Rakúsko – Lotyšsko 8:0 (kon.) | Česko – Nórsko 4:2 (kon.) | Dánsko – Francúzsko 2:3 (kon.)
Dánsko
2:3 (2:1, 0:1, 0:1)
Francúzsko
cz Sobota 18.04.2015, 19:30 • Patinoire de l'Ile Lacroix, Rouen • MS žien - 1. divízia, sk. A

Dobrý večer, naposledy se Vám hlásím z francouzského Rouenu, kde se v letošním roce koná mistrovství světa žen v ledním hokeji divize IA. Od 19:30 proti sobě nastoupí reprezentantky Dánska a Francie.

Pokud Dánsko vyhraje za tři body, má jasné 3. místo

Dánský tým na tomto mistrovství světa překvapuje sympatickými výkony. Ze čtyř zápasů dvakrát vyhrál, takže má na svém kontě 6 bodů a v tabulce se nachází na 3. místě. V posledním zápase Dánsko celkem aktivně vlétlo na Češky, ale už ve 14. minutě otevřela skóre přesnou střelou k levé tyči Denisa Křížová po přihrávce kapitánky Polenské. Ve třetí třetině se trefily ještě Tejralová s Přibylovou a český tým mohl slavit po výhře 3:0 postup mezi elitu.

Dánky rozhodně nepodaly proti vítězkám turnaje špatný výkon, přestože podle oficiálních statistik během zápasu vystřelily pouze jedenáctkrát. Pokud v základní hrací době porazí Francii, budou mít na kontě 9 bodů, a pojistí si tak 3. místo. Pokud Seveřanky naopak padnou, na třetím místě je vystřídá právě Francie.

Sestavy z posledního zápasu:

Claytonová (Joaová) – Frandsenová, Andersenová, Olaussonová, Asperupová, Langsagerová, Hansenová, Thomsenová – Gregersenová, Perssonová, Weisová – Jakobsenová, Henriksenová, Brixová – Russellová, Ernstová, Jensenová – Soendergaardová, Eberhardtová. Trenér: Denis Larsen.

Francie útočí na třetí místo! Potřebuje výhru za 3 body

Vstup do čtvrtečního zápasu proti Rakousku vyšel Francii na výbornou. Domácí hokejistky hnané slušnou diváckou kulisou bruslily lépe než Rakušanky a jejich aktivita přinesla své ovoce. Po první třetině vedly Francouzsky zásluhou Allemozové a Bouetz Andrieuové už 2:0! Jenže Rakousku se famózně povedl vstup do druhé dvacetiminutovky, kdy během 34 sekund vyrovnalo. První z bleskových gólů vsítila Beiter Schwarzlerová, druhý pak ze samostatného úniku Meixnerová.

Těsně po polovině zápasu dokonala obrat povedenou backhandovou kličkou Altmannová a Rakousko vedlo 3:2. Tento stav vydržel i přes tlak Francie ve třetí třetině až do konce zápasu, takže domácí hráčky jsou před duelem proti Dánsku se čtyřmi body zatím předposlední. V případě tříbodové výhry ovšem mohou Francouzky být dokonce třetí.

Baldinová (Morinová) – Leclercová, Parmentová, Villiotová, Gendarmeová, Bouetz Andrieuová, Lager Lacombeová, Grenierová, Obreová – Passardová, Allemozová, Aurardová – Duvinová, Escuderová, Boucheová – Fohrerová, Jouannyová, Baudritová – Vixová, Rihetová, Cuasnetová. Trenér: Gregory Tarle

Po prohře Norek s Českou republikou (2:4) je situace následující: Francii musí vyhrát dnešní utkání s Dánskem za tři body, aby se posunula na konečné 3. místo právě pře Dánsko! Pokud se tak stane, Dánsko skončí čtvrté. Pokud Francie vyhraje v prodloužení nebo na nájezdy, Dánsko obhájí 3. místo a Francie se posuna na 4. místo před Norsko. Pokud vyhraje jakkoliv Dánsko, Francie skončí na domácím šampionátu až na 5. místě, čili předposlední.

00:01

00:22
    Parmentová vybojovala kotouč v obranném pásmu a kolem pravého mantinelu zakládá útok.

00:48
    První střelu zápasu vyslala Duvinová na dánskou brankářku Claytonovou, ta chytá a bude se vhazovat po její levici.

01:57
    Pěkná kombinace Hansenové a Jensenové v útočném pásmu neměla úspěšný konec, druhá jmenovaná vyslala kotouč hodně nepřesně. Skončil na zadním mantinelu.

03:05
    První vyloučenou hráčkou tohoto utkání je Josephine Asperupová (DEN), která dostává 2 minuty za nedovolené bránění. Chystá se přesilovka Francouzek.

04:02
    Nahození Baudritové z vrcholu pravého kruhu chytá Claytonová do náruče a přerušuje hru.

04:29
    Lea Parmentová pálí od modré čáry, dánská brankářka střelu kryje.

05:27
    Jouanny zkoušela nahodit kotouč zpoza branky na Claytonovou, ale dánská brankářka se nenechala zaskočit.

06:38
    Po delší době se hraje ve třetině Francie, která byla zatím aktivnější. Dánky kombinují, ale jsou v rohu mimo palebný úhel.

07:27
    Pokus Henriksenové zblokovaný těsně za modrou čarou.

08:04
    Přesilovou hru si zahraje poprvé také Dánsko. Trest za nepovolenou hru tělem dostává Lea Parmentová (FRA).

08:45
    Teď je tu velice kontroverzní vyloučení, které se nelíbí jak Francouzkám, tak divákům. Lara Escuderová (FRA) byla atakována v úniku před brankovištěm, podrazila dánskou brankářku a sama dostává za toto podražení Claytonové 2 minuty. Francie bude hrát přesilovku 5 na 3!

09:18
    Dánsko právě vstřelilo branku!
    Dánsko využívá přesilovou hru zásluhou MARIE HENRIKSENOVÉ, která z mezikruží propálila Morinovou. Francouzská brankářka měla zakrytý výhled. Asistence: Josefine Jakobsenová a Maria Olaussonová.

09:48
    Už po 30 sekundách od prvního gólu zvyšuje na 2:0 pro Dánsko JOSEFINE PERSSONOVÁ. Dánská útočnice vystřelila tahem z pravého kruhu a po ledě překonala Morinovou. Asistence: Josephine Asperupová a Malene Frandsenová

11:29
    Na puku je paradoxně opticky více Francie, teď má kotouč na holi Passardová a snaží se kolem pravého mantinelu založit protiútok.

14:54
    Bude se opět vylučovat. Za incident u pravého mantinelu je dvěma minutami za vysokou hůl potrestána Anouck Boucheová (FRA).

15:49
    Dánky kombinují, ale chybí jim střelba.

16:18
    Francie je hodně stažená k bráně, Dánky se ale ne a ne odhodlat ke střele od modré čáry.

18:12
    Olaussonová pálí od modré čáry hodně nepřesně, ale Dánky jsou stále na kotouči v útočném pásmu.

18:38
    Francie právě vstřelila branku!
    Parádní akce Francouzek končí gólem! Fohrerová našla z levé strany před brankou najetou ANOUCK BOUCHEOVOU, která v pádu poslala kotouč nad levé rameno Claytonové. Asistence: Soline Fohrerová.

20:00

Střely na branku po 1. třetině:
    9 – 9

Do zápasu vstoupila lépe Francie, která byla živější. Hra se přelévala v celkem pravidelném rytmu ze strany na stranu a oba týmy si připravily nějaké šance. V 10. minutě se Dánky dostaly dvěma góly v rozmezí 30 sekund do vedení 2:0, ale poté Francii se podařilo snížit zásluhou Boucheové na 1:2. Stejný stav je na výsedkové tabuli také během první přestávky. Druhá část začne cca ve 20:15.

20:01

20:50
    Duvinová se prosadila mezi třemi Dánkami a poslala kotouč tahem na Claytonovou, ta chytá.

21:39
    Po nepovedeném založení útoku Francie se vhazuje po pravici Morinové.

22:29
    Jouannyová zkusila napálit kotouč mezi kruhy, ale ránu zblokovala dánská útočnice.

23:56
    Parmentová se zbavila za svou brankou dotírající Dánky a zakládá protiútok.

24:54
    Escuderová vypálila od modré čáry hodně nad horní tyčku branky Claytonové.

25:57
    Jakobsenová stahovačkou obehrála soupeřku a poslala kotouč Henriksenové, která pálí do vyrážečky Morinové!

26:25
    Josefine Jakobsenová (DEN) je vyloučena za sekání, chystá se přesilovka Francie, která by si tak mohla vytvořit tlak, který jí zatím chybí.

27:46
    Parmentová dostala nabito, ale od modré čáry pálí příklepem pouze do připravené lapačky Claytonové.

28:23
    Střela Baudritové z levého kruhu nedolétla k brance, protože ji zblokovaly dánské obránkyně.

29:08
    Claytonová je teď v jednom ohni, letí na ní jedna střela za druhou. Naposledy to na ni neúspěšně zkoušela Lager Lacombeová.

30:22
    Hráčky zašláply kotouč v obranném pásmu Francie, a rozhodčí tak přerušují hru.

31:05
    Duvinová končí na zemi při pokusu o přechod modré čáry. Atak jedné z Dánek se dal považovat za nedovolenou hru tělem.

31:39
    Passardová ujela kolem pravého mantinelu, potáhla si kotouč do středu hřiště a zametla ho směr brankoviště, ale Claytonová úspěšně zasahuje betonem!

31:54
    Josephine Asperupová (DEN) dostává dvě minuty za sekání. Přesilovka pro domácí hokejistky.

32:41
    A je vyrovnáno! SOLINE FOHREROVÉ snižuje v přesilové hře přesnou ranou z mezikruží na 2:2. Claytonové kotouč propadl někde mezi rukou a tělem. Asistence: Virginie Bouetz Andrieuová a Estelle Duvinová.

34:09
    Francii poslední branka hodně nabudila a její hráčky teď přehrávají Dánky.

35:21
    Další trest pro Dánky. Jeanette Langsagerová se provinila nedovolenou hrou tělem.

36:39
    Claytonová předvedla krásný zákrok lapačkou proti výpadu Duvinové z pravého kruhu.

37:15
    Gwendoline Gendarmeová (FRA) si jde odpočinout na trestnou lavici za nedovolené bránění. Za chvíli začne přesilovka Dánska.

38:17
    Dánky kombinují v útočném pásmu, ale zatím nestřílí. Francie se opět drží těsně stažená kolem své klece.

39:01
    Olaussonová posílá puk příklepem na bránu, ale Morinová si jej našla svou lapačkou. Vhazuje se po její levici.

39:30
    Francie už je v plném počtu, když se ke střele z pravého kruhu dostala Jensenová. Claytonová opět chytá.

40:00

Střely na branku po 2. třetině:
    18 – 21 (9, 9 – 9, 12)

Utkání je stále vyrovnané stejně tak, jako je vyrovnané skóre 2:2. Ve 33. minutě srovnala za Francii Soline Fohrerová. Obě ženská „mužstva“ mají své šance a obě mohou strhnout vítězství ve třetí třetině na svou stranu. Ta začne cca ve 20: 57.

40:01

40:24
    Henriksenová se probíjí kolem pravého mantinelu do útoku.

41:15
    Josefine Hansenová (DEN) dostává dvě minuty za hákování.

43:05
    Duvinová doráží puk z levé strany, Claytonová zasahuje betonem.

44:21
    Escuderová nabrala dobrou rychlost ve středním pásmu a obtěžována třemi protihráčkami vypálila na Claytonovou, která puk vyráží se štestím ramenem do rohu.

45:50
    Dánky střídají, takže Parmentová má dostatek prostoru, aby zavezla kotouč do pásma.

46:29
    Baudritová se málem dostala do úniku, ale Olaussonová jí vycpíchla na modré čáře puk.

46:56
    Morinová zasahuje proti rychlému výpadu Weisové lapačkou.

48:22
    Jouannyová pálí z mezikruží pouze do chráničů dánské obránkyně.

49:14
    Allemozová vystřelila k levé tyči, ale Claytonová tam měla svůj beton. Dobrý zákrok dánské gólmanky!

50:03
    Francie má nebezpečné brejky! Duvinová teď zpoza obránce šikovně vystřelila a Claytonová měla co dělat.

52:07
    Dánsko se nemůže vymanit z tlaku Francouzek, tak vyhazuje alespoň na zakázané uvolnění.

52:54
    Přízemní střelu Leclercové od modré čáry vyráží Claytonová na zadní mantinel.

53:38
    Bouetz Andrieuová poslala od pravého mantinelu střílenou přihrávku na najíždějící Jouannyovou a ta tečuje do betonu dánské brankářky!

54:43
    Dvakrát po sobě teď musela zasahovat také Morinová. Nejdříve proti střele Olaussonové, poté proti Jakobsenové.

56:02
    Obrovská radost domácích hráček i publika! LEA VILLOTOVÁ vypálila od modré čáry, a protože Claytonová měla zakrytý výhled, puk doplachtil až k pravé tyčce a končí v síti. Asistence: Estelle Duvinová.

57:17
    Vypadá to na pořádné drama. Po nahození Dánek na Morinovou se bude dvě a půl minuty před koncem základní hrací doby vhazovat před domácí brankářkou.

57:57
    Dánsko si bere oddechový čas. vyzkouší power-play?

58:00
    Zatím Claytonová zůstává v brance.

58:26
    Už naskočila do hry šestá dánská hráčka a Claytonová je na střídačce.

59:12
    Leclercová už myslela s pukem na modré čáře na pojišťovací gól, ale zastavil ji ofsajd.

59:12
    Malene Frandsenová (DEN) jde odsedět trest pro dánskou střídačku za příliš mnoho hráčů na ledě.

60:00

Střely na branku celkem:
    23 – 32
    (9, 9, 5 – 9, 12, 11)

Nejlepší hráčkou na straně Dánska je vyhlášena Josefine Jakobsenová, na straně domácí Francie pak Soline Fohrerová.

Po dramatickém závěru posledního zápasu tohoto šampionátu v Rouenu poráží domácí Francie hokejistky z Dánska 3:2, a na domácím mistrovství světa žen divize IA tak končí se 7 body na 3. místě! Dánsko má bodů 6 a končí na 4. místě. Následuje slavnostní ceremoniál, na němž dojde k předávání medailí. Bronz tedy bere Francie, stříbro Rakousko a zlaté medaile převezmou hokejistky České republiky! Dnešní online přenos končí, na shledanou. (21:43:56)

Tomáš Lichnovský

Góly a asistencie: 10. Henriksenová (Jakobsenová, Olaussonová), 10. Perssonová (Asperupová, Frandsenová) – 19. Boucheová (Fohrerová), 33. Fohrerová (Bouetz Andrieuová, Duvinová), 57. Villiotová (Duvinová)

Dánsko: Claytonová (Joaová) – Frandsenová, Gregersenová, Olaussonová, Asperupová, Langsagerová, Hansenová, Andersenová, Thomsenová – Perssonová, Soendergaardová, Weisová – Jakobsenová, Henriksenová, Brixová – Russelová, Ernstová, Jensenová – Eberhardtová. Trenér: Denis Larsen.
    Francúzsko: Morinová (Baldinová) – Leclercová, Parmentová, Villiotová, Gendarmeová, Bouetz Andrieuová, Lager Lacombeová, Grenierová, Obreová – Passardová, Allemozová, Aurardová – Duvinová, Escuderová, Boucheová – Fohrerová, Jouannyová, Baudritová – Vixová, Rihetová, Cuasnetová. Trenér: Gregory Tarle

Rozhodca: Grisonová (CAN) – Kieferová (GER), Kuonenová (SUI)