Česko – Fínsko 0:1 (kon.)
Česko
0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Fínsko
cz Piatok 10.02.2023, 15:00 • Bundesstützpunkt Arena Füssen • Turnaj pěti zemí (ženy)

České hokejistky prohrávají ve svém třetím vystoupení na turnaji EHT ve Füssenu s Finskem nejtěsnějším možným skóre 0:1. Hokejistky Suomi tak na tomto podniku s největší pravděpodobností triumfují.

Utkání rozhodla už 6. minuta, v níž využila přesilovku finská kapitánka Jenni Hiirikoskiová. Nutno říci, že české hokejisty se po celé utkání měly velký problém dostat přes finskou defenzivu a příležitostí si vytvářely minimum. Navíc je srážela častá vyloučení. Závěrečný zápas na turnaji čeká naše hráčky v sobotu, kdy se utkají se Švýcarkami. (16:56:29)

59:41
    Ne, české hráčky nedokázaly po buly dostat puk dopředu. Finky ho dávají za branku a tam se o něj bojuje.

59:29
    Česká lavička si vyžádala oddechový čas. Vhazovat se ale bude před Škodovou, která tedy zatím nemůže zůstat na střídačce.

59:01
    Poslední minuta třetí třetiny. Puk je v rohu za českou brankou.

58:40
    Škodová nyní vyklepala puk z výstroje a okamžitě rozehrála.

58:06
    Místo nějakého náporu se hraje v českém obranném pásmu. Hru nyní přerušila svým zákrokem Škodová.

57:36
    Hiirikoskiová si povyjela dopředu na levé straně útočného pásma. Ranou z vrcholu kruhu minula českou branku.

56:50
    To se zatím nedaří. Finky drží puk mimo své obranné pásmo.

55:55
    Češky kompletní. Nyní už je potřeba vyvinout závěrečný tlak.

55:28
    Oona Havanaová zkusila překvapit Škodovou střelou z pravého kruhu. Česká brankářka vyráží.

54:50
    České hokejistky vyhazují.

53:53
    Po diskuzi kapitánek je nakonec vyloučena Anna Vaníčková za zásah do oblasti hlavy či krku. Další finská přesilovka.

53:53
    Anna-Kaisa Antti-Roiková odnesla nešťastný náraz do jedné z českých hráček, která o ni zřejmě ani nevěděla. Finská hokejistka zůstala ležet na ledě a rozhodčí pak raději přerušily hru. Antti-Roiková se po chvíli s pomocí spoluhráček zvedla a po svých zamířila na střídačku. Vypadá to, že je otřesena, ale nějaké vážnější zranění zřejmě neutrpěla.

52:40
    České hráčky se stále špatně dostávají přes střední pásmo. Finky se tam pohybují opravdu dobře.

51:06
    Před brankou se nebezpečně natahovala po puku Julia Liikalaová. Prosadit se ale nedokázala.

50:20
    Jsme už ve druhé polovině třetí třetiny. Uvidíme, zda Češky zaberou a dokáží alespoň vyrovnat.

49:43
    Z pravé strany se natlačila do zakončení Anna Kalová. Její bekhendovou koncovku pokryla Emilia Kyrkköová.

49:09
    Češky v plném počtu.

49:02
    Od modré čáry vypálila Jenni Hiirikoskiová. Puk prosvištěl vedle levé tyčky.

48:44
    Tentokrát už finské hráčky postavily přesilovku. Přišla střela od modré, kterou Škodová schovala v lapačce.

48:20
    Češky opět vyhazují.

47:46
    Česko vyhazuje.

47:07
    Další vyloučenou Češkou je Klára Seroiszková. Pokud budou hrát Lvice neustále v oslabení, těžko se dočkají vyrovnání.

45:50
    České hokejistky se drží na kotouči ve středním pásmu. Cestu do útočné třetiny zatím hledají marně.

44:40
    Dominika Malicka vystihla ve středním pásmu přihrávku Finek a vyrazila dopředu. Individuální akce 17leté hokejistky ale nevedla k nějaké příležitosti.

42:39
    Střelu Oony Havanaové z pravé strany vyrazila Škodová lapačkou.

42:07
    Petře Nieminenové nesedla střela z pravého kruhu. Puk skončil za brankou.

41:48
    Dvouminutový trest dostává kapitánka Alena Mills. Češky si přenesly nedisciplinovanost i do závěrečné dvacetiminutovky.

41:23
    Finské hráčky začaly třetí třetinu aktivně. Zatím se hraje v jejich útočném pásmu.

40:10
    Do třetí třetiny Češky vstoupily v plném počtu. Trest Sarnovské vypršel přesně s koncem druhé části.

40:01

Další třetina začne přibližně 16:25.

Ve druhé třetině se skóre nezměnilo. České hokejistky tak stále prohrávají s Finskem 0:1. Nutno ale říci, že v uplynulé dvacetiminutovce byly hráčky Suomi lepší. Češky jim navíc nahrály čtyřmi vyloučeními v řadě a mohou být rády, že soupeřky žádnou z přesilových her nedokázaly využít. Pokud budou chtít svěřenkyně Dušana Andrašovského s utkáním něco udělat, budou muset výrazně zkvalitnit svou produkci směrem dopředu.

40:00

39:40
    Škodová ještě vyráží nebezpečnou střelu Tulusové z pravé strany hřiště!

39:20
    Finky pokračují v náporu. Česká čtveřice v čele se Škodovou zatím odolává.

38:53
    Trpělivou finskou kombinaci se po přihrávce zpoza branky snažila zakončit Oona Havanaová. Puk končí pod Škodovou.

38:00
    Češky jsou pod tlakem a z toho pramení i fauly. Další vyloučenou hráčkou je Agáta Sarnovská – podrážení.

37:20
    Zajímavý protiútok Lvic. Na levém křídle ho táhla Michaela Pejzlová. Bohužel však nedokázala najít před branku najíždějící Mazancovou.

36:29
    Od modré čáry střílela Jenni Hiirikoskiová. Puk je ve výstroji pozorné Škodové. Ta má mnohem více práce než její finská kolegyně.

35:43
    Český tým je v plném počtu.

35:40
    Ještě střela Sanni Vanhanenové z levého kruhu, pro kterou si sáhla Škodová lapačkou.

35:23
    Dobrá práce českých hráček, které pozdržely soupeřky za jejich brankou.

35:02
    Češky vyhazují.

34:33
    Finky se rychle dostaly do pásma a hned z toho byla nebezpečná střela, kterou vykopla pravým betonem Škodová.

34:16
    Nahození Hiirikoskiové efekt nepřineslo. Češky pak mohly vyhodit.

33:42
    Vyloučení v týmu Česko:
    Sára Čajanová – 2 min., podrážení.

33:35
    Anna-Kaisa Antti-Roiková převzala puk v útočném pásmu a už se chystala jít do kličky. Nevyzrála však na bránící Češku.

33:20
    Finky zahrály na icing. Vhazuje se před Kyrkköovou.

32:59
    Češky nejsou ve druhé třetině moc nebezpečné směrem dopředu. Herně jsou lepší finské hokejistky.

32:30

32:09
    Tulusová našla na modré čáře připravenou Hiirikoskiovou. Její projektil vyráží Škodová.

31:34

30:58
    Po nahrávce Hiirikoskiové střílela z pravého kruhu Ronja Savolainenová. Škodová vyráží.

30:29
    Dvě minuty za hrubost vyfasovala Andrea Trnková.

29:10
    Nahození Siiri Yrjölaové tečovala Sofianna Sundelinová. Škodová zareagovala včas a zakročila levým betonem. Následně se přitlačila k tyčce proti bekhendové dorážce další z Finek.

27:57
    Karppinenová zaváhala na útočné modré. Svou chybičku ale vzápětí napravila, když puk odehrála do bezpečí před napadající protihráčkou.

27:20
    Viivi Vainikkaová v rychlosti objela branku a vyjela až zpátky do pole. U modré předala Yrjölaová, která nahodila puk na českou svatyni. Škodová ho raději přikryla a podržela.

26:46
    Finské hráčky dělají Lvicím problémy rychlým pohybem. Češky na to zatím nenalezly recept.

25:51
    V tuto chvíli je český tým v plném počtu.

25:23
    Češkám se povedlo vyhodit.

24:47
    Hezká souhra Finek. Střelou z osy ji zakončovala Noora Tulusová, Škodová její ránu vyrazila.

24:19
    Češky se osvobozují. Finky začínají přesilovku za vlastní brankou.

23:50
    Sofianna Sundelinová se stahovačkou zbavila Karolíny Kosinové, která ji musela podrazit. Přesilovka pro Finsko.

23:25
    Hráčky Finska jsou v plném počtu.

22:49
    Petra Nieminenová sebrala puk váhající soupeřce a z levé strany najížděla proti české brance. Blanka Škodová však její polovysokou střelu dokázala vyrazit.

22:30
    České hráčky se v přesilové hře zatím marně snaží ohrozit branku soupeřek.

21:24
    Vyloučení v týmu Finsko:
    Ronja Savolainenová – 2 min., hrubost.

20:01

Další třetina začne přibližně v 15:42.

První třetina souboje Češek s Finkami přinesla spíše taktický boj. Jediný gól padl v 7. minutě při finské přesilovce, kterou využila střelou od modré zkušená obránkyně Jenni Hiirikoskiová. České hokejistky sami nevyužily dvě početní výhody a proti obraně soupeře se těžko prosazovaly.

20:00

19:50
    Finky v závěru třetiny dlouho kroužily v útočném pásmu. Nakonec přišla střela z osy, kterou má Škodová v lapačce.

19:01
    Ohlášena poslední minuta první třetiny.

18:03
    Finky zavezly puk přes útočnou modrou v momentě, kdy se jedna z hráček teprve vracela z útočného pásma. Pískáno postavení mimo hru.

17:23
    Nyní už jsou Finky v pěti.

16:56
    Od modré čáry střílela Klára Seroiszková. Její pokus zablokovala jedna z hráček před brankářskou.

16:10
    Finkám se podařilo vyhodit.

15:21
    Nyní ale slibnou českou akci musela vyřešit hákováním Oona Havanaová. Přesilovka pro hokejistky v červeném.

14:43
    Ani další česká útočná snaha nevedla k pořádnému zakončení. Lvice dostanou puk do pásma a tam už jim finská obrana nedává prostor.

13:40
    Zatím sledujeme poměrně opatrné utkání. Rozdíl mezi týmy tvoří využitá finská přesilovka.

12:58
    Finky se dostaly do přečíslení 2 na 1. Situaci ale skvěle přečetla a vyřešila Alena Mills, která holí zablokovala přihrávku na najíždějící protihráčku!

12:06
    Na modré čáře se dobře uvolnila Sanni Rantalaová. Její střela však uvízla v houštině těl před Škodovou.

11:39
    Finská brankářka Emilia Kyrkköová zlikvidovala svižnou střelu na bližší tyčku efektním zákrokem lapačkou.

10:54
    Hokejistky Finska už hrají v plném počtu.

10:30
    Finky vyhodily. Vanhanenová navíc dobře sbírala sekundy za českou brankou.

09:49
    České hráčky držely útočné pásmo, ale bez ohrožení brankářky soupeře. Nyní se Finky osvobodily.

08:53
    Přesilovková šance také pro český tým.
    Pauliina Salonenová (FIN) – 2 min., vysoká hůl.
    06:48 Jenni HIIRIKOSKIOVÁ - 0:1

06:48
    Finsko právě vstřelilo branku!
    Hráčky Suomi početní výhodu využily! Noora Tulusová nahrála na modrou čáru JENNI HIIRIKOSKIOVÉ. Jedna z nejlepších obránkyň světa nahodila kotouč na českou branku a ten zapadl až za záda Blanky Škodové. Ta zřejmě měla zakrytý výhled. Asistence: Noora Tulusová a Ronja Savolainenová.

06:06
    Dvě minuty za vražení dostala Agáta Sarnovská. Finky budou hrát první přesilovku.

04:08
    Na ofsajd následně doplatily i hokejistky Finska.

03:56
    Českou akci zastavilo odpískané postavení mimo hru.

03:04
    První ostřejší zákrok Blanky Škodové. Česká brankářka pokryla střelu z levého kruhu a přerušila hru.

02:20
    Zatím se hraje bez nějaké větší příležitosti na obou stranách hřiště.

00:31
    Úvodní aktivita českých hokejistek. Ty se dostaly s pukem za branku soupeřek. Před ní číhala Dominika Malicka, ovšem k ní kotouč nedoputoval.

00:01

Aktérky zápasu už jsou na modrých čarách. Zazní národní hymny Finska a Česka.

Do české sestavy se vrací obránkyně Sára Čajanová. Trenér Andrašovský tak může využít kompletní tři defenzivní dvojice. V prvních dvou utkáních točil v defenzivě pouze pět hokejistek.

Česko: Škodová (Dudková) – Trnková, Vaníčková, Habartová, Kosinová, Seroizsková, Čajanová – Mazancová, Pejzlová (A), Kalová – Přibylová (A), Mills (C), Malicka – Pištěková, Plosová, Šapovalivová – Sarnovská, Gruntová, Bartáková.
    Trenér: Dušan Andrašovský

Finsko: Kyrkköová (Keisalaová) – Yrjölaová, Hiirikoskiová (C), Rantalaová, Savolainenová, Viitasuová, Lindstedtová (A), Karppinenová – Yrjänenová, Tulusová (A), Vainikkaová – Nieminenová, Vanhanenová, Liikalaová – Montonenová, Rakkolainenová, Sundelinová – Antti-Roiková, Havanaová, Salonenová.
    Trenér: Juuso Toivola

Rozhodčí: Ernstová, Hjelmströmová – Strubeová, Orlandiniová.
    Čeksé hokejistky si zpestřily čekání na zápas procházkou.

Jak už bylo řečeno, český tým dokázal Finky zaskočit ve čtvrtfinále MS, kde zvítězil 2:1 v prodloužení. O postupu Češek do semifinále rozhodla svou trefou obránkyně Aneta Tejralová, která však v kádru pro podnik ve Füssenu není. Od té doby se oba celky utkaly dvakrát v rámci EHT. Z výher 3:1 a 3:2 se radovaly hokejistky Finska.

Jedná se o souboj dvou zatím neporažených týmů. Vítězky utkání se tak hodně přiblíží celkovému triumfu na turnaji. Finky nejprve přehrály Švýcarsko vysoko 8:2, ve čtvrtek pak zdolaly 3:0 pořadatelské Německo.

Česko:
    Český ženský hokej šel v posledních letech výrazně nahoru. Tým se již napevno usadil v elitní skupině MS, loni si v Pekingu poprvé zahrál na Olympiádě a po několika smolných čtvrtfinálových výpadcích konečně zlomil prokletí na loňském MS v Dánsku. Češky pod vedením kanadské trenérky Carly MacLeodové totiž braly historický bronz. Ve čtvrtfinále udolaly v prodloužení dosavadní evropské královny z Finska, v semifinále sice nestačily na favoritky z USA, ovšem v utkání o třetí místo si poradily se Švýcarskem. Řada hráček navíc dělá naší zemi výbornou reklamu v zahraničních soutěží – především ve Švédsku, Finsku a zámoří.

Na turnaj EHT do Německa přivezl zaskakující kouč Dušan Andrašovský omlazený výběr. Neschází sice stabilní kapitánka Alena Mills, ale volno dostaly tradiční opory jako Kateřina Mrázová, Natálie Mlýnková či Dominika Lásková. Zranění na turnaj nepustilo ani obránkyni Danielu Pejšovou. Dlouhodobě mimo je pak jedna z nejlepších světových brankářek Klára Peslarová. Přesto Češky zatím předvádějí velmi dobré výkony. Domácí Německo přehrály 5:1, ve čtvrtek pak zdolaly 5:2 Švédky.

Finsko:
    Finsko je dlouhodobě nejsilnějším evropským výběrem. Na MS a olympiádách bralo v poslední době většinou bronzy, pravidelně nestačilo jen na suverénní kanadské výběry. V roce 2019 Finky dosáhly historického úspěchu, když na domácím šampionátu v semifinále senzačně vyřadily Kanadu a ve finále proti USA sahaly po zlatu. V prodloužení jim nebyl uznán vítězný gól a nakonec prohrály po nájezdech. V posledních letech však začaly celku Suomi značně konkurovat české hokejistky. Ty po několika těsných porážkách dokázaly finské konkurentky konečně zdolat ve čtvrtfinále posledního MS v Dánsku a vystřídaly své soupeřky na bronzovém stupínku.

Vítám tu všechny hokejové příznivce! V pátek pokračuje turnaj ženské Euro Hockey Tour v německém Füssenu. České reprezentantky čeká v pátek třetí utkání na tomto podniku. Jejich kvalitu prověří silné Finky. Předchozí dvě vystoupení zvládly svěřenkyně kouče Dušana Andrašovského velmi dobře. Po skalpu domácích Němek dokázaly ve čtvrtek zdolat také švédský výběr.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:00.