Boston – NY Rangers 3:0 (kon.) | Buffalo – Minnesota 0:7 (kon.) | Philadelphia – Vancouver 0:4 (kon.)
Ottawa – Montreal 4:1 (kon.) | Tampa Bay – Edmonton 3:2 (kon.) | Florida – Colorado 2:4 (kon.)
St. Louis – Detroit 2:3 (po pr.) | Dallas – Winnipeg 1:2 (kon.) | Arizona – Calgary 1:4 (kon.)
San Jose – Toronto 3:1 (kon.)
St. Louis Blues
2:3 (0:0, 0:2, 2:0 - 0:1)
Detroit Red Wings
Piatok 16.01.2015, 02:00 • Scottrade Center, St. Louis • NHL

Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 02:00.

Vítam všetkých priaznivcov zámorského hokeja pri našom prenose zo zápasu kanadsko-americkej NHL.

V tomto dueli skrížia svoje hokejky hráči domáceho St. Louis Blues, ktorí na svojom ľade v Scottrade Center privítajú hokejistov Detroit Red Wings. Tieto tímy boli kedysi divíznymi rivalmi v Centrálnej divízii, no od minulej sezóny sa Detroit presťahoval do Východnej konferencie a tak sa tieto tímy v tomto ročníku súťaže stretávajú po prvýkrát až teraz. V minulej sezóne sa ich vzájomný zápas skončil víťazstvom Červených krídel v pomere 3-0, keď dva góly zaznamenal Justin Abdelkader a v bráne Detroitu nastúpil rovnako ako dnes Petr Mrázek. Bol to posledný zápas základnej časti.

ST. LOUIS

Domáci majú v posledných zápasoch priam fantastickú formu, keď už po tretíkrát v tejto sezóne ťahajú šnúru aspoň piatich víťazných zápasov. V poslednom zápase zdolali najhorší tím celej NHL Edmonton Oilers v pomere 4-2. V stredu oznámili Blues, že dali kanadskému brankárovi Brodeurovi týždňové voľno, aby porozmýšľal o svojej budúcnosti. Napriek svojej oslnivej sérii sú Bluesmani stále na tretej pozícii v rámci Centrálnej divízie za Predátormi a Jastrabmi z Chicaga. Otázny je štart útočníka Steva Otta, zatiaľ čo v bráne nastúpi Brian Elliott. Najproduktívnejším hráčom St. Louis so 46 bodmi je ruská hviezda a jedna z najväčších nádejí ruského hokeja Vladimir Tarasenko, ktorý je zároveň aj najlepším strelcom tímu, keď dokázal skórovať už 24 krát. Najlepším nahrávačom tímu je obranca Kevin Shattenirk, ktorý má už fantastických 30 nahrávok a je s 37 bodmi druhým najproduktívnejším hráčom svojho mužstva a patrí medzi najväčších favoritov na zisk Norrisovej trofeje pre najlepšieho obrancu ligy. Obaja spomínaní hráči sú nominovaní na Zápas hviezd, ktorý sa uskutoční 24. a 25. januára v Columbuse. V drese Bluesmanov nenájdeme žiadneho Slováka, hoci slovenské korene má Paul Stastny, syn legendárneho Petra Šťastného. Predsezónna posila St. Louis z tímu Colorado Avalanche má doteraz na svojom konte 24 bodov za 9 gólov a 15 asistencií. V posledných zápasoch sa do zostavy Blues prebojoval aj český hokejista Dmitri Jaškin, ktorý nastupuje vo formácii práve so Stastnym a doteraz si pripísal 7 kanadských bodov (4+3). Nastúpil však zatiaľ len do 18 zápasov.

DETROIT

Hostia v St. Louis odohrajú posledný zápas v rámci svojho šesťzápasového turné, v ktorom majú doteraz bilanciu tri víťazstvá a dve prehry. V poslednom zápase porazili Buffalo v pomere 3-1, kedy skvelý výkon podal už spomínaný mladý český gólman Mrázek, ktorý si na svoje konto pripísal 25 úspešných zákrokov. V tejto sezóne vychytal pre svoj tím v desiatich zápasoch šesť víťazstiev a ukázal sa ako dobrá náhrada za zraneného Jimmyho Howarda, ktorý bude mimo 2-4 týždne. Okrem gólmana Red Wings sú zranení aj Johan Franzen, Jakub Kindl, ďalší brankár Jonas Gustavsson a slovenský forward Tomáš Jurčo. Najproduktívnejším hráčom hostí je skúsený Švéd Henrik Zetterberg, ktorý má na svojom konte už 36 kanadských bodov. Kapitán Red Wings je zároveň najlepším nahrávačom svojho tímu, keď svojim spoluhráčom prihrával na gól už 26 krát. Najlepším strelcom tímu z Mesta Motorov je slovenský útočník Tomáš Tatar, ktorý napol sieť súperovej brány v tejto sezóne už 17 krát. Na svojom konte má aj 11 asistencií a je tak s 28 bodmi štvrtým najproduktívnejším hráčom Detroitu. Druhým Slovákom v kádri Red Wings je ďalší Tomáš. konkrétne Jurčo, ktorý má síce na svojom konte len 2 góly, no až 10 gólových asistencií a získal tak doteraz 12 kanadských bodov.

St. Louis Blues: Elliott (Allen)- Bouwmeester Pietrangelo, Steen Backes Oshie- Gunnarsson Shattenkirk, Schwartz Lehtera Tarasenko- Jackman Cole, Berglund Stastny Lindstrom- Ott Lapierre Reaves
    Tréner: Ken Hitchcock

Detroit Red Wings: Mrázek (McCollum)- Kronwall Ericsson, Zetterberg Datsyuk Abdelkader- Quincey DeKeyser, Tatar Sheahan Nyquist- Smith Ouellet, Weiss Helm Pulkkinen- Miller Andersson Glendening
    Tréner: Mike Babcock.

00:01

00:30
    Prvý útočný pokus St. Louis skončil na modrej čiare ofsajdovým postavením domáceho tímu.

01:13
    Jaden Schwartz vystrelil nenápadne spoza obrancu a puk takmer skončil za chrbátom Mrázeka, no ten si napokon so strelou poradil.

02:10
    Brendan Smith zakladal útok spoza vlastnej brány, ten ale skončil zakázaným uvoľnením.

02:46
    Brendan Smith neuniesol tvrdý atak od Steva Otta na jedného z jeho spoluhráčov a snažil sa o ručné vyriešenie situácie. Obaja kohúti dostali po dve minúty za údery. Hrá sa 4 na4.

04:00
    Lehtera robil svojim napádaním problémy hosťujúcej obrane, tá to však zvádla.

04:20
    Podrazenie (2min.)- Bouwmeester
    S útočnou snahou Helma si obranca Blues poradil len za cenu faulu.

05:04
    Strela hostí bola zblokovaná obranou St. Louis, ktorí sa zatiaľ bránia dobre.

05:25
    Krošček (2min.)- Weiss
    Úplne zbytočný faul útočníka Red Wings oberá jeho mužstvo o možnosť presilovej hry.

06:20
    Hráči St. Louis sú už v plnom počte a začína sa ich skrátená presilová hra.

07:25
    Domáci nevyužili krátku presilovku a stav tak naďalej ostáva bezgólový. Hostia sú zatiaľ bez strely na bránu.

08:30
    Boje v rohu za bránou St. Louis, prvú strelu na bránu si takmer pripísal Smith, jeho pokus bol však nepresný.

09:25
    Lindstrom sa snažil dostať puk pred bránu Red Wings, no tam bolo príliš veľa hráčov hostí a jeho pokus o nahrávku tak nebol úspešný.

10:20
    Datsyuk teraz odobral puk jednému z obrancov Blues, strieľal spomedzi kruhov, no tesne minul bránu.

11:15
    Druhá formácia Blues teraz narobila hosťom obrovské problémy, výborne sa ukázal najmä Vladimir Tarasenko.

11:56
    Po strele Lapierra od mantinelu Mrázek prikryl puk a radšej prerušil hru, lebo jeho spoluhráči sa dostávali pod tlak.

13:00
    Detroit sa zatiaľ nedokáže presadiť, najväčší problém majú s tým, ako dobre domáci bránia stredné pásmo.

13:55
    Držanie(2min.)- Tatar
    Útočný faul slovenského útočníka, ktorému sa to však nepáči, to ale na rozhodnutí nič nemení.

14:30
    Domáci zakladajú svoj útok a usadzujú sa v útočnom pásme.

14:52
    Strela Shattenkirka zrazená na ochrannú sieť.

15:55
    Detroit sa ubránil v oslabení a domáci tak nepotvrdili, že sú mužstvom s najlepšou presilovou hrou v lige.

16:40
    Po skončení oslabenia sa Red Wings zahryzli do súpera a snažia sa otvoriť skóre stretnutia. Prienik Datsyuka je ale teraz zastavený ofsajdom.

17:09
    Ofsajdové postavenie domácich teraz zachránilo Červené krídla pred Schwartzom, ktorý sa už-už dostával do šance.

18:10
    Berglund so Stastnym úradovali za bránou Detroitu, no tam všetko vyriešil Datsyuk skvelou defenzívnou prácou.

18:59
    Strela Backesa od modrej, ktorá však nebola razantná a Mrázek si s ňou poradil a prerušuje hru.

19:20
    Tarasenko veľmi zle riešil situáciu a Weiss sa dostal sám pred bránu domácich. Na druhej strane však o chvíľu Vladimir Tarasenko už ohrozil Mrázeka, ten si so všetkým poradil.

20:00

V prvej tretine sme nevideli žiadny gól, no zato sme videli až 5 vylúčených hráčov. Žiadna z presiloviek však neskončila gólom a brankári sú zatiaľ ústredné postavy tohto stretnutia. Treba však povedať, že podstatne viac práce mal doteraz český brankár v službách Red Wings Petr Mrázek, keďže Bluesmani prestrieľali v prvej tretine svojho súpera v pomere 9-2. Uvidíme, s čím vyrukujú obidva tímy do druhej tretiny.

Ďalšia tretina sa začne približne o 3:03 .

20:01

20:50
    Jori Lehtera sa krásne natlačil pred bránu, no nedokázal prekonať Mrázeka.

21:40
    Puk majú na hokejkách zatiaľ v podstate len hráči St. Louis. Vždy keď sa k nemu dostanú hostia musia rátať s tvrdou hrou do tela.

23:00
    Datsyuk sa pokúsil rozohrať útočnú akciu, no nepochopiteľne poslal puk na vlastnú striedačku.

23:45
    Zakázané uvoľnenie hostí a St. Louis tak získava útočné pásmo.

24:10
    Shattenkirk pekne prihrával pred bránu, ale žiadny z hráčov Blues nedokázal upratať puk do brány.

24:44
    Elliott schoval letiaci puk ponad jeho bránu do lapačky a upokojuje tak situáciu.

25:30
    Shattenkirk strieľal od modrej, strela však bola tečovaná a neskončila medzi tromi žrďami.

26:47
    Puk teraz skončil mimo hraciu plochu a vhadzovať sa bude v strednom pásme.

27:40
    Domáci sú opäť nasťahovaní pred bránou Detroitu, je to už taký tradičný obrázok pre dnešný zápas. Red Wings však bránia zatiaľ dobre a sú podporení spoľahlivým výkonom svojho brankára.

28:40
    Backes strieľal z priestoru medzi kruhmi, jeho strelu ale zastavila lapačka Mrázeka. Hostia zatiaľ môžu ďakovať českému gólmanovi, že ešte neprehrávajú.

29:25
    Prihrávka Schwartza nepresná, končí zakázaným uvoľnením a vhadzovať sa bude pred Elliottom.

30:00
    Zetterberg sa snažil ohroziť bránu domácich, no jeho pokus bol zblokovaný kapitánom Blues, Davidom Backesom.

30:30
    Sledujeme viacero nepresností na jednej, aj druhej strane.

31:15
    Mrázek teraz dobre vykorčuľoval za bránu a svojim rozohraním pomohol obrane.

32:00
    Hostia sa dostali pred bránu Blues, ale puk končí na ochrannej sieti.

33:00
    Nyquist krásne prihral pred bránu Blues, Tatar však v obrovskej šanci zlyhal a nedokázal otvoriť skóre.

33:30
    Pulkkinen strieľal na Ellotta, tomu puk vypadol a kĺzal sa tesne popri tyčke. Ken Hitchcock si berie oddychový čas, lebo domáci v posledných minútach nie sú vo svojej koži.

34:19
    Tlak hostí pokračuje, teraz Nyquist so Sheahanom ohrozili domácu bránu, všetko vyriešil Elliott.

34:35
    Držanie (2min.)- Jackman
    Druhýkrát si vyslúžil faul na svoju osobu dnes Darren Helm. Presilová hra však pre domácich neprichádza vo vhodnom čase.

34:40
    Obrovská šanca pre Oshieho počas vlastného oslabenia, gólom sa však nekončí.

36:15
    Šance ešte pre Berglunda so Steenom, domáci majú teraz viac šancí ako Detroit v ich presilovke.

36:50
    Tak aj hostia sa dočkali gólových šancí, tie však prišli až po konci presilovky.

37:15
    V prečíslení troch na jedného sa nedokázali teraz domáci presadiť. Najprv strieľal Backes, potom sa o dorážku pokúsil Schwartz. Pochvala pre skvelého Mrázeka.

37:55
    Smith strieľal od modrej, Glendeningov teč gólom neskončil.

38:04
    Detroit Red Wings dal gól!

Miller z rohu nahadzoval puk na bránu a za bránkovú čiaru ho dokázal dotlačiť JOAKIM ANDERSSON a otvára tak skóre dnešného duelu.
    Asistencie: Drew Miller, Luke Glendening
    Joakim ANDERSSON - 0:1

38:16
    Hneď po góle obrovská šanca pre hostí, Zetterberga ale krásnym zákrokom vychytal Elliott.

38:18
    Nedovolené bránenie (2min.)- Zetterberg
    Simulovanie (2min.)- Oshie
    Vzájomné vylúčenie a uvidíme hru štyroch proti štyrom.

39:05

Ericsson nahadzoval puk pred bránu domácich, kde sa najlepšie zorientoval TOMÁŠ TATAR a zvyšuje náskok hostí už na rozdiel dvoch gólov. Koniec tretiny ako z nočnej mory pre domáci tím.
    Asistencie: Jonathan Ericsson, Riley Sheahan
    Tomáš TATAR - 0:2

40:00

Tak už sa zdalo, že aj druhá tretina skončí bez gólov, ale potom sa v priebehu 61 sekúnd dokázali dvakrát presadiť hosťujúci hokejisti a vedú tak 2-0. Domáci síce boli lepším tímom 30 minút, no napriek tomu prehrávajú a musia sa v tretej tretine pokúsiť otočiť skóre stretnutia ak nechcú prísť o svoju víťaznú sériu.

Ďalšia tretina sa začne približne o 4:03 .

40:01

40:26
    Hákovanie (2min.)- Steen
    Domáci nezačínajú dobre túto tretinu, v ktorej potrebujú najmä dávať góly. Budú hrať oslabenie.

41:00
    Blues sa oslobodzujú vyhodením puku.

41:30
    Zetterbergovu strelu teraz zastavila pravá tyčka Elliottovej brány.

42:03
    Podrazenie (2min.)- Zetterberg
    Sily na ľade sa vyrovnajú, po tom čo hosťujúci kapitán fauloval toho domáceho.

42:45
    Domáci sú usadení v pásme, no teraz sa Red Wings oslobodili.

43:33
    Helm sa pokúsil zaútočiť, ale nedokázal ohroziť Elliotta.

43:58
    St. Louis dal gól!

Bouwmeestrov nahadzovaný puk na domácu bránu tečoval výborne stojaci DAVID BACKES medzi nohy bezmocného Mrázeka. Domáci znižujú.
    Asistencie: Jay Bouwmeester, Kevin Shattenkirk
    David BACKES - 1:2

45:30
    Domáci získavajú puk vo vlastnom pásme a snažia sa založiť postupný útok.

46:05
    DeKeyserov pokus od modrej, Elliott síce v páde, ale zabránil gólu.

46:52
    Oshieho pokus z uhla, Mrázek si s jeho strelou poradil.

47:38
    Berglund vyzval prihrávkou svojho krajana Lindstroma, ten ohrozil Mrázeka, ale prekonať ho nedokázal.

48:25
    Nyquist s Zetterbergom a Datsyukom sa pokúsili ohroziť domácu bránu, no obrana Blues ich do šance nepustila.

49:23
    Helmova strela z kruhu končí na hrudi Elliotta, ktorý svojim zákrokom prerušil hru.

49:40
    Strela Jackmana, ktorú reflexívne ľavým betónom vyrazil Mrázek.

50:20
    Strela Gunnarssona z dobrej pozície, švédsky zadák ale nenamieril presne.

51:35
    Súboje o to, kto bude mať puk na hokejkách, nikto teraz nechce dostať gól.

51:51
    Držanie (2min.)- Reaves
    Do problémov sa teraz dostali domáci, ktorí sa budú musieť brániť ďalšej presilovke svojho súpera.

52:19
    Závar pred domácou bránou, Abdelkader skončil bez prilby na Elliottovi.

52:58
    Gabriel Nyquist sa už tešil z gólu, ten však nebude platiť. Justin Abdelkader stál v bránkovisku.

53:20
    Hostia nie sú v útočnom pásme, St. Louis bráni pozorne.

53:51
    Skončila sa presilová hra Červených krídel a domáci sa tak opäť môžu pokúšať o vyrovnanie.

55:10
    Oshie nahodil puk do pásma a domáci už tlačia svojho súpera.

56:10
    Hostia zbierajú cenné sekundy pri mantineli v pásme Blues, tí sa nevedia dostať dopredu.

56:57
    Zakázané uvoľnenie Detroitu, hra sa sťahuje pred českého brankára Red Wings.

57:40
    St. Louis sa stále nedokáže usadiť v pásme a nemôžu tak hrať bez brankára.

58:20
    Glendening skúšal individuálny prienik, ale nič z toho nebolo.

58:40
    St. Louis hrajú bez brankára.

59:13

A je vyrovnané! Puk do pásma zaviezol po nahrávke Tarasenka, Pietrangelo, ten nahral ALEXANDROVI STEENOVI a pre toho už nebol problém prekonať Mrázeka.
    Asistencie: Alex Pietrangelo, Vladimir Tarasenko
    Alexander STEEN - 2:2

60:00
    Tretia tretina sa skončila.

Gól v poslednej minúte od švédskeho útočníka Steena znamená, že dnešný zápas skončil remízou a uvidíme tak predĺženie. Dnešný zápas si takéto rozuzlenie zaslúži. Nádherné hokejové predstavenie.

60:01
    Začalo sa predĺženie.

60:35
    Zetterberg na Kronwalla, ten nedokázal puk usmerniť do brány.

60:43
    Stastneho pokus do protipohybu parádne vyrazil Mrázek.

61:18
    Quincey v obrovskej šanci, vynikajúci zákrok Elliotta. Brankári dnes naozaj vynikajú.

62:00
    Detroit v útočnom pásme, dobre ale zapracoval Tarasenko a získal puk.

62:37
    Príležitosti Backesa a Steena, všetko vyriešil Mrázek tým, že prerušil hru prikrytím puku.

63:30
    Berglund nabíjal na modrú, odtiaľ strieľal jeden zo zadákov St. Louis, zrejme Pietrangelo, no rozhodnúť zápas sa mu nepodarilo.

64:25
    Zakázané uvoľnenie domácich, približne pol minútu pred koncom sa hra presunie pred Elliotta.

64:58

Neuveriteľné veci sa udiali v Scottrade center. Desať sekúnd pred koncom dostali domáci puk zo svojho pásma a zdalo sa, že uvidíme samostatné nájazdy. Vtedy ale zobral všetko do svojich rúk PAVEL DATSYUK, ktorý prekonal Elliotta nepopulárnym "teplomerom". Teraz domáci brankár svoj tím nepodržal.
    Asistencie: Kyle Quincey, Danny DeKeyser
    Pavel DATSYUK - 2:3p

Hostia nakoniec získali dva body za víťazstvo po skutočne napínavom priebehu. Najprv v závere druhej tretiny získali zlepenými dvomi gólmi vedenie 2-0, aby 47 sekúnd pred koncom tretej tretiny vyrovnal Steen a poslal zápas do predĺženia. Tam sa ale diali veci ešte neuveriteľnejšie, kedy len dve sekundy pred koncom predĺženia rozhodol o víťazstve svojho tímu Pavel Datsyuk. Skutočne nádherné hokejové predstavenie, ktoré by si však možno zaslúžilo vyvrcholenie v podobe samostatných nájazdov. Tie však neprišli, hostia si pripisujú dva body, prerušili sériu domácich, tí však neodchádzajú naprázdno, lebo získali bod za remízu v riadnom hracom čase. Verím, že ste si dnešný zápas užili rovnako ako ja a určite stálo za to ponocovať.

Nateraz sa s Vami lúčim, no už Vás pozývam na sledovanie ďalších prenosov z kanadsko-americkej NHL, či iných športových zápolení. Prajem Vám Dobrú noc a dovidenia. Dnešný zápas pre Vás komentoval Tomáš Melicherčík. (04:55:44)

Tomáš Melicherčík

Góly a asistencie: 44. Backes (Bouwmeester, Shattenkirk), 60. Steen (Pietrangelo, Tarasenko) – 39. Andersson (Miller, Glendening), 40. Tatar (Ericsson, Sheahan), 65. Datsyuk (Quincey, DeKeyser)

Tréner: Mike Babcock

Rozhodca: Dwyer, L'Ecuyer – Murchison, Sharrers