Slovensko – Ukrajina 0:0 (kon.) | Anglicko – Nemecko 3:2 (kon.)
Slovensko
0:0 (0:0)
Ukrajina
Pondelok 30.03.2015, 17:30 • Zlaté Moravce • Reprezentácia U21

Zaujímavý zápas. Bez hluchých minút, v tempe, hráči išli ako píly. Keďže sa hralo o česť a nie o body, taktika zostala na druhom mieste, prioritou oboch mužstiev bola ofenzíva. A teraz príde ten najväčší paradox, gól sme nevideli.

Ak sa na stretnutie pozeráme slovenskou optikou, Škrtel i Hamšík môžu spávať pokojne. Majú svojich dôstojných nástupcov. Je predčasné v tejto chvíli ukazovať na niekoho prstom a vyzdvihovať ho. Slovenská 21ka podala kolektívny výkon a ukázala, že po Galádovcoch majú šancu urobiť dieru do sveta aj Hapalovci. (19:26:17)

90+1
    Škriniar na Bera a už sme dvíhali ruky nad hlavu po jeho spätnom centri, no hostia vykopli na roh, po ňom gólová hlavička Králika netrafila odkrytý roh brány.

90
    +2 minútky nadstavený čas.

89
    Bero so Zreľákom a na druhej strane Jurčenko zahodili zrejme posledné šance zápasu.

89
    Milan Škriniar za faul.

88
    V závere zápasu hosťom podkuruje najmä Bero, ktorý prišiel v priebehu zápasu a má množstvo energie a chuti.

87
    Jaaaaaaaaaaj. Ivan zaváhal po skvelej prihrávke Bera. Špekuloval s ňou ako Beta s tyčou, až kým mu ju Migunov sklzom neodkopol.

85
    Filimonov na ukrajinskej strane za faul.

85
    Ďuriš v strede ihriska vynikajúco spracoval loptu na prsia, po jeho akcii príliš vysoká prihrávka od Ivana na Zreľáka.

83
    Veľká slovenská nádej Mihálik znova robí starosti Ukrajincom na ich pravej strane, vybojoval pre nás v poradí trinásty roh.

82
    Hromadné striedania v oboch mužstvách spôsobili, že teraz hrajú proti sebe úplne iné celky než na začiatku. Takže kým sa orchestre zladia a zohrajú, bude už zrejme koniec.

81
    Masový presun veží do šestnástky hostí, naši majú štandardku po faule na Ivana zo Sampdorie Janov.

79
    Fuuuuuuuuuu, to sme si vydýchli. Za rýchlym Chlovasom zostala len ohnivá čiara, našťastie ho Hruška dvakrát po sebe vychytal.

77
    Dobrá typologická dvojka bez kormidelníka v našom útoku – vrtký a rýchly Zreľák plus 192 cm vysoká veža Ďuriš.

77
    Filimonov pálil vysoko nad bránu, smer Majka z Gurunu.

75
    Hra upadla do priemerného priemeru.

74
    V Zlatých Moravciach súboj sleduje 1189 divákov, sú zlatí, že prišli povzbudzovať aj v tomto nevľúdnom aprílovom počasí.

73
    Ukrajinčan Chachua (áno, naozaj sa tak volá) vystriedal Gorbunova (iné zdroje píšu aj Horbunov).

70
    Prvá žltá pre Slovákov, inkasoval ju Mazáň.

68
    Chrien a Brigant uvoľnili svoje miesta Ďurišovi a Berovi.

67
    Kapitán hostí Jurčenko exceluje. Najskôr pätičkou fantasticky uvoľnil Bezborodka, ktorý mu prihrávku vrátil a Jurčenko nastrelil iba Mazáňa.

66
    Brigant nádherne posadil centrom loptu na hlavu Košičana Huka, no ten bol z toho taký vyhúkaný, že hlavičkoval nad.

65
    Brankár Šermeta sa poriadne natiahol po strele Mazáňa. Kopeme roh, na ne vedieme 11:0

63
    Zreľák i Chrien zaváhali v šestnástke, ani sme nevystrelili, hoci obaja naši kanonieri boli v dobrých pozíciách, no zaváhali. A poznáte to: kto zaváha, ten neskóruje.

61
    Striedanie na ukrajinskej strane: Bezborodko a Chlobas nahradili Petrjaka s Choblenkom.

60
    Dvojité striedanie v slovenskom mužstve: odišli Lupčo a Lobotka, na ich miesta Ivan a Huk.

58
    Na oboch stranách šancí ako maku, no gólov ako čerešní v zime.

57
    Brankár Hruška sa vyznamenal po strele Choblenka z hranice šestnástky.

55
    Na Brigantov center si nabehol Zreľák, ale tiesnený loptu nezasiahol a Mihálika pri vzdialenejšej žrdi vychytal Šermeta.

53
    Brigant patrí takisto medzi našich excelentných driblérov, po svojich kľučkách získal pre slovenské farby rohový kop. Rozohráva Lupčo, Chrien zahlavičkoval v záklone vedľa.

51
    Na druhej strane okamžite pohrozili Ukrajinčania, Gryn vnikol do šestnástky a jedovkou a la Paľo Diňa zazvonil na brvne.

50
    Šošoni v akcii. Kúzelník s loptou Mihálik sa preštrikoval pomedzi ukrajinské kužele, postrčil loptu Lupčovi, jeho pokus z hranice šestnástky išiel tesne vedľa.

49
    Nepodarený rohový kop, lopta na zadnú žrď bez dotyku končí za bránkovou čiarou.

48
    Brigant vybojoval roh, ktorého sa ujme tradičný exekútor Lobotka. Mihálikova strela tečovaná, rohový kop sa zopakuje.

47
    Najlepší hráč hostí, legionár z Bayeru Leverkusen Jurčenko, rozohral štandardku do nášho pokutového územia, lopta pridlhá na všetkých, končí za bránkovou čiarou.

46
    V mužstve Slovenska slovanista Kotula nahradil Šatku (Newcastle) a žilinčan Králik Valjenta z Ternany.

46
    My sme vystriedali dvoch hráčov cez prestávku, Ukrajinčania troch.

- vzruch a šance na oboch stranách
    - skvelé individuálne výkony (Mihálik, Lobotka – Jučenko, Gorbunov)

45

44
    Hrá sa pred ukrajinskou bránou. My musíme hrať do plných, Ukrajinci chodia do brejkov. Peknú krídelnú akciu teraz ukázal Petrjak. Nie je síce rugbista, ale na hlave má rovnakú ochrannú prilbu, ako Peter Čech v Chelsea.

43
    Gritsenko po rohu Lobotku pri žrdi chytil "koníček" hlavou v podaní Chriena.

42
    Ukrajinci predviedli akciu snov. Po narážačkách po osi Gorbunov – Petrjak po pätičke Jurčenka z pár metrov pálil Gorbunov nad bránu.

41
    Mihálik vysúval v šestnástke Mazáňa, no ten jeho úmysel nepochopil.

40
    Chrien sa na ľavej strane individuálne nepresadil a keď mu na pomoc prišiel Zreľák, v rohu ihriska sa čerstvý slovanista dopustil nedovoleného zákroku.

38
    Horbunov pálil ako z kanóna z 18 metrov, presne do stredu brány, kde stál pripravený Hruška, chytenie lopty preňho nebola fuška.

37
    Kopeme piaty rohový kop, Ukrajinci nemali k dispozícii ani jeden. Signál nám tentoraz nevyšiel, získali sme len autové vhadzovanie.

36
    Po Zreľákovom uvoľnení do 16ky Lupčo v obrovskej šanci, v poslednej chvíli mu loptu ukopol Boldenkov, no len k Brigantovi, žiaľ ten loptu zluftoval. Škoda preškoda.

34
    Lobotka si chodí pre všetky lopty, je ústrednou postavou nášho mužstva, pretože nerozohráva len do nohy alebo alibisticky dozadu či do šírky, ale snaží sa hrať priamočiaro.

32
    Možno je priskoro na takéto súdy, ale rozhodne vidno rukopis trénera Hapala. Systém a organizácia hry, herná disciplína, to sú dosiaľ naše najväčšie tromfy. Skvelé pokračovanie práce trénera Ivana Galáda.

31
    Aktívnym pressingom nepúšťame hostí z ich obrannej polovice.

30
    Dančenko za faul na Mihálika.

28
    Zraneného Borilka strieda v mužstve Ukrajiny ďalší útočník Gryn.

27
    Už som ako pokazený gramofón, ale rád to zopakujem. Príjemný pocit sledovať hru našich. Kolmice, pohyb, individuálne prieniky, organizácia hry = zatiaľ všetko na jednotku.

26
    Lobotku nám mladí Ukrajinci okopávajú ako zemiaky.

25
    Ľavý obrancov Ukrajiny Mihunov sa musí nedať nechať ošetriť za čiarou, po zrážke má rozbitý nos.

23
    Mohli sme inkasovať. Cheblenko a Gorbunov sa dostali na dostrel, prvú strelu debutant Hruška vyrazil a druhá smerovala tesne vedľa.

21
    Po hlavičkovom súboji ošetrovanie dvoch hráčov, ktorí sa zrazili – na ukrajinskej strane Borilko, na našej Škriniar.

20
    Ľavačka Mazáňa zarotovala loptu na kapitána Adama Zreľáka, ten ju iba jemne lízol a nasmeroval tesne vedľa svätyne gólmana Gritsenka.

19
    Fúkať prestalo, vetry Ukrajincom robia naše rýchle a presné kombinácie. Faul na Lupča, hostia sa vo svojej bezradnosti často uchyľujú k faulom.

18
    Ukrajincov nepúšťame do ničoho, v úvode síce vystrkovali rožky, ale teraz sme im pristrihli krídla.

16
    Diváci tlieskajú, výkon slovenských juniorov sa im páči aj v pomerne studenom počasí, i keď teraz vykuklo zubaté slniečko.

15
    Radosť sledovať ofenzívu našich chlapcov, hráme perfektne.

14
    Našim takmer vyšiel perfektný nacvičený signál. Po Mazáňovej rozohrávke hlavičkoval do skrumáže Škriniar, hostia nevedeli kam skôr skočiť, so šťastím odvrátili na roh, po ktorom Valjent hlavou nasmeroval loptu len do jedného z obrancov hostí. Klobúk dolu, ako máme nacvičené štandardky!

13
    Lobotka a Mazáň pri štandardke.

13
    Faul na Mihálika, štandardka tesne za pokutovým územím Ukrajincov.

12
    Motorom nášho mužstva jednoznačne Lobotka, klasický špílmacher.

10
    Po Chrienovom prieniku z ľavej strany a následnej trme vrme v šestnástke hostí tečovaná Šatkova strela len tesne minula ľavú žrď Gritsenkovej brány.

9
    Mazáňov center zo štandardky odvrátil hlavou Boldenko.

7
    Petrjak za faul.

6
    Už od úvodného hvizdu je jasné, že Ukrajina 21 je úplne iné kafe než Nórsko 23. Rozhodne vyšší futbalový level hostí.

5
    Takmer sme si dali vlastný gól. Po centri Dančenka zle zasiahol loptu pri odkope Šatka a iba nastrelil na čiare stojaceho vlastného brankára Hrušku. Uf, to sme si vydýchli.

4
    Brankár Hruška perfektne zasiahol proti strele Jurčenka.

3
    Po rohovom kope zostal ležať v hosťujúcej šestnástke otrasený Škriniar.

2
    Martin Chrien trielil sám na brankára, no tiesnený stopérom hostí namieril len do brankára, namiesto našej radosti je z toho len rohový klop.

2
    Faul na prenikajúceho Lobotku, po rozohrávke centroval zľava Mazáň, lopta v náručí brankára Gritsenka.

1
    Naši juniori nastúpili v modrých farbách, Ukrajinci v žltom.

1
    Výkop majú slovenské futbalové nádeje.

1

Povzbudení postupom do finále dlhodobej medzinárodnej súťaže sa predstavia Slováci dnes v prípravnom stretnutí v Zlatých Moravciach proti tímu Ukrajiny U21.

Tréner Pavel Hapal už po stretnutí v Myjave avizoval, že zápas s prívlastkom priateľský je preňho ďalšou ostrou skúškou. "Budeme sa snažiť nadviazať na hru a výsledok z prvého zápasu, duel berieme s plnou vážnosťou a nič na tom nemení ani skutočnosť, že priestor dostanú ďalší hráči aktuálneho kádra a to nesmieme zabúdať ani na devätnástkarov, ktorí patria do širšieho kádra 21-ky," povedal smerom k dnešnému duelu tréner Pavel Hapal.

Kapitán Milan Škriniar avizoval opäť cieľ odchádzať z ihriska s víťazstvom. "V zápase proti Nórom sme sa presvedčili, že môžeme uspieť aj proti starším a fyzicky silnejším súperom, rovnako zodpovedne sa chceme pripraviť aj na duel s Ukrajinou a uspieť aj v druhom zápase," hovoril smerom k dnešnému stretnutiu autor dvoch gólov do siete Nórska.

Proti nášmu mužstvu nastúpi tím Ukrajiny vedený Sergejom Kovalcom. Nám dobre známy tréner z pôsobenia v Tatrane Prešov (v roku 2012) priviedol na Slovensko mužstvo zložené prevažne z hráčov domácej ligy. Najpočetnejšie zastúpenie v aktuálnom kádri majú tradičné ukrajinské kluby Dnipro Dneproterovsk (5 hráčov), Dynamo Kyjev (4) a Šachťar Doneck (3), jediným legionárom je stredopoliar nemeckého Bayeru Leverkusen Vladlen Jurčenko.

Juraj Kotula (ŠK Slovan Bratislava)
    Timotej Záhumenský (ŽP Šport Podbrezová)
    Róbert Mazáň (TS Podbeskidzie Bielsko-Biala)

Tomáš Huk (MFK Košice)
    Martin Chrien (SK Dynamo České Budějovice)

Michal Klec (MŠK Žilina)
    Jozef-Šimon Turík (MFK Zemplín Michalovce)
    Július Szöke (ŽP Šport Podbrezová)
    Michal Faško (FK Dukla Banská Bystrica)

ÚTOČNÍCI
    Jakub Kosorín (FK Senica)
    Roman Sabler (FC DAC 1904 Dunajská Streda)

tréner brankárov

Novo sa tvoriaca slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov postúpila do finále dlhodobého medzinárodného turnaja Challenge Trophy 2013/2015

Pri trénerskom debute Pavla Hapala zdolala vo štvrtok v Myjave Nórsko 4:1 a vo finále si zahrá 14. júna v ešte nešpecifikovanom dejisku s Tureckom. To už v stredu vyradilo po rozstrele zo značky 11 m Talianov (2:2 po predĺžení).

V pondelok 30. marca sa Slováci stretnú v ďalšom prípravnom zápase v Zlatých Moravciach s rovesníkmi z Ukrajiny. Slováci už v rámci Challenge Trophy s Tureckom hrali, 5. marca minulého roku remizovali na jeho pôde 4:4.

Slovensko "21" – Nórsko "23" 4:1 (2:0)

Góly: 7. a 90.+3 Škriniar, 31. Bero, 76. Valjent – 67. Strandberg
    ŽK: Mazáň, Duga – Nilsen, Börven
    ČK: 80. Wikheim (Nór.)
    R: Obredovič (Slov.), 2495 divákov

SLOVENSKO "21": Kira – Šatka, Niňaj (46. Valjent), Škriniar, Mazáň – Lobotka – Brigant (82. Duga), Bero (89. Ľupčo), Ivan (62. Chrien), Mihalík – Ďuriš (62. Šafranko)

NÓRSKO "23": Cramer – Skjelvik, Gabrielsen, Strandberg, Svensson – Wikheim, Berntsen (68. Gunnarsson), Nilsen (79. Ödegaard), De Lanlay (89. Midstjö) – Börven, Keita (33. Tripič)

Na útulnom a pekne zaplnenom myjavskom štadióne prebrali po úvodnom spoznávaní sa opraty domáci. Tí hrali sebavedomo, kombinačne a o čosi starším Nórom nedávali priestor k ničomu. Už v 7. minúte otvorili skóre, keď Žilinčan Škriniar nezadržateľne hlavičkoval od hornej žrde do siete po výbornom centri z priameho kopu. Domáci mali hru pod kontrolou, diktovali tempo, v 12. minúte sa rútil do šance Ďuriš, jeho "špicák" šiel ale vedľa. V 23. minúte strieľal z nádejnej pozície nepresne Ivan, Nóri z ojedinelej akcie, po chybe v slovenskej rozohrávke pohrozili v 30. minúte, ale Keitov obstrel išiel mimo. Okamžite ale odpovedali Slováci, po chybnej rozohrávke hostí si do šance v nájazde nabehol Bero a rutinérsky zvýšil na 2:0. V 35. minúte ešte opäť Ivan strieľal nepresne a tak polčas vyznel pre SR 21 pomerom 2:0.

Hapal poslal do druhého dejstva namiesto Niňaja Valjenta. Hralo sa viac medzi 16-kami, v 53. minúte Nóri domácej obrane zavarili, ale trma-vrma pred bránou Kiru zostala bez gólového efektu. Nóri mali viac loptu na kopačkách ako v prvom dejstve, Slováci pozorne bránili a čakali na brejk. Hostia mohli udrieť v 58. minúte, ale nebezpečný pokus Börvena zostal nevyužitý. Potom sa domáci na chvíľu prebrali z útlmu a pritlačili, paradoxne inkasovali po rohu a hlavičke stopéra hostí Strandberga v 67. minúte. A rovnako mohli opäť z rohu dostať gól aj o tri minútky, no lopta išla mimo. Domáci tím síce opticky strácal, ale gólovo bol efektívny, keď v 76. minúte po rohu na zadnej žrdi úplne osamotený Valjent s pokojom zakončil do odkrytej bránky – 3:1. V 80. minúte po úplne nezmyselnom tvrdom faule v strede poľa na Lobotku dostal okamžitú červenú kartu Wikheim a domáci už zápas v presile pokojne dotiahli do víťazného konca, keď v nadstavenom čase prikrášlil ešte druhým gólom zápase výsledok Škriniar opäť po štandardnej situácii.

HLASY PO ZÁPASE:

Pavel Hapal (tréner SR "21"): "Som rád, že sa chlapcom zápas vydaril, na začiatku zápasu boli trochu nervózny, vedeli, že nastúpia proti starším hráčom. Videli sme niekoľko veľmi dobrých výkonov, ktoré si pýtajú pochvalu,hráčom sme zdôrazňovali, že štandardky môžu rozhodnúť a dnes nám pomohli k víťazstvu. Hráči počas celého zápasu chceli hrať svoju hru a dosiahli zaslúžené víťazstvo."

Milan Škriniar (strelec dvoch góloch SR "21"): "Odohrali sme bojovný zápas, bolo to najmä o súbojoch, myslím, že sme podali dobrý kolektívny výkon. Ak chcú stopéri streliť gól, musia sa dobre orientovať pri štandardných situáciách, na medzinárodnej scéne sa mi podarilo prvýkrát streliť dva góly v zápase. Možno mi pomohla kapitánska páska, cítil som väčšiu zodpovednosť."

Matúš Bero (autor gólu SR): "Dali sme štyri góly za Slovensko, bol to náš prvý zápas, pocity sú vynikajúce. Samozrejme, máme stále veľa práce pred sebou, bolo vidieť, že sme trochu nezohratí, ale výsledok 4:1 je pre nás vynikajúci a znamená postup do finále. Gólu predchádzal vyhratý súboj Mazáňa, lopta sa odrazila ku mne, postupoval som sám na brankára. V poslednom období som mal trochu problémy s efektivitou, ale veril som si a padlo to tam."

Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 17:30.

Góly:

Karty:   70. Mazáň (SVK), 89. Škriniar (SVK) – 7. Petrjak (UKR), 30. Dančenko (UKR), 85. Filimonov (UKR)

Slovensko: 12 Hruška – 13 Šatka (46. Kotula), 4 Valjent (46. Králik), 3 Škriniar, 14 Mazáň – 20 Lupčo (60. Huk), 6 Lobotka (60. Ivan), 8 Chrien (68. Bero) – 10 Brigant (68. Ďuriš), 15 Zreľák (C), 7 Mihálik
    Ukrajina: 23 Gritsenko (46. Šermeta) – 8 Dančenko, 5 Boldenkov, 6 Gorbunov, 2 Migunov – 14 Petrjak (61. Cholbas), 10 Jurčenko (C), 13 Azatskij, 15 Choblenko (61. Bezborodko), 17 Vasiljev (46. Filimonov) – 18 Barilko (28. Gryn)

Rozhodca: Pelikán (Česko)