Rusko – Dánsko 3:0 (kon.) | Česko – Nórsko 1:0 (po pr.) | Švédsko – Lotyšsko 2:0 (kon.)
Kanada – Francúzsko 3:2 (kon.)
Švédsko
2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
Lotyšsko
Štvrtok 11.05.2017, 20:15 • LANXESS Arena • Majstrovstvá sveta • Skupina A

Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 20:15.

Vítame vás pri sledovaní on-line prenosu priamo z dejiska MS v hokeji 2017. Štvrtkový program kolínskej A-skupiny zakončí zápas Švédska s Lotyšskom.

Švédsko zatiaľ zaostáva za očakávaniami. Do Kolína pricestovalo s kádrom nabitým hráčmi z NHL, ale z troch doterajších duelov získalo iba päť bodov. Severanom v úvodnom zápase proti Rusku chýbala zohratosť a napriek tomu, že dlho viedli, napokon prehrali 1:2 po samostatných nájazdoch. Ďalšie zaváhanie nedopustili v stretnutí s domácim Nemeckom. V polovici duelu bol síce stav vyrovnaný, ale potom Švédsko pridalo a súpera prevalcovalo jasne 7:2. Zdalo sa, že zverenci Rikarda Grönberga sa dostali do potrebnej formy a potvrdia to proti Američanom. V zápase trikrát viedli a mali hernú prevahu, no výberu USA dovolili vždy vyrovnať a nakoniec prehrali tesne 3:4.

Lotyšsko kráča turnajom bez jediného zakopnutia a má výbornú pozíciu v boji o postup do štvrťfinále. Pobaltská reprezentácia odštartovala majstrovstvá sveta víťazstvom 3:0 nad Dánskom, keď mohla ďakovať dvojgólovému strelcovi Indrašisovi a brankárovi Merzlikinsovi. Lotyšský gólman bol takisto dôležitou súčasťou tímu v zápase so Slovenskom, ktorom inkasoval iba raz. Jeho spoluhráči sa presadili trikrát v presilovkách a vyhrali 3:1. V utorok hrali Lotyši s Talianskom, ale pozícia favorita im zväzovala ruky. Až do úplného konca bol stav vyrovnaný, no Andris Džerins gólom rozhodol o triumfe svojej krajiny v pomere 2:1.

Pred štartom svetového šampionátu hrali Švédi a Lotyši dva prípravné zápasy. Severania najskôr vyhrali 4:1, ale v odvete podľahli súperovi 3:4 po samostatných nájazdoch. Vlani na MS sa zrodil výsledok 2:1 po predĺžení v prospech švédskeho tímu.

Švédsko: Läck (Fasth) – Strålman, Hedman (A), Holm, Brodin, J. Klingberg, Edler – E. Lindholm, V. Rask, Landeskog (A) – Krüger, Söderberg, Omark – Eriksson Ek, W. Nylander, W. Karlsson – J. Lundqvist (C), Nordström, C. Klingberg.

Lotyšsko: Merzlikins (Punnenovs) – Sotnieks, Kulda, Cibuļskis, Galvinš, Balinskis, Freibergs, Bindulis – Daugavinš, Džerinš, Roberts Bukarts – Sprukts, Rihards Bukarts, Indrašis – Skvorcovs, Girgensons, Keninš – Razgals, Pavlovs, Meija.

00:01

00:33
    Ronalds Keninš chcel uniknúť po ľavom krídle, ale puk si posunul ďaleko od seba a včas k nemu pristúpil švédsky obranca.

01:48
    Zatiaľ je to z oboch strán opatrný hokej. Prekvapivo o niečo aktívnejší sú lotyšskí reprezentanti.

02:28
    Lotyši výborne korčuľujú a svojim pohybom robia súperovi problémy. Švédi nemajú dostatok času na rozohrávku.

03:10
    Švédi mali pred týmto duelom dvojdňovú prestávku, takže aj týmto môže byť spôsobený ich slabší štart do zápasu.

03:50
    Elias Lindholm zakončoval bez prípravy z ľavého krídla. Puk poslal mimo brány do rohu klziska.

04:14
    Lotyšská obrana zabudla na voľného Alexandra Edlera, ktorý si nakorčuľoval medzi kruhy. Švédsky obranca poslal puk do lapačky Merzlikinsa.

04:54
    William Karlsson mohol zakončovať z ľavej strany, ale trochu zbytočne ešte prihrával a nenašiel voľného spoluhráča.

05:08
    Jonas Brodin sa ocitol vo výbornej streleckej pozícii, zvolil zakončenie švihom, ale Elvis Merzlikins podržal svoj tím.

05:08
    Lotyši dostali výhodu presilovky. Joel Eriksson Ek inkasoval dve minúty za hrubosť.

06:00
    Miks Indrašis kvalitne vypálil príklepom z pravého kruhu, ale jeho pokusu chýbala väčšia presnosť.

06:53
    Elias Lindholm si pohybom vypýtal faul. Uvis Balinskis sa previnil podrazením a dostal dve trestné minúty.

07:08
    Vylúčený Joel Eriksson Ek je späť na ľadovej ploche. Švédsky tím začína presilovku piatich proti štyrom.

07:50
    William Nylander bez problémov vnikol do útočného pásma, ale potom poslal nepresnú spätnú prihrávku na hokejku protihráča.

08:20
    Andris Džerinš zaútočil vo vlastnom oslabení. Zakončil švihom spoza hráča a jeho tečovaný pokus schoval do lapačky Eddie Läck.

08:53
    Úvodné presilovky zápasu zostali nevyužité. Lotyši ani Švédi nedokázali zužitkovať o pár sekúnd skrátené početné výhody.

09:13
    Švédsko dalo gól! GABRIEL LANDESKOG predviedol výbornú individuálnu akciu. Od pravého mantinelu sa natlačil pred bránu a povedľa lotyšského gólmana pretlačil puk do siete. Asistencie: Victor Rask, Elias Lindholm.
    09:13 Gabriel LANDESKOG - 1:0

09:51
    Philip Holm skúsil nahodiť puk od modrej čiary pred bránu, no lotyšská defenzíva zrazila jeho pokus na ochrannú sieť.

10:10
    Andris Džerinš vnikol medzi dvoch brániacich Švédov, ale v poslednej chvíli bol zastavený a nemohol vystreliť.

10:29
    Na opačnom konci klziska pohrozil Joel Eriksson Ek. Mladý švédsky útočník zakončoval voľný z osi ihriska, ale trafil iba Merzlikinsa.

11:27
    Linus Omark sa presadil individuálne okolo brániciach Lotyšov, ale jeho spätná prihrávka pred bránu našla nikoho.

12:32
    Zemgus Girgensons spálil veľkú príležitosť na vyrovnanie. Útočník Buffala Sabres dostal prihrávku pred Eddieho Läcka, ale zblízka namieril iba do neho.

13:14
    Lotyši boli nasťahovaní v útočnom pásme, no nedarilo sa im dostať puk do nebezpečných pozícii, iba ho naháňali pri mantineli.

14:12
    William Nylander predviedol svoj obdivuhodný prehľad v hre a počkal si na pohyb voľného Antona Strålmana, ktorý zakončoval z spomedzi kruhov, no trafil iba Merzlikinsa.

15:00
    Lotyši držia krok so súperom v korčuľovaní, nasadení a súbojoch. V dôležitých momentoch ich však zrádza technika.

15:46
    Ronalds Keninš zachytil prihrávku švédskeho hokejistu v strede klziska a mohol ísť do samostatného nájazdu. Puk však neskrotil na hokejke.

16:37
    Oskars Cibuļskis sklepol zo vzduchu prihrávku Hedmana a dostal svoj tím do výbornej šance. Potom ale nepresne poslal puk na voľného Kasparsa Daugavinša.

17:40
    Rihards Bukarts dokázal obísť jedného zo Švédov, ale nemal podporu spoluhráčov smerom dopredu, a tak puk len vyhodil.

18:12
    Teodors Blugers nahadzoval puk pred bránu, ktorý bol jemne tečovaný. Eddie Läck pohotovo zasiahol betónom.

19:10
    Alexander Edler poslal puk pred lotyšskú bránu, kde bolo možno hráčov. Došlo aj k viacerým zradným odrazom, ale Elvis Merzlikins všetko vyriešil.

19:17
    Lotyši získavajú výhodu presilovky. Dve trestné minúty za podrazenie dostal Marcus Krüger.

20:00

Švédsko podľa očakávania diktuje tempo hry, ale má proti sebe solídneho súpera. Lotyši dokážu držať krok s favoritom a nepúšťajú ho do súvislého tlaku. Napriek tomu prehrávajú, keď sa v 10. minúte presadil individuálne Gabriel Landeskog.

Strely na bránu: 9 – 3.

20:01

20:46
    Lotyši si zahrajú dvojnásobnú presilovku. Roberts Bukarts bol dvakrát za sebou podrazený a druhý zákrok rozhodcovia posúdili ako faul. Dve minúty dostal Anton Strålman.

21:17
    Lotyšský tím si vypracoval krátky tlak v útočnom pásme, ale Švédi už hrajú vo štvorici a budú sa naďalej brániť.

22:46
    Skončila sa aj presilovka piatich proti štyrom. Lotyši nedokázali vymyslieť nič zaujímavé a Eddie Läck bol takmer bez práce.

23:30
    Úvod prostredného dejstva nemá vysoké tempo. Oba tímy kazia prihrávky vo finálnej fáze sa nedokážu ohroziť bránu.

23:57
    Útočná akcia švédskeho tímu bola zastavená na modrej čiare. Alexander Edler vnikol do ofsajdovej pozície.

24:13
    Linus Omark vystrelil z ľavého krídla a zatriasla sa sieť lotyšskej brány. Švédski fanúšikovia sa však neradovali, lebo ju puk zasiahol iba zboku.

24:56
    John Klingberg príklepom vystrelil od modrej čiary, ale Elvis Merzlikins mal dobrý výhľad a puk vykopol betónom.

25:30
    Tutovka švédskeho tímu. Dvaja hráči išli na brankára Elvisa Merzlikinsa, ale ten situáciu zvládol a dokázal puk vypichnúť.

26:43
    Švédi postupne zvyšujú svoju aktivitu a momentálne točia svojho súpera v pásme. Lotyši zatiaľ odolávajú prevahe.

27:27
    John Klingberg si výborne nakorčuľoval pred bránu, dostal prihrávku do správneho priestoru, ale puk zasiahol iba korčuľou.

28:10
    Carl Söderberg bol voľný na osi klziska, pohotovo vystrelil, no jeho pokus nenašiel správny cieľ. Iba brániaceho Lotyša.

28:54
    Máme tu prvú reklamnú prestávku v druhej tretine. Po strele lotyšského hráča puk opustil klzisko.

29:18
    Victor Rask nastreľoval puk z ľavého krídla na bránu, no Kristaps Sotnieks ho zrazil do hľadiska a práve do miesta, kde stáli fanúšikovia Lotyšska, ktorí získali cenný suvenír.

29:54
    Prechod Švédov cez modrú čiaru bol hraničný, ale rozhodcovia hru pustili. Napokon zakončoval z ľavého krídla nebezpečne Joel Eriksson Ek.

30:30
    Victor Rask unikol po ľavom krídle a švihom preveril Merzlikinsa. Všetko sa to udialo pri signalizovanom vylúčení Lotyša.

30:47
    Vylúčenie na lotyšskej strane. Dve minúty za podrazenie dostal útočník Janis Sprukts.

31:45
    William Nylander poslal nepresnú prihrávku na modrú čiaru a jeho tím stratil výhodu útočného pásma. Oba tímy striedajú.

32:17
    Victor Hedman nepríjemne nahadzoval od modrej čiary a Elvis Merzlikins jeho pokus nedokázal chytiť. Následná dorážka Eliasa Lindholma nesmerovala do siete.

32:47
    Vylúčenie Janisa Spruktsa je na konci. Lotyšský tím vydržal v dvojminútovom oslabení bez inkasovaného gólu.

33:25
    Lotyši zaváhali vo veľkej príležitosti. Kaspars Daugavinš sa dostával do samostatného nájazdu, ešte prihral lepšie postavenému Robertsovi Bukartsovi, no ten úplne zbytočne volil zase nahrávku.

33:59
    Elvis Merzlikins si pripísal úspešný zákrok po strele švédskeho hokejistu, takže rozhodcovia hru prerušili a nariadili reklamnú prestávku.

34:14
    Ronalds Keninš zakončoval švihom z pravého krídla. Jeho pokus letel vysoko nad švédsku bránu.

34:52
    Elias Lindholm nedokázal spracovať prihrávku do jazdy na modrej čiare a pripravil sa o možnosť ísť do samostatného úniku.

35:45
    Gints Meija nahadzoval puk z pravého krídla pred švédsku bránu. Eddie Läck situáciu pozorne sledoval, ale nemusel zasahovať.

36:34
    Elvis Merzlikins zbytočne zavaril svojmu tímu nepresnou rozohrávkou. Stratil puk za vlastnou bránou a potom so šťastím odolal tlaku súpera.

37:20
    Lotyši po chybe Merzlikinsa dlho bránili, ale napokon sa im podarilo pretlačiť puk aspoň do stredného pásma.

37:40
    Lotyšsko sa oslobodilo iba za cenu zakázaného uvoľnenia. Na ľade preto ostala formácia, ktorá sa už približne minútu odoláva tlaku Švédov.

37:48
    Je tu ďalšie zakázané uvoľnenie. Lotyši síce nemohli odísť striedať, no získali ďalšie sekundy na oddych.

38:06
    Tentoraz sa prezentovali zakázaným uvoľnením hokejisti Švédska. Lotyši preto mohli pokojne striedať.

38:36
    Zemgus Girgensons zakončoval švihom z pravého krídla. Mal dobrú pozíciu, ale trafil iba Švéda stojaceho pred ním.

39:20
    V závere tretiny je hra často prerušovaná, takže zápas stratil tempo a oba tímy čakajú na odchod do kabíny.

39:42
    Lotyšský kapitán Kaspars Daugavinš bol atakovaný lakťom do hlavy a dlho ležal na ľade. Marcus Krüger dostal dve trestné minúty.

40:00

Obraz hry sa oproti prvej tretine vôbec nezmenil. Lotyšsko úspešne sekunduje favoritovi vďaka defenzívnej taktike. Švédi nedokázali navýšiť svoje tesné vedenie a stále vedú iba o jediný gól vďaka úspešnému zakončeniu Landeskoga.

Strely na bránu: 21 – 8.

40:01

40:20
    Kaspars Daugavinš našiel medzi kruhmi rozbehnutého Andrisa Džerinša, ktorý bez prípravy strieľal. Eddie Läck sklapol betóny.

41:04
    Daugavinš posielal nebezpečnú prihrávku do zhusteného priestoru bránu. Puk sa však neodrazil na lotyšské hokejky.

41:50
    Švédi hrali chvíľu v pätici a ihneď si vypracovali dobrú šancu. Spomedzi kruhov zakončoval obranca Alexander Edler, ale Elvis Merzlikins ho vychytal.

42:30
    Severania sa dostali do brejku štyroch proti dvom, no William Nylander preváhal ideálny moment na streľbu alebo prihrávku.

42:36
    Ďalšia presilovka pre lotyšský tím. William Nylander dostal dve trestné minúty za držanie protihráča.

43:00
    Obrovská šanca Lotyšov. V najväčšej príležitosti svojho tímu počas celého duelu sa ocitol Kaspars Daugavinš, ktorý z pravej strany prestrelil bránu.

43:40
    Lotyši chceli pretlačiť puk cez ležiaceho Läcka, ale nepodarilo sa im to. Naopak, o pár sekúnd sa bránili protiútoku Švédov, ktorý eliminoval Elvis Merzlikins.

44:38
    Švédi hrali v pätici len dve sekundy a čaká ich ďalšie oslabenie. Alexander Edler dostal dve minúty za krosček.

45:03
    Švédski hokejisti aj fanúšikovia sa búria, pretože hlavný rozhodca opäť vylučuje. Elias Lindholm v brejku dvoch proti jednému nedovolene bránil a vyslúžil si dve minúty na trestnej lavici.

45:03
    Lotyšský tréner siahol po oddychovom čase, pretože jeho zverencov čaká dôležitý moment. Timeout určite prijal aj švédsky kouč.

46:00
    Lotyši kombinujú, sú usadení v útočnom pásme, ale chýba im častejšia streľba. Ak aj zakončia, puk letí mimo brány.

46:23
    Miks Indrašis strieľal z osi klziska, no švédska defenzíva jeho pokus zblokovala na ochrannú sieť.

47:03
    Švédsko prežilo dlhé oslabenie o dvoch hráčov, aj následnú klasickú presilovku Lotyšov. Pobaltská reprezentácia nevyužila veľkú možnosť na vyrovnanie.

47:20
    Elias Lindholm nebezpečne vystrelil švihom z pravého krídla. Elvis Merzlikins musel zasahovať až na dvakrát.

47:54
    John Klingberg najskôr strieľal z pravej strany a lotyšský brankár jeho pokus vyrazil. Puk dostal na hokejku Victor Rask, ktorý pálil do takmer odkrytej siete, no minul.

48:43
    Eddie Läck nevidel dobre na strelu Cibulskisa od modrej čiary, pretože mu stál vo výhľade jeden spoluhráč. So šťastím puk vyrazil.

49:39
    Hedmanovi preskočil puk hokejku na modrej čiare a Lotyši sa vydali do brejku. Prečíslenie súpera zastavil Anton Strålman iba za cenu faulu a dvoch minút za hákovanie.

50:20
    Lotyši stratili veľa času a zatiaľ sa len krútili s pukom v strednom pásme. Na ľad prichádzajú nové sily.

51:00
    Oskars Cibuļskis vypálil od modrej čiary, Zemgus Girgensons chcel jeho strelu tečovať, ale zlomila sa mu hokejka.

51:39
    Lotyšov dnes budú mrzieť nevyužité presilovky. Švédi boli osemkrát na trestnej lavici, ale napriek tomu si držia čistý štít.

52:20
    Teodors Blugers zakončil spoza hráča, ale ten zblokoval jeho strelu na ochrannú sieť. Nasleduje reklamná prestávka.

53:02
    Lotyši hrali osemkrát v početnej výhode, ale zatiaľ vyslali na Eddieho Läcka iba trinásť priamych striel za vyše 53 minút.

53:45
    John Klingberg výborne vystrelil príklepom od modrej čiary. Jeho delovka len tesne minula lotyšskú bránu.

54:12
    Lotyši dvakrát po sebe hrozili z rovnakej pozície na ľavom krídle. Andris Džerinš strieľal nad bránu a Kaspars Daugavinš preveril pozornosť Eddieho Läcka.

54:32
    Kulda sa oprel do puku príklepom od modrej čiary. Lotyšský obranca však mieril nad švédsku bránu.

55:20
    Švédi pokazili rozohrávku. Krížna prihrávka cez stredné pásmo bola príliš dlhá a nenašla nikoho v žltých dresoch.

56:00
    Kaspars Daugavinš zahodil veľkú šancu na vyrovnanie. Lotyšský kapitán bol voľný na ľavom krídle, odkiaľ na dvakrát zakončoval. Eddie Läck opäť odolal.

56:42
    Švédsko dalo gól! Elvis Merzlikins najskôr vytiahol jeden z najkrajších zákrokov celého šampionátu proti Victorovi Raskovi, ale potom ostal ležať v bránkovisku a voľný ELIAS LINDHOLM napálil puk do odkrytej siete. Asistencia: Victor Rask.
    56:42 Elias LINDHOLM - 2:0

57:15
    Lotyši si komplikujú situáciu ešte viac. Janis Sprukts dostal dve trestné minúty za nebezpečnú hru vysokou hokejkou.

57:40
    Lotyši išli rýchlo do brejku dvoch proti jednému, ale voľný Ronalds Keninš nedostal ideálnu prihrávku pred bránu.

58:42
    John Klingberg vystrelil príklepom z pravej strany, ale minul bránu a navyše puk po mantineli vyšiel z útočného pásma.

59:15
    Lotyši sú kompletní, pretože Janis Sprukts naskočil späť na ľadovú plochu. Majú však minimum času na úpravu skóre.

Najlepší hráči zápasu: Eddie Läck (Švédsko) – Elvis Merzlikins (Lotyšsko).

Strely na bránu: 30 – 19.

Švédska reprezentácia dnes nemala jednoduchú úlohu. Do zápasu vstupovala po dvojdňovom voľne a navyše v úvodných troch dueloch stratila až päť bodov. Proti Lotyšsku bola hokejovejšia, ale dlho viedla iba o jediný gól, keď sa presadil Gabriel Landeskog. Lotyšskí hokejisti mohli viackrát vyrovnať v presilovkách, no nepodarilo sa im to a napokon ešte raz inkasovali z hokejky Eiasa Lindholma. (22:26:28)

Tomáš Lengyel

Góly a asistencie: 10. Landeskog (V. Rask, E. Lindholm), 57. E. Lindholm (V. Rask)

Lotyšsko: Merzlikins (Punnenovs) – Sotnieks, Kulda, Cibuļskis, Galvinš, Balinskis, Freibergs, Bindulis – Daugavinš, Džerinš, Roberts Bukarts – Sprukts, Rihards Bukarts, Indrašis – Skvorcovs, Girgensons, Keninš – Blugers, Pavlovs, Meija – Razgals.

Rozhodca: Lemelin (AUT), Piechaczek (GER) – Šefčík (SVK), Suominen (FIN).