Rusko – Fínsko 5:3 (kon.) | Kanada – Švédsko 1:2 (0:2 po s.n.)
Rusko
5:3 (1:0, 3:1, 1:2)
Fínsko
Nedeľa 21.05.2017, 16:15 • LANXESS Arena • Majstrovstvá sveta

Ruskí hokejisti štvrtýkrát po sebe neodídu zo svetového šampionátu bez cenného kovu. Rovnako ako pred rokom doma, aj teraz v Kolíne získali bronz. Zverenci Olega Znaroka včera nestačili na Kanadu, ale dnes výborne rozbehli duel o tretie miesto, keď v druhej tretine vyhrávali po dvoch góloch Nikitu Guseva a presných zásahoch Vladimira Tkačova s Bohdanom Kiselevičom už 4:0. Fíni sa však nevzdali a zápas poriadne zdramatizovali. Postupne sa presadili Mikko Rantanen, Mikko Lehtonen a Veli-Matti Savinainen, takže to bolo len o gól, Rusi však nedopustili obrat ako proti Kanade a presnou strelou Nikitu Kučerova spečatili svoje víťazstvo 5:3. (18:28:53)

Strely na bránu: 30 – 29.

Najlepší hráči zápasu: Bohdan Kiselevič (Rusko) – Sebastian Aho (Fínsko).

59:25
    Veli-Matti Savinainen strieľal z tesnej blízkosti ruskej brány. Andrej Vasilevskij podržal svoj tím a výborne zasiahol.

59:13
    Fínsky tréner si zobral oddychový čas. Jeho zverenci budú mať výhodu vhadzovania v útočnom pásme.

59:13
    Anton Belov ostal ležať na ľadovej ploche a dlho sa nedvíhal. Napokon odišiel s pomocou spoluhráčov do šatne.

59:13
    Mika Pyörälä nebezpečne zakončoval spred brány, ale puk mu nesadol ideálne a jeho strela nebola dostatočne prudká.

58:52
    Fínsky prechod do útočného pásma bol zastavený hvizdom rozhodcu, ktorý videl ofsajd. Nasleduje vhadzovanie pri ruskej striedačke.

58:20
    Fíni si vytvorili tlak v útočnom pásme a držia súpera na krátko. Rusi sa však úspešne bránia.

57:32
    Valerij Ničuškin sa natlačil do útočného pásma, obišiel brániacich Fínov, ale v koncovke mu ušiel puk.

57:00
    Fínsky tréner nečakane na poslednú minútu. Brankára odvolal už teraz a poslal do poľa šiesteho hráča.

56:44
    Veli-Matti Savinainen výborne vystrelil z pravého krídla. Jeho zakončenie švihom zastavil Andrej Vasilevskij, ktorý zasahoval na dvakrát.

56:28
    Ruskí hokejisti nevyužili presilovú hru, ale dve minúty početnej prevahy zužitkovali na držanie puku a ukrojili Fínom z času, ktorým im zostáva na vyrovnanie stavu.

55:16
    Sebastian Aho sa pohral s ruskými hráčmi a puk vyviezol od vlastnej brány až k Vasilevskému, čo dovolilo jeho spoluhráčom vystriedať.

54:28
    Jevgenij Kuznecov vybojoval presilovku pre Rusov. Pri prieniku do útočného pásma bol faulovaný a Veli-Matti Savinainen dostal dve trestné minúty za hákovanie.

53:42
    Fíni pridali v pohybe a všetko tlačia dopredu, pretože ešte chcú vyrovnať. Rusi sa stiahli do obrany a nechcú stratiť dobre rozohraný duel.

53:08
    Jesse Puljujärvi zakončoval príklepom od modrej čiary, no jeho pokus letel vedľa brány.

52:25
    Rusi dokázali vyhodiť puk cez všetky čiary a dokonca to nebolo ani zakázané uvoľnenie. Oba tímy striedajú.

51:41
    Fínsky výber poľahky získal útočné pásmo, pretože strelu zo stredu klziska musel Andrej Vaslievskij stlmiť na hrudi.

51:20
    Piaty ruský gól fínskym hokejistom trochu ubral vietor z plachiet. Suomi hľadajú sily a motiváciu do záverečných minút.

50:42
    Fíni takmer doplatili na zlú rozohrávku v obrannom pásme. Puk získal na ľavom krídle Jevgenij Kuznecov, no nedokázal vystreliť ani prihrať.

49:56
    Rusom nevyšiel prechod do útoku. Nepresná prihrávka smerovala cez všetky čiary na zakázané uvoľnenie.

49:20
    Vadim Šipačov našiel spoza brány voľného Jevgenija Dadonova, no ten zblízka namieril iba tesne vedľa.

48:31
    Mikko Lehtonen nahodil puk od modrej čiary a Andrej Vasilevskij ho zrazil do rohu klziska. Fíni zostávajú v útočnom pásme.
    48:03 Nikita KUČEROV - 5:3

48:03
    Rusko dalo gól! Zborná dokázala reagovať na zlepšenú hru súpera. NIKITA KUČEROV vystrelil z pravého krídla, dobre sledoval puk, ktorý Säterimu vypadol, a z dorážky dokázal skórovať. Asistencie: Nikita Gusev, Anton Belov.

47:32
    Jesse Puljujärvi predviedol sebavedomý prienik po pravom krídle, ale dostal sa až na úroveň bránkovej čiary a odtiaľ nedokázal nič vymyslieť.

46:55
    Ruský kouč Oleg Znarok si zobral oddychový čas hneď po treťom inkasovanom góle a teraz môže svojich zverencov upokojiť počas reklamnej prestávky.

46:32
    Ruskí fanúšikovia pochopili, že ich tím potrebuje teraz podporu a sú čoraz hlasnejší. Fíni naopak ožívajú na ľadovej ploche.

46:00
    Zápas o tretie miesto dostáva nečakanú zápletku. Rusi stratili väčšinu svojho štvorgólového náskoku a nechali súpera dotiahnuť sa na rozdiel jedného presného zásahu.
    45:29 Veli-Matti SAVINAINEN - 4:3

45:29
    Fínsko dalo gól! Severania so šťastím využili presilovú hru. VELI-MATTI SAVINAINEN spomedzi kruhov netrafil puk ideálne, ale namieril ho do brániaceho Rusa, ktorý prekonal vlastného gólmana. Asistencie: Mikko Rantanen, Sebastian Aho.

44:39
    Rusi si komplikujú svoju pozíciu a budú hrať v oslabení. Nikita Gusev dostal dve trestné minúty za nebezpečnú hru vysokou hokejkou.

44:36
    Suomi zatlačili Rusov v ich obrannom pásme, ale zatiaľ si nedokázali vypracovať pozíciu na streľbu. Zborná vyhodila puk cez všetky čiary.

43:32
    Fíni po dvoch góloch ožili a tlačia sa dopredu. Nemajú na výber, pretože čas na vyrovnanie sa im rýchlo kráti.

42:40
    Ruskí hokejisti mali príležitosť na rýchly brejk. Alexander Barabanov si nakorčuľoval medzi kruhy a švihom namieril nad bránu.

42:14
    Dmitrij Orlov zostal zabudnutý na útočnej modrej čiare, dostal presnú prihrávku, ale preváhal ideálny moment na koncovku.
    41:16 Mikko LEHTONEN - 4:2

41:16
    Fínsko dalo gól! Andrej Vasilevskij nedokázal zareagovať na nahodenie od modrej čiary, ktoré vyslal obranca MIKKO LEHTONEN. Pred ruskou bránou stálo viacero hráčov, no nikto z nich puk netečoval. Asistencia: Sebastian Aho.

41:12
    Ruskí hokejisti sa dopustili zakázaného uvoľnenia. Chceli však odísť na striedačku, no rozhodcovia si na nich dali pozor.

40:34
    Dmitrij Orlov trafil strelou od modrej čiary pred bránou kľačiaceho Valerija Ničuškina, ktorý nevedome tečoval puk na Säteriho. Následne ešte vyskúšal bekhendovú dorážku.

40:01

Strely na bránu: 22 – 18.

Rusi v prostrednom dejstve urobili dôležitý krok k zisku bronzových medailí. Dali rýchly druhý gól vo vlastnom oslabení, keď sa presadil Vladimir Tkačov a potom na ľade dominovali. V presilovke skóroval Nikita Gusev, ku ktorému sa neskôr pridal Bohdan Kiselevič. Fíni dokázali v záverečných sekundách aspoň znížiť po zásahu Mikka Rantanena.

40:00
    39:33 Mikko RANTANEN - 4:1

39:33
    Fínsko dalo gól! Tesne pred druhou prestávkou prišlo zníženie Suomi. Po chybnej ruskej rozohrávke najskôr MIKKO RANTANEN trafil iba brániaceho súpera, ale potom dostal prihrávku pred odkrytú bránu a puk napálil do siete. Asistencia: Valtteri Filppula.

39:07
    Mikko Lehtonen vypálil príklepom od modrej čiary a trafil pred bránou stojaceho Sergeja Andronova. Ruský útočník sa len ťažko dvíhal na nohy.

38:25
    Sebastian Aho zobral puk vo vlastnom pásme, prekorčuľoval s ním takmer celé klzisko, ale potom iba nepresne prihrával pred bránu.

37:00
    Rusi sa zbytočne ponúkajú v zakončení a posúvajú si puk pred prázdnu bránu. Majú však pohodlný náskok a môžu si to dovoliť.

36:32
    Topi Jaakola zakončoval švihom spoza hráča. Puk sa obtrel o jedného z Rusov a smeroval tesne nad bránu.

35:51
    Joonas Kemppainen vystrelil švihom z ostrého uhla a trafil bočnú sieť. Hráčom aj rozhodcom zmizol puk z dohľadu.

35:05
    Rusi ubránili presilovku súpera a nedovolili mu znížiť. Fíni premrhali jednu z minima príležitostí, kedy mohli zatlačiť svojho protivníka.

33:55
    Miro Aaltonen zakončoval od modrej čiary, potom sa dostal k dorážke Jesse Puljujärvi, ale poslal puk nad bránu.

33:05
    Fínsky výber má príležitosť na zníženie. Andrej Mironov dostal dve trestné minúty za sekanie.

32:30
    Sebastian Aho obkrúžil útočné pásmo, prvá strela bola zblokovaná, no jeho druhý pokus vykopol na poslednú chvíľu Andrej Vasilevskij.

31:50
    Ivan Telegin nahadzoval puk pred bránu, kde sa ocitol zadák Ivan Provorov. Z tesnej blízkosti však nedokázal zakončiť.

31:35
    Sebastian Aho sa tlačil do koncovky z ľavej strany, no tesne pred bránou mu puk skĺzol z hokejky a Andrej Vasilevskij pohodlne zasiahol.

30:45
    Suomi prežili dvojminútové oslabenie, no sú naďalej pod tlakom. Rusi však hrajú exhibične.

30:04
    Nikita Kučerov strieľal do úplne odkrytej siete, ale puk mu nesadol ideálne a poslal ho tesne vedľa brány.

29:20
    Artemij Panarin mohol strieľať spomedzi kruhov, ešte hľadal na pravej strane voľného Vadima Šipačova, ale tomu nevyšlo zakončenie.

28:21
    Harri Säteri bude mať náročnú úlohu, pretože Rusi si zahrajú presilovku. Mika Pyörälä dostal dve trestné minúty za sekanie.

28:16
    Fínsky kouč reaguje na vývoj zápasu striedaním brankárov. Po štyroch góloch odchádza Joonas Korpisalo, nahradil ho štvrťfinálový hrdina Harri Säteri.
    28:16 Bohdan KISELEVIČ - 4:0

28:16
    Rusko dalo gól! Zborná pridáva ďalší presný zásah a už v polovici zápasu má na dosah bronz. BOHDAN KISELEVIČ mal veľa času a priestoru na zakončenie z pravého krídla, vystrelil švihom a Joonas Korpisalo nedokázal včas reagovať. Asistencie: Vladislav Namestnikov, Valerij Ničuškin.
    27:01 Nikita GUSEV - 3:0

27:01
    Rusko dalo gól! Zverencom Olega Znaroka sa dlho nedarilo usadiť v pásme, ale napokon využili presilovku. Artemij Panarin mohol strieľať z ľavej strany, ale ešte našiel lepšie postaveného NIKITU GUSEVA, ktorý zblíka prekonal Korpisala. Asistencie: Artemij Panarin, Jevgenij Dadonov.

26:00
    Rusi zatiaľ pristupujú k početnej výhode veľmi laxne. Mohol ich za to potrestať Joonas Kemppainen, ktorý ohrozil Vasilevského z ľavého krídla.

25:21
    Ruský výber bude hrať presilovku. Veli-Matti Savinainen dostal dve trestné minúty za podrazenie.

25:11
    Sergej Plotnikov potiahol puk od pravého mantinelu až medzi kruhy, odkiaľ nepríjemne zakončil. Joonas Korpisalo vytiahol dôležitý zákrok.

25:00
    Rusom druhý gól pomohol a hrajú oveľa uvoľnenejšie. Fíni naopak nedokážu reagovať na nepriaznivý vývoj duelu.

24:16
    Vadim Šipačov si počkal na pohyb svojich spoluhráčov, našiel medzi kruhmi pripraveného Jevgenija Dadonova a ten švihom preveril Korpisala.

23:24
    Anton Belov zakončoval švihom od modrej čiary, ale fínska defenzíva jeho pokus zblokovala na plexisklo za bránou.

22:15
    Fíni mali výhodu presilovky a mohli hneď v úvode tretiny vyrovnať. Namiesto toho inkasovali druhýkrát, čo im komplikuje situáciu.
    21:48 Vladimír TKAČOV - 2:0

21:48
    Rusko dalo gól! Zborná udrela vo vlastnom oslabení, keď využila brejk dvoch proti jednému. Valerij Ničuškin našiel po ľavej ruke voľného VLADIMIRA TKAČOVA, ktorý pohodlne dopravil puk do siete. Asistencie: Valerij Ničuškin, Arťom Zub.

21:05
    Ville Lajunen chcel spracovať puk pred vlastnou bránou, ale nechtiac ho tečoval presne na Joonasa Korpisala, ktorý musel pohotovo reagovať.

20:25
    Fíni odštartovali s výhodou presilovej hry, ale Rusi rýchlo získali puk a vyhodili ho cez všetky čiary.

20:01

Strely na bránu: 10 – 9.

V súboji dvoch sklamaných semifinalistov boli v prvej tretine lepší hokejisti Ruska, ktorí po slabších úvodných striedaniach zvýšili aktivitu a častejšie ohrozovali gólmana Korpisala. V siedmej minúte sa ujali vedenia, keď presne namieril Nikita Gusev. Od tohto momentu však šance nepribúdali a diváci sledovali slabší hokej.

20:00

19:59
    V poslednej sekunde úvodného dejstve je vylúčený ruský útočník Nikita Kučerov, ktorý dostal dve trestné minúty za hrubosť.

19:13
    Ruskí hokejisti mali tlak v útočnom pásme, ale nevyužili strelecké príležitosti a potom zbytočne faulovali. Fíni hrajú v šestici.

18:30
    Andrej Vasilevskij neudržal ľahký puk a takmer pustili fínskych hokejistov k dorážke. Na poslednú chvíľu mu pomohli spoluhráči.

17:36
    Vadim Šipačov prenikol po pravom krídle, zakončil bekhendom, ale Joonas Korpisalo pohodlne zasiahol.

16:50
    Tempo zápasu v týchto momentoch upadla a v hľadisku je ticho. Hráči aj diváci by potrebovali nový impulz.

16:03
    Vylúčenie Villeho Lajunena je na konci. Fíni nemali veľký problém s tým, aby ubránili presilovku ruského výberu.

15:20
    Rusom presilovka vôbec nevychádza. Zatiaľ sa nedokázali usadiť v útočnom pásme a ich predchádzajúcu akciu zastavil ofsajd.

14:03
    Prvé vylúčenie zápasu evidujeme na fínskej strane. Ville Lajunen dostal dve trestné minúty za držanie. Rozhodcovia navyše dali dve minúty za hrubosť Lassemu Kukkonenovi a Sergejovi Plotnikovovi. Rusi hrajú presilovku piatich proti štyrom.

13:47
    Jevgenij Kuznecov chcel prihrávať na ľavé krídlo, ale Fíni zblokovali puk až na tribúnu.

13:17
    Andrej Vasilevskij úspešne zasiahol po strele fínskeho útočníka z pravého kruhu. Nasleduje druhá reklamná prestávka.

12:20
    Anton Belov vypálil príklepom od modrej čiary. Jeho delovku však zblokoval Oskar Osala.

11:22
    Rusi mohli zvýšiť svoje vedenie. Prihrávka spoza brány našla na pravom krídle úplne voľného Alexandra Barabanova, ktorý zblízka namieril do pripraveného Korpisala.

10:36
    Vadim Šipačov ľahko získal vhadzovanie pred Korpisalom, pretože fínsky brankár pokryl jeho nahodenie zo stredného pásma.

10:06
    Ruský prechod do útočného pásma bol zastavený hvizdom rozhodcu, ktorý videl prihrávku rukou.

09:50
    Fíni sa v posledných minútach nevedia dostať do blízkosti ruskej brány. Možno im pomôže reklamná prestávka.

09:21
    Dmitrij Orlov vypálil príklepom zo stredného pásma, ale Joonas Korpisalo na puk dobre videl a vyrazil ho do rohu.

08:45
    Zborná postupne prebrala kontrolu nad pukom aj zápasom a vymýšľa jednu ofenzívnu akciu za druhou.

07:36
    Jevgenij Dadonov sa dostal do situácie jedného proti jednému. Zvolil strelu švihom spoza obrancu, ktorá smerovala vedľa fínskej svätyne.
    06:58 Nikita GUSEV - 1:0

06:58
    Rusko dalo gól! Zborná mala v posledných sekundách hernú prevahu a dočkala sa prvého presného zásahu. Na pravé krídlo si nakorčuľoval NIKITA GUSEV, ktorého delovka prešla do siete. Asistencie: Viktor Antipin, Valerij Ničuškin.

06:24
    Sergej Andronov sa natlačil z pravého krídla do zakončenie, ale jeho pokus jednou rukou nemohol prekvapiť Korpisala.

05:54
    Rusi po úvodnom oťukávaní prebrali iniciatívu a dostali sa do tempa. Fíni musia pozorne brániť.

05:06
    Artemij Panarin mal na dosah prvý gól. Z ľavého kruhu pohotovo zakončoval, ale tesne minul bránu súpera.

04:42
    Fínsky gólman mal zase prácu. Od modrej čiary ho preveril prudkým švihom obranca Anton Belov.

04:00
    Nikita Gusev si našiel priestor na ľavom kruhu, švihom kvalitne vystrelil, no Joonas Korpisalo puk dokázal vyraziť.

03:34
    Joonas Korpisalo je zatiaľ bez zákroku, keďže Rusi na neho nevyslali ani jednu priamu strelu. Andrej Vasilevskij zasahoval už dvakrát.

03:15
    Markus Hännikäinen iba nahodil puk za ruskú bránu a odišiel striedať, pretože nemal žiadnych voľných spoluhráčov.

02:28
    Rusi boli prvýkrát na návšteve útočného pásma, no nedokázali si presne prihrať a prišli rýchlo o puk.

02:00
    Fíni vstúpili do zápasu o niečo aktívnejšie a chcú prekvapiť papierového favorita. Z ľavého krídla nebezpečne zakončoval Antti Pihlström.

01:00
    Nikita Gusev mohol využiť nepresnú prihrávku Fínov v útočnom pásme, ale puk nedokázal zachytiť pri mantineli.

00:26
    Markus Hännikäinen nahadzoval puk pred bránu, kde stál Oskar Osala a nepríjemným tečom preveril pozornosť Andreja Vasilevského.

00:01

Oleg Znarok naďalej verí brankárovi Andrejovi Vasilevskému, ktorý má prednosť pred mladším Iľjom Sorokinom. Fíni zvolili oproti včerajšiemu duelu zmenu, keď Säteriho nahradil Korpisalo.

Rusko: Vasilevskij (Sorokin) – Kiselevič, Orlov, Antipin (A), Belov, Provorov, Mironov, Zub (C) – Telegin, Andronov (A), Ničuškin – Dadonov, Šipačov, N. Gusev – Panarin, Kučerov, Kuznecov – S. Plotnikov, Barabanov, Tkačov – Namestnikov.

Fínsko: Korpisalo (Säteri) – Ohtamaa, Honka, Kukkonen (C), V. Lajunen, Lehtonen, Hietanen, Jaakola (A), Järvinen – Savinainen, Filppula (A), Rantanen – Aho, Pyörälä, Puljujärvi – Kemppainen, Pihlström, J. Aaltonen – J. Lajunen, Hännikäinen, Osala.

Rozhodca: Gouin (CAN), Iverson (CAN) – Lhotský (CZE), Oliver (USA)..

Vítame vás pri sledovaní on-line prenosu priamo z dejiska MS v hokeji 2017 v Kolíne nad Rýnom. V zápase o tretie miesto proti sebe nastúpia Rusko a Fínsko.

Rusko kráčalo turnajom dlho bez jedinej porážky. Síce stratilo bod v úvodnom dueli so Švédskom, ktoré zdolalo 2:1 po samostatných nájazdoch, ale potom zaznamenalo päť trojbodových triumfov za sebou. Taliansko porazilo 10:1, Nemecko 6:3, Dánsko 3:0, Slovensko 6:0 a Lotyšsko 5:0. Zborná bola podľa výkonov aj výsledkov takmer istým víťazom kolínskej skupiny, ale nezvládla súboj s Američanmi, v ktorom prehrala 3:5, a musela cestovať na štvrťfinále do Paríža. V hlavnom meste Francúzska narazila na Česko, ktoré zdolala 3:0. V semifinále proti Kanade to tiež vyzeralo dlho na víťazstvo Ruska. Zverenci Olega Znaroka vyhrávali po dvoch tretinách 2:0, ešte päť minút pred koncom 2:1, ale v úplnom závere inkasovali trikrát a prehrali 2:4.