Luke Littler – Luke Humphries 4:7 (kon.)
koniec udalosti
Luke Littler – Luke Humphries

4:7

(1:3, 3:2, 2:3, 3:1, 3:1, 3:0, 2:3, 1:3, 2:3, 1:3, 2:3)

cz Streda 03.01.2024, 21:15 • Alexandra Palace, Londýn (GBR) • Šipky - PDC Majstrovstvá sveta • Finále

Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 21:15.

Všem fanouškům šipek přeji krásný den. Vítám vás při sledování finále PDC Mistrovství světa. V něm se utká Luke Littler s Lukem Humphriesem.

Teprve šestnáctiletý Luke Littler šokuje doslova celý šipkařský svět. Mladý Angličan při svém debutu v Alexandra Palace suverénně prošel až do finále. Postupně si tento mega talent vyšlápl na Christiana Kista, Andrewa Gildinga, Matta Campbella, Raymonda van Barnevelda, Brendana Dolana a v semifinále pak na Robba Crosse. Zmiňovaný mistr světa z roku 2018, Robb Cross, v zápase s Littlerem předvedl velmi dobrý výkon, ale anglický mladík svým průměrem 106.05 na tři šipky a téměř 47% zavíráním svého staršího soupeře poměrně jasně přehrál. Došel si tak pro před turnajem nečekanou účast ve dnešním finále.

Soupeřem Littlera dnes bude jeho krajan a jmenovec Luke Humphries, jenž na konci roku 2023 ukazoval opravdu fantastickou formu. V polovině listopadu si došel pro vítězství na prestižním Grand Slamu. Za pouhých pár dní pak slavil titul také na Players Championship Finals, kde ve finále přehrál holandskou legendu Michaela van Gerwena 11:9 na legy. V Alexandra Palace měl zatím Luke Humphries největší problémy s Joem Cullem, proti kterému v rozhodujícím setu předvedl perfektní obrat. Od tohoto osmifinálového utkání Humphries začal v Londýně opět dominovat, a tak je v dnešním utkání stavěn do role mírného favorita.

John McDonald už je připraven. Jeho legendární hlas nyní zve hráče na podium. Jako první před diváky v Alexandra Palace předstupuje Luke Littler.

Nyní řada přichází na Luka Humphriese. Také on už je na podiu. Nic tak nebrání začátku zápasu. Po krátkém rozhozu tak už nic nebude bránit startu očekávaného utkání.

Utkání začalo.

Humphries začal utkání při podání soupeře o něco lépe. Shodil na první pokus 100 bodů.

Littler si hody za 140 bodů pomáhá. A nyní je na 220 bodech.

1:0
    Humphries nedokázal zavřít 120, a tak jeho soupeř přispěchal s odpovědí. Luke Littler vede po zavření na double 20.

Humphries trefuje první maximum utkání. Je tak na zavíratelných číslech s velmi dobrým náskokem.

1:1
    Luke Humphries také drží své podání a nyní je stav prvního setu 1:1.

Oba hráči začínají ve třetím legu 140 body.

První na zavíratelném čísle je Luke Humphries.

Oba hráči jsou na 120 bodech. Humphries první šipkou trefuje triple 20, ale následně si neporadil s třetí šipkou, která letěla pouze do singlu.

1:2
    Luke Humphries po zavření na double 10 vede 2:1. Obírá tak soupeře o podání.

Littler útočil na své první maximum v utkání. Tentokráte však neuspěl. Naládu si však spravil hned při další návštěvě u terče, kdy maximum hodil.

1:3
    Luke Humphries sice minul double 16. Po singlové šipce však zamířil na dvojnásobek osmičky, kde už slaví úspěch. První set je tak jeho.

Začal druhý set.

Humphries začíná vysokým číslem. Dva trojnásobky dvacítky vylétly z jeho ruky.

Luke Humphries trefuje maximum.

0:1
    S velkým náskokem Luke Humphries uzavírá první leg druhého setu.

Další maximum pro Humphriese. Ten má tak možnost zavřít na devět šipek.

Tuto možnost však ihned ztrácí. Čtvrtá šipka v tomto legu z jeho ruky nevylétla do trojnásobku.

0:2
    Velká škoda pro Littlera. Ten si nachystal na zavření střed, ale následně jej netrefil. Humphries tak vzápětí jeho chybu trestá. Vede už 2:0 v druhém setu.

WOW! Oba borci nyní trefují maxima.

1:2
    Luke Littler zavírá první leg v druhém setu. Snižuje tak na 1:2.

Krásně Littler sehrál na zavíratelné číslo, když trefil střed.

2:2
    Krásné zavření z ruky Littlera! Ten nyní trefil 142 a srovnává tak na 2:2.

Littler je při chuti! Jeho vysoké zavření ho nakoplo a nyní opět trefuje maximum.

3:2
    Skvělý obrat od Luka Littlera. Dalším vysokým zavřením nyní srovnává na 1:1 na sety, ikdyž v setu prohrával už 0:2.

Začal třetí set.

Na podání třetí set načal Litller, který začíná vysokým bodovým přídělem.

Druhá trojice šipek v podání obou borců nepřinesla trojnásobek.

První na zavření může pomýšlet Luke Humphries.

1:0
    Skvělá práce od Littlera. Ten zavřel 80, a tak si bere vedení v setu.

Littler zaznamenává 140 bodů.

Krásně Littler shodil na zavíratelné číslo. Sehrál si na D20.

2:0
    Ten také následně trefuje a vede už o dva legy.

Humphries přibržďuje tažení svého soupeře maximem.

Humphries se dostává na 138 bodů. Zavřít se mu však nepodařilo.

Littler chybuje na D10, a tak dává šanci soupeři.

2:1
    Humphries uspěl na double 8. Prodlužuje tak třetí set.

Humphries má velký náskok a nyní může vyrovnat.

2:2
    Luke Humphries přes D18 vyrovnává na 2:2. Littler tak přichází o slibný náskok.

Humphries maximem shazuje na 83. Bude tak moci zavřít.

2:3
    To co se povedlo Littlerovi, se nyní povedlo i jeho soupeři. Humphries taktéž otáčí nepříznivě se vyvíjející set.

Začal čtvrtý set.

Vysoká čísla nyní hlásí rozhodčí Russ Bray. Oba hráči nyní hrají velmi dobře.

Littler má nachystaný D20.

1:0
    Přes D20 to nakonec nešlo, když šipka skončila v singlu. Nakonec však Littler trefuje D10.

Z ruky Humphriese nyní vyletělo 140 bodů.

První může pomýšlet na zavření Littler. Zbývá mu shodit 126 bodů.

Nepovedený pokus o zavření na každé straně.

Luke Littler míjí D20.

2:0
    Ten trefuje a vede tak 2:0 ve čtvrtém setu!

Dva triply 19 trefuje Humphries.

Littler však odpovídá skvělým maximem.

2:1
    Humphries trefuje D20, a tak zavřením 73 snižuje na 1:2 z jeho pohledu.

První čtyři šipky tohoto legu Littler poslal do T20, čtvrtá a pátá už však končí v singlu, a tak se diváci zatím zavření na devět šipek nedočkají.

Littler má sehráno na D15.

3:1
    Skvělá práce od Littlera! Ten sice první šipku trefil do singlu, následně však chybu napravil a uzavírá čtvrtý set.

Oba hráči jsou po krátké přestávce zpět na podiu.

Začal pátý set.

Littler načíná páté dějství krásným maximem.

Luke Littler má nachystáno na 130.

1:0
    Nejdříve The Nuke D8 minul, poté však už nechyboval, a tak vede 1:0.

Skvěle Humphries. Prvních pět šipek z jeho ruky vyletělo do T20. Šestá končí v singlu.

1:1
    Humphries srovnává krok. Stav pátého legu je 1:1

Littler dokázal shodit na zavíratelné číslo.

Nyní dokonce shazuje na 16. Všechny tři šipky však končí mimo terč.

Humphries ovšem nevyužívá jeho chyby.

2:1
    Luke Littler nakonec přeci jen zavírá tento leg. Vede tak 2:1.

Důležité maximum pro šestnáctiletého Littlera. Ten si nachystal pozici na 51 bodů.

3:1
    Luke Littler se ujímá poprvé ve finále vedení! Poté co zavřel 51 vede 3:2 na sety.

Následuje krátká přestávka.

Oba hráči si zatím drží průměr těsně nad stovkou. Rozdíl je však v zavírání, kde Littler je na více jak 44 %. Humphries naopak má 38.5 %.

Začal šestý set.

Luke Littler přitápí pod kotlem. Trefil pět vysokých trojnásobků z první šesti šipek.

Následně ovšem chybuje. Natřikrát totiž netrefuje D8.

1:0
    Zavření z ruky mladého talentu ovšem nakonec stejně přichází.

Oba hráči otevírají druhý leg šestého setu maximem.

Devět šipek stačilo a oba hráči jsou na velmi nízkých číslech.

2:0
    Luke Littler nadále ukazuje svoji sílu a i přes dobré náhozy soupeře nyní zavírá D8.

První na zavíratelné číslo se dostává Littler. Konkrétně má nachystáno 136 bodů.

3:0
    Luke Littler se postaral o nejrychlejší set utkání! První dvě šipky sice do D8 nemířily, následně však třetí udělala mladíkovi radost.

Začal sedmý set.

Humphries se dostává na 170 bodů.

0:1
    WOW! Nejvyšší zavření teď viděli fanoušci v Alexandra Palace. Postaral se o něj Humphries.

Humphries nyní tlačí na svého soupeře. Má shozeno na D8.

Double 8 však netrefuje, a tak má možnost zavřít Littler.

1:1
    To se také povedlo. Littler uzavírá set šipkou do doublu 20.

Littler tentokráte netrefuje žádný trojnásobek.

Lepší odpověď si Humphries připravit nemohl. Na nepovedený nához soupeře odpovídá maximem.

Humphries se dopouští obrovské chyby. Místo singlové osmnáctky trefuje pouze čtyřku, a tak zavírat nemůže.

Littler netrefuje střed.

1:2
    Luke Humphries si znovu bere vedení v setu.

Littler dostává soupeře po tlak. Je první na zavíratelném čísle.

2:2
    Skvěle Littler! Zavírá velmi vysoké číslo, a tak opět přes brejk srovnává.

Luke Littler má sehráno na 170.

Humphries se dostává na 28, když trefuje maximum.

Jen těsně Littler netrefuje D2. Dává tak šanci soupeři.

2:3
    Humphries se na D12 nemýlil, a tak přerušuje sérii tří vyhraných setů soupeře. Snižuje na 3:4 z jeho pohledu.

Probíhá krátká přestávka.

Průměry na zavření se začínají srovnávat. Aktuálně je Littler na 40.5 % a Humphries na 37.1 %. Průměr na tři šipky oba hráči nadále drží nad 100 body.

Začal osmý set.

Humphries na začátek setu nahazuje 95.

Littler tentokráte bez trojnásobku. Humphries tak odpovídá maximem.

0:1
    Humphries vede 1:0 v osmém setu poté, co trefuje D16.

Littler by nyní potřeboval zavřít 170. To se mu ale nedaří.

0:2
    Luke Humphries opět zavírá, a tak vede už 2:0. Littler nyní působí rozhozeně.

Těsně Littler netrefuje střed. Dává tak šanci soupeři na vysoké zavření.

Také Humphries ovšem netrefuje bull.

1:2
    Littler nakonec zvládá tento leg a na brejky je tak vyrovnáno.

Vysoké náhozy z obou stran přibližují oba hráče zavíratelnému číslu.

1:3
    Krásné zavření z ruky Humphriese. Ten trefuje 121 a srovnává tak na 4:4.

Následuje přestávka.

Začal devátý set.

Oba hráči na úvod trefují 99 bodů.

Nadále se oba hráči drží na podobných číslech.

Luke Littler útočil na první maximum tohoto setu. Třetí šipku ovšem posílá do singlu.

0:1
    Littlerova chyba posílá soupeře do vedení. Humphries totiž dokázal zavřít 108.

Humphries navíc navazuje na úspěch z minulého legu maximem.

Littler má nyní lepší pozici v konci tohoto legu.

0:2
    Realita je však jiná. Humphries opět zavírá 108 a je blíže zisku tohoto setu.

Littler shodil 180 bodů. Žádná větší výhoda z tohoto náhozu ovšem nakonec nebude, jelikož Humphries také trefuje maximum.

1:2
    Littler první dvě šipky poslal mimo D3. Třetí už však tento double trefuje.

Luke Littler odskočil ve skóre, když trefil 140 bodů.

Oba hráči jsou na vysokých zavíratelných číslech.