Lotyšsko – Fínsko 1:6 (kon.) | USA – Nemecko 5:1 (kon.) | Švédsko – Švajčiarsko 3:2 (kon.)
Lotyšsko
1:6 (0:2, 0:2, 1:2)
Fínsko
cz Streda 10.08.2022, 00:10 • Rogers Place, Edmonton • Majstrovstvá sveta do 20 rokov • Skupina A

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 00:00.

Hezkou hokejovou noc při sledování textového přenosu z dohrávaného MS juniorů. V prvním zápase základní skupiny se utkají týmy Lotyšska a Finska. Začínáme krátce po půlnoci.

FINSKO

Dvacítka Finska bude patřit mezi největší favority celého MS. Ve skupině se stejně jako Lotyšsko ještě střetne s Českem, Kanadou a Slovenskem. Finové mají v této kategorii opravdu skvělé výsledky, naposledy prohráli v listopadu s Českou republikou. Od té doby kralovali dohromady ve dvanácti zápasech v řadě, před tímto MS už přehráli Švýcary, Česko, Švédsko i USA. Před rokem a půl v Edmontonu brala finská dvacítka bronz, když dokázala přehrát Rusy.

LOTYŠSKO

Lotyšsko bude outsiderem této skupiny a dle současných předpokladů by mělo bojovat o udržení, nicméně Lotyši by se rádi postarali o senzaci. Na MS juniorů nahradili Rusy, kteří na žádných mezinárodních akcích nesmí startovat kvůli jejich války na Ukrajině. Lotyšská dvacítka skončila na posledním MS druhé kategorie na druhé příčce za Běloruskem, které ovšem také dostalo zákaz, takže náhradní člen byl jasný a zřejmý. V srpnu odehrála lotyšská reprezentace dva duely. Rakousku sice podlehla, ale poté si poradila 3:1 s Německem.

Poslední vzájemné utkání se datuje do ledna 2017, kdy Finové porazili Lotyše 4:1.

Lotyšsko: Bruveris (Berzinš) – Fenenko, Bergmanis (C), Brants, Simanovičs, Hodass, Ozolinš, Goršanovs – Silkalns, Ravinskis, Veinbergs – Ločmelis, Purmalis, Vilmanis – Lavinš (A), Dukurs, Gavars – Andersons, Vitolinš (A), Darzinš – Rullers.
    Trenér: Artis Abols

Finsko: Meriläinen (Jatkola) – Nurmi, Niemelä (A), Puutio (A), Jurmo, Rafkin, Viro, Heimosalmi – Hirvonen (C), Räty, Kemell – Simontaival, Järventie, Määttä – Helenius, Koivunen, Lambert – Kapanen, Väisänen, Karvinen – Mäenpää.
    Trenér: Antti Pennanen

Rozhodčí: Bloski (CAN), Hunnius (GER) – Jusi (FIN), Oliver (CAN).

Finové dnes nastoupí v bílých dresech, Lotyšsko bude hrát ve vínově červené barvě.

00:01

00:22
    Lotyšsko začalo získaným kotoučem na útočné polovině, poté se ale nepovedla rozehrávka.

00:44
    První střelecký pokus Finů zaplul mimo tři tyče. Kotouč se od zadního mantinelu odrazil do středního pásma.

01:16
    Darels Dukurs vydoloval puk a poté jej nahodil za finskou bránu. Uvidíme, s čím přijdou hokejisté v bílých dresech.

01:54
    Ruben Rafkin neměl rychlost, aby se vydal mezi poctivě se vracející hráče. Nakonec hru zabrzdil a počkal na kolegy.

02:30
    Aatu Räty vyplul z druhé vlny. Ihned zakončil, ale mezírku mezi betony gólmana nenašel.

02:56
    Seveřané nyní přidrželi kotouč na svých hokejkách, ale lotyšská obrana zatím působí jistě.

03:20
    První větší šanci měli Lotyši! Sandis Vilmanis nabral rychlost a z pravé strany se protlačil až před gólmana, kterého ale nepřekonal.

03:54
    Samuel Helenius nezvládl přihrávku na pravou stranu k volnějšímu spoluhráči. Poté byla hra přerušena, takže pokračovat budeme za chvíli.

04:14
    Petteri Nurmi nahazoval od modré čáry. Bruno Bruveris byl na ledě ale poměrně rychle, a proto bez potíží zakročil.

04:50
    Máme za sebou necelých pět minut. Hra je znovu zastavena, tentokrát kvůli tomu, že kotouč vyskočil mimo hrací plochu.

05:14
    Joni Jurmo zvolil až moc prudkou rozehrávku. Pískáno je zakázané uvolnění finských mladíků.

05:34
    Peteris Purmalis zabojoval o puk, což se mu vyplatilo. Snažil se přihrát volnějšímu spoluhráči u brankoviště, ale obránci Finů stačili zareagovat.

06:27
    Roby Järventie se snažil přejít do útočného pásma, ale zastavil jej ofsajd. Pokračovat budeme po reklamní pauze.

06:49
    Kasper Simontaival se snažil dostat ke kotouči, který dlouho ležel na brankovišti. Lapačka Bruverise ale nebezpečí zažehnala.

07:13
    Girts Silkalns chtěl rychle hru otočit. Vypadalo to, že by tým, který je dnes psán jako domácí, mohl vyrazit do brejku. Nakonec z toho ale nic nebylo.

07:58
    Obránci Lotyšska si situaci ve vlastním pásmu příliš nekomplikovali. Okamžitě vyhodili na icing, tudíž se bude vhazovat v jejich pásmu.

08:39
    Aatu Räty si nezpracoval dlouhou přihrávku, a proto musel jet bojovat k mantinelu. Tam ale byl rychlejší soupeř.

08:54
    Finsko právě vstřelilo branku!
    Finsko se dostává do vedení, ačkoliv žádný větší tlak nemělo. Hirvonen přihrál na střed Rätymu, jenž posunul na pravou stranu JOAKIMU KEMELLOVI. Ten se snažil přihrát, ale jeho pobídka byla hokejkou obránce posunuta mezi betony brankáře. 0:1. Asistence: Aatu Räty a Roni Hirvonen.
    08:54 Joakim KEMELL - 0:1

10:25
    Obrázek hry se pravděpodobně příliš nezmění. Lotyšsko stále spoléhá na poctivou defenzívu.

11:05
    Kalle Väisänen si odskočil na levý kruh, odkud tvrdě pálil bez přípravy. Bruno Bruveris se stačil přemístit a parádně zakročil.

11:29
    První chyba v defenzívě Lotyšů a hned je z toho gól! Harijs Brants nestačil na útočné modré čáře odehrát puk, a proto dva finští hráči spěchali do situace dva na jednoho. Roni Hirvonen přihrál JOAKIMU KEMELLOVI, který měl snadnou práci. 0:2. Asistence: Roni Hirvonen.
    11:29 Joakim KEMELL - 0:2

12:11
    Leevi Meriläinen si s nepříjemným kotoučem dokázal poradit. Za okamžik se bude vhazovat po jeho pravici.

12:49
    Lotyši se snažili něco vymyslet v pásmu soupeře, ale k pořádné střele se nedostali. Tento průběžný stav samozřejmě naplno vyhovuje favoritovi.

13:20
    Roni Karvinen vystřelil z poměrně složitého úhlu. Jeho rána zaduněla o pravý beton brankáře.

13:56
    Vypadalo to, že by se mohl pískat nedovolený zákrok domácích za bránou. Podle rozhodčích ale finský útočník upadl sám.

14:24
    Joakim Kemell útočil na hattrick! Ve velké rychlosti se dostal po pravém křídle, ale horní růžek o pár čísel netrefil.

15:02
    Na druhé straně zasahoval Leevi Meriläinen špičkou lapačky. Ani Lotyšům nechybělo mnoho ke vstřelení branky.

15:54
    Daniels Goršanovs se dostal do úzkých, a tak musel vyhodit puk z vlastní třetiny, což se mu povedlo na podtrženou jedničku.

16:36
    Joni Jurmo nahazoval z velké dálky. Jeho ránu spoluhráč tečoval, nicméně kotouč nezapadl do prostoru mezi třemi tyčemi.

17:14
    Finové teď daleko snadněji přechází do útočného pásma. Samozřejmě je to dáno tím, že Lotyši musí více útočit.

17:25
    Anri Ravinskis se dostal před brankou Finska k rychlé dorážce, avšak Leevi Meriläinen se zaskvěl.

17:56
    Vyloučení v týmu Finsko:
    Ruben Rafkin – 2 min., krosček.

18:14
    Klavs Veinbergs vybízel spoluhráče na brankovišti a o pár sekund později sám střílel z pravého kruhu. V obou případech chyběl kousek.

18:36
    Teď už hokejisté Suomi vyhazují touš přes všechny čáry. Čtveřice v bílých dresech tak může vystřídat.

19:10
    Nyní se Lotyšsku tak úplně nedaří přechod do útočného pásma. Dostali jsme se do druhé minuty přesilovky.

19:33
    Sandis Vilmanis měl před sebou poloprázdnou klec, ale obětaví obránci, a hlavně brankář, dokázali situaci uhasit.

19:56
    Finsko hraje v plném počtu.

20:00

Je za námi první třetina. V úvodu Lotyšsko velmi dobře bránilo a sledovali jsme vyrovnaný hokej, ale pak Finové celkem šťastně odskočili do vedení. Také druhou branku vstřelil Joakim Kemell, jemuž asistoval Roni Hirvonen. Teď tedy má favorit zápasu vše pod kontrolou, na konci prvního dějství ubránil i přesilovku soupeře.

Střely na branku po 1. třetině: 7 – 7

20:01

20:12
    Topi Niemelä dostal až příliš mnoho času a prostoru u modré čáry. Tvrdě vypálil, ale Bruno Bruveris touš vyrazil.

20:50
    Dans Ločmelis to zkoušel individuálně mezi dva obránce. Nemohl se divit, že při této akci neuspěl.

21:09
    Vyloučení v týmu Lotyšsko:
    Sandis Vilmanis – 2 min., držení.

21:30
    Roby Järventie nabízel puk do předbrankového prostoru, ale domácí stačili situaci pokrýt. Poté puk vyhodili do třetiny Finů.

21:52
    První přesilovka Finů je využita! Kotouč u modré čáry podržel obránce Heimosalmi, který přihrál do strany. Pak přišla pobídka mezi kruhy k BRADU LAMBERTOVI, jehož prudká rána zamířila přesně k tyči. 0:3. Asistence: Roby Järventie a Aleksi Heimosalmi.
    21:52 Brad LAMBERT - 0:3

22:54
    Finové znovu hrají v útočném pásmu. Momentálně si přihrávají okolo zadního mantinelu, zároveň hledají co nejlepší pozice.

23:32
    Roni Hirvonen hledal před brankou nabrusleného Aatu Rätyho, který se však k hracímu předmětu nedostal. Ten byl od Lotyšů odražen do ochranné sítě.

23:58
    Peteris Purmalis rychle pálil z prostoru mezi kruhy, ale jeho projektil se do brankového území nevešel. Posléze byla odpískána hra vysokou holí.

24:16
    Topi Niemelä napřahoval od modré čáry, ale napálil hráče, který zrovna stál před ním. Následně se dopředu vydal soupeř, který pořádně prověřil gólmana Leeviho Meriläinena.

24:40
    Joakim Kemell se na opačné straně dostal k zakončení krátce po přejetí útočné modré čáry. Tlačil puk k zadní tyči, ale vyrážečka brankáře byla připravená.

25:23
    Felikss Gavars se málem dostal do samostatného úniku, ale Aleksi Heimosalmi přihrávku na něj zablokoval.

25:54
    Aleksi Heimosalmi si udělal oblouk, po kterém nahazoval od modré čáry. Puk po teči vyskočil nahoru, přičemž brankář Lotyšska měl obrovské štěstí, že nezapadl za čáru.

26:25
    Finové získali územní převahu a opět kombinují v pásmu soupeře. V tuto chvíli je to hokej na jednu bránu.

26:50
    Hirvonen střílel mezi kruhy velmi prudce. Zdálo se, že puk orazítkoval levou tyč z jeho pohledu.

27:26
    Bruno Bruveris nezastavil nahození za svou bránou. Svým spoluhráčům tedy nemohl pomoct s rozehrávkou.

27:53
    Lotyši se dostali pod značný tlak na konci 28. minuty utkání. Museli si pomoct jen vyhozením na zakázané uvolnění, po kterém se hra pochopitelně přerušila.

28:05
    Ruben Rafkin nahazoval ve chvíli, kdy toho brankář mnoho neviděl. Kotouč ale nedoputoval až k Bruverisovi.

28:38
    Po delší době musel do práce také Leevi Meriläinen, jenž si připsal dva zákroky v řadě. Pořádně jej prověřil především Anri Ravinskis.

29:03
    Petteri Nurmi zkoušel propálit vše, co mu stálo v cestě. Lotyšská defenzíva ale jeho pokus zablokovala.

29:40
    První lajna Finska znovu ukázala obrovskou sílu v útočném pásmu. Útočná trojice si šikovně měnila kotouč, ale Bruno Bruveris odolal.

30:24
    Oliver Kapanen si najel do velmi dobré pozice na vrcholu kruhů. Střela mířila do horních pater brány, ale Bruno Bruveris vystrčil rameno.

30:44
    Peteris Purmalis se snažil sám projet mezi třemi bránícími hráči Finska. Touš nahodil na bránu, ale dorážející kolega promáchl.

31:28
    Kasper Puutio chtěl svou střelu z dálky co nejvíce skrýt, což se mu i povedlo, jenže netrefil brankový prostor.

32:00
    Lotyšský brankář měl plné ruce práce se závarem u brankoviště. Nakonec měl velké štěstí, že si zakončení Aatu Rätyho nesrazil do sítě.

32:25
    Rainers Rullers protáhl finského brankáře nepříliš důraznou střelou z levého křídla.

32:59
    Joakim Kemell si najížděl na pravé křídlo, ale kotouč k němu nedoputoval, poněvadž střelec dvou dnešních branek neudělal potřebný pohyb vpřed.

33:50
    Pokud byla první třetina v rámci možností vyrovnaná, ta druhá patří jednoznačně finským mladíkům, kteří jsou jasně lepší.

34:28
    Joni Jurmo zůstal úplně sám asi dva metry před brankovištěm. Obránce Finska byl z velké šance možná i překvapen, proto nezakončil úplně nejlépe.

35:09
    Ville Koivunen poslal střílenou pobídku před brankoviště, kde sice přišla teč, ale ta zamířila mimo bránu.

35:52
    Samuel Helenius využil dobrého bruslení, díky kterému se dostal do slušné pozice na vrcholu kruhu. Pálil po ledě, ale Bruno Bruveris dával pozor.

36:36
    Závěr druhé periody se blíží. Finové si opět vytvořili pořádnou převahu na lotyšském brankovišti.

37:06
    Nováček elitní skupiny ale poměrně srdnatě blokuje většinu pokusů.

37:28
    Niks Fenenko – 2 min., podrážení.

38:01
    Také ze své druhé početní výhody dávají Finové branku. Celé situaci ale předcházelo lotyšské přečíslení, které nebylo vyřešeno dobře. Räty dostal kotouč na druhé straně kluziště a vybídl kapitána RONIHO HIRVONENA, jenž blafák zvládl. 0:4. Asistence: Aatu Räty a Kasper Simontaival.
    38:01 Roni HIRVONEN - 0:4

39:00
    Rozběhla se nám poslední minuta druhé třetiny zrovna ve chvíli, kdy byl Lotyšům odpískán ofsajd.

39:34
    Ralfs Bergmanis projel středním pásmem celkem jednoduše, až to zkusil po bráně Seveřanů. Kotouč ale byl sražen do ochranné sítě.

39:34
    Aleksi Heimosalmi – 2 min., krosček.

40:00

Finové kráčí bez větších potíží za první výhrou na turnaji. Ve druhé třetině Lotyšsko jasně přehráli a navíc o dva góly navýšili své předchozí vedení. V obou případech se prosadili v přesilovce. Nejprve se trefil Brad Lambert, na konci třetiny naopak Roni Hirvonen.

Střely na branku po 2. třetině: 14 – 24

40:01

40:28
    Lotyši se hned na začátku třetiny chtěli udržet ve třetině soupeře, ale nepovedlo se jim to. Stále pokračují ve své přesilovce.

41:04
    Nyní hokejisté ve vínově červených dresech střídají. Ještě mají třicet sekund k tomu, aby v přesilovce něco vymysleli.

41:28
    Lotyšsko právě vstřelilo branku!
    Přece jen je z toho snížení! Hodass měl na modré čáře prostor, a proto posunul na pravý kruh KLAVSI VEINBERGSOVI. Ten pohotově vystřelil, jeho ráně pomohl do sítě i finský zadák. 1:4. Asistence: Bogdans Hodass a Girts Silkalns.
    41:28 Klavs VEINBERGS - 1:4

42:09
    Petteri Nurmi – 2 min., sekání.

42:18
    Lotyšsko se rázem může dostat zpět do zápasu, pokud tedy využije i další přesilovku. Zatím se sympaticky drží ve třetině Finska.

42:59
    Sandis Vilmanis se do kotouče pořádně opřel, jenže prostor mezi třemi tyčemi minul.

43:26
    Další střela z první, tentokrát z opačného kruhu. Leevi Meriläinen ale zasahovat nemusel.

43:56
    Na konci přesilovky Lotyšska přišlo finské vyhození přes všechny čáry. Do rozehrávky se zapojil brankář.

44:09
    Nurmi je zpět na ledě. Jeho tým se náporu Lotyšska ubránil.

44:43
    Ville Koivunen se z druhé vlny zapojil do útočení, načež spoluhráče hledal v tandemu. Na opačné straně kluziště se ale do příležitosti přiřítil Felikss Gavars, jenž trefil hruď finského muže v masce.

45:15
    Zakázané uvolnění Lotyšska, těžiště hry se stěhuje do jejich obranného pásma. Nutno ale doplnit, že Finové jsou na začátku třetí části celkem lehkovážní.

45:42
    Joel Määttä se připomněl precizní stahovačkou, po které okamžitě vystřelil. Bruno Bruveris předvedl velmi dobrý a rychlý zákrok.

46:19
    Dans Ločmelis nabízel touš před bránu, ale přihrávka se mu nepovedla dle představ. Snadná kořist pro finské obránce.

46:58
    Juuso Mäenpää se snažil co nejrychleji vypálit z prostoru mezi kruhy, Gustavs Ozolinš ale byl v daný okamžik velmi obětavý.

47:33
    Hokejisté Suomi teď opět přidali a na ledě se to samozřejmě promítlo. Snaží se přidat uklidňující pátou trefu.

48:04
    Roni Hirvonen tvrdě napřáhl kousek od mantinelu, ale lotyšský gólman dával pozor. Na řadu přichází komerční pauza.

48:40
    Finové zároveň přidali v bruslení, poněvadž velmi vysoko napadají rozehrávku soupeře, což mladíkům Lotyšska samozřejmě dělá problémy.

49:09
    Eemil Viro hned po buly střílel od modré čáry, Bruno Bruveris jeho projektil posunul na zadní mantinel.

49:57
    Roni Karvinen si dělal prostor v útočném pásmu, ale mezi dvěma beky se až do šance nevymotal. Následně přišlo vyhození, po kterém se ale icing nepískal.

50:55
    Také Finové si chtěli pomoct dlouhou přihrávkou, ale tak úplně se jim to nevydařilo. Po zakázaném uvolnění se bude vhazovat před brankářem hostů.

51:14
    Kasper Simontaival si klepl o kotouč mezi kruhy. Vystřelil z voleje, ale lotyšský brankář se perfektně stačil přemístit. Pátá finská branka tedy z toho není.

51:50
    O vítězi tohoto duelu je prakticky rozhodnuto už osm minut před koncem třetí periody. Finové mají hru pod kontrolou, momentálně si přihrávají na obranné polovině.

52:29
    Akci Suomi zastavil ofsajd. Bude se vhazovat ve středním pásmu.

52:55
    Kuriózní moment. Po střele beka, kterým byl Topi Niemelä, rozhodčí ukázal, že se jednalo o gól, ale podle opakovaných záběrů kotouč brankovou čáru nepřešel a skončil jen na horní tyči. Verdikt sudího opravil videorozhodčí.

53:54
    Závar před brankou Finska gólem na 2:4 neskončil. Leevi Meriläinen si poradil bez větších komplikací.

55:28
    Rainers Darzinš chtěl něco vymyslet na útočné polovině, ale spoluhráč mu přejel do pásma rychleji. Ofsajd.

55:39
    AATU RÄTY to nyní vymetl perfektně. Přišla dlouhá přihrávka na útočnou modrou čáru, kde Kemell posunul touš do strany. Poté se tedy uvolnil Räty, jehož rána přesně zapadla do bližší šibenice. 1:5. Asistence: Joakim Kemell a Aleksi Heimosalmi.
    55:39 Aatu RÄTY - 1:5

56:34
    Kasper Simontaival se ocitl v další šanci, ale dnes mu zřejmě přáno není. Gólman Bruno Bruveris se výtečně přesunul.

57:32
    Juuso Mäenpää zjistil, že by se mezi třemi hráči soupeřova celku až do střelecké pozice neprobil, a tak zvolil zpětnou přihrávku.

58:03
    Nahození od modré čáry lotyšský gólman moc dobře viděl. Za chvíli se bude vhazovat v jeho třetině.

58:20
    Joakim Kemell odmítl hattrick! Nyní se objevil v tutové šanci na levém kruhu, ale buď přestřelil, nebo si výtečný zákrok připsal gólman.

58:40
    Ještě jeden puk končí v lotyšské síti! Prosadil se také KASPER PUUTIO, jenž uspěl přesnou střelou od modré čáry zápěstím. Tento gól si asi Bruno Bruveris za rámeček nedá. 1:6. Asistence: Joakim Kemell a Aatu Räty.
    58:40 Kasper PUUTIO - 1:6

59:30
    V plném proudu je poslední minuta tohoto utkání. Finové tráví čas v útočném pásmu.

Statistiky

Střely na bránu: 20 – 39
    Vyloučení: 2 – 3
    Využití: 1 – 1
    Vhazování: 26 – 26

Skončilo nám druhé utkání na MS do dvaceti let mezi Lotyšskem a Finskem. Finové dnes zcela po zásluze zvítězili 6:1, přičemž těch gólů mohli dát ještě více. Outsidera skupiny především od druhé třetiny jasně přehrávali, a to ještě brankář Bruno Bruveris předvedl několik výborných zákroků. Dařilo se dnes především Joakimu Kemellovi a Aatu Rätymu. Oba si připsali 4 kanadské body.

Z mé strany je to vše. Děkuji za pozornost, na počtenou! (02:43:25)

Daniel Fekets

Góly a asistencie: 42. Veinbergs (Hodass, Silkalns) – 9. Kemell (Räty, Hirvonen), 12. Kemell (Hirvonen), 22. Lambert (Järventie, Heimosalmi), 39. Hirvonen (Räty, Simontaival), 56. Räty (Kemell, Heimosalmi), 59. Puutio (Kemell, Räty)

Tréner: Artis Abols

Fínsko: Meriläinen (Jatkola) – Nurmi, Niemelä (A), Puutio (A), Jurmo, Rafkin, Viro, Heimosalmi – Hirvonen (C), Räty, Kemell – Simontaival, Järventie, Määttä – Helenius, Koivunen, Lambert – Kapanen, Väisänen, Karvinen – Mäenpää.
    Tréner: Antti Pennanen

Rozhodca: Bloski (CAN), Hunnius (GER) – Jusi (FIN), Oliver (CAN)