Švajčiarsko – Francúzsko 5:1 (kon.) | Fínsko – USA 6:2 (kon.) | Bielorusko – Slovensko 4:7 (kon.)
Kanada – Nemecko 3:0 (kon.) | Rusko – Švédsko 1:3 (kon.) | Lotyšsko – Dánsko 1:0 (kon.)
Lotyšsko
1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Dánsko
Utorok 15.05.2018, 20:15Majstrovstvá sveta • Skupina B

Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 20:15.

Lotyšsko

Nominácia Lotyšska:

Brankári:
    Uldis Čalpa (Kurbads Riga), Kristers Gudlevskis (Bridgeport Sound Tigers, USA/AHL), Matiss Kivlenieks (Cleveland, USA/AHL)

Obrancovia: Guntis Galviňš, Kristaps Zile, Uvis Balinskis (všetci Dinamo Riga/KHL), Edgars Siksna (Saryarka Karaganda, Kaz./VHL), Kristians Rubins (Medicine Hat Tigers, Kan./WHL), Oskars Cibulskis (Hradec Králové, ČR), Ralfs Freibergs (Zlín, ČR), Kristaps Sotnieks (Lada Togliatti, Rus./KHL)

Útočníci: Roberts Bukarts (Zlín, ČR), Vitalijs Pavlovs, Gints Meija, Gunars Skvorcovs, Oskars Batna, Frenks Razgals, Nikita Jevpalovs, Mikelis Redlihs, Miks Indrašis (všetci Dinamo Riga/KHL), Martiňš Karsums (Dinamo Moskva, Rus./KHL), Rodrigo Abols (HC Örebro, Švéd.), Rihards Bukarts (Eisbären Berlín, Nem.), Andris Džeriňš (Hradec Králové, ČR)

Dánsko

Domáci tím je momentálne síce v roli postupujúceho tímu, ale v okolí je to poriadne našlapané, takže potrebujú vyhrať. V prípade, že sa im to podarí, tak majú postup istý, otázne potom bude či to bude z tretieho alebo štvrtého miesta. Organizátorská krajina na úvod vyhrala proti Nemecko až po nájazdoch, následne nestačila na USA (0:4) a ani Kanadu (1:7), lenže dočkala sa prekvapivého víťazstva proti Fínsku (3:2), ktoré potvrdila aj proti Nórsku (3:0) a Južnej Kórey (3:1). Duelom s Lotyšskom pre túto krajinu skupina končí.

Lotyšsko: Merzlikins (Gudlevskis) – Cibuļskis, Galvinš, Siksna, Sotnieks, Freibergs, Rubins, Zile – Rēdlihs (A), Džerinš (A), Indrašis – Abols, Balcers, Keninš – Rihards Bukarts, Blugers, Roberts Bukarts (C) – Razgals, Pavlovs, Meija – Jevpalovs.

Dánsko: Andersen (Dahm) – O. Lauridsen, Jensen Aabo, Larsen, Lassen, Nielsen, Nicholas Jensen, Kristensen – Bjorkstrand, Nielsen (A), Bødker – Storm, Hardt, Regin (C) – Nicklas Jensen, Hansen, Jensen – Christensen, Madsen (A), Jakobsen – Russell..

00:01

00:30
    Pre oba tímy je to dnes nesmierne dôležitý zápas. Kto vyhrá, získa štvrté miesto v herningskej skupine a tým pádom aj postup do štvrťfinále.

01:43
    Rihards Bukarts mal obrovskú šancu po tom, ako ho našiel puk pred bránkoviskom, avšak zblíza trafil iba Andersena.

02:38
    Dáni sa prvýkrát v stretnutí snažia niečo vymyslieť, ich kombinácia v útočnej tretine zatiaľ zakončenie neprináša.

03:23
    Pretečovaný puk za bránu zachytil Andersen, ten pomohol svojim spoluhráčom v rozohrávke.

03:53
    Mikelis Rēdlihs zakončoval cez obrancu súpera. Andesenovi puk vypadol, na druhýkrát ho prikryl.

04:28
    Dánsko sa znova v útočnom pásme nedostalo k vôbec ničomu, Lotyši puk vyhodili do útočnej tretiny.

05:26
    Znova prichádza iba nahodenie z lotyšskej strany, tieto situácie si zatiaľ Dáni bez problémov strážia.

06:04
    Zaváhanie Larsena potrestané nie je. Individuálne to skúsil Gints Meija, nepodarilo sa mu nič vymyslieť.

06:54
    Krídelná akcia Lotyšov priniesla prudké nahodenie, to brankár Frederik Andersen dokázal vyraziť do rohu ihriska.

07:27
    Nichlas Hardt vystrelil z pravého kruhu, lapačka brankára Lotyšska zareagovala, Elvis Merzlikins bez problém chytá.

08:25
    Oba celky teraz trochu upokojili situáciu, ich kombinácie nevedú k strelám. Hrať sa však bude hlavne zo zabezpečených obrán, keďže ide naozaj o veľa.

09:14
    Lotyšsko dalo gól!
    ANDRIS DŽERINŠ sa prepracoval do dobrej streleckej pozície na hranici kruhu, odkiaľ vystrelil cez dvoch hráčov pred sebou pomedzi nohy Andresena.
    09:14 Andris Džerinš (LAT) - 1:0

09:29
    Frederik Storm sa krásne individuálne dostal pred bránu súpera, jeho zakončenie po rýchlej kľučke išlo vedľa brány.

10:14
    Nahodenie za bránu Andersena pozbierali jeho spoluhráči, Dáni rýchlo vyrážajú smerom dopredu.

10:39
    Rihards Bukarts krásnou prihrávkou cez os našiel pred bránou súpera spoluhráča, Teodors Blugers vo veľkej šanci proti Andersenovi zlyhal.

11:12
    Lotyšskú snahu o akciu zastavil ofsajd, vhadzovať sa bude v strednom pásme.

11:49
    Zakázané uvoľnenie Lotyšska.

12:30
    Oliver Bjorkstrand hral aj napriek tomu, že bol avizovaný ofsajd, takže sa po jeho dotyku bude vhadzovať v strednom pásme.

13:32
    Lotyšsko na chvíľu nasťahované v útočnom pásme, veľa vody tam hokejisti z Pobaltia nenamútili.

14:28
    Tentoraz sa sú to súboje za bránou Lotyšska. Šance v posledných desiatkach sekúnd nejako nevidíme.

15:26
    Lotyšsko s pukom v útočnom pásme, jeho hráči si ho ale posúvajú popri mantineloch a k strelám naďalej príliš nedochádza.

15:57
    Guntis Galvinš nahodil, brankár Frederik Andersen chcel hneď rozohrať. Rozhodcovia už pískali.

16:46
    Nicklas Jensen sa dostal z krídla k bráne súpera, jeho zakončenie mieri mimo.

16:56
    Vylúčenie v tíme Dánsko (Jesper Jensen Aabo – 2 min., napadnutie oblasti hlavy a krku + 10 min. osobný trest, napadnutie oblasti hlavy a krku). Trest odpyká Frederik Storm.

17:42
    Lotyšsku zatiaľ presilovka vôbec nevychádza, zatiaľ neprišlo ohrozenie brány Andersena.

18:09
    Miks Indrašis to teraz síce skúsil, ale trafil iba priestor, kde bol Frederik Andersen.

18:56
    Dánsko hrá s piatimi hráčmi.

19:01
    Začala sa posledná minúta prvej tretiny.

20:00

Iba tri dánske strely priniesla prvá tretina. Lotyšsko malo jednoznačne viac z hry a túto aktivitu jediným presným zásahom deklaroval Andris Džerinš. Druhá tretina sa začne zhruba o 21:04.

20:01

20:22
    Džerinš v páde posúval puk smerom do brány súpera, brankár Frederik Andersen zapracoval hokejkou a zasiahol.

20:33
    Vylúčenie v tíme Lotyšsko (Mikelis Rēdlihs – 2 min., nebezpečná hra vysokou hokejkou).

21:35
    Dánsku presilovka nevychádza a zatiaľ neohrozili bránu súpera. Lotyši sa bránia veľmi dobre.

22:33
    Lotyšsko hrá s piatimi hráčmi.

23:01
    Vylúčenie v tíme Dánsko (Mikkel Bødker – 2 min., podrazenie).

23:58
    V druhej tretine presilovky nevychádzajú ani jednému tímu. Taktiež Lotyši sa v nej veľmi trápia.

24:44
    Ďalšie dánske vyhodenie. Katastrofa v tejto presilovky Lotyšska.

25:01
    Dánsko s piatimi hráčmi.

25:54
    Lotyšsko je paradoxne po skončení presilovky aktívnejšie. Drží s v útočnom pásme, ale priame zakončenia z toho aj tak nie sú.

26:46
    V posledných sekundách sa hra často prerušovala, zápas sa teda naťahuje sám od seba.

27:20
    Dáni prečítali nahodenie za bránu a sami prešli dopredu, avšak Nielsen strieľal do lapačky Merzlikinsa.

28:09

28:34
    Lotyšsko sa ťažko dostalo do útočného pásma, po nahodení o puk hráči z pobaltskej krajiny prišli.

29:04
    Vylúčenie v tíme Dánsko (Emil Kristensen – 2 min., hákovanie).

29:52
    Tentoraz hrajú Lotyši presilovku lepšie. Držia sa v útočnom pásme a je tam aj niekoľko nahodení, Andersen veľa práce nemal.

30:32
    Miks Indrašis to skúsil z pravého kruhu, ďalšia zablokovaná strela.Tých je v tejto presilovke dosť.

30:45
    Rudolfs Balcers zblízka dorážal, vo veľkej šanci nedal. Skvelý Frederik Andersen a jeho obrancovia.

31:04
    Dánsko v plnom počte.

31:25
    Dáni išli dvaja proti jednému. Frederik Storm to zobral na seba, namieril nad priestor brány Merzlikinsa.

31:43
    Nahodený puk ostal ležať v bránkovisku súpera, kde ho nedokázal za čiaru ani na niekoľkokrát dostať Frans Nielsen, ktorému sa zamotal pod korčule.
    31:43 Ralfs Freibergs (LAT)

32:23
    Dáni sa naďalej snažia vymýšľať nebezpečenstvo v útočnom pásme, Lotyši už lepšie dostupujú súperov.

32:49
    Rodrigo Abols bol síce sám pred bránou súpera, avšak z uhlu a zakončoval backhandom, takže Frederik Andersen zasiahol.

33:58
    Rihards Bukarts sa snažil tečovať nahodený puk pred bránou Dánska, nepodarilo sa mu ho ale zasiahnuť.

34:40
    Šarvátka v tretine Lotyšska, ale všetko zastavili rozhodcovia po tom, ako sa pískal ofsajd.

35:19
    Lotyši v súbojoch za bránou súpera puk nezískali, no Dáni ho vyhodili len do stredného pásma.

35:59
    Lotyšsko je stále aktívnejším tímom a naďalej kombinuje v útočnom pásme. Všetko je to zároveň bez strely.

36:53
    Nichlas Hardt strieľal z pravej strany cez obrancov súpera, brankár Elvis Merzlikins zasiahol lapačkou.

37:40
    Ďalšie prerušenie hry, druhá tretina sa poriadne naťahuje, čo viac vyhovuje Lotyšsku.

38:31
    Roberts Bukarts to skúsil individuálne. Po tom, ako sa dostal do útočnej tretiny, vystrelil, Frederik Andersen zasiahol.

39:01
    Začala sa posledná minúta druhej tretiny.

40:00

Druhá tretina gól nepriniesla, Lotyšsko teda stále vedie najtesnješím pomerom 1:0 a je bližšie k postupu do štvrťfinále. Tretia tretina sa začne zhruba o 21:59.

40:01

40:17
    Dáni začali tretiu tretinu svižne, avšak nahodenie od modrej čiary Merzlikins vyrazil.

40:54
    Obrovská šanca na vyrovnanie, ale Mads Christensen poslal svoje zakončenie len do brvna.

41:33
    Na opačnej strane dobre pálil Cibulskis, Andersen zakročil aj napriek dobrému cloneniu.

42:10
    Vstup do tretej tretiny mali obe mužstvá naozaj fantastický. Hrá sa z jednej strany na druhú s množstvom striel.
    42:10 Frederik Storm (DEN)

42:51
    Okamžite po buly strela smer lotyšská brána, Elvis Merzlikins nakoniec zasahovať nemusel.

43:35
    Rudolfs Balcers sa uvoľnil okolo posledného obrancu, avšak zakončoval jednou rukou v páde a našiel iba Andersena.

44:17
    Larsen síce spred bránkoviska takmer skóroval, avšak puk zasiahol vysokou hokejkou, čiže gól by aj tak neplatil.

45:23
    Lotyšsko na chvíľu upokojilo hru po tom, ako puk dostali jeho hráči do útočného pásma, kde ho dokážu držať.

46:05
    Lotyši pokračujú v snahe čo najviac otupiť aktivitu Dánska z posledných minút a to sa im momentálne aj darí.

46:53
    Philip Larsen si nakorčuľoval až pred bránkovisko, v dobrej šanci trafil brankára súpera Merzlikinsa.

47:43
    Dáni s problémami založiť plynulú akciu, momentálne to znova Lotyši bránia veľmi dobre v strednom pásme.

48:59
    Mikelis Rēdlihs to skúsil z ľavej strany, našiel iba lapačku Andersena.

49:16
    Ronalds Keninš našiel pred bránou súpera spoluhráča, Rudolfs Balcers nedokázal nasmerovať puk do odkrytej časti svätyne.

50:01
    Dostali sme sa do poslednej desaťminútovky riadnej hracej doby. Dánsko naďalej márne dobýja bránu súpera.

50:56
    Dáni znova s veľkými problémami pri vyvezení puku zo svojho pásma. Nakoniec to skončilo dobrým, no nepresným nahodením.

51:46
    Štyria lotyšskí hráči sa dostali do rýchlej kontry, strela od Kristiansa Rubinsa smerovala priamo na Andersena.

52:27
    Lotyšsko drží puk na vlastných hokejkách, momentálne Dáni trochu nečakane čakajú na ťah súpera.

53:23
    Lotyši mohli ísť do situácie dvoch proti jednému, čo sa nepodarilo, no dostali sa dvaja proti Andersonovi. Toho pri obrovskej šanci Abolsa zachránila žrď.

54:09
    Dáni sa tentoraz dostali zo svojho pásma celkom rýchlo, nahodenie na zadný mantinel prečítali Lotyši.
    54:09 Rodrigo Abols (LAT)

55:04
    Dostali sme sa do poslednej päťminútovky tretiny, možno zápasu. Dáni zakladajú akciu spoza vlastnej brány.

55:39
    Philip Larsen strieľal od modrej čiary. Elvis Merzlikins vyrazil iba pred seba, dvojica Dánov puk nedorazila.

56:52
    Znova sa hrá hlavne v strednom pásme. Dánsku sa výrazne kráti čas, Lotyšsko robí všetko pre to, aby neinkasovalo.

57:59
    Frederik Andersen na striedačke, Dánsko to skúša bez brankára.

58:01
    Začali sa posledné dve minúty tretej tretiny.

58:33

58:33
    Oddychový čas Dánov.

58:52
    Dánsko sa až teraz usadili v útočnom pásme, kde sa pokúša vytvoriť zámok pred bránou Merzlikinsa.

59:17
    Larsen nemieril presne, Lotyšsko vyhodilo puk aj za cenu icingu.

59:42
    Dánsku sa vôbec nedarí niečo vymyslieť. Lotyšsko znova vyhadzuje na zakázané uvoľnenie.

59:49

Lotyšsko postupuje zo štvrtého miesta na úkor domáceho Dánska do štvrťfinále, prvýkrát od roku 2009. O jediný presný zásah stretnutia sa postaral útočník Hradca Králové Andris Džerinš, ktorý je tak národným hrdinom, zatiaľ čo organizujúca krajina smúti.

Ja vám ďakujem za pozornosť a prajem dobrú noc. (22:38:19)