koniec po penal. (3:5)
Poľsko
1:1 (1:1)
Portugalsko
Štvrtok 30.06.2016, 21:00 • Stade Vélodrome, Marseille • Majstrovstvá Európy • Štvrťfinále

Je koniec, Portugalsko sa aj napriek piatim remízam dostalo medzi najlepšiu štvorku šampionátu, keď porazilo Poľsko 5:3 po penaltách. Cristiano Ronaldo a ostatní štyria spoluhráči dali, Błaszczykowski nie a poľská cesta sa končí vo štvrťfinále. Súper pre tím Fernanda Santosa vzíde z duelu Wales – Belgicko, ktorý je na programu už zajtra

Ďakujem vám za pozornosť a prajem dobrú noc. Pre mnohých aj pokojné prežitie letných prázdnin. (23:50:02)

5. séria
    3:5
    Ricardo Quaresma posiela Portugalsko do semifinále európskeho šampionátu! Smoliar dňa je Błaszczykowski, ktorý predtým nedal penaltu a ponúkol Quaresmovi šancu, ktorá sa neodmieta!

4. séria
    3:4
    Jakub Błaszczykowski nedal a Portugalsko má mečbol!

4. séria
    3:4
    Nani krásnou technickou strelou s prehľadom dal! Po loptu si ide Kuba Błaszczykowski!

Ďalší strelec je Nani!

3. séria
    3:3
    Kamil Glik nekompromisnou delovkou nedal Patríciovi žiadnu šancu a zatiaľ je to stopercentná úspešnosť na oboch stranách!

3. séria
    2:3
    Moutinho poslal loptu do tej istej strany, kde Ronaldo a Sanches a Fabiański sa opäť hádzal na druhú stranu!

2. séria
    2:2
    Obrovský stres zvládol aj Milik! Brankári si zatiaľ vyberali vždy opačnú stranu, akú volil strelec!

Proti Patríciovi stojí Arkadiusz Milik!

2. séria
    1:2
    Renato Sanches pri rozbehu pribrzdil, no nekompromisne vymietol pavučiny v ľavom hornom rohu brány!

Loptu si momentálne stavia 18-ročný Renato Sanches, ktorý strelil vyrovnávajúci gól.

1. séria
    1:1
    Na druhej strane začala takisto najväčšia hviezda a aj Robert Lewandowski s ľahkosťou premenil!

1. séria
    0:1
    Cristiano Ronaldo umiestnil strelu presne do opačnej strany, než akú si vybral Fabiański!

Ako prvý si stavia pod poľským kotlom loptu Cristiano Ronaldo!

Začína penaltový rozstrel.

Rozhodnutie počas 30 minút predĺženia neprišlo a na rad príde lotéria vo forme kopov z bieleho bodu. Poliaci si penalty vyskúšajú druhý raz za sebou a môžu si vďaka minulej skúsenosti veriť.
    Po krátkej prestávke na poradu a načerpanie síl sa pokračuje.

120+1
    Druhé predĺženie sa skončilo.

120+1
    Tak príležitosť dostali aj Portugalci, ale Quaresmov center nadvihol Piszczek do autu.

120
    Lukasz Piszczek sa pravdepodobne postaral o koniec predĺženia nepresnou strelou nad bránu. Predtým zakročil Pepe proti tomu, aby sa Lewandowski dostal do veľkej šance.

120
    Teraz sledujeme Poliakov, ktorí sú usadení na útočnej polovici a očakávajú záverečný hvizd.

119
    Poliaci spievajú so šálami nad hlavami a snažia sa svojím miláčikom vliať do krvi potrebnú dávku energie a sebavedomia.

118
    Piszczek hľadal centrom Lewandowskeho, no Pepe je dnes ozajstný pilier portugalského tímu a požiar uhasil.

117
    V tejto minúte sa v minulom zápase presadil Quaresma, no teraz je jasné, že sa im to nepodarí, keďže Fabiański bude kopať smerom od svojej brány.

115
    Jędrzejczyk prihral Kapustkovi, ktorý sa do lopty oprel viac, ako bolo treba a Lewandowski ju nemohol chytiť.

114
    Pre zmenu sledujeme útočiacich Poliakov, ktorí by si mohli byť v penaltách veriť, keďže so Švajčiarmi sa nemýlili ani raz.

113
    Ani tento raz sme sa nedočkali zakončenia, keďže Danilo fauloval vo výskoku Milika.

112
    Jędrzejczyk odvrátil Eliseov center smerujúci na Naniho na roh.

111
    Po krátkej prestávke pokračujeme ďalej. Pred nami je posledných desať minút.

110
    Narušiteľ skočil na trávnik a rozbehol sa k Ronaldovi, no spacifikoval ho húf usporiadateľov!

109
    V týchto momentoch si zverenci Adama Nawalku posúvajú loptu z kopačky na kopačku pred vlastnou bránou a vidno, že hrajú na istotu.

108
    Milikovi sa aj napriek dlhej príprave nepodarilo doručiť center pre svojich spoluhráčov. Následne Poliaci hrali ďalej, ale s úspechom sa nestretli.

107
    Piszczek nastrelil Pepeho a vybojoval pre svoj tím rohový kop.

106
    Milik prenikol na polovicu súpera, akciu zakončil nepresnou strelou Błaszczykowski.

106
    Začalo sa druhé predĺženie.

Týchto pätnásť minút neprinieslo vôbec nič a zdá sa, že oba tímy čakajú len na penalty. O pár desiatok sekúnd začne zvyšných pätnásť minút, ktoré môžu a nemusia byť posledné pre jeden z tímov.

105
    Prvé nadstavenie skončilo.

104
    Robert Lewandowski prehral súboj s Eliseom a navyše sa lopta odrazila za čiaru od neho. Rozčuľuje sa darmo, rozhodca videl dobre.

103
    Naniho strela vyskúšala pozornosť poľského brankára, ktorý v pohode chytil.

102
    Blíži sa koniec prvej časti predĺženia, no oba celky hrajú najmä zo zabezpečenej obrany a snažia sa vyvarovať chybám.

101
    Poliaci sa v posledných minútach trochu viac osmelili a opäť ich sledujeme na útočnej polovici.

100
    Arkadiusz Milik prevzal loptu za šestnástkou a oprel sa do nej, no nesadla mu podľa predstáv a navyše mu zmenšil strelecký uhol Pepe. Aj tak to bol celkom vzrušujúci záver stej minúty.

98
    Eliseu svojím centrom našiel na druhej strane len Cédrica, ktorého center priniesol hlavičku Naniho, tá skončila tesne vedľa!

98
    Striedanie v tíme Poľsko: z ihriska odchádza Krzysztof Mączyński, prichádza Tomasz Jodłowiec.

97
    Portugalci sa usadili na útočnej polovici a už sa zdalo, že Ronaldo bude páliť, no nemal toľko času, koľko potreboval.

96
    Striedanie v tíme Portugalsko: z ihriska odchádza William Carvalho, prichádza Danilo Pereira.

95
    Po Eliseuovom centri kopal smerom od vlastnej svätyne Lukasz Fabiański.

94
    Błaszczykowski hľadal prihrávkou Milika, no Patrício jeho úmsel prečítal a vzal loptu do rúk.

93
    Pazdan dokázal zablokovať Cédrica Soaresa a lopta sa navyše za bránkovú čiaru odrazila od Portugalca, nasleduje Fabiańskeho odkop.

93
    Portugalci pokračujú v krátkych prihrávkach a zatiaľ ovládajú priebeh prvej časti predĺženia, ktorá bude trvať pätnásť minút.
    92. Cristiano Ronaldo (POR)

92
    Renato Sanches hrá dnes dobrý zápas. Tentoraz poslal pred bránu zaujímavý center, ale Ronaldo to vôbec nečakal a jeden z Poliakov mu loptu zobral.

91
    Začalo sa 30-minútové predĺženie. Od rozohrávky zo stredu kombinujú Portugalci hlboko na svojej polovici.

91
    Začalo sa nadstavenie prvého polčasu.

V druhej polovici sme videli slabý futbal a zatiaľ je to spravodlivá remíza. Pre Portugalcov platí, že ešte po dvoch polčasoch nevyhrali. Poľsko dostali aj s dnešným gólom za všetky zápasy len dva góly. V minulom zápase Poľsko vyhralo po penaltách, Portugalsko skórovalo tesne pred koncom predĺženia.

To začne po 5-minútovej prestávke.

Dogrywka! Gramy dalej! #białoczerwoni #bialoczerwoni #polpor #polska #poland #mecz #euro #euro2016 Fot. PAP

Fotka zveřejněná uživatelem TVN24 (@tvn24.pl),

90+3
    Druhý polčas sa skončil.

90+3
    Slabá Lewandowskeho hlavička Patríciovi problémy nerobila.

90+2
    William Carvalho si podobne ako Jędrzejczyk v semfinále v prípade postupu nezahrá, keďže fauloval Krychowiaka.

90+2
    Sanchesov vysoký center odvrátil do bezpečia Lukasz Piszczek.

90+1
    Na zvrátenie predĺženia majú mužstvá k dispozícii tri minúty.

90
    Quaresmov center nadvihol Pepe, lopta však skončila nad bránou, smerom od ktorej bude kopať Lukasz Fabiański.

89
    Po Milikovom faule vidí kartu Kapustka, ale kvôli tomu, že rozhodca nechal predtým po jeho nedovolenej hre plynúť hru.

88
    Hra sa opäť presťahovala na druhú stranu, teda na útočnú portugalskú polovicu.

87
    Poliaci sa už sústredia na predĺženie, keď aj s loptou pod svojou kontrolou nevymýšľajú smerom dopredu vôbec nič.
    85.

85
    William Carvalho našiel Ronalda, ktorý nedokázal trafiť loptu podľa predstáv, no Fabiański musel krotiť skákajúce guľaté čudo!

84
    Cédricov center neznamenal pre Fabiańskeho žiadne komplikácie a loptu pohodlne skryl do vlastného náručia.

83
    Prudký Quaresmov center stihol zachytiť Renato Sanches na druhej strane a po aute sledujeme kombináciu v podaní Selecção das Quinas.

82
    Striedanie v tíme Poľsko: z ihriska odchádza Kamil Grosicki, prichádza Bartosz Kapustka.

81
    Pepe sa dostal cez jedného hráča a hľadal Ronalda, no jeho prihrávku si nešťastne zrazil smerom na bránu Jędrzejczyk, ale napokon z toho bude len roh pre mužstvo z Pyrenejského polostrova.

80
    Striedanie v tíme Portugalsko: z ihriska odchádza João Mário, prichádza Ricardo Quaresma.

78
    Lukasz Fabiański ostal v strede brány a urobil dobre! João Mário rozohral roh, no Fonteho hlavička išla do miest, kde bol poľský brankár!

77
    Poliaci teraz pokrikovali Messi, Messi! Ktovie, čo sa deje v hlave CR7.

77
    Mário si neporozumel s Ronaldom, ktorý však bol ešte pokrytý Pazdanom.

76
    Poliaci si momentálne posúvajú loptu v strede ihriska, kde to majú ťažké, keďže Portugalsko prehustilo priestor.

75
    Poliaci vyrazili dopredu, no ich akcia skončila nepresným pokusom Kamila Grosickeho.

74
    Adam Nawalka striedal v minulom zápase až v predĺžení a zdá sa, že dnes to bude veľmi podobné. Poliaci však nemajú veľmi kvalitnú lavičku a aj to môže byť dôvod.

73
    Striedanie v tíme Portugalsko: z ihriska odchádza Adrien Silva, prichádza João Moutinho.

72
    Po nepresnom Naniho centri sme videli divadielko v podaní Cristiana Ronalda, ktorý s takmer plačúcim výrazom rozhadzoval rukami.

71
    Adrien Silva zbadal za úder do tváre Roberta Lewandowskeho žltú kartu.

70
    Na druhej strane sme videli center od Mária, Pepeho hlavička išla do rukavíc Lukasza Fabiańskeho.

69
    Po Portugalskom rohu vyrazili dopredu Poliaci, no tí sa pri zárodku rýchlej kontry zasekli a celú akciu pokazili.

69
    Po Milikovej strele sa dobrým zákrokom prezentoval skúsený gólman Rui Patrício.

68
    Grosicki vnikol do vápna po ľavej strane a prihral pod seba, no Lewandowski bol o pol metra vpredu!

67
    Zábery na Fernanda Santosa nám neprezradili nič nové, ale aj z jeho pôsobenia sa dá vyčítať, že uvažuje nad receptom na pozornú poľskú obranu.

66
    Kamil Glik vošiel do súboja s Ronaldom neskoro a jedného z najlepších futbalistov sveta stihol aspoň faulovať za cenu žltej karty.

65
    Zápas nám určite pripomína súboj Chorvátska s Portugalskom, ktorý však bol omnoho chudobnejší o strelecké pokusy.
    64. Adrien Silva (POR)

64
    Cédric Soares sa oprel do lopty a jeho rana išla veľmi tesne popri ľavej žrdi poľskej svätyne!

63
    Krychowiak sa nedostal cez Pepeho, ktorého od frustrácie zhodil na zem pomocou rúk.

62
    Oba tímy akoby čakali, že kto sa odhodlá vyjsť dopredu ako prvý, no všetko sa odohráva v medziach bez rizika.

Do boju Polsko!!!???????????????????????????????????????????????????????????????????????????? 54 min. 1:1! A to dopiero początek! #Polska #Poland #polpor #euro2016

Fotka zveřejněná uživatelem Krzysztof Szymon Szymański ???????? (@k_s_szymanski),

60. Adrien Silva (POR)

60
    Po Naniho prihrávke sa dostal k lopte Ronaldo, no pálil až Adrien Silva, ktorého strelu zablokoval Pazdan!

59
    Eliseu poslal center priamo do rukavíc Fabiańskeho, ale o pár okamihov nato nepustil cez seba Lukasza Piszczeka a vypýtal si aj faul.

58
    Glik aj dnes ukazuje svoje stopérske kvality, aj keď teraz nemusel, pretože Nani bol v ofsajde.

57
    Błaszczykowski poslal v krátkom slede dva centre, ale o prvý sa postaral Fonte a následne hral pred bránou spoľahlivo Pepe.
    56. Cristiano Ronaldo (POR)

56
    Nani vyslal po ľavej strane dopredu Ronalda, ktorý z ťažkého uhlu rozvlnil bočnú sieť poľskej brány!

55
    Krychowiak našiel krásnou prienikovou prihrávkou Grosickeho, ale ten bol v ofsajdovom postavení.

54
    Stále sledujeme poľskú rozohrávku, ktorá však nemá rýchlosť a Portugalci majú zatiaľ ľahkú robotu.

53
    Polska! Polska! ozýva sa z tribún, zatiaľ čo hráči spoza Vysokých Tatier kombinujú v strede ihriska.

51
    Naniho prihrávku zobral Fabiański do rúk a nedovolil zakončiť Ronaldovi.

51
    Pre zmenu sledujeme v útočnej aktivite Portugalcov, ktorí sa chcú dostať do zakončenia.

49
    Piszczek opäť centroval a tentoraz sme videli Lewandowskeho, ktorý hlavičkoval vo veľmi ťažkej pozícii, no len do stredu brány, kde bol pripravený Rui Patrício.

49
    Piszczek si vymenil loptu s Błaszczykowskim, ale Fonte nohou vyrazil.

48
    Poliaci si momentálne pohadzujú loptu na vlastnej polovici a snažia sa nájsť cestu skrz portugalskú obranu.

47
    Krychowiakov center na Grosickeho čakal každý niekoľko sekúnd a výnimkou nebol ani Cédric Soares.

46
    Začalo sa druhé dejstvo, v ktorom sa budú snažiť Portugalci po prvý raz na turnaji vyhrať zápas po 90 minútach, keďže doteraz vždy remizovali a naposledy vyhrali až po predĺžení.

46

Je pouvais pas rater mon Cricri ... #euro #PolPor #uefa #portugal #CR7❤️ #Pologne #portugal

Fotka zveřejněná uživatelem Arnaud DC (@dcarnaud),

Do zápasu vstúpili výborne Poliaci, keď po sto sekundách hry otvoril skóre prvým gólom na turnaji Lewandowski. Po ňom sa však Poľsko stiahlo a rozhodlo sa brániť tesný náskok. To sa im vypomstilo v 33. minúte, kedy si strelu Renata Sanchesa zrazil do siete Krychowiak.
    Dúfajme, že po zmene strán uvidíme lepší futbal s viacerými strelami do priestoru oboch brán.

Druhý polčas začne približne o 22:03.

45+1

45+1
    Grosicki nedokázal dobehnúť veľmi rýchlu prihrávku, Patríciov odkop bude asi znamenať koniec.

45+1
    Poliaci sa snažia dohrať prvé dejstvo s loptou vo svojej moci.

45
    Prvá polovica prvého štvrťfinále Eura 2016 sa predĺži o ďalších 60 sekúnd.

44
    Mário prihral lepšie postavenému Nanimu, ktorého strela by v tuhej zime zamrzla.

43
    Milik zapracoval pri svojej bráne, zakryl loptu a dokázal si vypýtať faul, o ktorý sa postaral Renato Sanches.

42
    Artur Jędrzejczyk sa určite nepredstaví v semifinále, pretože sa vykartoval.

41
    Ronaldo si dovolil fintičku a prihral zaujímavým spôsobom, no bolo to pre oživenie zápasu, ktorý by sa mohol hrať vo vyššom tempe.

40
    Naniho center sa od Piszczeka odrazil na roh pre Portugalcov, ktorý nepriniesol nič zaujímavé.

39
    Portugalci sú aj po vyrovnaní pri chuti a snažia sa využiť to, že majú hernú prevahu.

37
    Po menšom závare po zrazenom Grosickeho centri vošiel Krychowiak do Ronalda za hranicou únosnosti.

36
    Grosicki s Jędrzejczykom nenašli cestu po ľavej strane a Portugalsko otáča hru na druhú stranu.
    33. Renato Sanches (POR) - 1:1

33
    Portugalsko dalo gól!
    Poliaci pykajú za svoj prístup ku hre a Portugalsko vyrovnáva! Nani posunul loptu RENATOVI SANCHESOVI, ktorého strelu poslal do protipohybu Fabiańskeho Krychowiak! Začína sa od začiatku!

32
    Portugalci sú smerom dopredu aktívnejší a tvoria hru, no pochopiteľne musia, pretože Poliaci sú vo vedení.
    31. Cristiano Ronaldo (POR)

31
    Grosicki neprešiel cez Cédrica Soaresa a poľský rýchlik navyše svojho soka fauloval.

30
    Ronaldo s Pazdanom sa stretli v súboji, Ronaldo padol na zem, ale Brych čistú jedenástku nezapískal!
    29. Cristiano Ronaldo (POR)

29
    Fabiański s odkopom dlho čakal, no aj tak získali v strede trávnika loptu Portugalci.

28
    Ronaldo dostal prihrávku od Naniho, ale z dobrej pozície vyčaroval slabšiu strelu, ktorá Fabiańskeho neprekvapila!

28
    Nani svojím faulom pomohol súperovi k tomu, aby mohol v pohode začať kombináciu.

27
    Po poľskom nedorozumení musel hasiť hroziace nebezpečenstvo Glik, ktorý dokázal Silvov center odhlavičkovať do bezpečia.

25
    Grosicki neprehodil loptu dopredu na Lewandowskeho, Portugalcom sa však nepodarilo zakončiť a po Sanchesovom faule môžu hráči, ktorí vedú o gól v pokoji rozohrať.

24
    Po autovom vhadzovaní prišlo poľské postavenie mimo hry.

24
    Poliaci si parádne rozhodili hru v strede ihriska a môžu pokračovať v kombinácii na útočnej polovici.

23
    Grosicki dostal loptu do dobrej pozície, ale loptu mal na ľavačku a snažil sa prihrať pred bránu!

22
    Milikov center do malého vápna poslali Portugalci von z vápna.

22
    Milik mal pred sebou len Pepeho, no ten stačil jeho strelu zablokovať na rohový kop pre Poľsko.

21
    Po hlavičkovanej sa lopta dostala od polovice ihriska až do rúk Lukasza Fabiańskeho, ktorý zatiaľ nemal príležitosť zapotiť sa.

21
    Pepe pribrzdil útok Poliakov, keď vypichol loptu Grosickemu.

20
    Naši susedia hrajú od Lewandowskeho gólu na istotu a snažia sa hrať bez akéhokoľvek rizika. To sa im môže, ale nemusí vyplatiť.

19
    Poliakom sa podarilo ubrániť, vyrazili dopredu, ale nezašli ďalej ako tesne za polovicu ihriska.

18
    Grosickemu sa tentoraz nepodaril center jeho ľavačkou, po ktorom bude nasledovať odkop od portugalskej brány.

18
    Sanches uvoľnil Mária, no Glik nastavil svoju hlavu do jeho centra.

17
    Na druhej strane bol v ostrom súboji s Lewandowskim Pepe, no faul sa nepískal a Poliak aj vypálil, ale Patrício jednoducho chytil!

16
    Zablokovaný ostal aj center od Eliseua.

16
    Ronaldo kopal z 35 metrov, ale trafil len poľského hráča, ktorý stál v múre.

16
    Cristiano Ronaldo bude dnes pod veľkým drobnohľadom, ale tentoraz to zvládli Poliaci len s faulom.

15
    Glik hľadal dlhým nákopom Milika, no tento úmysel bol vystihnutý. Mączyński však vydoloval loptu nazad a napokon sme videli nepríjemnú strelu z kopačky Arkadiusza Milika!

14
    Eliseu si zasekol Błaszczykowskeho, ale jeho center nestál za veľa, Nani skúsil zakončiť v ťažkej pozícii.

13
    Jeho exekútorom bol João Mário, no poslal veľmi dlhý center. Portugalsko však dokázalo ostať pri lopte.

12
    Pazdan odvrátil Cédricov pas na Ronalda za bránkovú čiaru, uvidíme prvý rohový kop.

11
    Poliaci sa dostali na koňa a momentálne využívajú to, že sa nemusia nutne rútiť dopredu.

10
    Sanches prehodil loptu na Soaresa, ktorý z prvej prihral na Ronalda, no on a aj následne Nani neprepálili poľských stopérov.

9
    Prvý Ronaldov pokus bol zablokovaný. Po odraze hádzal aut práve jeho tím, ktorý zakladá útok z vlastnej časti trávnika.

8
    Piszczek neprihral presne Błaszczykowskemu a Portugalci sa dostávajú k slovu prakticky zadarmo.

8
    Pepe poslal Patríciovi veľmi rýchly pas a portugalskému brankárovi sa takmer podarilo urobiť kiks, no napokon loptu na druhý raz odkopol.

7
    Pepe musel rýchlo rozohrať, čo sa mu aj podarilo, no Nani nenadviazal a Poliaci majú guľaté čudo pevne pod svojou kontrolou.

6
    Nani prehral súboj s Krychowiakom a poľského hráča s číslom 10 zastavil aspoň nedovoleným zákrokom.

5
    Po faule na Renata Sanchesa mohli pokojne rozohrať zo stredu Portugalci, ktorí musia hrať dopredu.

5
    Poliakom sa podarilo ubrániť, Fabiański rozohral nakrátko a môžu ísť dopredu postupným útokom.

4
    Portugalci sa rozhodli zaveliť do útoku a pohadzujú si loptu za veľkým vápnom svojho súpera.
    2. Robert Lewandowski (POL) - 1:0

2
    Poľsko dalo gól!
    Poliaci vstupujú do zápasu najlepším možným spôsobom! Cédric Soares urobil chybu a lopta prešla ku Grosickemu, ktorý našiel presnou prihrávkou v strede šestnástky ROBERTA LEWANDOWSKEHO a kanonier takého kalibru s podobnými príležitosťami problémy nemá!

1
    Hneď v prvej minúte sme videli rýchleho Grosickeho, ktorému posunul loptu po čiare Lewandowski, no šikovný Poliak bol pokrytý.

1
    Milik s Lewandowskim rozohrali jeden z najväčších poľských zápasov v histórii.

1

Na poľskej strane nevidíme žiadnu zmenu. V bráne je opäť Lukasz Fabiański, ktorý bol veľkou oporou a na výkony bude chcieť nadviazať aj teraz.

Rui Patrício dnes chytá v národnom drese svoj jubilejný 50. zápas.

V portugalskej zostave nenájdeme meno Guerreira a Andrého Gomesa. Namiesto nich dnes od začiatku uvidíme Renata Sanchesa a Eliseua.

Tímy sú zoradené na ihrisku, nasledujú hymny oboch zúčastnených krajín.

Ešte raz vám prajem príjemný letný večer pri sledovaní vrcholiaceho Eura. Oba tímy sú nastúpené v tuneli a čakajú na príchod pred zaplnené tribúny Stade Vélodrome.

Poľsko: Fabiański – Piszczek, Glik, Pazdan, Jędrzejczyk – Błaszczykowski, Krychowiak, Mączyński, Grosicki – Milik, Lewandowski (C).
    Náhradníci: Szczęsny, Boruc – Cionek, Jodłowiec, Salamon, Wawrzyniak, Kapustka, Linetty, Peszko, Starzyński, Zieliński, Stępiński.

Portugalsko: Patrício – Soares, Pepe, Fonte, Eliseu – W. Carvalho – Mário, Sanches, A. Silva – Nani, Ronaldo (C).
    Náhradníci: Eduardo, A. Lopes – Alves, R. Carvalho, Moutinho, D. Pereira, R. Silva, Vieirinha, Éder, Quaresma.

Rozhodca: Felix Brych – Mark Borsch, Stefan Lupp (všetci Nemecko) – Milorad Mažić (Srbsko).

Prajem príjemný futbalový večer pri sledovaní online textového prenosu z prvého štvrťfinále Eura 2016. Odteraz sa všetky zápasy budú hrať o 21:00 SELČ. Medzi posledných štyroch postúpi určite Lewandowski alebo Ronaldo, no obaja nie, keďže sa stretnú ich reprezentácie proti sebe. Poliaci chcú potvrdiť, že majú kvalitný tím a idú po úspech, CR7 chce zase dokázať kritikom, že dotiahne repre na úplný trón.

Zápas sa odohrá v Marseille na Stade Vélodrome. Nádherný futbalový stánok na Azúrovom pobreží ešte uvidí jedno semifinále.

Hlavný rozhodca je Nemec Felix Brych, ktorému budú na čiarach asistovať krajania Borsch a Lupp. Štvrtý rozhodca Mažić je zo Srbska.

Poľsko

Zverenci Adama Nawałku postúpili do vyraďovacej časti z druhej priečky skupiny, v ktorej sa stretli s Nemecko, Severným Írsko a Ukrajinou. Prvý duel na Eure odohrali naši severní susedia s reprezentáciou Severného Írska. Pre Poliakov to bol veľmi ťažký zápas, o ktorého osude napokon rozhodol mladý kanonier Arkadiusz Milik. V druhom vystúpení si mohli zabezpečiť postup, no bola to ťažká úloha, keďže si zmerali sily s úradujúcimi majstrami sveta. Oba tímy sa však uspokojili s bodom a bezgólovou remízou.
    Na záver skupiny Poľsko čakala Ukrajina. Tieto dva štáty spolu organizovali minulé Euro, ktoré sa Poliakom nevydarilo. Na všetko už Poliaci zabudli a Blasczczykowski gólom z 54. minúty posunul svoj tím ďalej.
    Poľsko malo šťastie, že nevyhralo skupinu, pretože by sa dostalo do ťažšej časti pavúka s Talianskom, Španielskom či Francúzskom, ale na Eure sú všetky tímy vyrovnané. Takto im postupová matematika prihodila Švajčiarsko. Poľsko hralo od úvodu aktívne a v 39. minúte dal na 1:0 Blasczczykowski. Na jeho gól našiel odpoveď Xherdan Shaqiri až v 82. minúte, no stálo to zato. Jeho nádherné akrobatické zakončenie môžeme považovať za gól Eura, ale ani ten nestačil. Prišlo na penalty, v ktorých Poľsko dalo všetkých päť gólov, Xhaka zahodil a bolo vymaľované.
    Najlepším strelcom Poľska na šampionáte je už niekoľkokrát spomínaný Blasczczykowski, no spolu s ním si budú musieť Portugalci dávať pozor na Lewandowskeho, Milika či životne hrajúceho Grosickeho.

Portugalsko
    Fernando Santos sa so svojím tímom dostal do nepríjemnej skupiny, ktorú začal súbojom s čiernym koňom celého šampionátu Islandom. Ten sa statočne bránil, ale Nani dokázal prekonať Halldórssona po polhodine hry. Po zmene strán však bolo po pár minútach vyrovnané, keď sa presadil Bjarnason. Island sa následne zavrel a Ronaldo odišiel sklamaný.
    Chuť si chcel spraviť v dueli s Rakúskom, no to sa skončilo bezgólovou remízou, po ktorej bol postup Portugalska, aj napriek tomu na dosah. Družine z Pyrenejského polostrova stačilo neprehrať a išli by ďalej.
    To sa Portugalcom podarilo, ale nemali to jednoduché, keď s Maďarskom 3 razy prehrávali, ale vždy dokázali vyrovnať. Na gól Geru odpovedal do zmeny strán Nani a na následné dva góly Dzsudzsáka oba razy Cristiano Ronaldo. Ten sa ukázal ako záchranca a potiahol tím v hodine dvanástej.
    V osemfinále natrafilo Portugalsko na Chorvátsko. Oba tímy sa postarali azda o najhorší zápas Eura. Po 90 minútach sme nevideli ani jednu strelu na bránu, a tak prišlo na rad predĺženie. Keď sa už zdalo, že prídu na rad penalty vybehli Portugalci dopredu, Ronaldovu strelu brankár vyrazil pred Quaresmu, ktorý hlavou posunul svoj tím do ďalších bojov.
    Najväčšou zbraňou Portugalska sú protiútoky a rýchlosť Ronalda, Naniho, Renata Sanchesa či striedajúceho Quaresmu.

Tieto dve krajiny sa naposledy stretli v zápase na začiatku roku 2012, kedy sa v priateľskom zápase zrodila remíza 0:0. Päť rokov predtým sa stretli v rámci kvalifikácie na Euro, ale aj v Lisabone skončil duel remízou.

Stávkové kancelárie favorizujú Portugalsko, no určite uvidíme vyrovnaný zápas, v ktorom, dovolím si tvrdiť, sa budú starať o tempo hry najmä Poliaci.

Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 21:00.