Prehľad udalostí na ZOH Peking 2022 - 17. deň (kon.) | Záverečný ceremoniál sk (kon.)
koniec udalosti
Prehľad udalostí na ZOH Peking 2022 - 17. deň

cz Nedeľa 20.02.2022, 02:00Zimné olympijské hry

Celkové medailové pořadí podle očekávání ovládli Norové, kteří ale nedokázali překonat svůj 4 roky starý rekord 39 medailí celkového počtu. Tentokrát jich posbírali „pouze“ 37, ale hned 16 zlatých, aspoň v tomto ohledu rekord zimních her překonali. Na druhém místě skončilo s 12 zlatými Německo, třetí je překvapivě domácí Čína. Ta dosud posbírala na zimních hrách dohromady 13 zlatých, ale tentokrát přidala hned 9 dalších.
    Aspoň jednu zlatou medaili získalo 23 zemí, což je také nový rekord zimních her. Aspoň jednu jakoukoliv medaili pak 29 zemí, v tomto ohledu zůstává rekordem 30 zemí z Pchjongčchangu.
    Česká i slovenská výprava se shodnou bilancí 1 zlaté a 1 bronzové medaile obsadily dělené 21. místo medailového pořadí.

Češi a Slováci měli v poslední den spíše symbolickou účast. Ani jedno z družstev lyžařů v paralelním slalomu nezaskočilo v 1. kole favorizovaného soupeře a pro Slováky to bylo úplně poslední sportování na hrách. U Čechů se pak ještě neslavně a předčasně rozloučil se svou soutěží čtyřbob Dominika Dvořáka, ze tří běžkyň na lyžích se pak do cíle nejdelšího ženského závodu dostaly jen dvě, lepší z nich byla na slušném 22. místě Kateřina Janatová.

7:24
    Lední hokej

Nejužitečnějším hráčem olympijského turnaje byl vyhlášen jeho nejlepší střelec, teprve 17letý Slovák Juraj Slafkovský!

5:35

Velmi dobře se s nejdelší ženskou tratí popasovala Kateřina Janatová, která dokonce bojovala o pozici v top 20, nakonec končí na 22. místě se ztrátou 6:49 min na vítězku. Petra Nováková v průběhu závodu odstoupila a Petra Hynčicová se protrápila ke konečnému 41. místu z odstupem 11 a půl minuty.

Boby

Byla zahájena závěrečná jízda soutěže čtyřbobů, mezi 20 nejlepších se však český čtyřbob nedostal a už ho na trati neuvidíme. Do poslední jízdy nastupují posádky v obráceném pořadí, o medailích se tak rozhodne až úplně nakonec.

4:18

Ženy mají za sebou pětinu maratonu a po 6 kilometrech se největší favoritky Norky Therese Johaugové, která udává tempo, drží už jen další tři běžkyně – Švédka Ebba ANdersonová, Američanka Jessie Digginsová a Francouzka Delphine Claudelová.
    Z Češek je na tom nejlépe Kateřina Janatová, ale na 30. místě ztrácí už minutu a čtvrt. Petra Hynčicová je na 37. pozici se ztrátou 1:40 min, Petra Nováková na začátku páté desítky ztrácí ještě o 10 sekund víc.

3:17
    Boby

Špatný výkon českého čtyřbobu Dominika Dvořáka pokračuje i druhý den soutěže, třetí jízdu zvládl sice ve svém nejrychlejším čase za oba dny, ale z 22. místa se posunul jen po příčku výše a závěrečná finálová jizda se ho týkat nebude! Tu naopak senzačně pojede čtyřbob Brazílie, poprvé při své šesté účasti na hrách! Skvělý úspěch 42letého pilota Edsona Luqua Bindilattiho!

2:42
    Alpské lyžování

V 1. kole paraleního slalomu smíšených družstev nedošlo k překvapením, postoupili vždy ti výše nasazení.

Německo-Švýcarsko
    První úspěšná jízda Mikaely Shiffrinové na celých hrách, odnesla to Rebeka Jančová

2:30

Ani slovenský tým v 1. kole paralelního slalomu smíšených družstev nezaskočilo favorizovaného soupeře. Proti USA vyhrál jedinou jízdu, stejně jako český tým tu závěrečnou, Adam Žampa porazil Tommyho Forda. Předtím ale Rebeka Jančová podlehla Mikaele Shiffrinové, Andreas Žampa vůbec nedokončil souboj s Riverem Radamusem a Petra Hromcová ani trochu nestačila na Paulu Moltzanovou.
    Výsledné skóre: Slovensko-USA 1:3

2:12

Český smíšený tým v 1. kole paralelního slalomu podle očekávání nestačil na Francii. Elese Sommerová prohrála s Tessou Worleyovou, navíc byla diskvalifikována, Kryštof Krýzl podlehl Alexisi Pinturaultovi, Tereza Nová nechytla rytmus a jízdu proti Coralii Frasseové Sombetové vůbec nedokončila, čestného úspěchu na závěr dosáhl aspoň Jan Zabystřan, když porazil Mathieua Faivrea.
    Výsledné skóre: Česko-Francie 1:3

Češi a Slováci v akci

Česká a slovenská účast v posledním dni by měla být pravděpodobně pouze symbolická, ačkoliv v českém případě půjde o všechny tři nekolektivní sporty.

Češi budou mít ve hře lyžařské družstvo v paralelním slalomu ve složení Tereza Nová, Elese Sommerová, Kryštof Krýzl a Jan Zabystřan, avšak to je v 1. kole proti Francii naprostým outsiderem.
    Čtyřbob Dominik Dvořák, Jan Šindelář, Jakub Nosek a Dominik Záleský se pak bude chtít předvést úplně jinak než v pokaženém prvním dni své soutěže, avšak je dost možné, že se do poslední jízdy pro nejlepších 20 posádek ani tak neprobojuje, což by byl velký neúspěch.
    Na závěr se na start ženského běžeckého maratonu volnou technikou postaví Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová.

To Slováci budou moct fandit už pouze lyžařskému družstvu Petra Hromcová, Rebeka Jančová, Adam Žampa a Andreas Žampa, které se v 1. kole paralelního slalomu postaví týmu USA a i jeho postup do čtvrtfinále by byl překvapením.

Ku každému repre dresu SVK 2014 vám pribalíme šál! Dres vám zašleme do 3 dní od uhradenia objednávky. www.fanstore.sk.