Rusko – Fínsko 5:3 (kon.) | Kanada – Švédsko 1:2 (0:2 po s.n.)
Rusko
5:3 (1:0, 3:1, 1:2)
Fínsko
Nedeľa 21.05.2017, 16:15 • LANXESS Arena • Majstrovstvá sveta

Ruskí hokejisti štvrtýkrát po sebe neodídu zo svetového šampionátu bez cenného kovu. Rovnako ako pred rokom doma, aj teraz v Kolíne získali bronz. Zverenci Olega Znaroka včera nestačili na Kanadu, ale dnes výborne rozbehli duel o tretie miesto, keď v druhej tretine vyhrávali po dvoch góloch Nikitu Guseva a presných zásahoch Vladimira Tkačova s Bohdanom Kiselevičom už 4:0. Fíni sa však nevzdali a zápas poriadne zdramatizovali. Postupne sa presadili Mikko Rantanen, Mikko Lehtonen a Veli-Matti Savinainen, takže to bolo len o gól, Rusi však nedopustili obrat ako proti Kanade a presnou strelou Nikitu Kučerova spečatili svoje víťazstvo 5:3. (18:28:53)

Strely na bránu: 30 – 29.

Najlepší hráči zápasu: Bohdan Kiselevič (Rusko) – Sebastian Aho (Fínsko).

59:25
    Veli-Matti Savinainen strieľal z tesnej blízkosti ruskej brány. Andrej Vasilevskij podržal svoj tím a výborne zasiahol.

59:13
    Fínsky tréner si zobral oddychový čas. Jeho zverenci budú mať výhodu vhadzovania v útočnom pásme.

59:13
    Anton Belov ostal ležať na ľadovej ploche a dlho sa nedvíhal. Napokon odišiel s pomocou spoluhráčov do šatne.

59:13
    Mika Pyörälä nebezpečne zakončoval spred brány, ale puk mu nesadol ideálne a jeho strela nebola dostatočne prudká.

58:52
    Fínsky prechod do útočného pásma bol zastavený hvizdom rozhodcu, ktorý videl ofsajd. Nasleduje vhadzovanie pri ruskej striedačke.

58:20
    Fíni si vytvorili tlak v útočnom pásme a držia súpera na krátko. Rusi sa však úspešne bránia.

57:32
    Valerij Ničuškin sa natlačil do útočného pásma, obišiel brániacich Fínov, ale v koncovke mu ušiel puk.

57:00
    Fínsky tréner nečakane na poslednú minútu. Brankára odvolal už teraz a poslal do poľa šiesteho hráča.

56:44
    Veli-Matti Savinainen výborne vystrelil z pravého krídla. Jeho zakončenie švihom zastavil Andrej Vasilevskij, ktorý zasahoval na dvakrát.

56:28
    Ruskí hokejisti nevyužili presilovú hru, ale dve minúty početnej prevahy zužitkovali na držanie puku a ukrojili Fínom z času, ktorým im zostáva na vyrovnanie stavu.

55:16
    Sebastian Aho sa pohral s ruskými hráčmi a puk vyviezol od vlastnej brány až k Vasilevskému, čo dovolilo jeho spoluhráčom vystriedať.

54:28
    Jevgenij Kuznecov vybojoval presilovku pre Rusov. Pri prieniku do útočného pásma bol faulovaný a Veli-Matti Savinainen dostal dve trestné minúty za hákovanie.

53:42
    Fíni pridali v pohybe a všetko tlačia dopredu, pretože ešte chcú vyrovnať. Rusi sa stiahli do obrany a nechcú stratiť dobre rozohraný duel.

53:08
    Jesse Puljujärvi zakončoval príklepom od modrej čiary, no jeho pokus letel vedľa brány.

52:25
    Rusi dokázali vyhodiť puk cez všetky čiary a dokonca to nebolo ani zakázané uvoľnenie. Oba tímy striedajú.

Tomáš Lengyel

Góly a asistencie: 7. N. Gusev (Antipin, Ničuškin), 22. Tkačov (Ničuškin, Zub), 28. N. Gusev (Panarin, Dadonov), 29. Kiselevič (Namestnikov, Ničuškin), 49. Kučerov (N. Gusev, Belov) – 40. Rantanen (Filppula), 42. Lehtonen (Aho), 46. Savinainen (Rantanen, Aho)

Rusko: Vasilevskij (Sorokin) – Kiselevič, Orlov, Antipin, Belov (C), Provorov, Mironov, Zub – Telegin, Andronov (A), Ničuškin – Dadonov, Šipačov (A), N. Gusev – Panarin, Kučerov, Kuzněcov – S. Plotnikov, Barabanov, Tkačov – Namestnikov.
    Fínsko: Korpisalo (29. Säteri) – Ohtamaa, Honka, Kukkonen (C), V. Lajunen, Lehtonen, Hietanen, Jaakola (A), Järvinen – Savinainen, Filppula (A), Rantanen – Aho, Pyörälä, Puljujärvi – Kemppainen, Pihlström, J. Aaltonen – J. Lajunen, Hännikäinen, Osala – M. Aaltonen.

Rozhodca: Gouin (CAN), Iverson (CAN) – Lhotský (CZE), Oliver (USA).