Slovensko – Lotyšsko | 3:4 (2:3 po s.n.) | | | Fínsko – Česko | 4:3 (kon.) | | | Švédsko – Švajčiarsko | 7:3 (kon.) |
koniec
Fínsko
4:3
(1:0, 0:2, 3:1)
Česko
Josef Cestr
Góly a asistencie:
7. Hannonenová (Lirkkiová), 44. Pöllänenová (Kippiläová), 56. K. Kujalaová (Eskelinenová), 60. E. Kujalaová (Mertsalmiová) – 33. Billá (Mlejnková), 40. Krupnová (Urbánková), 60. Koníčková (Vrátná)
Rozhodca: Therese Edinová, Frida Nilssonová (obě SWE)
Diváci:
Nepremenená penalta:
Fínsko:
Mäkeläová (Loisaová) – Mertsalmiová, Suomalainenová, Ukkonenová, Karjalainenová, Kippiläová, Eskelinenová, Nieminenová – Eliisa Alanková, Ella Alanková, Rantalaová – Hannonenová, Lirkkiová, Kauppiová – Pöllänenová, E. Kujalaová, K. Kujalaová – Kauppilaová, Hietmäkiová
Trenér: Marko Paju
Náhradníci:
Tréner:
Česko: Kubíčková (Ranochová) – Leierová, Čapková, Billá, Koníčková, Paloncyová, Rybičková, Hyršlová – Urbánková, Krupnová, Ratajová – Vrátná, Mlejnková, Řepková – Sládečková, Jarolímová, Vojáčková – Bočanová, Enenkelová
Trenér: Miroslav Janovský
Náhradníci:
Tréner:
Trenér: Marko Paju
Náhradníci:
Tréner:
Česko: Kubíčková (Ranochová) – Leierová, Čapková, Billá, Koníčková, Paloncyová, Rybičková, Hyršlová – Urbánková, Krupnová, Ratajová – Vrátná, Mlejnková, Řepková – Sládečková, Jarolímová, Vojáčková – Bočanová, Enenkelová
Trenér: Miroslav Janovský
Náhradníci:
Tréner:
Rozhodca: Therese Edinová, Frida Nilssonová (obě SWE)
Diváci:
Finsko: Jonna Mäkeläová – 8 (4+3+1);
Česko: Lenka Kubíčková – 23 (7+7+9).
Česko: Hana Koníčková (1+0)
Finsko: Elina Kujalaová (1+0)
To je neuvěřitelná smůla českého týmu a především Lenky Kubíčkové, která si srazila nepřesnou ránu ELINY KUJALAOVÉ do vlastní brány. Míček se odrazil od mantinelu za bránou do rukou české brankářky, odkud už putoval odrazem do sítě Česka. Asistence: Laura Mertsalmiová.
Češky to přeci jen stihly ještě v potřebný čas. Vrátná na půlící čáře našla od pravého mantinelu na druhé straně celé šíře hrací plochy postavenou HANU KONÍČKOVOU, která vypálila z první. Míček si proklestil cestu až do brány. Mäkeläová bez šance na zákrok. Asistence: Eliška Vrátná.
Už to vypadalo, že se Češky dostanou ze sevření Finek. Jenže přišla výměna míčku mezi obránkyněmi. Eskelinenová si naběhla na levou stranu, odkud vyslala střelu na Kubíčkovou, která vyrazila míček pouze před sebe, kde už stála agilní KAROLIINA KUJALAOVÁ, která umístila míček za záda české brankářky. Asistence: Silja Eskelinenová.
Přesilová hra využita! Míček putoval rychlostí blesku z levého rohu hrací plochy do pravého rohu, odkud už posílala Kippiläová míček na hůl ALISY PÖLLÄNENOVÉ, která vymetla pavučinku v pravém horním rohu české brány. Asistence: My Kippiläová.
Finsko: Jonna Mäkeläová – 7 (4+3);
Česko: Lenka Kubíčková – 14 (7+7).
Finky podcenily jeden z posledních útoků Česka. Míček putoval podél mantinelu do rohu hrací plochy, odkud putoval ihned přes celou šíři na hůl Urbánkové, která přiťukla míček na lépe postavenou ELIŠKU KRUPNOVOU. Poslední jmenovaná rozvlnila síť finské brány a velkou radost jejích spoluhráček. Asistence: Tereza Urbánková.
Vyrovnávající branka přichází ve třicátétřetí minutě. Mljenková na půlící čáře přiklepla míček na hůl DENISE BILLÉ, která si vyběhla na střed a ještě v samotném běhu poslala míček vstříc finské brány. Míček zapadl do levého horního rohu branky, Mäkeläová měla dostatečně zakrytý výhled. Asistence: Michaela Mlejnková.
Finsko: Jonna Mäkeläová – 4;
Česko: Lenka Kubíčková – 7.
Pro Česko hodně nešťastná branka. Na půlící čáře zůstala ležet jedna z českých hráček v bolestech, zatímco Finky pokračovaly ve své akci. Rozhodčí nechali pokračovat ve hře, čehož na brankovišti využila MARIANNE HANNONENOVÁ, které stačilo usměrnit střelu své spoluhráčky mezi nohy Kubíčkové. Asistence: Jaana Lirkkiová.
Finsko: Mäkeläová (Loisaová) – Mertsalmiová, Suomalainenová, Ukkonenová, Karjalainenová, Kippiläová, Eskelinenová, Nieminenová – Eliisa Alanková, Ella Alanková, Rantalaová – Hannonenová, Lirkkiová, Kauppiová – Pöllänenová, E. Kujalaová, K. Kujalaová – Kauppilaová, Hietmäkiová
Trenér: Marko Paju
Česko: Kubíčková (Ranochová) – Leierová, Čapková, Billá, Koníčková, Paloncyová, Rybičková, Hyršlová – Urbánková, Krupnová, Ratajová – Vrátná, Mlejnková, Řepková – Sládečková, Jarolímová, Vojáčková – Bočanová, Enenkelová
Trenér: Miroslav Janovský
Rozhodčí: Therese Edinová, Frida Nilssonová (obě SWE).
Oba reprezentační celky se již v historii mistrovství světa střetly mnohokrát. Bohužel naše hráčky nezvítězili v ani jednom souboji, zatímco Finky ve všech osmi kláních. Nejvyšší porážku jsme si od Finek odnesli na mistrovství světa v letech 1999 a 2003, ve kterých jsme inkasovali devět branek – 2:9. Naopak nejlepší výsledek jsme uhráli v letech 2005 a 2009, kdy rozdíl mezi oběma výběry byly pouhé dvě branky – 1:3. Navíc v roce 2009 to byl zápas o bronzové medaile.
I dnes jsou Finky brány jako favorit utkání, což dokládají i sázkové kanceláře.
Český národní výběr žen se účastní mistrovství světa také od jeho prvního ročníku, ale medaili se zatím povedlo uhrát pouze v jednom případě – na MS ve Švýcarsku, v roce 2011. Svěřenkyně Miroslava Janovského splnily cíle svého trenéra, který si přál postup do semifinále. Do něj ale nebyla cesta samozřejmě jednoduchá. Zápasy základní skupiny odstartovaly hráčky trikolory vysokým vítězstvím 15:2, aby je v duelu se Švédskem vyprovodila severská země sedmnácti brankami, což jen dokazuje, že je Švédsko jedním ze dvou nejúspěšnějších zemí ve florbale. Poslední zápas ve skupině odehrály Češky s Německem, které nechaly pouze jednou skórovat, zatímco brankářka Německa lovila míček ze své brány devětkrát. Ve čtvrtfinálové bitvě nás čekalo Polsko a ačkoli byl stav utkání po první třetině pouze 3:2 v prospěch Česka, zlepšená hra ve zbylých dvou třetinách znamenala na pohled hladké vítězství 8:2. Pokud by dnes Češky uspěly, jednalo by se o historický milník, neboť ještě nikdy nezískal český florbalový tým lepší medaili, než kterou je bronz.
Nejproduktivnější hráčky:
Eliška Vrátná – 7 bodů (6+1)
Denisa Ratajová – 6 bodů (4+2)
Denisa Billá – 5 bodů (3+2)
Michaela Mlejnková – 5 bodů (3+2)
Martina Čapková – 5 bodů (3+2)
Hana Koníčková – 5 bodů (2+3)
Hana Sládečková – 5 bodů (2+3)
Procentuální úspěšnost brankářek:
Hana Ranochová – 72,22% (13 zákroků; 5 branek)
Lenka Kubíčková – 66,00% (33 zákroků; 17 branek)
Dosavadní výsledky na MS:
Lotyšsko – Česko 2:15
Švédsko – Česko 17:2
Česko – Německo 9:1
čtvrtfinále: Česko – Polsko 8:2
Finsko je společně se Švédském ve florbale považuje za nejlepší země tohoto sportu. Platí to u mužů i žen. Vše dokládají i statistiky, vždyť od založení mistrovství světa žen nechyběly Finky ani jednou na stupních vítězů! Dvakrát braly zlato, pětkrát stříbro a ve dvou případech se musely uspokojit s bronzovým kovem. I na letošním mistrovství světa zatím kráčí bez ztráty korunky. Nejprve vyprovodili Norsko čtrnácti brankami, následně sehrály hráčky severské země zatím nejdramatičtější zápas se Švýcarském, které přetlačily o dvě branky. Posledním soupeřem v základní skupině bylo Polsko, ale ani to nemělo na zastavení finské ofenzivy. Zatím nejhladší výhru slavily finské hráčky v posledním duelu, který odehrály ve čtvrtfinále s Německem. Našim hraničním soupeřům nasázely šestnáct branek, zatímco neinkasovaly ani jednou.
Nejproduktivnější hráčky:
Nina Rantalaová – 11 bodů (5+6)
Ella Alanková – 10 bodů (3+7)
Alisa Pöllänenová – 9 bodů (7+2)
Karoliina Kujalaová – 9 bodů (2+7)
Veera Kauppiová – 6 bodů (6+0)
Procentuální úspěšnost brankářek:
Laura Loisaová – 84,61% (11 zákroků; 2 branky)
Jonna Mäkeläová – 81,48% (22 zákroků; 5 branek)
Dosavadní zápasy na MS:
Norsko – Finsko 1:14
Švýcarsko – Finsko 4:6
Finsko – Polsko 5:2
čtvrtfinále: Finsko – Německo 16:0