Švédsko – Nemecko 39:32 (kon.) | Čierna Hora – Francúzsko 20:24 (kon.) | Chorvátsko – Holandsko 31:27 (kon.)
Srbsko – Slovensko 21:23 (kon.)
Chorvátsko
31:27 (17:15)
Holandsko
cz Piatok 12.12.2014, 20:15 • City Sport Hall, Varazdin (Chorvatsko) • Majstrovstvá Európy žien

Chorvatský celek se s letošním šampionátem loučí vítězstvím nad házenkářkami země tulipánů. Poté, co se domácí házenkářky nedokázaly kvalifikovat do hlavního kola, dokázaly najít alespoň slabou útěchu ve svém posledním utkání na EHF EURO 2014. Nicméně, na rozdíl od dvou předchozích zápasů proti Německu a Švédsku, měly Holanďanky lepší start do zápasu, když se v páté minutě prvního poločasu dostaly do vedení o tři góly (2: 5), zatímco Chorvatky působily v obraně a útoku velmi nejistě. Teprve po 15 minutách se domácí házenkářky dostaly do herní pohody, když uvedly utkání do nerozhodného stavu zásluhou Penezičové. Penezičová si skvěle rozuměla se svou spoluhráčkou Katarinou Ježičovou , která dokázala využít nedostatky v nizozemské obraně a obrátila tak vývoj utkání na stranu Chorvatek. Z prvního poločasu odcházely Chorvatky do šaten s dvoubrankovým vedením (17:15). Až do 48. minuty si celky předávaly vedení z jedné strany na druhou a nebylo tedy jasné, který z dnešních týmů opustí utkání vítězně. Chorvatsko, podporované bouřlivou kulisou domácích fanoušků si dokázalo deset minut před koncem utkání vytvořit náskok tří branek, který se házenkářkám země tulipánu nepodařilo zlomit. Naopak Chorvatky své vedení ještě navýšily a uzavřely utkání na konečných 31:27. Nejlepší hráčkou utkání byla s jedenácti vstřelenými brankami vyhlášena Penežičová, jejíž hvězda v dnešním utkání jasné zářila na obloze házené. Za Holanďanky si pak ocenění nejlepší hráčky vysloužila Lucianová, jejíž výkon nemohl být pro holandského trenéra zklamáním. (22:35:23)

60
    Konec zápasu. (31:27)

59
    Dvě rychlé akce v samotném závěru utkání nám upravují stav na 31:27. Chorvatské házenkářky pod posledním vedením Vladimira Canjugy se tak rozloučí s letošním EUREM zaslouženým vítězstvím! (31:27)

58
    Na sedmimetrový hod byla vyslána Penežičová, která se hned po odpískání prosadila technickou střelou. (30:26)

57
    Bontová obdržela za svůj zákrok dvouminutový trest, navíc budou Chorvatky házet další sedmimetrový hod. (29:26)

56
    Tato chvíle nám s největší pravděpodobností určila vítěze dnešního dramatického střetu! Za bránění v oblasti brankoviště měly Chorvatky k dobru další sedmimetrový hod, který proměnila neomylná exekutorka sedmimetrových hodů Penežičová! (29:26)

55
    Tak tohle může být poslední hřebíček do holandské rakve! Goosová mohla snížit na nejtěsnější rozdíl jediné branky, ale chorvatská brankářka zneutralizovala její střelu z nařízené sedmičky a posílá tak své spoluhráčky na opačnou stranu hřiště! (28:26)

54
    A to byla van Olphenová, která byla v této chvíli střelecky při chuti! Nizozemská hráčka se pověsila nad dvojblok zdvižených rukou bránících hráček a nasměrovala svou střelu k levé tyči. (28:26)

53
    Elezová se po nacvičené akci prosadila přesnou střelou do protipohybu holandské brankářky. Svěřenkyně trenéra Canjugy se tak sedm minut před koncem dnešní bitvy posouvají do vedení o tři branky! (28:25)

52
    Ale ani postupný útok nepřinesl Holanďankám branku. Dopředu se tak řítí vedoucí ženy dnešního utkání, které budou mít šanci navýšit svůj náskok. (27:25)

51
    Rychlý útok holandských hráček dokázala zneškodnit chorvatská strážkyně brány. Holanďanky tak budou muset zahájit útok postupný. (27:25)

51
    Knippenborgová dokázala z devítky projít až na střed brankoviště a završila svůj střelecký pokus brankou do pravého dolního rohu brány. Holanďanky jsou tak stále ve hře. (27:25)

50
    Elezová posunuje domácí hráčky do vedení rozdílem tří branek. (27:24)

49
    Chorvatské házenkářky obrací vývoj utkání na svou stranu. Domácím házenkářkám se podařilo vstřelit dvě excelentní branky z rychlých útoků. (26:24)

48
    Za zmaření jasné brankové příležitosti měly Holanďanky k dobru sedmimetrový hod, který s přehledem proměnila Dulferová. (24:24)

48
    Chorvatkám se podařil výborný rychlý přechod do útoku a ještě lepší zakončení, ve kterém přesnou pravačkou k tyči proměnila Ježičová. (24:23)

47
    Na sedmimetrový hod se postavila Penežičová a po úspěšném vstřelení branky si vysloužila ten nejbouřlivější aplaus celého publika. (23:23)

46
    Odraženého míče se zmocnila na křídle Grubišičová, ale její střelecký pokus byl zastaven faulem. Následovat tedy bude sedmimetrový hod. (22:23)

46
    Chorvatský trenér neváhá a žádá si oddechový čas. (22:23)

45
    Nizozemským hráčkám se podařilo vstřelit dvě rychlé branky v řadě. O tu poslední se zasloužila Dulferová, která se prosadila po uvolnění na šestce. (22:23)

44
    Holanďanky to nakonec zkoušely střelbou přes spojky, ale Zderičová se mění v čarodějku mezi třemi tyčemi! (22:21)

43
    Rozhodčími je vyslán varovný signál pro pasivní hru, který bude nutit nizozemské hráčky k zakončení. (22:21)

43
    Holandský trenér Groener Henk si vyžádal oddechový čas. (22:21)

43
    Na obou stranách hrací plochy vstřelily oba týmy branky z bleskových akcí. (22:21)

42
    Utkání se nejen v těchto chvílích hraje opravdu ve velkém tempu. Hra se nám přelévá z jedné strany na druhou. (21:20)

42
    Hra přerušena, volný devítimetrový hod. (21:20)

42
    Holanďankám selhala útočná rozehrávka a dopředu tak půjdou Chorvatky. (21:20)

42
    Chorvatská pivotmanka Ježičová vidí za svůj zákrok dvě minuty. (21:20)

41
    Gaceová se dostala na křídle do náskoku a rozhodla se pro zakončení na delší tyč. (21:20)

41
    Dvouminutový trest padl na hlavu Snelderové. (20:20)

40
    Chorvatky srovnávají stav utkání z nařízené sedmičky. (20:20)

39
    Výborná obrana a ještě lepší přechod do rychlého útoku. Díky těmto dvěma bodům vedou Nizozemky tím nejtěsnějším rozdílem jediné branky! (19:20)

38
    Přes půl hřiště dostala nahrávku do běhu Gaceová, která se v zakončení nemýlí. (19:19)

37
    Selhání útočné koncovky Chorvatek trestají házenkářky země tulipánů brankou z rychlého útoku, který byl veden třemi hráčkami. (18:19)

36
    Třetí chorvatský pokus z nařízeného sedmimetrového hodu proměňuje Penežičová. (18:18)

35
    Smeetsová se dokázala šikovně uvolnit na křídle a završila svůj let nad brankovištěm úspěšnou střelou. (17:18)

34
    Chorvatky neproměňují další sedmimetrový hod. (17:17)

33
    van der Heijdenová naskočila z pravé strany a přesnou pravačkou k tyči srovnává stav utkání. (17:17)

32
    Chorvatky měly k dispozici sedmimetrový hod, ale nastřelily pouze tyč! (17:16)

31
    Po útočném zaváhání Chorvatek se dostala Brochová do samostatného úniku na bránu, který úspěšně završila brankou. (17:16)

31
    Excelentní zákrok chorvatské brankářky, která v souboji jedna proti jedné vystihla směr střely. (17:15)

31
    Druhý poločas zahájily úvodním výhozem holandské házenkářky, které tak podniknou svůj první postupný útok. (17:15)

31
    Začal druhý poločas. (17:15)

30
    První poločas skončil. (17:15)

29
    Dvouminutový trest padl také na stranu Chorvatek. (17:15)

29
    Holandské házenkářky budou dohrávat poslední vteřiny prvního poločasu v oslabení. (17:15)

29
    Ze spojky obdržela na post pivota nahrávku Ježičová, která i přes agresivitu holandské obrany mířila přesně k pravé tyči. (17:15)

29
    Knippenborgová získala dostatek volného prostoru na spojce a svůj výskok na desíti metrech zakončila střelou po ruce. (17:14)

28
    Za svůj zákrok obdržela Dzonová dvouminutový trest. (16:14)

27
    Házenkářky země tulipánů to zkoušely hrou přes křídla, která jim přinesla čtrnáctou branku v prvním poločase. (16:14)

26
    Holandské házenkářky nedokázaly blokovat rychlou ruku Maričové, která se prosadila ráznou střelou z devítky. (16:13)

25
    Gaceová po náskoku z křídla vytáhla střelu na zadní tyč a útočná mise je tak splněna. (15:13)

24
    Jenže Holanďankám se po dvou rychlých akcích podařilo snížit manko na rozdíl jediné branky. (14:13)

23
    Ježičová obdržela nahrávku z útočného středu a prosadila se ze své role pivotmanky brankou z pádu. (14:11)

22
    Oddechový čas si vyžádal chorvatský trenér Vladimír Canjuga. (13:11)

21
    Chorvatská jízda v útoku vyústila v úspěšnou branku, kterou se domácím házenkářkám podařilo vstřelit z proskoku spojky. (13:11)

20
    Holandským házenkářkám se podařilo nabourat rozehrávku Chorvatek, což potrestala brankou z rychlého útoku Schopová . (12:11)

19
    Holandské házenkářky bleskově odpovídají brankou. (12:10)

18
    Chorvatské házenkářky adresovaly míč do rukou Ježičové, která se prosadila po uvolnění na šestce. (12:9)

17
    Po odrazu z čáry volného hodu se trefila mezi tři tyče Penezičová. (11:9)

16
    Mič doputoval až na pravé křídlo k Zebičové, která svůj let nad brankovištěm završila brankou. (10:9)

15
    Oddechový čas pro Holandsko. (9:9)

15
    Penezičová se pověsila nad dvojblok bránících hráček a nasměrovala svou srovnávací střelu k tyči. (9:9)

15
    Zderičová dokonale vystihla směr střely a posílá své spoluhráčky na opačnou stranu palubovky. (9:9)

14
    Zblokovaná střela holandské spojky poslala Chorvatky do rychlého zakončení, ve kterém po náskoku z čáry brankoviště zazářila Ježičová. (8:9)

13
    Po signalizovaných krocích byl Chorvatkám odebrán míč. Dopředu jdou holandské házenkářky. (7:9)

12
    Chorvatky po dobře sehrané akci snižují na rozdíl dvou branek. (7:9)

11
    Holanďanky to zkoušely hrou přes křídla, která byla úspěšná. (6:9)

11
    Na sedmimetrový hod nastupuje Grootová a posílá svůj tým do vedení. (6:7)

10
    Micijevičová vidí za svůj zákrok v brankovišti dvouminutový trest, navíc budou mít Holanďanky k dispozici sedmimetrový hod. (6:6)

9
    Za bránění v brankovišti byl po verdiktu rozhodčích nařízen sedmimetrový hod, ve kterém se opět nemýlila Penežičová. (6:6)

8
    Holandská obrana nedokázala na křídle uhlídat Zebičovou, která po náskoku z šestky zamířila přesně na delší tyč. (5:6)

8
    Za zmaření jasné brankové příležitosti byl nařízen ve prospěch Chorvatek sedmimetrový hod, ve kterém se nemýlí zkušená Penežičová. (4:6)

8
    Z křídla prolétla šikmo ke středu brankoviště Snelderová, která zakončuje let nad brankovištěm svou první brankou. (3:6)

7
    V chorvatském útoku došlo na útočné překřížení spojek, které zakončila prudkou ránou Maričová. (3:5)

6
    Z aktivního přístupu k obraně dokázaly Holanďanky vytěžit rychlý útok, na jehož konci zazářila van der Heijdenová. (2:5)

5
    Chorvatky nedokázaly pokrýt náběh van der Heijdenové a trestány jsou za to brankou, která šla po ruce. (2:4)

4
    Chorvatky si zahrají první oslabení. (2:3)

4
    van der Heijdenová se připnula na devíti metrech do vzduchu a svou atraktivní ránou z pozice spojky posílá Holandsko do vedení. (2:3)

3
    Za zákrok za hranicí pravidel si vykoledovala Elezová žlutou kartu. (2:2)

3
    Na obou stranách palubovky padly branky z rychlých útočných akcí. (2:2)

2
    Bránící hráčka Chorvatek vstupem do brankoviště zmařila jasnou brankovou příležitost Holanďanek, které z nařízeného sedmimetrového hodu srovnávají stav utkání. (1:1)

1
    Chorvatky na povel střední spojky rozjely svůj první útočný kolotoč, který se zastavil atraktivní ránou z rychlé ruky Penezičové. (1:0)

1
    Výhodu úvodní výhozu mají chorvatské házenkářky, které tak zahájí první postupný útok. (0:0)

1
    Utkání právě začalo. (0:0)

Svou hymnu si také poslechnou házenkářky země tulipánů.

Nyní přijdou na řadu státní hymny obou zúčastněných zemí. Jako první zazní národní hymna chorvatských házenkářek.

Dovolte, abych Vás dnes ještě jednou přivítal u dnešního utkání mezi domácím Chorvatskem a Holandskem. Utkání nám odstartuje přibližně za pět minut. Nyní jsou hlasatelem vyvolávána jména jednotlivých aktérek dnešního utkání.

Vítáme Vás u on-line přenosu z pátečního utkání, ve kterém Chorvatsko a Holandsko definitivně završí své působení v základní skupině C.

Letošní 11. mistrovství Evropy v házené žen probíhá ve dnech 7. – 21. prosince v Maďarsku a Chorvatsku. Mistrovství se účastní 16 družstev, rozdělených do čtyř čtyřčlenných skupin. První tři týmy postoupí do dvou čtvrtfinálových skupin z nichž první dvě družstva budou hrát play-off o medaile. Zápasy se odehrávají v chorvatském Osijeku, Varaždinu a Záhřebu. V Maďarsku se pak v centra evropské házené proměnila města Györ, Debrecen a Budapešť.

Chorvatsko:

Chorvatské naděje na vytoužený postup ze skupiny definitivně vyhasly po středečním utkání proti Němkám. Němky se po tomto utkání umístily na třetím místě se dvěma body o bod za Švédskem a Nizozemskem, naopak domácí Chorvatsko mělo po dvou zápasech nulový zisk a s publikem se tak rozloučí v pátečním utkání proti házenkářkám ze země tulipánů, které budou bojovat o první místo ve skupině.

Vladimír Canjuga přebírá plnou odpovědnost za chorvatský EHF EURO neúspěch.

Lodivod chorvatské reprezentace v minulých dnech prohlásil, že potřebuje od házené pauzu a má v úmyslu odejít poté, co se jeho tým definitivně rozloučí s letošním šampionátem, ve kterém se stala země bývalé Jugoslávie spolupořadatelskou zemí. Vladimír Canjuga odstoupil jako hlavní trenér chorvatských házenkářek hned poté, co definitivně propadly jejich šance na vysněný postup ze skupiny po prohře nad Němkami. Chorvatský vůdce si také potřebuje od házené odpočinout a chce se zaměřit pouze na svou práci ve škole. Vladimír Canjuga bere veškerou odpovědnost za chorvatský neúspěch na svou hlavu a prohlásil, že je jeho morální povinností ukončit své působení v chorvatské reprezentaci.

V čem vidí trenér Canjuga hlavní příčinu chorvatského neúspěchu?

„Někdy to bylo jen o nešťastném odrazu a také hlavně proto, že jsme hráli obranu pouze po dobu padesáti minut. Ale dovolte mi, abych to vyjádřil takto: Beru veškerou odpovědnost za toto selhání a je mou morální povinností své trenérské působení ukončit. Měli jsme fantastickou podporu od chorvatské federace, která našla způsob pro splnění všech našich požadavků v přípravě nebo v průběhu turnaje. Měli jsme opravdu ty nejlepší možné podmínky. Doufali jsme, že tento turnaj bude pro nás úspěšný. Ale když na sebe beru veškerou odpovědnost, chtěl jsem také požádat své hráčky, aby se zeptaly samy sebe, zda hrály v obou zápasech na sto procent.“

Udělal by něco chorvatský vůdce jinak, kdyby se mu naskytla možnost opakování letošního turnaje? Jmenoval by jiné hráčky?

„Měli jsme dobré výsledky v přípravě. Tento tým a tato generace ukázaly svou sílu na olympijských hrách v Londýně, kde jsme došli až do čtvrtfinále. Dobrého výsledku jsme také dosáhli v loňském roce na MS v Srbsku, které jsme završili ziskem sedmého místa. Měli jsme nejlepší výběr, jaký jsme si mohli přát. Nominovali jsme všechny naše oddané hráčky z velkých zahraničních klubů: Penežičová, Zebičová, Zderičová, Milanovičová nebo Grubišičová. Takže žádná hráčka nám nechyběla.“

Jak chce Canjuga motivovat své hráčky před posledním zápasem proti Nizozemsku?

„Bude to opravdu těžké. Všechny hráčky jsou velmi smutné a především pro zkušené hráčky to bude ohromně těžké. Máme v plánu dát mnohem více prostoru hráčkám, které v předchozích dvou zápasech ještě nenastoupily. Doufejme, že tahle šance bude pro mladší dívky výzvou do budoucna. Věřím, že pro ně bude mnohem jednodušší najít motivaci.“

Jak vidí Canjuga budoucnost chorvatského rukometu?

„Je více než alarmující, že máme v podstatě jen dvě hráčky, které se narodily v roce 1992 a mladší – Katarinu Jezičovou a Camilu Micijevičovou. Musíme zapracovat na důležitém základu pro národní tým, a to je největší důvod, proč chorvatského družstvo mužů je mnohem úspěšnější než žen. V dnešní době to není opravdu jednoduché. Jak můžeme vidět, děti nemají velký zájem o sport. Našim úkolem bude najít způsob, kterým dostaneme mladou generaci zpět na palubovku. Házená je krásný sport, ale tvrdý oříšek. Je to sport pro opravdové válečníky a musíme objevovat nové talenty, kteří se nebojí pár modřin. A samozřejmě musíme najít nového trenéra, který bude schopen vybudovat nový tým.“

Holandsko:

Nizozemky si zajistily svou postupovou pozici v remízovém utkání proti házenkářkám ze Skandinávského poloostrova, tedy týmu Švédska, který je jedním z představitelů typické severské házené, technické, dynamické pohledné házené s úžasným severským zaujetím pro hru.

V tomto zápase byla k vidění nádherná bitva až do posledních vteřin! V poločase svítilo skóre 14:14 a nevědělo se, kdo je na tom momentálně lépe. Od začátku druhé půle tahaly Švédky za kratší konec a Nizozemky toho náležitě využívaly, neb už vedly o 3 branky, jenže Švédky předvedly trpělivou hru, kterou začaly pomalu ale jistě stahovat náskok svých soupeřek. Nic méně Nizozemky znovu nastartovaly a začaly hrát především na rychlé protiútoky a využívat pravé spojky. Když se k tomu přidala s úspěšnými zákroky Westerová, vypadalo to, že už si Nizozemky nenechají vedení vzít. Ale! V 52. minutě se povedlo Švédkám vyrovnat stav utkání a bylo jasné, že je na dramatický závěr zápasu zaděláno. Ještě tři minuty před koncem zápasu se dostaly Nizozemky znovu do dvoubrankového vedení. Nakonec jim ale ani tento náskok nestačil a pět sekund před koncem zápasu vstřelila vyrovnávací branku na 30:30 Ida Odenová, na čež nedokázaly Nizozemky již odpovědět. Z tohoto velmi dramatického zápasu si tak oba celky zapsaly do tabulky skupiny C po jednom bodu a je tak jasné, že o prvním postupujícím ještě není zdaleka rozhodnuto.

Zítřejší bitva, kterou se Vladimír Canjuga i jeho tým rozloučí s letošním šampionátem, odstartuje úvodním hvizdem v 20:15.

Martin Petřek

Chorvátsko: Zderičová, Jelčičová, Koznjaková, Benková, Grubišičová, Gaceová, Mičijevičová, Horvátová, Elezová, Penežičová, Ježičová, Zebičová, Milanovičová, Dzonová, Maričová, Bašičová
    Trenér: Vladimir Canjuga

Holandsko: Westerová, Jankovičová, Kramerová, van der Heijdenová, Bontová, van Olphenová, Snelderová, Knippenborgová, Brochová, Grootová, Dulferová, Goosová, Schopová, Smeetsová, Lucianová, Polmanová
    Trenér: Groener Henk

Rozhodca: Kjersti Arntsen (NOR) a Guro Röen (NOR), EHF-Supervisor Viktor Konopliastyi (UKR), EHF-Observer Marco Trespidi (ITA)