Feyenoord – GA Eagles 0:1 (kon.) | Heracles – Zwolle 2:0 (kon.) | Amsterdam – Breda 0:0 (kon.)
Utrecht – Twente 1:0 (kon.)
Ajax Amsterdam
0:0 (0:0)
NAC Breda
cz Nedeľa 19.04.2015, 14:30 • Amsterdam ArenA • Holandská Eredivisie

Po bezbrankové remíze, avšak ve druhém poločase místy doslova strhujícím tempu zápasu se s vámi loučím a přeji hezký zbytek nedělního odpoledne. (16:27:47)

Přímé kopy: 8 – 11

Utkání nakonec končí bez branek, což lze především ze strany Ajaxu považovat za velké selhání. Nikoliv však tragickou komplikaci v ligové tabulce, kde má Ajax své druhé místo téměř jisté. Naopak pro Bredu má bod z Amsterdam Areny cenu zlata. Ajax začal brát utkání zodpovědně až od třicáté minuty, v první půli si stihl vypracovat tři dobré šance, ale ani jednu neproměnil. Po přestávce už to byla ze strany domácích místy doslova smršť, kdy nechyběly stoprocentní gólovky, selhali však Sinkgraven (břevno), Kishna (brankář vykopával míč z čáry) i Andersen (samostatný nájezd zakončil střelou do gólmana). Mezitím měli neméně kvalitní šanci i hosté, Seuntjens ale netrefil prázdnou branku! Jednalo se však oproti mnoha šancím Ajaxu o jediný důležitý pokus, takže výsledek 0:0 lze jednoznačně hodnotit jako ztrátu dvou bodů pro Ajax.

90+3

90+3
    Míč po dlouhém nákopu v pokutovém území Bredy sice dlouho nebezpečně poskakoval, nakonec se ale Ajax nezmohl na víc než nepřesnou střelu čtyři metry od levé tyče.
    Červená karta pro Swertse

90+2
    Ani ne dvě minuty vydržel poslední střídající hráč Gill Swerts (NAC Breda) na hřišti. Nedaleko své šestnáctky se nebezpečně vrhl pod nohy soupeře a rozhodčí ani na vteřinu neváhal. Ukazuje Swertsovi červenou kartu!

90+1
    Rozhodčí Björn Kuipers ve druhém poločase nastavuje tři minuty.

90
    Střídání v týmu NAC Breda: ze hřiště odchází Divine Naah, přichází Gill Swerts.

89
    Hosté se navíc tlak Ajaxu budou snažit rozmělnit dalším taktickým střídáním.

88
    Do konce zápasu zbývají tři minuty plus případné nastavení. Ajax působí bezradně, dlouhými křížnými míči balon spíše ztrácí.

86
    Střídání v týmu NAC Breda: ze hřiště odchází Adnane Tighadouini, přichází Felitciano Zschusschen.

85
    Lucas Andersen zahazuje další stoprocentní šanci Ajaxu! Opravdu to vypadá, že favorit dnes hodlá body rozdávat. Jak jinak si vyložit situaci, kdy Andersen při samostatném postupu na branku trefí pouze brankáře Ten Rouwelaara.
    Další velká šance Ajaxu

83
    Ten Rouwelaar si připisuje další důležitý zákrok, který může hodně dopomoci k bodovému zisku. Proti střele Kishny z nulového úhlu vytasil na brankové čáře reflexivní zákrok nohou!

82
    Ani Kishnův centr z levé strany se nedostal dál než k prvnímu obránci.

81
    Ajax míchá s míčem okolo šestnáctky Bredy ze strany na stranu, oproti prvním desítkám minut druhé půle ale s o poznání menším zaujetím a rychlostí.

80
    Vypadá to, že největší šanci ke vstřelení branky hráči Ajaxu prováhali, nyní je zápas znovu zcela vyrovnaný, stejně jako v první třicetiminutovce zápasu.

79
    Střídání v týmu Ajax Amsterdam: ze hřiště odchází Daley Sinkgraven, přichází Ricardo Kishna.

78
    Střídání v týmu NAC Breda: ze hřiště odchází Mats Seuntjens, přichází Guyon Fernandez.

77
    V Amsterdam Areně se ze zápasu stává jedná velká honička z jedné strany hřiště na druhou. Rytmicky s týmy střídají v zahrávání rohových kopů. Nyní je na řadě Breda.

75
    A následuje standardka z druhé strany.

75
    Ajax se ale nevzdává. Rychle se probil před soupeřovu branku a vybojoval další roh.

74
    Cillessen však špatný centr skrývá v rukavicích.

74
    V začínající 74. minutě navíc budou Cillessenovu branku ohrožovat hosté z přímého kopu z levé strany hřiště.

73
    Standardní situace gól nepřinesla, Ajax navíc v posledních minutách ze svého tlaku polevil a stále ještě neskóroval.

72
    Střídání v týmu Ajax Amsterdam: ze hřiště odchází Riechedly Bazoer, přichází Thulani Serero.

72
    Van der Weg na poslední chvíli zasáhl před nabíhajícím El Ghazim. Rohový kop pro Ajax.

69
    A velice nebezpečná situace se nyní odehrála také na druhé straně, kde se ke střele dostal střídající Fischer. Brankáři Ten Rouwelaarovi se nelíbilo, že se domácí dostali s míčem údajně už do zámezí a vylil si na rozhodčích vztek. Žlutá karta je na místě.
    Breda se dostala do velmi nadějné šance

67
    Breda teď obranu Ajaxu rozebrala do posledního šroubku. Sarpong předkládal před branku na zcela osamoceného Seuntjense milimetrově přesnou přihrávku, útočník Bredy ale ve storpocentní tutovce před prázdnou brankou zamířil mimo!

65
    K dobré šanci se znovu dostal Ajax, brankou ale situace nekončí.

64
    Střídání v týmu Ajax Amsterdam: ze hřiště odchází Kolbeinn Sigþórsson, přichází Viktor Fischer.

64
    Nedbalou přihrávkou se Breda zbavila míče metr od pokutového území Ajaxu.

62
    El Ghazi se do hry zapojil z ofsajdového postavení.

60
    Ajax svůj výkon po přestávce rozhodně zlepšil, Breda se s míčem potkává jen sporadicky.

58
    Exekuce přímého kopu z necelých osmnácti metrů se ujal Sinkgraven a trefil břevno Ten Rouwelaarovy branky, jenž se po míči jen ohlédl!

57
    El Ghazi se snažil svým pohybem zlepšit palebnou pozici, byl však metr od pokutového území faulován. Ajax dostává výhodu standardky z velice nebezpečné pozice!

56
    Centr mířil jen na hlavu prvního bránícího hráče Ajaxu na přední tyči.

55
    Breda vybojovala svůj první rohový kop v zápase.

55
    Střela z kopaček domácích mířila několik metrů nad branku.

54
    Ajaxu to defenzivní postavení hráčů Bredy ulehčuje, žádné zkracování hřiště v jejich podání nevidíme.

53
    Ajax pojal druhým poločas zatím skutečně zodpovědně a tlačí se před branku Bredy, co to jen jde.

51
    Gólman hostů musí být ve střehu, šestnáctkou teď létá jeden nebezpečný centr za druhým.

50
    El Ghaziho centr z pravé strany jen prolétl šestnáctkou.

49
    Postupem času se míč vrací na kopačky Ajaxu, krátký pobyt před Ten Rouwelaarovou brankou ale nebezpečím nekončil.

47
    V úvodních vteřinách se míč pohybuje na kopčkách hráčů Bredy, kteří druhou půli rozehráli.

46

Druhý poločas začne přibližně v 15.32.

Který z týmů vyhraje druhý poločas?

Tipovat můžete do začátku 2. poločasu.

Ajax se v prvním dějství dlouho hledal, diváci v Amsterdam Areně sledovali spíše sérii rozcvičovacího baga a ne utkání nejvyšší nizozemské ligy a zápas slavného Ajaxu. To mělo za následek, že v první půlhodině zápasu byla aktivnější i sestupem ohrožená Breda. Ajax se zvedl až v poslední patnáctiminutovce, kdy na branku soupeře vyslal čtyři nebezpečné střely, z toho tři do prostoru tří tyčí. Tam přitom v první půlhodině nezamířila ani jedna střela z kopaček hráčů Ajaxu. Domácí, pokud nechtějí ztratit body s týmem zespodu tabulky, budou muset přidat.

45

45+1
    Hraje se už přes čas, Ajax ale dostává ještě možnost rozehrát pátý rohový kop v zápase.

45
    Rachid El Ghazi napřáhl ke střele ze střední vzdálenosti, trefil ale jen tyč upevňující síť za brankou.

44
    Sarpong se v samém závěru první půle snažil o průnik mezi dvěma hráči Ajaxu, přišel ale zkrátka. I o míč.

43
    Šance Bredy končí zdviženým praporkem asistenta rozhodčího Kuiperse. Ofsajd.

43
    Závěr prvního poločasu patří jednoznačně Ajaxu.

42
    U míče už jsou hosté.

42
    Rohové kopy: 4 – 0

41
    Ajax se dostal do ráže! Z dálky teď napřáhl Bazoer, ale Ten Rouwelaar svým tygřím skokem znovu spolehlivě zasáhl a vytěsnil míč na roh.

40
    Z následné standardky se Ajax dostal leda tak na vlastní polovinu hřiště.

40
    Ten Rouwelaar si připisuje prozatím nejtěžší zákrok zápasu, střelu, která ale možná mířila nad břevno, raději ve výskoku ještě přizvedl na rohový kop.

39
    Breda se podél pravé lajny dostala až k zakončení – pokud tak ovšem závěr akce lze nazvat. Míč útočníkovi Bredy tak trochu utekl a Cillessen ho skryl v rukavicích.

38
    Rozehrává hostující brankář Ten Rouwelaar.

37
    Hráči Ajaxu si zatím v soubojích jeden na jednoho příliš nevěří. El Ghazi místo průniku raději zvolil zpětnou přihrávku.

36
    Poslední minuty Breda jen mlčky sleduje kombinační hru Ajaxu, vyjma jedné situace vyloženě okolo půlící čáry, tedy v místech, kde hostům žádné nebezpečí nehrozí.

34
    Následný roh už ale jakékoliv nebezpečí postrádal.

33
    Konečně náznak slibné šance v podání Ajaxu. Sigþórssonova střela minula levou tyč o necelý metr, byla však cestou k bráně tečována a bude z toho rohový kop pro domácí.

33
    Ajax však se svou rozehrávkou nikterak nespěchá.

32
    Půlhodina zápasu je nenávratně za námi. Na hřišti se zatím téměř nic zajímavého nestalo, fanoušci si určitě představovali větší zábavu.

30
    Lucas Andersen se snažil probít k centrovanému míči mezi trojicí obránců Bredy, dopadl však jako sedláci u Chlumce.

28
    U míče jsou hráči Ajaxu, ovšem na první střelu do prostoru tří tyčí v jejich podání zatím čekáme marně.

27
    Fanoušci se zatím lehce neočekávaným průběhem zápasu nenechávají znepokojit a vytvářejí v Amsterdam Areně skvělou atmosféru.

26
    Tentokrát bude Sarpongova střela ze střední vzdálenosti ve statistikách započítána. Nebezpečností za ofsajdovou hlavičkou ale pokulhávala.

25
    Sinkgravenův centr před branku Bredy našel pouze hlavu stopera hostů.

24
    Zkrátka přišel také Ajax se svou standardkou z pravé strany.

23
    Van Rhijn znovu neuspěl při bránění soupeřova náběhu a nechal Tighadouiniho nebezpečně odcentrovat na Sarponga. Ten se zjevil před Cillessenem zcela sám a nebýt ofsajdu, největší šance dosavadního průběhu zápasu by dostala razítko "legální".

22
    Míč si našel cestu pouze do Cillessenových rukavic.

22
    Breda ale zůstává na polovině domácích, bude zahrávat přímý kop z více než 30 metrů.

21
    Van Rhijn si na Tighadouiniho nepřišel, ale centr hráče Bredy žádného ze spoluhráčů také nenašel.

19
    Druhou minutou Ajax nerušeně kombinuje a snaží se získat převahu zpátky na svou stranu, Breda se totiž stala aktivnějším a v rámci toho mála, co předvedla, také nebezpečnějším týmem.

17
    Ajax vhazuje na úrovni malého vápna Bredy.

15
    Adnane Tighadouini zkusil z velkého úhlu pozornost Cillessena, gólman Ajaxu si ale potíže způsobit nenechal.

15
    Ajax se aktivnějším přístupem Bredy nechal lehce ovlivnit a přešel spíše k defenzivní taktice.

14
    Ten Rouwelaar dlouhým nákopem jen odevzdal míč Ajaxu.

12
    Sinkgraven si teď hned dvakrát za sebou nechal zamotat hlavu od Sarponga, pro hosty z toho ale žádná výhoda nakonec nepramenila.

12
    Breda sice kombinuje na velmi malém prostoru, míč ale stále drží na svých kopačkách.

10
    S končící desátou minutou zápasu můžeme konstatovat, že k žádné šanci byť jen s náznakem gólových parametrů zatím nedošlo a že se oba celky více méně pravidelně střídají v držení míče a zakládání mnohdy nedokončených akcí.

9
    Breda se v posledních minutách začala více zapojovat do zápasového dění.

9
    V ofsajdovém postavení byl přistižen Tighadouini.

8
    Přihrávka do běhu na Van der Wega byla dlouhá, míč je v zámezí.

7
    Domácí ale míč rychle ztrácejí, novou akci rozjíždí žluto-černí od brankáře Ten Rouwelaara.

7
    Ajax vhazuje přímo nad svým rohovým praporkem.

6
    Utkání je zatím vedeno v hodně poklidném tempu. U míče Breda.

5
    Velmi jednoduchý zákrok si připisuje také druhé straně zatím odpočívající Cillessen.

4
    Při náběhu na centr se hráči Ajaxu dostali do ofsajdového postavení, zásah Ten Rouwelaara tedy byl zbytečný.

3
    Van der Weg fauloval u postranní čáry El Ghaziho. Ajax dostává výhodu přímého kopu nedaleko rohového praporku.

2
    Domácí poklidně kombinují okolo středové čáry a hosty nechávají běhat bez míče.

1
    O úvodní výkop se postarali hráči Ajaxu, jež budou v prvním poločase ohrožovat branku po levé straně.

1
    Zápas za okamžik začne.

-1
    Domácí Ajax nastupuje klasicky v červeno-bílém provedení, hosté z Bredy ve žlutých dresech a černých trenýrkách.

Který z týmů vyhraje první poločas?

Tipovat můžete do začátku 1. poločasu.

Ajax Amsterdam: Cillessen – van Rhijn, Veltman, N. Moisander, Riedewald – Bazoer, Klaassen, Sinkgraven – El Ghazi, Sigþórsson, Andersen.
    Náhradníci: Boer – Fischer, Schøne, Kishna, Viergever, Serero, van der Hoorn.

NAC Breda: ten Rouwelaar – Ligeon, Marcellis, Drost, van der Weg – Naah, de Kamps – Sarpong, de Zeeuw, Tighadouini – Seuntjens.
    Náhradníci: Babos – Zschusschen, Swerts, Borahsasar, De Roover, Fernandez, Matić.

Rozhodčí: Björn Kuipers.

Na podzim Ajax Bredu na její půdě doslova přejel, když ji uštědřil pětigólový příděl, na který domácí zvládli odpovědět pouze dvěma góly – oba dal Stipe Perica. Ještě větší přínos pro svůj tým ale znamenal hostující Sigthórsson, jenž zaznamenal hattrick. Jak si povede nyní?

NAC Breda je však zářným úkazem týmu, který už si nemůže vybírat, proti komu bude body sbírat, zkrátka musí. Momentálně se Breda nachází na první sestupové příčce, ale s realtivnímdosahem na pár týmu před sebou. Porážka s Ajaxem by ale tuto mezeru mohla nepříjemně zvětšit. Breda určitě bude chtít kousat, otázka je zda-li jí to Amsterdam ArenA a domácí tým umožní. Zřejmě nikoliv.

Ajax Amsterdam sezonu téměř jistě zakončí na druhém místě. Na třetí příčku má totiž náskok osmi bodů, na čelní pozici a PSV Eidhoven pak ztrácí bodů hned deset. To vše čtyři kola do konce sezony. I proto už může Ajax hrát bez většího tlaku, což se projevuje převážně vítěznými konci zápasů, které tu a tam doplní nějaká ta remíza. Poslední porážka amsterdamských se datuje až na samý počátek února. Zkrátka cokoliv jiného než vítězství – a to dost možná razantní – by bylo velkým překvapením.

31. kolo Eredivisie a zápas mezi Ajaxem Amsterdam a NAC Bredou přinese souboj kočky s myší. Jeden míří do Ligy mistrů, druhý zatím k sestupu.