4:2 (2:0, 0:2, 2:0)
HC MONACObet Banská Bystrica
Streda 18.03.2015, 17:00 • Nitra aréna • Tipos Extraliga play-off

Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 17:00.

Vážení športoví fanúšikovia, srdečne vás vítame pri ďalšom pokračovaní play-off našej najvyššej hokejovej súťaže! Vyraďovacie boje sa už preklenuli do druhej významnej časti, ktorou je semifinále. Medzi štvoricu najlepších sa prebojovali Nitra, Banská Bystrica, Poprad a Košice. Dnes je na programe duel prvých dvoch menovaných tímov, z ktorého vám vďaka nášmu podrobnému textovému prenosu určite neunikne nič podstatné.

Termíny série:
    18.3.2015 Nitra – B. Bystrica (ZŠ Nitra)
    19.3.2015 Nitra – B. Bystrica (ZŠ Nitra)
    22.3.2015 B. Bystrica – Nitra (ZŠ B. Bystrica)
    23.3.2015 B. Bystrica – Nitra (ZŠ B. Bystrica)
    25.3.2015 Nitra – B. Bystrica (ZŠ Nitra)
    27.3.2015 B. Bystrica – Nitra (ZŠ B. Bystrica)
    29.3.2015 Nitra – B. Bystrica (ZŠ Nitra)

Všetky štatistiky základnej časti, pravidlá play-off, zaujímavosti z histórie a ešte oveľa viac si môžete prečítať TU.

Z tohto zápasu vám v priamom prenose ponúkneme opis všetkého, čo sa udeje na ľadovej ploche i mimo nej, GIF-obrázky gólov a zaujímavých situácií, fotografie priamo zo štadióna a po skončení duelu aj ohlasy oboch trénerov.

Cesta Nitry do semifinále:
    Minuloročný vicemajster sa podobne ako minulý rok stretne v semifinále s Banskou Bystricou. Podobne ako svoj súper, Nitra prešla cez štvrťfinále víťazstvom 4:1 nad Martinom. Kosačky sa nestali čiernym koňom vyraďovacích bojov tak ako sa očakávalo a pre Nitru boli ľahkým sústom hneď od úvodného zápasu. V ňom Corgoni deklasovali svojho súpera 9:2 a hetrikom sa zaskvel Jozef Stümpel. V druhom zápase Martin nezvládol druhú tretinu, v ktorej inkasoval 4 góly a Nitra zaznamenala výhru 6:2. Séria sa sťahovala do Martina, kde Kosačky predviedli pred zápasom laserovú show a možno aj toto im dopomohlo k tomu, že Nitru zdolali 4:1 a znížili stav série. Antonín Stavjaňa na tretí zápas nominoval ex-Martinčana Michala Valenta, zhodou okolností v deň jeho narodenín, ten už viac neinkasoval a Nitra po výsledkoch 7:0 a doma 5:0 zaslúžene postúpila do semifinále. Nitra strelila Martinu v piatich zápasoch dovedna 28 gólov, najviac zo všetkých štvrťfinalistov, a práve na svoju ofenzívnu silu a šiesteho hráča v hľadisku sa Corgoni budú spoliehať aj v semifinále.

Cesta Banskej Bystrice do semifinále:
    Po základnej časti tretí Banskobystričania si v štvrťfinálových stretnutiach vyraďovacích bojov merali sily so šiestym Trenčínom. Séria sa začala dvoma zápasmi pod Urpínom, pričom až na výnimku jedného stretnutia sa zvyšné zápasy série skončili tesným výsledkom. V hneď úvodom dueli rozhodol o víťazovi iba jediný presný zásah, o ktorý sa v dvadsiatej šiestej minúte postaral bystrický útočník Kudrna. Po najtesnejšom výsledku sa tak ujali vedenia 1:0 v sérii „barani“. Druhý zápas už priniesol viac gólov a takisto aj jednoznačnejší priebeh, keďže všetky góly padali sa chrbát skúseného gólmana Konráda. Po víťazstve Bystrice 4:0 sa tak séria sťahovala pod hrad Matúša Čáka. Trenčania ale nedokázali uspieť ani v prvom dueli na domácom ľade. Už v polovici stretnutia prehrávali 0:2, ale presným zásahom tesne pred koncom prostrednej časti, ktorý bol vôbec ich prvým v sérii, znížili stav na rozdiel jediného gólu. Domácim sa následne podarilo skóre vyrovnať, no v záverečnej minúte opäť inkasovali a zápas prehrali tesne 2:3. V štvrtom zápase sa už Trenčín ocitol v zložitej situácii, keďže Bystrica mala možnosť rozhodnúť o svojom postupe do semifinále. Stretnutie to bolo opäť napínavé až do úplného záveru, keď domáci tím dokázal vyrovnať skóre až v záverečných sekundách a prvé víťazstvo v sérii si pripísali vďaka Dudášovi, ktorý premenil rozhodujúci samostatný nájazd. Piaty zápas série sa odohral v Banskej Bystrici, pričom ešte v úvode prostrednej časti „barani“ prehrávali o jeden gól. Napokon však stav stretnutia otočili a po víťazstve 4:2 dokázali uspieť aj v celej sérii v pomere 4:1 na zápasy. Najlepšími strelcami štvrťfinálovej série sa z tímu Banskej Bystrice stali Andrej Kudrna spolu s Tomášom Surovým, keď sa obidvaja dokázali presadiť štyrikrát. Andrej Kudrna sa ale so ziskom šiestich bodov stal zároveň aj najproduktívnejším hráčom svojho tímu.
    Hráči oboch tímov pri rozkorčuľovaní.

HK Nitra: Valent (Lakosil) – Ordzovenský, König P., Milo, Mezei, Novák M., Kuzma, Bednár, Piačka – Tománek, Stümpel, Novák L., Lelkeš, Štefanka, Pupák, Slovák, Školiak, Ručkay H., Mráz, Bajtek, Ručkay J.

HC 05 Banská Bystrica: Košarišťan (Andersson) – Kousalík, Čížek, Rosandič, Gründling, Bambúch, Jaborník, Guimond, Lamper – Hudec, Handzuš, Kudrna, Surový, Kytnár, White, Handlovský, Heizer, Kafka, Matoušek, Zigo, Kadura

Rozhodca: Baluška, Lauf – Korba, Rovenský.
    Všetko sa chystá na začiatok zápasu.

10 minút pred zápasom nájdete v hľadisku miesto na státie veľmi ťažko, na sedenie je volných ešte dostatok miest.

Hlásateľka vyhlásila, že v bránke hostí začne Andreas Andersson, pritom na súpiske je ako prvý muž dnešného zápasu napísaný Andrej Košarišťan.

V hľadisku pár minút pred začiatkom stále chýbajú hosťujúci fanúšikovia. Tí domáci dávajú o sebe vedieť spievaním domácej hymny "Poletí to od modrej.", ktorú kedysi naspievala kapela Gorgoja.

Rozhodcovia už na ľade, Baluška tradične pozdravil domáci fanklub.

Na ľad už nastupujú aj obe družstvá za potlesku svojich fanúšikov.

V bránke hostí stojí napokon Andrej Košarišťan.

Hymna za nami a začíname. Na buly Handzuš a Štefanka.

00:01

00:40
    V prvej útočnej snahe Nitra.

01:50
    Königov pokus od modrej tečovaný. Vhadzuje sa pred bránkou hostí.

02:13
    Nitra dala gól!
    Prvým semifinálovým strelcom je MAREK SLOVÁK, ku ktorému sa dostal puk z neprehľadnej situácie. Ten hostia neupratali do bezpečia spod Školiakových korčúl a strelou po ľade prekonal Slovák brankára hostí. Asistencie: René Školiak.
    SLOVÁK - 1:0

03:20
    Handzuš doviezol puk do pásma, Milo ho od neho odstavil a z následného založenia akcie sa domáci dopustili zakázaného uvoľnenia.

04:30
    Jaborník páli tvrdo ale nepresne od modrej.

05:08
    Hostia sa usadili v útočnom pásme. Nakoniec sa dopustili zakázaného uvoľnenia a vhadzuje sa pred Košarišťanom.

06:14
    Košarisťan ihneď po nahodení puku rozohral a vysunul Hudeca. Obrana domácich sa včas vrátila.

07:00
    Nitra sa po góle stiahla pred Valenta a častejšie majú puk na hokejkách Bystričania.

07:30
    Milov tečovaný pokus od modrej dopadol tesne k pravej tyčke hosťujúcej brány.
    Tvrdá strela Mila.

08:17
    Handlovský páli tvrdo z rohu klziska, Valent vyráža a následnú prihrávku Mezei dobre vypichol.

09:04
    Na opačnej strane dvakrát zakončoval Stümpel, ale s jeho pokusmi si brankár hostí poradil a podržal svoje mužstvo.

09:47
    Puk na ochrannej sieti, vhadzuje sa pred Valentom.

10:01
    V prvej polovici tretiny sme svedkami aktívnej hry z oboch strán. Hokej sa musí divákom páčiť.

10:33
    Hostia roztočili kolotoč v útočnom pásme. Zakončoval Čížek, Valent bez problémov chytá.

11:13
    Bambúchov pokus Valent vyráža.

11:45
    Nitra si zahrá prvú presilovku pri vylúčení Gründlinga, ktorý zastavil nedovolene prenikajúceho Lelkeša.

12:12
    Lukáš Novák zoči voči brankárovi hostí neuspel.
    Príležitosť Nováka.

13:06
    Jaborník si sadá na trestnú lavicu a Nitra si zahrá 39 sekúnd 5 na 3.

13:19
    Henrich Ručkay rozvlnil bočnú sieť.

14:01
    Hostia vo štvorici. Vhadzuje sa pred Košarišťanom.

15:03
    Ofsajd Nitra. Hostia sa presilovke domácich už zrejme ubránia. Domácim zostávajú už len 4 sekundy.

15:10
    Košarišťan s pokojom angličana zneškodnil Milov pokus od modrej. Vhadzuje sa po jeho pravici.

15:17
    Závar pred bránkou hostí. Vhadzuje sa z rovnakého miesta ako pred momentom, ibaže na ľade sú iné formácie na oboch stranách.

15:26
    Prihrávka puku rukou, vhadzuje sa v strednom pásme.

16:26
    Tománek sa preštrikoval cez Kousalíka, ten si počíňal nedovolene a Nitra si zahrá ďalšiu presilovku.

16:37
    Nitra po 11 sekundách využíva presilovku. Jozef Stümpel najskôr naznačil strelu, následne prihral cez celé klzisko na pravú stranu LUKÁŠOVI NOVÁKOVI, ktorého strela z prvej skončila v bránke. Asistencie: Jozef Stümpel.
    Novák L. - 2:0

18:00
    Heizer páli vysoko nad.

18:41
    Jakub Ručkay sa ocitol po chybe hostí v rozohrávke osamotený pred Košarišťanom. Ten si s jeho pokusom medzi betóny poradil.

18:57
    Opäť dobrý zákrok brankára hostí po strele Mila.

19:10
    Presilovku si zahrajú aj hostia privylúčení Štefanku, ktorý za bránkou Bystrice podrazil svojho protihráča.

20:00

Po prvej tretine vyhráva Nitra nad Bystricou 2:0 vďaka gólom Slováka a Lukáša Nováka v presilovke. Hostí pribrzdili početné vylúčenia a Valenta výraznejšie neohrozili.

21:12
    Domáci v plnom počte. Od modrej páli jeden z Bystričanov. Valent s problémami jeho puk chytá a skryl ho do svojej moci aj pred Heizerom.

21:42
    Banská Bystrica dala gól!
    Domáci nevyhodili puk z pásma, Bystričania okamžite pálili z prvej. Prvý pokus od modrej sa neujal a pri druhom pokuse MISLAV ROSANDIČ prekonal Valenta. Bez asistencie.

23:01
    Vhadzuje sa v stredovom kruhu po signalizovaní, že jedno mužstvo hralo v šestici. Napokon sa nevylučuje.

23:53
    Lukáš Novák fauloval Kytnára a hostia majú šancu vyrovnať pri presilovej hre.

23:56
    Pomer síl na ľade je vyrovnaný pri vylúčení Handlovského, ktorý sekol po buly Školiaka.

24:29
    Školiak zakončoval z rohu klziska, Košarišťan dobre zasiahol.

26:01
    Obe mužstvá v plnom počte.

26:06
    Puk v hľadisku a vhadzuje sa v stredovom kruhu.

26:33
    Patrick White nebezpečne zakončoval pred Valentom.

26:56
    Nepokoje pred Košarišťanom. Pomer síl na ľade sa nemení a nasleduje vhadzovanie.

27:50
    Valent kryje puk do svojej moci pred Kadurom. Bude sa vhadzovať po jeho ľavej ruke.

28:23
    Slovák nebezpečne páli spoza obrancu, jeho pokus minul pravú tyč hosťujúcej brány.

29:13
    Ofsajd Nitra. V prerušení hry vášne na oboch stranách. Jakub Ručkay si niečo diskutoval s Kousalíkom.

30:20
    Nitra rozohráva akciu od vlastnej bránky.

30:57
    Puk na ochrannej sieti a vhadzuje sa pred brankárom hostí.

31:09
    Skvelý zákrok Valenta pri úniku jedného z Bystričanov. Brankár domácich na viackrát zneškodnil pokusy hostí pri dorážkach. Následne si domáci chránili svojho brankára a vznikla roztžka, do ktorej sa zapojili všetci hráči na ľade. Na trestnej lavici sa ocitol iba Filip Kuzma a tak hostia si zahrajú presilovku.

31:09
    Kuzma – hákovanie.

32:14
    Hostia využívajú presilovku, kedy si Surový nakorčuloval s pukom na modrú čiaru, puk nahodil pred bránku, kde ho tečoval MICHAL HUDEC a prekonal Valenta. Asistencie: Tomáš Surový, Michal Handzuš.
    HUDEC - 2:2

34:00
    Domáci obstrelovali Košarišťana. Všetky pokusy však boli nepresné.

34:24
    Ofsajd Nitra.

35:26
    Milov tečovaný pokus od modrej Košarišťan s námahou vyrazil.

35:41
    Hostia diskutujú s rozhodcom Baluškom pri striedaní. Ten sa im vyhráža dvomi minútami, ale pomer síl sa nakoniec nemení.

37:02
    Heizer odobral puk Stümpelovi a hostia rozohrávajú ďalšiu akciu.

40:00

Skončila sa druhá tretina, v ktorej sme videli pobobný priebeh ako v tej prvej. Avšak hostia boli tí, ktorí strieľali góly. Najskôr Rosandič v 22. minúte znížil a následne v presilovke Hudec v 33. minúte vyrovnal.

42:43
    Kousalík poslal k ľadu Lelkeša a Nitra si zahrá presilovku.

43:27
    Bystrica vyhodila cez všetky čiary.

44:10
    Tománek z blízka nepretlačil puk za Košarišťana. Vhadzuje sa po jeho pravici.

44:50
    Hostia v plnom počte.

45:10
    Zakázané uvoľnenie Nitra.

45:21
    Tretíkrát v krátkom časovom slede sa vhadzuje pred Valentom.

46:26
    White páli spoza obrancu. Valent chytá do lapačky.

46:38
    Ofsajd Nitra. Tretia tretina sa nám odohráva v opatrnom duchu, obe mužstvá vychádzajú zo zabezpečenej obrany a žiadne nechce spraviť chybu.

46:45

47:42
    Ofsajd Bystrica. Tempo hry nám opadlo a žiadne mužstvo sa nehrnie do útoku.

48:02
    Tománek spoza bránky poslal puk pred Košarišťana, ten sa ho zmocnil a vhadzuje sa po jeho pravici.

48:22
    Zakázané uvoľnenie Nitra po nepresnej rozohrávke.

48:55
    Hostia zbytočne nevymýšlajú a pália z každej príležitosti. Valent doposiaľ odoláva.

49:35
    Bystrica si zahrá presilovku pro vylúčení jedného z Nitranov.

50:06
    Guimond bekendovým pokusom nahodil puk na Valenta. Vhadzuje sa po jeho ľavici.

50:27
    Ofsajd Bystrica a vhadzuje sa v strednom pásme.

50:40
    Zakázané uvoľnenie Bystrica a vhadzuje sa pred Košarišťanom. Hra sa nám kúskuje.

51:36
    Domáci v plnom počte.

52:40
    Dnešné stretnutie sleduje 3600 divákov – vypredané.

53:02
    Icing Nitra.

54:01
    Stümpel poslal k ľadu čistým spôsobom Gründlinga.

54:01

55:24
    Handlovský spravil na útočnej modrej zbytočnú kľučku a hostia sa dopustili ofsajdu.

55:40
    Tománek bol zasiahnutý do tváre Gründlingovou hokejkou a Nitra si zahrá presilovku.

56:25
    Nitra sa nevie usadiť v pásme a hostia sa dobre bránia.

56:49
    Jaborník priľahol puk a hra je prerušená.

56:54
    Nitra využíva presilovú hru. Po buly sa puk dostal k brankárovi hostí, ten ho neskryl do svojej moci ale prihral Čížekovi, ktorý ho stratil za bránkou pri dobrom napádaní Školiaka. Puk sa dostal pred bránku k osamotenému MAREKOVI SLOVÁKOVI, ktorý strelou pod brvno strelil dôležitý gól domácich. Asistencie: René Školiak.
    SLOVÁK - 3:2

57:00
    Po buly v stredovom kruhu Surový zasiahol Školiaka do tváre hokejkou, sadá si na trestnú lavicu a Nitra si zahrá presilovku.

58:50
    Konig nastrelil protihráča a domáci strácajú pásmo.

59:19
    Hostia v pätici, dokonca v šestici s prázdnou bránkou. Puku sa zmocnil Školiak, ktorý nevedel o prazdnej bránke hostí, prihral ho Lelkešovi do pásma a Nitra sa dopustila ofsajdu.

59:50
    RICHARD LELKEŠ využil svoje fyzické proporcie, zmocnil sa puku v obrannom pásme, vyviezol ho von z neho a bekendovou strelou po ľade pridáva ďalší gól domácich. Asistencie: Branislav Mezei.
    LELKEŠ - 4:2

60:00

Skončilo sa prvé semifinálové stretnutie, v ktorom si prvý bod za víťazstvo 4:2 vybojovala Nitra. O víťazovi zápasu rozhodla tretia tretina, v ktorej žiadne mužstvo nechcelo spraviť chybu. Dopustili sa jej však hostia, kedy dobre forčekoval Školiak, prihral puk pred bránku, kde strelou pod brvno strelil víťazný gól Marek Slovák. 10 sekúnd pred koncom zápasu spečatil výsledok gólom do prázdnej bránky Richard Lelkeš.

Štatistiky zápasu:
    Góly: 4:2
    Vylúčení na dve min.: 4:7
    Presilovky: 2:1
    Strely: 34:27
    Úspešnosť brankárov: 92.6%:87.9%
    Fanúšikovia oslavujú, Nitra svoj prvý zápas zvládla.

Hlasy po zápase:

Antonín Stavjaňa, tréner HK Nitra:
    "Hráčom sme zdôrazňovali, že nemôžu očakávať sériu podobnú tej s Martinom. Nám sa podarilo zužitkovať silu buly, kedy sme pohotovo zakončili. V závere to bolo nervózne, hráči sa tlačili do zakončenia. Pomohla nám presilovka na konci stretnutia."

Miroslav Chudý, tréner HC 05 Banská Bystrica: "Videli sme, že vstup do semifinále bol veľmi zlý. Súperovi sme darovali prvý gól. V šatni sme si povedali tvrdé slová. Zrovnali sme výsledok, boli sme druhú tretinu lepši. V poslednej tretine si obe mužstvá strážili výsledok, nechceli urobiť chybu. Bohužiaľ sme ju spravili my a súperovi darovali prvý bod." (19:43:41)

Dalibor Sklár

Góly a asistencie: 3. Slovák (Školiak), 17. Novák L. (Stümpel), 57. Slovák (Školiak), 60. Lelkeš (Mezei) – 22. Rosandič, 33. Hudec (Surový, Handzuš)

HC MONACObet Banská Bystrica: Košarišťan (Andersson) – Kousalík, Čížek, Rosandič, Gründling, Bambúch, Jaborník, Guimond, Lamper – Hudec, Handzuš, Kudrna, Surový, Kytnár, White, Handlovský, Heizer, Kafka, Matoušek, Zigo, Kadura

Rozhodca: Baluška, Lauf – Korba, Rovenský