Austrália – Gruzínsko 2:3 (kon.) | Island – Izrael 3:7 (kon.) | Chorvátsko – Španielsko 2:5 (kon.)
Austrálie
2:3 (1:0, 0:3, 1:0)
Gruzínsko
cz Sobota 22.04.2023, 12:30 • Pista de Hielo Madrid • Majstrovstvá sveta - 2. Divízia, sk. A • 5. kolo

Dnešní utkání sledovalo 195 diváků. (14:49:47)

Je to tak, i přes nápor Australanů v samotném závěru utkání jsou zásluhou nadmíru vydařené druhé třetiny a následně takticky zralého výkonu ve třetině třetí stále ve hře o postup do vyšší soutěže. Austrálie naopak skončí teď již jistě na předposledním pátém místě se ziskem pouhých tří bodů ve čtyřech zápasech.

To je pro dnešní první zápas vše, věřím, že se uvidíme opět večer při střetnutí Chorvatska a Španělska. Do té doby přeji všem top den!

59:55
    A další úspěšné vyhození, tentokráte až do útočné třetiny, nejspíš je hotovo!

59:45
    Gruzie vyhazuje puk do středního pásma.

59:22
    Do konce zápasu zbývá 38 vteřin, Australané stále hrají bez brankáře Smarta.
    58:29 TODD - 2:3

58:29
    Austrálie právě vstřelila branku! Tak přeci jen je tu ještě drama! Sledujeme obrovskou radost domácích fanoušků poté, co rána od modré prošla až za záda Fofanova a je sníženo na rozdíl jediné branky! Prosazuje se CAMERON TODD!

Asistence: James Woodman, Casey Kubara.

58:21
    Oddechový čas pro tým Austrálie.

58:21
    Pěkný pokus vyslal James Woodman, Fofanov chytá.

57:55
    Australané zkoušejí na poslední dvě minuty turnaje hru bez golmana.

57:35
    Další vyhození Gruzie přes všechny čáry, závěr zápasu se blíží.

56:30
    Nepřesná rána Australanů tři a půl minuty do konce zápasu.

56:00
    Zakázané uvolnění Australanů, už je prakticky jasné, že dnes se jim body vyhnou.

53:28
    Po několika dlouhých minutách byl opět k vidění střelecký pokus, Smarta prověřil Ivan Karelin.

52:00
    Gruzie kontroluje puk ve středním pásmu, následně vyhazuje na zakázané uvolnění.

50:43
    Stále se nedaří rozjet tempo zápasu, uvidíme, zda se Australanům ještě podaří s neustálým gruzínským přerušováním něco udělat.

49:52
    Hra je teď extrémně kouskovaná, což pochopitelně hraje spíše do karet favoritovi zápasu.

49:46
    Zjevné zdravotní potíže s nohou má Semen Charizov.

49:42
    Tak nakonec ne, nejspíš ani jeden ze sudích neviděl zákrok, který vedl k přerušení hry, dostatečně jasně a pokračuje se tedy raději za stavu 5 na 5.

49:42
    Nejspíš se bude vylučovat, sudí přerušují hru a jedou se poradit.

48:40
    Smart drží alespoň trochu nadějí pro Austrálii, dokázal ztlumit pokus Semena Kharizova.

47:00
    Gruzinci raději kontrolují puk na vlastní polovině a ubírají cenné vteřinky, nechtějí se pouštět do riskantních výpadů, které by mohli znamenat šanci soupeře na brejk.

46:15
    Vyloučení v týmu Austrálie:
    Kennedy – 2 min., vražení na hrazení.

45:46
    Další zakázané uvolnění Gruzie, která už nechce v životně důležitém mači ponechat nic náhodě.

45:09
    Gruzie raději zastavuje hru zakázaným uvolněním.

44:55
    Ve velmi zajímavé střelecké pozici minul branku jeden z domácích forvardů.

43:50
    Nepřesný pas na modré čáře teď vyhání Austrálii až za její vlastní branku.

43:30
    Zatím však hosté v přesilové hře žádné drama nepřipouští.

42:22
    Dvě minuty za podražení dostává Ivan Švecov a je tu jedna z posledních šancí Australanů na zvrácení nepříznivě se vyvíjejícího střetnutí.

40:57
    Parádní zákrok Charlese Smarta! Dokázal se bleskově přesunout a lapit pokus Slesareva, který pálil do zdánlivě odkryté branky.

40:28
    Puk se pod Smarta snažil dostat Oliver Obolgogiani, ten však včas stiskl betony.

40:01

A to je pro druhou třetinu vše, Gruzincům se podařilo naplno zužitkovat svůj potenciál a smrští tří branek totálně obracejí obraz duelu. Sledujeme jejich jednoznačnou dominanci, Australanům naopak zdá se došli psychické i fyzické síly a bude pro ně extrémně náročné snažit se se zápasem ještě něco udělat. Připomínám, že pokud dnes vyhrají za tři bod Gruzinci, budou muset sledovat večerní utkání Španělska s Chorvaty a doufat v příznivý výsledek, tedy těsnou Chorvatskou výhru za tři body, která by Gruzincům měla zajistit postup do třetí nejvyšší soutěže.

40:00

39:58
    V posledních desetinách sekundy druhé periody musí ještě svou svatyni jistit Smart.

39:20
    Na závěr druhé třetiny dostává dvouminutový trest za krosček Timothy Newmark.

38:50
    Přihrávky se ale na druhé straně rovněž vůbec nedaří.

38:24
    Nepřesný pas kazí nadějné přečíslení Australanů 2 na 1.

37:53
    Zakázané uvolnění Gruzie.

37:12
    Definitivní hřebíček do rakve Austrálie z toho však není, tu může morálně povzbudit ubráněná přesilová hra.

36:38
    Přesilovka zatím působí až příliš rozlétaným a spontánním dojmem, i tak se však daří Gruzincům dostat se do několika nebezpečných pozic.

35:12
    Australské trápení pokračuje, dvě minuty za podražení dostává Robert Haselhurst.
    34:28 KARELIN - 1:3

34:28
    Gruzie právě vstřelila branku! Obrat pokračuje! IVAN KARELIN trefuje naprosto parádní ránu nad ramenem Smarta a definitivně demoluje australské sebevědomí. Hosté odskakují již o dvě branky a dohnat je se zdá být vzhledem k jejich aktuální formě úkolem takřka nemožným.

Asistence: Semen Charizov, Ivan Marov.

34:10
    Gruzinci jsou teď na koni, Smart si jen tak tak poradil s nebezpečným nájezdem Karelina.
    31:50 KOČKIN - 1:2

31:50
    Gruzie právě vstřelila branku! Během čtyř minut otáčejí Gruzinci skóre a ujímají se vedení! Prosazuje se zatím jeden z jednoznačně nejlepších hráčů zápasu BORIS KOČKIN!

Asistence: Oliver Obolgogiani, Ivan Karelin.

30:30
    Tentokráte dlouhé nahození puku domácím nevyšlo, jinak se jim však tato pozoruhodná strategie nahazování až od vlastní branky dnes poměrně daří.

28:32
    Hosté jsou vstřelenou brankou zjevně povzbuzeni, jejich zvýšená aktivita teď vede k tomu, že drží puk v útočném pásmu.
    27:28 ERMOŠENKO - 1:1

27:28
    Gruzie právě vstřelila branku! A následně je tu vyrovnání! Tentokráte se nemýlil DMITRI ERMOŠENKO a po dlouhých minutách nemastného hokeje dorovnává gólový stav zápasu!

Asistence: Danila Slesarev, Boris Kočkin

27:13
    Po dlouhé době také střelecký pokus Gruzie, mimo pálil Ivan Karelin.

25:56
    Po dlouhé době byl k vidění střelecký pokus, ránu Tylera Kubara z úhlu v klidu chytá Fofanov.

25:40
    U puku jsou teď Australané, stále se bohužel neděje nic, co by příliš stálo za pozornost.

24:00
    Na úvod druhé půle sledujeme hodně rozvážnou taktickou bitvu, ani jedna ze stran se do ofenzívy zatím příliš nehrne.

22:04
    Následně Gruzinci vyhazují přes celé kluziště.

21:35
    Předvedli hezky dobruslené nahození puku, kterým se vyhnuli zakázanému uvolnění, chybělo však zakončení celé akce.

21:10
    Za vlastní brankou kombinují s pukem Australané.

20:01

A zdá se to správně, první třetina utkání končí tedy nečekaným výsledkem, vedou v turnaji dosud pouze tříbodový Australané. Těm sice takovýto výsledek k postupu do vyšší soutěže pomoci nemůže, Gruzince o naději na postup však připravuje. Nicméně Australané se na toto rozhodně ohlížet nebudou, chtějí se s turnajem důstojně rozloučit a získat alespoň bramborovou medaili na úkor Islandu. Z herního hlediska je zápas zatím vyrovnaný, jedná se o standardní zápas, který ničím příliš nevybočuje.

Austrálie: Smart (Kimlin) – Haselhurst, Kennedy, Woodman (C), Lodge, Pataky, Kubara B., McGregor – Landa, Todd (A), Virjassov – Darge (A), Kubara C., Caruana – Webster, Newmark, Kubara T. – Camenzind, Taylor
    Trenér: Matti Luoma

Gruzie: Fofanov (Starostin) – Ermošenko, Slesarev, Marov, Kurbatov, Kirejev – Karelin (C), Dziov, Romanov – Kozjulin, Obolgogiani (A), Bukija – Dumbadze (A), Charizov, Švecov, Kočkin
    Trenér: Goča Jeiranašvili

Rozhodčí: Roshchyn; Biec, Debuche.

20:00

19:45
    Na závěr třetiny se ještě nějaký útok snaží vymyslet Australané, zdá se ale, že Gruzie má vše pod kontrolou.

19:10
    Nečekané potíže s rozehrávkou mají v závěru třetiny Gruzinci, sledujeme jednu zbytečnou ztrátu za druhou.

18:30
    Ve výtečné střelecké pozici po nešťastné ztrátě hostů nedokázal vystřelit Bayley Kubara.

17:26
    Zakázané uvolnění vítězících outsiderů.

16:55
    Na druhé straně těsně před připraveným hráčem na dorážku dokázal perfektně puk zpacifikovat Smart.
    15:19 CARUANA - 1:0

15:19
    Austrálie právě vstřelila branku! Následně ovšem právě Todd vyhrál buly, následovala rána od modré, kterou Fofanov dokázal pouze vyrazit a z dorážky se bez větších potíží prosazuje MACKENZIE CARUANA!

Asistence: Lynden Lodge.

15:15
    V nadějné pozici přestřelil branku domácí kapitán Cameron Todd.

14:30
    Dopředu se dral Semen Kharizov, obrana ho úspěšně zastavuje.

13:50
    Sledujeme trápení se Australanů s rozehrávkou, hodně intenzivní presink hostů je nepouští z vlastní části kluziště.

12:40
    Tuhý souboj u mantinelu teď probíhá také v obranné třetině Gruzie.

12:21
    Tempo hry teď upadlo, po bojích ve středním pásmu sledujeme pouze vyhození puku na střídačky.

10:50
    Konec přesilovky opět jistil Fofanov a ani Australanům se ji tak využít nepodařilo.

10:24
    Teď se to přeci jen podařilo, gruzínský golman však vytáhl parádní zákrok.

10:15
    Série nepřesných pasů v předfinální fázi kazí možnost ohrozit Fofanova.

09:50
    Ti zatím drží dobře pozice a útočnou formaci, chybí střelba.

08:49
    Následný brejk hráče z trestné lavice musel za cenu faulu řešit právě Dmitri Ermošenko, po jeho hákování budou hrát přesilovku naopak protinožci.

08:36
    Od modré to zkoušel obránce první formace Dmitri Ermošenko, jeho pokus je ovšem zblokovaný a domácí jsou v plném počtu.

07:50
    V nebezpečné pozici se k odraženému míči po zblokované ráně od modré dostal Boris Kochkin, jeho ránu Smart rovněž likviduje.

07:33
    Po rychlém návratu do pásma zastavuje šance hostí Smart.

07:15
    Začátek oslabení zvládají Australané výborně, daří se jim vyhodit puk až za branku soupeře.

06:36
    Za hru vysokou holí je udělen první trest zápasu, jeho adresátem je australský obránce Tomas Landa.

06:00
    Zatím jasně nejnebezpečnější akce zápasu! Na Smarta najížděl Kozyulin, následně ještě dorážel Dziov, sudí Roshchyn ovšem rozpažuje, brankář teď drží domácí týmu!

05:20
    Překvapivý tlak Australanů nyní zastavuje ofsajdové postavení.

04:15
    K ofenzivnímu snažení se dostávají také Australané, kterým se podařilo uzavřít soupeře v jeho vlastním pásmu.

03:18
    A následně dokázal prostor u své pravé tyče utěsnit také druhý golman, kterým je Michail Fofanov.

03:10
    Nebezpečný útok Gruzinců řeší tentokráte cenným zákrokem Charles Smart.

01:48
    Dlouhá rozehrávka přes celé hřiště ovšem končí pouze zakázaným uvolněním.

01:30
    Ke kotouči se teď dostali také Australané, ti se snaží vymyslet nějakou akci zpoza branky.

01:00
    První minutu a vstup do utkání zvládl výrazně lépe favorit zápasu, tedy Gruzie. Ta je stále na puku a v útočném pásmu.

00:15
    Nepřesnou střelu vyslal útočník hostujícího celku Ivan Karelin.

00:01

Hráči obou celků jsou již na ledové ploše.

Na straně Australanů stojí za zmínku stokilový tvrďák a asistent kapitána Cameron Todd. Ten se v minulosti účastnil hokejových univerzitních soutěží v USA, prezentoval se také ve druhé nejvyšší juniorské soutěži ve Švédsku. Aktuálně však již tři roky působí v dresu Ledových psů ze Sydney. Zajímavé je, že vzhledem k rozdílnosti počasí na polokoulích se v řadě sezón prezentoval jak v USA, tak v Austrálii.

Na druhé straně se zaměřme na ještě o třináct kil těžšího Giorgiho Jeiranašviliho, který hraje v domácí gruzínské soutěži. V jeho 31 letech jde o jednoho z výrazně zkušenějších členů kádru, na minulém mistrovství byl dokonce navíc evidován jakožto asistent trenéra, jde tedy o hráče, který rozumí hokeji nejen po praktické, ale také po teoretické stránce. Na rozdíl od řady ruských rodáků a dokonce i jednoho hráče z Finska, kteří jsou v kádru trenéra otce Giorgiho, jehož jméno zní Goča Jeiranašvili, jde o pravého nefalšovaného Gruzínce.

Sobotní polední utkání bude o poznání významnější pro hostující celek Gruzie, který stále usiluje o postup do třetí divize hokejového MS. Aktuálně mají Gruzinci devět bodů, stejně jako Chorvatsko, oba tyto celky ztrácejí před posledním kolem turnaje tři body na první Španělsko. Gruzinci tak potřebují dnes získat všechny tři body, zároveň doufat, že Chorvati získají tři body na úkor Španělska a zároveň věřit, že výhra Chorvatů nebude výraznější než o deset branek. Podrobnou postupovou matematiku naleznete v předzápasovém rozboru utkání Chorvatsko – Španělsko.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 12:30.

Tadeáš Rulf

Góly a asistencie: 16. Caruana (Lodge), 59. Todd (Woodman, Kubara C.) – 28. Ermošenko (Slesarev, Kochkin), 32. Kočkin (Obolgogiani, Karelin), 35. Karelin (Charizov, Marov)

Tréner: Matti Luoma

Gruzínsko: Fofanov (Starostin) – Ermošenko, Slesarev, Marov, Kurbatov, Kirejev – Karelin (C), Dziov, Romanov – Kozjulin, Obolgogiani (A), Bukija – Dumbadze (A), Charizov, Švecov, Kočkin
    Tréner: Goča Jeiranašvili

Rozhodca: Roshchyn; Biec, Debuche