Fínsko – Slovensko sk 5:1 (kon.) | Lotyšsko – Česko 3:4 (kon.)
Lotyšsko
3:4 (0:0, 2:4, 1:0)
Česko
cz Utorok 19.12.2023, 19:00 • Åby Ishall, Göteborg (SWE) • Reprezentácia do 20 rokov

Zdravím všechny fanoušky české hokejové dvacítky! Už od 19 hodin čeká Česko přípravné utkání proti Lotyšsku, které vám přineseme v podrobném textovém přenosu.

Česko završí přípravu na světový šampionát po nepovedeném listopadu, kdy ze čtyř utkání ani jednou nevyhrál. Všechna střetnutí, až na zápas s Finy, však byla poměrně těsná. Se Švýcary náš výběr padl 2:3, Švédům podlehl 1:2 a na Slováky nestačil až po nájezdech. Těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Důležité je, jak se náš tým bude prezentovat na švédském turnaji.

Lotyšsko má za sebou tři listopadová utkání. Na vítězství nad Litvou však nenavázal, když padl jasně s Polskem a nakonec zdolal těsně Estonsko. Lotyši však budou patřit spíše mezi kandidáty na sestup, klíčový pro něj bude zejména poslední duel proti Německu, aby opět nespadl do boje o udržení.

Nutno upozornit, že vzájemný zápas není ani pro jeden tým generálkou. Český výběr čeká za dva dny ještě těžší utkání proti Finsku, zatímco mladí Lotyši se v posledním duelu před ostrým startem turnaje postaví Norům.

Lotyšsko: Rolovs (Feldbergs) – Fenenko (A), Berzinš, Ločmelis, Bulans, Uljanskis, Urbanovičs, Retenais, Kurbaka, Polakovs – Veckaktinš (A), Ločmelis (C), Mateiko – Vutkevičs, Rullers, Vilmanis – Borozinskis, Bukarts, Stradnieks – Mots, Ozollapa, Ansons – Kruminš.
    Trenér: A. Abols

Česko: Vondraš (Schnattinger) – Hamara (A), Cibulka, Alscher, Galvas, Jiříček, Čech, Port, Kočí – Štancl, Šapovaliv (C), Redlich – Becher, Sapoušek (A), Rymon – Maštalířský, Melovský, Slavíček – Přibyl, Hujer, Bareš
    Trenér: P. Augusta

Rozhodčí: Rönnberg, Johansson – Herrwaldsson, Eriksson.

00:01

00:25
    Puk se po úvodní buly dostává do útočné třetiny české reprezentace, Rolovs si už připisuje první zákrok v utkání.

01:05
    Bareš dorážel u pravé tyčky, Rolovs ale jeho snažení zastavil schováním puku do rukavice.

02:02
    Lotyššku se podařilo alespoň na malou chvilku dostat Česko z pásma, naši reprezentanti se ale velmi rychle vrací zpět a Hujer už vyslal druhou střelu od modré.

04:46
    Česká aktivita zatím výraznější střelecké příležitosti nepřináší, Lotyši však mají velké problémy a osvobozují se jen vyhazovanými kotouči.

05:49
    Scénář se příliš nemění, Lotyšsko zůstává pasivnější, jenže Češi stále nemohou ohrozit Rolovse.

05:58
    Rodzers Bukarts (LAT) přehnal svůj důraz u mantinelu a dostává menší trest za vražení na hrazení.

06:19
    Češi se v prvních desítkách vteřin marně usazovali v útočném pásmu, a když už se jim to podařilo, střelu z levého kruhu Rolovs pohotově pokryl.

06:45
    Lotyšsko vyhazuje kotouč přes všechny čáry. Čechům přesilovka zatím vůbec nevychází, kromě jedné střely si nevypracovali téměř nic.

07:17
    Ke dvěma střeleckým pokusům od modré čáry se dostal Hamara, ale nejprve trefil obránce a vzápětí pálí vedle levé tyčky!

07:36
    Na levém kruhu dostal nabito Bareš, ale střela mu nesedla a letí jen vedle lotyšské branky.

08:34
    Českému týmu přesilovka vedoucí trefu nepřinesla, Lotyši jsou kompletní a po jejich nepřesné kombinaci letí kotouč na střídačku. Komerční přestávka.

09:00
    Nepřesnou rozehrávku Čechů ve středním pásmu mohl potrestat Mateiko, před kterým se otevřela dálnice až k brance, ale lotyšský útočník pokazil brejk nepřesnou přihrávkou do strany.

09:45
    Lotyši se udrželi na kotouči, a přestože je Češi nedokázali vytlačit z vlastní třetiny, k výraznému ohrožení Vondraše se nedostali.

10:26
    Velká pochvala pro soupeře! Lotyši pokračovali v aktivitě, zavřeli Čechy v jejich pásmu a od modré čáry zakončil povedenou pasáž Retenais, jehož střelu český gólman dobře viděl.

10:51
    Elitní česká formace po ztrátě kotouče dobře napadala na útočné polovině, přesto se Lotyši dokázali z nepříjemného nátlaku vymanit a nadále kontrolují kotouč. Na štěstí pro nás daleko od branky.

11:06
    Česká lajna nakonec završila nepovedené střídání pozitivně, když dobře protečovala puk až k Rolovsovi, který ho raději přikryl a náš tým tak vybojoval vhazování po jeho levici.

11:11
    Okamžitě po vhazování se z hranice kruhu dostal ke střele Maštalířský, ale Rolovs jeho střelu tahem dobře viděl.

11:56
    Češi se v posledních vteřinách drží více na puku a pokouší se vytvořit souvislý tlak na útočné polovině, jenže soupeř jejich nájezdy úspěšně odvrací.

12:21
    Dobré napadání za vyhozeným kotoučem se Lotyšům málem vyplatilo, ale lehká střela z kruhu nebyla pro Vondraše těžkým zákrokem.

12:51
    Českou ofenzivní snahu zastavuje hvizd sudího. Nahozený kotouč sice končí v Rolovsově lapačce, ale naše ofenziva se dopustila ofsajdu.

13:23
    Štancl se pokoušel dohnat nahozený kotouč, leč marně. Rozhodčí vrací hru před Vondraše, protože se jedná o zakázané uvolnění.

14:20
    Lotyši vzápětí odvrací další ofenzivní výpad českého týmu, který se až na třetí pokus usazuje v útočné třetině. Zatím bez střely.

14:43
    Tlak nebyl příliš silný, proto se Lotyši po zisku kotouče osvobozují a přenáší hru alespoň do středního pásma.

15:05
    Kombinace i nadále hapruje, Češi opět rozehrávají za pomoci zakázané uvolnění, které vrací hlavní dění před Vondraše.

15:32
    Hamara nahodil kotouč od modré čáry, čehož se pokoušel v závaru před brankou využít Hujer, ale jeho teč míří mimo.

16:20
    Česká střela z hranice levého kruhu letí jen do hloučku těl před brankou! Rolovs zasahovat nemusel.

16:29
    Vzápětí se Lotyšsko osvobozuje jen za cenu zakázaného uvolnění.

17:02
    Českému tlaku chybí větší přímočarost a střelecká aktivita. Když už se Češi zdánlivě usadí v pásmu, nejsou schopni vyprodukovat nebezpečnou střelu.

17:34
    Češi museli zařadit zpátečku, při čemž Marek Alscher (CZE) fauloval a posílá svůj tým do čtyř. Dvě minuty za hrubost.

18:28
    Výborná obranná práce okamžitě dostala kotouč ven z pásma, jenže Lotyši se relativně rychle vracejí a Vondraš se musí mít na pozoru.

18:57
    Tlak Lotyšska je prozatím spíše optický, Vondraš zasahovat nemusel, což nezměnil ani pokus Vilmanise – trefil jen hlouček těl před sebou.

19:27
    Střela od modré čáry se otřela o výstroj českého obránce, od kterého míří do ochranné sítě. Vhazuje se po Vondrašově levici.

19:52
    Český tým se pokouší vybojovat kotouč a ještě v závěru třetiny zahrozit, ale prozatím marně.

20:00

Už k ničemu nedošlo. Český tým je na první pohled hokejovější, ale není třeba si nic nalhávat – hapruje to. Občasné střely dokázal lotyšský gólman Deivs Rolovs pokrýt, navíc Češi občas propadli a také Lotyši dokázali udělat rozruch v našem pásmu. Na vyloženou gólovku však stále čekáme.

20:01

20:30
    Vydařený nástup Lotyšů! Mateiko nastřelil od modré kotouč, který nepříjemně tečoval Ločmelis, ale jen těsně vedle branky. Vzápětí přiletěla střela z kruhu, která však míří také mimo.

21:27
    Češi dokázali zachytit kotouč a přesunout hru před Rolovse, kde se pokouší vytvořit zajímavou střeleckou příležitost.

21:50
    Česko právě vstřelilo branku!
    Ideální odpověď na vydařený nástup soupeře. Na pravé straně útočného pásma našel odražený kotouč MATYÁŠ MELOVSKÝ a jeho přesná střela tahem od modré čáry propadla až do branky. Bez asistence.
    21:50 MELOVSKÝ - 0:1

22:35
    Češi po vhazování vybojovali kotouč a pokračují ve své ofenzivní aktivitě, leč bez střeleckého zakončení.

23:17
    Lotyši se pokusili zahrozit z brejku, který však česká defenziva zachytila a pokouší se rozjet další útočný výpad.

23:48
    Hra se přelévá ze strany na stranu, ale k výraznějším šancím nedochází ani na jedné straně.

24:21
    Mezi kruhy se po brejku Lotyšů zjevil Vilmanis, jehož střela tahem letí jen nad Vondrašovu branku. Zajímavá pozice.

25:31
    A znovu Vilmanis, který skvěle zavezl kotouč až do útočného pásma a střelou z mezikruží donutil Vondraše zasáhnout!

25:53
    Česká dvojice nejprve zazdila přečíslení dvou na jednoho nepřesnou přihrávkou, ale vzápětí vybojovala kotouč rychle zpět, načež Redlich našel před brankou nehlídaného JAKUBA HUJERA, který pohotově zavěsil pod horní tyčku! Asistence: Sebastián Redlich.
    25:53 HUJER - 0:2

26:29
    Střela ze střední vzdálenosti míří do Schnattingerovy lapačky, čímž se zápas dostává do další komerční přestávky.

26:46
    Kotouč v posledních desítkách vteřin často mění svého majitele, mírně navrch mají Lotyši, kteří úspěšně drží hru na útočné polovině.

27:27
    Aktivní Melovský dobře vybojoval útočné pásmo, a přestože jsme ho rychle ztratili, vyhozený kotouč Lotyšů končí vzhazováním po Rolovsově levici.

28:06
    Lotyšskou snahu zastavuje nepřesná střela obránce, který od modré čáry trefil jen českého soupeře. Vzápětí se Lotyši dopustili ofsajdu.

28:42
    Lotyšsko sice drží kotouč, ale nedaří se mu přenést hru na českou polovinu. Češi navíc dobře napadají a komplikují soupeřovu rozehrávku už v zárodku.

29:33
    Češi se usazují v útočném pásmu, jenže jejich kombinace je prozatím optická – Rolovs zasahovat nemusel.

29:45
    Už to neplatí! Jeden z českých hráčů se ujal kotouče v pravém kruhu, načež Rolovs zasáhl proti nepříjemné střele na rameno svou vyrážečkou.

29:56
    Lotyšsko právě vstřelilo branku!
    Češi jsou za své střelecké trápení potrestáni snížením. A to parádním! DANS LOČMELIS vzal puk ve středním pásmu, krásně ho zavezl až do útočné třetiny a po objetí kruhu zakončil povedenou individuální akci přesnou střelou nad Vondrašovo rameno. Asistence: Darels Uljanskis.
    29:56 LOČMELIS - 1:2

29:56
    Střídání v týmu Česko:
    ze hřiště odchází Vondraš, přichází Schnattinger.

30:46
    Drama se, alespoň prozatím, nekoná! Češi si totiž rychle berou vedení zpět. Zmatky lotyšské defenzivy dokázal potrestat nehlídaný DOMINIK RYMON, jenž před brankou parádně tečoval Kočího střelu od modré. Asistence: Matteo Kočí.
    30:46 RYMON - 1:3

31:41
    Nesmíme usnout na vavřínech! Robin Sapoušek (CZE) se v obranném pásmu provinil sekáním a dostává menší trest.

31:55
    Lotyši zatím dobře pracují v útočném pásmu, ale chybí tomu větší střelecká aktivita.

32:04
    Dvě nepříjemné střely v krátkém sledu další snížení nepřinesly! První neúspěšná teč před brankou míří mimo, vzápětí pálí obránce od modré čáry pouze do ochranné sítě.

33:39
    Skvělá práce českého týmu! V závěru oslabení se dva čeští hráči dostali do přečíslení dvou na jednoho, které po pěkné kombinaci zakončil do prázdné branky ONDŘEJ BECHER. Asistence: Matyáš Melovský, Aleš Čech.
    33:39 BECHER - 1:4

34:27
    Česká kombinace v útočném pásmu zakončení nepřinesla, Lotyšům se daří bourat českou snahu.

34:45
    S góly se nám najednou roztrhl pytel. Berzinš pohotově využil nedůslednosti české defenzivy a vyslal ERIKSE MATEIKA, který tváří v tvář Schnattingerovi uspěl! Asistence: Renarts Berzinš, Deivs Rolovs.
    34:45 MATEIKO - 2:4

35:15
    Kotouč končí mezi střídačkami, tudíž je hra přerušena a na led přijíždí mládežníci s lopatami.

35:26
    A do statistik se opět zapisuje lotyšský gólman, který schovává do lapačky nepříjemnou střelu ze strany!

35:56
    Češi jsou nalezlí kolem soupeřovy branky, ale ke střeleckému pokusu se prozatím nedostali. Defenziva Lotyšů je hodně pevná.

36:19
    Nenápadný brejk Lotyšů mohl přinést snížení! Útočník soupeře se prosmýkl až před branku, ale po kličce do forhendu trefil jen boční brankovou konstrukci.

36:31
    Vzápětí měl velkou šanci Kruminš, který se protlačil až před Schnattingera, ale český gólman se tváří v tvář parádně roztáhl na čáře a zasáhl!

37:33
    Kotouč je v moci Lotyšů, kteří se opět pokouší zaútočit, ale Češi dobře brání střední pásmo a soupeře k ničemu nepouští.

38:41
    Česko se zjevně snaží kontrolovat závěr třetiny, úspěšně napadá a snaží se udržet hru daleko od Schnattingera.

38:57
    Lotyši ale cítí, že umí zaútočit! Tentokrát prokázal parádní individuální akci Vutkevičs, jehož střelu tahem Schnattinger kryje.

39:17
    Lotyšsko je v závěru třetiny velmi aktivní, s čímž mají Češi problémy, ale když už je potřeba, Schnattinger je pozorný.

39:47
    Na druhé straně se do ofenzivy nepříjemně natlačili Češi, jejichž nátlak skončil vyhozenou brankou pod Rolovsově zákroku a hvizdem sudího.

40:00

Druhá třetina byla gólově výrazně atraktivnější, když Češi odpověděli na povedený start soupeře dvěma trefami. Lotyši se ale nevzdali a dvě snížení po pěkných akcích jsou pro český tým varováním, protože i přes zasloužené vedení nesledujeme žádný dominantní výkon. Bude to ještě zajímavé.

40:01

40:01
    Střídání v týmu Lotyšsko:
    ze hřiště odchází Rolovs, přichází Feldbergs.

40:37
    Do třetího dějství vstoupili aktivněji pro změnu Češi, ale jejich úvodní pokusy o ofenzivní nebezpečí byly lotyšskou defenzivou utlumeny.

41:34
    Zajímavá šance Čechů skončila Becherovou žabičkou z pravé strany, která však na zadní tyči jeho parťáka nenašla.

41:57
    Karty se oproti druhému dějství úplně otáčí! Aktivní nástup Čechů přibržďuje nenápadná lotyšská akce, po které skóruje DARELS ULJANSKIS. Asistence: Davis Borozinskis, Peteris Bulans.
    41:57 ULJANSKIS - 3:4

42:41
    Češi se tak musí mít na pozoru, protože proti outsiderovi opět vedou o jediný gól. Svěřenci Patrika Augusty marně dobývají útočnou polovinu.

43:46
    Lotyši se opět osvobozují v rámci pravidel a po vyhození kotouče za branku mohou v poklidu vystřídat.

44:41
    Neúspěšný český útok Lotyši rázem otočili ve svůj prospěch a způsobují rozruch kolem Schnattingerovy branky.

45:27
    Český brankář si musel připsat další zákrok po povedené lotyšské střele z kruhu, kterou ale dobře viděl a zasáhl lapačkou!

45:46
    Vzápětí se jeden ze soupeřů natlačil před branku a střelou tahem pálil jen nad.

46:28
    Kotouč často střídá majitele, a přestože mají Češi mírně navrch, na další výraznější šanci našeho týmu stále čekáme.

47:18
    Česká převaha je ryze optická, Lotyši opět vytlačují naši rozehrávku až ke Schnattingerovy, odkud musíme začít znovu.

47:45
    Zmatky v rozehrávce navíc drží Schnattingera v permanenci, jelikož Lotyši dobře napadají a snaží se potrestat nejistou defenzivu.

48:57
    Nepříliš atraktivní pasáž zápasu pokračuje. Češi se pokouší zaútočit, Lotyši jen vyhazují jeden puk za druhým a vrací nás za Schnattingera.

49:49
    Znovu, znovu a znovu... tahle třetina až na gólovou akci Lotyšů ničím nezaujala.

50:38
    Konečně nějaký rozruch! Zaváhání obrany mohl využít Stradnieks, který se po české ztrátě puku na útočné modré dostal do úniku, ale jeho prudká rána letí jen vedle pravé tyčky.

51:28
    Což o to, Češi jsou aktivní a snaží se na útočné polovině něco vymyslet, ale chybí tomu větší nápaditost a dravost.

51:59
    V zajímavé šanci se ocitl Šapovaliv, jehož střela z brankoviště letí jen mimo lotyšskou branku.

52:41
    Lotyši i nadále odráží jeden útok za druhým, Feldbergs je bez práce a nutno říct, že Schnattinger toho v této třetině příliš nemá.

53:35
    Vlastně v podstatě vůbec nic. Kotouč vzápětí opouští ledovou plochu a rozhodčí přerušují hru – komerční přestávka.

54:02
    Češi roztáčí kolotoč v pásmu Lotyšů, ale zatím bez výrazného střeleckého pokusu. Výhodu to ale má, třetina odsejpá relativně rychle.

54:49
    Jiříček zkoušel pálit od modré čáry, ale střela mu vůbec nesedla. V první chvíli se zdálo, že nejspíš zlomil hůl, leč nakonec pokračuje ve hře.

55:21
    Na levé straně pálil pro změnu Čech, ale jeho střela z kruhu byla bohužel pro náš tým nepřesná.

55:49
    Po delší době se musí mít v pozoru Schnattinger, jelikož se hra stěhuje přes českou branku. Lotyši jsou však prozatím střelecky mizerní.

56:20
    Emils Veckaktins (LAT) dohrál u mantinelu Maštalířského, za což dostává dvě minuty a dává Čechům ideální šanci rozhodnout.

57:11
    Češi kombinují v útočném pásmu, ale Štanclovu voleji z pravého kruhu chyběla potřebná přesnost.

57:52
    Lotyši úspěšně odvrací kotouč až za Schnattingera, přesto se Češi velmi rychle vrací a dostávají soupeře pod tlak.

58:40
    Maštalířského schovanou střelu tahem z osy útočného pásma dokázal Feldbergs najít a zasahuje svou lapačkou!

59:01
    Lotyši už jsou kompletní a zdaleka se nevzdávají, naopak hrají v šesti a snaží se dostat Čechy pod tlak!

59:21
    Lotyšsko ale musí zpátky za vlastní branku, kam Češi úspěšně dostávají kotouč.

59:36
    K zajímavé střele z levého kruhu se dostal jeden z Lotyšů, ale jeho pokus kryje pohotový Schnattinger!

Lotyši dohráli třetinu v našem pásmu, ale bez výraznější střelecké šance! Výběr Patrika Augusty tak v předposlední přípravě před světovým šampionátem vítězí 4:3, ale může slavit triumf s velkým varovným vykřičníkem!

Češi byli o gól lepší, leč soupeř byl více než důstojným protivníkem. Viděli jsme řadu hezkých gólů na obou stranách, s nimi ale také spoustu zbytečných chyb v defenzivě, které by se na turnaji nemusely vyplatit.

Střely na branku: 26 – 27

Klíčové je však mistrovství světa a generálka na šampionát čeká naše obhájce stříbra už za dva dny proti Finsku.

Moc vám děkuji za pozornost a přeji příjemný zbytek večera! (21:09:42)

Daniel Ryl

Góly a asistencie: 30. Ločmelis (Uljanskis), 35. Mateiko (Berzinš, Rolovs), 42. Uljanskis (Borozinskis, Bulans) – 22. Melovský, 26. Hujer (Redlich), 31. Rymon (Kočí), 34. Becher (Melovský, Čech)

Lotyšsko: Rolovs (41. Feldbergs) – Fenenko (A), Berzinš, Ločmelis, Bulans, Uljanskis, Urbanovičs, Retenais, Kurbaka, Polakovs – Veckaktinš (A), Ločmelis (C), Mateiko – Vutkevičs, Rullers, Vilmanis – Borozinskis, Bukarts, Stradnieks – Mots, Ozollapa, Ansons – Kruminš.
    Tréner: A. Abols

Česko: Vondraš (30. Schnattinger) – Hamara (A), Cibulka, Alscher, Galvas, Jiříček, Čech, Port, Kočí – Štancl, Šapovaliv (C), Redlich – Becher, Sapoušek (A), Rymon – Maštalířský, Melovský, Slavíček – Přibyl, Hujer, Bareš
    Tréner: P. Augusta

Rozhodca: Rönnberg, Johansson – Herrwaldsson, Eriksson