Westerlo – Gent 1:1 (kon.) | Anderlecht – Waasland-Beveren 3:2 (kon.) | Charleroi – Mouscron 2:1 (kon.)
R.S.C. Anderlecht
3:2 (2:0)
Waasland-Beveren
cz Nedeľa 26.07.2015, 18:00 • Constant Vanden Stockstadion • Belgická Jupiler Pro League • 1. kolo

Přeji hezký večer a u některého z dalších zápasů na shledanou. (19:57:22)

První poločas Anderlecht zcela ovládl, což se dá říct i o tom druhém v případě Waaslandu. Hosté po přestávce vstoupili na hřiště se zcela jiným odhodláním a stav 0:2 nakonec dokázali dovést do remízového stavu. Také v samotném závěru duelu byli lepším týmem, Youri Tielemans jim však připravil nepěknou rozlučku se zápasem. Nádhernou střelou utrhl vedení pro Anderlecht v 92. minutě. Čas na reakci? Nulový. Anderlecht tak zvítězil 3:2, což by se po prvním poločase mohlo jevit jako jediný logický rezultát, s ohledem na druhou půli je to však krutý výsledek pro Waasland.

90+3
    90+2. Youri TIELEMANS - 3:2

90+2
    Anderlecht právě vstřelil branku!
    Nepříjemnou rozlučku s postupně lépe a lépe se vyvíjejícím zápasem přichystal Waaslandu YOURI TIELEMANS. Když už to vypadalo, že se body budou dělit, vzal za to záložník Anderlechtu a ze střední vzdálenosti krásnou střelou pod břevno propálil vše před sebou.

90+1
    Dobře se vyvíjející akce hostů nakonec končí ofsajdem.

90
    A stejný hráč se postaví také k exekuci přímého kopu po faulu nedaleko pravého praporku.

89
    Střídání v týmu KV Red Star Waasland: ze hřiště odchází Langil, přichází M'Sila.

89
    Rozehraje ho tradičně Steven Defour.

88
    Trenér se ale s tímto stavem nechce spokojit a žene hráče kupředu. Anderlecht po krátkém prohazování míče okolo šestnáctky vybojoval roh.

87
    Anderlecht si uvědomuje, že lepší je momentálně soupeř, a proto nikam nespěchá a co to jen jde protahuje i autová vhazování.

85
    Silvio Proto v brance Anderlechtu už musí vidět žlutě. Waasland zahrává rohový kop a z poloviny soupeře se jen tak nechystá.

83
    Waasland nastolené tempo udržuje, vyhrát může kdokoliv.

80
    Střídání v týmu KV Red Star Waasland: ze hřiště odchází Myny, přichází Ibou.

79
    Anderlecht reaguje střídáním: ze hřiště odchází Vanden Borre, přichází Leya.
    77. Floriano VANZO - 2:2

77
    Waasland právě vstřelil branku!
    A je srovnáno. Waasland je za své nasazení ve druhém poločase odměněn. Skórující nový muž na hřišti FLORIANO VANZO si při vstupu do šestnáctky šikovně položil obránce a následnou střelu nechytatelně umístil do dolního rohu branky.

75
    Až na brankové čáře stahoval Henkinet míč ze vzduchu.

74
    Realitu jakoby si začal uvědomovat i vedoucí Anderlecht a rázem přidal pod kotlem. Slibná střela i dva rohové kopy budiž důkazem.

72
    Střídání v týmu KV Red Star Waasland: ze hřiště odchází Gano, přichází Vanzo.
    71. Steeven LANGIL - 2:1

71
    Ačkoliv Waasland postupoval pouze ve dvou proti pěti bránícím hráčům Anderlechtu, rychlými přihrávkami vytěžil maximum. STEEVEN LANGIL propálil i brankáře Henkineta a Waasland prohrává už pouze o gól. Se zlepšeným výkonem po přestávce navíc není bez šance na srovnání skóre.
    70. Henkinet drží dvoubrankové vedení

70
    Další šance domácích v krátkém sledu. Tentokrát po náběhu zleva napřáhl Youri Tielemans, Henkinet byl ale připraven. Následuje roh.

68
    Ani z nařízeného přímého kopu trakaře padat nebudou. Waasland si oddechl.

67
    Oproti prvnímu dějství Waasland také výrazně zpevnil obranu a Anderlecht má problém dostat se do vzdálenosti ke střelbě.
    66. Steven Defour vzal střelu na sebe

66
    Kdo jiný by měl za to vzít než Steven Defour. Střelu z pětadvaceti metrů ale neusměrnil a skončila daleko od branky.

64
    Tak z avizovaného nástupu Anderlechtu nic není. Waasland nadále hraje vyrovnanou partii. Bohužel pro hosty zabrali až po přestávce za stavu 0:2.

62
    Netrvalo ani třicet vteřin a žlutí jsou zpátky před Protem.

61
    Waasland se nehodlá vzdát snadno. Rohový kop značí, že druhá půle by mohla být i nadále vyrovnaná.

59
    A další faul hostů. Už během první půle se častými proviněními proti pravidlům připravovali o zásoby sil, které museli vynaložit k bránění standardek. Nyní v tom pokračují. Anderlecht začíná přebírat iniciativu.

59
    Střídání v týmu RSC Anderlecht: ze hřiště odchází Praet, přichází Najar.

57
    Zinho Gano si pomohl faulem, bude se kopat proti brance Waaslandu.

57
    I proto se na lavičce domácích schyluje k prvnímu střídání.

56
    Anderlecht se snaží získat zpět půdu pod nohama, zatím se mu to ale příliš nedaří. Suarezova střela navíc byla zblokována.

54
    Míč do hry uvede Henkinet, který zatím po přestávce může zůstat relativně v klidu. Jeho spoluhráči v poli zařadili vyšší stupeň.

53
    Další pokus, ale ani hlavičkující Coulibaly se brankové konstrukci nepřiblížil.

51
    Postup na brankáře Prota zastavil ofsajd. Ale ani v případě, že by sudí nechal v akci pokračovat, by se brankář Anderlechtu nemusel zneklidňovat. Míč mířil snad šest metrů nad branku.

50
    Kombinace domácích zatím trochu drhne, především finální přihrávky postrádají přesnost.

49
    Anderlecht zatím tak dominantní, jako v první půli, není. Útočí žlutí.

48
    Olivier Myny (KV Red Star Waasland) srazil k zemi Tielemanse a po zásluze vidí první žlutou kartu v zápase.

46

Druhý poločas začne přibližně v 19.03.

První poločas nelze zhodnotit jinak než jako naprostou dominanci Anderlechtu. Waasland se u soupeřovy branky objevoval méně než sporadicky, zato hráči ve fialových dresech byli před Henkinetem téměř pořád. Dva vstřelené góly a řada dalších solidních šancí budiž důkazem.

45+1

45
    Rozhodčí nastavuje v prvním poločase jednu minutu.

45
    Waasland získal výhodu přímého kopu z větší vzdálenosti, šanci ale nevyužil. Centr odvrátila obrana.

44
    V závěru poločasu už se toho moc neděje, týmy s střídají v držení míče a zakládání akcí.

41
    Waasland měl sice náznak šance, ale finální centr do šestnáctky na Emonda postrádal přesnost.

40
    Ani s pomalu se nachylujícím koncem první půle nasazení hráčů vedoucího týmu nepolevuje.

38
    Nadále se hraje před brankou Waaslandu. Defour bude zahrávat rohový kop.
    35. Idrissa SYLLA - 2:0

35
    Suarez se nyní ukázal také jako kvalitní nahrávač. Na malém vápně čekající IDRISSA SYLLA přijal milimetrový centr, který i přes dotírajícího obránce dokázal proměnit ve druhý gól v Henkinetově brance.

35
    Zmínit je třeba také fakt, že právě na pravé straně má Waasland s pokrýváním náběhů soupeře větší potíže. Anderlecht by to měl nadále zkoušet tudy.

33
    Poslední šance Anderlechtu přišly převážně z levé strany. není náhodou, že právě tam se nyní v záložní řadě přesunul již dříve chválený Defour.
    32. A do třetice velké vzrušení

32
    A do třetice velké vzrušení před Henkinetem. Ani Matias Suarez ale z branky vysunutého brankáře Waaslandu nepřekonal.

31
    Anderlecht se nadále zastřeluje. Další dalekonosný pokus nyní proplachtil kousek nad břevnem!
    29. Idrissa Sylla zkoušel navýšit skóre

29
    Po centru z levého křídla zkoušel navýšit vedení Idrissa Sylla, hlavičkou ale jen protáhl brankáře Henkineta. Míč nakonec prolétl pár milimetrů od jeho levé tyče, aniž by musel zasahovat.

28
    Držení míče je drtivé ve prospěch domácích. Stále ovšem může přijít jedna povedená akce hostů a zápas bude znovu na nule.

27
    Další navštívenku k Henkinetovi vyslal Praet.

26
    A nyní už fialky znovu postupují vpřed.

25
    S centrovaným míčem do šestnáctky si obrana Anderlechtu poradila snadno.

25
    Zprvu to vypadalo, že Defourův skluz bude v mezí pravidel, po delší prodlevě ale sudí píská faul.

23
    Nejde-li to postupným útokem, zkusil to Anderlecht z rychlého brejku. Suarezovu přihrávku za obránce přijímal nedaleko branky soupeře Praet, ale před dobíhajícím obráncem chtěl míč rychle odehrát a ztratil ho.

21
    Waasland právě nepřesnou střelu zakončil nejdelší úsek zápasu, kdy držel míč na svých kopačkách. Hráči by rádi rohový kop, sudí ale nařídil odkop od Protovy branky.

19
    Většinu svých akcí Anderlecht tahá po pravé straně, kde se opírá o silného Stevena Defoura.

17
    Ani faul na soupeře Anderelcht od jeho cesty za dalším vstřeleným gólem nadlouho nezastavil. Diváci znovu kroutí hlavy na branku po pravé straně kamery.

15
    Anderlecht už opět přebírá kontrolu.

15
    Na krátkou chvíli jsou u míče hosté, nelze ale očekávat delší než několikavteřinový úsek.

14
    Langil poslal k zemi Suareze, sudí píská. Faulující hráč hostů ovšem jeho rozhodnutí nemůže uvěřit.

13
    Mezi nejaktivnější hráče na hřišti patří Steven Defour, bývalý hrát Porta. Ani další pokus ale neposlal mezi tři tyče.

12
    Ačkoliv má Anderlecht zápas naprosto pod kontrolou, schází mu větší štěstí před brankou, kde kromě gólové situace zatím až tak nezahrozil.

12
    Vhazuje Steven Defour na hranici malého vápna Waaslandu.

11
    Další rohový kop pro fialové.

10
    Waasland prozatím neměl sebemenší šanci dostat se do hry.

8
    Další solidní šanci měl Matias Suarez, nicméně v otočce si míč nezpracoval nejlépe a okamžik překvapení tak ztratil.

7
    Henkinet stahuje centr ze vzduchu a výhozem zakládá protiakci.
    GUILLAUME GILLET skóruje

7
    Waasland je zamčený před vlastní brankou a jen sleduje v rychlosti kombinující Anderlecht.

5
    Anderlecht zůstává nastěhovaný na polovině soupeře.
    3. GUILLAUME GILLET - 1:0

3
    Míč z kopačky Stevena Defoura z rohového kopu zamířil na hranici šestnáctky k Tielemansovi, který sice tvrdou střelou nechal jen vyniknout brankáře Henkineta, nicméně míč se posléze od břevna odrazil k pohotově dobíhajícímu GUILLAUME GILLETOVI, jenž velice záhy po začátku zápasu otevírá skóre.

3
    Exekuce se ujímá Steven Defour.

2
    Bruselský celek vybojoval rohový kop.

2
    Anderlecht brzy převzal kontrolu nad míčem a poklidně kombinuje okolo středového kruhu.

1
    O úvodní výkop se postarali hráči Waaslandu hrající v prvním poločase směrem doleva.

1

-1
    Anderlecht do utkání nastoupí v typických fialových dresech s vodorovnými bílými pruhy, hosté z Waaslandu ve žlutém.

RSC Anderlecht: Proto – Vanden Borre, Dendoncker, Deschacht, Obradovič – Defour, Gillet, Tielemans – Praet – Suarez, Sylla
    Náhradníci: Roef – Acheampong, Leya Iseka, Nuytinck, Najar, Colin, Kabasele

KV Red Star Waasland: Henkinet – Jans, Coulibaly, Buatu Mananga, Demir – Myny, Marič, Moulin, Langil – Emond, Gano
    Náhradníci: Goblet – Caufriez, Wilmet, Ibou, Leemans, Vanzo, M'Sila

Rozhodčí: Frederik Geldhof.

Red Star Waasland-Beveren měl v uplynulé sezoně naprosto odlišné starosti a jinak tomu zřejmě nebude ani letos. Tým opět patří mezi širší okruh kandidátů v boji o udržení v nejvyšší soutěži. Loni se týmu podařilo vyhnout se bojům o udržení pouze o dva body. V následné skupině o Evropskou ligu, čímž je belgická soutěž specifická, pak Waasland dopadl ze všech zúčastněných nejhůře. Získal jediný bod. Letos bude chtít určitě začít lépe, než začátkem léta končil, je ale otázkou, zda má vůbec šanci na bodový zisk už nyní proti silnému Anderlechtu, který hraje doma. Kurzy bookmakerů hovoří jasně. Kupříkladu Tipsport vypsal kurz na výhru hostů 13,5:1, na remízu 6,4:1.

Anderlecht zakončil loňskou sezonu na třetím místě. A to jak po základní části, tak také v následném play-off. Pouze týmy před ním si prohodily pozice, z čehož vzešel jako mistr Gent. Anderlecht v prvním kole přivítá Waasland, takže s losem může být poměrně spokojen. Navíc začíná doma. Papírové předpoklady jsou ale jedná věc, výkon na hřišti druhá. Své by mohli vyprávět hráči Brugg, kteří hned v prvním zápase sezony prohráli na půdě nováčka. Proto nelze nic podcenit a od prvních minut sezony do toho jít naplno.

Jedním z posledních utkání prvního kola belgické nejvyšší soutěže Jupiler Pro League je střet mezi Anderlechtem Brusel a Red Star Waasland-Beveren. Zápasem vás provede Petr Jiříček.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:00.