Coimbra – Tondela 2:1 (kon.) | Marítimo – Moreirense 5:1 (kon.) | Rio Ave – União Madeira 1:0 (kon.)
Praia – Belenenses 2:0 (kon.) | Lisabon – Braga 3:2 (kon.) | Boavista – Porto 0:5 (kon.)
Sporting Lisabon
3:2 (0:2)
Sporting Braga
cz Nedeľa 10.01.2016, 17:00 • Estádio José Alvalade • Primeira Liga • 17. kolo

Dobojováno jest! Sporting předvedl ve druhé půli diametrálně odlišný výkon a ve strhujících 45 (přesněji 49) minutách nakonec nastřílel 3 branky a otočil tak skóre! První vlaštovkou se stala penalta Adriena Silvy v 57. minutě. Na tu navázal v minutě 76. střídající forvard Fredy Montero a úžasný comeback zakončil symbolicky kanonýr Islam Slimani brankou v 90. minutě. Sporting si tak drží jak první příčku, tak i titul mužstva s nejlepší obranou. S tímto konstatováním se s Vámi loučím. Děkuji za pozornost, přeji příjemný zbytek víkendu a úspěšný vstup do nového týdne a těším se zase někdy u onlajnů na počtenou! (18:59:25)

90+4

90+4
    A brankář Sportingu Patrício ještě dostal napomenutí za tu prodlevu s rozehrávkou.

90+4
    Rafa Silva v samém závěru našel perfektním centrem Marcela Goiase. Ten ale šancí pohrdl a hlavičkoval mimo.

90+3
    Unikajicí Rafa Silva si pomohl útočným faulem a Rui Patrício s rozehrávkou pochopitelně vůbec, ale vůbec nespěchá.

90+3
    Kouč domácího týmu Jorge Jesus burcuje fanoušky, a ti na něj odpovídají hlasitým skandováním. Ve druhé půli je jejich miláčci opravdu potěšili.

90+2
    Sporting však ještě nemá vyhráno, Sousa nastavil hned 4 minuty nad rámec druhé půle.
    90. SLIMANI - 3:2

90
    Sporting Lisabon právě vstřelil branku!
    Domácí to dokázali! V poslední minutě řádné hrací doby se po centru Bryana Ruize z levého křídla prosadil muž nejpovolanější ISLAM SLIMANI. Alžírský forvard tak završil výtečný poločas Sportingu a rozjásal fanoušky, 3:2!

89
    A znovu Patrício v akci! Po zaváhání obrany hasil gólman Sportingu na poslední chvíli nebezpečnou akci hostí.

88
    Gelsonův centr zprava byl sražen, Sporting však pokračuje v akci.

87
    Dalším hříšníkem se stal horkokrevný Nikola Vukcević.
    85. Rafa Silva

85
    V ohromné příležitosti se z ničeho nic zjevil střelec druhého gólu Bragy Rafa Silva, ale tentokráte na Patrícia nevyzrál. Ten vyrazil na roh.

84
    Bekovi Jeffersonovi se nelíbilo rozhodnutí sudího, což také patřičně (nebo možná nepatřičně) okomentoval a dostal žlutou „za řeči“.

84
    Domácí nadále útočí a drží se na dohled brány Kritciuka.

82
    Střídání v týmu SC Braga: ze hřiště odchází Santos, přichází Marcelo Goiano.

82
    Ani Braga ale neskládá zbraně a podniká útok po pravé straně. Tam byl Jeffersonem faulován Santos.

81
    Střídání v týmu Sporting Lisabon: ze hřiště odchází Mário, přichází Aquilani.

80
    Domácí stoper Paulo Oliveira se dostal k odraženému míči a z nějakých 26 metrů vypálil. Bránu však netrefil, na to mířil příliš vysoko.

80
    Ofsajdové postavení zastavilo únik Santose po pravé straně.

79
    Sporting neustává ve snaze vstřelit další gól. Kdyby se to domácím povedlo, byl by to comeback z říše snů!
    76. MONTERO - 2:2

76
    Dalekonosná rána beka Jeffersona se za letu proměnila v geniální pas! Balon si totiž stáhl FREDY MONTERO a z druhého doteku levačkou na bližší tyč prostřelil zkoprnělého Kritciuka! Máme vyrovnáno!

75
    Stoper Naldo zakládá ve spolupráci se svými defenzivními kolegy další útočnou snahu SCP.

74
    Montero dostal zpětný pas od Pereiry na hranici vápna a z první zkusil obloučkem najít Slimaniho nebo Ruize. Našel však jen Kritciukovy rukavice.

73
    Střídání v týmu SC Braga: ze hřiště odchází Wilson, přichází Alan.

73
    João Mário skopl ošklivě Rafu Silvu a hra je přerušena.

72
    Pereira napravo posunul na Gelsona. Ten svůj centr o malinko přetáhl a nakonec ukořistil balon dnes skvěle chytající Kritciuk.
    71. Závar před hostující svatyní.

71
    Neuvěřitelný závar ve vápně Bragy nekončí gólem! Gólovou šanci měli snad tři domácí plejeři, ale defenziva Bragy přestála s ohromnou porcí štěstí i tuhle situaci!

69
    Žlutým hříšníkem se teď stal i Pedro Santos. Záložník Bragy v souboji dvou třiadvacítek karatisticky odstavil Adriena.

68
    Hosté ale pokračují s míčem a operují blizoučko Patríciovy brány.

68
    Fofrník Wilson utekl za obranu až do ofsajdového postavení, akce Bragy je zastavena.

66
    Akce Gelsona je zastavena. Faulem se do ní totiž vložil Adrien, a tak je u míče Braga.

65
    Islam Slimani se drží za hlavu! Obdržel výborný centr, ale z malého vápna hlavičkoval dobře dva metry mimo.

64
    A Sporting se dožaduje další penalty, tentokráte ale neúspěšně, Sousa žádný prohřešek nezaregistroval.

63
    Patrício sebral balon před novým mužem na trávníku Stojiljkovicém.

63
    Střídání v týmu SC Braga: ze hřiště odchází Fonte, přichází Stojiljković.

61
    Pískán další ofsajd Slimanimu. Tady si ovšem dovolím podotknout, že o postavení mimo hru se nejednalo ani omylem...

59
    Slimani se hnal vpřed a těsně za vápnem mu pod nohy skočil vyběhnuvší Kritciuk. Brankář Bragy teď zůstává sedět na trávníku.

59
    Střídání v týmu Sporting Lisabon: ze hřiště odchází César, přichází Montero.
    57. ADRIEN - 1:2

57
    Ke značce se postavil kapitán Sportingu ADRIEN SILVA. Kritciuk skočil k pravé tyči, domácí špílmachr kopl k levé. Je tedy sníženo, 1:2!
    57. André Pinto

57
    Penalta pro Sporting! Nutno však uznat, že hodně, hodně přísná. Z opakovaných záběrů se zdá, že André Pinto stál ještě mimo vápno.

54
    Parádně centroval z pravé strany Gelson Martins a Ruizovi chyběl krok k doražení míče do prázdné brány.

54
    Adrien Silva to zkusil napřímo, ale neuspěl. Kapitán Sportingu překopl jak zeď, tak i bránu a míč skončil až na tribuně.

53
    Slimani se poroučel k zemi na hranici vápna a Sousa po krátkém rozmýšlení nařídil přímý kop pro domácí tým.

51
    Další útok SCP vedli Mário a Silva společně se Slimanim, ale kombinace těchto tří nevynesla domácím zhola nic.
    50. Pedro Santos

50
    Na druhé straně po podklouznutí Jeffersona pálil nepříjemně Pedro Santos a Patrício se blýskl famózním zákrokem, vytěsnil na roh!
    49. Bryan Ruiz

49
    Slimani procpal balon do vápna k útočnému parťákovi Ruizovi. Ten byl však v krkolomné pozici zády k bráně a vychytal jej Kritciuk!

47
    Rafa byl faulován Pereirou, ale po přímém kopu se v ofsajdu ocitl forvard Bragy Ferreira a míč je na kopačkách domácích.

47
    Sporting vletěl do druhé půle aktivně, uvidíme,co to ve výsledku bude znamenat.

46
    Ve druhé půli neuvidíme Williama Carvalha, jehož nahradí Gelson Martins.

46

První poločas skončil za nečekaného stavu, Braga vede 2:0! Ze začátku se ujal iniciativy domácí tým, ale ten bezbrankový stav nedokázal zlomit, byť šance na to měl. Nejprve skóroval Slimani z ofsajdu, poté vychytal v obrovské šanci Mária Kritciuk a třetí gólovku spálil Oliveira, který po rohu aktivního Mária hlavičkoval pouze do tyče. Pak se začala osmělovat i Braga, což vyústilo ve dva góly. Nejprve skóroval po nepřehledné situaci Wilson Eduardo, to bylo ve 40. minutě. A ve 45. minutě pak přidal Rafa Silva nepopulární gól do šatny, a Sporting tak bude mít ve druhém poločase spoustu práce! Pokračování začne cca v 18:01.

45
    45. RAFA - 0:2

45
    Braga právě vstřelila branku!
    Braga zasadila svému soupeři druhý nepříjemný úder! V samém závěru první půle přišel z pravé strany centr, který získal RAFA SILVA. Mladý talentovaný borec si pak míč potáhl a po zemi překonal Patrícia – 0:2!

44
    Adrien Silva byl faulován, Sporting vyráží na zteč.

42
    Protiakci Sportingu zastavil hvizd, v ofsajdu se ocitl kanonýr Slimani.
    40. WILSON - 0:1

40
    Ve vápně Sportingu vznikl menší závar a balon se několikrát odrazil od hráčů obou klubů. Toho nejlépe využil hostující borec WILSON EDUARDO, který pohotovou ranou z první na zadní tyč překonal Patrícia.

39
    K míči se pak dostal Wilson Eduardo, který protáhl Patrícia jedovatou ranou na bližší tyč. Veškeré vzrušení je ale zbytečné, píská se postavení mimo hru.

38
    A vzápětí po přímém kopu rozehraje Braga i roh.

37
    William Carvalho podrazil Carlose, a to přímo před zraky sudího Sousy. Žlutá karta je adekvátním trestem po tomto prohřešku.
    36. Paulo Oliveira

36
    Po rohu Mária hlavičkoval Oliveira, ale branku nedal! Bragu od pohromy zachránila konstrukce a následně i Kritciuk, který se složil k tyči a míč v podivné poloze odpravil mimo největší nebezpečí.

35
    Slimani se ocitl sám jako voják v poli na levé straně vápna, ale z centru vytěžil jenom roh.

34
    Rafa Silva byl faulován, viníkem je zkušený bek João Pereira.

33
    João Mário hledal parádním centrem za obranu Ruize, a nechybělo mnoho! Ruizovi scházelo pár decimetrů, aby míč ve skluzu zametl k tyči.

31
    Adrienův centr zleva vracel pod sebe Mário, ale do vápna nenabíhal nikdo v zelenobílém, a tak Braga ustála i tuto šanci.

30
    Mário po pasu Bryana Ruize hledal ve vápně Slimaniho. Našel však pouze rukavice Kritciuka, který se vznesl do vzduchu a balon sebral.

29
    Slimani se hnal do úniku, který však nedokázal zakončit lépe a bránu minul! Škoda, z tohoto se dalo vytěžit daleko víc...

28
    Přímý kop Bragy rozehrál na středu Djavan, ale opět nic. Obrana Sportingu, teď konkrétně Oliveira, si poradila.

27
    Baiano podrazil unikajícího Mária a tady nebylo jiné řešení než žlutá karta.

25
    Sporting utahuje zámek okolo vápna Bragy a zejména středová čtyřka domácího výběru má opravdu kreativní myšlenky. Teď to ale pokazil César, po jehož zákroku odkopl Kritciuk.

24
    William Carvalho byl při obranném zákroku faulován. Provinil se Rui Fonte a Sporting tak dostal balon.

22
    Bruno César to vzal na sebe. Střelou ze dvou kroků sice překopl zeď, ale bránu trefit nedokázal.

21
    Kapitán Bragy Pinto za vápnem přejel Slimaniho a k velké nelibosti domácích fandů se to nakonec obešlo bez karty. Domácí ale mají dobrou pozici z asi 24 metrů.

19
    William Carvalho šel do vápna Bragy jako tank, ale na přesilu obránců nestačil. Navíc se píská faul Pereiry a u balonu jsou hosté.

18
    Nepřesná nahrávka Mária na Césara skončila mimo hrací plochu a Kritciuk bude odkopávat od brány.

17
    Bruno César zkusil překvapit Kritciuka střelou zpoza vápna, ale nepochodil. Kroucený projektil sice před ruským gólmanem nepříjemně skočil, ale ten situaci kontroloval a míč ukryl v náruči.

16
    Teď se Jefferson vtělil do role mstitele a poslal k zemi Pedra Santose. Z přímého kopu ale nebylo zhola nic, Patrício vrátil balon do hry dlouhým odkopem.

15
    Následně po faulu na aktivního Jeffersona hraje Sporting z levé strany.
    15. João Mário

15
    Ohromná šance Sportingu! Mário se probil po lajně a nahrál na střed Adrienovi. Kapitán SCP geniálně vrátil Máriovi a mladého středopolaře famózně vychytal Stanislav Kritciuk!

13
    Defenzivní blok Naldo, William Carvalho uklidnil hru a zapojil do rozehrávky Patrícia.

12
    Nebezpečí bylo zažehnáno hvizdem píšťalky, Sousovi se totiž nezdál náběh dvojice Naldo, Oliveira do vápna Bragy.

11
    Po rychlé kombinaci na ose Adrien, Ruiz, Slimani byl faulován bek Jefferson, přímý kop z levé strany pro Sporting.

10
    A na druhé straně Braga rozehrála roh, ale domácí obrana v čele s brankářem Patríciem situaci pohlídala a uklidnila.

10
    No, tak hlavní sudí Sousa si dnes v Lisabonu mnoho přátel nenadělá! Teď vzbudila hodně povyku domnělá malá domů ke Kritciukovi.

9
    Mário zakombinoval s kapitánem Adrienem Silvou a je to nakonec Slimaniho gól! Jenže z důvodu hodně těsného ofsajdu branka neplatí!

7
    Wanderson Baiano dokopal na lajně Césara, a vpřed tak může vyrazit Sporting.

6
    Dobrou šanci měl hostující Pedro Santos, který nejprve protáhl Patrícia ranou zpoza vápna na bližší tyč, a následně odcentroval do šestnáctky. Ani jedno ale větší problémy domácí defenzivě nenadělalo.

5
    Jeffersonův centr po přímém kopu ale nebezpečí nepřinesl, hosté se ubránili.

4
    Ricardo Ferreira dohrál právě Kostaričana Ruize, což domácí tribuny ocenily hlasitým pískotem.

4
    Bryan Ruiz rozehrál s Césarem, ale Kritciuk si pro míč došel a v klidu rozehrál.

2
    Centr, který vyslal do vápna Bragy João Mário, úspěch neslavil a Wilson přes pravou stranu rozehrává další útok Bragy.

1
    Wilson Eduardo se dostal na hranici vápna k balonu po sraženém centru zleva, ale z voleje minul Patríciovu svatyni. Zkušený gólman Sportingu tak rozehrává.

1
    Braga získala balon po chybě domácího Jeffersona, a právě hosté tak jdou vpřed.

1

Sporting Lisabon: Patrício – Pereira, Oliveira, Naldo, Jefferson – William – Mário, Adrien (C), César – Ruiz, Slimani
    Náhradníci: Marcelo – Ewerton, Esgaio, Aquilani, Gelson, Matheus, Montero

SC Braga: Kritciuk – André Pinto (C), Wilson, Luíz Carlos, Baiano – Djavan, Rui Fonte, Rafa, Pedro Santos – Ricardo Ferreira, Vukcević
    Náhradníci: Tiago Sá – Alef, Boly, Stojiljković, Hassan, Alan, Marcelo Goiano

Rozhodčí: Sousa – Miranda, Mesquita.
    Záběry na v dešti se topící tribuny lisabonského stadionu těsně před výkopem.

Poslední vzájemný zápas
    Ten je záležitostí nedávné minulosti, poslední střetnutí se totiž datuje na 16. prosince 2015, kdy se oba kluby utkaly v rámci Portugalského poháru (Taça de Portugal) na Estádio AXA v Braze a šťastnější byl domácí tým, který se po prodloužení radoval z výhry 4:3.

Branky: 42. Eduardo, 54. Alan, 84. Goiano, 111. Fonte – 10. Ruiz, 57. Slimani, 67. Carvalho

SC Braga
    Soupeř Liberce ze základní skupiny Evropské ligy totiž na rozdíl od Severočechů a stejně jako jeho dnešní soupeř dokázal postoupit do šestnáctifinále, kde na něj čeká přijatelný soupeř, švýcarský Sion. I v lize se Sporting Clube de Braga počíná výborně, zatím je na krásné čtvrté příčce s náskokem 4 bodů na pátou Ferreiru, ale zase s osmibodovou ztrátou na zmiňované duo Porto, Benfica. Útok Bragy sice není nijak přehnaně produktivní a počet nastřílených branek je spíše průměrný než výjimečný, ale defenziva stojí za to. Hosté totiž obdrželi pouze o jednu branku méně než Sporting.

Co se týče pořadí klubových střelců, nejlepším je mladý Srb Nikola Stojiljković. Třiadvacetiletý útočník a předsezónní posila z klubu Čukarički už skóroval celkem 7x a v tomto ohledu nemá v klubu konkurenci.

Z posledních tří ligových zápasů vytěžila Braga 7 bodů za jednu remízu a dvě vítězství a na svou formu by pochopitelně chtěla navázat dalším bodovým ziskem.

Jeden z dvojice slavných lisabonských rivalů si v letošním ročníku vede skvěle. V Evropské lize UEFA dokázal SCP postoupit ze skupiny do jarních vyřazovacích bojů, kde jej čeká dvojzápas s německým Leverkusenem. A domácí tým si zatím vede skvěle i co se týče domácí soutěže, po 16 kolech je Sporting na prvním místě tabulky se čtyřbodovým náskokem na pronásledující duo Porto, Benfica. Skóre 32:7 ukazuje, jak skvěle si Sporting vede jak v útočné fázi (tam je lepší jen konkurenční Benfica), tak i v obraně. Defenziva lídra je totiž vůbec nejlepší v rámci celé Ligy NOS.

Ofenzivními borci se to v kádru zelenobílého klubu jen hemží. Za speciální zmínku však stojí hlavně alžírský střelec Islam Slimani. Urostlý sedmadvacetiletý útočník a reprezentant severoafrické země dokázal zatím nastřílet 12 ligových branek.

V posledních třech ligových kláních Sporting jednou prohrál a zbylé dva mače vyhrál, připsal si tak 6 bodů. Není pochyb o tom, že bude chtít na své konto přidat další body, ale dnes to bude velmi těžké.

Zdravím všechny fotbalové fanynky a fanoušky a přeji příjemný nedělní večer! V rámci 17. kola nejvyšší portugalské soutěže nás čeká šlágr mezi Sportingem Lisabon a Bragou. Utkání dosavadního lídra ligy se čtvrtým celkem slibuje atraktivní a kvalitní zápas plný fotbalových situací. Doufám, že se tu s úderem 17. hodiny sejdeme a zápas si společně užijeme!

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:00.