Bielorusko – Brazília 29:34 (kon.) | Španielsko – Čile 37:16 (kon.) | Slovinsko – Katar 29:31 (kon.)
Bosna a Hercegovina – Macedónsko 22:25 (kon.) | Chorvátsko – Irán 41:22 (kon.) | Rakousko – Tunisko 25:25 (kon.)
Španielsko
37:16 (14:7)
Čile
cz Pondelok 19.01.2015, 15:00 • Duhail Handball Sports Hall, Dauhá (Katar) • Majstrovstvá sveta mužov

Španělsko zatím na tomhle mistrovství nijak nezáří, své soupeře rozhodně nedrtí nějakým výrazným rozdílem. Proti němu nyní bude stát Chile, které je možná vůbec tím největším outsiderem skupiny. Evropský celek by ale rozhodně neměl nic podcenit.

Španělsko se zatím utkalo s Brazílií a Běloruskem a míří za první příčkou ve skupině. Připsalo si sice povinné dvě vítězství, ale především ta proti Brazílii se nerodila vůbec snadno. Po poločase vedlo jen o gól, nakonec vyhrálo o pouhé dva. Bělorusové se Španěly prohráli pouze o pět gólů.

Chile na úvod prohrálo vysoko s favorizovaným Slovinskem, proti domácímu Kataru už předvedlo o dost lepší výkon, ale stejně mu to na úspěch nestačilo. Díky nejhoršímu skóre je také aktuálně poslední ve skupině. Pořád má ale šanci postoupit dál.

Utkání se sehraje v hale Duhail Handball Sports Hall v Dauhá, která má kapacitu 5500 diváků a byla postavená právě kvůli tomuto šampionátu.

Španělsko: Rocas, Maqueda, Tomás, Entrerrios, Sierra, Aguinagalde, Ugalde, Andreu, Rodríguez, Caňellas, Morros de Argila, García, Rivera, Guardiola, Pérez de Vargas, Dujshebaev

Chile: Barrientos, Ceballos, Jofre, Díaz, Reyes, Caniu, Callejas, Moll Ramírez, E. Salinas, Araya, Del Rio, Oliva, R. Salinas, Salazar, Frelijj, Oneto

Rozhodčí: Lee, Koo (oba KOR).

1
    Utkání právě začalo. (0:0)

2
    Rocas se z nařízené sedmičky neprosadil. Trefil totiž pouze brankovou konstrukci. (0:0)

2
    Zatím jsme neviděli jediný úspěšný útok. Na gól tak stále čekáme. (0:0)

3
    Rocas sice dostal míč do sítě po rychlém brejku, ale pouze s přešlapem. Branka není uznána. (0:0)

4
    Uběhly čtyři minuty a zatím žádný z celků nedominuje. Pořád platí, že čekáme na úvodní branku. (0:0)

5
    Frelijj nakonec rozlouskl otázku bezbrankového stavu. Chile se ujímá vedení. (0:1)

6
    Tomás sedmimetrový hod neproměnil. Trefil pouze připraveného gólmana Olivu. (0:1)

6
    Až po pěti a půl minutách se Španělsko gólově prosadilo. Střelou ze střední vzdálenosti se prosadil Entrerrios. (1:1)

7
    Rocas byl na křídle úplně volný a zakončil pod nohy brankáře Olivy. (2:1)

9
    García si počkal, až co udělá Oliva, a ze sedmičky poslal míče přesně k tyčce. (3:1)

10
    Pérez de Vargas i Oliva předvádějí zatím výborné výkony mezi třemi tyčemi. I proto je skóre zápasu zatím velmi, velmi nízké. (3:1)

11
    Ugalde dostal přihrávku do běhu po brejku, skočil a zamířil přesně, kam potřeboval. (4:1)

11
    Oddechový čas pro hosty. (4:1)

12
    García rozehrál mizerně tenhle brejk, rozhodčí tak přerušili hru. A u míče nyní bude Chile. (4:1)

12
    Oneto se ocitl ve středu pole úplně sám, měl pak snadnou pozici před gólmanem Pérezem de Vargasem. (4:2)

13
    García to vzal na sebe. A zamířil míček přesně do šibenice. Tentokráte byl gólman Oliva bez šance. (5:2)

14
    Zase si Španělsko nepohlídalo střed pole. A Jofre trestal. Před Pérezem de Vargasem nezaváhal. (5:3)

15
    Mizernou rozehrávku Chile zachytil Ugalde, který si to naštrádoval sám na branku a ze své pozice se nemýlil. (6:3)

16
    Chile podniklo rychlý brejk, na jehož konci byl Ceballos. Jihoameričané snižují na rozdíl dvou gólů. (6:4)

17
    Rocas se ocitl na křídle zase osamocený a ani tentokráte nezaváhal. Oliva se proti němu mezi třemi tyčemi nevytáhl. (7:4)

18
    Maqueda zabojoval u lajny o ztracený míč spolu s Onetem, ale přitom tvrdě upadl na zem. Rozhodčí nechávají upravit palubovku. (7:4)

19
    Jofre a jeho další zásah do soupeřovy sítě. Chile zatím drží s favoritem utkání krok. (7:5)

20
    R. Salinas vystřelit z dálky, jeho pokus ale neměl šanci na úspěch. U míče zůstane Španělsko. (7:5)

20
    R. Salinas (CHL) obdržel od rozhodčích první žlutou kartu tohoto utkání. (7:5)

21
    Andreu byl dost tvrdě bráněný, i přesto se dokázal obtočit kolem soupeřů a zamířit do sítě gólmana Olivy. (8:5)

22
    Rocas je na křídle potřetí v zápase úspěšný. Odtud Španělsko může zahrozit vždycky. Chile musí tenhle prostor na levé straně obrany hlídat lépe. (9:5)

23
    Žlutou kartu nyní obdržel za nehezký faul Maqueda (ESP). (9:5)

24
    Maqueda zakončil brejk Španělska úspěšnou střelou. Desátý zásah pro jeho tým v tomto poločase. (10:5)

24
    Chilský trenér Fernando Capurro (CHL) obdržel za protesty žlutou kartu. S výkony sudích není zatím příliš spokojený. (10:5)

26
    Oneto se i přesto, že byl faulovaný, dokázal prosadit. Pérez de Vargas si na míč sáhl, ale marně. (10:6)

26
    Vyloučení na straně Španělska, vůbec první v tomto utkání. Odpočinout na dvě minuty si šel Caňellas (ESP). (10:6)

26
    Španělsko navyšuje náskok, prosadil se Rodríguez. (11:6)

27
    Španělsko díky Dujshebaevovi nakonec navyšuje náskok na dvojnásobný rozdíl! Teď se Španělsko začíná rozehrávat. (12:6)

28
    Andreu zaznamenal další gól svého týmu. Chile se už dobrých pár minut nedokáže prosadit střelecky, tedy až na Oneta. (13:6)

29
    Moll Ramírez dostal na pravé straně až příliš mnoho prostoru a usměrnil míč pohodlně za záda Péreze de Vargase. (13:7)

29
    Dujshebaev zamířil přesně k tyčce. A navrací Španělsku dvojnásobné vedení. (14:7)

30
    V závěru byl ještě vyloučený Andreu (ESP). Jen tři sekundy před koncem poločasu. (14:7)

30
    První poločas skončil. (14:7)

Španělsko má zatím tohle utkání pod kontrolou. Především se může spolehnout na pevnou defenzívu a skvělý výkon gólmana Péreze de Vargase, který několik šancí soupeře skvěle polapil. Čtyřiadvacetiletý gólman má skvělou bilanci, každou druhou střelu polapí! Jeho úspěšnost zkákroků je přesně na 50%.

Druhý poločas začne přibližně v 15:51.

31
    Začal druhý poločas. (14:7)

31
    Chile mělo dobrou možnost ke skórování, jenže Salazar svou střelu usměrnil pouze vedle brány. (14:7)

32
    Rivera prošel z levé strany až na hranici povoleného prostoru a ze šestky skóroval. (15:7)

33
    Dujshebaev a jeho třetí gól v tomto utkání. Parádní výkon od tohoto Španěla. Na co sáhne, to proměnil v branku. (16:7)

33
    Rivera se dokázal zase prosadit z křídla. Chile nemá obě strany vůbec pohlídané. (17:7)

34
    Callejas vzal vše na sebe, probil se do středu a sám před soupeřovou brankou nezaváhal. (17:8)

34
    Španělsko bleskově odpovědělo. Carcía zamířil přesně k tyčce. (18:8)

35
    Guardiola byl na konci rychlého brejku a bez problémů uspěl. Chile do tohoto poločasu nevstoupilo dobře. (19:8)

36
    Španělsko vede již o dvanáct branek. Poté, co Pérez de Vargas předvedl parádní zákrok, se na druhé straně prosadil Tomás. (20:8)

37
    Rivera se ze sedmičky nezmýlil. Obloučkem poslal míč přesně k tyči. (21:8)

38
    Skvělý, opravdu skvělý výkon gólmana Péreze de Vargase. Teď dokonce polapil i první sedmimetrový hod soupeře. Reyes selhal. (21:8)

39
    Tomás navýšil vedení. Tohle už vypadá na pořádný debakl Chile. (22:8)

39
    Frellij hezky naznačil střelu, bouchl si míčem o zem a pak překonal španělského brankáře Péreze de Vargase. (22:9)

40
    Andreu je dalším úspěšným střelcem španělského týmu. (23:9)

41
    Chile zaznamenává první úspěšnou sedmičku. Araya byl tím, kdo jí proměnil. (23:10)

41
    Dujshebaev se ocitl ve středu pole a odtud zamířil mezi nohy gólmana Olivy. (24:10)

42
    Chile se nyní malinko rozstřílelo, Frelijj chytl nějakou slinu. Asi on je právě nejlepším hráčem Chile. (24:11)

42
    García zamířil přesně do šibenice. Tohle byla parádní střela. Oliva neměl mezi třemi tyčemi žádnou šanci polapit. (25:11)

43
    Chile se sesypává jako domeček z karet. Tomás vyrazil do brejku a z něho se nemýlil. Chile je v obrovském srabu. (26:11)

43
    Oddechový čas pro hosty. (26:11)

44
    Rivera se k přihrávce nedostal, ta nebyl příliš přesná. I proto míč zachytit nedokázal. (26:11)

45
    Parádní přihrávka Garcíii na Riveru. Předal mu míč za zády. A jeho spoluhráč pak šancí nepohrdl. (27:11)

46
    Araya dostal přihrávku do středu, zamířil a svou šanci proměnil. (27:12)

46
    Tomáš bleskově odpověděl. Naskočil si a levačkou poslal balón přesně do šibenice. (28:12)

47
    Barrientos v brance Chile nyní čaruje. A vychytal nakonec Riveru v tutovce. Alespoň tenhle moment by mohl Chile vybudit k lepšímu výkonu. (28:12)

47
    Tomás zase selhal v naprosté tutovce! Trefil totiž pouze tyčku. (28:12)

48
    Šestý gól pro Riveru v tomto utkání. Na levé straně byl úplně sám, podél Barrientose zamířil na bližší tyčku. (29:12)

49
    Další brejk Španělska. Andreu se pak nemohl zmýlit. Obrana Chile hoří jako papír, ve druhém poločase neustále. (30:12)

49
    Garcíova parádní střela zápěstím se přesně vešla mezi tři tyče Barrientose. (31:12)

50
    Začíná to být velká exhibice ze strany španělského celku. Opět rozehrál rychlý brejk a Ugalde před Barrientosem zase nezaváhal. (32:12)

51
    Tentokráte Španělsko předvedlo hezkou kombinaci. A také Aguinagalde se nakonec zapsal do listiny střelců. (33:12)

52
    Araya si připsal na své konto další proměněnou sedmičku. Chile po opravdu hodně dlouhé době skórovalo. (33:13)

53
    Díaz se dostal k odraženému míči, prodral se středem a z výskoku pěkně zakončil. (33:14)

54
    Caniu dostal dlouhou přihrávku do středu, brankář Pérez de Vargas špatně vyběhl, takže Chilan pak skóroval do prázdné branky. (33:15)

55
    Díaz se svou střelou z úhlu neuspěl, na druhé straně pálil García pouze nad branku Barrientose. (33:15)

56
    Pérez de Vargas vylepšil svou bilanci úspěšných zákroků díky tomuto zásahu na 52%! (33:15)

56
    Rocas (ESP) je prvním vyloučeným tohoto poločasu. Doposud se utkání odehrávalo bez nějakých ostřejších faulů či emocí. (33:15)

57
    Pérez de Vargas chytá prostě parádně. Teď dokonce zlikvidoval únik soupeře. Polapí více jak každou druhou střelu. (33:15)

57
    Vyloučení na straně Chile, Díaz (CHI) se dopustil tvrdého faulu proti soupeři, když střílel. (33:15)

57
    Následný sedmimetrový hod proměnil bez problémů Rivera. (34:15)

59
    Ugalde dostal přihrávku na křídlo a odtud přeloboval vyběhnuvšího brankáře Barrientose. (35:15)

59
    Chile snížilo v závěru stav, a to díky povedené akci, po níž skóroval Reyes. (35:16)

60
    Ugalde navýšil náskok Španělska na dvacet gólů! Do konce utkání zbývá nějaká čtvrtminutka. (36:16)

60
    Tak ještě jeden brejk pro Španělsko, který úspěšně zakončil Ugalde. (37:16)

60
    Konec zápasu. (37:16)

Španělsko se se svým soupeřem vůbec nemazlilo a nadělilo mu celkem 37 branek. A protože soupeř skóroval jen šestnáctkrát, byl rozdíl mezi oběma týmy markantní. Chile se dokázalo držet snad jen dvacet minut, pak naprosto odpadlo. Frustroval je především gólman Pérez de Vargas, jehož úspěšnost zákroků přesáhla 50%.

Statistiky zápasu:

Španělsko: Rivera 7, Ugalde 6, Andreu 4, Tomás 4, García 4, Dujshebaev 4, Rocas 3, Maqueda 1, Entrerrios 1, Aguinagalde 1, Rodríguez 1, Guardiola 1

Chile: Araya 3, Frelijj 3, Oneto 2, Jofre 2, Moll Ramírez 1, Callejas 1, Caniu 1, Reyes 1, Díaz 1, Ceballos 1

Střely na bránu: 48 – 48
    Sedmimetrové hody: 3/5 – 2/3
    Žluté karty: 3 – 4
    Vyloučení: 3 – 1