Gap – Zürich 1:11 (kon.) | Frölunda – EC-KAC 2:1 (kon.) | Liberec – Cardiff 5:2 (kon.)
Stavanger – Redhawks 3:4 (kon.) | Kuopio – Kometa Brno 2:4 (kon.) | Hradec Králové – Nottingham 2:4 (kon.)
Davos – Växjö 0:3 (kon.) | Bern – TPS 4:0 (kon.)
KalPa Kuopio
2:4 (1:2, 0:0, 1:2)
HC Kometa Brno
cz Sobota 26.08.2017, 18:00 • Data Group Arena, Kuopio • Liga majstrov • Skupina B

Ode mě je to pro dnešek všechno, mějte fajn večer. (20:24:14)

Brňané si tak odvážejí ze severského tripu plný počet šesti bodů, když dokázali porazit jak Stavanger Oilers 2:1, tak dnes KalPu Kuopio 4:2, a ujímájí se vedení v tabulce skupiny B. Odvety se Stavangerem i Kuopiem jsou v brněnské DRFG Areně na programu příští týden.

Střely na branku: 33 – 15

Duel mezi KalPou Kuopio a Kometou Brno lépe vyzněl pro českého mistra. Svěřenci hlavního kouče Libora Zábranského sice ve třetí části ztratili vedení, když se prosadil Luostarinen, pět minut před koncem si ale vzal slovo Hruška a dostal modrobílé znovu do vedení. Výhru Komety zpečetil o dvě minuty později Zaťovič.

59:57
    Zaťovič zkusil trefit prázdnou bránu od vlastní modré čáry, přičemž těsně minul – zakázané uvolnění.

59:49
    Puk se po jednom ze soubojů ocitl na střídačce Komety.

59:28
    Godla zůstává po oddechovém čase na střídačce. Domácí to zkouší v šesti.

59:28
    Trenér KalPy Kuopio Sami Kapanen si vzal oddechový čas.

59:28
    Závěr zápasu ještě zpestřila velmi krátká rozmíška mezi Gymerem a Haščákem, po níž oba muži zamíří na trestnou lavici.

59:06
    Domácí hrají v plném počtu, ale času na srovnání mají ukrutně málo.

58:35
    Modrobílí se nikam při přesilovce neženou, hlavně se snaží držet puk na distanc od Čiliaka.

58:00
    Začaly se poslední dvě minuty třetí třetiny. Vše hraje do karet českým šampionům.

57:50
    Luostarinen se dostal ke střele z pravého kruhu, Čiliak vytáhl beton a vyrazil puk do rohu kluziště.

57:20
    Domácí vyhráli buly a poslali puk přes všechny čáry.

57:06
    A aby těch špatných zpráv pro domácí nebylo málo, necelé tři minuty před koncem třetí třetiny budou hrát vůbec poprvé v oslabení. Dvě minuty za sekyru na Jana Hrušku obdržel Santeri Lukka.
    56:44 ZAŤOVIČ - 2:4

56:44
    Kometa právě vstřelila branku!
    Tak to byla pastva pro oči! Štencel vyslal nádhernou kolmici od vlastní brankové čáry na útočnou modrou MARTINU ZAŤOVIČOVI, který udělal tři rychlé kroky a v samostatném brejku překonal Godlu přesnou střelou nad lapačku. Asistence: Jan Štencel.

55:08
    Lukkovu střílenou přihrávku před bránu tečoval Jokinen, Čiliak si s nepříjemnou tečí poradil.
    54:11 HRUŠKA - 2:3

54:11
    Hosté dávají možná rozhodující branku a vrací se do vedení! Ondřej Němec namazal na levý kruh JANU HRUŠKOVI, který ranou z první vymetl pravý horní roh brány. Godla byl bez šance na zákrok. Asistence: Ondřej Němec, Tomáš Vincour.

53:43
    V těchto chvílích se hra plynule přelévá ze strany na stranu. Pokus Hynka Zohorny postrádal jak přesnost, tak rychlost.

52:20
    Vincour objel bránu a vypálil z pravého kruhu, Godla zakročil.

51:53
    Dlouhé čtyřminutové oslabení hosté přečkali, Bartejs opustil trestnou a Kometa hraje v plném počtu.

51:19
    Krejčíkovi se povedlo poslat puk přes všechny čáry a zdá se, že hosté v této chvíli kontrolují dlouhé oslabení.

50:40
    V těchto chvílích se KalPě nedaří vytvořit soustavnější tlak, modrobílí dobře brání svou modrou čáru.

50:09
    Leskinen zaváhal při kombinaci a domácí se sami připravili o pásmo.

49:23
    Přerušit hru se hostům povedlo poté, co Čiliak schoval v náruči bekhendovou střelu Seboka z pravého kruhu.

49:12
    Na konci další kombinace byl Riikola, jehož projektil eliminoval Čiliak vyrážečkou.

48:50
    Domácí se ale dokázali rychle zformovat do přesilovkového rozložení. Maione pálil nepřesně.

48:05
    Hosté budou čelit čtyřminutovému oslabení. Úvod zvládli, když vyhráli buly a dostali puk přes všechny čáry.

47:53
    Již v pořadí šestou přesilovku si zahrají domácí. 2 +2 minuty za vražení na hrazení obdržel Tomáš Bartejs.

47:07
    Domácí se mohli dostat do zajímavé příležitosti, ale Vincour nenašel před bránou volného Zaťoviče.

45:37
    Lavoie z pravého kruhu vyzkoušel pozornost Čiliaka, který vystrčil beton a vyrazil projektil domácího hráče.

45:23
    Domácí se dostali do zajímavé příležitosti. V situaci dva na dva ovšem Káňa nepřihrál přesně na Radima Zohornu a obrana Kuopia si poradila.

43:10
    Následně mohlo být pro hosty ještě hůře. Jokinen svůj výpad po pravém křídle ovšem nezakončil přesnou střelou.
    42:04 LUOSTARINEN - 2:2

42:04
    KalPa právě vstřelila branku!
    Naproti tomu na druhé straně se domácí prosazují a poprvé od 9. minuty je srovnáno! Gymerovu střelu tečoval za Čiliakova záda osmnáctiletý forvard EETU LUOSTARINEN. Asistence: Frank Gymer, Konsta Mäkinen.

41:45
    Hynek Zohorna se šikovně protáhl od mantinelu do mezikruží do lukrativní palebné pozice, ovšem puk poslal mimo bránu.

40:43
    Na druhé straně si první zákrok ve třetí části připsal Godla.

40:18
    A další dva zákroky zvolenského rodáka, který musel zasahovat proti pokusům Riikoly.

40:13
    Domácí se hned na úvod třetiny dostali do útočného pásma. Maione vypálil od modré, Čiliak vyrazil puk na ochrannou síť.

40:01

Střely na branku (celkem po 2. třetině) 17 – 11

Ani čtyři přesilové hry, ani střelecká převaha ve druhé části nepomohla Kuopiu srovnat stav zápasu proti brněnské Kometě. Úřadujícího mistra české nejvyšší soutěže podržel v těžkých chvílích výborný Čiliak v bráně. Hosté se dostávali před mladého slovenského brankáře ve službách KalPy Godlu sporadicky, ale byli nebezpeční. Hynek Zohorna napálil bekhendem tyč, Zaťovič zase neproměnil slibné přečíslení. Na začátku třetí třetiny, která začne zhruba v 19:43, budou domácí dohrávat ještě dvacet vteřin přesilovou hru.

40:00

39:00
    Začala se poslední minuta prostřední části.

38:43
    Piipponen dostal přihrávku před Čiliaka, otočil se a snažil se procpat puk přes brněnského brankáře, který ale pokus finského forvarda eliminoval.

38:20
    Ještě jedna početní převaha pro KalPu v této periodě. Dvě minuty za sekání obdržel Marcel Haščák.

38:05
    Radim Zohorna se snažil zakončovat z pravého kruhu, ale trefil pouze před sebou stojícího Riikolu.

36:18
    To byl zatím zákrok večera v podání Marka Čiliaka, který vytáhl parádní zásah proti Lavoiemu, jenž zakončoval tváří v tvář brněnského brankáře.

35:34
    Po předlouhé době se hrálo před Godlou, jehož pořádně prověřil nebezpečnou střelou z levého kruhu Dujsík.

34:13
    Modrobílí hrají v plném počtu.

34:12
    Jokinen si těsně před koncem přesilovky nabruslil před Čiliaka, své bekhendové zakončení ale příliš zvedl a puk skončil bez teče na ochranné síti.

33:46
    Domácí jsou stále v přesilovkovém tlaku. Lukkova dělovka od modré čáry zaplachtila mimo bránu.

33:08
    Riikolovu dělovku zblokoval Malec, který následně zůstal chvíli ležet s bolestnou grimasou na ledě a rozhodčí přerušil hru.

32:24
    Modrobílí vyhráli první buly při oslabení a dostali puk na distanc od vlastního brankáře.

32:13
    Jan Štencel vyhodil puk z obranného pásma do hlediště, a Kometu čeká čtvrté oslabení v zápase.

32:06
    Vainiola obehrál bránícího hráče Komety a z levého kruhu poslal jedovatý pokus, který nadělal Čiliakovi starosti. Brněnský gólman však dokázal s obtížemi zakročit.

31:29
    Další zakázané uvolnění Komety. Modrobílí se zatím ve druhé třetině převážně brání.

30:43
    Nuutinen vypálil od modré čáry, Čiliak jeho pokus vyrazil.

30:33
    Hruška opustil trestnou lavici a modrobílí přečkali i třetí oslabení.

30:18
    Domácí následně rozvinuli nebezpečnou přesilovkovou kombinaci, dva velmi dobré pokusy Santeriho ale zlikvidoval výborný Čiliak.

29:06
    Po zaváhání obránce KalPy se hosté dostali do přečíslení dva na jednoho. Vincour našel Zaťoviče, který se snažil překonat Godlu kličkou do protipohybu, slovenský gólman ale podržel své mužstvo.

28:41
    Zaťovič na úvod oslabení poslal kotouč přes všechny čáry až za Godlu.

28:33
    Třetí přesilovka zápasu a potřetí si ji zahrají domácí. Dvě minuty za hákování obdržel Jan Hruška.

28:19
    Na druhé straně byli při rychlém protiútoku nebezpeční domácí, Luostarinen, ovšem zblízka mířil mimo bránu.

27:45
    Ofsajd domácího týmu.

26:56
    Po hodně dlouhé době se hosté dostali za červenou čáru a málem z toho byla branka! Hynek Zohorna při rychlém brejku trefil bekhendem tyč Godlovy brány.

26:29
    Piipponenova rána od modré čáry byla sražena na ochrannou síť. Další buly před Čiliakem.

25:51
    Další icing hostí. Kometa se teď pouze brání.

25:32
    Zakázané uvolnění Komety. Hra se vrátí před Čiliaka.

25:12
    Krejčík se vrátil na led a Kometa se dokázala ubránit i druhému oslabení. Druhá početní převaha byla z pohledu finského celku o poznání nebezpečnější než první.

24:49
    Domácí opět v tlaku, Čiliak opět zasahoval proti střelám od modré čáry a opět úspěšně.

23:50
    KalPa na chvíli rozvinula přesilovkový tlak, který vyústil ve střelu od modré, Čiliak nastavil proti ráně beton a následně se hostům povedlo vyhodit puk.

23:12
    Přesilovka pro KalPu. Jakub Krejčík po buly srazil Piipponena, za což obdržel dvouminutový trest. Druhá početní převaha pro Kometu.

23:09
    A opět úřadovala lapačka brněnského brankáře, tentokrát proti střele od mantinelu a z úhlu.

23:00
    Gymerovo zakončení z pravého kruhu si Čiliak pohlídal, když ukryl puk v lapačce.

22:26
    Domácí si vytvořili tlak. Mäkinen pálil z levého kruhu nepřesně.

21:19
    Zaťovič málem uvolnil do úniku Vincoura, ten ovšem nedokázal zpracovat prudkou přihrávku svého spoluhráče z útoku.

21:04
    Hra se na úvod druhé části kouskuje. Po souboji ve středním pásmu skončil puk na střídačce domácího týmu.

20:45
    Jokinen se snažil proháčkovat před Čiliaka, což se mu ale nepovedlo.

20:01
    Zajímavé rozhodnutí hlavního kouče Kuopia. Na druhou třetinu nastupuje do brány místo Hovinena mladý slovenský gólman Denis Godla!

20:01

První třetina zápasu mezi finalistou uplynulého ročníku finské ligy a vítězem Tipsport extraligy vyzněla lépe pro hosty. Na úvod utkání sice měli mírně navrch domácí, poté ale jasně převzala iniciativu družina Libora Zábranského. Nahodil sice trefil ještě břevno, ale v 9. minutě otevřel skóre zápasu Káňa a o minutu později se prosadil Vojtěch Němec. Hosté poté vstřelili kontaktní branku po individuální chybě brněnského obránce. Druhá třetina začne zhruba v 18:50.

20:00

19:40
    Jokinen si hledal výhodnou pozici ke střelbě, ale svým projektilem zasáhl jen prvního bránícího hráče Komety.

19:06
    První početní převaha se domácím vůbec nepovedla. Čiliaka ani jednou neohrozili, a Hynek Zohorna, který již opustil trestnou, si své vyloučení nemusí příliš vyčítat.

18:29
    Do třetice se povedlo bránící čtveřici Komety odpravit puk přes všechny čáry.

18:06
    A následně i napodruhé se povedlo modrobílým dostat puk pryč z pásma. Zatím domácí nedokážou vytvořit přesilovkový tlak.

17:28
    Modrobílým se povedlo dostat puk přes všechny čáry do bezpečí.

17:06
    První přesilovku zápasu si zahrají domácí. Dvě minuty za podražení obdržel Hynek Zohorna.

16:40
    Mallet hledal před bránou Hynka Zohornu, jehož střela bylo zblokována.

15:22
    Na druhé straně to zkusil prudkým projektilem od modré Seppälä, ale jeho pokus byl zblokován.

14:55
    Vojtěch Němec vypálil zpoza pravého kruhu přes obránce, Hovinen jeho zakončení eliminoval.

13:49
    Hosté se dostali do přečíslení dva na jednoho. Horký ovšem tak dlouho váhal s řešením situace, až prováhal vhodný okamžik k zakončení či přihrávce a celá situace vyšuměla do ztracena.

12:40
    Gymer to zkusil netradičně z levého kruhu z otočky a puk z jeho hokejky zamířil mimo bránu.
    11:52 RUUTTU - 1:2

11:52
    A záhy slovenský brankář ve službách Komety poprvé inkasuje. Zadák brněnského celku Krejčík si na sebe vzal příliš velké sousto, když s pukem vyjel před bránu, kde na něj číhali dva forčekující domácí hráči. Obránce Komety zazmatkoval a přihrál puk ALEXANDEROVI RUUTTU, který se následně tváří v tvář Čiliakovi nemýlil. Bez asistence.

11:04
    Úmyslný ofsajd Komety. Vhazování před Čiliakem, který v posledních minutách nemá žádnou práci.
    09:42 V. NĚMEC - 0:2

09:42
    Modrobílí přidávají další branku a z ochozů Data Group Areny se ozývá pískot nespokojených domácích fanoušků. Štencelovu střelu od modré čáry tečoval za Hovinenova záda VOJTĚCH NĚMEC, který si připisuje svůj druhý gól v druhém zápase letošní Ligy mistrů. Asistence: Jan Štencel, Tomáš Vincour.
    08:19 KÁŇA - 0:1

08:19
    Chvíli po obrovské šanci se hosté přeci jen prosadili a otevírají skóre duelu. Horký nahrával před bránu Gajarskému, jenž v souboji s dvěma bránícími hráči nezasáhl kotouč. Ten se ale odrazil na nikým nehlídaného JANA KÁŇU, který z mezikruží prostřelil Hovinena střelou k bližší tyči. Asistence: Luboš Horký.

07:16
    Hosty dělily milimetry od vedoucí branky! Nahodil dostal spoustu prostoru i času, najel si do útočného pásma a jeho prudká střela orazítkovala břevno! Celou situaci ještě musel zkoumat videorozhodčí.

06:10
    Gymer přejel modrou čáru a vypálil, Čiliak jen zkontroloval dráhu puku, který mířil mimo jeho svatyni.

05:51
    Na druhé straně zakončoval z levého kruhu Luostarinen, Čiliak jeho pokus vyrazil na ochrannou síť.

04:39
    Hosté se dostali ke své první střele v duelu. Vojtěch Němec pálil z mezikruží, Hovinen vytasil beton a vyrazil projektil brněnského forvarda před sebe, odkud nedokázal žádný z hostujících hráčů dorážet.

03:37
    Nuutinen dnes podruhé vyzkoušel pozornost Čiliaka, který opět zasáhl.

03:18
    Znovu se hrálo před Čiliakem. Domácí vyslali jednu nepřesnou střelu, proti níž nemusel brněnský gólman zasahovat.

02:15
    Modrobílí mají na úvod zápasu problém dostat se přes červenou čáru. Kotouč drží na svých hokejkách domácí.

01:20
    Druhá formace finského celku si vytvořila tlak, z něhož však vyprodukovala jen poměrně platonickou střelu Nuutinena od mantinelu, kterou Čiliak bez sebemenších problémů eliminoval.

00:15
    Jokinen jel rtuťovitě do útočného pásma, ale jeho rychlý průnik včas zažehnal obranným zákrokem Haščák.

00:01

Obě mužstva už vjela na ledovou plochu. Po zaznění hymny Ligy mistrů můžeme začít.

KalPa Kuopio: Godla (Hovinen) – Riikola, Maione, Lukka, Seppälä, Leskinen, Mäkinen, Parikka – Sebok, Jokinen, Lavoie – Nuutinen, Tavi, Vainiola – Gymer, Luostarinen, Kantola – Piipponen, Mutanen, Ruuttu – Texier.

HC Kometa Brno: Čiliak (Vejmelka) – O. Němec, Krejčík, Štencel, Gulaši, Bartejs, Malec, Dujsík – Haščák, Hruška, Svoboda – Vincour, V. Němec, Zaťovič – H. Zohorna, Nahodil, Mallet – Horký, R. Zohorna, Káňa – Gajarský.

Rozhodčí: Sjöberg, Vikman – Neva, Sormunen.

Že severní vítr nemusí být krutý, ukázal hned první duel brněnské Komety na ledě Stavangeru, kde Jihomoravané celou první třetinu dominovali a po brance Vojtěcha Němce zaslouženě vedli. Ve druhé části však Olejáři dokázali odpovědět a rozuzlení tak přinesla až závěrečná desetiminutovka. Nejen ji, ale celé utkání rozuzlil svou trefou Alex Mallet, který ve čtvrtém největším norském městě vystřelil Kometě tři body.

„Odehráli jsme velmi dobrý a těžký zápas. Po většinu utkání jsme byli jasně lepší a je jen škoda, že jsme nevyužívali šance, které si hráči vytvořili. Soupeř měl výborný pohyb, za vítězství jsme samozřejmě moc rádi. Škoda jen, že zápas nedohrál Tomáš Dujsík po dost hloupém zákroku soupeře na hlavu. Snad bude v pořádku a nastoupí do dalšího utkání,“ řekl po skončení duel sám hlavní kouč brněnského celku Libor Zábranský.

Kometu nyní čeká soupeř z Finska, který si taktéž na úvod letošního ročníku připsal výhru. „Myslím si, že jejich bruslení bude ještě na vyšší úrovni než to norské. Bude to asi hodně ulítané, ale těžko říct, nikdy jsem proti nim nehrál. Dá se však očekávat, že to bude opět silný protivník,“ odhaduje před sobotním duelem obránce Jakub Krejčík.

Finský vicemistr pochází z města Kuopio, které se nachází zhruba 350 km severovýchodně od Helsinek. Hlavní slovo v tomto finském celku, který byl založen v roce 1929, má Sami Kapanen. Mnozí fanoušci si při pátrání v paměti vzpomenou, že právě tento někdejší vynikající útočník se v sezóně 1993/1994 představil během play-off na jeden zápas i v dresu Komety. Sám Kapanen v Kuopiu zastává téměř obdobné pozice, jako jeho protějšek Libor Zábranský.

Trenér Sami Kapanen má ve svém týmu několik zajímavých postav, ale převážně se jedná o mladý tým plný talentů. Slovenský gólman Denis Godla zaujal v mládežnických reprezentacích, účastnil se několika šampionátů a také Memoriálu Ivana Hlinky. Alexander Ruutu byl draftovaný v roce 2011 Arizonou Coyotes. V týmů je ovšem minimum cizinců, celkově čtyři. Maďarský hokejista Balasz Sebok, Slovák Godla, Kanaďané Maione a Lavoie.

První vystoupení v rámci letošního ročníku CHL vyšlo Kuopiu na jedničku, když na domácím ledě otočilo duel s Malmo a po výhře 6:4 vstoupilo, stejně jako Kometa, do nového ročníku vítězně. Velkou pozornost na sebe upoutal zejména útočník Kai Kantola, který se blýskl hattrickem a do utkání s Kometou vyjede v dresu s nápisem „Top scorer“. Nejen na něj si bude muset dát obrana Brna velký pozor.

Vítám všechny fanynky a fanoušky mezinárodního hokeje! Nový ročník Ligy mistrů je v plném proudu a třetí hrací den sehraje více než polovina celků již své druhé utkání ve skupině. V rámci bojů ve skupině B se na svém ledě představí finský vicemistr KalPa Kuopio, jehož soupeřem bude úřadující český mistr – HC Kometa Brno. Utkáním vás provede Václav Petrů.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:00.

Václav Petrů

Góly a asistencie: 12. Ruuttu, 43. Luostarinen (Gymer, Mäkinen) – 9. Káňa (Horký), 10. V. Němec (Štencel, Vincour), 55. Hruška (O. Němec, Vincour), 57. Zaťovič (Štencel)

KalPa Kuopio: Hovinen (21. Godla) – Riikola, Maione, Lukka, Seppälä, Leskinen, Mäkinen, Parikka – Sebok, Jokinen, Lavoie – Nuutinen, Tavi, Vainiola – Gymer, Luostarinen, Kantola – Piipponen, Mutanen, Ruuttu – Texier.

Rozhodca: Sjöberg (SWE), Vikman (FIN) – Neva (FIN), Sormunen (FIN)