Kanada – USA 2:7 (kon.) | Fínsko – Švajčiarsko 5:4 (po pr.)
Fínsko
5:4 (2:2, 0:0, 2:2 - 1:0)
Švajčiarsko
cz Sobota 25.04.2015, 19:08Majstrovstvá sveta U18 • Semifinále

Je dobojováno! V třaskavém semifinále nakonec vítězí Finsko, které o svém postupu do finále rozhodlo v prodloužení. Za zvuku finské hymny se s vámi loučím a těším se někdy příště na počtenou. (21:48:05)

Finsko právě vstřelilo branku!
    Finsko přečkalo oslabení a vzápětí střílí vítěznou branku. Po levém křídle do pásma projel finský útočník ALEKSI SAARELA a přesně umístěnou střelou propálil domácího brankáře. Je rozhodnuto, do finále postupuje Finsko! Asistence: Julius Mattila.

65:55
    Dobrá rána Malgina z levého kruhu na vzdálenější tyč. Proletěla těsně mimo.

64:32
    Niemela vyvezl puk pryč z pásma, jeho střela končí v ochranné síti nad bránou Švýcarska. Bude z toho ale buly v útočném pásmu pro Finsko.

64:07
    Ofsajd domácího mužstva. Buly ve středním pásmu.

63:58
    Finům se podařilo vytlačit puk do středního pásma, Švýcaři musí začít znovu.

63:32
    Rána Siegenthalera od modré mířila těsně mimo.

63:02
    Přesilovka pro Švýcarsko! Za sekání je vyloučen Saarela a Finové budou hrát dvě minuty ve třech proti čtyřem!

62:15
    Tammela se vřítil do pásma po levém křídle, na jeho zakončení si ale domácí brankář počkal.

61:32
    Fuchs se na pravém kruhu dobře vyhl finskému obránci. V dobré šanci ale těsně minul bránu soupeře a halou to jen zadunělo.

60:51
    Dobrá pozice pro Hischiera, jeho rána však mířila jen do středu brány, kde čekal pozorný brankář Finska.

60:38
    Tammela z pravého křídla zkusil zaskočit švýcarského brankáře, ten si však bližší tyčku vzorně pohlídal.

60:01

Prodloužení bude trvat maximálně deset minut. Pokud během této doby nepadne branka, přijdou na řadu samostatné nájezdy.

Třaskavé semifinále mezi Finskem a domácím Švýcarskem ještě nekončí! V posledních dvou minutách dokázal výběr domácího helvetského kříže dotáhnout dvoubrankové manko a poslat zápas do prodloužení.

60:00
    Damien RIAT - 4:4

59:20
    Švýcarsko právě vstřelilo branku!
    Ve švýcarském Zugu pomalu padá místní aréna! Švýcaři v závěru dotahují dvoubrankové manko a můžeme začínat prakticky od nuly! Úspěšným střelcem je forvard Ženevy DAMIEN RIAT. Diváci nadšeně bouří, dnešní večer ve Švýcarsku ještě nekončí. Asistence: Auguste Impose, Denis Malgin.

59:12
    Pumelenice Imposeho od pravého mantinelu jen do hokejky soupeřova obránce.

58:55
    Thurkauf z úhlu poslal puk do brankoviště, tam si ho ale nikdo nesrazil za brankovou čáru. Následně přerušuje Vehvilainen hru.

58:20
    Švýcaři budou hrát bez brankáře!

58:04
    Oddechový čas pro Švýcarsko.
    Nico HISCHIER - 4:3

58:04
    Naděje pro domácí barvy! Střelu Siegenthalera od modré čáry tečoval před finským brankářem domácí útočník NICO HISCHIER přesně do brány Finska. Švýcarsko se tak dvě minuty před koncem dostává na rozdíl jedné trefy a probouzí se i domácí diváci. Ještě není zcela rozhodnuto! Asistence: Jonas Siegenthaler, Calvin Thurkauf.

57:55
    Švýcaři to ještě nebalí a pokračují dále ve sví aktivitě.

56:37
    Saarela a jeho pokus z mezikruží. Puk však narazil do betonů připraveného brankáře Švýcarska.

55:27
    Dobrá příležitost Marchona na levém kruhu, v rozhodující chvíli však mladému útočníkovi Fribourgu uskočil puk mimo.

54:55
    Laine dohrál tvrdě soupeře u mantinelu a následně sprintoval za vyhozeným pukem. U něj však byl dříve švýcarský brankář.

53:44
    Švýcaři se stále ještě snaží. Thurkauf však skákavý puk mezi kruhy netrefil. To by jinak byla velmi složitá práce pro finského brankáře.

52:26
    Další dobrý pokus Siegenthalera od levého mantinelu. Úspěšný zákrok pro finského brankáře.

52:14
    Laine vybojoval v útočném pásmu puk, vydal se do rychlého kontru, jeho pokus z pravého křídla ale končí v náruči dobře postaveného brankáře Švýcarska.

51:45
    Švýcaři pokračují v okupaci útočného pásma. K volnému puku na hranici brankoviště se protlačil Riat, bekhendem ale nedal puku patřičnou razanci.

50:52
    Švýcaři stále pokračují v aktivní hře. Finská obrana je ale pevnější a pevnější.

50:38
    Marchon akceleroval na levém křídle, jeho pokus byl ale již z poměrně ostrého úhlu a finský brankář si celou situaci pohlídal.

49:50
    Laineho další pokus od levého mantinelu. Švýcarský brankář má však puk pevně ve své moci.

49:17
    Švýcarsko se ještě tlačí kupředu. Další jeho útok ale brzdí postavení mimo hru.
    Patrik LAINE - 4:2

48:17
    Další trefa ve švýcarské síti. PATRIK LAINE dostal na levý kruh dobrý pas od pravého mantinelu a z první se nemýlil. Volný prostor v bráně van Pottelbergha trefil přesně. Asistence: Jesse Puljujarvi.

47:56
    Na ledě se začíná přiostřovat. Hráči jdou aktivněji do osobních soubojů.

46:49
    Mattila dostal další dobrý puk na levé křídlo, z dobré pozice ale mířil těsně mimo.

46:12
    Rychlý protiútok Finska zakonče střelou z pravého křídla. Brankář Švýcarska van Pottelberghe raději přeruší hru.

45:45
    Finové v plném počtu. Zároveň musel Vehvilainen kroti další dělovku Malgina z větší vzdálenosti.

45:15
    Střela kapitána Malgina od modré mířila těsně nad. Švýcaři útočném pásmu ale zůstanou i nadále.

44:02
    Finové se zatím dobře brání ve svém obranném pásmu.

43:44
    Za podražení je vyloučen Puljujarvi.

43:30
    Faul ve středním pásmu na Imposeho. Přesilovku budou hrát i Švýcaři.
    Aleks SAARELA - 3:2

42:54
    Finové využívají přesilovou hru a jdou zpět do vedení! Po rychlé souhře se puk dostal na pravý kruh k ALEKSIOVI SAARELOVI, který napřáhl a pohotově ho uklidil do švýcarské brány. Asistence: Joonas Niemela.

42:45
    Potrestán je Fuchs za hákování.

42:45
    Laine si od levého mantinelu vjel mezi kruhy do dobré střelecké šance, do zakončení se ale nedostal. Bude se totiž vylučovat.

41:55
    Marchon se z pravého kruhu snažil probít až ke střele, k finskému brankáři ho však jeho obránci nepustili.

41:23
    V plném počtu jsou již i Finové.

40:57
    Domácí celek se zatím nemůže usadit v pásmu a přesilovka se mu příliš nedaří.

40:20
    Švýcaři v plném počtu.

40:01

Druhá třetina je u konce, branku jsme v ní tentokrát neviděli. Hrál se však rychlý a pohledný hokej s několika šancemi na obou stranách. Ty největší měli Finové v závěru periody, kdy domácí celek byl více než minutu a půl ve třech, překlopit skóre na svoji skóre se však Finům nepodařilo. A tak se bude muset rozhodovat ve třetině třetí.

Další třetina začne přibližně v 20:50.

40:00

39:59
    Tlak Finů pokračuje, Švýcaři se ale dobře brání. Diváci jsou hrou svých mladíků uneseni a ve stoje povzbuzují své talentované miláčky.

39:28
    Z druhé vlny si na střelu najel Puljujarvi, trefil ale jen obránce před sebou.

39:08
    A navíc se bude vylučovat i na straně Finska. Za podražení je vyloučen Palmu.

39:08
    Drtivý finský zámek a ostřelování z každé pozice, skóre však zůstává neměnné.

38:18
    A teď to bude pro Švýcary krušné. Minutu a 44 vteřin, což je do konce třetiny, budou hrát ve třech! Vyloučen je Thurkauf za krosček.

38:02
    Přesilovka pro Finsko. Siegenthaler (SUI) je vyloučen za držení.

37:26
    Miranda si nabruslil středem útočného pásma až k bráně soupeře. Do zakončení se ale nakonec nedostal.

36:16
    Finové přidávají na obrátkách. Rána Mattily mířila o kousek nad břevno domácí brány.

35:15
    Pinana a jeho perfektní individuální akce. Šikovný Fin se dostal až mezi kruhy, kde mu však do rány na poslední chvíli padl jeden Švýcar.

33:52
    Impose se na levém křídle ke střele nedostal. Finové ho rychle obrali o puk.

33:10
    Dnešní utkání sleduje vyprodaná Bossard aréna čítající 7.015 diváků! Nový evropský rekord na šampionátu hokejistů do osmnácti let!

33:03
    Po střele Laineho mohl do prázdné brány dorážet puk jeho spoluhráč Puljujarvi, v jasné šanci ale nedokázal trefit skákající puk!

31:15
    Damien Riat si nabruslil mezi kruhy, v jasné šanci ale přestřelil finskou bránu a v publiku ti jen zadunělo.

31:01
    Střela Saarijarviho od modré končí v náruči pozorného brankáře Švýcarska.

30:38
    Švýcaři jsou ve druhé třetině aktivnějším týmem. Finové s nimi mají více problémů, než mohli před zápasem čekat.

29:21
    Důrazný Laine byl aktivní na hranici brankoviště soupeře, domácí hráči si však svého brankáře nenechali nenápadně osekávat a výsledkem je první drobnější potyčka v zápase. Vylučovat se ale kvůli ní nebude.

29:15
    Od levého mantinelu nahazoval puk na bránu Pinana, finský brankář však na puk dobře viděl a v poklidu zasahuje.

28:00
    Zmatky v brankovišti Švýcarska. Niemelovi se však skákající puk za dezorientovaného brankáře procpat nepodařilo.

27:04
    Dobrý puk dostal Saarela mezi kruhy, z první ho ale poslal jen do připraveného brankáře Švýcarska.

26:24
    Finové jsou v plném počtu a výrazný tlak Švýcarska bude moci o kousek opadnout.

25:38
    Malgin mohl poslat domácí celek do vedení! Kolem obránce se natlačit až před brankáře, jeho střela z dobré pozice však mířila těsně nad!

25:15
    Nattinen pálí od modré čáry ve vlastním oslabení. Jeho pokus byl ale zblokován domácím obráncem.

24:56
    Po tlaku v brankovišti Finska se již Švýcaři i jejich fanoušci radovali z třetí branky. Ta nakonec ale dle sudích nemůže být uznána, protože puk nepřešel brankovou čáru.

24:25
    Přesilovka tentokrát pro Švýcarsko. Saarela (FIN) je vyloučen za hákování.

24:15
    Vainio si od modré čáry sjel blíže k bráně Švýcarska, jeho pokus však nakonec po teči končí v ochranné síti.

23:40

23:30
    Švýcaři se zatím dobře brání.

22:29
    Přesilovka pro Finsko. Miranda je potrestán za vysokou hůl.

21:59
    Zakázané uvolnění tentokrát na straně Švýcarska. Buly se vrací před van Pottelbergha.

21:46
    Saarela a jeho pokus švihem z pravého kruhu. Rameno brankáře Švýcarska připraveno.

21:05
    Finové sice vyhráli buly ale následně poslali puk jen na zakázané uvolnění. Buly u jejich brankáře se bude opakovat.

20:45
    Zašlápnutý puk v útočném pásmu Švýcarska. Následovat bude buly po pravici Vehvilainena.

20:26
    Druhou třetinu začínají Švýcaři usazeni v útočném pásmu.

20:01

První třetina je u konce, viděli jsme v ní po dvou gólech na každé straně. Nejprve se již ve druhé minutě dostali do vedení Finové, v průběhu třetiny však dokázali domácí Švýcaři skóre překlopit na svoji stranu. To jim ale do první přestávky nevydrželo. V závěrečné minutě vrátil zápasu vyrovnané skóre Fin Laine.

Další třetina začne přibližně v 19:56.

20:00
    Patrik LAINE - 2:2

19:05
    Finové vzápětí bleskově srovnávají! Po pasu Saarely na levý kruh se pohotovou střelou do poloprázdné části domácí brány prosazuje PATRIK LAINE a vrací tak zápasu vyrovnané skóre. Asistence: Aleksi Saarela.

18:12
    Puljujarvi měl na holi svoji druhou branku v zápase! Po křižném pasu přes brankoviště však puk nedokázal procpat za přesouvajícího se brankáře Finska.
    Kristian SULESKI - 1:2

16:59
    Švýcaři ještě v první třetině obrací skóre utkání! U pravého mantinelu se k puku dostal KRISTIAN SULESKI, nahodil ho na bránu a ten nakonec zaplul až do finské sítě. Obrovská radost ve švýcarském Zugu! Asistence: Denis Malgin.

15:43
    Dobrý pokus Stadlera od modré, tečovaný puk proskákal brankovištěm Finska, nakonec ale zamířil těsně mimo.

15:01
    Střela Saarijarviho od modré a van Pottelberghe má puk ve své moci. Hra je přerušena.

14:10
    Impose dojel po pravém křídle vyražený puk, nahazoval ho do brankoviště, kde si ho málem do vlastní sítě srazil jeden z obránců Finska. Puk však nakonec zamířil jen těsně mimo tyčku.

13:35
    Mattila se snažil uplatnit důraz na brankovišti soupeře, domácí brankář však dostal puk pod svoji kontrolu a přerušuje hru.

12:39
    Saarijarvi se mezi kruhy otáčel po vyraženém puku, nakonec ho ale poslal jen těsně mimo levou tyč domácí branky.

11:37
    Holdener se z pravého křídla tlačil do další šance. Šikovný forvard domácího celku si najel na pravý kruh, jeho projektil ale mířil jen do hrudi připraveného finského brankáře.

11:18
    Před dotírajícím Imposem musí puk přikrýt finský brankář. Hra je přerušena, následuje vhazování po pravici Vehvilainena.

10:47
    Dobrý pokus Forrera z mezikruží, finský brankář si ale na střelu povyjel a zasahuje.

10:45
    Hra pokračuje plynule dále. Oba týmy jsou již v plném počtu, o něco aktivnější je stále tým Finska. Domácí Švýcaři, které podle hlášení žene vyprodaná Bossard Arena, zatím spoléhají hlavně na rychlá přečíslení a brejky.

07:45
    Tlak Finska v útočném pásmu zakončený střelou Mattily z pravého křídla. Švýcarský brankář kryje.

06:40
    První vyloučení v zápase. Saarijarvi (FIN) a Fuchs (SUI) inkasují každý dvě minuty za hrubost.

05:42
    Probudilo se i domácí publikum, které svůj tým žene kupředu. "Hop Schwiiz" – zní z dnes velmi dobře zaplněné Bossard Areny.
    Damien RIAT - 1:1

04:45
    Švýcarsko srovnává brankový stav duelu na 1:1! Po ráně od modré čáry se před brankářem Vehvilainenem zorientoval jako první DAMIEN RIAT a odražený puk pohotově doklepl do poloprázdné brány Finska. Asistence: Jonas Siegenthaler, Auguste Impose.

04:23
    Pokus Niemely z otočky z levého kruhu končí v ochranné síti nad bránou Švýcarska. Následuje vhazování v útočném pásmu Finska.

03:47
    Fin Puljujarvi chtěl přidat dnešní druhý gól, z pravého křídla střelou přes obránce však mířil jen do lapačky pozorného brankáře Švýcarska.

03:25
    Nahození Volejníčka od levého mantinelu, finský gólman má puk pevně ve své moci.

02:43
    Následně Švýcaři posílají puk přes všechny čáry na další zakázané uvolnění.

02:25
    Do dobré šance na druhé straně se tlačil domácí Riat, finská obrana ho ale na hranici brankoviště zpacifikovala a skóre se nemění.
    Jesse PULJUJARVI - 1:0

01:15
    Finsko otevírá gólový účet dnešního zápasu velmi šťastnou trefou! Na pravé křídlo si najel JESSE PULJUJARVI, přihrávkou do brankoviště hledal svého spoluhráče, puk si však nešťastně srazil beton do vlastní brány gólman van Pottelberghe. Asistence: Juuso Valimaki.

00:50
    Rána Vainia od modré čáry byla zblokována švýcarským obráncem. Následně Švýcaři vyhazují puk a zakázané uvolnění.

00:21
    První útok založili domácí Švýcaři, finská obrana však domácí mladíky nepustila ani ke střele.

00:01

Na ledě však již velmi slušně zaplněná Bossard Arena vítá hráče obou dvou týmů. Utkání bude moci brzy začít.

Utkání začne o osm minut opožděně z důvodu přímého přenosu do severní Ameriky.

Finsko: Vehvilainen (Rohatsch) – Leskinen, Saarijarvi, Niemelainen, Vainio, Mattila, Valimaki, Salo – Palmu, Tammela, Nattinen – Saarela, Puljujarvi, Laine – Bjorkqvist, Niemela, Mattila – Ruotsalainen, Tavernier, Piipponen.

Švýcarsko: van Pottelberghe (Muff) – Stadler, Siegenthaler, Suleski, Pinana, Bircher, Weber – Riat, Impose, Malgin (C) – Holdener, Hischier, Marchon – Volejníček, Thurkauf, Forrer – Miranda, Fuchs, Prassl.

Rozhodčí: Iverson (CAN), Rohatsch (GER) – Korba (SVK), Piche (CAN).

Statistiky obou týmů v základních skupinách

Finsko
    V sestavě Suomi se vyjímají dva hráči, kteří nasbírali devět bodů. Obránce Vili Saarijärvi má na kontě tři branky a celkem šest asistencí na branky svých spoluhráčů. Stejně bodů, akorát v opačném rozpoložení bodů se představil i Patrik Laine. Prvně jmenovaný by se měl zúčastnit letošního draftu na vyšších pozicích, Laine by si měl počkat až do příští sezóny.

Švýcarsko
    Nejproduktivnějším hokejistou v celku helvétského kříže byl Denis Malgin, který se prezentoval třemi úspěšnými trefami, u branek svých spoluhráčů asistoval dvakrát. Tento švýcarský rus je dokonce tipován jako dvacátý evropan, který bude letos draftován.

Jak už jsem psal, první vzájemný zápas skončil lépe pro celek Finska, což ovšem nemusí znamenat nic, protože právě švýcarští mladíci jsou ti, kteří jsou neskutečným způsobem nabuzeni. Bude velice zajímavé sledovat utkání, které nám poodkryje druhého finalistu letošního turnaje.

Finsko se ve své skupině umístilo na druhém místě. Jediným přemožitelem Finska byla Kanada, ačkoliv právě seveřané vedli po první třetině o dvě branky. Ve čtvrtfinále pak čekal na výběr finů slovenský celek, který dokázal porazit a zároveň neinkasovat.

Švýcarsko si ve skupině B připsalo pouhé dva body, a to po výhře nad Lotyšskem, které zdolali až v prodloužení. Právě s Finskem se helvétský kříž potkal již v základní skupině. Utkání skončilo lépe pro seveřany, kteří vyhráli 3:1. Ve čtvrtfinále se ale stalo něco, co jen málokdo čekal. Lídr skupiny A, Rusko dostalo od domácího celku neskutečnou lekci a prohrálo o ostudných pět branek! Švýcarští hokejoví fanoušci tedy mohli slavit nečekaný postup do boje o medaile.

Druhé semifinále bude ve Švýcarsku o něco sledovanější, než to první. Domácí celek, který senzačně vyřadil Rusko, se postaví proti nepříjemným Finům, kteří si poradili se slovenskými hokejisty.
    Seniorské MS začíná v Praze a Ostravě už za pár dní!

Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji 2015 se nezadržitelně blíží, do začátku zbývá už jen 6 dnů! Zkuste si tipnout – které týmy podle vás budou na medailových pozicích? :)Foto: Michal Eger

Posted by Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji 2015 on Saturday, April 25, 2015

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 19:00.

Pavel Kuba

Góly a asistencie: 2. Puljujarvi (Valimaki), 20. Laine (Saarela), 43. Saarela (Niemela), 49. Laine (Puljujarvi), 67. Saarela (Mattila) – 5. Riat (Siegenthaler, Impose), 17. Suleski (Malgin), 59. Hischier (Siegenthaler, Thurkauf), 60. Riat (Impose, Malgin)

Fínsko: Vehvilainen (Rohatsch) – Leskinen, Saarijarvi, Niemelainen, Vainio, Mattila, Valimaki, Salo – Palmu, Tammela, Nattinen – Saarela, Puljujarvi, Laine – Bjorkqvist, Niemela, Mattila – Ruotsalainen, Tavernier, Piipponen.
    Švajčiarsko: van Pottelberghe (Muff) – Stadler, Siegenthaler, Suleski, Pinana, Bircher, Weber – Riat, Impose, Malgin (C) – Holdener, Hischier, Marchon – Volejníček, Thurkauf, Forrer – Miranda, Fuchs, Prassl.

Rozhodca: Iverson (CAN), Rohatsch (GER) – Korba (SVK), Piche (CAN)