Trenčín – B. Bystrica | 1:5 (kon.) |
Fínsko – Česko | 4:2 (kon.) | | | USA – Bielorusko | 8:0 (kon.) | | | Švédsko – Kanada | 2:3 (po pr.) |
Rusko – Slovensko | 6:5 (2:0 po s.n.) |
Kazachstan – Veľká Británia | 6:1 (kon.) |
Austrália – Belgicko | 6:0 (kon.) | | | Čína – Srbsko | 1:3 (kon.) | | | Island – Holandsko | 1:11 (kon.) |
Toronto – Boston | 3:1 (kon.) | | | Columbus – Washington | 3:6 (kon.) |
koniec
Kazachstan
6:1
(1:1, 2:0, 3:0)
Veľká Británia
Petr Sumbal
Góly a asistencie:
15. Grents (Jevdokimov, Michajlis), 33. Sagadejev (Lakiza), 35. R. Starčenko (Kučin), 42. R. Starčenko (Rymarev), 46. Michajlis (Lakiza), 47. Asetov – 3. Ferrara (Brooks)
Rozhodca: Hejduk, Piragič – Harrington, Lundgren
Diváci:
Nepremenená penalta:
Kazachstan:
H. Karlsson (Malgin) – Dallman (A), M. Semjonov (C), Lakiza, Metalnikov, Polochov, Orechov, Ibrajbekov – R. Starčenko (A), Rymarev, Kučin – Michajlis, Jevdokimov, Grents – Sagadejev, Akolzin, Markelov – Petuchov, Gurkov, Volkov – Asetov.
Náhradníci:
Tréner:
Veľká Británia: Bowns (46. Whistle) – D. Phillips, O'Connor, Ehrhardt, Richardson (A), Lee, Swindlehurst, Sullivan – Perlini, Farmer, Shields – Lachowicz, Betteridge, J. Phillips (C) – Davies, Dowd (A), Hammond – Myers, Kirk, Brooks – Ferrara.
Náhradníci:
Tréner:
Náhradníci:
Tréner:
Veľká Británia: Bowns (46. Whistle) – D. Phillips, O'Connor, Ehrhardt, Richardson (A), Lee, Swindlehurst, Sullivan – Perlini, Farmer, Shields – Lachowicz, Betteridge, J. Phillips (C) – Davies, Dowd (A), Hammond – Myers, Kirk, Brooks – Ferrara.
Náhradníci:
Tréner:
Rozhodca: Hejduk, Piragič – Harrington, Lundgren
Diváci:
Kazachstán: Roman Starčenko
Velká Británie: Mike Hammond
Kazachstán má po dvou zápasech šest bodů a usadil se na prvním místě šestičlenné tabulky. Velká Británie je se třemi body předposlední, ale má stejný počet bodů jako druhá Itálie.
Vyloučení v týmu Kazachstán (Pavel Akolzin – 2 min., nafilmovaný pád nebo přehrávání).
Kruté přivítání pro Whistla. Brankář Velké Británie inkasuje z první střely, která na něj letěla. Dokonce to bylo možná spíše nahození. Štěstí zkusil ALICHAN ASETOV a vyšlo mu to. Nerozchytaného brankáře dokonale zaskočil. Bez asistence.
Kazachstán po pěkné rychlé akci střílí další branku a zdá se, že je definitivně rozhodnuto. Lakiza krásně našel před brankou hůl NIKITY MICHAJLISE a od té kotouč doputoval do branky Velké Británie. Asistence: Artemij Lakiza.
Hrálo se čtyři na čtyři a více prostoru na ledě dokázali Kazaši skvěle využít. Rymarev objel branku a pak našel krásnou přihrávkou ROMANA STARČENKA. Ten pak dokázal podruhé v utkání překonat Bownse. Asistence: Jevgenij Rymarev.
Kazaši navyšují náskok, jdou do vedení 3:1. Kučin posla na kotouč ROMANA STARČENKA a ten dokázal přes obránce Britů trefit prostor pod rukou brankáře Bownse. Asistence: Ivan Kučin.
Kazachstán otáčí skóre a nutno říct. že po zásluze. Od modré čáry kotouč nahodil Lakiza a na jeho cestě nad branku ho tečoval ANTON SAGADEJEV. Bowns nedokázal reagovat. Asistence: Artemij Lakiza.
Kazachstán rozjel rychlou přesilovkovou kombinaci a na jejím konci byl důležitý vyrovnávací gól. O to se postaral střelou z první z levé strany DMITRIJ GRENC. Asistence: Jaroslav Jevdokimov, Nikita Michajlis.
Britové překvapivě jdou do veden, Karlsson loví první puk ze své sítě. Obránce Kazachstánu Orechov zpoza branky namazal puk mezi kruhy na LUKA FERRARU a ten se zápěstím trefil přesně k tyči. Asistence: Brendan Brooks.
Kazachstán: H. Karlsson (Malgin) – Dallman (A), M. Semjonov (C), Lakiza, Metalnikov, Polochov, Orechov, Ibrajbekov – R. Starčenko (A), Rymarev, Kučin – Michajlis, Jevdokimov, Grenc – Sagadejev, Akolzin, Markelov – Petuchov, Gurkov, Volkov – Asetov.
Velká Británie: Bowns (Whistle) – D. Phillips, O'Connor, Ehrhardt, Richardson (A), Lee, Swindlehurst, Sullivan – Perlini, Farmer, Shields – Lachowicz, Betteridge, J. Phillips (C) – Davies, Dowd (A), Hammond – Myers, Kirk, Brooks – Ferrara.
Rozhodčí: Hejduk, Piragič – Harrington, Lundgren.
Od roku 2011 se tyto týmy utkaly v oficiálním zápase třikrát. Pokaždé vyhrál Kazachstán. Nejtěsnější zápas se odehrál v roce 2011 na MS IB divize, to vyhráli Kazaši jen 2:1. V kvalifikaci na OH v roce 2013 vyhrál Kazachstán jasně 6:0 a na MS IA divize v roce 2013 vyhráli Kazaši 5:0.
Velká Británie je pro někoho možná překvapivě jedním ze zakládajících členů IIHF v roce 1908. Její nejlepší roky už ale dávno pominuly, bronz z olympiády 1924 se zdá být nyní jako naprosté sci-fi. K tomu má Spojené království ještě dvě stříbra a bronz z MS. V současné době už Británie patří spíše k hokejovým trpaslíkům a na MS IA divize patří mezi největší outsidery. Domácí ligu hraje dvanáct týmů. Na konci základní části je vyhlášen vítěz, který mí právo startovat v ECL, až poté se hraje play-off zakončené Final Four, to je však bráno jako samostatná soutěž. Nejúspěšnějším klubem posledních let je Sheffield Steelers. V nejvyšší soutěži hraje velké množství cizinců, je jich dokonce více než Britů, na což pak doplácí reprezentace. Jedničkou mužstva na šampionátu je Ben Browns, brankář Cardiffu Devils. Celou kariéru strávil ve Velké Británii a poslední tři sezóny byl vyhlášen nejlepším brankářem ligy. Právě na něm stojí a padá úspěch reprezentace. V obraně hraje prim Ben O'Connor, který sbíral zkušenosti v kanadské juniorské OHL. Poté působil i ve Francii a Kazachstánu, nyní už však hraje za domácí Scheffield. V útoku Britové spoléhají na Colina Shieldse z Belfastu Giants. Tento Skot působil od svých 18 do 27 let v zámoří, dokonce byl draftován Philadelphií, za tu si ale nikdy nezahrál, stejně jako za jiný klub NHL. Po návratu do Evropy působil převážně ve Francii nebo Velké Británii. V reprezentaci hraje od roku 2001.
Jak už bylo zmíněno, Velká Británie byla před turnajem pasována na největšího favorita na sestup. Vypadá to ale, že se bude chtít těmto předpokladům vzepřít, protože na úvod porazila silné Slovince 3:1, což bylo obrovské překvapení. Na gól O'Connora z první třetiny ještě zareagoval Gregorc, ale ve druhé a třetí třetině se trefili Dowd a Perlini a na to už Slovinci nedokázali reagovat.
Posledních 5 let na MS:
2013, I. A divize: 0-0-0-5 5:22, 0 b., 6. místo – sestup do I. B divize
2014, I. B divize: 3-0-0-2 13:12, 9 b., 4. místo
2015, I. B divize: 3-1-0-1 13:10, 11 b., 2. místo
2016: I. B divize: 3-1-0-1 23:7, 11 b., 2. místo
2017: I. B divize: 5-0-0-0 32:5, 15 b., 1. místo – postup do I. A divize
Kazachstán je na hokejové mapě zavedenou zemí, po rozpadu Sovětského svazu se Kazachstán postupně etabloval jako země, která se čas od času objeví v elitní divizi MS, ale většinou zase sestoupí. Aktuálně je tedy součástí IA divize a bude tedy znovu usilovat o postup mezi elitu. V Kazachstánu je 13 profesionálních hokejových klubů, jednoznačně nejúspěšnějším z nich je Barys Astana, který působí v KHL už od jejího vzniku. Barys jen jednou postoupil do druhého kola play-off, letos ve vyřazovacích bojí vůbec nebyl. Dalších deset klubů se pere v nejvyšší kazašské lize, jejíž nejlepším týmem je Arlan Chokkej Klub, úroveň ligy je ale slabá. Kazašská reprezentace se v brance opírá o jedničku Barysu Henrika Karlssona, Švéda, který před letošní sezónou přijal občanství Kazachstánu a má zkušenosti i z NHL. Opory z obrany i útoku jsou také z Barysu Astana. Kevin Dallman je rodily Kanaďan, který Kazachstán reprezentuje od sezóny 2012/13. V útoku je to Roman Starčenko, tentokrát už rodilý Kazach a dlouholetý reprezentant.
První utkání na turnaji Kazachstán zvládl, když potvrdil roli favorita proti Maďarsku, které porazil 3:0. O svém vítězství ale rozhodl až ve třetí třetině, kdy se trefili Orechov, a dvakrát Rymarjov.
Posledních 5 let na MS:
2013, I. A divize: 4-0-0-1 18:6, 12 b., 1. místo – postup do elitní divize
2014, elitní divize: 0-0-2-5 16:32, 2 b., 16. místo – sestup do I. A divize
2015, I. A divize: 5-0-0-0 23:6, 15 b., 1. místo – postup do elitní divize
2016, elitní divize: 0-0-1-6 15:28, 1 b., 16. místo – sestup do I. A divize
2017, I. A divize: 3-1-0-1 13:10, 11 b., 3. místo