Švédsko – USA 3:8 (kon.) | Rusko – Fínsko 3:4 (po pr.)
3:8 (2:2, 0:4, 1:2)
USA
Utorok 05.01.2016, 15:00 • Hartwall Arena • Majstrovstvá sveta do 20 rokov

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:00.

Zápas o tretie resp. štvrté miesto na Majstrovstvách sveta dvadsaťročných sa odohrá v Hartwall aréne v Helsinkách.

Švédi sa tu naposledy tešili z tretej najcennejšej medaily v roku 1980. Naopak Američania tu uspeli v roku 2014, keď po víťazstve vo finále nad Kanadou získali 1. miesto na turnaji.

Oba tímy sa stretli na turnaji už v základnej skupine, Švédi vtedy odolali náporu Američanov a po výsledku 1:0 získali 3 body. Švédsky brankár Linus Soderström vtedy chytil až 46 striel a získal tak cenný shoutout. Celkovo Švédi inkasovali na tomto turnaji len 7sedemkrát, obrana je teda ich silnou stránkou.

Švédsko 1:0 USA – 23. Nylander (Tymashov, Karlsson)
    Strely – 22:46
    Vylúčenia – 8:6

Od roku 2010 sa oba tímy stretli na turnajoch alebo v priateľských zápasoch deväťkrát, bilancia je v celku vyrovnaná – 3 víťazstvá Švédov, 1 remíza, 5 víťazstiev Američanov. Najdôležitejší zápas sa hral pred 3 rokmi, keď na tomto istom turnaji prehrali Švédi vo finále v pomere 1:3. Celkovo od roku 2010 až 3krát hrali Američania v play-off MS U20 so Švédmi a trikrát vyhrali.

Štvrťfinále

Vo štvrťfinále vstupovali Američania a Švédi do zápasov ako favoriti, proti Čechom resp. Slovákom uspeli obaja bez inkasovania gólu.

USA 7:0 Česko (2:0,3:0,2:0) –6.Schmaltz(Boeser),16. Dvorak (Carlo, Milano),25. Matthews (Borgen, Thachuk),30. Matthews (Schmaltz,Werenski), 39. Eansor, 41. Matthews (Schmaltz, Werenski), 52. DeBrincat(Donato, MacInnis)

Švédsko 6:0 Slovensko (2:0,1:0,3:0) – 6.Eriksson (Karlsson-Forsbacka),12. Lindblom (Holmstrom, Kempe), 31. Ehn (Looke),54. Kempe (Lindblom, Englund), 56.Looke (Karlsson-Forsbacka), 57. Nylander (Timashov, Pettersson)

Semifinále

V semifinále pehrali obaja dnešní súperi rovnakým výsledkom 1:2, pritom najviac prekvapili Američania po prehre s Rusmi, ktorí sa natrápili vo štvrťfinále s Dánmi.

USA 1:2 Rusko (1:0,0:2,0:0) – 10. Dvorak (Milano, Werenski) – 36. Kraskovsky (Korshkov),38. Korshkov

Švédsko 1:2 Fínsko (1:0,0:2,0:0) – 11. Asplund(Timashov, Larsson) – 32. Hintz (Rantanen, Kapanen), 44. Kalapudas (Rantanen, Kapanen)

Švédsko: Sandstrom (Söderström) – Lagesson, Forsling, Larsson, Englund (C),Pettersson, Carlsson – Lindblom, Holmström (A), Kempe – Forsbacka Karlsson, Grundstrom, Erikssson – Timashov, Asplund, Nylander – Looke, Ehn, Karlsson Anton

Tréner: Gronborg Rikard

USA: Nedeljkovic (Halverson) – Werenski (C),Carlo, Belpedio (A),Borgen, Fortunato, McAvoy, Krys, Debrincat – Tkachuk, White, Matthews – Bjork, Dvorak, Milano – Schmaltz, Hitchcock, Boeser – Eansor, Macinnis, Donato

Tréner: Ron Wilson

Rozhodca: Fonselius, Rantala – Chartrand-Piche, Nieminen.

Ako každý zápas na tomto turnaji aj tento začne s miernym oneskorením.

Švédi budú hrať v žltom, Američania v modrom. Aj predzápasový rozhovor s Charlie McAvoyom naznačuje, že Američania prišli na tento turnaj za medailou.

00:01

00:58
    Milano hľadal prihrávkou z ľavého kruhu Dvoraka v strede pred bránou, bližšie k puku boli ale protihráči.

01:55
    Hrá sa svižne zo strany na stranu, Schmaltz teraz v úniku z pravého kruhu nakorčuloval až pred bránu, Sandstrom chytá.
    Schmaltz (USA)

02:50
    Prvý útok Švédov na čele s Lindblomom točí svojho súpera v ich obrannom pásme, Forsling nahadzuje od modrej na bránu, Nedeljkovič vyráža na mantinel.

03:40
    Carlovi sa teraz nepodarilo rozohrať, musí sa po puk vrátiť za vlastnú bránu.

04:28
    Nedeljkovic teraz radšej kryje puk po strele Larssona a teči Engllunda v medzikruží.

05:08
    Od modrej čiary ohrozil Sandstroma Werenski, brankár Švédska hru radšej prerušuje.

05:58
    Švédi sa ubránili prvému tlaku svojho súpera, na druhej strane však majú problém s prechodom do útočného pásma.

06:37
    Timashov vyriešil problém s prechodom cez stredné pásmo, puk nahadzuje priamo na Nedeljkovica, ten prerušuje hru, keďže nevie, v ktorej časti výstroji má puk.

07:20
    Schmaltz si až príliš jednoducho predstavoval prechod do útočného ppásma, keď sa snažil Petterssonovi prestrčiť puk pomedzi nohy, Pettersson však prečítal zámer protihráča a posiela puk korčulou späť do stredného pásma.

07:52
    Prekombinovaná akcia Švédov končí po prihrávke Asplunda na Nylandera, medzi nimi už bol hráč Američanov, následne sa Švédi po získaní puku v strednom pásme previnili postavením mimo hry.

08:17
    Zakázané uvoľnenie Švédov presúva hru pred Sandstroma, vhadzuje sa po ľavici švédskeho brankára.

08:48
    Matthews sa spoza brány dostáva k zakončeniu, puk však Sandstom vyráža, od modrej čiary následne strieľa Tkachuk iba mimo priestoru brány.

09:18
    Looke sa dostáva k zakončeniu, Nedeljovic však videl dobre a chytá, prerušuje sa po strele z pravého kruhu.

10:00
    Lindblom to skúšal spoza brány, následne mohol Forsling zakončovať do poloprázdnej bránky po vyrazení puku po jeho prvej strele, Nedeljkovicovi však pomohla obrana a blokuje strelu Forslinga.
    10:00 Forsling (SWE)

10:45
    Fortunato získava puk za vlastnou bránou, následne naslepo nahadzuje po mantineli, nachádza však iba Karlssona, ktorý nastreľuje ochrannú sieť.

11:17
    Čistá šanca Dvoraka po prihrávke Milana končí strelou mimo brány.

11:59
    USA dalo gól!
    ANDERS BJORK doráža puk za Sandstroma po dobrej práci Christiana Dvoraka, ktorý sa z pravej strany natlačil pred bránu a pretlačil puk až k dorážajúcemu Bjorkovi. Asistencie: Christian Dvorak.
    11:59 Will BJORK - 0:1 (USA)

12:58
    Pri mantineli v útočnom pásme získava puk Eriksson, predlžuje na Grundstroma za bránou Nedeljkovica, prihrávka do medzikružia na Forsbacka Karlssona už však nebola presná.

13:29
    Larsson dostáva 2 minúty za hákovanie.

13:57
    Belpedio sa musí vracať k vlastnej bránke po puk po dobrej práci Forslinga pri mantineli.

14:50
    Werenski mal prvú veľkú šancu v presilovke, strela z pravého kruhu však nevyšla podľa predstáv, nastreľuje iba mantinel.

15:29
    Švédi v plnom počte.

15:32
    MATTHEW TKACHUK tečuje strelu od modrej čiary z hokejky Zacha Werenskeho a Sandstrom už po druhýkrát vyťahuje puk z vlastnej brány ! Asistencie: Zach Werenski, Nick Schmaltz.

16:10
    Američania pokračujú v zvýšenej aktivite, stredné pásmo majú pod kontrolou, aj preto zatiaľ vyhrávajú.

17:39
    Švédsko dalo gól!
    Odpoveď Švédska prišla rýchlo, WILLIAM LAGESSON využil vyniakúcu prácu Adriana Kempeho, ktorý si nakorčuloval za bránku súpera, v poslednej chvíli posiela zadovkou puk práve na Lagessona, ktorý už len zakončuje do poloprázdnej bránky, keďže Nedeljkovic sa nestihol presunúť. Asistencie: Adrian Kempe.
    17:39 William LAGESSON - 1:2 (SWE)

18:34
    Dokonalý obrat Švédov je na svete. Je síce len prvá tretina, Švédi však už dokázali stiahnuť dvojgólové vedenie súpera. Joel Eriksson si nakorčuloval do ľavého kruhu v útočnom pásme, odtiaľ nachádza úplne voľného CARLA GRUNDSTROMA na druhej strane útočného pásma a ten zakončuje znovu do poloprázdnej brány, keďže Nedeljkovic sa nestihol presunúť. Asistencie: Joel Eriksson, Jakob Forsbacka Karllson.
    18:34 Carl GRUNDSTRÖM - 2:2 (SWE)

18:59
    Colin White dostáva 2 minúty za nebezpečnú hru s vysokou hokejkou.

19:30
    Usadiť sa v útočnom pásme Švédi dokázali ihneď, zatiaľ však bránu Nedeljkovica neohrozili vážnejšou strelou.

20:00

Na začiatku druhej tretiny bude pokračovať presilová hra Švédov. Tí dokázali vyrovnať dvojgólové vedenie súpera za menej ako minútu. Zaujímavá prvá tretina tak sľubuje ešte zaujímavejšie nasledujúce chvíle v druhej či tretej časti hry.

Strely na bránku – 11:7

Druhá tretina začne približne o 15:57.

20:01

20:15
    Švédi vyhrali buly a ihneď sa dostali k Nedeljkovicovej bráne.

20:59
    Forslingova strela od modrej čiary nebola nebezpečná, až následná dorážka Adriana Kempeho mohla poslať Švédov do vedenia, to by však musel Kempe lepšie mieriť.

20:59
    Američania v plnom počte.

21:29
    Američania po nedorozumení v strednom pásme prerušujú hru po ich zakázanom uvoľnení.
    Brock BOESER - 2:3 (USA)

22:17
    BROCK BOESER nastreľuje puk od modrej čiary, zdalo sa, že puk tečoval Will Borgen, puk však prechádza do brány bez teču. Asistencie: WIll Borgen, Matthew Thachuk.

24:06
    V protiútoku USA došlo k prečísleniu Američanov, Brandon Carlo prihráva RYANOVI DONATOVI puk na teč, Donato bez problémov na jeden dotyk následne prekonáva Sandstroma. Asistencie: Brandon Carlo, Ryan Macinnis.
    24:06 Ryan DONATO - 2:4 (USA)

24:55
    Zápas pokračuje zvýšenou aktivitou amerického mužstva, Švédi sa už dlhšie bránia vo vlastnom obrannom pásme a iba vyhadzujú puky.

26:28
    Nylander dosiahol gól, zdá sa však, že nedovolene, puk tečoval z veľkej výšky.
    26:28 Nylander (SWE)

26:28
    Gól neplatí pre vysoký teč Nylandera.

26:28
    Po Petterssonovej strele teda Nylander gól nedáva, rozhodca mu pokazil radosť z gólu.

26:58
    Hra pokračuje pred bránkou Švédska, vhadzuje sa po ľavici Sandstroma.

27:40
    Za bránou Sandstroma sa snaží získať puk Brock Boeser, Švédom sa ale podarilo odstaviť od puku tohto hráča, následne len naslepo vyhadzujú za účelom prestriedania.

28:10
    Lindblom sa natlačil do útočnej tretiny, následne ale došlo k faulu na švédskeho hráča, Američania budú hrať v oslabení.

28:16
    Will Borgen odchádza na trestnú lavicu za hrubosť.

28:50
    Timashov strieľa z ľavého kruhu iba do Nedeljkovica, ten vyráža na mantinel a necháva Švédov naďalej útočiť.

29:25
    Po viac ako minúte sa Američanom podarilo vyhodiť puk cez všetky čiary, Timashov však získava útočné pásmo veľmi rýchlo späť.

29:59
    Forsbacka Karlsson podrazil Belpedia za bránou Nedeljkovica, dostáva 2 minúty.

30:16
    Začína presilová hra Američanov, Borgen už je na ľade.

30:58
    Už v úvode presilovej hry Američanov sa podarilo Švédom vyhodiť puk, dokonca aj vystreliť, Nedeljkovic radšej prerušuje hru.

31:20
    Matthews tečoval nastreľovanú prihrávku Schmaltza v medzikruží, puk tesne míňa bránku Švédska.

31:48
    Rasmus Asplund je vylúčený na 2+2 minúty za nebezpečnú hru s vysokou hokejkou, trest je zdvojnásobený preto, lebo Schmaltzovi spôsobil Asplund krvavé zranenie.

31:48
    Do brány USA ide Halverson, Nedeljkovic tak odchádza na striedačku.

31:59
    Švédi už hrajú vo štvorici, pokračuje presilová hra o jedného hráča nasledujúce 4 minúty.

32:37
    Anton Karlsson dokázal vyviezť puk až do útočného pásma súpera, čím získava pre svoj tím cenné sekundy.

33:26
    Oskar Lindblom následne aj v oslabení dobiedza pred Nedeljkovicom po nastrelenom puku do pásma, Halverson chytá.

34:00
    Auston Matthews neuspel po individuálnej akcii, sám prekorčuloval trojicu protihráčov, následne strieľa z ľavej strany tesne nad bránu Sandstroma.
    34:00 Matthews (USA)

34:15
    ostáva 1 minúta presilovej hry Američanov, Švédi sa znovu oslobodzujú.

34:46
    Schmaltz sa k puku dostáva v medzikruží, tam krásnou sťahovačkou obchádza obrancu Švédska, sám pred brankárom ale nastreľuje iba výstroj Sandstroma.

35:48
    Milanova prihrávka na teč bola zblokovaná, následne sa už hrá 5 na 5.

36:31
    ANDERS BJORK si obhodil Marcusa Pettersona pred švédskou bránkou, následne strieľa pod hornú tyčku a predvádza tak zatiaľ najkrajšiu akciu zápasu ! Asistencie: Sonny Milano, Christian Dvorak.
    36:31 Anders BJORK - 2:5

37:00
    Švédi majú čo robiť, aby dobehli svojho súpera či už gólovo, alebo efektiviou, tá Americká je totiž privysoká, pritom na strely vyhrávajú v tomto momente Švédi 21:20.

37:39

38:35
    Tkachuk sa postaral o ďalšiu nebezpečnú akciu svojho tímu, najprv dokorčuloval nahodený puk do pásma a následne spoza bránky ohrozil teraz pozorného Sandstroma.

39:51
    Američania dohrávajú každý útok, navyše teraz pri šiestom góle boli v prečíslení. Nick Schmaltz prihrával do pravého kruhu BRANDONOVI CARLOVI, ten využíva chybu švédskej obrany a zakončuje do poloprázdnej brány pod hornú tyč. Asistencie: Nick Schmaltz, Ryan Hitchcock.
    39:51 Brandon CARLO - 2:6 (USA)

40:00

Nadšenie z vyrovnania Švédov na konci prvej tretiny rýchlo opadlo už po desiatich minútach v druhej časti hry. V tej Američania strelili až 4 góly, po dvoch tretinách sme tak videli dokopy 8 gólov. Presadiť sa už dokázal každý jeden z amerických útočných formácii.

Strely na bránku – 23:23

Záverečná tretia tretina začne približne o 16:53.

40:01

40:36
    Tretie úvodné buly tretiny v zápase vyhrávajú Švédi, nahodenie do pásma ale nekončí ich útokom, ale stratou puku.

41:04
    Asplund stráca puk tesne pred útočným pásmom, následne zo stredného pásma Timashov iba nastreľuje puk na Halversona a ten prerušuje hru.

41:26
    Grundstrom tentoraz neuspel na pravej strane stredného pásma pri mantineli, keď si nedokázal obhodiť protihráča, puk stráca.

41:56
    Tkachuk radšej iba nahadzuje aj za cenu straty puku, oba celky prestriedavajú formácie.

42:09
    Schmaltz šiel sám na bránku súpera, jeho bekhendový blafák mu však proti Sandstromovi nevyšiel.
    42:09 Schmaltz (USA)

42:39
    Hitchcock sám dostáva puk do útočného pásma, v súboji pri mantineli ale neuspel proti dvojici Pettersson – Carlsson.

43:28
    Forsbacka Karlsson strieľal z mezikružia, následne sa do dorážky tlačil tak ako Forsbacka Karlsson aj Grundstrom, proti dobre brániacim Američanom však ani jeden neuspel, Halverson chytá.

43:38
    Nahodený puk v pásme dokorčulovával Ryan Macinnis, po jeho dobiedzají obranca Švédska zle prihráva a pred bránkou nachádza RYANA DONATO, ktorému už len stačilo spraviť blafák proti nič netušiacemu Sandstromovi a je z toho gól ! Asistencie: Ryan Macinnis.
    43:38 Ryan DONATO - 2:7 (USA)

44:20
    Pokračujeme vo vyrovnanej hre, no s ďalšími chybami na strane Švédov, ktorí inkasovali už po niekoľkej individuálnej chybe.

44:55
    Hrá sa dlho bez prerušenia, Timashov sa už po druhýkrát musí vracať po puk do vlastného obranného pásma.

46:05
    Chad Krys odchádza na trestnú lavicu za sekanie.

46:52
    Buly pred bránkou Američanov vyhrávajú Švédi, Kempe strieľa z pravého kruhu iba tesne nad ľavý roh bránky Halversona.

47:28
    Holström sám prekorčuloval medzikružie, Halverson už ležal na ľade , Holmström však následne prestreľuje bránku.

47:38
    28 sekúnd budú hrať Švédi 5 na 3, vylúčený je Brandon Carlo, trest znie podrazenie.

47:38
    Oddychový čas Švédska.

48:05
    Američania sa už po 10 sekundách oslobodzujú a už hrajú vo štvorici.

48:50
    Nylander s Timashovom strácajú puk na útočnej modrej čiare, Američania sa znovu oslobodzujú.

49:17
    Timashov nastreľuje pred bránku na teč, ten však nikto neusmernil a prechádza až k mantinelu.

49:38
    Američania už v plnom počte.

50:06
    Ehn neuspel pri mantineli v útočnom pásme a musí korčulovať späť do obranného pásma.

50:30
    Sledujeme mierny pokles aktivity Američanov, Švédi majú 10 minút na vstrelenie aspoň piatich gólov, zdá sa to až príliš nereálne.

51:12
    Nick Schmaltz sa spoločne s MATTHEWOM TKACHUKOM dostáva do prečíslenia, Tkachuk zakončuje ponad vyrážačku Sandstroma a šance Švédov na úspech sú už pochované. Asistencie: Nick Schmaltz.
    51:12 Matthew TKACHUK - 2:8 (USA)

52:18
    Matthew Tkachuk dostáva 2 minúty za sekanie.

52:52
    Pettersson predlžoval na Carlssona, ten pri strele zabudol puk pod vlastným telom.

53:26
    Forsling strieľa od modrej čiary iba do mantinelu, Švédi ostávajú v útočnej tretine.

54:00
    Kempe pri strele nastreľuje súperovu hokejku a láme mu ju na 2 kusy.

54:18

55:00
    Američania stále nemajú dosť, dohrávajú zápas akoby bol stav zápasu vyrovnaný.

55:54
    Grundstrom predlžuje na Erikssona, ten z medzikružia nastreľuje iba betóny Halversona.

56:20
    Hrá sa bez dlhších prerušení, obe celky už tušia, kto získa bronzovú medailu.

56:58
    Boeser strieľal zápästím z ľavého kruhu obstreľujúc protihráča, puk zastavuje mantinel.

57:35
    Forsling sa snažil v útoku obhodiť si protihráča, Fortunato však prečítal jeho zámer a puk mu posúva von z tretiny.

58:06
    Boeser sa sám dostáva do ľavého kruhu útočnej tretiny, odtiaľ strieľa do výstroje Sandstroma, Hitchcock sa ešte snaží o dorážku, pre dobre postavenú obranu Švédska sa mu to však nepodarilo.

58:28
    O čestný úspech Švédov sa postaral AXEL HOLMSTRÖM, jeho strela z ľavého kruhu posiela puk iba na mantinel, následne ale tento hráč dokázal obkorčulovať bránku súpera a zakončiť po tom, ako sa Halverson nestihol presunúť k pravej tyčke. Asistencie: Oskar Lindblom, Adrian Kempe.
    58:28 Axel HOLMSTRÖM - 3:8 (SWE)

58:58
    Colin White ohrozil bránku Švédska, puk tesne míňa priestor brány.

Američanom sa podarilo získať bronzové medaily. Švédi dokázali uhrať s tímom USA iba jednu vyrovnanú tretinu, ďalšie dve prehrali v pomere 1:6. Najmä druhá časť hry ukázala, kto by mal získať tretie miesto na tohtoročnom šampionáte dvadsaťročných. Švédi napriek výsledku prestrielali svojho súpera 38:29. Do Švédska teda putujú zemiakové, do USA bronzové medaily.

Strely na bránku – 38:29
    Vylúčenia – 4:5

Sledujte s nami aj finále medzi Fínskom a Ruskom, zápas sa začína o 19:30. (17:30:36)

Marian Fiam

Góly a asistencie: 18. Lagesson (Kempe), 19. Grundstrom (Eriksson, Karlsson), 59. Holmström (Lindblom, Kempe) – 12. Bjork (Dvorak), 16. Tkachuk (Werenski, Schmaltz), 23. Boeser (Borgen, Thachuk), 25. Donato (Carlo, Maccinis), 37. Bjork (Milano, Dvorak), 40. Carlo (Schmaltz, Hitchcock), 44. Donato (Macinnis), 52. Tkachuk (Schmaltz)

USA: Nedeljkovic (31.Halverson) – Werenski (C),Carlo, Belpedio (A),Borgen, Fortunato, McAvoy, Krys, Debrincat – Tkachuk, White, Matthews – Bjork, Dvorak, Milano – Schmaltz, Hitchcock, Boeser – Eansor, Macinnis, Donato

Rozhodca: Fonselius, Rantala – Chartrand-Piche, Nieminen