Fínsko – Veľká Británia 8:0 (kon.) | Slovensko – Kazachstan sk 6:2 (kon.) | Dánsko – Kanada 1:5 (kon.)
Lotyšsko – Francúzsko 3:2 (po pr.) | Rakúsko – Švajčiarsko 5:6 (kon.) | Švédsko – Poľsko 5:1 (kon.)
Lotyšsko
3:2 (0:1, 0:0, 2:1 - 1:0)
Francúzsko
Nedeľa 12.05.2024, 16:20 • Ostravar Aréna • Majstrovstvá sveta • Skupina B

Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 16:20.

Vážení hokejoví fanúšikovia, tretí deň Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji 2024 prináša zaujímavý duel skupiny B medzi Lotyšskom a Francúzskom. Zápas sa bude odohrávať v Ostravar Aréne. Úvodné buly je naplánované na 16:20hod.

Lotyšsko sa momentálne nachádza na 5. priečke tabuľky skupiny B s 2 bodmi. Lotyši dokázali po parádnej prestrelke napokon vyhrať s Poľskom po predĺžení, kedy strelcom rozhodujúceho gólu bol Kaspars Daugavins. Do duelu nastupujú Lotyši ako favorit, no stať sa môže hocičo.

Francúzsko sa momentálne nachádza na 8. priečke tabuľkys 0 bodmi na konte. Francúzi odohrali prvý zápas s Kazachstanom, ktorý skončil víťazstvom práve Kazachov, a to stavom 1:3. Hoci Francúzi prestrieľali Kazachov (29-24), nedokázali si vytvoriť gólové príležitosti, Kazachovia dobre bránili predbránkový priestor, a tak boli nútení Francúzi hrať "po obvode".

Vzájomné meranie síl oboch celkov sa naposledy uskutočnilo 10.11.2023 v rámci medzištátnych zápasov. Lotyšsko vyhralo nad Francúzskom 4:1.

Lotyšsko: Merzļikins (Gudlevskis) – Jaks, Zile, Čukste, Freibergs, Komuls, Mamčics, Cibuļskis – Daugavinš (C), Dzierkals, Abols (A) – Krastenbergs, Ro. Bukarts (A), Batna – Ri. Bukarts, Indrašis, Egle – Ansons, Tralmaks, Gavars.
    Tréner: Harijs Vitolins

Francúzsko: Junca (Ylönen) – Gallet, Auvitu, Cantagallo, Chakiachvili, Llorca, Crinon, Thiry – Bertrand, Da Costa (A), K. Bozon – Bellemare (A), Perret, Treille (C) – Boudon, Simonsen, Rech – Dair, Bruche, T. Bozon.
    Tréner: Philippe Bozon

Rozhodca: Bjork (SWE), Heikkinen (FIN) – Ondráček (CZE), Yletyinen (SWE).

Hokejisti sa už nachádzajú na ľadovej ploche a o malú chvíľu sa zápas začne.

00:01

00:05
    Úvodné buly vyhrali Francúzi a zápas nám práve začal.

00:38
    Prvá ofenzívna snaha Francúzov. Boli vyhnaní z útočnej tretiny a tak budú zahrávať ďalšiu snahu až spoza vlastnej brány.

01:10
    Signalizované vylúčenie na Francúzskej strane a Lotyši si môžu naplánovať svoj útok v šestici.

01:27
    Vylúčenie v tíme Francúzsko:
    Florian Chakiachvili – 2 min., hákovanie.

01:52
    Veľká šanca Lotyšov! Brankár Junca začal ihneď z ostra a pripísal si dôležité zákroky po sérií tvrdých striel Lotyšska.

02:26
    Dzierkals sa ocitol v sľubnej šanci, no stratil moment na zakončenie! Veľmi dobrý zákrok Francúzskeho obrancu Galleta.

03:27
    Hostia v plnom počte.

03:35
    Francúzi sa dokázali napokon ubrániť. Lotyšská presilovka bola však veľmi dobrá.

04:20
    Lotyši majú puk na hokejkách a z hĺbky vlastného pásma budú zahrávať útočnú akciu.

04:40
    Zakázané uvoľnenie Lotyšov. Vhadzovať sa bude v útočnom pásme Francúzov.

04:47
    Lotyši vyhrali vhadzovanie a okamžite vyrazili do útočnej tretiny.

05:04
    Cibuļskis to vyskúšal z ľavého kruhu, no jeho strela zrazená mimo priestor troch žrdí brány Juncu.

06:00
    Francúzsky prechod do útočného pásma bez zakončenia. Nepretlačil sa do neho Perret.

Lotyšsko má výraznú prevahu aj na tribúnach. Počujeme fanúšikov skandovať "Latvija". Zatiaľ sledujeme pomerne rýchly hokej na oboch stranách.

06:15
    Francúzi vyhrali vhadzovanie vo vlastnom obrannom pásme. Následne nahodený puk do útočného, no Lotyši si to dobre postrážili.

07:21
    Daugavinš a jeho veľmi dobrá kľučka. Pripravil pozíciu pre Dzierkalsa, no ten nepochodil proti Juncovi!

08:19
    Zakázané uvoľnenie Francúzov. Hra sa tak presťahuje pred brankára Juncu.

08:35
    Lotyšská snaha, teraz len nie príliš nebezpečný pokus od Egleho. Následne sa puk odrazil na ochrannú sieť. Vhadzovanie v obrannom pásme Francúzov.

09:01
    Francúzska snaha so zakončením, no mimo priestor troch žrdí. Strieľal Dair.

09:37
    Toto prepustenie puku pre Lotyšský tím mohol dopadnúť dobre, no Daugavinš po ofsajdovom verdikte nemohol pokračovať. Vhadzovanie v strednom pásme.

10:15
    Mamčics robí veľkú chybu pri ľavom kruhu. Da Costa sa dostal do zakončenia, no neprekonal Merzļikinsa!

11:30
    Príležitosť pre francúzsky tím! Tentokrát zakončenie ku žŕdke, brankár Merzļikins vytiahol dobrý zákrok.

12:20
    Tramaks si vytvoril streleckú šancu, no tá od modrej smeruje priamo na brankára Juncu. Vhadzovanie v útočnom pásme Lotyšov.

12:40
    Zaváhanie Francúzov za vlastnou bránou, Lotyši sa tlačili do zakončenia, no Junca si postrážil svoju svätyňu.

13:20
    Rana od modrej čiary, vyskúšal to Jaks. Lotyši následne stratili útočné pásmo po dlhšej dobe a Francúzi môžu vystriedať.

14:15
    Vylúčenie v tíme Lotyšsko:
    Kristaps Zile – 2 min., podrazenie.

Francúzi budú mať k dispozícií po reklamnej prestávke presilovú hru, uvidíme, ako s ňou dokážu naložiť.

14:23
    Francúzi sa okamžite pokúšali o zakončenie. V skrumáži pred bránou to však cez Merzļikinsa nepretlačili. Vhadzovanie v útočnom pásme Francúzska.

14:30
    Lotyšsko vyhadzuje puk cez všetky čiary.

15:04
    Zakončenie Bozona z pravého kruhu, ktoré Merzļikins chytá! Dobrá strela v podaní Francúzov.

15:15
    Komplikovaná situácia na modrej čiare, Lotyši dokázali puk vyhodiť mimo nebezpečenstvo.

Rozhodcovia si pôjdu pozrieť video. Jeden z hráčov Lotyšska sa pravdepodobne previnil proti pravidlám, no situácia musí byť overená.

15:31
    Oskars Batna – 5 min., nebezpečná hra vysokou hokejkou.

15:31
    Oskars Batna – DKZ, nebezpečná hra vysokou hokejkou.

16:02
    Francúzsko dalo gól!
    Francúzi strieľajú prvý gól zápasu! STEPHANE DA COSTA dokázal vypáliť nebezpečný projektil, ktorý následne trochu tečoval jeden z obrancov Lotyšska. Brankár Merzļikins už nedokázal zasiahnuť. Stav je 0:1.
    Asistencie: Auvitu, Bertrand C.

16:18
    Sacha Treille – 2 min., krosček.

17:08
    Nepresná prihrávka v podaní Francúzska ich vyháňa z útočnej tretiny.

17:33
    Zile to vyskúšal tvrdou ranou, netrafia priestor francúzskej brány.

18:20

18:52
    Tvrdá rana v podaní Francúzov. Naďalej ostávajú v útočnej tretine.

19:06
    Auvitu naznačil strelu, napokon ponúkol puk ešte Da Costovi, no ten netrafil bránu a vyhnal svoje mužstvo z pásma.

19:38
    Lotyšská defenzíva nechala pre Simonsena veľa priestoru, no ten tesne míňa Merzļikinsovu bránku.

20:00

Stav po prvej tretine je 0:1. Francúzi začali síce pozvoľne, no postupne pridávali, a tak sa dokázali presadiť v čase 16:02 prostredníctvom Stephana da Costu. Prišlo aj zbytočné vylúčenie na Lotyšskej strane, keď Oskars Batna oslabil svoj tím na 5. minút a dostal aj osobný trest za nebezpečné pichnutie protihráča. Uvidíme, čo nám prinesie prostredná dvadsaťminútovka, ktorá sa začne približne o 17:13.

20:01

20:04
    Úvodné buly do druhej tretiny vyhrali Lotyši.

20:30
    Lotyši len odovzdali puk Francúzom, tí môžu z hĺbky svojho pásma zahrávať útočnú akciu.

21:01
    Krastenbergs hral pod tlakom a vyhadzuje puk len na zakázané uvoľnenie. Vhadzovať sa tak bude pred očami Merzļikinsa.

21:51
    Lotyšský tím vyšiel do útoku, finálnu strelu zablokovali Francúzi.

22:20
    Auvitu to vyskúšal strelou na bránu, no narazil len na pripraveného Merzļikinsa. Vhadzovanie v útočnom pásme Francúzska.

22:46
    Treilleov nahodený puk sa snažil tečovať Bellemare, k výraznejšej šanci nedošlo.

23:05
    Rýchly útočný postup Lotyšov, ale Gavars neprestrelil Juncu.

23:47
    Strelecký pokus v Jaksovom podaní. Brankár Junca musel puk vyraziť betónom.

24:19
    Anthony Rech – 2 min., hákovanie.

24:27
    Francúzi vyhodili puk po vyhranom buly cez všetky čiary.

25:19
    Prihrávka do prehusteného priestoru, tam to mali Francúzi postrážené a vyhadzujú puk ďaleko od nebezpečenstva.

25:46
    Obrovská chyba Lotyšov. Dvojšanca, ktorú mal francúzsky tím v oslabení. Bruche preveril schopnosti Merzļikinsa!

26:19

27:01
    Strela spoza brániaceho hráča, no bol to skôr propagačný pokus od Bozona. Vhadzovanie v útočnom pásme Francúzska po reklamnej prestávke.

27:20
    Zakázané uvoľnenie Lotyšska. Hra sa opäť presťahuje pred Merzļikinsa.

28:08
    Prihrávka T. Bozona nenašla pred bránou nikoho. Vznikla menšia potyčka pred bránou Merzļikinsa. Vhadzovať sa bude opäť v útočnom pásme Francúzska.

29:00
    Momentálne sledujeme nepresnosti na oboch stranách. Útočnú snahu Lotyšska zastavuje ofsajdový verdikt rozhodcu. Vhadzovanie v strednom pásme.

29:14
    Nastrelenie v podaní Lotyšska pred Juncu, no ten si svoju prácu odviedol stopercentne. Vhadzovanie pred francúzskou svätyňou.

29:34
    Lotyši už neudržali útočné pásmo. Ostávajú však naďalej na puku.

29:56
    Bukarts namieril strelu priamo do náručia Juncu. Opäť sa bude vhadzovať pred francúzskou bránou.

30:17
    Ďalšia nepresnosť na Lotyšskej strane. Zakázané uvoľnenie. Vhadzovať sa bude pred Merzļikinsom.

30:30
    Dierkals mal obrovskú príležitosť, ale nedokázal svoju koncovku vtesnať medzi tri žrde. Vhadzovanie v obrannom pásme Francúzska.

30:45
    Lotyši stratili útočné pásmo.

31:00
    Obrovská príležitosť Bukartsa, ktorý si nakorčuľoval na puk pred bránu, no v predbránkovom priestore proti Juncovi neuspel!

32:02
    Tlak Lotyšov. Cibuļskisova strela končí iba na dobre pripravenom Juncovi.

32:30
    Výborne Francúzi vyštartovali vpred. Dlho však v útočnej tretine nepobudli.

32:50
    Zakázané uvoľnenie Lotyšov. Hra sa presťahuje pred oči Merzļikinsa.

33:18
    Vysoký oblúčik, ktorý padol pred brankára Merzļikinsa, a ten ho kryje. Opäť sa vhadzuje pred lotyšskou bránou.

34:27
    Tvrdé rany Francúzov. Crinon však neprestrelil lotyšskú defenzívu.

34:48
    Lotyši získali útočné vhadzovanie, no dlho si puk neužili. Buly sa zopakuje.

35:18
    Bukarts dokázal prihrať spoza brány, po zakončení Krastenbergsa sa puk ocitol iba na bočnej konštrukcii.

35:41
    Hugo Gallet – 2 min., sekanie.

36:05
    Jaks to vyskúšal od modrej, viacerí Francúzi však boli v trajektórií puku. Následne sa Francúzi oslobodili vyhodením puku.

36:50
    Otvorená pozícia pre Abolsa, trafil len defenzívu Francúzov.

37:44
    Veľká šanca Lotyšov! Bukarts to ponúkal ešte pred bránou lepšie postavenému spoluhráčovi, no Junca je stále oporou svojho tímu!

38:40
    Veľký tlak Lotyšov. Naďalej však množstvo zablokovaných striel. Zakázané uvoľnenie Francúzov. Vhadzovanie pred Juncom.

39:10
    Da Costa sa to snažil posunúť pred bránku, kde mal nakorčuľovaného Bertranda, no Francúzi z tejto šance nevyťažili.

40:00

Druhá tretina gól nepriniesla. Začiatok druhej dvadsaťminútovky bol celkom vyrovnaný, no v závere dokázali Lotyši výrazne ohroziť Francúzov. Tí sú však ochotní, a ponúkajú sa do striel. Brankár Junca je taktiež veľká opora ich tímu. Uvidíme, čo nám prinesie záverečná tretina, ktorá sa začne približne o 18:06.

40:01

40:10
    Úvodné buly do záverečnej tretiny vyhrali Francúzi.

40:27
    Daugavinš to vyskúšal. Dobrý zásah betónom od Juncu.

41:50
    Súboj v útočnom pásme Francúzska. Napokon prišli Francúzi o puk a Lotyšsko tak môže zahrávať útočný výpad.

42:20
    Pásmo Francúzov ostalo prázdnejšie, snažili sa to využiť Lotyši, no neúspešne.

42:30
    Po Juncovom vyrazení puku je hra prerušená. Vhadzuje sa v útočnom pásme Lotyšska.

42:50
    Prišla aj strela od modrej v podaní Francúzov, no tá stroskotala na brániacich hráčoch Lotyšska.

42:59
    Lotyšsko dalo gól!
    Výborná práca Lotyšov a je vyrovnané! Perfektná strieľaná prihrávka si našla hokejku RODRIGA ABOLSA, ktorý puk následne stečoval do odkrytej časti Juncovej svätyne. Stav je vyrovnaný – 1:1.
    Asistencie: Freibergs, Dzierkals.

43:14
    Útočný výpad Lotyšov zastavuje ofsajdový verdikt čiarového rozhodcu. Vhadzovať sa bude v strednom pásme.

43:31
    Veľká šanca pre Egleho, neulakomil sa, prihrával pred bránu kde sa nachádzal Bukarts, no Lotyši to nevyužili.

44:29
    Vysoká hokejka, keďže sa ešte následne puku dotkol Simonsen, hra musela byť prerušená. Vhadzovať sa bude v strednom pásme.

45:14
    Nahodenie z veľkého uhla v podaní Lotyšov. Junca mal pri zákroku aj trochu šťastie, pretože puk sa odrazil rovno od jeho spoluhráča pred neho.

45:58
    Francúzi neskrotili prihrávku vo vlastnom obrannom pásme. Ri. Bukarts nedokázal túto šancu premeniť. Vhadzovať sa bude pred Juncom.

46:20
    Veľmi nepresná prihrávka od Llorcu na Da Costu vyústila v zakázané uvoľnenie. Hra sa opäť presťahuje pred Junca.

47:19
    Prihrávka pred bránku, kde chýbal akýkoľvek brániaci hráč Lotyšska! Veľká šanca Francúzov, ktorí si zahrajú presilovú hru, keďže sa Lotyši previnili proti pravidlám.

47:22
    Elvis Merzļikins – 2 min., podrazenie, trest odpyká Miks Indrašis.

47:38
    Kvalitné zakončenie Bozona stečované mimo priestor troch žrdí.

47:47
    Priestor pre Lotyšov na rýchly brejk. Zastavení sú však ofsajdovým verdiktom. Vhadzovanie v strednom pásme.

48:30
    Nepríjemný strelecký pokus pomedzi nohy cúvajúceho Merzļikinsa. Ten dokázal medzierku medzi betónmi zatvoriť. Naďalej Francúzi v útočnom pásme.

48:40
    Bellemare dobiedzal pred bránou po tom, čo stečovaný puk vyletel do vzduchu pred Merzļikinsovou bránou. Lotyšský brankár si to však dobre postrážil.

49:22
    Lotyšsko v plnom počte.

49:48
    Strelecký pokus, s ktorým Junca nemal prakticky žiaden problém. Lotyšsko získava aspoň útočné vhadzovanie.

50:05
    Rozhodcovia kontrolujú zdravotný stav lotyšského hráča. Tvrdý hit teraz schytal od Galleta Jaks. Je poriadne otrasený. Rozhodcovia sa už radia.

Rozhodcovia idú pozrieť videozáznam po tomto nepeknom hite.

50:06
    Hugo Gallet – 5 min., faul lakťom.

50:06
    Hugo Gallet – DKZ, faul lakťom.

50:20
    Lotyšsko si zahrá dlhú presilovú hru, navyše vyhrali útočné vhadzovanie.

50:35
    Daugavinš nedokázal puk prestrčiť pomedzi korčule Bozona. Francúzi následne vyhadzujú puk cez všetky čiary.

51:27
    Jaksova strela trafia brániaceho Perreta. Lotyši následne stratili útočné pásmo po nepresnej prihrávke.

51:48
    Lotyši dokázali túto presilovú hru využiť a otáčajú stav stretnutia! Fantastická strela Daugavinša, ktorý trafil žrď. ROBERTS BUKARTS sledoval puk a dokázal ho doraziť po strele svojho spoluhráča za chrbát Juncu. Stav je 2:1.
    Asistencie: Daugavinš, Jaks.

52:51
    Bukartsova prihrávka pred bránu, Francúzi tam nechali trestuhodne veľa priestoru, no Lotyši to nevyužili.

53:28
    Obrovská šanca Lotyšov! Po kombinácií sa dostali do zakončenia, brankár Junca predviedol perfektný zákrok a naďalej drží nádeje svojho tímu.

53:58
    Daugavinš kazí prihrávku a Francúzsko tak môže vystriedať.

54:39
    Obrovská príležitosť! Bozon sa ocitol v samostatnom nájazde po chybe Bukartsa, ktorý neprihral presne! Zoči-voči Merzļikinsovi však nepochodil!

55:06
    Francúzsko v plnom počte.

56:20
    Francúzi dávajú najavo, že chcú zabojovať o vyrovnanie. Momentálne sledujeme ich postupný útok.

56:45
    Zakázané uvoľnenie Lotyšska. Hra sa presťahuje pred oči Merzļikinsa.

56:51
    Francúzsko dokázalo vyrovnať! Neuveriteľné veci v závere tretej tretiny! PIERRE-EDOUARD BELLEMARE dokázal doraziť puk do brány po strele od svojho spoluhráča. Brankár Merzļikins nestihol zareagovať včas. Stav je 2:2.
    Asistencie: Da Costa.

58:12
    Daugavinš dostal puk na modrej čiare, Francúzi mu nevenovali pozornosť a nechýbalo veľa, aby pošiel proti ich bráne v samostatnom nájazde.

58:38
    Francúzi v snahe vyhodiť puk ho vyhodili na striedačku. Vhadzovať sa tak bude v strednom pásme.

58:58
    Lotyši trestuhodne prepadli v obrannom pásme a Bellemare to mohol využiť už druhýkrát, no nepochodil.

59:56
    Tvrdá rana Francúzov od modrej, k dorážke sa nik nedostal.

60:00
    Tretia tretina sa skončila.

Koniec tretej tretiny a duel nám nekončí. Výsledok je 2:2. O malú chvíľu sa tak začne predĺženie.

60:01
    Začalo sa predĺženie.

60:04
    Úvodné buly do predĺženia vyhrali Francúzi.

60:33
    Francúzi strácajú útočné pásmo. Lotyši môžu ísť do útočného výpadu.

60:45
    Da Costa sa dostal do samostatného úniku, no proti Merzļikinsovi nedokázal skórovať!

61:25
    Mamčics zoči-voči Juncovi nepochodil. Vhadzovať sa bude v útočnom pásme Lotyšska.

61:33

Oddychový čas pre tím Lotyšska.

61:37
    Tri a pol minúty pred koncom predlženia. Francúzi vyhrali obranné buly a vyhadzujú puk cez všetky čiary.

62:15
    Abolsova prihrávka zrazená, Francúzi vyhodili puk.

62:44
    Abols sa snažil zakončiť po Daugavinšovej prihrávke, nepochodil. Následne Francúzi vytečovali prihrávku a oslobodili sa.

63:19
    Lotyšské zakončenie, Junca sa rýchlo presunul na Daugavinšovu koncovku.

63:33
    Tím Francúzska v plnom počte.

64:25
    Krastenbergs nasťahoval svoj tím do útočného pásma. Následne zakončenie z Lotyšskej hokejky končí v lapačke Junca. Vhadzovanie v útočnom pásme Lotyšov.

64:41
    Prečíslenie Lotyšska. Dve francúzske hokejky prileteli pred prihrávkou Mamčicsa. Vhadzovanie v obrannom pásme Francúzov.

64:59
    V poslednej sekunde predĺženia sa Francúzi sami pripravili o samostatné nájazdy a o možnosť zabojovať o priaznivejší výsledok! Fatálne zlyhanie Francúzov v obrannom pásme. Individuálne vyvezenie puku od Boudona dopadlo nanič a to využil KASPARS DAUGAVINS, ktorý v samostatnom nájazde ukončil zápas. Stav je 3:2. Lotyšsko vyhráva po predĺžení.

V dnešnom zápase MS v ľadovom hokeji 2024 sa z víťazstva tešia hráči Lotyšska! Zápas bol vyrovnaný, oba tímy dokázali za 60 minút streliť po 2 góly. Následne sa išlo teda do predĺženia. Francúzi urobili v úplnom závere predĺženia fatálnu chybu, ktorá ich stála možnosť zahrať si samostatné nájazdy, a teda aj možnosť vyhrať. Túto chybu dokázal využiť v poslednej sekunde predĺženia Kaspars Daugavinš. Ďakujem za pozornosť a prajem príjemný zvyšok nedeľného večera. Nezabudnite, že dnešný deň ponúka ešte zápas Rakúska a Švajčiarska o 20:20 a o rovnakom čase aj duel Švédska a Poľska. (19:05:04)

Adam Kovaľ

Góly a asistencie: 43. Abols (Freibergs, Dzierkals), 52. Ro. Bukarts (Daugavinš, Jaks), 65. Daugavinš – 17. Da Costa (Auvitu, Bertrand), 57. Bellemare (Da Costa)

Rozhodca: Bjork (SWE), Heikkinen (FIN) – Ondráček (CZE), Yletyinen (SWE)