Lotyšsko – Nemecko 5:3 (kon.) | USA – Česko 7:2 (kon.) | Kanada – Švédsko 5:3 (kon.)
Fínsko – Slovensko 3:0 (kon.) | Rusko – Švajčiarsko 0:5 (kon.)
Fínsko
3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Slovensko
Štvrtok 23.04.2015, 18:45 • Arena Lucerne • Majstrovstvá sveta U18 • Štvrťfinále

Pre Slovákov je to záverečná. Svoju púť na turnaji opäť zakončili vo štvrťfinále. Za trio najlepších hráčov nášho tímu na turnaji boli vyhlásení Adam Húska, Andrej Hatala a Peter Valent. (20:49:34)

Strely na bránu: 23:21
    Vylúčenia: 4:3

Najlepší hráči zápasu: Vili Saarijärvi – Radovan Bondra

Tretí štvrťfinálový zápas je minulosťou. Fínsko napokon zvíťazilo 3:0. Slováci sa snažili kaziť im hru a častokrát sa im to aj darilo, no stopku Fínom na ceste za titulom nevystavili.

60:00

59:44
    Jesper Mattila dostáva dve minúty za podrazenie a niekoľko sekúnd tak odohrajú v oslabení o dvoch hráčov.

59:10
    Slovensku už veľa času neostáva. Aj cez presilovku trávia čas vo svojej obrannej tretine.

58:55
    Ostáva minúta presilovky a len o čosi menej zo zápasu. Vhadzuje sa po Vehviläinenovej ľavej ruke.

58:37
    Slováci sa usadili v pásme a kombinujú.

57:54
    Sádecký sa snažil predrať po ľavom krídle a neprešiel len za cenu faulu. Juuso Valimäki dostáva dve minúty za držanie.

57:04
    Slováci vyhodili puk, no môžu sa rovno otočiť. Puk skončil na zakázanom uvoľnení.

56:52
    Po dlhšom čase sa Fíni dostali do útočného pásma a držia puk za bránou.

56:03
    A Slováci pokračujú v aktivite. Vehviläinen sa však znova ukázal.

55:40
    Aj táto presilová hra ostala nevyužitá. Niekoľkokrát však ohrozili bránu Fínska.

54:42
    Bondra vo veľkej šanci na zníženie! Ocitol sa na vrchole kruhu a snažil sa mieriť pod hornú žrď. Vehviläinen sa ale predviedol lapačkou.

54:14
    Grman od modrej len vyprášil betón Vehviläinena. Oško podobne stroskotal následne z pravého kruhu.

53:31
    Otto Leskinen dostáva dve minúty za držanie. Druhá presilová hra pre Slovákov.

Dnešné stretnutie sleduje 469 divákov.

52:51
    Aj po konci presilovej hry sa Fíni držia v pásme. Slováci navyše nemôžu striedať, puk skončil na zakázanom uvoľnení.

52:06
    Oslabenie sa skončilo, Lešťan späť v hre.

51:44
    Puljujärvi spoza brány vyslal prihrávku na Nättinena, ten ale spomedzi kruhov nenamieril presne a netrafil bránu.

51:05
    Fíni ostávajú v útočnom pásme, chýba streľba.

50:42
    Bodák je späť na ľade a pomáha brániť. Húsku ohrozil počas výhody o dvoch hráčov len Laine.

50:06
    Filip Lešťan dostáva dve minúty za podrazenie, Fínov čaká 34 sekúnd presilovky piatich proti trom!

49:30
    Takmer polovica presilovej hry je už za nami a Fínom sa nedarí dostať sa do tempa. Slováci sa zatiaľ poľahky oslobodzujú.

48:40
    A máme tu ďalšie oslabenie Slovákov... Martin Bodák dostáva dve minúty za nebezpečnú hru so zdvihnutou hokejkou.

48:01
    Fínsko dalo gól!
    Severania vedú už o tri góly. SAMI TAVERNIER poslal puk Ruotsalainenovi, ktorý mu ho ale vrátil a Tavernier tak mohol zakončiť do prázdnej brány.
    Asistencia: Arttu Ruotsalainen.

47:28
    Fíni dostali súpera opäť pod tlak. Saarijärvi ponúkol puk strelou na teč, Palmu ale mal zablokovanú hokejku a nemohol sa tak puku lepšie dotknúť.

46:52
    Aj Vehviläinen musí zasahovať. Lapačkou si počkal na Sádeckého strelu z pravej strany od mantinelu.

46:42
    Saarijärvi nahodil puk zo stredného pásma a Húska prerušil hru. Vhadzovať sa bude po jeho ľavici.

46:29
    Fíni naďalej útočia, ostávajú v útočnom pásme a kombinujú.

45:27
    SAMI TAVARNIER sa dostal k puku na pravej strane a z hranice bránkoviska prekonal Húsku a zvyšuje vedenie svojho tímu.

45:04
    Rýchly protiútok Fínska, Niemela si pri ňom vymenil puk so spoluhráčom, ale pri strele minul bránu.

44:35
    Bodák sa dostal k strele, z pravého kruhu precvičil Vehviläinenovu lapačku.

44:05
    Tretia tretina, zvlášť v porovnaní s prvými dvoma, sa hrá vo vysokom tempe. Zatiaľ tak sledujeme najzaujímavejšiu časť zápasu.

43:13
    Šanca na druhej strane. Z rohu sa Slováci natlačili pred bránu a tu sa pretláčali s brankárom. Vehviläinen si dal pozor.

42:30
    Prvá šanca tejto tretiny. K strele sa dostal medzi kruhmi Saarela, no puk minul bránu a zadunel o mantinel.

41:51
    Fínom prechod do útoku znova nevyšiel. Slovenský obranný val ho zastavil.

41:11
    Slováci aktívne napádajú a držia tak Fínov pod tlakom. Nie však v útočnom pásme.

40:29
    Fíni vyhrali vhadzovanie a držia puk u seba.

40:01

V druhej tretine sme gól nevideli. Nemal pomaly ani z čoho padnúť. Strelecká aktivita sa zvýšila, no stále chýba presnosť. V druhej tretine to bolo na strely 14:6, celkove tak 17:9.

40:00

39:43
    Vadovič puk poslal pred bránu do ohňa, no nik sa tu k nemu nedostal.

39:25
    Murín skúsil šťastie, jeho príklep od modrej čiary letel priamo do brankára.

39:00
    Pred nami je posledná minúta druhej tretiny. Puk na fínskych hokejkách.

38:08
    Fíni v útoku, ale ani im to nejde. Palmu sa snažil o strelu z prvej a netrafil puk.

37:20
    Slovensko v pásme, no nedokázalo dostať Fínov pod tlak. Puk si posúvali len popri mantineli.

36:37
    Arttu Ruotsalainen sám pred bránou! Prihrávku ale nedokázal spracovať a zo strely tak znova zišlo.

36:08
    Pred Húskom začína byť horúco. Muška Fínov je ale stále vychýlená.

35:21
    Fíni sú späť v pásme. A pekne zhurta. Tammela nechal puk na druhú vlnu Puljujärvimu, jeho strele z pravého kruhu chýbala presnosť.

34:50
    Slovensko opäť v plnom počte a získali puk.

34:44
    Naše oslabenie sa chýli ku koncu, Húska drží puk v lapačke.

34:11
    Saarijärvi vyslal od modrej čiary prízemnú strelu, k teču sa však nik nemal a tak puk má Húska.

33:40
    Slovensko vyhadzuje puk. Prvá polovica presilovky je fuč.

33:13
    Puk zatiaľ Fínov veľmi nepočúva. Tammelova prihrávka vyletela do ochrannej siete.

32:48
    Marek Sloboda strážil Saarijärviho až príliš a pomohol si pri tom rukami. Dve minúty za držanie.

31:58
    Slováci vyviezli puk von z pásma. V útoku však oň veľmi rýchlo prišli a musia sa vrátiť do obrany.

31:20
    Konečne vidíme viac striel, hráči sa prebrali k vyššej aktivite. Piipponen mieril nad.

30:52
    Po sérii nepresností na oboch stranách sa vhadzuje v strede. Po teči fínskej prihrávky skočil puk mimo plochu.

29:51
    Fíni sú späť pred Húskom. Tammela len slabo nahodil puk k bráne, následne však už zahrozil Palmu. Húska však aj tento pokus vytesnil vyrážačkou.

29:19
    Vehviläinen si pripísal druhý zákrok v druhej tretine. Lešťanov pokus z pravej strany ho nemohol ohroziť.

28:43
    Po dlhšej dobe sa dostali k puku Slováci. Grman sa vytiahol do útoku, no jeho strelu Vainio tečoval mimo bránu.

28:20
    Fíni pokračujú v hernom tlaku v útočnom pásme.

27:51
    Laine zo vzduchu trafil do puku a ten len tesne minul bránu!

27:20
    Laine je späť na ľade a jeho tím sa hneď sťahuje do útočného pásma.

26:50
    Fínsku sa podarilo niekoľkokrát po sebe vyhodiť puk.

26:15
    Prvá presilovková minúta je za nami a Slováci majú ďaleko nielen k strele, ale vôbec k útočnému pásmu.

25:38
    Slovákom sa zatiaľ presilovka nedarí, teraz sa musia vrátiť k vlastnej bráne po nepodarenej rozohrávke na icing.

25:15
    Prvé vylúčenie v zápase, Fínov bolo na ľade priveľa. Trest si odsedí Patrik Laine.

24:43
    Fínsky tlak pokračuje, stále však chýbajú strely. V tejto tretine mierili na Húsku zatiaľ iba dve.

24:00
    Závar pred Húskom, nič však z neho nevyplynulo. Húska pevne držal puk.

23:11
    Saarijärvi mohol strieľať, namiesto toho na kruhu spravil ešte jednu kľučku a to využil brániaci hráč a vytlačil ho mimo.

22:32
    Fíni sú mimo túto šancu stále aktívnejší. Trávia pri bráne viac času.

21:47
    Prvá naša vážna šanca. Dvaja hráči sa dostali cez fínsku obranu a mali pred sebou posledného hráča. Murín sa snažil cez neho prestrčiť prihrávku, ale hokejkou mu ju zablokoval.

20:44
    Až teraz sa Fíni dokázali oslobodiť a prešli aj do útoku.

20:09
    Túto tretinu načnú po vhadzovaní útoko Slováci.

20:01

Pomer striel po prvej tretine 3:3 hovorí za všetko. O puk sa bojuje, nevidíme veľa príležitostí, pre divákov to určite veľmi atraktívny zápas.

20:00

19:53
    Bondra sa snažil o posledný prvotretinový útok, obrana ho ale vytlačila do rohu.

19:29
    Slováci stále držia súpera na dištanc.

19:00
    Máme tu poslednú minútu prvej tretiny. Puk majú síce Fíni, no vo svojej obrannej tretine.

18:09
    Laine sa preštrikoval pomedzi slovenské kuželky, nedostal sa ale k strele.

17:37
    Bodák poslal od modrej strelu na teč, čo Lešťan využil, no minul bránu a puk končí v ochrannej sieti.

17:10
    Slováci dokonca zvrátili stav v streleckom zápise. Fíni majú na konte dve strely a Slovensko už tretiu.

16:18
    Ďalší pokus a vhadzovať sa bude po ľavici Vehviläinena.

15:32
    Fínom sa nedarí rozohrať, niekoľkokrát po sebe chybovali a Slováci sa to snažia využiť. Na chvíľu sa usadili pri súperovej bráne.

14:50
    Po vhadzovaní sa Slováci vysunuli von z pásma, zastavil ich však ofsajd.

14:35
    Leskinen prerušil rozhádzanú hru strelou od modrej, Húska ale má jeho pokus v lapačke.

13:42
    Fíni sa držia v tlaku, ale chýbajú strely.

12:39
    Laine takmer znova udrel pri chybe obrany. Medzi kruhmi sa dostal k puku, no mal to na dlhú hokejku a strele tak niečo chýbalo.

11:35
    Fíni majú puk, no Slováci ich teraz nepúšťajú do šancí. Puk sa posúva skôr v hluchých priestoroch.

10:28
    Slovákom sa teraz podarilo vyhodiť puk a napádaním sa snažia veľmi blízko Vehviläinenovej brány narušiť hru.

09:51
    Prevaha je teraz jasne na strane Fínska. Jeho tlak nepovoľuje, držia našich hráčov v obrannom pásme.

09:12
    Gól našich útočníkov akoby trochu schladil. Držia sa v strednom pásme a vzadu viac pomáhajú. Nepokrytie pravej strany pri úniku Laineho si očividne vzali k srdcu.

08:28
    Piipponen sa snažil napodobniť prvého strelca, ale trafil len do brániaceho hráča.

07:46
    Fíni vzadu čakajú na pohyb svojich útočníkov pre pokyn na útok.

07:17
    Slovensko sa snaží o odpoveď, vlastní spoluhráči sa však dokázali zraziť medzi kruhmi a modrou čiarou a o puk tak prišli.

06:39
    PATRIK LAINE dostal priestor na pravom krídle a namiesto prihrávky na spoluhráča zvolil strelu. Z ostrého uhla tak puk umiestnil pod hornú žrď a posiela svoj tím do vedenia!
    Bez asistencie.

05:50
    Vainio prekorčuľoval až do útoku, pri sťahovačke sa mu na pravom kruhu ale pokĺzol puk a tak zo strely zišlo. Fíni sa však usadili v pásme.

05:10
    Nepresnosti na slovenských hokejkách, už v strednom pásme sa tak Fínom darí kaziť náš prechod do útoku.

04:20
    Slováci sa stále viac snažia dostať k bráne.

03:43
    Žitný sa dostal až na úroveň kruhov, no chýbala mu rýchlosť oproti brániacemu Fínovi, ktorý ho zozadu o puk obral.

03:08
    Slovensko vybojovalo puk a posunulo ho von z obranného pásma, ďaleko sa však nedostalo.

02:26
    Stále sa hrá v našom obrannom pásme. Slovákom sa však darí vytesniť hráčov mimo strelecké pozície.

01:57
    Máme za sebou druhú minútu, slovenský brankár Húska nemusel riešiť žiadnu nebezpečnú situáciu. Leskinen preveril jeho pozornosť nahodením od modrej čiary.

01:21
    Fínsku sa to zrejme už podarí, zostane v útočnej tretine a pokúsi sa o tlak.

00:57
    Zatiaľ je to len oťukávačka, nahodenia do pásiem, nikto sa v ňom neusadil.

00:13
    Úvodné buly pre Fínov, ktorí sa s pukom stiahli do vlastnej tretiny a od brány sa budú snažiť založiť útok.

00:01

Na zimáku v Lucerne je všetko pripravené na tretí štvrťfinálový zápas. Pripomeniem, že prvý tunajší skončil výhrou Američanov nad Českou republikou 7:2, v druhom štvrťfinále si Kanada poradila so Švédmi v Zugu 5:3. Ako dopadne náš súboj s Fínmi?

Naša reprezentácia po skvelom vstupe do turnaja prešla náročnými skúškami a napokon sa jej podarilo vyhnúť bojom o záchranu a postúpila do štvrťfinále. Stretne sa v ňom s reprezentáciou Fínska, ktorá si brúsi zuby na najvyššie priečky.

CESTA DO ŠTVRŤFINÁLE
    Fínsko

Hráči z krajiny tisícich jazier majú vysoké ambície. Trúfajú si na titul a neboja sa o ňom hovoriť. V základnej časti sa im celkom darilo, sfúkli Čechov 6:1 a následne zhodnými výsledkami porazili Švajčiarsko i Lotyšsko 3:1. V boji o prvé miesto s Kanadou viedli po prvej tretine 2:0, no v druhej to Javorové listy zvrátili a napokon zvíťazili 3:2. Fíni tak ostali so ziskom deviatich bodov na druhej priečke.

Slovensko
    Naši chlapci v prvom stretnutí prekvapili výhrou 3:1 nad Švédmi. Späť na zem ich však dostala vysoká prehra 0:10 s USA. Následne odohrali dobrý zápas, v ktorom však nebodovali, proti Rusku, 2:4. Ak sa chceli vyhnúť bojom o záchranu, museli vyhrať nad Nemeckom. To sa im napokon podarilo, hoci rozhodovali až nájazdy, po ktorých zvíťazili 4:3. Slováci tak poskočili na tretiu priečku a tešia sa na Fínov.

ŠTATISTICKY
    Fínom sa v zbieraní bodov darilo rozhodne viac ako Slovákom. Najproduktívnejším hráčom je bek Vili Saarijärvi (3+6), druhým útočník Patrik Laine (5+3). Sú zároveň tretím a štvrtým najproduktívnejším hráčom na turnaji celkove. Najviac bodov spomedzi Slovákov nazbierali Radovan Bondra a Peter Valent (obaja 1+3).
    Fínsky brankár Veini Vehviläinen má úspešnosť 94,87 % a je tak štvrtým najlepším brankárom na turnaji. Adam Húska má percentuálnu úspešnosť 91,97 % a je tak až ôsmym spomedzi jednotiek.
    Pozreli sme sa aj na úspešnosť vhadzovaní, aj v tomto ohľade majú Fíni navrch. Najlepší hráč je Jonne Tammela (61,11 %). Náš najlepší, Samuel Solenský, má úspešnosť 56,76 %.

TÍMOVÉ ŠTATISTIKY
    Úspešnosť streľby:
    Fínsko 10,69 % (4. miesto) – Slovensko 9,09 % (6. miesto)
    Úspešnosť presiloviek: 29,63 % (4.) – 8,33 % (10.)
    Prežitie oslabení: 88,24 % (2.) – 71,43 % (9.)

MINULÉ ÚSPECHY
    Aj historicky je na tom fínska mládež o čosi lepšie ako slovenská. Z medaile sa naposledy tešila pred dvoma rokmi v Soči, bronz brala aj v roku 2010 a 2009. Slovákov v ostatných rokoch trápia celkom iné problémy. Na najvyšších priečkach sa naposledy ocitli v roku 2003, kedy dokonca bojovali vo finále. S Kanadou však prehrali 0:3 a brali striebro.

Pridajú do zbierky Fíni či Slováci ďalší kov? K tomu musia zvládnuť prvý krok vyraďovačky. Ako sa im to podarí môžete sledovať spolu s nami.

Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 18:45.

Dominika Haršáni Handzušová

Góly a asistencie: 7. Laine, 46. Tavernier (Ruotsalainen), 49. Tavernier (Ruotsalainen)

Fínsko: Vehviläinen – Leskinen, Saarijärvi, Niemelainen, Vainio, Je. Mattila, Välimäki, Robin Salo – Palmu, Tammela, Julius Nättinen – A. Saarela, Puljujärvi, Laine – Björkqvist, Niemelä, Ju. Mattila – Ruotsalainen, Tavernier, Piipponen.
    Slovensko: A. Húska – Vadovič, Hatala, Michal Roman, Má. Grman, D. Trška, Bodák, O. Košecký, P. Kolesár – R. Bondra, Pe. Valent, Andrisík – M. Murín, P. Oško, Lešťan – P. Horváth, R. Žitný, Solenský – Sádecký, Marek Sloboda, M. Hecl.

Rozhodca: Harnebring (SWE), Oskirko (RUS) – Espinoza (SUI), Piche (CAN)