (1)
87. Tomáš Sklenárik (SVK) +3:45,9 (3)
Čeští a slovenští biatlonisté bohužel nijak nepřekvapili. Velmi dobře měl závod rozběhnutý Mikuláš Karlík, ale stejně jako ve vytrvalostním závodě po čisté ležce ve stoje 3x minul a propadl se na 28. místo. Nejlepším Čechem je s jednou střeleckou chybou na 16. místě Michal Krčmář. Do stíhacího závodu se pak těsně, ale přece, kvalifikovali i zbylí dva Češi na startu, Jakub Štvrtecký skončil na 58. pozici, Adam Václavík hned za ním.
To Slováci absolutně propadli a do stíhačky neprošel ani jeden. Nejlepším z nich je Šimon Bartko na 65. místě, Michal Šíma doběhl na 68. pozici, Matej Baloga a Tomáš Sklenárik jsou až v polovině deváté desítky výsledkové listiny.
Co ale začne přesně podle plánu, je biatlonový sprint mužů. A to včetně české čtveřice Michal Krčmář, Mikuláš Karlík, Jakub Štvrtecký a Adam Václavík, Slováci pak vysílají Michala Šímu, Šimona Bartka, Tomáše Sklenárika a Mateje Balogu.
Konečné pořadí štafety žen na 4x5 km:
1. ROV 53:41,0
(Julija Stupaková, Natalja Něprjajevová, Taťjana Sorinová, Veronika Stěpanovová)
2. Německo +18,2
(Katherine Sauerbreyová, Katharina Hennigová, Victoria Carlová, Sofie Krehlová)
3. Švédsko +20,7
(Maja Dahlqvistová, Ebba Anderssonová, Frida Karlssonová, Jonna Sundlingová)
4. Finsko +21,2
5. Norsko +28,8
6. USA +1:28,2
7. Švýcarsko +3:00,5
8. Itálie +3:39,5
9. Kanada +3:39,9
10. Čína +4:08,7
...
13. Česko +5:51,6
(Tereza Beranová, Petra Nováková, Kateřina Janatová, Petra Hynčicová)
Petra Hynčicová na svém úseku dokázala předběhnout štafety Polska, Estonska a Lotyšska a doběhla se ztrátou necelých 6 minut na 13. místě.
Kateřina Janatová na třetím úseku smazala 45sekundové manko na Kazachstán a doběhla i štafetu Polska. Předává na 16. místě a Česko ještě může pomýšlet aspoň na 14. místo, Estonsko je také v dosahu. Otázkou je, co na to Petra Hynčicová.
Petra Nováková předává po ruhém úseku českou štafetu stále na 17. místě, ztráta na 16. Kazachstán se snížila na 45 sekund. Mezitím Tereza Beranová ohodnotila svůj výkon na prvním úseku nezvládnutím nadmořské výšky.
Štafetu žen rozběhly nejlépe Rusky zásluhou Julie Stupakové. Tu překvapivě zvládla dotáhnout Němka Katherine Sauerbreyová, 12 sekund ztrácí Japonsko a Finsko, 20 sekund Švédsko. Norsko je po pádu Tiril Udnes Wengové až na 8. místě se ztrátou 27 sekund. Katastroficky pak zahájily štafetu Češky, Tereza Beranová na soupeřky z dosud neznámého dúvodu absolutně nestačila a předávala na předposledním 17. místě se ztrátou 2:47 min na čelo a 1:02 min na štafetu před sebou. To je pro české ženy prakticky konec závodu.
Ženy mají za sebou poslední dvě tréninkové jízdy v monobobu a v obou byla nejrychlejší Němka Laura Nolteová. Slovenka Viktória Čerňanská v obou případech zajela 16. čas z 19 závodnic, které do těchto jízd nastoupily.
První trénink ženského sjezdu zvládla nejrychleji Švýcarka Priska Nuferová, avšak neprojela trať úplně podle pravidel. To zvládla až druhá Němka Kira Weidleová. Ester Ledecká zapsala 11. nejrychlejší čas, Tereza Nová pak 41. čas ze 45 žen, které trénink absolvovaly. Mezi nimi chyběly Barbora Nováková i Slovenka Petra Vlhová. Kdo však nechyběl, je Italka Sophia Goggiaová, která se 23. ledna zranila a běžnou sezónu by nejspíš ukončila, ale v olympijské sezóně ji poškození křížového vazu a mikrofraktura holenní kosti v účasti v nejdůležitějším sjezdu roku evidentně nezabrání.
Pro české fanoušky měl sobotní program začít ve 3 ráno atraktivní a nevyzpytatelnou soutěží smíšených družstev ve snowboardcrossu, kde původně mohli doufat i v medaili, ale českou snowboardcrossovou reprezentaci postihla epidemie neuvěřitelné smůly a výsledkem je, že ani ta poslední verze náhradní sestavy nemůže pro zranění a pozitivní testy nastoupit. Diváci v Česku tak mohou poměrně v klidu spát a vstávat až za světla na štafetu žen v běhu na lyžích, kde o umístění v první osmičce budou bojovat Tereza Beranová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová.
Následně budou chtít napravit mizerný dojem z vytrvalostního závodu biatlonisté ve sprintu, do kterého nastoupí Michal Krčmář, Mikuláš Karlík, Jakub Štvrtecký a Adam Václavík.
V pravé poledne bude zahájena soutěž krasobruslařských tanečních párů i se sourozeneckým párem Natálie a Filip Taschlerovi, jejichž hlavním cílem je se probojovat do volných tanců.
Ve stejný čas se také pokusí uspět kompletní čtveřice českých skokanů na lyžích v závodě na velkém můstku. Aby měli více než jen jeden soutěžní pokus, budou usilovat Roman Koudelka, Čestmír Kožíšek, Radek Rýdl a Filip Sakala.
Před půl druhou se však oči všech českých fanoušků stočí do ledového koryta, kde ze sedmého místa po prvním dni zaútočí na nepříliš vzdálená medailová umístění skeletonistka Anna Fernstädtová.
Její snaha možná přebije i začátek jinak ostře sledovaného souboje hokejistů s Ruskem, kteří musí odvracet blamáž v podobě posledního místa ve skupině B a velmi špatného nasazení pro osmifinále. Stojí však proti obhájcům zlata.
Slovenští fanoušci budou mít těžce odpočinkový den. Jediní zástupci, které budou moct v průběhu soboty sledovat, jsou biatlonisté, pro které však bude úspěchem už samotný postup ze sprintu do stíhacího závodu. Snažit se bude čtveřice Michal Šíma, Šimon Bartko, Tomáš Sklenárik a Matej Baloga.