Rusko – Fínsko 6:2 (kon.) | Česko – Slovensko 1:3 (kon.)
Rusko
6:2 (2:1, 2:0, 2:1)
Fínsko
Sobota 19.05.2012, 13:30 • Hartwall Aréna, Helsinky, Fínsko • Majstrovstvá sveta

Ďakujeme za pozornosť. Tešíme sa na vás aj pri druhom semifinále, od 17:30 slovenského času sa stretne Česká republika so Slovenskom. (15:39:30)

Najlepší hráči jednotlivých tímov.
    FÍNSKO
    Obranca Juuso Hietanen, útočník Valtteri Filppula a útočník, kapitán, Mikko Koivu.
    RUSKO
    Brankár Semjon Varlamov, obranca Ilja Nikulin a útočník Jevgenij Malkin.

Najlepší hráči zápasu.
    Fínsko - útočník Petri Kontiola. Rusko - útočník Jevgenij Malkin.

V tretej tretine pridali Rusi ďalšie dva góly, najprv prekvapil Kokarev a neskôr uspel po strele od modrej Širokov. V závere Granlund tečoval strelu Järvinena a upravil na konečných 6:2 - Rusko teda postupuje ďalej do finále, Fínsku ostáva boj o bronz.

60:00

59:38
    Žerdev sa nedostal k ohrozeniu brány na jednej a vzápätí Granlund na druhej strane.

58:42
    Teraz už áno, no vo fínskom podaní.

58:35
    Žerdev nezachytil puk, ale zakázané uvoľnenie to nebude.

57:44
    Sjomin sa snažil oslobodiť, ale Hietanen ešte pásmo udržal.

Dnešné stretnutie sleduje 13239 divákov. Množstvo z nich ale počas aktuálnej reklamnej prestávky vypratali pozície a odchádzajú preč. Možno domov, pripraviť sa na duel o bronz, možno zapiť prehru.

57:39
    Pihlström dostával prihrávku na druhú, z uhla ale predsa sa snažil prekvapiť Varlamova.

56:04
    Fínsko dalo gól! Bude sa ale telefonovať. Järvinen strieľal z ľavého kruhu a puk cestou tečoval hokejkou MIKAEL GRANLUND. Nebolo to vysokou, puk doplachtil do vinkla a odrazil sa odtiaľ von. Asistencie Joonas Järvinen a Mikko Koivu.

55:45
    Kuznecov tancuje v strednom pásme a dostal tak puk k mantinelu, kam sa poň ponáhľa.

55:15
    Immonen len tak nahodil puk od zadného mantinelu k bráne, Varlamov dvíha obranne ruky.

54:30
    Strela z ľavej strany, Komarov pred Varlamovom ale nedokázal usmerniť.

53:20
    Kuljomin neprešiel do zakončenia po kľučke, Fíni opäť pri puku. Na ako dlho? Prelieva sa nám to tu zo strany na stranu.

52:33
    Granlund, Koivu a Pyörälä neuspeli pred Varlamovom, keď už sa brankár chystal na finálne zakončenie, jeden z jeho spoluhráčov puk uchmatol a uháňa preč.

51:29
    Fínom opäť nevyšiel prechod do pásma. Ak by toto dokázali v aktuálnom stave zvrátiť, tak by nešlo o zázrak, ale o hokejovú revolúciu a mali by dostať rovno zlato.

50:46
    Pokus Jaakolu ešte spoza modrej zblokovaný do ochrannej siete.

50:05
    Medvedev strieľal z pravej strany puk na teč, Kokarev ho aj pohladil, ale napokon si to puk rozmyslel a skočil mimo bránu.

48:41
    Rusko dalo gól!
    Vehanen bol obstrelený už strelou, či prihrávkou od modrej, krížom našla pred bránou osamoteného SERGEJA ŠIROKOVA, ktorému síce poskakoval puk na hokejke, ale akosi ho dokázal za čiaru dostať. Asistencie Jevgenij Birjukov a Nikita Nikitin.

48:21
    Dobrá práca Järvinena, Vehanen to mal na protipohyb, ale tento obranca zaskočil. Tereščenko to ale aj tak mal ďaleko.

47:25
    Sjomin sa snažil prihrávkou nájsť pred bránou stojaceho Ovečkina, ktorého by tak len zneužil na gól tečom, ale stál tam aj fínsky obranca a vyrazil puk preč.

47:05
    Vylúčenie Fínsko - Jesse Joensuu - dve minúty za faul kolenom.

46:22
    Kontiola po kľučke puk vrátil na pravý kruh, ale Joensuu neuspel.

45:53
    Mäenpää sa dostal k strele spoza ľavého kruhu, Varlamov vidí a vyráža betónom.

45:17
    "Krasivij", chváli kolegyňa nadomnou Tereščenka, ktorý sa nenechal oblbnúť kľučkou fínskeho kapitána a vzal mu puk v rohu klziska.

44:59
    Fínsko sa prediera do pásmom v osobe Pyöräläho, no odpískaný ofsajd. Hráčov tam bolo ako maku, obdivuhodné, že tam vôbec prešiel.

43:58
    Fínsko už vpredu, Joensuu sa snažil o strelu asi natrikrát, stále mu ju niekto vyrazil, posledným bol Varlamov.

43:38
    Väänänen s pukom za vlastnou bránou, Svitov sa snaží získať ho.

41:05
    Doviezli do Fínska svoj kočovný zábavný park, DENIS KOKAREV ich najprv pár povozil poza bránu na húsenkovej dráhe, potom rozložil pri Vehanenovi kolotoč, z ktorého sa hlava roztočila aj všetkým ruským fanúšikom - pretože puk nahodený pred bránu sa odrazil tuším od Väänänena dnu! Asistencia Nikolaj Kuljomin.

40:31
    Kiiskinen, presunutý do prvej lajny, sa snaží čo najlepšie tieniť Varlamovovi, na ktorého strieľa Mäenpää od modrej čiary.

40:01
    Začala tretia tretina.

V druhej tretine sme videli dve utešené ruské trefy - najprv sa z ľavého kruhu trafil Ovečkin a potom v presilovke hetrik zavŕšil strelou spoza pravého kruhu Malkin. Strely na bránu v druhej tretine 6:11, celkovo 16:18. Tretia tretina začne približne o 15:02.

40:00
    Druhá tretina skončila.

39:55
    Komarov sa ešte snaží vykresať iskierku nádeje a získať puk na zadnom mantineli, no Kapanen ho v tejto snahe nepodporuje.

39:32
    Fíni vyzerajú unavene. Ešte aj rýchlonohý Kiiskinen nestíha puk skôr ako ruský korčuliar.

37:46
    A v pásme to aj roztočili. YEVGENIJ MALKIN sa trafil spoza pravého kruhu presne a zavŕšil tak hetrik! Organizátori zbierajú z ľadu čiapky, šiltovky a klobúky. Asistencia Ilja Nikulin.

37:37
    Jednoducho sa po vyhodení Rusko dostalo späť do pásma.

36:59
    Vylúčenie Fínsko - Mikko Koivu - dve minúty za seknutie.

36:55
    Rusko pri signalizovanom vylúčení zavrelo Fínov v pásme.

34:50
    Obrovská šanca pre Fínov! Kiiskinen sa dostal k puku na pravej strane, z kruhu poslal krížom strieľanú prihrávku na teč, Komarov len nastavil hokejku a puk preletel ponad bránu!

34:14
    Kapanen nastrelil na bránu z uhla, ešte sa s vyrazeným pukom snaží spraviť niečo on i Komarov, ale puk neposlušne poskakuje.

33:53
    Na druhej strane po strele Pesonena Granlund na kolenách skúšal ešte držať puk pri bráne.

33:37
    Rusko v prečíslení! Širokov to skúsil individuálne a len do Vehanena.

33:21
    Granlund zle na Pesonena a opäť idú Rusi von.

32:59
    Už sú Fíni v pásme, ale spred Koivua sa natiahol po puk Perežogin a oslobodzuje Rusov.

32:38
    Koivu poslal z ľavej strany prihrávku, ktorú medzi kruhmi zachytil Dacjuk a vyhadzuje.

32:16
    Po vhadzovaní puk mieril na modrú, ale Mäenpää ho nezachytil.

32:13
    Vylúčenie Rusko - Alexander Svitov - dve minúty za nedovolené bránenie v hre.

31:37
    Po tom, čo nevyšiel prechod do pásma Nikulinovi, Sjomin len odovzdáva puk a strieda.

30:40
    Len to tak zahučalo po šanci prvého útoku pred Varlamovom!

30:20
    Ďalší ruský útok sa valí na Vehanena, ale Filppula zozadu dokázal Širokova obrať o puk.

29:47
    Predsa len sa podarilo ALEXANDROVI OVEČKINOVI presadiť švihom z ľavého kruhu, kam sa stiahol pomaly od brány. Vehanenovi to šupol rovno do vinkla. Asistencie Denis Denisov a Alexander Popov.

29:36
    Ovečkin to skúšal aj spoza protihráča, ktorý zblokoval jeho strelu.

29:15
    Pesonen sa nestihol vrátiť a vystavil spoluhráčov ofsajdu. Zatiaľ sa halou ozýva zborové "Suomi" s ozvenou.

28:04
    Filppula narušil ruský prechod do pásma. Už to dlho trvať nebude.

27:25
    Ovečkin od modrej len rozohral na ľavý kruh, Širokov chvíľu hypnotizoval Vehanena a potom mu to poslal na vzdialenejšiu žrď.

27:05
    Fíni však nedovoľujú Rusku usadiť sa v pásme.

26:44
    Pihlström a Kontiola povzbudzovaní do útoku, ale prihrávka Kontiolu poskočila cez ruskú hokejku.

26:24
    Vylúčenie Fínsko - Joonas Järvinen - dve minúty za podrazenie. Po opakovaných záberoch na kocke celá hala nespokojne bučí, nemyslí si, že by to bola obrancova chyba, ale naopak Malkinova.

26:24
    Malkin sa zviezol až za bránu, kde sa trochu pošmykol pred hitom a nepríjemne vrazil do mantinelu. Bude sa vylučovať.

26:15
    Filppulovi ušiel puk a získal ho tak Malkin! A ide dopredu!

25:25
    Denisov od modrej len do hráčov na kruhu a puk sa dostal ku Granlundovi.

24:49
    Jemelin s pukom neopustil pásmo cez forčekujúcich Fínov, ale aspoň drží puk.

24:06
    Opäť Fíni v akcii a Varlamov nemá problém prikryť puk.

23:58
    Kontiola sa dostal akosi cez obranu až k strele z pravého kruhu! Mal sťaženú pozíciu, sám nečakal, že to tam dovezie, brankár zasahuje betónom.

23:30
    Na opačnej strane Vehanen upratuje prihrávku pred bránu.

23:10
    Jokinen sa načahoval po puk jednou rukou, mal to trošku ďalej ako by si predstavoval a tak doň len ťukol, ešte Filppula spoza neho nastrelil, a ešte neskôr aj Koivu!

22:47
    Varlamov má zjednodušenú prácu. do šance sa dostal Pesonen, ale váľal sa tam pred bránkoviskom tiesnený a puk nepovšimnutý mohol brankár prikryť.

22:12
    Krátko po vhadzovaní strela z pravej strany, Vehanen sa pripravil, ale puk mieril mimo a Fíni idú dopredu.

22:04
    Vehanen kryje strelu až kdesi medzi kruhmi, Širokova otravuje jeden z fínskych spoluhráčov.

21:37
    Rusi sa k puku dostali veľmi rýchlo, čo sa očividne nepáči fínskym obrancom, ktorí po Vehanenovom zákroku utvárajú náznak potyčky.

20:57
    Fíni sa dostali do útočného pásma, kde sa usadili, no uvidíme ak dlho im to vydrží! Tentokrát z pravého kruhu tvrdo pálil Jaakola! Varlamov však opäť drží svoj tím nad vodou.

20:15
    Fínska kombinácia! V jej závere zakončoval Mäenpää! Jeho strelu však Varlamov upratal do bezpečia.

20:01
    Začala druhá tretina.

V prvej tretine sme mohli vidieť peknú organizovanú hru na oboch stranách. Prvýkrát sa podarilo gólovo presadiť Fínom, keď krásnou tvrdou strelou gólmana Varlamovova prekonal Niskala. Rusi sa však nevzdali a po ôsmich minútach sa roztočil ruský kolotoč, teda náčelník ruského kolotoča, ktorý za štyri minúty obrátil stav stretnutia na ruskú stranu!
    Druhá tretina sa nám začne už o pár minút! Zatiaľ vidíme krásny severský hokej, v ktorom dominujú Rusi!
    Zmení sa to za ďalších 20 minút?

19:28
    Prvá tretina sa dohráva v pokojnom tempe, ktoré sa nesie v podaní Rusov.

20:00
    Prvá tretina skončila.

19:06
    Rusom sa predsa podarilo zúžitkovať presilovú hru a otáčajú stav tohto stretnutia na svoju stranu. Po skvelej prihrávke Žerdeva, ktorý puk nasmeroval pred bránkovisko, kde stál osamotený JEVGENIJ MALKIN, tento skvelý ruský hráč si pripisuje ďalší gól na svoj účet, keď nádherne vymietol pavučinku medzi Vehanenovými betónmi. Asistencie pri tomto góle si pripisujú Nikolaj Žerdev a Sergej Širokov.

18:55
    Ďalší obrovský závar pred fínskou bránou! Fínska defenzíva je rozhádzaná!

18:00
    Po obrovskej chybe v ruskej defenzíve na útočnej modrej čiare sa Fíni dostali do prečíslenia! Filppula si skvelo nabehoval do pásma, no včas ho stihol odstaviť Jemelin!

17:11
    Nasleduje prvá presilová hra Rusov! Na dve minúty za držanie si odchádza sadnúť Vaananen!

16:15
    Fíni sú po inkasovanom góle mierne zmätení, no stále hrajú svoju aktívnu hru v ofenzíve i v defenzíve. Rusi dostali druhý dych! Na to si treba dávať pozor!

15:33
    Rusom sa podarilo vyrovnať! Po peknej prihrávke na modrú čiaru strieľal Nikitin, ten sa síce nedokázal presadiť, no puk sa ocitol na hokejke JEVGENIJA MALKINA, ktorý stál pozorne naľavo od fínskej brány, zachoval si chladnú hlavu, obkorčuľoval si bránu a skvelou strelou puk zavesil do fínskej brány. Asistencie si pripisujú hráči Nikita Nikitin a Alexander Popov.

15:02
    Rusi si vytvorili krásny tlak pred gólmanom Vehanenom, kde skvelo kombinujú! Fíni sú mierne zmätení, čo nevyzerá dobre.

14:25
    Rusi sa snažia založiť nejaký efektívny útok z hĺbky svojho obranného pásma, no zatiaľ neúspešne, keďže Fíni ich odstavujú vysokým forčekingom v strednom pásme.

13:41
    Hráči v červenom šate sa spod fínskeho tlaku oslobodili a ihneď založili útok na čele z Medvedevom, ten sa však rozhodol neprihrať a strieľal sám, čo sa mu nevyplatilo. Jeho strelu pohodlne pokrýva Vehanenova lapačku.

12:57
    Krásna strela od modrej v podaní Jokinena! Puk Varlamovovi z lapačky vypadol, no ruský gólman sa rýchlo zorientoval, čo nedalo Fínom šancu na dorážky.

12:25
    Rusi sa zásluhou strely Denisova úspešne oslobodzujú. Puk končí až za gólmanom Vehanenom.

11:47
    Fíni sa ihneď po vhadzovaní usadili v útočnom pásme, kde si krásne prihrávajú puk. Zatiaľ však nevidíme žiadne vážnejšie zakončenie letiace na ruskú bránu.

11:06
    Nasleduje prvé vylúčenie v tomto zápase - dve minúty za nedovolené bránenie zinkasoval Terešenko. Prvá presilová hra pre domácich zverencov!

10:13
    Nepríjemná príležitosť Fínov! Po krásnej prihrávke sa k zakončeniu dostal Kapanen! Ten sa však z hranice ľavého kruhu nedokázal presadiť! Jeho nedôraznú strelu pokrývajú Varlamovove betóny.

09:22
    Krásna strela z medzikružia v podaní Nika Koivu! Ten však prestrelil Varlamovovu bránu o pár centimetrov.

08:41
    Ďalší závar pred fínskou bránou! Po peknej kombinácii sa ruskí hráči dostali až pred bránkovisko, no boli bránení skvelou fyzickou hrou, čo im robilo zjavné problémy a Vehanen nemusel zasahovať.

08:19
    Rusi sa po úvodnom inkasovaní gólu dostali do ofenzívnej chuti a ihneď po tom, čo sa puk ocitol na ich hokejkách veľmi dobre attackujú útočné pásmo.

07:28
    Fínsko dalo gól! Fíni sa po skvelej prihrávke na útočnú modrú čiaru dokázali krásne presadiť! JANNE NISKALA zinkasoval prihrávku, no nerozhodol sa ďalej váhať, svoju hokejku napriahol tak silno, že gólman Varlamov puk pravdeopodobne ani nevidel! 1:0 pre domácu reprezentáciu! Asistencie si pripísali hráči Petri Kontiola a Jesse Joensuu.

06:39
    Fíni sa opäť rýchlosťou blesku dostávajú do útočného pásma, kde sú síce pekne bránení, no prihrávky im zatiaľ vychádzajú.

05:49
    Obrovská gólová šanca na ruskej strane! Po presnej prihrávke od Dacjuka sa k zakončeniu dostal Ovečkin, ktorý však nedokázal prekonať pozorné Vehanenove betóny!

04:53
    Skvelý prienik v podaní Granlunda! Ten sa po pravej strane dostal až do územia, kde leží pravý kruh, no tam ho efektívnym bodycheckom od puku odstavil Jemelin.

03:57
    Nepríjemná situácia pred Varlamovom! Strela Hietanena od modrej mala krásny dôraz, no pred ruskou bránou bola zblokovaná, čo sa prejavilo zmätkom pred ruskou svätyňou. Najlepšie sa však zorientoval Denisov, ktorý posiela puk do bezpečia.

03:09
    Obrovská príležitosť na fínskej strane! Po skvelej prihrávke od Immonena sa k zakončeniu dostal Granlund! Jeho úmysel však skvelo vycítil Varlamov, ktorý svojím ľavým betónom zachránil ruskú reprezentáciu!

02:17
    Ruskí hráči sa ihneď vo vyslobodení púšťajú do útoku! Vehanen však po strele z hokejky Malkina, ktorá smerovala z pravého kruhu vytiahol pekný zákrok vyrážačkou.

01:35
    Rusi boli dlho tlačení v obrannom pásme, no nakoniec sa im podarilo vyslobodiť zásluhou obranného zákroku v podaní Popova.

00:48
    Ďalší úspešný zákrok Varlamova! Tentokrát musel oprášiť svoju lapačku, ktorou pokrýva tvrdý projektil z hokejky Kapanena!

00:29
    Po peknej strele od modrej čiary v podaní Niskalu sa musel predviesť Varlamovov ľavý betón, ktorý posiela puk do bezpečia.

00:03
    Úvodné buly sa podarilo vyhrať fínskym hráčom, no z tejto príležitosti sa im nepodarilo niečo vyťažiť.

00:01
    Stretnutie práve začalo.

Oba tímy sú nastúpené na ľade. Červené dresy dnes oblieka ruská reprezentácia, ktorá je určená ako domáci tím, biele dresy nesú fínski hráči. Všetko je pripravené na začiatok tohto stretnutia.

Dôležitý zápas medzi Ruskom a Fínskom sa začne už o pár minút. Tieto dva tímy sa v semifinále stretávajú už po piatykrát!
    Dnes ide naozaj o veľa! Toto je prípravný boj pred súbojom o majstrovský titul, ktorý uvidíme už zajtra.

Rusko: Varlamov (Barulin) – Nikulin "C", Birjukov, Jemelin, Rjasenskij, Denisov, Medvedev, Nikitin, Svitov – Malkin, Popov, Perežogin – Ovečkin, Dacjuk, Sjomin – Tereščenko, Širokov, Žerdev – Kokarev, Kuljomin, Kuznecov – Svitov.

Fínsko: Vehanen (Rämö) – Mäenpää, Hietanen, Väänänen, Järvinen, Kukkonen, Jaakola, Niskala – Koivu "C", Jokinen, Filppula – Pesonen, Immonen, Granlund – Kiiskinen, Kapanen, Komarov – Kontiola, Pyörälä, Pihlström – Joensuu.

Rozhodca: Jeřábek (CZE), Reiber (SUI) – Dussureault (CAN), Morrison (USA).

Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie začína o 13:30.

Dominika Haršáni Handzušová

Góly a asistencie: 16. Malkin (Nikitin, Popov), 20. Malkin (Žerdev, Širokov), 30. Ovečkin (Denisov, Popov), 38. Malkin (Nikulin), 42. Kokarev (Kulemin), 49. Širokov (Birjukov, Nikitin) - 8. Niskala (Kontiola, Joensuu), 57. Granlund (Järvinen, Koivu)

Rozhodca: Jeřábek (CZE), Reiber (SUI) – Dussureault (CAN), Morrison (USA)

Diváci: 13239