Karabach – Liberec 2:2 (kon.) | APOEL – Astana 2:1 (kon.) | Feyenoord – Manchester United 1:0 (kon.)
Zorja Luhansk – Fenerbahce 1:1 (kon.) | YB Bern – Olympiakos 0:1 (kon.) | Mainz – Saint-Étienne 1:1 (kon.)
Anderlecht – Qäbälä 3:1 (kon.) | Alkmaar – Dundalk 1:1 (kon.) | Tel Aviv – Zenit 3:4 (kon.)
Plzeň – AS Rím 1:1 (kon.) | Giurgiu – Austria 2:3 (kon.) | Rapid Viedeň – Genk 3:2 (kon.)
Sassuolo – Bilbao 3:0 (kon.) | Liége – Vigo 1:1 (kon.) | Panathinaikos – Amsterdam 1:2 (kon.)
Konyaspor – Doneck 0:1 (kon.) | Braga – Gent 1:1 (kon.) | Salzburg – FK Krasnodar 0:1 (kon.)
Nice – Schalke 0:1 (kon.) | Solún – Fiorentina 0:0 (kon.) | Inter – Be'er Sheva 0:2 (kon.)
Southampton – Sparta Praha 3:0 (kon.) | Osmanlispor – FCSB 2:0 (kon.) | Villarreal – Zürich 2:1 (kon.)
R.S.C. Anderlecht
3:1 (2:1)
FK Qäbälä
Štvrtok 15.09.2016, 19:00 • Constant Vanden Stock • Európska liga • 1. kolo

Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 19:00.

Vážení športoví priaznivci, vítam Vás pri sledovaní duelu 1. kola Európskej ligy medzi belgickým celkom R.S.C. Anderlecht a azerbajdžanským FK Qäbälä. Oba tímy sa stretávajú na medzinárodnej scéne vôbec po prvýkrát. Poďme sa pozrieť na cestu oboch klubov do skupinovej fázy EL.

Belgický klub sa dostal do EL zaujímavou cestou. Bol totižto nasadený do 3. kola Ligy majstrov, v dvojzápase však prehral s FK Rostov a nasledovala tak možnosť si zahrať "iba" druhú európsku súťaž. V play-off o postup do skupinovej fazy si však 33-násobný belgický majster poradil hladko so Sláviou Praha a postúpil tak do skupiny. Zápas by mal byť pre klub z Bruselu pomerne jednoznačnou záležitosťou.

FK Qäbälä

Tím z Azerbajdžanu si ako jediný spolu s izraelským Maccabi Tel-Aviv, prebrázdil postup do skupiny všetkými predkolami EL. V prvom kole porazil gruzínsku Samtrediu v dvojzápase 6:3, v nasledujúcom kole vyradil maďarský MTK Budapešť po výsledkoch 2:1 a 2:0. V treťom kole však tím z ďalekého Azerbajdžanu čelil už väčšiemu súperovi, LOSC Lille na veľké prekvapenie mnohých nedokázalo vyhrať nad týmto mužstvom a zo súťaže taktiež vypadlo po dvojzápasovom skóre 1:2. Už v priamej baráži o postup do skupiny si mohol súper Anderlechtu v skupine C vydýchnuť, keď dostal prijateľného súpera zo Slovinska – Maribor. Tesne pred skupinovou fázou sa zo súťaže porúčal aj tím zo Slovinska po celkovom skóre 2:3 a FK Qäbälä slávila postup do hlavnej časti Európskej ligy.

Aj napriek tomu, že hostia dokázali potrápiť a aj vyhrať nad známym OSC Lille v treťom predkole, neočakáva sa, že by dokázali vyhrať aj v Belgicku. Na ihriskách súpera to, bohužiaľ, azerbajdžanskému celku príliš nejde.

Pár minút pred prenosom sa prihlásime naspäť aj so zostavami oboch tímov.

R.S.C. Anderlecht: Roef – Spajić, Mbodji, Nuytinck, Acheampong – Chipciu, Dendoncker, Tielemans, Hanni (C) – Stanciu – Teodorczyk.
    Náhradníci: Boeckx – Deschacht, Badji, Harbaoui, Capel, I. Doumbia, Sowah.

FK Qäbälä: Bezotosnyj – Rafael, Vernydub, Stanković – Mirzabekov, Qurbanov, R.A. Sadygov (C), Zenjov, Ricardinho – Ozobić, Dabo.
    Náhradníci: Pietrzkiewicz – Mammadov, Musajev, Franjić, Ejubov, Abbasov, Mutallimov..

1

1
    Rozhodca dal pokyn na začiatok zápasu a nás čaká zaujímavý zápas.

2
    V druhej minúte predviedli domáci akciu po krídle, center do vápna brankár hostí nezneškodnil a Spajićova strela bola zblokovaná na roh.

3
    Rohový kop obrana hostí odvrátila a hraje sa momentálne v strede ihriska.

4
    Hostia držia loptu aj po sérii dobrých zákrokov domácich.

5
    Pokus o center do vápna Anderlechtu, ale aj domáca obrana zapracovala na výbornú.

6
    Hostia vystihli rozohrávku hostí, ale v obrane to hasil Mbodji.

7
    Akcia aj od domácich, bola avšak dosť nedôsledná.

8
    Šanca hostí! Dlhý center od Ricardinha, Qurbanov sa zhostil odrazenej lopty, prihral Dabovi, ktorý vo vápne nasimuloval pád, avšak rakúsky arbiter rozhodol správne a penaltu neodpískal!

9
    Domáci mohli taktiež vyhrávať, Hanni centroval do vápna z ľavého krídla a Stanciu z dobrých 10 metrov míňa bránu z voleja!

10
    Podarená strela od domáceho útočníka, brankára Bezotosnyjho preveril Chipciu.

11
    Množstvo nepresností v strede ihriska vyústilo vo faul od Vernydubina na mladého Tielemansa.

12
    Rýchla kontra od hostí, domáci odvrátili na vhadzovanie.

13
    Domáci prvýkrát dlhšie s loptou na vlastnej polovici.

14
    Anderlecht dáva gól!

Po dobrej akcii dostal na pravej strane loptu obranca Spajić, center do vápna pustil ďalej jeden z domácich, aby sa do lopty oprel lepšie postavený ŁUKASZ TEODORCZYK, ktorý nádherne zavesil do rohu brány.
    14. Łukasz Teodorczyk (AND) - 1:0

15
    Domáci po góle pri lopte, avšak nepríjemná správa, Tielemans sa po spomínanom faule zranil a bude čoskoro vystriedaný.

16
    Domáci tak hrajú v desiatich hráčoch a hostia vycítili šancu.

17
    FK Qäbäla získala rohový kop po dobrom napádaní.

18
    Spomínaného Youriho Tielemansa nahradil záložník Badji.

19
    Okamžitá snaha od nového hráča na ihrisku, po jeho vynesení lopty sa do lopty oprel Stanciu, ten však strieľa mimo.

20
    Qäbäla dala gól!

A je vyrovnané! Hostia sa s odpoveďou poponáhľali a máme tu ďaľší gól vstrelený z malého vápna! Dobrý center od Qurbanova, zblokovaná strela jedného z hosťujúcich hráčov, lopta sa však odrazila k dobre postavenému BAGALIYMU DABOVI a ten vyrovnáva na 1:1!
    20. Bagaliy Dabo (QAB) - 1:1

22
    Hostia aj napriek jedinej strele na bránu dokázali vyrovnať a zápas sa začína odznova.

23
    Dabo mohol svoj tím poslať do vedenia, ale v poslednej chvíli jeho pokus zblokoval jeden z obrancov, nasleduje roh.

24
    Rohového kopu sa ujal Ricardinho, jeho zatočený center skončil po hlavičke spoluhráča tesne nad!

25
    Zahanbiť sa nenechal ani Anderlecht, po rýchlom útoku a presnom centri hlavičkoval do rukavíc brankára hostí Stanciu a nasleduje rohový kop!

26
    Sledujeme jednu šancu za druhou! Hostia sa nechali zatlačiť a po rohovom kope už mohli opäť prehrávať, na ich šťastie sa po prieniku do vápna a šanci Teodorczyka strela od jedného z obrancov iba odrazila a neskončila tak v bráne!

28
    Chyba v súhre medzi obrancami a brankárom hostí! Kapitán domácich Hanni vystihol rozohrávku a po skvelom technickom pokuse z veľkého uhlu iba tesne míňa bránu.
    28.

29
    Po chvíľkovom zdaní, že domáci stratili dych po góle hostí sa všetko vracia do normálu a záloha domácich posiela dobré prihrávky nielen dopredu, ale aj do strán.

30
    Po súboji na polovici hostí bol mierne otrasený jeden z domácich, ale už je opäť všetko v poriadku.

31
    Domáci držia loptu a snažia sa pomalým útokom opäť o navrátenie gólového rozdielu.

32
    Anderlecht sa snaží o akcie prevažne z pravej strany, starajú sa o to pravý obranca Spajić, ale aj Stanciu či striedajúci Badji.

33
    Hostia stále bez lopty a to sa domácim divákom musí páčiť.

34
    Po dlhšej chvíľke strela domácich, vysoko nad mieril Dendoncker.

35
    Dabo stratil loptu tesne pred pokutovým vápnom hostí, následne sa dlhou prihrávkou dostal domáci útočník iba do ofsajdu.

36
    Hra sa opäť mierne vyrovnáva, hostia z Azerbajdžanu sa opäť osmelili a nestranný fanúšik sa musí baviť.

38
    Šanca pre domácich prišla tentokrát z ľavej strany. Po centri do vápna sa k lopte dostal Hanni, tomu ale lopta nepredvídateľne odskočila a loptu chytá Bezotosnyj.

39
    Domáci pokračujú v snahe a Chipciu zamestnáva obrancov hostí, domácim sa nemohol páčiť zákrok jedného z bekov v pokutovom území a preto sme mohli počuť piskot z tribún.

40
    Spajić sa teraz predviedol v súboji proti Ricardinhovi a zneškodnil na rohový kop.

41

Po rohovom kope ostali v obrane hostí iba dvaja hráči, domáci získali loptu a dobrých 65 metrov prebehol s loptou Frank Acheampong. Ten sa dostal až do vápna, kde chcel prihrať na lepšie postaveného spoluhráča, avšak do všetkého zasiahol obranca RAFAEL, ktorý si päť minút pred koncom prvého polčasu vsietil nešťastný vlastný gól.
    41. Rafael (AND) - 2:1

42
    Domáce RSC sa tak dostáva opäť na koňa a dokázalo sa vrátiť do vedenia ešte pred koncom prvého polčasu.

43
    Strelu na bránu si pripisuje opäť Dabo, ale tentokrát z toho gól nebol.

44
    Spajić spoločne s Acheampongom hýria aktivitou, prvý menovaný teraz našiel v útoku rumunského spoluhráča Chipciua, ktorý ale netriafa ani priestor brány.

45
    Nadstavuje sa jedna minúta.

45+1
    V poslednej minúte polčasu sa hostia snažili o usadenie pred pokutovým vápnom domácich, ale vážnejšia šanca z toho nebola.

45+1

Sledovali sme prvý polčas, ktorý bol ako na hojdačke. Lepšie začali domáci, ktorí po dobrom tlaku vsietili gól ešte v prvej štvrťhodine, po dobrom centri Spajića sa presadil Teodorczyk, o šesť minút na to vyrovnával po zmätku v obrane domácich Dabo. Hostia vsietili aj druhý gól, nanešťastie do vlastnej brány. Postaral sa o to obranca Rafael.

Druhý polčas sa začne približne o 20:01.

46

46
    Po nevýraznom prvom polčase odchádza z ihriska Qurbanov.

47
    V druhom polčase mali výkop hostia, ale pri lopte sú už domáci, Hanni vystrelil na bránu, avšak jeho strela nebola dostatočne dôrazná.

48
    Výborná kombinácia, na ktorej konci bol opäť kapitán domácich. Pred vápnom zakombinovali Stanciu a Teodorczyk, druhý menovaný pristavil pätičkou loptu Hannimu, ten ale mieri úplne vedľa, strela mu tentokrát vôbec nesadla.

49
    Pokus od hostí z vyše 25 metrov letel vo veľkej výške a Roef s touto "strelou" nemal problém.

50
    Acheampong krásne vysunul Hanniho, ktorý lišiacky prekabátil Mirzabekova, Chipciu následne nastrelil iba jedného z obrancov.

51
    Hostia otvorili obranu až príliš skoro a domáci tak môžu ťažiť z protiútokov. Hanni sa po jednom takom dostal až do vápna, v ktorom prehral súboj s obrancom. Nasleduje odkop od brány.

52
    A ďalší protiútok od domácich! Teodorczyk bol na konci akcie, jeho strela mala rozum, avšak skončila nad bránou.

53
    Propagačnú strelu vyslali aj hostia, postaral sa o to Ozobić.

54
    Videli sme nešetrný zákrok na Spajića, previnil sa Mammadov, zákrok bez karty.

55
    Badji našiel neúnavného Acheamponga, ten sa s loptou pohral a odcentroval, pred bránou našiel Chipciua, jeho hlavička skončila v rukaviciach brankára Bezotosnyho.

56
    Domáci teraz kontrolujú loptu, avšak Spajić sa pri útočnom výpade dopustil faulu a po strete s Mammadovom inkasuje žltú kartu za faul lakťom do tváre.

57
    Vitalij Vernydub sa postaral o to, že domáci budú zahrávať priamy kop z dobrej pozície, faulovaný bol Teodorczyk a loptu si berie Stanciu.

58
    Centrovaná lopta mierne prekvapila brankára hostí, ktorý loptu nakoniec vyboxoval a hostia sa oslobodili spod tlaku.

59
    Striedanie v tíme FK Qäbälä: z ihriska odchádza Vitalij Vernydub, prichádza Petar Franjić.

59
    V rovnakej minúte mal dobrú šancu Stanciu, ktorý sa v pokutovom vápne zbavil obrancu, ale z veľkého uhlu neprekonal brankára, nasleduje roh.

60
    Anderlecht momentálne ovládol zápas, jeho hráči buď držia loptu s prehľadom v strede ihriska, alebo si vytvárajú šance, ako tomu bolo aj pred momentom.
    60.

61
    Center do vápna hostí, Rafael loptu zblokoval, na štadióne sa ozval hukot domácich fanúšikov, ktorí si žiadali penaltu, keďže sa im zachytenie lopty od Rafaela nepozdávalo.

62
    Stanciu opäť centroval do vápna, tentokrát na jeho časovaný pokus nikto nereagoval.

63
    Hostia pôsobia naozaj bezradne, majú veľké problémy s prechodom do útoku.

64
    Stanković s faulom, ale hostia stále bez karty.

65
    Kapitán Sadygov sa po konečne ozval a dobrým pohybom si vypýtal loptu do šestnástky, po zblokovanom pokuse nasledoval roh.

66
    Tak toto je trestuhodné! Po rohovom kope hostí sa odohrala takmer identická situácia ako v prvom polčase! Badji sa pokúsil o prihrávku a už sa zdalo, že ju Ricardinho s prehľadom zastaví. Lopta cez neho nakoniel prešla a Chipciu zoči-voči brankárovi hostí neuspel, jeho strela bola neuveriteľne slabá.

67
    Ricardinho sa pri pokuse o zastavenie lopty mierne zranil, ale už je späť v hre.

68
    Hostia z Azerbajdžanu sa snažia podržať loptu na svojich kopačkách, uvidíme ako dlho im to vydrží.

69
    Možno mierne očakávane hostia loptu stratili, síce zamedzili rýchlemu brejku, napriek tomu sa o 20 sekúnd k akrobatickému pokusu dostal Stanciu, ten ale míňa bránu.

70
    Stanciu s ďalšou strelou, tentokrát bola jeho strela z hranice vápna jednoznačne kontrolovaná Bezotosnym.

71
    Mierne hluché obdobie zápasu, strely sú nepresné a slabé, sledujeme množstvo súbojov v strede ihriska.

72
    Nepresná prihrávka na strane domácich, loptu nezachytil Dendoncker.

73
    Chipciu nepredviedol svoj najlepší výkon v kariére, aj preto je striedaný približne dvadsať minút pred koncom duelu.

74
    Ricardinho zahrával rohový kop, domáci odvrátili hlavičkou. Stanciu následne vysunul Teodorczyka, toho ale nenechal skórovať Bezotosnyj, ktorý v pravom momente vybehol a loptu poslal do autu.

75
    Ricardinho spôsobil faul na kraji vápna, loptu si zobral Stanciu a strelou k bližšej tyči takmer prekvapil brankára.
    75.

76
    Stanciu je pri chuti, daria sa mu ako prihrávky, tak aj strely. Tentokrát jeho technický pokus nemal od gólu ďaleko.

77

Domáci si pripisujú tretí zásah a ten je naozaj zaslúžený! Akcia takmer na jeden dotyk. Center na Hanniho, sklepnutie pre Teodorczyka, ten vrátil svojmu kapitánovi, ktorý posunul do vápna pätičkou na Stanciua. Rumunský hráč následnej pretlačil obrancu a jednoducho prihrávkou pred bránu našiel DIEGA CAPELA, ktorý zvyšuje na 3:1.
    77. Diego Capel (AND) - 3:1

78
    Hostia budú musieť otvoriť svoju obranu ešte viac a takto pribudne priestor pre protiútoky domácich.

79
    Sadygov vystrelil, jeho strela bola ale tečovaná jedným z obrancom a nasledoval roh, ktorý veľa vzrušenia nepriniesol.

80
    Striedanie v tíme R.S.C. Anderlecht: z ihriska odchádza Łukasz Teodorczyk, prichádza Hamdi Harbaoui.

81
    Tento hráč si už o kartu naozaj koledoval, Ricardinho získava žltú kartu po viacerých nepríjemných zákrokoch.

82
    Spomínaný faul sa odohral na pred hranicou vápna, centroval opäť Stanciu, striedajúci Harbaoui hlavičkou iba tesne míňa bránu.

83
    Nepríjemný zákrok na kapitána domácich Hanniho. Faulujúci hráč sa navyše pri faule zranil a Mammadov musel ísť po žltej karte za postrannú čiaru.

84
    Mammadov sa z trávnika dvíhal naozaj dlho, domáci už kontrolujú hru.

85
    Do rozohrávky sa zapojil aj brankár Roef, RSC nedáva svojmu súperovi šancu poriadne zaútočiť.

86
    Hostia sa nakoniec dostali do útoku, tam však už boli prikrátki a domáci ich šancu odvrátili, v súboji jedného na troch je naozaj ťažké loptu ďalej pretlačiť.

87
    Domáci vyrazili do protiútoku, dnes energiou sršia ako Acheampong, tak aj kapitán Hanni či Stanciu.

88
    Dmytro Bezotosny ukázal, že čítať hru naozaj dokáže, keď zneškodnil prihrávku, na ktorú si nabiehal Capel.

90
    Nadstavujú sa tri minúty.

90+1
    Domáci už zápas naozaj kontrolujú a idú si za svojimi prvými bodmi v skupine.

90+2
    Striedanie v tíme FK Qäbälä: z ihriska odchádza Sergei Zenjov, prichádza Rašad Ejubov.

90+3
    Hostia ešte so sympatickou snahou aspoň o strelenie druhého gólu.

90+4
    Posledné, čo sa v zápase udialo, bol rohový kop hostí, ktorý bol okamžite odvrátený.

90+4

Mali sme možnosť sledovať zápas, v ktorom sa čakalo víťazstvo domácich. Tak sa nakoniec aj udialo. Skóre otvoril v 14. minúte Teodorczyk, aby o šesť minút neskôr vyrovnal Dabo. Vyrovnávajúci gól domácich uzemnil, ale to iba do 40. minúty, keď hostia zahrávali rohový kop a následný prechod do obrany totálne nezvládli, Acheampong neskutočným vyvezením lopty od svojej šestnástky k súperovej prakticky rozhodol o zápase, nakoľko jeho prihrávku na lepšie postaveného spoluhráča si Rafael umiestnil do vlastnej siete. Druhý polčas sa iba dohrával, po krásnej akcii uzatváral na 3:1 Diego Capel. Hostia nemali veľa šancí na góly, potvrdzujú to aj štatistiky. Domáci navyše druhý polčas jasne kontrolovali a po prvom kole majú na svojom konte tri body. FK Qäbäla si na svoje prvé body v Európskej lige bude musieť ešte nejaký ten deň počkať.

Držení míče: 61 % : 39 %.
    Střely na branku: 10:3. Střely mimo: 12:3. Rohy: 4:8. Ofsajdy: 1:2. Fauly: 9:15.

Za pozornosť Vám ďakuje Viktor Kalinács, ktorý sa teší na Vašu priazeň opäť niekedy nabudúce. Prajem príjemný zvyšok večera a pokojný záver pracovného týždňa. (21:01:27)

Viktor Kalinács

Góly: 14. Teodorczyk, 41. Rafael (vla.), 77. Capel – 20. Dabo

Karty:   56. Spajić (AND) – 81. Ricardinho (QAB), 83. Mammadov (QAB)

R.S.C. Anderlecht: Roef – Spajić, Mbodji, Nuytinck, Acheampong – Chipciu (73. Capel), Dendoncker, Tielemans (18. Badji), Hanni (C) – Stanciu – Teodorczyk (80. Harbaoui).

FK Qäbälä: Bezotosnyj – Rafael, Vernydub (59. Franjić), Stanković – Mirzabekov, Qurbanov (46. Mammadov), R.A. Sadygov (C), Zenjov (90+2. Ejubov), Ricardinho – Ozobić, Dabo.

Rozhodca: Harald Lechner. Asistenti: Maximilian Kolbitsch, Andreas Heidenreich. Brankoví rozhodčí: Markus Hameter, Alexander Harkam. Čtvrtý rozhodčí: Andreas Staudinger (všichni AUT)