69:79 (12:25, 24:38, 50:62)
Česká republika
cz Pondelok 13.07.2015, 14:15ME do 20 rokov - muži • Skupina F

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 14:15.

Vítám tu všechny příznivce basketbalu! V pondělí budou rozehrány osmifinálové skupiny evropského šampionátu hráčů do 20 let. Čeští basketbalisté zahájí boj o postup do čtvrtfinále duelem s Litvou. Oba soupeři si ze svých základních skupin přinesli do osmifinálové fáze po jedné výhře a jedné porážce, vítěz zápasu by se tedy už hodně přiblížil postupu do play-off.

Litva postoupila do hlavní části turnaje ze druhého místa základní skupiny D. Litevci šampionát zahájili porážkou 50:66 s Tureckem, ale od té chvíle už jen vítězí. Postupně zdolali 80:65 Slovinsko, 61:52 Německo a 56:49 Velkou Británii.

Také čeští basketbalisté brali ve skupině C druhé místo a také oni šampionát začali porážkou. Favorizovanému Španělsku podlehli 54:71. Od té chvíle už však hrají výborně, což okusila Ukrajina – 90:68, Polsko – 102:67 a nakonec i Rusové – 72:53. Ruský tým přitom v poločase vedl o 11 bodů, ale po přestávce už český tým dominoval.

Litva: Jurgutis, Valinskas, Zalalis, Kumelis, Miniotas, Seskus, Sabonis, Kubilius, Sajus, Grabauskas, Aukstikalnis, Pipiras

Česko: Kouřil, Dragoun, Dědek, Kroutil, Pulpán, Stegbauer, Svoboda, Štěrba, Peterka, Pecháček, Šoula, Škranc.

Český tým zahájí utkání s pěticí Kouřil, Pulpán, Svoboda, Škranc a Peterka.

01:19
    Za Litevce srovnal Sabonis, ale vzápětí zaznamenal dva body Peterka. (2:4)

01:58
    Dobrý start, po individuální akci zaznamenal koš za dva body Kouřil. (2:6)

02:28
    Za Litvu snížil Seskus, na druhé straně odpověděl střelou z výskoku Matěj Svoboda. (4:8)

02:57
    Po akci Pulpána se pod košem prosadil Škranc. (4:10)

03:44
    Další čtyři body pro český výběr! Nejprve se prosadil Škranc a o chvíli později efektně zasmečoval Peterka. Výborný začátek pro český tým. (4:14)

03:44
    Litva si bere oddechový čas. (4:14)

04:00
    Jurgutis střílel neúspěšně z tříbodové distance. (4:14)

04:39
    Ztrátu Litevců potrestal krásným trojkovým pokusem Škranc. Česko vede o 13 bodů! (4:17)

05:06
    Zatímco Litevci střílejí nepřesně, českým hráčům to do koše padá. Přihrávku Peterky využil Škranc. (4:19)

05:55
    Seskus po individuální akci snižuje. (6:19)

06:08
    Na druhé straně dotáhl nájezd Svobody do úspěšného konce Pulpán. (6:21)

06:33
    Zalalis neuspěl ze tříbodové vzdálenosti. (6:21)

06:50
    Střela Svobody nezapadla do koše. (6:21)

07:32
    Pod košem se dokázal prosadit Aukstikalnis. (8:21)

07:51
    Jednou rukou a zády ke koši zaznamenal dva body Sajus. (10:21)

08:15
    Martin Peterka ale přišel s rychlou odpovědí za dva body. (10:23)

08:31
    Rozstříleli se také Litevci, dva body zaznamenal Seskus. (12:23)

08:54
    Valinskas fauloval Dědka. Český tým rozehrává z podkoše. (12:23)

09:00
    Valinskas se dopustil ztráty, u míče opět český celek. (12:23)

09:06
    Český náskok navýšil o dva body Pecháček. (12:25)

09:54
    Kouřil pod košem našel svého spoluhráče, ale toho hráči Litvy zblokovali. (12:25)

09:59
    V úplném závěru úvodní čtvrtiny netrefil trojku Seskus. (12:25)

10:00
    První čtvrtina skončila. (12:25)

Čeští mladíci rozehráli utkání s Litvou výborně a po první čtvrtině vedou o 13 bodů. Velký rozdíl mezi oběma týmy je především ve střelbě, zatímco Litevci trefí jen každou třetí střelu, svěřenci kouče Czudeka pálí ze 70% úspěšností.

10:01
    Začala druhá čtvrtina. (12:25)

10:12
    Aukstikalnis netrefil za tři body. (12:25)

10:26
    Sabonis dostal hezkou přihrávku pod koš a nezaváhal. (14:25)

11:11
    Čeští hráči pod košem neuspěli a tak se znovu prosazují Litevci, konkrétně Miniotas. (16:25)

11:53
    Hráči Litvy nedokázali dostat míč do koše a tak se z kontru trefuje za dva body Dragoun. (16:27)

11:58
    Navíc šlo o koš s faulem, ale Dragoun trestný hod nedal. (16:27)

12:08
    Pulpán si připsal obranný doskok. (16:27)

12:26
    Z osy hřiště se krásně za tři body trefil Škranc! (16:30)

12:41
    Dva body pro Litvu zaznamenal Seskus. (18:30)

13:29
    Pecháček nedokázal uspět z velmi výhodné pozice pod košem. (18:30)

13:56
    Pokažený rychlý kontr českého celku, hra se otáčí na druhou stranu. (18:30)

14:02
    A Sabonis snižuje na rozdíl deseti bodů. (20:30)

14:02
    Oddechový čas pro český tým. (20:30)

14:25
    Tříbodový pokus Pulpána v koši neskončil. (20:30)

14:50
    Pulpán neuspěl ani s nájezdem pod koš. (20:30)

14:55
    Sabonis neproměnil ani jeden ze dvou trestných hodů! (20:30)

15:05
    Martin Peterka navyšuje na 12 bodový rozdíl. (20:32)

15:45
    Peterkův trojkový pokus skákal po obroučce, míč se však odrazil zpět do hřiště. (20:32)

16:16
    Litevci zlepšili obranu a hráči Časka jsou nuceni zkoušet to z tříbodové distance. Nyní neuspěl Kouřil. (20:32)

17:12
    Litevci se dostali hned k několika střelám a Sabonis nakonec trefil koš. (22:32)

17:49
    Škranc dal koš s faulem. Ještě tedy šestka pro českého hráče. (22:34)

17:51
    Tu už basketbalista Pardubic nedal. (22:34)

18:41
    Kubilius neproměnil svůj dvoubodový pokus a poté ještě fauloval doskakujícího Kroutila. (22:34)

18:56
    Lehký koš ze samostatného úniku si připisuje Valinskas, jenž potrestal českou ztrátu. Česká střídačka reaguje time-outem. (24:34)

19:14
    Sajus fauluje Pecháčka, který bude házet trestné hody. (24:34)

19:39
    Valinskas střílel na konci časového limitu z tříbodové vzdálenosti. Netrefil ani obroučku. (24:36)

19:59
    V úplném závěru poločasu zaznamenal dva body Matěj Svoboda. Výborně! (24:38)

20:00
    Druhá čtvrtina skončila. (24:38)

Čeští reprezentanti zakončili poločas svého prvního duelu v osmifinálové skupině s vedením o 14 bodů a před zbylými dvěma čtvrtinami tak drží v rukou všechny trumfy. Litva sice ve druhé čtvrtině zlepšila obranu, ale bodový rozdíl se hráčům z Pobaltí stahovat nedaří.

20:01
    Začala třetí čtvrtina. (24:38)

20:17
    Dobrý vstup českého mužstva do druhé půle. Z podkoše se trefil Martin Peterka. (24:40)

20:54
    Litevcům nevyšla střela ani následný pokus o dopíchnutí míče. Podobně ale dopadl i kontr českého týmu. (24:40)

20:58
    Litevec Sabonis proměnil oba trestné hody. (26:40)

21:07
    Přesnou dvoubodovou střelu vyslal Martin Peterka. Ten má na kontě už 12 bodů. (26:42)

21:24
    Po faulu Svobody má k dispozici dvě šestky Seskus. (26:42)

21:25
    A obě proměnil. (28:42)

21:25
    Výborně, Škranc zaznamenal trojku! (28:45)

21:51
    Trefil se také Seskus. (30:45)

22:26
    Sabonis netrefil, ale Litevci ještě doskočili. (30:45)

22:44
    Sajus nedal ani jeden trestný hod. (30:45)

23:02
    Další dvě šestky Litvy. Sabonis první nedal... (30:45)

23:03
    Druhou už ano, Litva tedy prohrává o čtrnáct bodů. (31:45)

23:46
    Pozor! Seskus trefil trojku. (34:45)

23:59
    Naprosto stejným způsobem však odpovídá Matěj Svoboda! (34:48)

24:30
    Miniotas zaznamenal dva body. (36:48)

24:32
    Oddechový čas pro českou lavičku. (36:48)

24:53
    Pod košem si věděl rady Peterka. (36:50)

25:04
    Dragoun fauloval při střelbě Sabonise. Dva trestné hody. (36:50)

25:05
    Sabonis oba dal. (38:50)

25:29
    Litva se přibližuje na rozdíl desíti bodů, nyní se prosadil Seskus. (40:50)

25:47
    Český tým odpovídá střelou Dragouna. (40:52)

26:15
    Peterka minul z tříbodové distance. (40:52)

27:02
    Teď se to rozstřílelo! Trojky zaznamenali postupně Jurgutis, Dragoun a Seskus. (46:55)

27:57
    Oba týmy se dopustily ztrát, u míče nyní Litevci. (46:55)

28:26
    Pecháček se prosadil i s faulem. (46:57)

28:27
    Český basketbalista proměnil také šestku. (46:58)

28:55
    Z protiútoku zaznamenal dva body Jiří Šoula. Lehký koš. (46:60)

28:55
    Oddechový čas Litvy. (46:60)

29:19
    Valinskas našel pod košem Miniotase, který nezaváhal. (48:60)

29:31
    Valinskas má k dispozici dva trestné hody. (48:60)

29:31
    A nezaváhal. Litva snižuje na rozdíl desíti bodů. (50:60)

29:39
    Důležité dva body zaznamenal po střele z výskoku Šoula. (50:62)

29:57
    Český tým ubránil! (50:62)

30:00
    Třetí čtvrtina skončila. (50:62)

Ve třetí čtvrtině se Litva snažila snížit bodovou ztrátu, ale český tým stále drží nadějné vedení 50:62. Před námi je posledních deset minut.

30:01
    Začala čtvrtá čtvrtina. (50:62)

30:11
    Valinskas fauloval Pecháčka, který bude střílet trestné hody. (50:62)

30:11
    Pecháček proměnil jen první z nich. (50:63)

30:35
    Z obranného doskoku Škrance těžil dvěma body Kouřil! (50:65)

30:56
    Miniotas zakončil útok svého týmu přesnou střelou. (52:65)

31:41
    Zalalis fauloval střílejícího pecháčka. Trestné hody. (52:65)

31:42
    Tentokrát dal Pecháček oba. Česko vede o 15 bodů! (52:67)

32:29
    Valinskas zakončil pěkně sehraný kontr Litvy. (54:67)

33:00
    Trojkový pokus Kouřila nezapadl do koše. (54:67)

33:14
    Grabauskas ještě udržel svému týmu nějakou naději. (56:67)

33:38
    Míč se odrazil mimo hřiště od jednoho z litevských hráčů, rozehrávat tak budou svěřenci kouče Czudka. (56:67)

34:33
    Střela Kouřila skákala po obroučce, ale koš z toho není. (56:67)

34:45
    Pecháček nedal trestný hod, který byl nařízen za technickou chybu Seskuse. (56:67)

35:46
    Pulpán utíkal sám na koš a z této pozice nemohl zaváhat. (56:69)

36:33
    Oddechový čas Litvy. Uvidíme, s čím mladící z Pobaltí přijdou v závěru utkání. (56:69)

36:40
    V závěru limitu pro útok to zkoušel za tři Miniotas, skóre se ale nemění. (56:69)

37:09
    Skvěle! Radovan Kouřil zakončil rychlý protiútok a ještě to bylo s faulem! (56:71)

37:09
    Kouřil proměnil i trestný hod a tohle už vypadá hodně dobře. (56:72)

37:47
    Peterka byl faulován a bude střílet šestky. (56:72)

37:48
    Martin Peterka si poradil s velkým přehledem. Litva prohrává už o 18 bodů a do konce chybí jen něco přes dvě minuty. (56:74)

38:01
    Aukstikalnis trefil za tři body. (59:74)

38:37
    Pod košem se prosadil Sajus. (61:74)

39:03
    Radovan Kouřil však přidal další dva body a Litevci vědí, že dnes určitě nevyhrají. (61:76)

39:25
    Valinskas zaznamenal koš s faulem a dal i šestku. (64:76)

39:36
    Po dvou bodech přidali Pulpán a Jurgutis. (66:78)

39:45
    Šoula proměnil jen první z trestných hodů. (66:79)

39:52
    Aukstikalnis trefil trojku. Česko si ještě bere time-out. (69:79)

40:00
    Konec zápasu. (69:79)

Je konec! Český tým vstupuje do osmifinálové skupiny vítězstvím 69:79 nad Litvou a připisuje si již čtvrtou výhru na šampionátu v řadě. Svěřenci Petra Czudka tak udělali velký krok k postupu do čtvrtfinále. Čeští basketbalisté vykročili za vítězstvím už v první čtvrtině, ve které si vypracovali čtrnáctibodový náskok, jenž v dalším průběhu zápasu celkem s přehledem hlídali. Litva dokázala stáhnout ztrátu maximálně na deset bodů.

Na straně Litvy stojí za zmínku výkon Edvinase Seskuse, který zaznamenal 20 bodů. Z českého týmu nastřílel 19 bodů David Škranc, jenž navíc přidal i 7 doskoků. O doskok víc a bod míň pak nasbíral Martin Peterka. (16:06:54)

Martin Augustin

Česká republika: Kouřil, Dragoun, Dědek, Kroutil, Pulpán, Stegbauer, Svoboda, Štěrba, Peterka, Pecháček, Šoula, Škranc
    Štvrtiny: 12:25, 12:13, 26:24, 19:17