Týmový závod HS134, Wisla Vítěz: Rakousko (kon.)
koniec udalosti
SP - Týmový závod HS134, Wisla

Vítěz: Rakousko

cz Sobota 04.12.2021, 16:30 • Malinka, Wisla • Skoky na lyžiach
     
    Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 16:30.
     
    Polská Wisla hostí tento víkend závody Světového poháru a v sobotu se bude konat první týmový závod v této sezoně. Vzhledem k tomu, že v dějišti závodů jsou jen František Holík a Viktor Polášek, český tým nebude součástí tohoto závodu.
     
    Loňský vrchol sezony, kterým bylo mistrovství světa v Oberstdorfu, vyhrálo Německo v dramatickém závodě, v němž Němce, druhé Rakušany a třetí Poláky dělilo pouze 15,4 bodů. A to ještě po medailích sahali Japonci či Slovinci na čtvrtém a pátém místě.
     
    Prozatím není jisté, v jakých sestavách jednotlivé týmy nastoupí, dle výsledků kvalifikace se však musí favorizovat Německo. Mezi aspiranty na dobré umístění na stupních vítězů budou patřit rovněž Japonci, domácí Poláci a Rakušané. A své slovo budou chtít říct i slovinští závodníci.
     
    Startovní listina
    1. Kevin Bickner (USA)
    2. Roman Trofimov (RUS)
    3. Piotr Żyła (POL)
    4. Andreas Schuler (SUI)
    5. Manuel Fettner (AUT)
    6. Robert Johansson (NOR)
    7. Jukija Sato (JPN)
    8. Cene Prevc (SLO)
    9. Pius Paschke (GER)
    10. Decker Dean (USA)
    11. Michail Nazarov (RUS)
    12. Andrzej Stękała (POL)
    13. Dominik Peter (SUI)
    14. Jan Hörl (AUT)
    15. Daniel-André Tande (NOR)
    16. Keiči Sato (JPN)
    17. Peter Prevc (SLO)
    18. Stephan Leyhe (GER)
    19. Andrew Urlaub (USA)
    20. Danil Sadrejev (RUS)
    21. Dawid Kubacki (POL)
    22. Gregor Deschwanden (SUI)
    23. Daniel Huber (AUT)
    24. Halvor Egner Granerud (NOR)
    25. Džunširo Kobajaši (JPN)
    26. Timi Zajc (SLO)
    27. Markus Eisenbichler (GER)
    28. Casey Larson (USA)
    29. Jevgenij Klimov (RUS)
    30. Kamil Stoch (POL)
    31. Killian Peier (SUI)
    32. Stefan Kraft (AUT)
    33. Marius Lindvik (NOR)
    34. Naoki Nakamura (JPN)
    35. Anže Lanišek (SLO)
    36. Karl Geiger (GER)
     
    Zkušební kolo bylo kvůli větrným podmínkám zrušeno. Fouká silně proti skokanům, skákat se tak bude z nájezdu číslo 4.
     
    Závod odstartoval.
     
    1
    Američan Kevin Bickner skáče 111 metrů, přičemž odepisuje hned 14,7 bodů za vítr. Fouká silně proti skokanům, což by ty nejlepší mohlo donést hodně daleko.
     
    2
    Roman Trofimov dokázal skočit 113,5 metrů a dostat ruský tým před Američany. Náskok není zanedbatelný, 7,3 bodů. Je dobré připomenout, že v prvním kole bude vyřazen jen jeden tým.
     
    3
    Piotr Zyla neprožívá vůbec dobrý začátek sezony, vstup do týmové soutěže má ale slušný. Skáče 120 metrů, přičemž mu vítr zeslábl a odepisuje jen 8,5 bodů. Jde do čela o 18,6 bodů!
     
    4
    Andreas Schuller ze Švýcarska kazí svůj skok. Jen 105,5 metrů a řadí se na poslední místo. To je pro Švýcary komplikace, viděli se po první sérii na trochu jiných příčkách.
     
    5
    Rakušan Manuel Fettner zvládl skočit 121 metrů. A byť odepisuje o trochu více než Zyla, konkrétně 10 bodů, jde do vedení o 8 desetin.
     
    6
    Tak to je obrovská smůla! Robertu Johanssonovi prakticky přestal foukat vítr, nezískal od něj vůbec žádnou podporu a strašně rychle klesal nad svahem. Jeho skok měří jen 93,5 metrů, přičemž odepisuje 3 desetiny bodu za podmínky. Z tak nízkého nájezdu se mu nepovedlo vytěžit nic víc. Norsko je poslední.
     
    7
    Naopak Jukija Sato se dočkal výrazné podpory větru a přetavil to ve skok dlouhý 125,5 metrů! Japonci jdou do vedení o více než 5 bodů!
     
    8
    Cene Prevc čekal poměrně dlouho na silnější vítr pod lyže a nakonec se dočkal. Odepisuje 17,4 bodů a skáče 123,5 metrů. Čekal možná trochu delší skok, ale řadí se na průběžné třetí místo, takže může být relativně spokojený.
     
    9
    Němec Pius Paschke musel na svůj skok čekat kvůli sílícímu větru. Náročné podmínky nakonec hrály v jeho prospěch, jelikož se vítr dostal do koridoru a držel stabilitu. Němec však skočil "jen" 121,5 metrů. Odepisuje 12,9 bodů a řadí se na pátou příčku.
     
    Průběžné pořadí
    1. Japonsko 109,9
    2. Rakousko 104,8
    3. Slovinsko 104,4
    4. Polsko 104,0
    5. Německo 103,8
     
    10
    Dean Decker započal druhou sérii skokem dlouhým 93 metrů, což je málo. Hodně málo. Podmínky přitom měl velmi dobré, přesto skočil méně než Johansson, kterého vítr doslova zradil.
     
    11
    Michajl Nazarov v silném protivětru skáče výborných 125 metrů! Také ale za vítr odepisuje hned 21,7 bodů, což je obrovská hodnota. Američany nyní Rusové drtí o téměř 60 bodů.
     
    12
    Polsko má skvělý vstup do týmového závodu a chce být hodně vysoko! Andrzej Stekala využit silného větru a dolétl si pro 129,5 metrů! A to rozhodně mohl letět ještě o dva tři metry dál, ale v závěru rychle doskočil bez telemarku, jako by se délky na tomto můstku trochu zalekl.
     
    13
    Švýcaři tímhle tempem budou mít co dělat, aby neskončili až na osmém místě. Dominik Peter skáče pouze 95 metrů a horší jsou jen Spojené státy.
     
    14
    Naprostá paráda! Rakušan Jan Hörl sice odepisuje 23,8 bodů za vítr, který v průměru přesáhl dva metry za sekundu, ale také z toho těží let dlouhý 134,5 metrů! Rakousko jde před Polsko o 4,9 bodů. Hörl doskakoval na obě nohy, takže mírně ztratil na stylových známkách.
    Jan Hörl
     
    15
    Daniel Andre Tande norské obtíže nevyřešil. Sice skáče 114,5 metrů a dostává se před Američany a Švýcary, ale ztráta na Rusko je obrovská. Norsko by potřebovalo ve zbytku prvního kola dva opravdu dlouhé skoky.
     
    16
    Keiči Sato z Japonska dlouho čekal na vítr, který by mu umožnil skákat. Ten sice dostal, ale chyboval na hraně, nevystoupal tak, jak potřeboval a je z toho jen 103 metrů. Japonci se propadají pořadím.
     
    17
    Ani Peter Prevc si neporadil s podmínkami zrovna ideálně. Skáče 118,5 metrů a není příliš spokojený, chtěl víc. Slovinci jsou třetí za Polskem.
     
    18
    Kdo rozhodně není spokojený po svém skoku, to je Stephan Leyhe. Německý reprezentant skočil 118 metrů při odpisu 15 bodů za vítr a řadí svůj tým za Slovince.
     
    Průběžné pořadí
    1. Rakousko 215,6
    2. Polsko 210,7
    3. Slovinsko 201,2
    4. Německo 199,2
    5. Rusko 186,7
    6. Japonsko 174,6
     
    19
    Andrew Urlaub dostal zelenou, když protivítr zamířil do koridoru. Byť měl hodně silnou podporu tohoto větru, je to jen 112,5 metrů. Američané zůstanou poslední.
     
    20
    Danil Sadrejev z Ruska skáče v obdobném větru při odpisu 21,9 bodů mnohem lépe. Konkrétně 124 metrů, což mu stačí na průběžné vedení.
     
    21
    Dawid Kubacki rozhodně měl letět dál. Jeho 119 metrů sice stačí na průběžné první místo, jenže to může být oproti ostatním favorizovaným týmům málo.
     
    22
    Švýcaři jsou v problémech. Gregor Deschwanden skáče jen 101,5 metrů a náskok na Američany činí jen 6,5 bodů. Hrozí, že Švýcarsko skončí už v prvním kole, pokud selže i poslední člen týmu, kterým je Killian Peier.
     
    23
    Mezitím ani Rakušan Daniel Huber nezazářil, byť se snažil svůj skok natáhnout, jak jen mohl. I kvůli tomu má stylové srážky a jeho 116 metrů znamená druhé místo za Polskem.
     
    24
    Těžké podmínky ve Wisle zřejmě zaskočily i Halvora Egnera Graneruda, který letěl hodně do strany a nakonec svůj skok zakončil na 116,5 metrech. Norové zůstávají s velkou ztrátou za Ruskem.
     
    25
    Džunširo Kobajaši také nenapravil předchozí nezdar svého parťáka Keičiho Sata. Se 116,5 metry zůstává za ruským týmem. A Rusové jsou rázem aspiranti na umístění v TOP 5!
     
    26
    Timi Zajc skočil výborně. Dolétl si pro 126 metrů a stáhl takřka celou ztrátu na Poláky, na které nyní Slovincům schází jen dvě desetiny bodu.
     
    27
    Favorizovaní Němci jsou v obrovských problémech! Markus Eisenbichler se nad svahem dostal do problémů, začal klesat a je z toho jen 107 metrů a až páté místo!
     
    Průběžné pořadí
    1. Polsko 309,1
    2. Slovinsko 308,9
    3. Rakousko 304,4
    4. Rusko 284,5
    5. Německo 281,1
     
    28
    Casey Larson odepisuje jen 1,1 bodů. Neměl takřka žádnou podporu větru, skáče jen 83 metrů a pro Američany to znamená konec veškerých nadějí na postup.
     
    29
    Jevgenij Klimov byl jen stínem z kvalifikace, kde skončil v TOP 5. V prvním kole týmového závodu skáče 110 metrů a komplikuje tím možná boj Ruska o umístění v elitní pětce. Bude záležet, co předvedou Němci a Japonci.
     
    30
    Na každý pád Polsko dál usiluje o solidní výsledek, byť Kamil Stoch určitě toužil po delším skoku, než jeho 117,5 metrů z prvního kola. Ale v těchto podmínkách se zatím skáče hodně nevyrovnaně, takže kdo ví, na co to Polsku bude stačit.
     
    31
    Killian Peier dlouho čekal na svůj skok, a nakonec je z toho jen 107,5 metrů. Švýcaři však postupují. Je to ale těžké, vítr se točí všemi možnými směry, hlavně z pravé strany začíná zlobit a na vrchní straně svahu je ohromně rychlý, což není vůbec bezpečné.
     
    Nyní se čeká na další skok Stefana Krafta.
     
    32
    Kraft se dočkal, s bočním větrem si poradil a je z toho velmi slušných 122 metrů! S ohledem na délku skoků ostatních v této sérii je to prozatím nadprůměr. Rakousko jde před Polsko do vedení.
    Stefan Kraft
     
    33
    Ještě lepší skok předvedl Marius Lindvik! Ten dolétl dokonce do vzdálenosti 127 metrů! Stahuje ztrátu na Rusko, na které Norsko nyní ztrácí 12,6 bodů, rozhodně méně než po třech sériích. Norové se vrací do hry.
    Marius Lindvik
     
    34
    Kdo naopak dál ztrácí oproti nejlepším je Japonsko. Naoki Nakamura skočil 116 metrů, a ač se dostal na třetí místo před Rusko, Japonci nemohou být zatím spokojení. Dnes měli bojovat spíš o stupně vítězů než o TOP 5. Ale chybí Rjoju Kobajaši a je to znát.
     
    35
    Anže Lanišek hrubě kazí svůj skok! Skáče jen 104,5 metrů. Na vině je vítr, který jej takřka vůbec nepodpořil a Slovinci nyní ztrácí na první Rakušany 23,3 bodů.
     
    36
    Karl Geiger poměrně dlouho čekal, než mu bude umožněno skákat. Jakmile se dočkal, je z toho spíše průměrných 116,5 metrů a až čtvrté místo pro Němce.
     
    První kolo skončilo.
     
    Pořadí po 1. kole
    1. Rakousko 412,1
    2. Polsko 408,7
    3. Slovinsko 388,8
    4. Německo 381,1
    5. Japonsko 362,9
    6. Rusko 361,9
    7. Norsko 349,3
    8. Švýcarsko 282,4
    ---
    9. USA 232,9
     
    Druhé kolo začne přibližně v 17:40.
     
    Druhé kolo odstartovalo.
     
    Zdá se, že vítr se trochu zklidnil. Lavička zamířila do okna č. 8.
     
    1
    Jenže Andreas Schuler měl už za hranou problémy a skáče pouze 88,5 metrů.
     
    2
    Robert Johansson, který v prvním kole skočil jen 93,5 metrů, tentokrát předvedl fantastický let a dolétl si pro 130 metrů! Jako den a noc!
     
    3
    Roman Trofimov neměl štěstí na podmínky. Naopak mu fouklo mírně do zad. Proto je z toho jen 106,5 metrů a Rusové se propadají za Nory.
     
    4
    Se zadním větrem se trápil i Jukija Sato, jenž ovšem skočil mnohem lépe než Trofimov. Předvedl 119,5 metrů, přičemž přičítá hned 5,6 bodů za vítr. A bere průběžné první místo před Norskem.
     
    5
    Němec Pius Paschke skáče 122,5 metrů. Němci díky tomu jdou do čela před Japonce s náskokem 18,8 bodů. Paschkemu začalo foukat zase mírně pod lyže.
     
    6
    Výtečný skok Ceneho Prevce! Fouklo mu silně pod lyže, odepisuje hned 17,1 bodů, a Slovinec z toho těží let dlouhý 135 metrů! Slovinci jdou před Němce s výrazným náskokem 16,3 bodů.
    Cene Prevc
     
    7
    Piotr Zyla také neskočil špatně. Předvedl 121 metrů, přičemž mu fouklo do zad. Poláci se díky tomu dostávají před Slovince s náskokem 12 bodů. Zyla sice skočil o 14 metrů méně, ale vítr měl zcela odlišný a připsal 2 body. Rozdíl v bodech za vítr tak činil hned 19 bodů.
     
    8
    Manuel Fettner nemůže být se 115 metry spokojený. Rakušané klesají z prvního místa až na třetí.
     
    Průběžné pořadí
    1. Polsko 526,7
    2. Slovinsko 514,7
    3. Rakousko 509,7
    4. Německo 498,4
    5. Japonsko 479,6
     
    Pořadí se i před druhou skupinou přetáčí. Začínat tak budou Švýcaři, končit Poláci.
     
    9
    Dominik Peter nepřekročil stín švýcarského trápení v tomto závodě. Skáče 109,5 metrů a jeho kvartet setrvává beznadějně poslední.
     
    10
    Michajl Nazarov čekal poměrně dlouho na svůj skok. A je otázkou, zda se čekání vyplatilo, jelikož si oproti prvnímu kolu pohoršil. Skáče 113 metrů.
     
    11
    Daniel Andre Tande z Norska neskákal v nijak špatném větru a polepšil si oproti úvodní rundě. Tentokrát skáče 123,5 metrů a navyšuje norský náskok na Rusko. Ten činí už 37 bodů.
     
    12
    Keiči Sato v prvním kole selhal, když skočil jen 103 metrů. Tentokrát tíhu okamžiku zvládl o něco lépe, když zapsal 114,5 metrů. Japonci ovšem i tak klesají za Norsko.
     
    13
    Stephan Leyhe se snaží bojovat o vylepšení německé pozice. Jestli na to bude stačit jeho 120,5 metrů je však v tuto chvíli dost nejisté.
     
    14
    Nyní fouká poměrně stabilní vítr, který dokáže trochu smazat rozdíly z prvního kola. Jan Hörl rozhodně nepředvedl velelet jako v první rundě, ale 121,5 metrů je slušný počin. A Rakušané navýšili vedení před Německem už na 17 bodů.
     
    15
    Peter Prevc měl velmi slušný vítr pod lyže, čehož využil ke skoku dlouhému 121 metrů. Kvůli odpisu 10,2 bodů za vítr však klesá za Rakušany o 1,8 bodu.
     
    16
    Andrzej Stekala v prvním kole předvedl 129,5 metrů. V kole druhém na to nenavázal... Jen 112,5 metrů a Polsko klesá na třetí místo.
     
    Průběžné pořadí
    1. Rakousko 622,1
    2. Slovinsko 620,3
    3. Polsko 619,4
    4. Německo 605,1
    5. Norsko 577,3
     
    17
    Třetí série. Vítr se stáčí do zad.
     
    17
    Ale zase se otočil tím správným směrem, byť dost zeslábl. Gregor Deschwanden otevřel tuto sérii skokem dlouhým 114,5 metrů.
     
    18
    Danil Sadrejev nemůže být spokojený ani trochu. Jen 109 metrů je méně, než si přál, i než očekával.
     
    19
    Japonsko útočí na posun pořadím! Džunširo Kobajaši si oproti prvnímu kolu výrazně polepšil a skáče 132 metrů! Dost mu ovšem pomohl vítr, odepisuje hned 16 bodů.
    Džunširo Kobajaši
     
    20
    Halvor Egner Granerud si musel na svůj skok počkat a dokonce sestoupit z lavičky. Na druhý pokus se dočkal a skočil 120,5 metrů. Japonci se díky tomu probili před Nory v průběžném pořadí.
     
    Vítr nyní hodně zlobí a zdržuje pokračování závodu.
     
    21
    Oproti prvnímu kolu předvedl Markus Eisenbichler zcela odlišný a mnohem vydařenější skok! Dolétl si pro 130 metrů a dostává Německo do drtivého vedení před Japonce a Nory.
    Markus Eisenbichler
     
    22
    Dawid Kubacki kazí Polsku závod. Skáče jen 97 metrů, neustál tíhu okamžiku a Poláci se propadají až za Norsko...
     
    23
    Timi Zajc naopak skočil solidních 122,5 metrů a popral se i s tím, že mu vítr přestal foukat pod lyže. Slovinci jdou do vedení před Německo.
     
    24
    Daniel Huber se 113 metry zaostal za konkurenty. Rakušané klesají na třetí místo a budou to mít s poražením Němců či Slovinců hodně těžké.
     
    Průběžné pořadí
    1. Slovinsko 739,3
    2. Německo 725,7
    3. Rakousko 714,9
    4. Japonsko 688,3
    5. Norsko 683,7
     
    25
    Killian Peier započal poslední sérii skokem dlouhým 110 metrů. Švýcarsko zůstane na osmém místě.
     
    26
    A Rusko skončí sedmé. Nic na tom nezmění ani 125,5 metrů Jevgenije Klimova.
    Jevgenij Klimov
     
    27
    Kamil Stoch se musel popasovat s mírným vánkem do zad. Je z toho 116 metrů a ještě boj o TOP 5, ale... Hodně složitý boj.
     
    28
    Marius Lindvik tentokrát nezopakoval svůj výkon z prvního kola. Naopak je to jen 107 metrů a pouští tím Polsko do první pětky. Norsko bude s největší pravděpodobností až šesté.
     
    29
    Japonsko se po 112 metrech Naokiho Nakamury propadá za Polsko také! Takže Poláci budou nejhůře čtvrtí, kdo by to po skoku Kubackiho řekl? Japonci naopak skončí pátí.
     
    30
    Rakušané bojují Stefan Kraft skáče 126 metrů a nevzdává boj o vylepšení umístění svého týmu. Zatím jde jeho družstvo do vedení, zbývají dva skoky.
    Stefan Kraft
     
    31
    Karl Geiger měl hodně slušný vítr, ale nevyužil ho! Skočil sice 125 metrů, ale má vysoký odpis. Němci prohrávají s Rakouskem o 3 desetiny bodu!
    Karl Geiger
     
    32
    A tohle zcela zamotává boj o vítězství! Timi Zajc skáče jen 111,5 metrů!
     
    32
    Slovinci po selhání své jedničky padají na třetí místo za Rakousko a Německo! Vítězí Rakušané, kteří měli před poslední sérií nejhorší pozici z elitní trojky!
     
    Závod skončil.
     
    Vše je jinak, než se dalo před poslední sérií očekávat. Větrný týmový závod ve Wisle vyhrálo Rakousko, které těsně porazilo silné Německo a třetí končí Slovinsko. Poláci, Japonci a Norové, kteří se seřadili od 4. do 6. místa, měli všichni během závodu slabší chvíle, které je stály možné boje o stupně vítězů.
     
    Konečné pořadí
    1. Rakousko 843,0
    2. Německo 842,7
    3. Slovinsko 834,4
    4. Polsko 792,9
    5. Japonsko 787,3
    6. Norsko 767,2
    7. Rusko 746,4
    8. Švýcarsko 602,2
     
    Z tohoto přenosu je to vše, díky za pozornost. (18:28:51)

    Jan Vojkůvka

    Startovní listina
    1. Kevin Bickner (USA)
    2. Roman Trofimov (RUS)
    3. Piotr Żyła (POL)
    4. Andreas Schuler (SUI)
    5. Manuel Fettner (AUT)
    6. Robert Johansson (NOR)
    7. Jukija Sato (JPN)
    8. Cene Prevc (SLO)
    9. Pius Paschke (GER)
    10. Decker Dean (USA)
    11. Michail Nazarov (RUS)
    12. Andrzej Stękała (POL)
    13. Dominik Peter (SUI)
    14. Jan Hörl (AUT)
    15. Daniel-André Tande (NOR)
    16. Keiči Sato (JPN)
    17. Peter Prevc (SLO)
    18. Stephan Leyhe (GER)
    19. Andrew Urlaub (USA)
    20. Danil Sadrejev (RUS)
    21. Dawid Kubacki (POL)
    22. Gregor Deschwanden (SUI)
    23. Daniel Huber (AUT)
    24. Halvor Egner Granerud (NOR)
    25. Džunširo Kobajaši (JPN)
    26. Timi Zajc (SLO)
    27. Markus Eisenbichler (GER)
    28. Casey Larson (USA)
    29. Jevgenij Klimov (RUS)
    30. Kamil Stoch (POL)
    31. Killian Peier (SUI)
    32. Stefan Kraft (AUT)
    33. Marius Lindvik (NOR)
    34. Naoki Nakamura (JPN)
    35. Anže Lanišek (SLO)
    36. Karl Geiger (GER)