Skok do výšky - finále (ženy) Vítěz: R. Beitiaová (ESP) (kon.) | Hod oštepom - finále (muži) Vítěz: T. Röhler (kon.)
1 500 m - finále (muži) Vítěz: M. Centrowitz (USA) (kon.) | 800 m - finále (ženy) Vítěz: C. Semenyaová (JAR) (kon.)
5 000 m - finále (muži) Vítěz: M. Farah (GBR) (kon.) | Štafety 4x400 m - finále (ženy) Vítěz: USA (kon.)
Štafety 4x400 m - finále (muži) Vítěz: USA (kon.) | Maratón (muži) Vítěz: E. Kipchoge (Keňa) (kon.)
koniec udalosti
Maratón (muži)

Vítěz: E. Kipchoge (Keňa)

cz Nedeľa 21.08.2016, 14:30 • Sambódromo, Rio de Janeiro • Olympijské hry - atletika
     
    Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 14:30.
     
    Dámy a pánové, vítejte u sledování online přenosu z jednoho z vrcholů Her, a to mužského maratonského závodu. Ten se uskuteční na slavném Sambodromu přímo v ulicích Rio de Janeira. U sledování přímého přenosu vás zdraví Jaroslav Svoboda a těším se na to, že uvidíme opravdu mimořádný sportovní zážitek.
     
    Maratón patří do programu Her neodmyslitelným způsobem, byť až od roku 1924 můžeme hovořit o onom magickém číslu v podobě 42 195 metrů. Do té doby se distance nejdelšího olympijského běhu měnila, od počátečních 40 kilometrů z roku 1896 až po 42 750 metrů z Antverp v roce 1920.

    Finální vzdálenost 42 195 metrů rozhodně není odvozena od vzdálenosti Atén a Maratónu, ta činí nějakých 38 kilometrů. Za oficiální vzdáleností maratónského běhu současnosti stojí olympijské hry z Londýna v roce 1908, kdy pořadatelé určili trať vedoucí od Windsorského zámku až před královskou loži na Olympijském stadiónu, tak, aby samozřejmě královská rodina mohla vítěze Her. Trať se tak prodloužila na 42 195 metrů, což se sice na dalších dvou olympijských kláních zase změnilo, ale již od pařížské soutěže v roce 1924 pak zůstalo v platnosti.
     
    Na startovní listině dnešního závodu je plných 155 jmen, tudíž představovat si všechny určitě nebudeme.

    Největším favoritem by měl být Eliud Kipchoge z Keni, který vyběhne se startovním číslem 8, mistr světa v běhu na 5000 metrů z roku 2003, který se však od zisku stříbra na olympijských hrách v Pekingu zaměřuje zvláště na silniční běhy. Dokázal pak vyhrát na slavných maratonech v Chicagu, Berlíně i v Londýně, kde uspěl také letos v rekordu trati 2:03:05, což je také Kipchogeho osobní rekord.

    Počítat je potřeba samozřejmě i s dalšími borci, například s Kipchogeho krajany Stanley Kipleting Biwottem a Wesley Korirem, se Stephenem Kiprotichem z Ugandy, s Etiopany Tesfayem Aberou, Lemim Berhanuem a Feyisou Lilesou a také nejlepším mimoafrickým maratoncem současnosti, reprezentantem USA Galenem Ruppem.
     
    Nejstarším mužem ve startovním poli bude Kolumbijec Diego Colorado, kterému 31. srpna bude již 43 let! Naopak nejmladším mužem na startovce je eritrejský maratonský mistr světa z roku 2015, teprve dvacetiletý borec Ghirmay Ghebreslassie.
     
    Maratonci poběží v Riu stejný profil jako ženy, tedy se startem a cílem na Sambodromu, následně ukrojí nějakých 6 kilometrů k náběhu do desetikilometrového okruhu, který absolvují tedy třikrát a který vede většinovou částí kolem moře a po plážích Flamenga, aby pak znovu skrze město doběhli znovu až na Sambodromo, kde jejich závod bude končit.
     
    Olympijským vítězem v mužském maratonu se může pochlubit patnáct zemí, samozřejmě díky Emilu Zátopkovi i Česká republika, respektive Československo. Běžecká legenda zvítězila v památném helsinském maratonu. Zátopek tehdy běžel maratón vůbec poprvé v životě a ten příběh je notoricky známý. Do závodu vstoupil s cílem držet se velkého favorita Jima Peterse, kterého však rodák z Kopřivnice doslova uštval. Zátopek zaběhl olympijský rekord a doplnil tak zlatou sbírku z Helsinek.

    PŘEHLED DOSAVADNÍCH VÍTĚZŮ MARATONU NA LOH
    1896, Spyridon Luis (Řecko)
    1900, Michel Théato (Lucembursko)
    1904, Thomas Hicks (USA)
    1908, John Hayes (USA)
    1912, Kenneth McArthur (Jihoafrická republika)
    1920, Hannes Kolehmainen (Finsko)
    1924, Albin Stenroos (Finsko)
    1928, Boughera El Ouafi (Francie)
    1932, Juan Carlos Zabala (Argentina)
    1936, Son Kidžong (Japonsko)
    1948, Delfo Cabrera (Argentina)
    1952, EMIL ZÁTOPEK (Československo)
    1956, Alain Mimoun (Francie)
    1960, Abebe Bikila (Etiopie)
    1964, Abebe Bikila (Etiopie)
    1968, Mamo Wolde (Etiopie)
    1972, Frank Shorter (USA)
    1976, Waldemar Cierpinski (NDR)
    1980, Waldemar Cierpinski (NDR)
    1984, Carlos Lopes (Portugalsko)
    1988, Gelindo Bordin (Itálie)
    1992, Hwang Jongdžo (Jižní Korea)
    1996, Josia Thugwane (Jihoafrická republika)
    2000, Gezahegne Abera (Etiopie)
    2004, Stefano Baldini (Itálie)
    2008, Samuel Wanjiru (Keňa)
    2012, Stephen Kiprotich (Uganda)
     
    Dámy a pánové, ještě jednou vás vítám u sledování online přenosu z maratonského olympijského závodu, který za pár minut v deštivém Rio de Janeiro začne startem na slavném Sambódromo.
     
    Prořídlé tribuny čekají na start 155 závodníků, startovní pole přitom mohla každá země zásobit maximálně třemi závodníky, čehož samozřejmě využily velmoce typu Keni či Etiopie. Ta však má menší výhodu, protože má na startu ještě čtvrtého svého závodníka, a to Yonase Kindeho, který však oblékne dres tzv. Olympijského týmu uprchlíků.
     
    Závod právě začal.
     
    1. km
    Závod právě začal a dav 155 atletů se rozeběhl do té dlouhé rovinky na Sambódromu, samozřejmě pole zatím drží pohromadě.
     
    1. km
    V tom těžkém počasí se začínají na konci pole trhat někteří běžci, na čele pak lze vidět například vytáhlá postava amerického maratonce Galena Ruppa.
     
    2. km
    Na čele jsou například i Číňané, určitě budou ony tříčlenné týmy hlavně spolupracovat.
     
    2. km
    Přece jen to hlavní pole ihned ve druhém kole trhá některé běžce na konci startovního pole, které teď míří dlouhou třídou až ke kostelu Candelaria, postaveného na přelomu 18. a 19. století.
     
    3. km
    Máme za sebou skoro dva a půl kilometru závodu a na čele samozřejmě etiopské a keňské dresy, také bahrajnské i čínské.
     
    3. km
    I přes hodně nepříznivé počasí se na trati sešla solidní porce fanoušků, kteří teď sledují běžce při nabíhání do onoho desetikilometrového okruhu, který pak běžci třikrát podél mořského pobřeží poběží.
     
    4. km
    A další a další běžci opouští tu čelní skupinu, zatím ale vesměs maratónci, od kterých se boj o čelní místa určitě nečekal, například Estonec Roman Fosti, Slovinec Anďelko Rističevič či Ir Kevin Seaward. A samozřejmě další a další.
     
    4. km
    Na samotné špici pole se drží i již zmiňovaný Etiopan Yonas Kinde z týmu uprchlíků. Ten nyní žije a trénuje v Lucembursku, z domoviny uprchl v roce 2012 a mimo jiné se nyní v Lucembursku živí i jako taxikář.
     
    5. km
    Pomalu se pole blíží na mezičas na pátém kilometru, kde si potvrdíme průběžné časy. To vše po necelých šestnácti minutách závodu.
     
    5. km
    PRŮBĚŽNÉ VÝSLEDKY PO 5. KILOMETRU

    1. Niyonkuru (Burundi), 15:31
    2. Bekele (Bahrajn), 15:31
    3. Berhanu (Etiopie), 15:31
    4. Kipchoge (Keňa), 15:31
    5. Ču (Čína), 15:32
    6. Rupp (USA), 15:32
    7. Sadi (Alžírsko), 15:32
    8. Abera (Etiopie), 15:32
    9. Biwott (Keňa), 15:32
    10. Nkoka (Lesotho), 15:32
     
    6. km
    Na čele dle očekávání všichni favorité, v té čelní skupině je stále v nějakých malých rozestupech přibližně stovka maratónců. Ale třeba poslední v pořadí, Kambodžan Takizaki, v tuto chvíli ztrácí již dvě a půl minuty.
     
    6. km
    Pole se i nadále trhá, teď již maratonci běží podél mořského pobřeží tu dlouhou trasu, na jejímž konci se otočí a poběží zase po druhé straně magistrály nazpět.
     
    7. km
    Na čele startovní listiny zůstala pohromadě nějaká padesátka, šedesátka běžců, kteří jakž takž drží ucelený tvar, za kterým se rýsují maličké skupinky, které však již trošku na samotné čelo ztrácí.
     
    7. km
    Z té čelní skupiny nyní odpadají i například Britové Derek Hawkins či Tsegai Tewelde, eritrejský rodák působící v britských barvách.
     
    8. km
    Na samotném čele pak stále skupinky jednotlivých zemí, tedy Keňané, Číňané, Eritrejci, Etiopané, ale například i jediný zástupce Íránu ve startovním poli Moradi, také pak Alžířan Sadi.
     
    8. km
    A další a další běžci v deštivém počasí odpadají, za kilometr a půl pak budou maratonci na dalším měřeném mezičasu na 10. kilometru, v tuto chvíli tedy jsou běžci na trati přibližně 27 minut.
     
    9. km
    Čelo se drží stále ve stejném tempu, což samozřejmě nebude moci akceptovat větší a větší počet běžců, teď ti nejlepší nabíhají do desátého kilometru závodu.
     
    10. km
    Pole se na obrátce otáčí zpět a poběží zase těch přibližně pět kilometrů zpátky, v protisměru samozřejmě budou míjet odpadlíky z hlavního pole.
     
    10. km
    PRŮBĚŽNÉ VÝSLEDKY PO 10. KILOMETRU

    1. Ghebreslassie (Eritrea), 31:08
    2. Bekele (Bahrajn), 31:08
    3. Estifanos (Eritrea), 31:08
    4. Berhanu (Etiopie), 31:09
    5. Niyonkuru (Burundi), 31:09
    6. Abera (Etiopie), 31:09
    7. Kipchoge (Keňa), 31:09
    8. Išikawa (Japonsko), 31:09
    9. Pacheco (Peru), 31:09
    10. Kiprop (Uganda), 31:09
     
    11. km
    V té čelní skupině se na mezičase na 10. kilometru drží i Číňané, samozřejmě Japonci, i Maročané, Turci, Tanzánci, ale například i kompletní americké trio v čele s Ruppem, ale například i Italové či Belgičané.
     
    12. km
    Na chvostu naopak nyní Jordánec Abu Draís, kterého tedy předběhl Kambodžan Takizaki. Jordánec nyní se ztrátou již šest minut.
     
    13. km
    A teď se zdá, že čelo závodu se začíná více trhat, protože tempo začal určovat Eritrejec Tewelde Estifanos.
     
    13. km
    A tento nástup začíná dělat problémy i Nohirumbere, ale ještě větší problémy má jeden z italských maratonců, který byl v čelní skupině ale teď zastavil a musí si převázat tkaničku, což v tom mokrém terénu a při vázání dělá problémy. A Daniele Meucci nejspíš končí!
     
    14. km
    Těžko říci, co teď postihlo italskou naději, nicméně Meucci odkulhal nyní k bariéře, tak jestli nějak tlačí bota nebo došlo k vyvrnutí kotníku, to teď asi těžko zjistíme. Otázkou také zůstává, jestli se pokus Meucci ještě vrátit do závodu, či odstoupí.
     
    14. km
    I Guor Marial odpadá z té čelní skupiny, začíná ztrácet nějaké metříky. Ten před čtyřmi lety doběhl do cíle na 47. místě, to však ještě pod olympijskou vlajkou, vzhledem k válečným problémům Súdánu. Letos již v barvách křesťanského Jižního Súdánu.
     
    15. km
    Ti nejlepší již ukrajují metry z 15. kilometru závodu, na jehož cíli bude další měřený mezičas. A v té čelí skupině, která teď setřásla všechny možné pronásledovatele, jen přibližně padesát závodníků.
     
    15. km
    A čelní závodníci znovu na obrátce a nabíhají do mezičasu na 15. kilometru závodu.
     
    15. km
    PRŮBĚŽNÉ VÝSLEDKY PO 15. KILOMETRU

    1. Kipchoge (Keňa), 46:53
    2. Berhanu (Etiopie), 46:54
    3. Bekele (Bahrajn), 46:54
    4. Ghebreslassie (Eritrea), 46:54
    5. Rupp (USA), 46:54
    6. Mesel (Eritrea), 46:55
    7. Biwott (Keňa), 46:55
    8. El Hissouf (Maroko), 46:55
    9. Ozbilen (Turecko), 46:55
    10. Barkowet (Ázerbájdžán), 46:55
     
    16. km
    A hned za otočkou pole na čele nastupuje a spousta běžců nestačí akceptovat tempo. Ona tomu nenapomáhá ani ta ostrá zatáčka, která může někdy maratónce vysadit z tempa. A na čele teď íránský dres Mohammadjafara Moradiho, který přitom probíhal mezičasem na 38. místě!
     
    16. km
    Trošku se čelo závodu zase sbíhá dohromady, i tak na čele někteří borci již nejsou a odpadají. Například Kubánec Richer Perez.
     
    17. km
    A Ital Meucci stále na mezičase nefiguruje, takže se dá očekávat, že odstoupil ze závodu.
     
    17. km
    A zatímco ta špička už má obrátku dávno za sebou, tak na 15. kilometr ještě nepřiběhlo trio Andrej Petrov (Uzbekistán), Kuniaki Takizaki (Kambodža) a Methkal Abu Draís (Jordánsko).
     
    18. km
    Na čele se nic nemění, v čelní skupině pak například již není ani naturalizovaný Nizozemec Abdi Nageeye a odpadají i další.
     
    19. km
    A tempo čelní skupiny se opět navýšilo a další a další borci odpadají. Tempo teď určuje jeden z bratrů Hawkinsů, Callum, vedle kterého se zařadil Kipchoge, ale i eritrejský mistr světa Ghebreslassie.
     
    19. km
    A tak se nám počet členů hlavního balíku na čele snižuje na nějakých třicet borců, už možná ani to ne. Další a další pak vytvářejí stále delšího hada táhnoucího se podél pláží v Riu.
     
    20. km
    Ve stoupání vedouce k další otočce se tempo opět snížilo, aspoň jak se na první pohled trošku zdá, a tak čelu závodu začínají stačit opět i odpadlíci, ale i fanoušci běžící souběžně za bariérou.
     
    20. km
    Na čele stále Callum Hawkins, ale i Bekele, Kipchoge a další favorité.
     
    20. km
    A znovu ta prudká zatáčka doprava a náběh na mezičas, teď se možná znvou začne pole trhat, vzhledem k narušení rytmu, ale i proto, že závodníky čeká další krátké stoupání.
     
    20. km
    PRŮBĚŽNÉ POŘADÍ PO 20. KILOMETRU

    1. Ghebreslassie (Eritrea), 1:02:27
    2. Berhanu (Etiopie), 1:02:27
    3. Bekele (Bahrajn), 1:02:27
    4. Mesel (Eritrea), 1:02:27
    5. C. Pacheco (Peru), 1:02:27
    6. Korir (Keňa), 1:02:28
    7. Kipchoge (Keňa), 1:02:28
    8. Ozbilen (Turecko), 1:02:28
    9. Gala (Džibutsko), 1:02:28
    10. Biwott (Keňa), 1:02:28
     
    21. km
    Na čele tak kromě favoritů například i Peruánec Cristhian Pacheco, solidně běží i Gala z Džibutska. Pozadu nezůstávají Číňané, aktivní je i Bekele z Bahrajnu, trošku v poli se propadl Callum Hawkins, ale drží se v čelní skupině.
     
    21. km
    A další konec, naturalizovaný Brit Tsegai Tewelde končí, a pozor, zatímco Tewelde už dávno opustil čelo tabulky, tak teď se zastavil americký maratonec Mebrahtom Keflezighi, který má nějakou velkou krizi a odpadá z čelní skupiny, byť se po kratičké chvilce znovu rozbíhá!
     
    22. km
    A někdo z Etiopanů teď upozornil na problém s tkaničkou Bekeleho z Bahrajnu, který se tedy oddělil od skupiny mírně vlevo a ihned si převázal tkaničku, teď stíhá čelní skupinu, ale rodilý Etiopan to s tím uvázáním moc nezvládl a má tkaničku znovu rozvázánu.
     
    23. km
    Zatím na to ale Bekele nedbal a doběhl čelní skupinu, ze které zase na druhé straně odpadají někteří běžci.
     
    23. km
    A již v oficiálních výsledcích svítí dva odstoupivší běžci, a to Andrej Petrov z Uzbekistánu a Daniele Melucci z Itálie, k ním ale přibude velice záhy Tsegai Tewelde z USA.
     
    24. km
    Ke zklamání domácích fanoušků odpadá z čelní skupiny i brazilský borec Dos Santos.
     
    24. km
    Kousek za polovinou trati se drží v rozsahu pár vteřin nějakých 50 běžců, ale z této skupiny odstupuje muž se startovním číslem 1 na startovce, Etiopan Tesfaye Abera! Který zcela končí v dnešním závodě, vystoupil mimo trať a teď se jen prochází smutně po trávníku.
     
    25. km
    A ti pronásledovatelé, kteří byli v kontaktu, začínají zase trošku ztrácet, teď se ale nabíhá do mezičasu na 25. kilometru.
     
    25. km
    PRŮBĚŽNÉ VÝSLEDKY PO 25. KILOMETRU

    1. Berhanu (Etiopie), 1:18:12
    2. Bekele (Bahrajn), 1:18:13
    3. C. Pacheco (Peru), 1:18:13
    4. Nzima (JAR), 1:18:13
    5. Korir (Keňa), 1:18:13
    6. Kipchoge (Keňa), 1:18:13
    7. Ghebreslassie (Eritrea), 1:18:13
    8. Rupp (USA), 1:18:13
    9. Abraham (Švýcarsko), 1:18:14
    10. Kiprop (Uganda), 1:18:14
     
    26. km
    Brazilci uzavírají čelní skupinku, takže se ještě dokáží držet těch nejlepších, za nimi je pak menší mezera.
     
    26. km
    Do závodu se ještě vrátil Keflezighi z USA, ale znovu se zastavuje prochází krizí.
     
    27. km
    A Bekele znovu vystupuje z pole a podruhé si ted zavazuje tkačničku, snad to zvládne lépe než v prvním pokusu.
     
    27. km
    I tak ale samozřejmě ztratil Bekele kontakt.
     
    27. km
    A tempo se na přelomu 27. a 28. kilometru u občerstvovačky začíná zvyšovat a čelo závodu se začíná velice trhat. Na špici Keňané, i Rupp z USA, také zbylí Etiopané.
     
    27. km
    A Alemu Bekele končí! Dvakrát zavazoval botu, což ho asi stálo spoustu sil a naturalizovaný Bahrajňan končí v závodě a pomalu tak kráčí podél bariéry! Těžko říci, jestli hlavním viníkem tkaničky, či teď navýšené tempo, nebo prostě Bekelemu došlo.
     
    28. km
    A na čele trio Keňanů a na tempu to jde rázem poznat. Na čele zůstává tak patnáct běžců, z nichž někteří ve skupině ale visí silou vůle.
     
    29. km
    A z čela odpadá i ugandský běžec Jackson Kiprop, problémy má i Ward z USA.
     
    29. km
    A na čele tedy třináct borců, odpadá i Cristhian Pacheco, který dlouho držel špiči závodu.
     
    29. km
    A defintiivně ztrácí kontakt i Jared Ward.
     
    30. km
    A Keňané utrhli i Ghirhmaye Ghrebreslassieho, eritrejskou naději na medaili! Na čelo ztrácí nyní nějakých 15 metrů.
     
    30. km
    A problémy držet tempo má i Tanzanec Simbu.
     
    30. km
    A nejspíš kontakt neudrží, takže na čele zůstane 11 běžců!
     
    30. km
    A tempo nedokáží držet ani další, Kiplagat Barkowet z Ázerbájdžánu, problémy má i poslední z Eritrejců, jestli dobře koukám!
     
    30. km
    Tak tak, Mesel ztrácí na otočce už 4 vteřiny. Což se asi rychle bude natahovat.
     
    30. km
    PRŮBĚŽNÉ VÝSLEDKY PO 30. KILOMETRU

    1. Berhanu (Etiopie), 1:33:15
    2. Kipchoge (Keňa), 1:33:15
    3. Lilesa (Etiopie), 1:33:15
    4. Ozbilen (Turecko), 1:33:15
    5. Rupp (USA), 1:33:15
    6. Biwott (Keňa), 1:33:15
    7. Korir (Keňa), 1:33:16
    8. Mutai (Uganda), 1:33:16
    9. Abraham (Švýcarsko), 1:33:16
    10. Mesel (Eritrea), 1:33:19
     
    31. km
    A sotva se pole otočilo, tak další a další borci ztrácejí kontakt. Například Ozbilen či Abraham. A na čele tak je snad již jen šestice borců.
     
    32. km
    Berhanu se teď obrací ke Kipchogemu, ať taky převezme tempo on či někdo jiný, ale to se potýkal s nezájmem, nikdo nereaguje.
     
    32. km
    A na čele tak Berhanu, Lilesa (oba Etiopie), také Rupp z USA, Keňané Kipchoge, Biwott. A tím to končí. A Biwott zdá se odpadá taky!
     
    32. km
    A opravdu odpadá i Stanley Kipleting Biwott a na čele již jen kvartet běžců, Lelisa a Berhanu z Etiopie, Keňan Kipchoge a hlavně zatím velmi nenápadný, ale soustředěný Galen Rupp z USA!
     
    33. km
    A Biwott opravdu odpadl a už značně ztrácí. A na nově vzniklou situaci reaguje jediný Keňan na čele, Eliud Kipchoge. Navyšuje tempo a velké problémy s tím má Etiopan Berhamu.
     
    33. km
    Necelých deset kilometrů před cílem se nám začíná rýsovat trojice na čele, která, pokud nikomu z nich v posledních kilometrech nedojde, tak si rozdá medaile!
     
    34. km
    A Kipchoge opravdu uštval i Berhanu, na čele teď za Keňanem Rupp, skupinku uzavírá Lilesa.
     
    35. km
    Berhanu ztrácí už několik desítek metrů a je nyní značně nepravděpodobné, že by se dokázal ještě začlenit do vedoucího tria.
     
    35. km
    Šancí odpadlíků je to, že se za vedoucím triem vytvořily skupinky, které by mohly začít spolupracovat. Bude to ale stačit? Berhanu ztrácí již přes půl minuty.
     
    35. km
    Galen Rupp teď na občerstvovačce ztratil pár metrů a Kipchoge s Lilesou toho využívají a trhají amerického běžce.
     
    36. km
    A Kipchoge vzápětí trhá i Lilesiho!
     
    37. km
    Kipchoge uštval Lilesu a míří za medailí, nicméně Etiopan opticky zase navýšil trošku tempo. A trošku ožil i Rupp, byť ten z vedoucího tria vypadá nejméně živě!
     
    37. km
    PRŮBĚŽNÉ POŘADÍ PO 35. KILOMETRU

    1. Kipchoge (Keňa), 1:47:40
    2. Lilesa (Etiopie), 1:47:41
    3. Rupp (USA), 1:47:41
    4. Berhanu (Etiopie), 1:48:28
    5. Biwott (Keňa), 1:48:28
    6. Mutai (Uganda), 1:48:28
    7. Korir (Keňa), 1:48:42
    8. Ghebreslassie (Eritrea), 1:48:53
     
    38. km
    Kipchoge navyšuje tempo, ale i tak Lilesa stále zkouší držet rytmus a čelo probíhá zase kolem kostelu Candelaria, kolem kterého běželi na samém začátku závodu.
     
    38. km
    Kipchoge si drží náskok nějakých 10 vteřin, Rupp na Lilesu ztrácí o nějakých pět vteřin více.
     
    38. km
    A co je také důležité, Rupp má své pronásledovatele daleko za sebou, což je pro něj velmi nadějné s ohledem na zisk medaile. Přitom Rupp v Riu už běžel 10 kilometrů na oválu.
     
    39. km
    Kipchoge na rovince navýšil trochu náskok na necelých 20 vteřin, Rupp ztrácí na Lilesu stále něco málo přes 10 vteřin.
     
    39. km
    Teď obíhají muži na čele muzeum pronikající hluboko do moře.
     
    39. km
    Galen Rupp má možnost na tomto přehledném úseku nejprve mrknout, jaká je situace před ním, a pak po otočce mrknout, jak to vypadá za ním. Ten druhý pohled ho určitě nijak neznepokojí. A Kipchoge na čele už má náskok na Lilesu skoro 30 vteřin.
     
    39. km
    A Kipchoge už nabíhá na tu dlouhou třídu vedoucí k Sambódromu.
     
    40. km
    A Rupp si stále drží solidní ztrátu na Lilesu, nějakých 10 vteřin. A za Ruppem je velká díra, na konci které je Ghrimay Grebreslassie, který však ztrácí už skoro minutu?
     
    40. km
    Ale Grebreslassie opravdu zvýšil tempo, tak to jsem tedy zvědav, jestli dokáže ještě zahrozit.
     
    40. km
    Kipchoge míří za zlatou olympijskou medailí, to už je snad jisté a neoddiskutovatelné. Ještě jedna ostrá zatáčka a v protisměru kontrola situace, kde je Lilesa.
     
    40. km
    A Rupp je opravdu blízko svému soupeři, ale Lilesa drží tempo a rozdíl mezi oběma borci se nijak nesnižuje.
     
    41. km
    Kipchoge probíhá posledním mezičasem, ten náskok na Lilesu je kolik?
     
    41. km
    Lilesa ztrácí na lídra závodu 36 vteřin, Rupp na Lilesu pak stále dost, přesně 12 vteřin.
     
    41. km
    A za Ruppem je opravdu obrovská díra, skoro minuta ztráty pro mladého Eritrejce...
     
    41. km
    Jak se začnete ohlížet, tak je to špatně! A Lilesa opravdu začíná ohlédnutím kontrolovat, kde je Rupp! Jenže ta ztráta je pořád velmi velká.
     
    41. km
    Kipchoge už může pomalu slavit, náskok přes 45 vteřin je naprosto dostačující!
     
    41. km
    Otázka spíš zůstává, zda Rupp najde poslední zbytky sil zaútočit ještě na Lilesu! Ten totiž začíná mírně ztrácet, už je to jen devět vteřin! Vymačká ze sebe americký maratonec poslední zbytky sil?!
     
    42. km
    Kipchoge vbíhá na ten dlouhý Sambódrome a to už je jasné, kdo bude olympijský vítěz v této slavné disciplíně!
     
    42. km
    Parádní výkon Kipchogeho! A Rupp ještě sbírá zbytky sil a tlačí na Lilesu!
     
    42. km
    A Kipchoge před tribunami stupňuje tempo a s úsměvem běží vstříc cíli!
     
    42. km
    ELIUD KIPCHOGE PRÁVĚ VBÍHÁ DO CÍLE A SLAVÍ ZLATO!
     
    42. km
    A Lilesa uhájí druhé místo, byť Rupp nenechal Etiopana ani chvilku vydechnout! A klobouk dolů před tím, co dnes předvedl americký vytrvalec!
     
    42. km
    A teď nám budou do cíle vbíhat další borci, jak natažený korálek, Ghebreslassie bude čtvrtý, páté místo bude patři Simbuovi z Tanzanie! Obrovský vzestup afrického borce!
     
    42. km
    A šestý je Ward z USA a na sedmém místě Abraham ze Švýcarska, osmý Mutai z Ugandy a deváté místo pro Calluma Hawkinse z Velké Británie.
     
    42. km
    Ještě dlouho nám teď budou dobíhat běžci do cíle, první desítku uzavírá Gillis z Kanady!
     
    Závod právě skončil.
     
    Další a další běžci dobíhají do cíle, domácí fanoušci oslavují svého maratonce Paulu, který skončí na 15. místě.
     
    Je tedy jasné, že zlato poputuje do Keni zásluhou Eliuda Kipchogeho, i stříbro míří do Afriky, a to do Etiopie po výkonu Feyisi Lilesy a bronz do USA po výborném výkonu Galena Ruppa.
     
    KONEČNÉ POŘADÍ

    1. Elidu KIPCHOGE (Keňa), 2:08:44
    2. Feyisa LILESA (Etiopie), 2:09:54
    3. Galen RUPP (USA), 2:10:05 (PB)
    4. Ghirmay GHEBRESLASSIE (Eritrea), 2:11:04
    5. Alphonce Felix SIMBU (Tanzanie), 2:11:15
    6. Jared WARD (USA), 2:11:30 (PB)
    7. Tadesse ABRAHAM (Švýcarsko), 2:11:42
    8. Munyo Solomon MUTAI (Uganda), 2:11:49 (SB)
    9. Callum HAWKINS (Velká Británie), 2:11:52
    10. Eric GILLIS (Kanada), 2:12:29
    11. Abdi NAGEEYE (Nizozemí), 2:13:01
    12. Mumin GALA (Džibutsko), 2:13:04 (PB)
    13. Lemi BERHANU (Etiopie), 2:13:29
    14. Stephen KIPROTICH (Uganda), 2:13:32
    15. Paulo Roberto PAULA (Brazílie), 2:13:56 (SB)
    16. Satoru SASAKI (Japonsko), 2:13:57
    17. Kaan Kigen OZBILEN (Turecko), 2:14:11
    18. Bayron PIEDRA (Ekvádor), 2:14:12 (PB)
    19. Sondre Nordstad MOEN (Norsko), 2:14:17
    20. Olexandr SITKOVSKIJ (Ukrajina), 2:14:24

    Vysvětlivky:
    PB – personal best (nejlepší osobní výkon)
    SB – season best (nejlepší letošní výkon)
     
    Já se s vámi pro dnešní den budu loučit, viděli jsme strhující maratónský závod a zlatou olympijskou medaili pro Keňu, která se z maratonského závodu dočkala na olympijských hrách osmi letech, když v Pekingu uspěl Samuel Wanjiru, v Riu pak na něj navázal Eliud Kipchoge. Obhájce londýnského zlata Stephen Kiprotich doběhl na 14. místě.

    Za pozornost vám děkuje Jaroslav Svoboda a u dalších online přenosu zase brzo na počtenou. (17:10:06)

    Jaroslav Svoboda

    KONEČNÉ VÝSLEDKY
    1. Eliud KIPCHOGE (Keňa), 2:08:44
    2. Feyisa LILESA (Etiopie), 2:09:54
    3. Galen RUPP (USA), 2:10:05 (PB)
    4. Ghirmay GHEBRESLASSIE (Eritrea), 2:11:04
    5. Alphonce Felix SIMBU (Tanzanie), 2:11:15
    6. Jared WARD (USA), 2:11:30 (PB)
    7. Tadesse ABRAHAM (Švýcarsko), 2:11:42
    8. Munyo Solomon MUTAI (Uganda), 2:11:49 (SB)
    9. Callum HAWKINS (Velká Británie), 2:11:52
    10. Eric GILLIS (Kanada), 2:12:29
    11. Abdi NAGEEYE (Nizozemí), 2:13:01
    12. Mumin GALA (Džibutsko), 2:13:04 (PB)
    13. Lemi BERHANU (Etiopie), 2:13:29
    14. Stephen KIPROTICH (Uganda), 2:13:32
    15. Paulo Roberto PAULA (Brazílie), 2:13:56 (SB)
    16. Satoru SASAKI (Japonsko), 2:13:57
    17. Kaan Kigen OZBILEN (Turecko), 2:14:11
    18. Bayron PIEDRA (Ekvádor), 2:14:12 (PB)
    19. Sondre Nordstad MOEN (Norsko), 2:14:17
    20. Olexandr SITKOVSKIJ (Ukrajina), 2:14:24
    21. Amanuel MESEL (Eritrea), 2:14:37
    22. Koen NAERT (Belgie), 2:14:53
    23. Reid COOLSAET (Kanada), 2:14:58
    24. Lusapho APRIL (JAR), 2:15:24
    25. Thanackal GOPI (Indie), 2:15:25 (PB)
    26. Kheta RAM (Indie), 2:15:26 (PB)
    27. Chol PAK (KLDR), 2:15:27
    28. Evans Kilpagat BARKOWET (Ázerbájdžán), 2:15:31
    29. Kuo-Ťien TUNG (Čína), 2:15:32
    30. Igor OLEFIRENKO (Ukrajina), 2:15:36
    31. Liam ADAMS (Austrálie), 2:16:12
    32. Paul POLLOCK (Irsko), 2:16:24
    33. Mebrahtom KEFLEZIGHI (USA), 2:16:46
    34. Anarudha Indrajith COORAY (Srí Lanka), 2:17:06
    35. Abdi Hakin ULAD (Dánsko), 2:17:06
    36. Suehiro IŠIKAWA (Japonsko), 2:17:08
    37. Marius IONESCU (Rumunsko), 2:17:27
    38. Ruggero PERTILE (Itálie), 2:17:30
    39. Artur KOZLOWSKI (Polsko), 2:17:34
    40. Nicolas CUESTAS (Uruguay), 2:17:44

    Nedokončili:
    Wesley KORIR (Keňa)
    Stanley Kipleting BIWOTT (Keňa)
    Isaac KORIR (Bahrajn)
    Tsepo MATHIBELLE (Lesotho)
    Wissem HOSNI (Tunisko)
    Henryk SZOST (Polsko)
    Lungile GONGQA (JAR)
    El Hadi LAAMECHE (Alžírsko)
    Alemu BEKELE (Bahrajn)
    Abraham NIYONKURU (Burundi)
    Wirimai JUWAWO (Zimbabwe)
    Tesfaye ABERA (Etiopie)
    Tsegai TEWELDE (Velká Británie)
    Daniele MEUCCI (Itálie)
    Andrej PETROV (Uzbekistán)

    Vysvětlivky:
    PB - personal best (nejlepší osobní výkon)
    SB - season best (nejlepší letošní výkon)
    STARTOVNÍ LISTINA
    El Hadi Laameche (Alžírsko)
    Hakim Sadi (Alžírsko)
    Frederico Bruno (Argentina)
    Mariano Mastromarino (Argentina)
    Luis Ariel Molina (Argentina)
    Liam Adams (Austrálie)
    Michael Shelley (Austrálie)
    Scott Westcott (Austrálie)
    Evans K. Barkowet (Ázerbájdžán)
    Celestin Nihorimbere (Burundi)
    Abraham Niyonkuru (Burundi)
    Floren Caelen (Belgie)
    Koen Naert (Belgie)
    Willemvan Schuerbeeck (Belgie)
    Vladislav Pramau (Bělorusko)
    Stepan Rahavcov (Bělorusko)
    Solonei da Silva (Brazílie)
    Marilson dos Santos (Brazílie)
    Paulo Roberto Paula (Brazílie)
    Alemu Bekele (Bahrajn)
    Isaac Korir (Bahrajn)
    Kuniaki Takizaki (Kambodža)
    Reid Coolsaet (Kanada)
    Eric Gillis (Kanada)
    Victor Aravena (Chile)
    Daniel Estrada (Chile)
    Enzo Yanez (Chile)
    Kuo-Ťien Tung (Čína)
    Tuo-pu-ťie (Čína)
    Žen-sie Ču (Čína)
    Kamongwa S. Makorobondo (DR Kongo)
    Diego Colorado (Kolumbie)
    Gerald Giraldo (Kolumbie)
    Andres Ruiz (Kolumbie)
    Richer Perez (Kuba)
    Abdi Hakin Ulad (Dánsko)
    Mumin Gala (Džibutsko)
    Miguel Angel Almachi (Ekvádor)
    Segundo Jami (Ekvádor)
    Bayron Piedra (Ekvádor)
    Tewelde Estifanos (Eritrea)
    Ghirmay Ghebreslassie (Eritrea)
    Amanuel Mesel (Eritrea)
    Carles Castillejo (Španělsko)
    Jesus Espanya (Španělsko)
    Roman Fosti (Estonsko)
    Tiidrek Nurme (Estonsko)
    Tesfaye Abera (Etiopie)
    Lemi Berhanu (Etiopie)
    Feyisa Lilesa (Etiopie)
    Callum Hawkins (Velká Británie)
    Derek Hawkins (Velká Británie)
    Tsegai Tewelde (Velká Británie)
    Davidi Charazišvili (Gruzie)
    Julian Flugel (Německo)
    Philipp Pflieger (Německo)
    Michael Kalomiris (Řecko)
    Hristoforos Merousis (Řecko)
    Jose Amado Garcia (Guatemala)
    Juan Carlos Trujillo (Guatemala)
    Gaspar Csere (Maďarsko)
    Gabor Jozsa (Maďarsko)
    Thanackal Gopi (Indie)
    Kheta Ram (Indie)
    Nitendra Singh (Indie)
    Mohammadjafar Moradi (Irán)
    Mick Clohissey (Irsko)
    Paul Pollock (Irsko)
    Kevin Seaward (Irsko)
    Ageze Guadie (Izrael)
    Tasama Moogas (Izrael)
    Maru Teferi (Izrael)
    Stefano la Rosa (Itálie)
    Daniele Meucci (Itálie)
    Ruggero Pertile (Itálie)
    Methkal Abu Drais (Jordánsko)
    Suehiro Išikawa (Japonsko)
    Hisanori Kitadžima (Japonsko)
    Satoru Sasaku (Japonsko)
    Michajl Krassilov (Kazachstán)
    Stanley K. Biwott (Keňa)
    Eliud Kipchoge (Keňa)
    Wesley Korir (Keňa)
    Ilja Ťjapkin (Kyrgyzstán)
    Jungsub Shim (Jižní Korea)
    Myeongjun Son (Jižní Korea)
    Mohamed Hrezi (Libanon)
    Tsepo Mathibelle (Lesotho)
    Lebenya Nkoka (Lesotho)
    Valdas Dopolskas (Litva)
    Remigijus Kancys (Litva)
    Abdelmajid El Hissouf (Maroko)
    Rachid Kisri (Maroko)
    Roman Prodius (Moldavsko)
    Ricardo Ramos (Mexiko)
    Daniel Vargas (Mexiko)
    Ser-od Bat-ochir (Mongolsko)
    Gantulga Dambadarjaa (Mongolsko)
    Byambajev Tseveenravdan (Mongolsko)
    David Carver (Mauricius)
    Mbeumuna M. Kawanivi (Namibie)
    Abdi Nageeye (Nizozemí)
    Sondre Nordstad Moen (Norsko)
    Jorge Castelblanco (Panama)
    Derlys Ayala (Paraguay)
    Raul Machacuay (Peru)
    Cristhian Pacheco (Peru)
    Raul Pacheco (Peru)
    Artur Kozlowski (Polsko)
    Yared Shegumo (Polsko)
    Henryk Szost (Polsko)
    Ricardo Ribas (Portugalsko)
    Rui Pedro Silva (Portugalsko)
    Chol Pak (KLDR)
    Yonas Kinde (Etiopie/Tým uprchlíků)
    Marius Ionescu (Rumunsko)
    Nicolae-Alexandru Soare (Rumunsko)
    Lusapho April (Jižní Afrika)
    Lungile Gongqa (Jižní Afrika)
    Sibusiso Nzima (Jižní Afrika)
    Ambroise Uwiragiye (Rwanda)
    Anton Kosmač (Slovinsko)
    Anďelko Rističevič (Slovinsko)
    Anuradha I. Cooray (Srí Lanka)
    Guor Marial (Jižní Súdán)
    Tadese Abraham (Švýcarsko)
    Christian Kreienbuhl (Švýcarsko)
    Fabiano Joseph (Tanzanie)
    Saidi Juma Makula (Tanzanie)
    Aplhonce Felix Simbu (Tanzanie)
    Boonthung Srisung (Thajsko)
    Ho Chin-Ping (Tajpej)
    Wissem Hosni (Tunisko)
    Atef Saad (Tunisko)
    Bekir Karayel (Turecko)
    Ercan Muslu (Turecko)
    Kaan Kigen Ozbilen (Turecko)
    Jackson Kiprop (Uganda)
    Stephen Kiprotich (Uganda)
    Munyo Solomon Mutai (Uganda)
    Igor Olefirenko (Ukrajina)
    Igor Russ (Ukrajina)
    Oleksandr Sitkovskij (Ukrajina)
    Martin Esteban Cuestas (Uruguay)
    Nicolas Cuestas (Uruguay)
    Ernesto Andres Zamora (Uruguay)
    Mebrahtom Keflezighi (USA)
    Galen Rupp (USA)
    Jared Ward (USA)
    Andrej Petrov (Uzbekistán)
    Luis Alberto Orta (Venezuela)
    Jordan Chipangama (Zambie)
    Wirimai Jumawo (Zimbabwe)
    Pardon Ndhlovu (Zimbabwe)
    Cuthbert Nyasango (Zimbabwe)