Crystal Palace – Tottenham 1:2 (kon.)
Crystal Palace FC
1:2 (0:0)
Tottenham Hotspur
cz Piatok 27.10.2023, 21:00 • Selhurst Park, Londýn • Anglická Premier League • 10. kolo

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:00.

Domácí jsou v novém ročníku pod nejstarším trenérem dějin Premier League Royem Hodgsonem ztělesněním průměrnosti, se třemi vítězstvími a stejným počtem remíz i porážek se nacházejí uprostřed tabulky Premier League. Minulý týden utrpěli nejtěžší porážku 0:4 v Newcastlu, kde je srazily především dva slepené góly do šatny.
    Jiholondýnský klub hraje Premier League nepřetržitě jedenáct let a zatím vždy se umístil mezi 10. a 15. místem tabulky.
    Crystal Palace trápí svalová zranění opor Oliseho, Lermy a brankáře Hendersona. V sezoně se zatím trefili jen čtyři členového jeho kádru, s pěti brankami vévodí pořadí střelců Odsonne Édouard.

Na opačném konci britské metropole panuje povznášející nálada, Tottenham se vypořádal s odchodem největší hvězdy Harryho Kanea do Bayernu nad očekávání snadno a pod řecko-australským koučem Postecoglouem vede Premier League o dva body před obhájcem Manchesterem City.
    Sedmkrát se trefil bývalý Kaneův útočný parťák Son Hung-min a do mužstva zapadla řada drahých letních posil v čele s Maddisonem, Kuluševským, brankářem Vicariem či obráncem van de Venem, který jako jediný ještě nevynechal ani minutu.
    Spurs ještě nepoznali přemožitele, pouze dvakrát remizovali, a vůbec jim nevadí, že pouze jednou zatím překonali dvougólovou normu. Před reprezentační přestávkou vydřeli výhru 1:0 na hřišti nováčka Lutonu, po ní udolali v jiném londýnském derby Fulham 2:0.
    Oslavy posledního titulu v roce 1961 už zažili jen ti nejstarší pamětníci a i když v klubu všichni zatím podobné myšlenky odmítají jako předčasné, fanoušci nepokrytě touží vidět jméno svého klubu na čele až do konce soutěže.

Vzájemné zápasy
    Předloni smetl Crystal Palace doma soupeře ze severu města 3:0 po dvanácti ligových zápasech, v nichž uhrál pouhé dva body. Bylo to jen výjimečné vybočení, od té doby ve třech dalších vzájemných utkáních opět Palace nebodoval ani neskóroval. Tottenham slavil výhry 3:0 doma, 4:0 v Selhurst Parku a naposledy letos v květnu těsně 1:0 gólem Kanea v nastavení prvního poločasu.

Crystal Palace FC: Johnstone – Ward /C/, Andersen, Guéhi, Mitchell – Lerma, Doucouré, Hughes – Ayew, Édouard, Schlupp.
    Náhradníci: Matthews – Holding, Clyne, Richards, Ahamada, Riedewald, Rak-Sakyi, França, Mateta.
    Trenér: Hodgson.

Tottenham Hotspur: Vicario – Porro, Romero, van de Ven, Davies – Bissouma, Sarr – Kuluševski, Maddison, Richarlison – Son Hung-min /C/.
    Náhradníci: Forster – Emerson, Dier, Skipp, Højbjerg, Lo Celso, Bentancur, Gil, Johnson.
    Trenér: Postecoglou.

Rozhodčí: Madley – Hopton, Smith.

Domácí fotbalisté nastupují v červeno-modře pruhovaných dresech, hosté celí v bílém. Máme za sebou minutu ticha za oběti teroristických útoků v Izraeli a zápas může začít.

1

2
    Tottenham od výkopu držel míč na své polovině, první pokus o dlouhý nákop směřuje do náruče brankáře Johnstonea, jenž si pro míč došel až k velkému vápnu.

3
    Tyrick Mitchell pod tlakem Pedra Porra předal míč nepříliš šťastně malou domů Johnstoneovi, který musel odkopávat na tribunu.

5
    Richarlison de Andrade si narážel s Benem Daviesem, ale u míče byli v rohu pokutového území dříve domácí.

6
    Protiútok Crystal Palace táhl Will Hughes a když narazil na tottenhamskou hradbu, nabil z otočky doprava Jordanu Ayewovi, který zpoza šestnáctky vypálil prudce do brankáře Vicaria.

7
    Během minuty musel Guglielmo Vicario znovu zasahovat, druhý zákrok byl mnohem složitější, když na čáře skokem po levici vytahoval prudkou přízemní střelu Odsonnea Édouarda po Schluppově přihrávce.

9
    Richarlison perfektně načasoval kolmici na rozběhnutého Maddisona, jeho centr však končí na kopačkách domácích.

11
    Jordan Ayew vystihl rozehrávku hostů v blízkosti pokutového území, vyvezl míč a zastaven byl jen faulem.

13
    Ayew se předvedl i v tradičnější úloze centrujícího hráče, pro míč si ale došel Vicario.

15
    Na hřišti se svíjí faulovaný James Maddison, zákrok Joela Warda až tak nebezpečný nebyl, spíše záložník Tottenhamu v pádu špatně došlápl na kotník.

16
    Trestný kop z 27 metrů vzal na sebe Yves Bissouma a nebyla to dobrá volba. Míč vůbec nezačal klesat a končí někde v horních patrech tribuny.

17
    Richarlison dokázal na koncové čáře hlavou sklepnout prudký křížný míč pro Maddisona, kterému zakončení vůbec nesedlo.

20
    Van de Ven připravil palebnou pozici Richarlisonovi, Brazilcova skákavá střela prošla mezi nohama jednoho z domácích hráčů vedle pravé tyče.

22
    Bissouma vybojoval míč na vlastní polovině pro Ayewa, který byl po pár krocích vpřed drobně zatažen a sudí Madley píská faul.

23
    Rozhodčí krátce komunikoval s VARem, zda snad ve skrumáži ve vápně Tottenhamu nespadl míč někomu z bránících hráčů na ruku, ale po chvilce dává pokyn jen k odkopu od brány.

24
    Hostující Pape Sarr se ukopl při pokusu odcentrovat z pravého křídla skákavý míč a naštvaně bouchl dlaní o zelený pažit.

26
    Maddisonův centr odhlavičkoval Joachim Andersen dost nedůrazně, Spurs mohou pokračovat v tlaku.

27
    Po dvou minutách marného obléhání končí míč v zámezí a vhazují červenomodří.

28
    Schluppova průniková přihrávka mířila na paty vracejícího se Romera, protiútok vzápětí končí útočným faulem Lermy.

30
    Édouard hrábl při náběhu na dlouhý pas do obličeje Romerovi.

32
    Z lavičky Tottenhamu míří lékař na trávník, kde leží zraněný Micky van de Ven.

34
    Nizozemský obránce odkulhal za postranní čáru, hra po dvou minutách pokračuje dočasnou přesilovkou Crystal Palace.

35
    Van de Ven je v pořádku, předběhl v souboji o nakopávaný míč Ayewa a odkopává jej před ním na vůbec první roh dnešního večera.

36
    Hughesův centr posunul hlavou do výšky Bissouma a padající předmět zachytává do natažených rukavic Vicario.

37
    Richarlison přetáhl centr napříč vápnem na Kuluševského, jenž byl ale postupně vytlačen mimo nebezpečný prostor. Z levé strany to opět zkoušel Davies, ztlumený centr doskákal do náruče Sama Johnstonea.

39
    Druhý roh Crystal Palace letěl před bránu tentokrát z levé strany, k odraženému míči se dostal Cheick Doucouré, ale nepropálil hradbu těl.

40
    Ayew zmátl kličkou do protisměru Daviese a odcentroval na Édouarda, jehož zradilo zpracování a Porro nabízí odkopem třetí roh v rychlém sledu.

41
    Hughes vybojoval vzápětí u koncové čáry čtvrtý roh, série má pokračování.

41
    A seriálu stále není konec. Wardova rána byla tečována nad břevno, Hughes běží z míčem zase k druhému praporku.

42
    Teprve pátému rohu se lídr Premier League definitivně ubránil, když Andersenova neškodná hlavička letí vysoko nad jeho bránu.

45
    Poločas se chýlí ke konci, Tottenham toho zatím vepředu mnoho nepředvedl a to se nemění ani teď, kdy Maddison marně stíhal van de Venovu průnikovou přihrávku.

45
    Hlavní rozhodčí nastavuje 2 minuty.

45+2
    Kuluševski přistrčil míč ve vápně Porrovi, který to měl na dlouhou nohu a slabým zakončením trefuje jen domácího Doucourého.

45+2

Londýnské derby zatím nepřináší očekávaný fotbalový zážitek, platonická převaha je sice na straně Tottenhamu, ale jediná nebezpečnější střela se urodila na opačné straně hned v úvodu, kdy Vicario vyškrábl Édouardův pokus jednou rukou na čáře.

Statistické okénko:
    Držení míče 27% – 73%, střely na bránu 2:0, střely mimo 2:3, rohy 5:0, fauly 8:6, ofsajdy 0:0.

46

46
    Střídání v týmu Tottenham Hotspur:
    ze hřiště odchází Ben Davies, přichází Emerson „Royal“ de Souza.

48
    Centrovaný míč z pravého křídla se snáší do rukavic Sama Johnstonea.

48
    Ayewovi je pískán útočný faul na Emersona a domácí útočník s tím není zcela srozuměn.

49
    Poprvé v zápase letí praporek nad hlavu jednoho z pomezních, v ofsajdu se nacházel hostující James Maddison.

50
    Dejan Kuluševski udržel zdánlivě ztracený míč u postranní čáry, kličkou se zbavil Guéhiho, až Tyrick Mitchell zarazil jeho postup za cenu prvního rohu Tottenhamu.

51
    Hosté ze severu Londýna se ale neprosadili a nedaleko praporku bude vhazovat právě Mitchell.

52
    Sam Johnstone trochu vyděsil domácí fanoušky, s rozehrávkou tak dlouho váhal, až mu málem míč vypíchl Son Hung-min a Guéhi v poslední chvíli vypomohl odkopem do autu.

53
    Tottenham právě vstřelil branku!
    Tohle je pro domácí nesmírně kruté. Že Tottenham nevystřelil na jejich bránu, platí i po této akci, jenže kapitán Crystal Palace JOEL WARD si po souhře Porra, Sarra a centrujícího Maddisona z pravého křídla srazil naprosto nikým neobtěžován míč do vlastní sítě.
    53. Joel WARD vlastní - 0:1

55
    Eagles odpovídají střelou Odsonnea Édouarda z pokutového oblouku, kterou přizvedl jeden z bránících hráčů přes břevno na roh.

55
    Roh rozehrál tradičně Will Hughes a k zakončení se na malém vápně dostal Marc Guéhi, jenže mušku seřízenou neměl a jeho hlavička směřuje daleko od brány.

58
    Domácí musejí útočit, zatím je to ale z jejich strany po obdržené brance křečovité.

60
    Střídání v týmu Crystal Palace FC:
    ze hřiště odchází Jeff Schlupp, přichází Jesurun Rak-Sakyi.

62
    Diváci pískají na hráče Tottenhamu, kteří si dlouho vyměňují míč jen mezi stopery a brankářem. Chtělo by to ale více snahy při napadání i od domácího celku.

64
    ze hřiště odchází Yves Bissouma, přichází Pierre-Emile Højbjerg,
    ze hřiště odchází Richarlison de Andrade, přichází Brennan Johnson.

64
    Kuluševski si narazil s Porrem, protáhl se za dva beky a hledal Sona, který si však nepohlídal ofsajdovou čáru.

66
    Kdyby si někdo nevšiml, že se na hřišti přes hodinu loudal také SON HUNG-MIN, tomu teď Korejec předvedl, zač ho platí. Velkou zásluhu na jeho trefě zblízka má i Brennan Johnson, který hlavou sklepl Sarrův dalekonosný křížný pas Maddisonovi, od kterého dostal míč zpět, protáhl se obranou a nabil Sonovi do palebné pozice.
    66. Son HUNG-MIN - 0:2

67
    Další nepříjemnost pro domácí, na hřišti leží Tyrick Mitchell a drží se za stehenní sval, je u něj i lékař a tak zatím nemohl být proveden výkop ze středového kruhu.

70
    Teprve po dvojím střídání může Crystal Palace rozehrát po obdržené brance ze středového puntíku:
    ze hřiště odchází zraněný Tyrick Mitchell, přichází Naouirou Ahamada,
    ze hřiště odchází Will Hughes, přichází Nathaniel Clyne.

74
    Domácím se vůbec nedaří jakkoli překvapit zadní řady soupeře, který hraje na údržbu a profesorsky drží dvoubrankový náskok.

75
    Vedoucí celek ligy se ale neomezuje jen na obranu. Levé křídlo pročísl Maddison, po jeho průniku však Emerson ani Porro neprostřelili červenomodré barvy před sebou.

76
    Emerson v souboji náhradníků podrazil Rak-Sakyiho, v docela nebezpečném prostoru se pak dalšího faulu dopouští Porro vůči Ayewovi.

77
    Z druhého trestného kopu směřoval míč již do vápna Tottenhamu, od hlavy někoho z hostů pak za čáru a tudíž na roh.

79
    ze hřiště odchází Jefferson Lerma, přichází Matheus França,
    ze hřiště odchází Odsonne Édouard, přichází Jean-Philippe Mateta.

79
    Devatenáctiletý Brazilec França, jehož jméno se vyslovuje "Fransa", nikoli "Franka", při první akci neudržel míč na hrací ploše.

82
    Spurs obehrávají území Crystal Palace a vůbec se neženou do zakončení, akci nakonec dovedli až k vlastnímu brankáři Vicariovi.

83
    Son Hung-min se po rychlém náběhu zlobí na Sarra, který mu neadresoval přesnou přihrávku, Senegalec Korejce na usmířenou objímá a domácí získali alespoň rohový kop.

83
    Roh rozehráli hosté nakrátko, od Maddisona dostal míč Emerson a jeho nadýchaný centr nedokázal Johnson hlavou z úrovně brankové čáry posunout do šance.

84
    Sonův přízemní centr směřuje do náruče brankáře Johnstonea.

86
    Příliš nízko kopnutý trestňák domácích z pravého křídla odkopává Maddison, ale centr zleva už musel uklidit van de Ven na roh.

86
    Brennan Johnson vypomohl v obraně hlavičkou na další roh.

87
    Rak-Sakyiho střela byla zblokována na třetí roh v řadě, podobně jako v závěru prvního poločasu.

87
    Při opakovaném rohu přeletěl míč celým objemem mimo hrací plochu. Domácím se už naděje na bodový zisk ztenčila na takřka neviditelné hodnoty.

89
    Vicario vyloženě stojí na místě, míč má u kopačky a vyčkává. Kupodivu totéž dělá i relativně čerstvý Mateta, stojící proti brankáři Tottenhamu.

90
    ze hřiště odchází James Maddison, přichází Bryan Gil,
    odchází také Dejan Kuluševski, po osmi a půl měsících se představí na hřišti Rodrigo Bentancur,

90
    Hlavní rozhodčí nastavuje 8 minut.

90+1
    Johnson se protáhl za obranu na Sarrovu kolmici a servíroval míč pod sebe Son Hung-minovi, který zblízka nastřelil jen domácího Guéhiho.

90+4
    Crystal Palace právě vstřelil branku!
    Přece jen budou závěrečné minuty v Selhurst Parku napínavé! Hostující Pedro Porro podskočil přetažený pas Joachima Andersena, který si za ním zpracoval na hrudi JORDAN AYEW a prudkou ranou po odskoku o trávník propálil z velkého vápna Vicaria.

90+7
    Dlouho se ještě čekalo na vyjádření VAR, který nakonec Ayewovu případnou ruku neobjevil, a tak může propuknout zbytečně odložená radost. Nastavení by se mělo protáhnout nejméně na 11 minut.

90+8
    Hlediště bouří, domácí Ayew vybojoval odrazem o Porra rohový kop a přes celé hřiště běží i brankář Johnstone!

90+8
    Hosté odkopli míč až za půlící čáru, tam však prostor před prázdnou bránou Crystal Palace včas pokryl Clyne.

90+9
    První žlutá karta zápasu přichází až v deváté nastavené minutě, napomínán je Joachim Andersen (Crystal Palace) za faul na Gila.

90+10
    Brennan Johnson (Tottenham) vidí žlutou kartu za protesty.

90+10
    Jordan Ayew (Crystal Palace) se provinil taktéž řečmi, rozhodčí Madley jako by si vzpomněl, že má karty v kapse a snaží se dohnat, co celý zápas zameškal.

90+11
    Tak ještě jedna standardka pro domácí z vlastní půle, Sam Johnstone vyhání všechny spoluhráče před soupeřovu bránu a rozehraje ji sám.

90+11
    Jenže tohle se vůbec nepovedlo, Mateta zřejmě nezná pravidlo o ofsajdu a bohorovně zůstal stát mimo hru.

90+12
    Mateta prodlužoval centrovaný míč, ke kterému se Jordan Ayew ve vápně nedostal, za ním číhající Matheus França sice ano, ale střela levačkou mu sjela po vnější šajtli a poslední šance změnit osud zápasu vyšla nazmar.

90+12

Fotbalisté Tottenhamu předváděli v prvním poločase fotbalovou nudu a šeď, ale po přestávce je vysvobodil vlastní gól domácího kapitána Warda, pojistku přidal osmým gólem v ročníku Son Hung-min a hosté si profesorsky hlídali náskok. Snížení z kopačky Jordana Ayewa přišlo příliš pozdě, Spurs přenocují před hlavní fází programu kola s pětibodovým náskokem na čele tabulky.

Držení míče: 24 % : 76 %.
    Střely na branku: 3:2. Střely mimo: 3:4. Rohy: 11:2. Ofsajdy: 1:3. Fauly: 19:11. (23:04:26)

Karel Jedlička

Góly: 90+4. Ayew (J. Andersen) – 53. Ward (Maddison) (vla.), 66. Son Heung-min (Br. Johnson)

Karty:   90+9. J. Andersen (CRP), 90+10. Ayew (CRP) – 90+10. Br. Johnson (TOT)

Crystal Palace FC: Johnstone – Ward (C), J. Andersen, Guéhi, Mitchell (70. Ahamada) – Lerma (79. França), C. Doucouré, Hughes (70. Clyne) – Ayew, Édouard (79. Mateta), Schlupp (60. Rak-Sakyi).
    Náhradníci: Matthews – Holding, C. Richards, Riedewald.

Tréner: Hodgson

Tottenham Hotspur: Vicario – Porro, Romero, van de Ven, B. Davies (46. Emerson Royal) – Bissouma (64. Højbjerg), P. Sarr – Kulusevski (90. Bentancur), Maddison (90. Gil), Richarlison (64. Br. Johnson) – Son Heung-min (C).
    Náhradníci: Forster – Dier, Skipp, Lo Celso.

Tréner: Postecoglou

Rozhodca: Madley – Hopton, Smith