Slovinsko – Poľsko 6:1 (kon.) | Nemecko – Japonsko 5:0 (kon.) | Francúzsko – Taliansko 2:1 (po pr.)
Dánsko – Bielorusko 2:5 (kon.) | Rakúsko – Lotyšsko 1:8 (kon.) | Kazachstan – Nórsko 4:3 (po pr.)
Slovinsko
6:1 (2:0, 3:0, 1:1)
Poľsko
cz Štvrtok 01.09.2016, 14:00 • Minsk Arena (Bělorusko) • Kvalifikácia mužov na ZOH • Skupina D

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 14:00.

Kvalifikace mužů na ZOH 2018 pokračuje další fází, kde se utkají Slovinsko a Polsko. V poslední době se o něco lépe vede reprezentaci Slovinska, která tedy bude papírovým favoritem.

Slovinsko

Ve výběru slovinské reprezentace nechybí ani největší hvězda – Anže Kopitar z Los Angeles Kings. Z dalších zajímavých jmen můžeme zmínit Jana Muršaka z CSKA Moskva, Roka Tičara z Jekatěrinburgu, bývalého hráče Sparty Roberta Saboliče z Vladivostoku či obránce pražské Slavie Mihu Štebiha. V České republice působí i beci Blaž Gregorc (Hradec Králové) a Jurij Repe (Kladno).

Polsko

Polsko se posledních několik let marně snaží o návrat na mistrovství světa a v posledním roce hrála jen skupinu 1A, kde se utkalo se Slovinskem, Itálií, Rakouskem, Jižní Koreou a Japonskem. Polsko nakonec kvůli porážkám s Jižní Koreou a Itálií zůstalo jen na třetí pozici, která již nedává šanci na postup o patro výš. Se Slovinskem si však na zmiňovaném mistrovství dokázalo Polsko poradit v poměru 4:1.

Vzájemné zápasy

Polsko dokázalo porazit Slovinsko pouze v jediném případě, na letošním dubnovém mistrovství světa, jinak ve všech případech těsně podlehlo. Vzájemné zápasy se datují od roku 2002, kdy Slovinsko zvítězilo na mistrovství světa 4:2. O osm let později se týmy utkaly znovu a byla z toho výhra Slovinska 3:2. Za další dva roky se odehrálo přátelské utkání, které Slovinsko ovládlo 2:1. Stejným výsledkem skončil i vzájemný zápas na mezinárodním turnaji v listopadu 2015.

Slovinsko: Krošelj (Kristan) – Repe, Kovačevič, Gregorc, Robar, Vidmar, Kranjc, Štebih – Kopitar (A), Pance, Urbas (A) – Jeglič, Tičar, Sabolič – Ograjenšek, Muršak (C), Verlič – Mušič, Rodman, Pem, Kuralt

Polsko: Odrobny (Radziszewski) – Borzecki, Bychawski, Dronia, Rompkowski, Pociecha, Bryk, Ciura, Wajda – Zapala (A), Malasinski, Kolusz (C) – Chmielewski, Pasiut (A), Lopuski – Wronka, Dziubinski, Bepierszcz – Urbanowicz, Kalinowski, Cichy

Rozhodčí: Fonselius (FIN), Konc (SVK) – Goljak (BLR), Ivanov (RUS).

Oba celky jsou již na hrací ploše a za malou chvilku začneme. V modrých dresech nastupuje Slovinsko, zatímco Polsko je oblečeno v bílé barvě.

00:01

01:01
    Nahození slovinského beka se ujala obrana polského celku a Pawel Dronia za brankou s pukem na čepeli vyčkává na možnost vhodné přihrávky.

01:45
    Slovinská obrana dokázala sebrat soupeři kotouč a hráči v modrém se přesouvají do útoku.

02:23
    Ken Ograjenšek bojoval v útočném pásmu o kotouč, ale soupeř ho dokázal udržet a rozehrát.

03:14
    Przemyslaw Odrobny vyrazil za vlastní branku a pomohl spoluhráčům s rozehrávkou.

03:57
    Zatím nesledujeme žádné zajímavé brankové příležitosti a o něco častěji jsou u puku hráči v modrých dresech.

04:45
    Krystian Dziubinski pěkně prošel až k brance, kde však nedokázal přes obránce zamířit dostatečně přesně.

05:35
    Patryk Wronka zahákoval ujíždějícího protihráče a uvidíme zde první přesilovou hru.

07:05
    Slovinsko nehraje špatnou přesilovou hru, ale obrana Polska je zatím pevná a Odrobny v pohodě chytá.

07:35
    Polsko je v plném počtu, když přečkalo nepříjemné oslabení po faulu Patryka Wronky.

08:50
    Krošelj vyrazil podpořit spoluhráče rozehrávkou, ale po chvíli se k puku stejně dostali Poláci, leč nezakončili.

09:30
    Gašper Krošelj zachytil kotouč a rychle ho rozehrál, jenže Polsko dobře napadá a po chvilce se ke kotouči zase propracovalo, takže střelu Pawla Dronii raději gólman přikryl.

10:18
    Další vyloučení Polska, na dvě minuty odchází Krystian Dziubinski.

10:33
    Střela Slovinska od modré čáry byla zablokována obranou, ale Robert Sabolič se již znovu dostal k puku a přemýšlí, co udělat.

11:09
    Rok Tičar před sebou měl odkrytou branku, ale nevystřelil dostatečně rychle, takže mu do střely skočil obránce a dostal kotouč mimo tři tyče.

11:33
    Následně se neprosadil ani Žiga Jeglič, když gólman Odrobny kryje kotouč vleže a nepouští ho do hry.

12:16
    Hvězdný Anže Kopitar posílal střelu z pravého křídla, ale nedokázal zaměřit prostor branky.

12:45
    Chyba v obraně Slovinska dala kotouč Michaelu Cichymu, ale ten byl celkem překvapen a nedokázal se prosadit.

13:42
    Bartosz Ciura dokázal zachytit kotouč na modré čáře a vyslal propagační pokus směrem na branku, ale stav se nemění.

14:10
    Opět zde máme trest pro polskou reprezentaci, když si na dvě minuty odpočine Mateusz Bepierszcz, který odpyká trest za příliš mnoho hráčů.

14:25
    Polsku se hned na úvod oslabení podařilo vyhodit kotouč přes všechny čáry.

14:52
    Slovinci následně několik vteřin kombinovali v útočném pásmu, až se k jejich přihrávce dostal obránce soupeře a opět Poláky osvobodil.

15:52
    Slovinsko právě vstřelilo branku!
    Přesilová hra je nakonec využita, když na konce akce stál ANŽE KOPITAR, k němuž se šťastně odrazil kotouč po střele Jana Urbase před odkrytou branku a hvězda týmu se nemýlí. Asistence: Žiga Pance, Jan Urbas.
    15:52 Anže KOPITAR - 1:0

16:45
    Polsko trošku zvýšilo aktivitu a momentálně svírá svého oponenta v jeho obranném pásmu.

17:38
    ŽIGA JEGLIČ dostal ideální přihrávku před branku, kde se jednoduše nemohl netrefit a posílá svůj tým do dvoubrankového vedení. Asistence: Rok Tičar, Miha Verlič.
    17:38 Žiga JEGLIČ - 2:0

18:41
    Poláci se opět vydali do útočného pásma, kde se však příliš dlouho neudrželi a momentálně hraje Slovinsko.

19:21
    Slovinci se nikam příliš neženou a rádi by udrželi dvoubrankové vedení do konce první třetiny.

20:00

Máme za sebou úvodní část hry, kde se podle předpokladů lépe vedlo Slovinsku, jež se dostalo do dvoubrankového vedení, když se o úvodní gól postaral Anže Kopitar, jehož o několik minut později napodobil Žiga Jeglič. Poláci se snaží držet krok, ale v útoku nejsou tak nebezpeční jako jejich soupeř. Uvidíme, co nám nabídne druhá třetina.

20:01

20:20
    Gašper Krošelj zakročil proti nebezpečné příležitosti, do níž se dostal Marcin Kolusz, ale slovinský gólman se roztáhl a jeho pokus za záda nepustil.
    20:20 Výborný zákrok Krošelje proti Koluszovi

21:12
    Z levé strany se do zakončení dostal Miha Verlič, ale nedokázal zaměřit prostor branky.

22:40
    Zatím ve druhé třetině nesledujeme nikterak vynikající představení slovinských hokejistů, zatímco Poláci se snaží o korekci skóre.

23:30
    Poslední vteřiny však nepřináší žádné zajímavé okamžiky na straně ani jednoho z celků.

24:46
    JAN MURŠAK navyšuje vedení po ojedinělé akci druhé třetiny. Muršak si vzal puk, ujel všem protihráčům a dostal kotouč za záda bezmocného Odrobného. Asistence: Ken Ograjenšek, Blaž Gregorc.
    24:46 Jan MURŠAK - 3:0

25:38
    Polsko se znovu snaží o nějakou reakci, ale obrana Slovinska je zatím nesmírně pevná a nepouští soupeře do zakončení.

26:32
    Slovinsko se nedokázalo udržet v útočném pásmu, ale stále zůstává v držení kotouče.

27:13
    Przemyslaw Odrobny musel být opět v pozoru, když se k němu dostal kotouč z hokejky Roka Tičara, ale nejednalo se o nebezpečné zakončení, protože Tičarovi kotouč utekl.

27:16
    Bartolomiej Pociecha je dalším vyloučeným Polákem. Pociecha se provinil sekáním.

27:33
    Polákům se tentokrát podařilo dostat kotouč až do útočného pásma, takže pozdrželi několik vteřinek.

28:07
    Tičar zamířil mimo tři tyče, ale Slovincům se ještě podařilo udržet útočné pásmo.

28:41
    Další povedená přesilovková akce končí vstřelenou brankou, o níž se postaral ANŽE KOPITAR. Asistence: Blaž Gregorc, Robert Sabolič.
    28:41 Anže KOPITAR - 4:0

30:25
    Poláci jsou mnohem střelecky aktivnější než v první třetině, ale přesto prohrávají již o čtyři branky.

32:48
    Dalším šťastným střelcem je ALEŠ KRANJC, který stál na konci povedené akce kapitána slovinské reprezentace. Asistence:
    32:48 Aleš KRANJC - 5:0

33:40
    Ani tentokrát se polským hokejistům nepodařilo vstřelit alespoň čestnou branku a Slovinci dostávají kotouč pryč z obranného pásma.

33:54
    Máme zde první trest pro Slovince, když za sekání do Pasiuta bude pykat Jurij Repe.

34:13
    Mikolaj Lopuski se šikovně prodral až před branku, kde však puk za záda Krošelje nedostal.

35:11
    Slovinci už ale převzali iniciativu a kombinují s kotoučem na hokejkách, takže nedávají soupeři šanci snížit.

36:13
    Favorit utkání dominuje a kontroluje hru. Takový rozdíl mezi oběma celky, jako je k vidění na hrací ploše, se neočekával.

36:55
    Polsko se provinilo zakázaným uvolněním, takže se bude vhazovat v jeho obranném pásmu.

37:13
    Mikolaj Lopuski je vyloučen na dvě minuty za hákování. Další přesilovka pro Slovince.

37:28
    Slovincům se ale nepodařilo udržet kotouč v útočném pásmu, takže se vzhazuje ve střední třetině.

38:08
    Jan Muršak poslal na modrou čáru příliš prudkou přihrávku, takže obránce nedokázal udržet kotouč v útočném pásmu.

38:34
    Od modré pálil Sabahudin Kovačevič, ale obrannou hráz před sebou prostřelit nedokázal.

39:17
    Přesilová hra Slovinska skončila, navíc se obrana tohoto celku dopustila zakázaného uvolnění.

40:00

Máme za sebou druhou třetinu, kde Slovinsko ještě navýšilo své vedení a momentálně je stav již o pět gólů. Vedení postupně zvyšovali Jan Muršak, Anže Kopitar a Aleš Kranjc. Polsko není schopné vymyslet nic zásadního a zvrat v utkání zřejmě očekávat nemůžeme. Doufejme, že si pro nás týmy schovaly ještě alespoň nějakou branku na třetí část hry.

40:01

40:16
    Hvězda NHL ANŽE KOPITAR se dostala do samostatného úniku a pro takového hráče nebyl naprosto žádný problém se trefit za záda Odrobného a uzavřít tím hattrick. Asistence: Jurij Repe, Sabahudin Kovačevič.
    40:16 Anže KOPITAR - 6:0

41:57
    I nadále jsou o něco aktivnějším celkem Slovinci, ale utkání se nehraje v žádném závratném tempu, protože o vítězi je již rozhodnuto.

42:48
    Slovinci zahajují další útočnou akci až za vlastní brankou, odkud bude směřovat první přihrávka vpřed.

43:31
    Kašper Grošelj se nacházel na správném místě a dokázal zachytit další střelecký pokus Marcina Kolusze.

44:16
    Przemyslaw Odrobny musel řešit další nepříjemnou střelu z levé strany, ale tentokrát si poradil a chytá do lapačky.

45:03
    Aleš Kranjc se podle rozhodčích dopustil vražení na hrazení proti Mateuszovi Bepierszczovi, takže si odpočine na dvě minuty.

45:50
    Marcin Kolusz chtěl opět vyzvat na souboj Krošelje, ale do tvrdé rány mu vložil hokejku Kovačevič a tečoval puk mimo hřiště.

46:37
    Poláci se dostali až před branku, kde však o kotouč přišli a soupeř vyhazuje přes všechny čáry.

47:03
    Přesilová hra Polska je již minulostí. Poláci ji nesehráli úplně špatně, ale přesto nedokázali zaznamenat ani čestný úspěch.

48:05
    Maciej Urbanowicz se dostal s kotouč ke střele z levé strany, ale nedokázal zaměřit branku.

49:03
    Polsko pokračuje v útočné aktivitě, ale jejich kombinace zatím nedokáže zaskočit soustředěnou obranu soupeře.

49:24
    Adam Borzecki je dalším vyloučeným polským hráčem a dostává dvě minuty za sekání.

49:47
    S razantním pokusem od modré čáry si Przemyslaw Odrobny poradil a vyrazil mimo branku.

50:17
    Aron Chmielewski udržel kotouč v útočném pásmu, a dokonce se proháčkoval až do zakončení, ale Krošelj je pozorný.

50:40
    Žiga Pance si neodpustil seknutí soupeře, takže si také odpočine po dobu dvou minut.

51:24
    Vyloučený Borzecki se vrací na hrací plochu a uvidíme zkrácenou přesilovku Polska.

51:43
    Teď se ale musel blýsknout dobrým zákrokem Przemyslaw Odrobny, jehož nechala obrana na holičkách proti dvěma protihráčům, ale gólman dokázal vyrazit puk mimo branku.

52:52
    Žiga Pance se vrátil z trestné lavice a dostal kotouč, jenže nedokázal nabrat dostatečnou rychlost a soupeři ho dojeli.

53:42
    Před brankou dostal přihrávku dobře postavený Žiga Jeglič, ale ani on se za záda soupeřova gólmana netrefil.

54:46
    Slovinská obrana působí pevně a chce svému brankáři dopřát čisté konto, takže soupeře k brance vůbec nepouští.

55:20
    Hráč vedoucího celku se nedokázal dostat do předbrankového prostoru včas, takže přihrávka od spoluhráče letěla pryč.

56:55
    Utkání se spíše již jen dohrává a v poslední době nesledujeme žádnou přehlídku brankových příležitostí.

57:12
    Polsko právě vstřelilo branku!
    Nakonec přeci jen Poláci korigují, když se k puku dostal KRYSTIAN DZIUBINSKI a dokázal prostřelit Krošelje. Asistence: Pawel Dronia, Patryk Wronka.
    57:12 Krystian DZIUBINSKI - 6:1

58:03
    Čestný úspěch Poláky nabudil, takže musel opět zasahovat Krošelj, který už další gól nedopouští.

58:32
    Postavení mimo hru v podání Slovinska přerušuje hru. Následně se Repe dostal do menšího konfliktu s protihráči, ale sudí vše řeší.

59:22
    Ještě byla k vidění nepřesná střela slovinského celku, ale závěr utkání je již velmi blízko.

První zápas kvalifikace mužů v ledním hokeji na ZOH 2018 dopadl podle očekávání a Slovinsko si poradilo s Polskem poměrně velkým pětibrankovým rozdílem. O polovinu branek se postaral Anže Kopitar z Los Angeles Kings. Polsko dnes nebylo konkurenceschopným soupeřem, takže Slovinsko si své síly otestuje ještě se dvěma dalšími soupeři v boji o olympijské hry. Děkuji za pozornost a přeji příjemný zbytek dne.

Dnešní utkání sledovalo 1800 diváků. (16:15:17)

Pavel Černý

Góly a asistencie: 16. Kopitar (Pance, Urbas), 18. Jeglič (Tičar, Verlič), 25. Muršak (Ograjenšek, Gregorc), 29. Kopitar (Gregorc, Sabolič), 33. Kranjc (Muršak), 41. Kopitar (Kovačevič, Repe) – 58. Dziubinski (Dronia, Wronka)

Poľsko: Odrobny (Radziszewski) – Borzecki, Bychawski, Dronia, Rompkowski, Pociecha, Bryk, Ciura, Wajda – Zapala (A), Malasinski, Kolusz (C) – Chmielewski, Pasiut (A), Lopuski – Wronka, Dziubinski, Bepierszcz – Urbanowicz, Kalinowski, Cichy

Rozhodca: Fonselius (FIN), Konc (SVK) – Goljak (BLR), Ivanov (RUS)